Új Néplap, 1994. június (5. évfolyam, 127-152. szám)

1994-06-13 / 137. szám

12 Sportextra 1994. június 13., hétfő Labdarúgó NB /., 30. forduló A Sopron és Siófok pótvizsgára utasítva Adorján bejutott Vasárnap Miskolcon, a Nép­kerti Sporttelepen rendezték meg a salakmotoros egyéni vi­lágbajnokság kontinentális kö­zépdöntőjét. Az eseményt 5000 érdeklődő tekintette meg és szurkolt a hazaiak sikeréért. A házigazdák pergő ritmusban bonyolították le a viadalt, ame­lyen kiélezett csatározás folyt a továbbjutást jelentő helyekért. A két magyar induló közül Adorján Zoltán vette sikerrel az akadályt, aki az 5. helyen kvali­fikálta magát a vb-elődöntőbe. Adorján előbb is végezhetett volna, de az egyik futamban nem sikerült pontot szereznie. Hajdú Zoltánnak ezúttal csak felvillanásokra futotta, így ő nem lépett tovább. A futamokat követően két esetben külön körözést rendelt el a vezető bíró, ugyanis az első és a harmadik helyen holtver­seny alakult ki. A különórázás a cseh Kaspernek, valamint a lengyel Jankowskinak sikerült jobban. Végeredmény: 1. Antonin Kasper (cseh) 12 pont, 2. Ar­mando Castagna (olasz) 12, 3. Roman Jankowski (lengyel) 11, 4. Swist (lengyel) 11,5. Ador­ján Zoltán 10, 6. Franczyszyn (lengyel) 10, 7. Wigg (holland) 10, 8. Csercsenko (orosz) 8. Brazília győzött Története legjobb eredmé­nyét érte el vasárnap a brazil női kosárlabda-válogatott, amely az ausztráliai vb fináléjában ma­gabiztosan, 96-87-re győzte le a kínai együttest. Bár a vb elején senki nem hitt sikerükben, az USA elődöntő­beli legyőzésével világraszóló meglepetést okoztak. Utána már senkit nem érhetett váratlanul, hogy a fináléban is diadalmas­kodtak, még ha a csoportselej­tezők során ki is kaptak a kínai­aktól. Mert más egy világbaj­noki döntő! A brazilok kiváló képességeiket, győzni akarásu­kat már a mérkőzés elején ki­mutatták, a második félidő ele­jén pedig 19 pontos előnyre tet­tek szert. A hajrázó kínaiak ugyan 10-et le tudtak faragni hátrányukból, de a végered­ményt érdemben nem tudták be­folyásolni. A bronzéremért megrende­zett találkozón az elődöntőben a brazilokkal szemben alulma­radt, s így világbajnoki címük­től megfosztott amerikaiak csa­lódottságukat akarták feledtetni azzal, hogy ötpontos győzelmet arattak a hazai csapat felett. Eredmények: döntő: Brazí- lia-Kína 96:87, a 3. helyért: Egyesült Államok-Ausztrália 100:95, az 5. helyért: Szlová- kia-Kuba 92:81, a 7. helyért: Kanada-Spanyolország 70:65, a 9. helyért: Franciaország-Ko- reai Köztársaság 89:79, a 11. helyért: Olaszország-Japán 90:75, a 13. helyért: Lengyelor- szág-Tajvan 84:69, a 15. he­lyért: Új-Zéland-Kenya 93:76. A végeredmény: 1. Brazília, 2. Kína, 3. Egyesült Államok, 4. Ausztrália, 5. Szlovákia, 6. Kuba, 7. Kanada, 8. Spanyolor­szág, 9. Franciaország, 10. Ko­reai Köztársaság, 11. Olaszor­szág, 12. Japán, 13. Lengyelor­szág, 14. Tajvan, 