Új Néplap, 1994. március (5. évfolyam, 50-76. szám)

1994-03-14 / 61. szám

1994. március 14., hétfő 11 Sportextra Férfi kézilabda NB I. Vízilabda OB I. Nem sikerült az Eger szolnoki kirándulása Kevés hiányzott a ... Szolnoki Elektrosoft SE-Egri ÚVK 13-1 1 (4-3, 3-3, 2-2, 4-3) Nyíregyházi KC - Sz. Olajbányász 20-18 Mohi felsösarkos találata eldöntötte a mérkőzést Szolnok, 200 n., v.: Németh, Mohácsi Szolnok: Bodrogi-Pintér Z., NAGY T. 2, MOHI 3, VAR- GYAS 2, Kiss A., Lukács 1. Csere: Hegyvári, TÓTH Cs. 2, Cseh 1, Magyar 2. Edző: Wolf Péter Eger: Kiss P.-ÁNCSÁN 3, Bundschuch 1, PETIK 3, TÓTH P. 3, Tóth K., Keme- nesi 1. Csere: Katona, Tűzkő. Denk. Edző: Pécsik Dénes Gól emberelőnvből: 10/7, ill. 13/9. Gól négyméteresből: 1/1, ill. 1/1. Az Eger már a találkozó ele­jén tudtára adta a házigazdák­nak, hogy nem pusztán könnyed hétvégi kirándulásra érkeztek a Tisza partjára. A gólgyártást a remek napot kifogó Ancsán kezdte, amire Vargyas vála­szolt. „Egy gól ide, egy gól oda” - alapon folytatódott a já­ték, rendszerint a hazaiak vezet­tek és az Eger egyenlített. A vendégek rendkívül szoros em- berfogásos védekezést alkal­maztak, és ha emberelőnybe ke­rültek, azt könyörtelenül értéke­sítették. Az első negyed végére mégis az Elektrosoft szerzett egygólos, soványka előnyt. A második játékrészben tovább folytatódott a két, közel azonos képességű együttes nagyiramú, fordulatokban gazdag küz­delme. A harmadik negyedben mintha elfáradtak volna a csapa­tok, kissé leült a meccs. Ebben az időszakban rengeteg eladott labda és számtalan elpuskázott ziccer jellemezte a játékot. A kívülállók számára az igazi csemegét a befejező játékrész hozta. A negyed közepéig még tartotta magát az Eger, ám 10-9-es állásnál Mphi úszott meg a szélen és jobbról nehéz szögből, jobb kézzel parádés gólt ragasztott a hosszú felső sa­rokba. Ezzel a találattal először vezetett két góllal a Tisza-parti gárda és mint utólag kiderült, ez hozta a mérkőzés igazi forduló­pontját. Tóth P. még egy gólra felzárkóztatta a vendégek csa­patát, ám Nagy T., szinte a me­gyeháza parkolójától szerzett szemfüles találata végleg meg­pecsételte az amúgy jó napot ki­fogó egri gárda sorsát. Eseményekben és gólokban bővelkedő mérkőzésen teljesen megérdemelten tartotta ottho­nában a két bajnoki pontot a ja­vuló formát mutató Elektrosoft gárdája. Wolf Péter: - Egész héten rengeteget dolgoztunk, és ez megmutatkozott játékunkban, illetve az eredményben is. Pócsik Dénes: - Szoros meccset játszottunk. Ha az utolsó negyedben nem köve­tünk el két szarvashibát, akár meglepetést is okozhattunk volna, de a döntetlent mindenfé­leképpen igazságosabb ered­ménynek tartanám. Urbán Nyíregyháza 1200 n. V.: Ma­rosi-Török. Nyíregyháza: BO­CZÁK-Varga 2, Medve, Fo­dor, KUN 8 (7), TÓTH 4, Móré 1. Csere: Szabó '(kapus), Jankovics 1, Prolics 4, Déváid. Edző. Szőke István. Szolnok: ERDÉLYI-Rigó, Dávid 3, Woth 2, KLEMÁN 2, Szép Kiss 3 (2), BENDÓ 7 (5). Csere: Köteles (kapus), Kende 1, Harta, Bagdi, Ma­kai. Edző: Nagy Károly. Kiállítások: 2 