Új Néplap, 1994. május (5. évfolyam, 102-126. szám)

1994-05-02 / 102. szám

Sportextra 12 1994. május 2., hétfő Futball­világ Parma. Faustino Asprilla, a Parma színes bőrű csatára úgy véli, Kolumbia válogatottja játssza majd a legsziporkázóbb futballt a nyári labdarúgó-vi­lágbajnokságon, és ezzel a leg­népszerűbb csapat lesz az Egye­sült Államokban. Asprilla azért elismerte, hogy a világbajnoki cím elnyerésére mégis a brazil, az olasz, a német és az argentin válogatottnak van a legtöbb esé­lye. A játékos szerint a vb sztárja a Barcelona brazil csa­tára, Romario lesz. (AP) Torino. Bírósági meghallga­tásra idézték a Lazio labdarúgó­­csapatának bankár-gyáros elnö­két, Sergio Cragnottit. Az ál­­lamügyész-helyettes azért ren­delte be a sportvezetőt, mert a Lazio állítólag feketepénzeket fizetett ki a Torinóból múlt év­ben érkezett két játékosnak, Luca Marchegianinak és Ro­berto Craverónak. A „tiszta lá­bak" elnevezésű vizsgálat kere­tében a bíróság azt kutatja, igaz-e, hogy asztal alatt osztot­tak pénzt Olaszország legjob­ban fizetett labdarúgóinak. Egyelőre senki ellen sem emel­tek vádat az ügyben. (AP) Bécs. A Nemzetközi Labda­rúgó Szövetség (FIFA) végre­hajtó bizottsága a május 20-i, zürichi ülésén dönt arról, hogy 24, avagy 32 csapat vegyen részt az 1998-as franciaországi világbajnokság döntőjében. (Reuter) Chicago. Nem lesz szükség arra, hogy mesterségesen zöldre fessék a pályát a chicagói stadi­onban, ahol a labdarúgó-világ­bajnokság nyitómérkőzését rendezik Németország és Bolí­via részvételével. Szerdán ugyanis megkezdték a megko­pott és hiányos gyepszőnyeg felújítását. A Chicagói Medvék (Chicago Bears) amerikaifut­­ball-csapatának játékosai sokat szidták a stadion elhasználódott füvét, amelynek hézagait a ren­dezők az illúzió kedvéért a mérkőzések előtt rendszerint zöldre festették. A Kentucky ál­lamból beszerzett új gyepsző­nyeg a jövő héten készül el, és a június 17-i megnyitó előtt senki sem játszhat rajta. (Reuter) Keresztúri jól játszott A 0-4-re végződött VfB Mödling-Austria Wien osztrák labdarúgó-bajnoki mérkőzésen a bécsieknél végigjátszotta a 90 percet a magyar Keresztúri András, s az APA hírügynökség értékelése szerint a jók közé tar­tozott. Az FTC, majd az MTK védőjátékosa, mint ismert, a linzi válogatott mérkőzésen a kiállítás sorsára jutott. Az oszt­rák lapok bírálata miatt sokáig úgy tűnt, nem kap helyet kenyéradója együttesében. Svensson a Benficánál? Tommy Svensson mostaná­ban az egyik legnépszerűbb ember Svédországban. A labda­rúgó-válogatott szövetségi kapi­tánya a balsikerű olaszországi világbajnokság után vette át a csapat irányítását Olle Nordin­­tól, és első sikerként 1992-ben rögtön a hazai környezetben megrendezett Európa-bajnok­­ságon az elődöntőig vezette a háromkoronásokat. A vb-selej­­tezőkön pedig a gárda magabiz­tosan menetelt, és az elsők kö­zött válthatta meg az Egyesült Államokba szóló repülőjegyet. A sikerek érthetően jót tettek Svensson hírnevének, több eu­rópai klub vezetősége is sze­retné csapata kispadján látni a mestert. Á Benfica már konkrét ajánlattal állt elő, ami megin­gatta a svéd edzőt. Jelenlegi szerződése ugyanis 1996-ig köti a