Új Néplap, 1994. szeptember (5. évfolyam, 205-230. szám)

1994-09-05 / 208. szám

12 Sportextra 1994. szeptember 5., hétfő Belkevics: kétéves eltiltás Az Európai Labdarúgó Szö­vetség (UEFA) fegyelmi bizott­sága kétéves eltiltással sújtotta a Dinamo Minszk doppingvétsé­gen ért labdarúgóját, Valentyin Belkevicset. A fehérorosz válogatott játé­kosról az augusztus 9-én, a mál­tai FC Hibernians elleni UEFA Kupa-selejtező mérkőzés után végrehajtott ellenőrzés állapí­totta meg, hogy tiltott szert használt. Belkevics klubját 50 ezer svájci frank pénzbírságra büntették. Lám, már a fociban is foko­zatosan teret nyer a drog, a tel­jesítmény tiltott szerekkel való fokozása. A jelek szerint ma már nem válogat a métely. Utazás - no! Hivatalosan is megerősítették azt a hírt, miszerint nem utaz­hatnak a török fővárosba az an­gol szurkolók az októberi. Baj­nokok Ligájában megrende­zendő Galatasaray-Manchester United mérkőzésre. Az elmúlt évben szintén a BEK-ben talál­kozott egymással a két csapat. Akkor Isztambulban az angol huligánok a mérkőzés előesté­jén botrányokat okoztak, soka­kat már aznap este letartóztat­tak. Amúgy akkor a Manchester United a második fordulóban búcsúzott is, nem vehetett részt a Bajnokok Ligájának küzdel­meiben, abban a „Galata” meg­akadályozta. Rio de Janeiro A Brazil Labdarúgó Szövet­ség 180 napra eltiltotta a kispad- tól Serginhot, a Santos vezető edzőjét, aki az egyik bajnoki mérkőzés szünetében megrúgta a rivális klub, a Guarani elnö­két. Los Angeles A januári földrengés során súlyosan megsérült Coliseumot, a híres Los Angeles-i sportléte­sítményt, amelynek helyreállí­tásán éjt nappallá téve munká­sok százai dolgoztak, csütörtö­kön ünnepélyes keretek között átadták a sportolóknak. A föld­mozgás 60 millió dolláros ká­rokat okozott. Chicago Baseball sportágbeli kötele­zettségei miatt nem vállalja a fellépést a szeptember 9-én ese­dékes jótékony célú kosár­labda-gálamérkőzésen Michael Jordan, aki visszavonulása előtt a Chicago Bulls világhírű kosa­rasa volt. UEFA­büntetések Nasko Szirakovot, a bol­gár Levszki Szófia csatárát nyolc mérkőzésre tiltotta el az Európai Labdarúgó Szö­vetség (UEFA), amely pén­teken határozott az európai kupák selejtezőiben kiállí­tott játékosok büntetéséről. Szirakov a szlovén Olim- pija Ljubljana elleni talál­kozón inzultálta a játékve­zetőt, ezért kényszerül hosszabb pihenőre. Négy mérkőzésről kapott eltiltást Espen Solheim (Rosenborg), háromról pe­dig Patrick Colleter (Paris SG), Anders Palmer, Mi­chael Rasmussen (mind­kettő Trelleborg) és John Brennan (Sligo Rovers). A kiállított játékosok többsége egy találkozót kénytelen kihagyni, így Váczi Zoltán, a Békéscsaba labdarúgója is. Az AEK Athént 50 ezer svájci frankra büntette az UEFA, mivel a görög csa­pat szurkolói petárdákkal dobálták meg a skót Glas­gow Rangers rajongóit. Labdarúgás, NB III. Tisza- és Mátra-csoport Borsodi ÉVSC- Kunhegyes 0-0 Miskolc, 200 n., v: Nagy J. Kunhegyes: Faragó - Ke- mecsi, Sipos, Szoboszlai (Bo- hács), Szabó L., Csubra, Szabó G., Náhóczki (Kolozsi), Tóth, Csillag, Bese. Edző: Varga László. Az első félidőben a hazai csapat többet és veszélyesebben támadott. Fordulás után a ven­dégegyüttes átvette a mérkőzés irányítását, és szinte ki sem en­gedte a borsodi gárdát kapuja előteréből. A befejező szakasz­ban szinte az történt a pályán, amit a KESE játékosai akartak, de a gyámoltalan csatárjátéknak köszönhetően nem sikerült gólt elérni. Az eredmény igazságos­nak mondható. Jók: senki, ill. Kemecsi, Si­pos Demeter István: - Igazságos eredmény született a sportszerű mérkőzésen. Varga László: - Két ellenté­tes félidő után a gólképtelen csatársorunk miatt az eredmény igazságos. Ifi: BÉVSC-Kunhegyes: 3-0 Kovrig Encs- Karcag 0-0 Encs, 1200 n., V.: Nagy F. Karcag: Móga - Méhes, An­tal, Módos, Kocsis, Albert, Varga, Békési, L. Kiss, S. Nagy, Tóth T. (Csontos, Szi­lágyi). Edző: Sólyom Vilmos. 60. perc: Albert maga elé tett egy labdát, majd 20 méterről kapura emelt, de a hazaiak por­tása óriási bravúrral hárított. ' 74. perc: Albert futott el a jobb oldalon, pontos beadása elől S. Nagy Károlyt kilökték, a nyilvánvaló tizenegyes azonban elmaradt. 82. perc: Asszony kilépett a lesre játszó vendég védelemből, lövését Móga óriási bravúrral védte. Jók: Asszony, Tar, Kalmár, ill. Móga, Albert, Módos, L. Kiss, Antal A mérkőzés elején a hazaiak gyorsan lerendezték a vendég­csapat kulcsembereit. Ennek eredménye lett a kényszerű csere, illetve a sok sérülés. A második félidőben a Karcag lelkesen és gólszagúan küzdött, de nem sikerült a hálóba talál­nia. Végül a döntetlen mindkét csapat számára elfogadható. Orlóczki Tibor: - Küzdel­mes mérkőzésen, igazságos eredmény született. Sólyom Vilmos: - Csapatom minden egyes tagját dicséret il­leti lelkes, csupa szív játékáért, ami pontot eredményezett. Ifi: Encs-Karcag 8-0 Bihari Tiszafüred- Tiszaújváros 2-0 (0-0) Tiszafüred, 700 n„ v.: Kere- zsi Tiszafüred: Szitaló - Óceán, Fazekas, Földvári (Radax), Görbe, Kaszonyi, Múzsái, Kalló, Miklós, Nagy, Kondria. Edző: Szűcs Árpád. 16. perc: Múzsái 18 méteres, hatalmas lövését bravúrral hárí­totta Bán. 29. perc: Nagy 16 méterről a jobb felső kapufát találta telibe. 40. perc: Görbe 25 méteres bombája a bal kapufán csattant. 47. perc: Miklós egyéni játék után gyönyörű gólt lőtt, 1 -0. 66. perc: Kalló 19 méteres kapáslövése a jobb kapufát ta­lálta el. 88. perc: Radax mintaszerű beadását Nagy a bal sarokba lőtte, 2-0. Nagyszerű iramú, küzdelmes mérkőzésen a győzelmet na­gyon akaró, helyzetek sokasá­gát kidolgozó Tiszafüred meg­érdemelten győzött a sportsze­rűen, kulturáltan játszó vendég­csapat ellen. Jók: Szitaló, Miklós, Kalló, Múzsái, ill. Bán, Petár Szűcs Árpád: - Az akarat meghozta gyümölcsét, gratulá­lok csapatomnak. Szép Imre: - A helyzeteit jobban kihasználó csapat győ­zött. Ifi: Tiszafüred-Tiszaújváros 0-9 Ifj. Szabó Tenk­Sz. MÁVMTE 2-6 (1-2) Tenk, 300 n., v.: Bakos MÁV MTE: Hatvani - Draskóczi, Major L., Szecsei (Pataki), Kovács (Kohári), Fodor (Molnár), Bontovics, Balogh, Birinyi, Major S., Méri. Edző: Szatmári János. 