Új Néplap, 1994. március (5. évfolyam, 50-76. szám)

1994-03-25 / 71. szám

1994. március 25., péntek Sport íi Férfi kosárlabda NB I. Falco KC-Sz. Olajbányász 77-84 (39-40) Tudósításunk Westel telefonon érkezett Szombathely 600 n. V.: dr. Valovics, Benczúr Falco: Krivacevic 20/3, Kál­mán 9/3, Molnár 9, Pallag 10/3, Baumgartner 16/3. Csere: Stan 7, Maár, Kertész 6. Edző: dr. Hajnal László. Olajbányász: Knézy 10, Alexe 21, Tóth A. 3/3, Góbi 7, Mérész 14/6. Csere: Hosszú 13/9, Varga 4, Takács 11/3, Bódi 1. Edző: Rasid Abeljanov. *» A gyomorfertőzés miatt hi­ányzó Ivkovics nélkül lépett pá­lyára a szolnoki csapat. A ki­váló center hiányát az első 5 percben nagyszerűen használ­ták ki a hazaiak, és Krivácsevics ponterős játékával 12-8-ra el­húztak. Az Olajbányász zicce­rekből volt eredményes, s a 10. percre utolérte ellenfelét, 22-22. A félidő közepén 3-2-es zónára állt át az Olajbányász, és ez meghozta eredményét, mert nemcsak védekezésben, hanem támadásban is ponterősebb lett. A második játékrész Baum­gartner parádés megoldásaival kezdődött. Saját ritmusát tudta játszani a hazai gárda és ennek köszönhetően átvette a vezetést, 47-42. A 29. percben Góbi ki­pontozódott, hiányát azonnal megérezte a Szolnok, a lendü­letbe jött Falco Stan pontjaival 62-54-re alakította az állást. A hajrá kezdetén a kiválóan játszó Krivácsevics Bódival történt ütközés következtében súlyosan megsérült. Kiválását kihasz­nálta az Olajbányász és Takács triplájával egyenlített is, 66-66. Ezután Alexe vette át a főszere­pet, középtávolról és ziccerből egyaránt eredményes volt. Az utolsó percekben már csak bűn­Pénteki ajánlat Három csapatunk számára is egy nappal korábban kezdődik a hét vége a szokásosnál. A Szolnoki Olajbányász férfi kézilabdásai a Tiszaligetben fo­gadják (18.00) a kiesés ellen menekülni próbáló Békéscsaba együttesét. A piros-feketék rendkívül kétarcú csapat be­nyomását keltik a szurkolókban, hiszen míg hazai környezetben szinte nem tudnak veszíteni, idegenben képtelenek a pont­szerzésre. Legutóbb a Hort elle­nében maradtak alul Budapes­ten, pedig a huszonhét dobott góljukkal illett volna meccset nyerni. De sebaj, a javítás lehe­tősége már el is érkezett. Amennyiben a két fiatal, Bendó és Molnár sikeresen átmentette formáját erre a hét végére, és né­hány rutinosabb társuk is felnő melléjük, nem okozhat gondot a csabaiak legyőzése. Bár azért nem árt vigyázni, mivel a béké­siek több kölcsönjátékossal erő­sítették meg soraikat. Ettől füg­getlenül, csalódást okozna a szolnoki diadal elmaradása. A női röplabda NB I-ben ket­tős fordulóra kerül sor a hosszú hétvégén. Pénteken a Jászberé­nyi RK a Hűtőgépgyári Sport­csarnokban (16.30) látja vendé­gül az egyik legnagyobb bajnok­esélyest, a Vasas gárdáját. Sok sanszuk nincs a herényi tiniknek a győzelemre, ám a tisztes hely­tállás mindenképpen elvárható tőlük. A Szolnoki Vegyiművek női röpisei szintén nehéz feladat előtt állnak, ugyanis az egriek mellett a vidék legjobbjának számító Debrecen vendégszere­tetét élvezik ma délután. A haj­dúságiak két játékosa, Kmézic Emilia és Bordás Móni éveken keresztül a Vegyit erősítette, így nehéz lesz bármivel is meglepni a hazaiakat. Motokrossz Az idén