perc, ill. 6 perc. Hétméteresek: 10/7, ill. 7/7. Nyíregyházi támadással in­dult a találkozó, Tóth lövését védte Erdélyi. Az első öt perc­ben mindkét oldalon több ziccer maradt ki, végül Dávid beját­szásából Klemán szerezte a ta­lálkozó első gólját. A hazaiak próbálkozásait a jól záró Olaj­bányász-retesz, Erdéyi kapussal az élen, rendre hárította, Bendó góljaival 1-3. A nyírségi csapat élvezte a hazai pálya minden előnyét a „fekete ruhások” jóvoltából, ti­zenöt perc után Kun büntetőivel kiegyenlített 3-3. Mindkét csa­pat játékában érezhető volt a fe­szültség, a szolnokiak többet hibáztak, a támadók a helyzetek kihasználásában vétettek sokat, húsz perc után 4-4. Az Olaj cse­rélt, Hartát Szép Kiss váltotta fel, aki büntetőből, majd indí­tásból lőtt góljaival 4-6-ra nö­velte a vendégcsapat előnyét. A félidő hajrájában szépítettek a hazaiak, mivel Kun két büntető­jével és jobboldali átlövés gól­jával csak két Olajbányász gól esett, Wothnak és Dávidnak kö­(7-8) szönhetően. A második félidő elején a Nyíregyháza négy gól­jára csak Klemán válaszolt, 11 -9-re fordítottak a hazaiak. Az Olajbányász a félidő köze­péig többször hibázott, az ide­genlégiós Prolics ezt kihasz­nálta, 15-12. A Szolnok ren­dezte sorait, Makai irányított, aki több ügyes megmozdulásá­val igazolta, hogy a jövő em­bere. A találkozó utolsó tíz per­cében Edélyi bravúros védései­nek köszönhetően újra felzár­kóztak a Tisza-partiak, hét perccel a befejezés előtt Bendó gólja után 18-17 volt az állás. A pontszerzés reményét Prolics bombatalálata oszlatta szét. A Szolnok „szükségcsapata” né­hány perc kihagyástól elte­kintve, jól védekezett, kár, hogy a balkezes átlövők - különösen Harta - nem használták ki lehe­tőségeiket. Horváth Erdélyi bravúros védéseivel sem sikerült a pontmentés Női kézilabda NB l/B. Az utolsó öt perc döntött Debreceni SI-JTKF DSE 16-17 (6-8) A virtus majdnem megbosszulta magát Debrecen 100 n. JTKF DSE: Zsibók-Sass 2, Debre 2, Gergi 1, Krisztóf 6/4, Fekete 2, Pesti 2. Csere: Len- hardt (kapus), Farkas 2. Edző: Ugrin György. Kiállítás: 2, illetve 6 perc. Hétméteresek: 4/0, illetve 4/4. A két együttes külföldi túrája miatt előrehozott találkozó nagy küzdelmet, s különösen a hajrá­ban rendkívüli izgalmakat ho­zott. Az első harminc percben végig a jászberényieknél volt az előny, bár Debréék meglehető­sen megilletődötten kezdtek. Krisztóf biztosan értékesítette a büntetőket, míg Zsibók hárította a hazaiak javára megítélt hetest. A jászberényi kapusok - az első 30 percben Zsibók, a második já­tékrészben Lenhardt - a folyta­tásban is főszerepet játszottak. Bravúros védéseikkel döntő részt vállaltak a két pont megszerzé­sében. A találkozó krónikájához tartozik, hogy a játékvezetők re­mekül kézben tartották az Április 2-án szombaton a ti- szaligeti körcsarnokban rende­zik a Frigotherm Erőemelő Kupa-versenyt több korcso­portban. Az ifjúságiak kategóriájában a fiúk 20 éves korig jelentkez­hetnek (1974-ben vagy utána születettek), míg a nők viada­lán, mely egyben válogató is a női vb-re, Eb-re