40. perc: Major S. beadását Birinyi visszafejelte, és Méri közelről a hálóba továbbított, 0-1. 43. perc: Major S. újabb be­adását Méri perdítette a ka­puba, 0-2. 45. perc: egy lepattanó lab­dát Pusoma küldött a sarokba, 1-2. 60. perc: a védők által kife­jelt labdát Birinyi kapásból vágta a hálóba, 1-3. 64. perc: Szecsei nagyszerű labdát adott Mérinek, aki hig­gadtan helyezett a sarokba, 1-4. 66. perc: Kohári-Bontovics- Fodor összjáték után Fodor nem hibázott, 1-5. 83. perc: Szabó Patócshoz passzolt, aki a kapu közepébe gurított, 2-5. 87. pec: Major Sándor Méri elé ívelte a labdát, aki a hálóba passzolt, 2-6. Jók: Tóth, Patócs, ill. Dras­kóczi, Méri, Major S., Bonto­vics, Kohári Végig a szolnoki csapat irá­nyított, látványos támadásokat vezetett, és többször sakk-matt helyeztet teremtett ellenfele ka­pujánál. A látottak alapján megérdemelt vendéggyőzelem született. Káló Mihály: - Az első percben megsérült a kapusunk, és ez megmutatkozott az ered­ményben. Szatmári János: - Örülök, hogy eredményes és jó játékkal tudtuk megörvendeztetni a ben­nünket elkísérő szurkolókat. Ifi: Tenk-MÁV MTE 1-14 Kovács Gyöngyösi ÁK- Jászberény 3-0 (1-0) Gyöngyös, 600 n., v.: Bogár Jászberény: Rácz - Vasas, Bató, Lukácsi, Juhász G., Szántai, Ludasi, Tasi (Balogh G.), Mosonyi, Ládi, Nagy Gy. G. (Juhsáz R.). Edző: Sárközi Gyula 17. perc: Szánati szögletét Juhász G. előrevetődve fejelte a léc fölé. 30. perc: Tasi 18 méteres lö­vése Hegedűsről szögletre pat­tant. 35. perc: Csomós lövését védte Rácz, de a kipattanót Bezzeg értékesítette, 1 -0. 42. perc: Ládi átadását Lu­dasi senkitől sem zavartatva Labancba lőtte. 48. perc: Szántai szögletét Vasas megcsúsztatta, Ládi lö­vését azonban Hegedűs a gól­vonalról kivágta. 63. perc: Bezzeg reklamálá­sért a kiállítás sorsára jutott. 75. perc: Csomós beadását Tóth I. A. fejelte a hálóba. 2-0. 85. perc: szögletrúgás után Majzik fejelt a kapuba, 3-0. Jók: Majzik, Tóth J. A., He­gedűs, Vona, ill. senki A szerény képességű, de lel­kes hazai együttes megérdemel­ten nyert a lélektelenül játszó JSE ellen. Ács János: - A jó képességű Jászberényt taktikailag múltuk felül. Sárközi Gyula: - Csúfos ve­reségünk okairól jobb, ha most nem mondok semmit. Ifi: Gyögyösi ÁK-Jászbe- rény 0-1 Szalóki Fodor gólja már csak a kegyelemdöfést jelentette Mészöly kezdőcsapata Megtartotta második edzését a szeptember 7-i, Törökország elleni Európa-bajnoki selejte­zőre készülő magyar labda­rúgó-válogatott. A kijelölt ke­retből Mracskó és Eszenyi sérü­lése miatt nem vett részt a tré­ningen, előbbi hazautazott Bé­késcsabára, míg Eszenyi to­vábbra is a csapattal készül. A két sérült játékos helyére hív-e he újakat Mészöly Kál­mán? - kérdeztük a szövetségi kapitánytól.- Nem. Ez amúgy is egy bő­vített keret volt, nincs értelme újakat behívni.- A törökök Skopjében ját­szottak barátságos mérkőzést Macedóniával. Mit tud erről az összecsapásról?