első alkalommal, va­sárnap Nemesszalókon állnak rajtgép elé a motokrosszosok. A 250 köbcentiméteres kategóriá­ban szereplők OB I-es futamán kívül meghívásos alapon ver­senyre kelnek a 125-ös géposz­tály képviselői is. Ugyancsak első bajnoki futamát rendezik a junior 80 kcm-es kategóriának. Összesen 68 versenyző indul a délutáni bajnoki futamon. tetőkből szerezte pontjait az Olaj, 74-77. Kálmán triplájával a 40. percben ugyan egyenlített a hazai gárda, ám Alexe négy büntetőt értékesített zsinórban, mivel a hazai edző ellen techni­kai hibát ítéltek. A végjátékban A bajnokság utolsó fordulója előtt Karcag I. már ünnepelheti a megszerzett bajnoki címét. Az ezüstérem sorsa is eldőlt Szol­nok II. javára. A harmadik ér­mes hely csak az utolsó fordu­lóban fog eldőlni, melyre Jász­berény II., Mezőtúr és Újszász II. pályázik, szinte egyenlő eséllyel. A hatodik fordulóban általában a várt eredmények születtek, meglepetést Karcag II. martfűi győzelme, valamint Újszász II. tartalékosán felálló hárompontos kosarakkal kísér­letezett a hazai csapat - ered­ménytelenül. Az Ólajbányász második félidei taktikus és fe­gyelmezett játékával rászolgált a győzelemre. (Kékesi) csapatának nagyarányú vere­sége jelentette. Szolnok II.-Mezőtúr 5,5-4,5, Újszász II.-Karcag I. 1-9, Kar­cag II.-Martfű 6-4, Túr­ke ve-Jászberény II. 4,5-5,5. A bajnokság állása az utolsó for­duló előtt: 1. Karcag I. 46,5, 2. Szolnok II. 39, 3. Jászberény II. 31,5, 4. Mezőtúr 29, 5. Újszász II. 28, 6. Túrkeve 26,5, 7. Martfű 20,5, 8. Karcag II. 19 pont. Ragó Tenisz A hét végi világcsoportbeli Franciaország-Magyarország Davis Kupa-találkozó egyér­telmű favoritja a házigazda együttes. A világranglistán el­foglalt helyezések tekintetében lényegesen nagyobb nevek kö­zül válogathatott Georges Go­van szövetségi kapitány, hiszen a Boetsch 16., Leconte 48., De- laitre pedig 83. a rangsorban. A négytagú csapatból azonban nem véletlenül sorolandó utol­sóként Cedric Pioline, mivel az ATP-lista 12. helyezettje az utolsó pillanatban kiesett az együttesből... A gall teniszező, aki amúgy már régóta gyenge formát mu­tat, sérülés miatt kényszerült lemondani szerepléséről. Dr. Bemard Montalvan, a francia válogatott orvosa közölte, hogy Pioline bokasérülést szenvedett, amely legalább négy hét pihe­nőre kényszeríti. Mivel a világ- ranglista negyedik helyén ta­nyázó Guy Forget nélkül állnak fel a hazaiak, könnyen meglepe­tést okozhatnak a magyarok. Legalábbis ezt érzik a franciák, akik a mérkőzés előtt igen óva­tos jóslásokra bocsátkoztak. Georges Govan kapitány szerint minden pályára lépő játékosnak az utolsó leheletig kell küzdeni, mert ellenkező esetben a korai búcsú sem kizárt. Cantona ámokfutása Bajok vannak Eric Cantona ideigevel. Ezt jelzi, hogy a Manchester United labdarúgó- csapatának francia támadóját négy nap alatt két bajnoki mér­kőzésen állították ki. Előbb múlt szombaton kapott piros la­pot, mert „megtaposta” a Swin­don egyik hátvédjét. Három mérkőzésre szóló eltiltás lett a „jutalma”, s ezt még klubja is megfejelte egy 16 ezer angol fontos büntetéssel. Az ámokfu­tás azonban korántsem ért vé­get. Eltiltásáról még nem is érte­sülhetett a gall csatár, amikor a kedd esti Arsenal elleni 2-2-es derbin újra „rosszalkodott”. Ez­úttal két sárga lap miatt indulha­tott idő előtt a zuhanyzóba. A szoros őrizettől teljesen elveszí­tette a fejét: röpke három perc leforgása alatt négyszeri!) rug­dosta meg az „ágyúsok” védőit. A fegyelmi bizottság ezért öt ta­lálkozóra emelte a korábbi bün­tetést.