15. Új-Zéland, 16. Kenya. Supola és Bakos A mesterfokú tomászbajnok- ság vasárnapi szerenkénti dön­tői jelentették a sportág tavaszi szezonjának zárását. Férfiak: Talaj: 1. Jordanov Krisztián (KSI) 9.50 pont 2. Supola Zoltán (Dunaferr) 9.30 3. Fajkusz Csaba (UTE) 9.15. Lólengés: 1. Supola és Fajkusz 9.50-9.50 3. Csollány Szilvesz­ter (UTE) 9.35. Gyűrű: 1. Csol­lány 9.70 2. Supola 9.35 3. Pé­ter Zsolt (Bp. Honvéd) 9.00. Ugrás: 1. Supola 9.425 2. Péter 9.275 3. Élő Róbert (UTE) 9.150. Korlát: 1. Supola 9.40 2. Jordanov 9.25 3. Mravecz Béla (FTC-Cereol) 9.20. Nyújtó: 1. Fajkusz 9.40 2. Supola 9.20 3. Péter és Szabó Zoltán (Bp. Honvéd) 9.05-9.05. MTK­Vác FC-Samsung 2-3 (1-2) Hungária körút, 1500 néző, v.: Vágner gólszerzők: Kovács Z. (12. p.), Nagy S. (71.), illetve Ro­ntanék (42.), Füle (45., 81.) jók: Kovács Z., illetve Pug- lits, Kriska, Füle MTK: Piel - Horváth Cs. (Nagy S. a szünetben) - Ta­mási, Jessy - Turbék, Sztanó, Vancsa, Komódi, Zsivótzky - Hámori (Tikosi 60. p.), Ko­vács Z. Vác FC-Samsung: Koszta - Nagy T. - Puglits, Hahn - Nyi­las, Aranyos, Kriska, Víg (Simon 68. p.) - Füle, Dzurják (Répási 79.), Romanek A bajnok méltó módon bú­csúzott a fővárosba is felrándult hűséges szurkolóitól. Ha éppen jelentősebb gólkülönbséget írt volna elő végrehajtandó felada­tul Csank János vezető edző - aki egyébként marad Vácon - , Füléék egészen biztosan jobban „megszórják” az MTK-t, amely csak időnként vitézkedett. Debreceni VSC- Ferencváros 2-0 (1-0) Debrecen, 8000 néző, v.: Pil­lér gólszerzők: Dombi (16. p.), Ilea (51.) sárga lap: Földvári (13. p.), Buliga (42.), illetve Szekeres (11.), Gregor (14.), Christiansen (67.) jók: Gojan, Dombi, Sándor Cs., Ilea, Szathmári, Buliga, il­letve Balogh, Hrutka, Albert, Szekeres Debreceni VSC: Horváth - Földvári, Gojan, Kondás, Pető - Dombi, Sándor Cs., Sándor T., Szathmári (Tóth 88. p.) - Ilea, Buliga (Medvid 89. ) Ferencváros: Balogh - Si­mon, Hrutka, Szűcs - Nagy Zs., Petrók, Albert, Szekeres - Zavadszky, Balogh (Kovács J. Salgótarjáni BTC - Jászberény 2-1 (2-1) Salgótarján, 1000 n., v.:Tóth Jászberény: Rácz - Balogh G., Ludasi, Karkusz, Bató, Szántai, Juhász G., Tasi, Lu­kácsi, Ládi, Vasas. Edző: Sárközi Gyula. 5. perc: Oláh B. 25 méteres lövése a kapufáról Rácz hátára, onnan a kapuba vágódott, 1-0. 10. perc: Stark elhúzott a bal oldalon, és a tizenhatos sarkáról nagy gólt lőtt a rövid sarokba, 2-0. 18. perc: Ládi jó labdát ka­pott Szántaitól, ügyesen maga elé tette, majd a kapujából kint álló Oláh fölött a hálóba emelt, 2-1. 73. perc: Novák a balössze­kötő helyéről célozta meg az alsó sarkot, Rácz azonban szög­letre tenyerelte a labdát. 