- Hazaérkezett Hankó János kollégám, aki megtekintette a találkozót. Még részletesen nem elemeztük a mérkőzést, de a tö­rökök 2-0-ra nyertek, és igen jól játszottak.- Körvonalazódott már a kezdőcsapat?- Igen. Amennyiben semmi nem jön közbe, úgy a következő tizenegy kezd: Petry (Gent, 28) Mészöly törököt akar fogni a Népstadionban. Sokan úgy vé­lik, vele ugyanúgy járt a ma­gyar labdarúgás.- Telek (FTC, 15) - Mészöly G. (Le Havre, 12), Lipcsei (FTC, 23) - Kozma (UTE-No- vabau, 30), Halmai (Ekeren, 8), Détári (Neuchatel Xamax, 58), Urbán (Mechelen, 10), Duró (Kispest-Honvéd FC, 16) - Kiprich (Feyenoord, 64), Kovács K. (Kispest-Honvéd FC, 52). Détári megérkezett Elhunyt Billy Wright Szombaton londoni ott­honában rákbetegségben elhunyt Billy Wright egy­kori 105-szörös angol válo­gatott labdarúgó, a Wolver­hampton Wanderers ko­rábbi remek játékosa. Het­ven évet élt. Ő volt az első albioni futballista, aki elérte a bűvös 100-szoros váloga­tottság számát. Mészöly Kálmán szövetségi kapitány elmondta, hogy a ke­rettagok szombaton a Fáy utcá­ban a Vasas-Ilzer vegyes csa­pata ellen gyakorolták a kombi­nációkat. A játék során szeren­csére senki sem sérült meg. Délután pihenő szerepelt a programban, a szálláshelyen, a Hotel Olimpiában a futballisták találkozhattak családtagjaikkal, majd este a Népstadionba, az Omega-koncertre vezetett az út­juk. A kiszemeltek közül to­vábbra is hiányzott a karmesteri pálcára áhítozó Détári Lajos, a svájci Neuchatel Xamax közép­pályása, neki szombaton még bajnoki találkozón kellett pá­lyára lépnie, csak utána indulha­tott haza a találkozó színhe­lyére, Budapestre. Vasárnap azonban már ő is a válogatottbeli társak között kezdte meg az „akklimatizáló­dást”. Hollandia és Belgium közösen a 2000-es Eb-ért A soros labdarúgó-Eu- rópa-bajnoki döntőt 1996-ban Angliában rendezik meg. A 2000-ben esedékes kontinens- bajnokság házigazdái jogáért harcba száll Belgium és Hol­landia. Közösen szeretnék meg­rendezni a kontinensbajnokság eseményét. A két ország képviselője szeptember 22-én utazik Len­nart Johanssonhoz, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnökéhez Stockholmba. Várat­lan és rendkívül jó ötletnek tartja Belgium és Hollandia je­lentkezését Gerhard Aigner, az UEFA főtitkára. Elmondta, ed­dig ez a legelfogadhatóbb „aján­lat”, ami beérkezett hozzájuk. Ha a belgák és a hollandok megkapnák a közös rendezési jogot, az azért lenne érdekes, mert két ország vállvetve még sohasem rendezett finálét. Kan­didálni szeptember végéig le­hetséges. Az angliai Eb-n 16 or­szág válogatottja vesz részt. Ha ez sikeres lesz, akkor a követ­kező eseményt is ezzel a lét­számmal rendezik meg. Tudott, 1992-ben nyolc futballváloga- tott mérkőzött Svédországban. Diego Maradona: „Halott vagyok” Bebeto A nyári, egyesült államokbeli világbajnokságon huszonnégy év után ismét aranyérmet nyert brazil labdarúgó-válogatott egyik kitűnősége, Romário ék­párja, Bebeto - korábbi tervét, Borislav Mihailov, a bolgár labdarúgó-válogatott kapusa emlékezetes tettekkel