válogatotthoz, de még nem nyilatkozott, hogy a vb után is szövetségi kapitányként akar-e tevékenykedni. A válaszra má­jus 18-ig kell várnia a svéd szö­vetségnek, ezen a napon hozzák egyébként nyilvánosságra a vi­lágbajnokságra utazó játékosok névsorát. Labdarúgó NB /., 24. forduló iüüPlÄilÄiiiMI Zsinórban hetedik mérkőzését nyerte a Kispest Illés (7-es) háromszor forgott eredményesen a kapu előterében BVSC-Dreher-Kispest-Honvéd 1- 4 (0-0) Szőnyi út, 2000 néző, v.: Puhl gólszerzők: Bognár (64. p.), illetve Illés (55., 60. - 1 l-esből, 77.), Hamar (57.) sárga lap: Disztl (60.), Mundi (73.), B. Szabó (90.), il­letve Brockhauser (63.), Mátyus (67.) jók: Nagy, Urbányi, illetve Bánfi, Illés, Stefanov BVSC-Dreher: Disztl Werner, Dzsinovics, B. Szabó - Bükszegi (Mundi, 46.), Nagy, Bondarenko, Farkas (Borgulya, 67.) - Bognár, Negrau Kispest-Honvéd: Brockha­user - Mátyus, Bánfi, Forrai (Farkasházy, 35.) - Stefanov, Pisont, Illés, Duró, Csehi (Szabados, 73.) - Vincze, Ha­mar A vasutasok csak az első fél­időben bizonyultak egyenrangú ellenfélnek, szünet után a sok­kal jobb játékosállománnyal rendelkező kispestiek biztosan nyertek. így tovább tart az új mester, Dimitrije Davidovic nagy győzelmi szériája, hiszen vezetésével az együttes mind a hét mérkőzését megnyerte. Debreceni VSC­­Siófoki Bányász 2- 1 (0-0) Debrecen, 6000 néző, v.: Ma­rosvári gólszerzők: Kondás (11-es­­ből, 89. p.), Gracsov (91.), il­letve Meksz (1 l-esből, 65.) sárga lap: Sándor T. (53. p.), Kondás (60.), Földvári (63.), il­letve Meksz (28.) jók: Sándor Cs„ Pető, Sándor T., Gracsov, illetve Bíró, Ola­jos, Sallai, Földes Debreceni VSC: Horváth - Földvári, Kondás, Sándor Cs., Pető - Dombi, Sándor T., Madar, Buliga - Tóth A. (Papp 75. p.), Toderas (Gra­csov 80.) Siófoki Bányász: Bíró - Ke­szeg, Bimbó, Olajos, Meksz - Tóth L., Jenei, Varsányi (Szabadi 90. p.), Sallai - Ki­rály (Kirchmayer 46.), Földes Áz összteljesítmény alapján a hazai csapat megérdemelten nyert, többet kezdeményezett, s a két gól mellett még három ka­pufát is lőtt. Újpesti TE­­Békéscsabai EFC 1-0 (0-0) Megyeri út, 7000 néző, v.: Molnár L. gólszerző: Kozma (78. p. - 1 l-esből) sárga lap: Kozma (84.), Kecskés (89.), Szanyó (90.), il­letve Fabulya (22.), Kasik (54.) jók: Bérczy, Kecskés, Kozma, illetve Baji, Mracskó Újpesti TE: Praj - Füzesi - Bérczy, Szlezák - Molnár, Kozma, Véber, Kecskés - Belvon (Horváth P., 60.), Sza­nyó, Egressy (Kovács L., 75.) Békéscsabai EFC: Baji - Usmajev - Csató, Zahorán, Fabulya (Kulcsár Sz., 30.) - Mracskó, Dávid (Árgyelán, 79.), Vancea, Kasik - Fodor, Szarvas A két lila-fehér csapat össze­csapásának az adott külön érde­kességet, hogy a pillanatnyilag listavezető csabaiaknak élvo­nalbeli bajnoki mérkőzésen még soha sem sikerült győzniük a Megyeri úton. Az első 45 perc még jobbára kiegyenlített játé­kot hozott, szünet után azonban az UTE felpörgette a tempót, a Békéscsaba pedig védekezésre kényszerült. Kovács László be­állítása ezúttal telitalálatnak bi­zonyult. A gól megváltoztatta a játék képét, a vendégek mindent egy lapra feltéve támadtak, de már nem sikerült megmente­niük az egyik pontot. A Békés­csaba ezzel elveszítette tavaszi veretlenségét, de