84. perc: Gyetvai 25 méteres lövését másodszorra tudta csak megkaparintani Rácz. A gyorsan bekapott két gól megzavarta a jászberényieket. Lassan összeszedték ugyan ma­gukat, de helyzeteiket kihagy­ták. Jók: Sági, Gyetvai, Stark, ill. Juhász G., Bató B. Kovács Zoltán: - Gratulá­lok a játékosok egész évi, nagy­szerű teljesítményéhez. Sárközi Gyula: - Tavaszi menetelésünk véget ért, de azért nem kell szégyenkeznünk. Ifi: SBTC-Jászberény 4-1 Szalóki Tenk-Sz. MÁVMTE 0-2 (0-0) Tenk, 200 n., v.: Karcsú Szolnok: Hatvani - Zseni­ben, Szecsei, Ágh, Birinyi, Major, Horváth, Fodor (83. p. Fedor), Molnár, Szabó, Med­59. p.), Gregor (Christiansen a szünetben) A DVSC sokmozgásos, gyorsabb és határozottabb játé­kával megérdemelt győzelmet aratott az erősen megfiatalított Ferencváros ellen. A hazai csa­pat a mostani találkozón tavaszi legjobb teljesítményét nyúj­totta. *** Nyilasi Tibor lemondása után megüresedett a ferencvárosi kispad. Ismert, a zöld-fehér labdarúgók vezető edzői tisztére két jelölt akad: Novák Dezső és Bicskei Bertalan. Utóbbi, az egykori szövetségi kapitány szombaton reggel érkezett haza Port Sóidból, ahol rövid ideig edzősködött. Még aznap a fe­rencvárosi szakosztályvezetés és Bicskei egyórás tárgyalást folytatott. Hasonló megbeszélé­sen Novák Dezső is részt vett az elmúlt napokban. A végső dön­tést hétfőn hozzák meg az Üllői úton. Ekkor derül ki, Novák vagy Bicskei lesz-e a Ferencvá­ros labdarúgó-csapatának ve­zető edzője. BVSC-Dreher- Csepel-Kordax 1-1 (0-0) Szőnyi út, 500 néző, v.: Varga S. gólszerzők: Farkas (86. p.), illetve Puskas (50.) sárga lap: Cseh (30. p.) jók: Bognár, Nagy P., illetve Puskas, Hajdú BVSC-Dreher: Disztl Bondarenko, B. Szabó, Cseh - Werner (Kvanduk 63. p.), Nagy P., Urbányi, Bognár, Farkas - Bükszegi, Borgulya Csepel-Kordax: Hajdú - Bereczki, Ács, Tyukodi - Sü­veges, Jakab, Tompos (Mikler 66. p.), Puskas, Szabó A. (Nagy T. 87.) - Pena, Szekeres A vasutasok az egész mérkő­zésen mezőnyfölényben játszot­tak, és számtalan helyzetet dol­goztak ki, ám mégis meg kellett elégedniük a döntetlennel a jól védekező Csepellel szemben. Azonban ez is az osztályozó el­kerülését jelentette számukra. nyánszkij (72. p. Pataki). Edző: Vígh Tibor 3. perc: A kiugró Szabót Nagy P., a Tenk kapusa a buk­tatta, de a játékvezető sípja néma maradt. 54. perc: Horváth bal oldali beadását Molnár a hálóba fe­jelte, 0-1. 80. perc: Major bal oldalról kapu elé lőtte a labdát, Szabó jókor érkezett és a jobb sarokba fejelt, 0-2. Sportszerű mérkőzésen a vé­gig a Szolnok irányított. Jók: Nagy P., Vinczepap, Nagy L., ill. Horváth, Szabó, Zsemberi, Ágh, Fodor Káló Mihály: - Végig a Szolnok elképzelése szerint alakult a mérkőzés. Vígh Tibor: - A játék képe alapján biztosabban is nyerhet­tünk volna. Ifi: Tenk-SZVSE 2-8 Kovács L. Törökszentmiklós - Sz. Dózsa 0-5 (0-3) Törökszentmiklós, 200 n., v.: Gulyás Törökszentmiklós: Németh - Bata, Lóié F., Katona, Rajt (Görög), Dékány, Szőke, Ger­gely (Plejsovszki), Badella, Ramos, Lóié R. Edző: Márton Ferenc. 12. perc: Márton két csel után tisztán lőhetett a jobb alsó sarokba, 0-1. 