összevonják a felnőtteket és ifjúságiakat, míg a férfiak korhatára természete­sen a húsz év feletti verseny­zőkre vonatkozik. A Futapest Klub az Utazás '94 kiállításhoz kapcsolódva március 19-én, szombaton ren­dezi meg hagyományos Hun- gexpo-futását. A nagy futás stílszerűen a Lóversenypályán (X., Albertir- sai út) zajlik, a cél a BNV terü­letén lesz. A 14 év alattiak há­rom, míg a 14 éven felüliek hét egyébként is sportszerű találkozó irányítását.A második félidőben aztán fordult a kocka. A rendkí­vül elszántan játszó fiatal hazai csapat nemcsak egyenlített, ha­nem öt perccel a találkozó vége előtt már 15-13-ra is vezetett. Ráadásul a jászberényiek ekkor kettős emberhátrányban voltak. A JTKF DSE erejét mi sem bi­zonyítja jobban, minthogy innen is sikerült a maguk javára fordí­tani a találkozót. Jól sikerült tehát a tavaszi sze­zon kezdete a jászberényi lá­nyoknak. A németországi ven­dégszereplésre készülő ellenfe­lüket nagy csatában sikerült le­győzniük. Zsibók és Lenhardt, a két kapus teljesítménye emelke­dett ezen a találkozón társai fölé, a mezőny legjobbjainak bizo­nyultak. Egyébként a JTKF DSE is külföldi út előtt áll. Ugrin György tanítványai a hónap vé­gén Párizsban vesznek részt egy nemzetközi egyetemi-főiskolai tornán. Ez a győzelem jó ajánló­levél lehet a francia fővárosban. Csak azok a sportolók indul­hatnak, akik legkésőbb március 25-ig írásban beneveztek. Cím: 5000 Szolnok, Széchenyi krt. 55. Ulviczki Mihály. A neve­zési díjat - felnőtteknek 200 fo­rint, ifjúságiaknak 150 - a ver­seny helyszínén kell befizetni. További feltétel még az érvé­nyes egyesületi tagsági könyv, valamint sportorvosi igazolás. Értékelés a Schwartz-féle táblá­zat szerint, a rendezés költségeit a városi sportcentrum és a Fri­gotherm Kft. állja. kilométeres távot telje síiének, a rajt 11.00, illetve 11.30 órakor lesz. Nevezni a Lóversenypálya bejáratánál 9 órától lehet, a 18 éven aluliaknak 50, míg a fel­nőtteknek 100 forint a jelentke­zési díj. Minden célba érkező ajándé­kot kap, majd a sorsoláson több értékes ajándék talál gazdára. Örömteli, vidám arcok he­lyett kisírt szemek fogadták .az érdeklődőt szombaton az újszá- szi gimnáziumban. Pedig „jó bulinak” indult az egész. Har­madízben rendeztek 24 órás ko­sárlabda gálát az iskola torna­termében. Az első két alkalom kitűnő szórakozást nyújtott Pénteken a női ötpróba 60 m gátas versenyszámával kezdő­dött meg Párizsban a 23. fedett­pályás atlétikai Eb. Ináncsi Rita a második futamban állt rajthoz, 8.39 mp-es eredménye 1041 pontot ért, ami - mint a 3. futam után kiderült - az első szám után a 4. helyet jelentette szá­mára. Ezután a magasugrás kö­vetkezett. Ináncsi 1.69 méterrel kezdett, de nem okozott neki gondot az 1.81 sem, s ekkor rajta kívül már csak hárman vol­tak versenyben. Az 1.84-et Ináncsi mellett csupán az orosz Turcsinszkaja teljesítette, résztvevőnek és külső szemlé­lőnek, egyaránt, csakúgy, mint a pénteken két órakor megkezdő­dött viadal. Egészen szombat délutánig. Addig a kékek és a fehérek óriási