- Két sárga lap automatiku­san egy meccs eltiltást jelent, ráadásul Cantona még vissza­eső is - indokolta a határozatot az Angol Labdarúgó Szövetség (FA) szóvivője. Mivel másfél hete a csapat dán kapusa, Schmeichel is a kiállítás sorsára jutott, így új rekordot sikerült felállítaniuk a manchesteri légi­ósoknak. Még sohasem fordult elő ugyanis, hogy négy egymást követő mérkőzésen összesen három kiállítással kelljen fe­gyelmezni a „Vörös Ördögö­ket”. Erre a csúcsra azonban aligha lesz büszke az angol baj­nokesélyes... Autósport Andretti bizakodik Bizakodó a jövőjét illetően Michael Andretti (32) gyorsa­sági autóversenyző. A volt Forma-l-es világbajnok, Mario Andretti fia ugyanis rajthoz állt az IndyCar tengerentúli ver­senysorozat ausztráliai nyitófu­tamán. Andretti a tavalyi Forma-1 világbajnokságon nem tudta igazolni tehetségét, amelyet az IndyCar-versenyeken már az elmúlt esztendők sikerei alapján elismertek.- Sajnos, nem sikerült a Forma-l-es bemutatkozásom, így nem is remélhettem, hogy még egy évig marasztalni fog­nak. Nagyom bízom azonban abban, hogy ez az év sokkal si­keresebben alakul számomra - nyilatkozta Andretti, aki idén édesapja ellen is küzd majd. Nem lesz könnyű dolga, hiszen a „nagy öreg” Mario Andretti eddig 27 futamot nyert meg, s 1991-ben az IndyCar bajnoka volt. A „kihíi/ás napja ” előkészületei 1/ Díjazzák az ötleteket 1993-ban Tiszafüred város először kapcsolódott be a kihí­vás napja sportjáték országos vérkeringésébe, méghozzá jelen­tős sikerrel, mivel kategóriájában az ötödik helyet szerezte meg. Talán éppen ezért a lelkesedés, idén már elkezdték a szerve­zést az 1994. május 25-én megrendezendő versenyre. Most is várják azokat, akik színes, eredeti ötleteikkel még vonzóbbá tehetik a nemzeti sportjáték tiszafüredi programját. Nemcsak várják őket, de a legjobb ötletek gazdáit díjazzák is. Ezért kérik a rendezők - a tiszafüredi városi sportcsarnok kollektívája -, hogy aki bármilyen módon segíteni akar és tud, az az 59/351-222-es telefonszámon jelentkezzen, hiszen a rendez­vény jelmondata idén sem változik: „Közösen a rendezvény si­keréért!” Labdarúgás Világbajnokságra készülőben A labdarúgó-világbajnokság jegyében lépett pályára számos európai élcsapat szerdán, barát­ságos mérkőzésen. A legna­gyobb slágernek a 24-es döntő két favorizált együttesének, a német és olasz válogatottnak összecsapása bizonyult. Írország-Oroszország 0-0 Mindkét együttes résztvevője a június 17-én kezdődő egyesült államokbeli világbajnokságnak, így a két szövetségi kapitány nem igazán örülhetett a gól nél­küli döntetlennek. A korábbi orosz kapitányt, Anatolij Biso- vecet visszakövetelő sztárok, Kirjakov, Kolivanov és Sali- mov távollétében talán Szadirin lehet elégedettebb az ered­ménnyel. Görögország-Lengvelország 0-0 A vb-résztvevő görög váloga­tott ezúttal nem bírt a vendég­csapattal. Az összecsapás leg­nagyobb