mentségére szól, hogy három állandó játé­kosát is nélkülözte. EMDSZ-Sopron- Vasas-llzer 1-3 (1-0) Sopron, 8000 néző, v.: Hart­mann gólszerzők: Varsányi (45. p.), illetve Gricajuk (56.), Cigan (60.), Claude (75.) jók: Nagy J., illetve Juhár, Cigan, Gricajuk EMDSZ-Sopron: Milch­ram - Varsányi, Nagy J., Varga, Árpási - Szántó, Ma­joros, Buzsáki (Deák, a szü­netben), Kovács L. (Korsós, 72.) - Chiratcu, Ördög Vasas-Ilzer: Sáfár - Sirin­­bekov, Juhár, Maczó, Erős (Gricajuk, 52.) - Herczeg, Mónos, Geress, Földes (Ci­gan, a szünetben) - Vincze, Claude Mindkét csapat számára lét­­fontosságú volt a mérkőzés. Az első félidő alapján a hazaiak si­kerére lehetett számítani. A vendégek azonban a cserék után sokkal jobban, gólratörőbben játszottak, s megérdemelten vit­ték haza mindkét pontot. Csepel-Kordax- ETO FC Győr 1-2 (1-1) Csepel, 1500 néző, v.: Varga S. gólszerzők: Puskas (14. p.), illetve Csertői (45.), Faragó (63.) sárga lap: Csertői (8.) piros lap: Csertői (92.) jók: Hajdú, Puskas, illetve Bordás, Csertői Csepel-Kordax: Hajdú - Váczi D. - Nagy S., Bereczki - Süveges (Balogh I., 56.), Med­­gyes (Tyukodi, 45.), Patkós, Puskas, Mikler, Szekeres - Pena ETO FC Győr: Végh - Pin­tér - Csikós, Radics - Ivanics (Herczeg, a szünetben), Bor­dás, Faragó, Ignácz - Csertői, Klausz, Mikóczi Meglepően összeszedetten, olykor korszerű futballt felvo­nultatva kezdett a Csepel-Kor­dax, jogos előnyhöz jutva. Az ETO ekkor láthatóan megijedt, a szünet után alaposan javított középpályás játéka hatékonysá­gán, ebből aztán olykor formás győri akciók következtek - egy­szóval teljesen megérdemelt az ETO sikere. Ferencváros- PMSC-Fordan 3-0 (2-0) Üllői út, 6000 néző, v.: Bede gólszerzők: Zavadszky (19. p.), Kovács J. (32., 86.) jók: Zavadszky, Kovács J., il­letve Azoitei, Kocsis Ferencváros: Szeiler Szűcs, Hrutka, Simon - Kel­ler, Lipcsei, Lisztes, Vanicsek (Nagy Zs., 71. p.) - Wukovics, Kovács J., Zavadszky PMSC-Fordan: Csaban - Palaczky, Braun, Bódog, Csizi- Kocsis, Dárdai, Fehér, Ul­­veczki (Tököli - a szünetben)- Azoitei, Dorobantu A második félidő sokkal gyengébb játékot hozott. Az FTC előnye tartására törekedett, a pécsiek meddő támadásai vi­szont nem jelentettek igazi ve­szélyt. A hazaiak végre megmu­tatták, hogy képesek nagy aka­raterővel, célratörően játszani, így ezen az estén megérdemel­ten tartották otthon a két pontot. Parmalat FC­­Vác FC-Samsung 0-1 (0-1) Székesfehérvár, 4000 néző, v.: Kurmai gólszerző: Burzi (19. p.) sárga lap: Varga (42.), Bekő (53.), illetve Burzi (32.), Kasza (39.) jók: Balog, Bekő, illetve Nagy T., Romanek Parmalat FC: Mitring - Varga, Balog, Lőrincz - Ku­­cselata, Salacz (Jónás, a szü­netben), Dubecz, Czéh (Pálfi, 60.), Bekő - Horváth, Takács Vác FC-Samsung: Koszta - Kasza, Nagy, Aranyos - Nyi­las, Hahn, Kriska, Víg (Si­mon, 65.), Romanek, Füle, Burzi (Miovecz, 76.) A tudatosabban játszó Vác jobb helyzetkihasználásával megérdemelten győzött. A játék összképe alapján a döntetlen ta­lán igazságosabb lett volna, de ehhez a Parmalatnak is többet kellett volna tennie. A vendé­gek így ismét egyetlen pontra közelítették meg a vereséget szenvedett Békéscsabát. Haladás VSE­­MTK 1-1 (0-0) Szombathely, 8000 néző, v.: Vágner gólszerzők: Somfalvi (73.), illetve Vancsa (68.) sárga lap: Szűcs (47.), illetve Szalai (50.), Talapa (56.), Ke­nései Z. (62.), Tamási (77.), Vancsa (81.) piros lap: Tóth N. (56.), il­letve Horváth Cs. (31.) jók: Király, Bognár, Jago­­dics, Tóth Gy., illetve Sztanó, Vancsa, Zsivótzky Haladás VSE: Király - Szűcs, Bognár, Sánta - Neudl (Somfalvi, 46.), Jagodics, Ele­kes, Tóth Gy., Tóth N. - Schneider, Vukadinovics (Berbás, 68.) MTK: Piel - Sztanó, Hor­váth Cs., Turbék - Talapa, Vancsa, Kenesei Z., Zsi­vótzky, Szalai - Komódi (Ta­mási, 34.), Kenesei K. (Tikosi, 62.) A végig feszült hangulatban lejátszott mérkőzésen a Haladás többet birtokolta a labdát, de já­tékosai ezen a napon kissé bá­gyadtan futballoztak, így a ko­rábban nyújtott lendületes, gyors játék elmaradt. Az MTK megtévesztően kezdte a mérkő­zést, támadóan lépett fel, de utána egyre jobban a védeke­zésre összpontosított, így nem is lehetett más a mérkőzés vég­eredménye. NB III. Mátra- és Alföldi csoport „Egy, csak egy legény van talpon a vidéken” Kartal- Sz. MÁVMTE 2-1 (1-1) Kartal, 200 n., v.: Kóródi Szolnok: Hatvani - Zsem­­beri, Ágh, Szecsei, Major, Draskóczi, Fodor (Kohári 74. p.), Medjanszkij, Horváth, Szabó, Birinyi. Edző: Vígh Tibor 7. perc: Medjanszkij bal ol­dali szögletét Szecsei okosan visszagurította, Fodor pedig kö­zelről a hálóba vágta a labdát, 0-1. 45. perc: Boda lövését Hat­vani Kiss Ferenc elé ütötte, aki nem hibázta el az ajándékba ka­pott lehetőséget, 1-1. 75. perc: Szabót a játékve­zető kiállította. 89. perc: Horváth is idő előtt mehetett zuhanyozni. 89. perc: Kartali partdobás után Kiss Ferenc minden mind­egy alapon a kapu elé vágta a labdát, a jól érkező Boda pedig a tétovázó védők közt a hosszú sarokba lőtt, 2-1. Végig kiélezett küzdelem­ben, a helyzeteit jobban kihasz­náló hazai csapat szerencsés győzelmet aratott. Jók: Kiss F„ Boda, ill. Med­janszkij, Ágh Nagy Vilmos: - Négy ál­landó emberemet nélkülözve, nagyon szép eredményt értünk el. Vígh Tibor: - Fiatal csapa­tomnak sajnos nemcsak a hazai pálya „előnyével” kellett bir­kóznia. Ifi: Kartal-Szolnok Városi Sportiskola 0-1 Kovács Török­szentmiklós- Szőreg 2-4 (1-2) Törökszentmiklós, 300 n„ v.: Péter Törökszentmiklós: Németh - Orbán (Varga), Bata, Ka­tona, Dékány, Rimóczi, Mol­nár, Szőke (Rajt), Babella (Gergely), Ramos, Lóié R. Edző: Márton Ferenc 2. perc: Széli kapott tisztán labdát a tizenhatoson belül, és nem is hibázta el a lehetőséget, 0-1. 12. perc: Babella lövése ki­pattant a kapusról, az érkező Szőke pedig a kapu közepébe bombázott, 1-1. 39. perc: bal oldali éles be­adást Lengyel a védőket meg­előzve fejelt a bal alsó sarokba, 1-2. 65. perc: Széli a védők dísz­kísérete mellett tizenhat méter­ről kilőtte a jobb alsó sarkot, 1-3. 68. perc: Lengyel elfektette a teljes miklósi védelmet, és hig­gadtan a jobb alsó sarokba gurí­tott, 1-4. 