29. perc: Jobb oldali vendég­támadást követően a kirobbanó Telek könnyedén fejelt az el- alvó védők között a kapu bal alsó sarkába, 0-2. 43. perc: Jobb oldali szegedi szabadrúgásból Miklós 8 méter­ről fejelt a kapu közepébe, 0-3. 79. perc: Bal oldali támadás végén az élesen belőtt labdát Miklós biztosan passzolta a kapu közepébe, 0-4. Parmalat FC- Békéscsabai EFC 1-0 (1-0) Székesfehérvár, 3000 néző, V.: Vad gólszerző: Horváth F. (4L p. - tizenegyesből) sárga lap: Németh (29. p.), Kucselata (54.), illetve Szenti (38.), Kulcsár (66.) piros lap: Árgyelán (84. p.) jók: Takács, Mitring, Varga, illetve Mracskó, Usmajev Parmalat FC: Mitring - Varga, Németh, Salacz - Ku­cselata, Zimmermann, Lő- rincz, Dubecz, Bekő - Takács (Czéh - 80. p.), Horváth F. (Jován - 69.) Békéscsabai EFC: Udva- rácz - Szenti, Usmajev, Zaho- rán - Mracskó, Fodor, Csató, Vancea, Kasik (Árgyelán - 71. p.) - Szarvas, Kulcsár S. (Kulcsár Sz. - 84.) Az ezen a mérkőzésen telje­sen egyforma játékerőt mutató két csapat között az döntött, hogy az egyik belőtte, a másik kihagyta tizenegyesét. Haladás VSE- Újpesti TE 3-2 (1-1) Szombathely, 3000 néző, v.: Kiss G. gólszerzők: Szekér (43. p.), Sánta (47.), Elekes (88.), illetve Szlezák (15.), Kecskés (80.) sárga lap: Véber (48. p.) jók: Sánta, Szekér, Tóth Gy., illetve Szlezák, Kozma, Kecs­kés Haladás VSE: Király - Szűcs, Bognár, Sánta - Neudl, Szekér, Tóth Gy., Jagodics (Somfalvi - 46. p.), Elekes - Schneider, Berbás (Németh - 79.) Újpesti TE: Praj - Molnár, Aczél, Szlezák - Bérczy, Kozma, Véber (Kovács - 66. p.) Túri (Füzesi - 76.), Kecs­kés - Belvon, Szanyó A valamivel többet támadó és több helyzetet kidolgozó Hala­dás megérdemelten győzött a 82. perc: A miklósi védők csak nézték, hogy Telek tiszta helyzetből a kapu bal alsó sar­kába gurít, 0-5. Alacsony színvonalú mérkő­zésen a miklósiak nem bírtak a mozgékony vendégekkel. Jók: Katona, ill. Magyar, Vándor, Telek Márton Ferenc: - Áldozati bárányai vagyunk ennek az osz­tálynak. Protity Sándor: - Könnyed játékkal biztos siker. Ifi: TSE-Sz.Dózsa 1-5 Nagy K. Sz. Borovi Cukorgyár- Balassagyarmat 1-3 (1-1) Szolnok, 50 n„ v.: Láncos Borovi Cukorgyár: Ollé-Pálinkás, Dobos, Ladá­nyi, Mészáros, Tákos, Pintó (Varga), Kovács, Szikszai, Pe- szeki (Kiss Cs.), Vadicska. Edző: Nász Mihály 23. perc: Tákos szöktette Vadicskát, aki az alapvonalról ívelt a kapu elé, Mészáros elen­gedte a labdát és a bent álló Pe- szeki négy méterről a felső lécre bombázott. 33. perc: Kovács gurított a tizenhatos sarkáról Vadicská- nak, aki kapura törve küldte vissza a bent álló Pintónak, ő könnyedén a kapu közepébe lőtt, 1-0. 37. perc: Ferencz passzolt Simonhoz, aki egy lövőcsel után zúdított kapura, Öllé csak kiöklözni tudta a lövést, így a kapu szájában álló Jele elegán­san helyezett a hálóba, 1-1. 