csatát vívtak. Csapatonként 25 fiatal küzdött egymással, a 2x15 perces mér­kőzések után mindenkinek egy 1.87-en viszont ő is kiesett. A Bp. Honvéd versenyzője má­sodszorra átrepült ezen a ma­gasságon, eredménye így 1067 pont, amivel két szám után át­vette a vezetést! A súlylökésben 14.41 méterig repítette a golyót, s ebben a versenyszámban ötö­dik lett. Turcsinszkaja azonban nagyobbat dobott Ináncsinál, így a magyar lány második he­lyen várhatta a folytatást. Az „ebédszünet” után került sor a távolugró versenyre. Ináncsi már első, 6.51 méteres ugrásá­val nyerte volna ezt a számot, ám ő tovább javított 6.57-re. órája volt a pihenésre. Ennyi és nem több, hiszen a 24 óra alatt mindenkire nyolcszor kérült sor. Jókedvűen, egymást biz­tatva kosaraztak az iskola diák­jai, így érkezett el az utolsó óra. A kékek tetemes előnyt szerez­tek, 1529-1446-ra vezettek, amikor az egyik fiú hirtelen rosszul lett. Bár előtte soha nem voltak hasonló panaszai, epilep­sziás rohamot kapott. Termé­szetesen azonnal orvos kezébe került, néhány percen belül a mentő is megérkezett. A játék­nak azonban vége szakadt. Már senkinek sem volt kedve befe­jezni a viadalt, megfelelni a ko­rábban olyan jól hangzó kihí­vásnak. Mindenki szeme előtt a földön fekvő fiú lebegett, hirte­len már nem volt fontos a vég­eredmény. Egyetlen gondolat fűzte össze a jelenlévőket: csak ne történjen komolyabb baj! Egyre több középiskolában zajlik hasonló, non-stop sportrendezvény, szinte divat lett kipróbálni a teljesítőké­pesség végső határát. Szép és jó kezdeményezés ez, hiszen az ifjúság természetes va- gánysága, vakmerősége a sport által ésszerű határok közé szorul. Ám nem ártana még tovább szűkíteni ezeket a korlátokat, mondjuk kötelező orvosi vizsgálat formájában. Hiába látszanak egészséges­nek a jelentkezők, a szokat­lan, hosszú ideig tartó fizikai igénybevételre kiszámíthatat­lanul reagálhatnak. Legyen intő példa ez az eset. Szeren­csére most nem történt komo­lyabb tragédia. Reméljük, máshol sem fog... (szerk.)-szilvási­Nyolcszázon sajnos már nem tudta meglepni a többieket, de újabb 812 pontja ezüstöt jelen­tett, ráadásul 4775 ponttal új or­szágos csúcsot állított fel. Másnap Bagyula István 540 cm-en kezdett a rúdugrás döntő­jében, ezt a magasságot másod­szorra vitte át. Következett az 550 elsőre, majd az 560 és az 570 egyformán másodikra. Utóbbinál jobbat nem ugrott az idén, most sem sikerült túlszár­nyalnia ezt a magasságot, az 580-at ugyanis leverte. Genovai ezüstérme után ezúttal meg kel­lett elégednie az 5. hellyel. Erőemelés Erős embereknek Hungexpo-futás Rózsa (íyuri (balról) ennél a felugrásnál bizonyára még nem gondolhatta, hogy öt perc múlva orvosi segítségre lesz szüksége Ináncsi ezüstérmes, Bagyula ötödik „Megszállottak Klubja” Az OTSH egy esztendővel ezelőtt „Sporthősök Klubja” néven gyűjtötte csokorba mind­azon sportembereket, akik egyedülálló teljesítménnyel, de kissé perifériára szorult sport­ágakban értek el kimagasló eredményeket. Volt köztük olyan, aki átúszta a La