70. perc: Ramos lövését Bán kapus még lábbal mentette, a labda Varga elé pattant, aki kö­zelről nem hibázott, 2-4. Alacsony színvonalú mérkő­zésen hiába támadott többet a miklósi csapat, a vendégek aka­ratban, lelkesedésben és hely­­zethihasználásban is jobbak vol­tak, megérdemelten vitték el a két pontot. Jók: senki, ill. Jankó, Bu­­chorcz, Lengyel, Széli Márton Ferenc: - Akarat és szív nélkül nincs eredmény. Antal Péter: - Ez a mérkőzés rendkívül fontos volt szá­munkra, hogy reményünk ma­radjon bennmaradásra. Ifi: Törökszentmiklós-Sző­­reg 2-0 Nagy K. Jászberény- Dunakeszi VSE 6-0 (2-0) Jászberény, 400 n., v.: Tóth B. Jászberény: Rácz - Balogh G., Ludasi, Karkusz, Bató, Szántai, Balogh J. (Vasas), Tasi, Lukácsi, Ládi, Juhász G. Edző: Sárközi Gyula Dunakeszi: Telek - Kekecs (Vida), Kiss J., Kiss Z., Ady, Pánczél, Törteli, Seltenreich, Szűcs (Márta), Steidl Á., Ko­­vac (Ihos). Edző: Steidl Sán­dor 7. perc: Ládi pontos labdát adott Ludasinak, aki kivárt, így odalett a nagy lehetőség. 16. perc: Szántai pompásan ugratta ki Ládit, aki a kapujából kilépő Telek fölött a hálóba nyeste a labdát, 1-0. 18. perc: Karkusz élesen be­lőtt beadását Tasi a hosszú sa­rokra fejelte, de a kapus még bele tudott paskolni, így szöglet lett dologból. 23. perc: Kovac jó indítást kapott, de a kifutó Rácz mellett a kapufát találta el. 26. perc: Kovac távoli lövé­sét szögletre tornázta Rácz. 32. perc: Bató a tizenhatoson belülről jobbról nagy erővel lőtt, de Telek a mezőnybe ök­lözte a labdát. 34. perc: Ludasi szögletét Tasi váratlanul megtolta, Ládi kapura csúsztatta, ám Telek na­gyot védett. Még ugyanebben a percben Szántai labdájával Ládi kilépett, és a kapu bal oldalába helyezett, 2-0. 44. perc: Balogh G. jobb ol­dali beadását Ládi az ötösről a földre fejelte, de a felpattanó a kapufát érintve elhagyta a játék­teret. 51. perc: Karkusz a 16-os sarkáról telibe találta a bal ol­dali kapufát, Tasi ismétlése pe­dig a kapu fölé szállt. 55. perc: Balog G. meghúzta a bal oldalt, a tizenhatoson kí­vülre futó kapust is kicselezte, majd az alapvonal közeléből a gólvonal előtt keresztbe gurí­tott. 69. perc: Törteli távoli lövése a kapujából kinn álló Rácz fö­lött, a felső kapufán landolt. 70. perc: Törteli 10 méterről egy lepattanót a kapu fölé dur­­rantott. 72. perc: Ládi meghúzta a bal oldalt, pontos beadását Va­sas a kapufára talpalta. 75. perc: Tasi hosszú indítást kapott, és a tizenhatoson belül­ről, a kimozduló kapus mellett a bal sarokba helyezett, 3-0. 79. perc: Vasas jobb oldali szögletét a berobbanó Juhász G. fejelte a hálóba, 4-0. 82. perc: Ládi „hintába” ül­tette védőjét, de lövésébe Telek belevetődött. 84. perc: Karkusz 30 méter­ről váratlanul lövésre szánta el magát, a labda a kapus öléből csurgott a gólvonalon túlra, 5-0. 90. perc: Balogh G. egyedül robogott kapura, az alapvonal­ról visszagurított Ludasi elé, aki a kaputól öt méterre, nem hibá­zott, 6-0. Jók: Szántai.Tasi, Karkusz, Ládi, ill. Steidl Á. Idei legjobb játékát nyújtva, látványos akciókat vezetve nyert a hazai csapat. A közön­ség igazi majálisnak lehetett szemtanúja, a hármas sípszó után vastapssal köszöntötte a levonuló csapatokat. Az egész herényi együttes teljesítménye átlagon felüli volt. Sárközi Gyula: - Valameny­­nyi játékosomnak köszönöm ezt a remek teljesítményt. Steidl Sándor: - Gratulálok a Jászberénynek. Ifi: Jászberény-Dunakeszi VSE 2-2 Szalóki Ládi első félidei góljaival megadta a találkozó alaphan­gulatát