harcolt ki magának tiszteletet a világbaj­nokságon. Az argentin váloga­tott ellen kezdte kivételes sze­replését, amelyet Mexikó együt­tesével szemben két 11 -es hárí­tásával folytatott, s végül a ne­gyeddöntőben - a címvédő né­met válogatott hatalmas bána­tára - végérvényesen megkoro­názott. Sokáig mégis úgy tűnt, hogy marad miszerint visszatér hazájába, megváltoztatva - úgy döntött, hogy még egy esztendeig a spa­nyol első ligás meglepetéscsa­pat, a Deportivo La Coruna já­tékosa marad. szerepkörében hiába alkotott maradandót a vb-n, klubszinten nem talál magának igényeihez méltó csapatot. Átigazolási szándékát ugyan örömmel fo­gadta a török Galatasaray és a Levszki Szófia együttese is, de az anyagiakban nem jutottak egyezségre. Végül a Botev Plovdiv klubvezetése sietett Mihailov segítségére. A tárgya­lóasztal mellett ezúttal már nem akadtak gondok, nem volt aka­dálya a szerződés aláírásának. Az argentin labdarúgócsillag, Diego Armando Maradona elő­ször tartott sajtóértekezletet azt követően, hogy a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) augusztus 24-én 1995. szep­tember 29-ig eltiltotta őt a játék­tól. A Boca Juniors stadion klubhelyiségében Maradona talpig feketében jelent meg, könnyeivel küszködve mondott véleményt a FIF-döntésről.- A FIFA megölt engem - je­lentette ki a dél-amerikai futbal­lista, aki hamarosan betölti harmincnegyedik életévét. - Halott vagyok. Az eltiltás óta nem találom a helyemet. Fo­galmam sincs arról, mi történik velem, körülöttem. Maradona a nyári, Egyesült Államokban lebonyolított XV. vb-döntő során olyan gyógy­szert szedett, mely testsúlytöbb­letétől volt hivatott őt megsza­badítani, továbbá általános, jó közérzetet is biztosított. Egy bökkenő volt: a gyógyszertá­rakban is kapható készítmény tartalmazta az Ephedrine nevű doppingszert. A doppingvizsgá­laton azután annak rendje s módja szerint le is bukott a játé­kos.- Az eltiltás igazságtalan. Amikor a világbajnokságon ki­zártak az argentin küldöttség­ből, „levágták a lábamat”. Most pedig a testem is az enyészeté - fogalmazott meglehetősen ha­tásvadászó módon a labdarúgó.- Aligha folytatom a labdarú­gást. Olyan nagy kihívás, ami­lyen a vb-finálé volt, még egy­szer nem lesz az életemben. Nincs tehát olyasmi, ami moti­váljon, segítsen a visszatérés­ben. Maradona az utóbbi másfél évben kilenc-tíz kilónyi test­súlyfölösleggel próbált spor­tolni. Uruguayban, ez év első hónapjaiban egy különleges, kínai megoldásokat magában foglaló diétára fogták. Sikere­sen. A játékos tíz kilótól meg­szabadult, azután elkezdhette az igazán kemény edzéseket. An­nak volt is eredménye, Alfio Basile szövetségi kapitány fi­gyelembe vette őt vb-kerete összeállításakor. Az Ephed- rine-ügynek akadtak előzmé­nyei. 1991-ben szintén tizenöt havi eltiltással büntették, akkor- még SSC Napoli-játékosként- kokainnal doppingolt.- Egyetlen esetben találnék magamra, ha megsemmisítenék a büntetésemet - zárta mondan­dóját Maradona. Plovdivot választotta a bolgár kapuskirály