Man­che-csatornát, kontinenseket fu­tott és kerékpározott keresztül, sárkányrepülővel hasította a le­vegőt a Szahara fölött, vagy ép­penséggel körbehajózta a Föl­det. A sporthivatal jószándékú kezdeményezését ezúttal 24 sportember folytatta, megala­kítván a „Megszállottak Klub­ját”. Az alakulógyűlésen megha­tározták az igazán exkluzív tö­mörülés alapszabályait, kitűzték a közös célokat, majd természe­tesen sort kerítettek az elnökség megválasztására is. A tekintélyt parancsoló névsor önmagában is sokat elárul: Fa Nándor (vi­torlázás) az elnök; Szénási Imre (távúszó). Balog Géza és Vár- konyi László (mindketten hegymászók), Löw András (távfutó) elnökségi tagok. Mé­száros János (ultratriatlon), Tö­rök István (kenu), Zsemberi Barnabás (motorsport) felügye­lőbizottsági tagokként kaptak bizalmat a közgyűléstől. Panyik és Bozsik A szlovákiai Skalkán jó hóvi­szonyok mellett rendezték meg a sífutó magyar bajnokság sza­badstílusú számait. Eredmé­nyek: Férfiak, 30 km, szabadstí­lus: 1. Panyik János (Gyöngyösi Zalka SE) 1:18:23 0 2. Oláh Ist­ván (Vasas) 1:21:02 3. Puskás Imre (Vasas) 1:23:03. Nők, 20 km, szabadstílus: 1. Bozsik Anna (BKV Előre) 1:11:10 0 2. Palkó Edit (Gyön­gyösi Zalka SE) 1:12:05 3. Markovics Gyöngyi (BKV Előre) 1:19:54. Mesteredzők A kiemelkedő edzői tevé­kenységet, az eredményes ok­tató-nevelő munkát Magyaror­szágon- 1974-től ismerik el a mesteredzői címmel. Azóta két­száznál többen kaptak jogot, hogy viseljék a megtisztelő titu­lust. A március 15-ei nemzeti ün­nephez kapcsolódóan szomba­ton tartották a díjátadó ünnep­séget az Országos Testnevelési és Sporthivatal székházában. Gallov Rezső államtitkár, a hi­vatal elnöke mondott rövid kö­szöntőt, majd átnyújtotta a Mes­teredzői Díjakat, amelyek 1992-től léptek a mesteredzői cím örökébe. A Mesteredzői Díj kitünte­tést ebben az évben tízen kapták meg, közülük a legfiatalabb a 37 éves Ozsvár András, míg az egyformán 63 esztendős Faze­kas László, Hack Antal és Mar- kovits Kálmán tartozik a leg­idősebbek közé. A jutalmazot- tak névsora: Fazekas László (kézilabda, edző, szövetség) Fáth András (evezés, szakedző, MTK) Hack Antal (íjászat, edző, Magyar Viscosa SE) Limperger István (torna, szak­edző, Dunaferr SE) Ludasi Ró­bert (kajak-kenu, edző, Csepel) Markovits Kálmán (vízilabda, szakedző) Ozsvár András (csel­gáncs, szakedző, Bp. Honvéd) Pék Gyula (vízilabda, szakedző, KSI Tóth Lajos (birkózás, edző, Csepel) Vaskuti István (kajak­kenu, szakedző, Bp. Honvéd). Az új mesteredzők nevében Markovits Kálmán köszönte meg az elismerést.- Mivel a címre pályázni kelt, így szó sem lehet meglepettség­ről - említte az olimpiai és vi­lágbajnok kenus, Vaskuti Ist­ván, aki 1989-től edzősködik. - A jelentkezéseket előbb a szö­vetség szakmai bizottsága bí­rálta el, aztán az elnökség készí­tett rangsort, s terjesztette to­vább az érdemesnek találtak névsorát a Mesteredzői Kollé­giumnak. Ez a testület szintén egy újabb szűrőt jelentett, majd az OTSH elnökének javaslatára a sportot felügyelő belügymi­niszter adományozta a kitünte­tést.