58. perc: Simon középre íve­lése teljesen szabadon találta Szilágyit, aki röviden szöktette magát, és a kifutó Öllé mellett öt méterről a jobb alsó sarokba gurított, 1 -2. 82. perc: Láncos játékvezető fővárosi csapat ellen, ami azon­ban végső soron sovány vigasz a szombathelyiek számára, hi­szen az együttes már korábban elbúcsúzott az NB I-től. Kispest-Honvéd- Siófoki BFC 4-2 (1-0) Bozsik stadion, 4000 néző, v.: Stamler gólszerzők: Sallói (14., 89.), Bánfi (54.), Hamar (65.) illetve Kirchmayer (51.), Fischer (68.) sárga lap: Mátyus (58.), Pló- kai (87.), illetve Olajos (26.), Marozsán (62.), Bíró (78) jók: Bánfi, Pisont, Sallói, il­letve Kirchmayer Kispest-Honvéd FC: Brockhauser - Bánfi, Plókai, Mátyus - Csábi, Forrai, Pi­sont (Farkasházy - 82. p.), Il­lés, Duró - Sallói, Hamar Siófoki BFC: Bíró - Bimbó, Keszeg, Olajos - Sallai, Tóth L. (Kirchmayer a szünetben), Varsányi, Marozsán (Szabó Z., 67.), Meksz - Földes, Fis­cher Az első félidő lagymatag já­téka után változatos, gólokban gazdag második 45 percet látha­tott a publikum. A második fél­időben a siófokiak előtt egy pil­lanatra megcsillant a döntetlen lehetősége, de pechükre a Kis­pestnek is fontos volt a győze­lem, így a Balaton-partiak vesz­tesen hagyták el a játékteret. A Honvéd újabb sikere egyben az ezüstérmet is jelentette a Davi- dovic-legénységnek. Vasas-llzer- PMSC-Fordan 2-1 (1-1) Fáy u., 2000 néző, v.: Puhl gólszerzők: Vincae O. (32. p.), Galaschek (67.), illetve Braun (22.) sárga lap: Zvara (33. p.), Si- rinbekov (91.), illetve Kocsis (87.) jók: Mónos, Gricajuk, illetve Lengyel, Dárdai Vasas-Ilzer: Sáfár - Juhár - Pecha, Vincze O., Herczeg tóttá. 92. perc: Jele kapott jó lab­dát, a visszarohanó Dobost egy testcsellel „átverte”, s teljesen tiszta helyzetben a jobb alsó sa­rokba talált, 1-3. Kiegyenlített első húsz perc után vezetést szerzett a hazai együttes, de a technikailag kép­zettebb vendégek fordítottak. Jók: Dobos ill. az egész csa­pat Nász Mihály: - A pálya el­vesztése egyben a csapat elvesz­tését is jelenti. Tóth Ferenc: - Sportszerű el­lenfél ellen, úgy érzem, megér­demelten nyertünk. Ifi: Sz. Borovi Cukorgyár - Balassagyarmat 2-5 Turcsányi Szécsény-Karcag 3-0 (2-0) Szécsény, 600 n„ v.: Szabad István Karcag: Szilágyi-Tóth T., Csontos, Méhes, Módos, Ko­csis, Lajkovics, Antal, Békési, Varga J., Albert. Edző: Só­lyom Vilmos. 14. perc: Lajkovicsot leterí­tették a 16-oson belül, a bíró to- vábbot intett. 25. perc: Bal oldali bedobás­ból Bódihoz került a labda, aki a léc alá fejelt, 1 -0. 42. perc: Kisbáb keverte meg a vendégvédelmet, beadását Bocsó 10 méterről a hálóba lőtte, 2-0. 69. perc: Óriási helyzetet ha­gyott ki Karcag, amikor sakk-matt helyzetben Albert a kapufára lőtte a labdát, majd a visszapattanót Lajkovics erőt­lenül Hiesz kapus kezébe emelte. 90. perc: A les miatt leálló vendégvédelem mögött Kisbáb a léc alá vágta a labdát, 3-0. Az NB Ill-hoz méltatlan kö­Cs., Mónos - Galaschek, Zvara (Claude 60. p.), Sirin- bekov - Neagoe (Geress 75.), Gricajuk PMSC-Fordan: Csaban - Bódog - Braun, Dienes, Len­gyel (Tolocsko 83. p.) - Vókó, Dárdai, Fehér, Ulveczki - Ko­csis (Papes 87.), Azoitei A bekapott góltól magához tért Vasas bár nem túl meg­győző játékkal, de jogosan dia­dalmaskodott ezen az estén. A vendégek csak nagy ritkán ju­tottak lövőhelyzetbe, az egy emberként védekező angyalföl­diek azonban biztosan állták he­lyüket. EMDSZ-Sopron- ETO FC Győr 0-1 (0-1) Sopron, 11 000 néző, v.: Hartmann gólszerző: Ignácz (37. p.) sárga lap: Faragó (12. p.), Popescu (64.) jók: Udvardi, Varga K„ il­letve Végh, Ignácz, Faragó, Hajszán, Herczeg EMDSZ-Sopron: Milch­ram - Udvardi - Varga K., Árpási - Varsányi, Nagy, Chiratcu, Szántó, Majoros - Ördög (Borsos - 33. p.), Kor­sós A. (Deák - 72.) ETO FC Győr: Végh - Ra­dies, Pintér, Kuttor - Lázár (Virágh - 77. p.) - Ivanics, Faragó (Korsós Gy. - 57.), Ig­nácz, Hajszán - Herczeg, Po­pescu A mérkőzés összképe alapján az egygólos vendéggyőzelem teljesen megérdemelt. *** Csak az utolsó, 30. forduló adott választ, hogy mely együt­tesek „pótvizsgáznak”. A Vasas nyert, a Siófok és a Sopron ki­kapott, így az utóbbi két gárdá­nak kel! további mérkőzéseket játszania az NB 1-es tagság megőrzéséért. A Siófoki Bá­nyász az NB II. Nyugati cso­portjának másodikjával csatá­zik majd, míg az EMDSZ-Sop- roni LC az NB II. Keleti cso­portjának ezüstérmesével vív oda-vissza mérkőzést. rülmények között szerencsés győzelmet arattak a hazaiak, ahol a vendégek játszották a futballt. Jók: Hiesz, Juhász, Kisbáb, ill. Szilágyi, Csontos, Albert. Sisa László: - Jó csapatot si­került legyőzni, gratulálok a Karcagnak. Sólyom Vilmos: - Nem aka­rom felmenteni csapatomat, de ilyen rendezési körülmények között meccset játszani... Ifi: Szécsény-Karcag- 1-1 Bihari fíakamaz- Tiszafüred Ivecospeed 3-0 (1-0) Rakamaz, 400 n„ v.: Dávid Tiszafüred: Szita­lov-Óceán, Antal, Földvári, Vidra, Dajka, Kaszonyi, Nagy, Molnár, Múzsái, Ki­rály. Edző: Szűcs Árpád 35. perc: Szögletrúgás után Karóckai kapufára fejelt, a ki­pattanót Adamszki nagy erővel lőtte a bal sarokba, 1 -0. 55. perc: Jobbról becentere- zett labdát Adamszki pörgette a hálóba, 2-0. 83. perc: A védők által el­adott labdát Adamszki a kapus mellett lőtte a hálóba, 3-0. A tartalékos Füred nem tudta azt játszani amit szokott, a hazai csapat kevés helyzetéből rúgott három gólt. Jók: Karóczkai, Kegye, Kiss, Barci, Adamszki, ill. Földvári, Szitalo, Nagy Veigl Géza: - Az első félidő­ben remekül játszottunk, a má­sodikban kiegyenlítettebb lett a játék, de simán nyertünk. Szűcs Árpád: - Az első fél­idő játék alapján jogosan nyert a hazai csapat. Ifi: Rakamaz-Tiszafüred 5-0 ifj. Szabó NB III. Mátra-, Alföldi és Tisza-csoport Dobogón a JSE és a MÁV MTE, „meghalt” a Cukorgyár és a TSE Kovácsot reklamálásért kiállí-