lehetőségét a 71. perc­ben a csereként beállt Nikos Mahlas hagyta ki. A kilencven perc során elsősorban a közép­pályások jutottak főszerephez, a labda nem sokat pattogott a ka­pusok felségterületén. Németország-Olaszország 2-1 (1-1) gólszerzők: Klinsmann (45., 46. p.), illetve D. Baggio (44.) Az első félidő utolsó percé­ben kezdték meg a csapatok a gólgyártást. Előbb a Juventus kiválósága, Dino Baggio talált Illgner hálójába, majd Klins­mann gyors válasza követke­zett. A második játékrész elején Klinsmann ugyanott kezdte, ahol abbahagyta, mindjárt az első percben bevette a vendégek kapuját, így a világbajnoki fa­voritok slágertalálkozóján a ha­zai szurkolók örülhettek. Varga (6) eredményesen birkózott a szombathelyi centerekkel Sakk megyei csapatbajnokság Karcag I. utcahosszal vezet Női kosárlabda NB I. Szombaton minden eldől Egis OSC-Szolnoki MÁV MTE 52-66 (29-27) Budapest, 100 n. V.: dr. Smied, Major. Egis: Pap Cs 4, HERCZEG 12, Rein 4, MÁTRÁI 19/6, Budánovics 2. Csere: Wohner 2, Papp J. 7/3., Szabó, Padá- nyi 2. Edző: Varga István. Szolnok: SZAVER­CSENKO 28/3, CZEGLÉDI 5, Krasznai 4, Gailouma 12/3, EDELÉNYI 8. Csere: Tóth, SZALAI 7, Lőcsei 2. Edző: Szalay Ferenc. Otthon érezhette magát a MÁV MTE, mert a maroknyi szolnoki szurkolótábor hazai környezetet varázsolt a máskor oly csendes Egis-csamokba. Fővárosi kosárral indult a ta­lálkozó, melyre ugyan azonnal válaszolt Czeglédi, de ezt köve­tően néhány ponttal mégis elhú­zott az Egis. Igaz, csak kis időre, mert a Szolnok felvette a kesztyűt. Váltott vezetés mellett óriási pszichikai csata folyt a pályán, majd Szavercsenko trip­lájával 11-15-re alakult az állás. Hiába tűnt úgy, nyugodtabbak a vendégek, sajnos nem sikerült tovább növelniük az előnyt. Sőt, az OSC gyorsan ledolgozta hát­rányát, és a félidő hajrájára már 8 pontos vezetésre tett szert. Nem roppantak össze azonban a Tisza-partiak, két idegenlégió­suk és a csereként beálló Lőcse­inek köszönhetően így csupán minimális hazai előnnyel vo­nulhattak pihenőre a csapatok. Fordulás után repülőrajtot vett a Tisza-parti együttes, két perc alatt 9 pontot dobott, míg a hazaiak csak kettőt, 31 -36. He­Tóth Kata fájós kézzel is vál­lalta a játékot roikus küzdelembe kezdett a Szalay-leányság, öt perc alatt tíz „fát” vert a Varga István csapatára. Ismét elég volt azon­ban pár perc kapkodás, és újra izgalmassá vált a csata. Kritikus pillanatokban hibázott a vasuta­segyüttes, így feljöttek a haza­iak. 37-42. A pillanatnyi üzem­zavar után beindult a szolnoki henger, mindenki a maximumot préselte ki magából, 43-55. A hátralévő perceket nyugodtan kijátszották a szolnokiak, és fö­lényes, 14 pontos győzelmet arattak. A lányok köszönetüket feje­zik ki a lelkes szurkolóknak, akik nagy részben járultak hozzá a csapat diadalához. A három győzelemig tartó dráma szombaton fejeződik be Szol­nokon. S.L. Teremfoci, Jászberény „Meghalt a király, éljen a király” Március 19-én befejeződött az 1993/94 évi teremlabda­rúgó-bajnokság Jászberényben. Az utolsó forduló két nagy kér­désre adta meg a választ: veret­lenül nyeri-e a bajnoki címet a DMSC Tűzoltók csapata, il­letve az Áfész-Elektronik vagy a Takeft Gösser szerzi-e meg a második helyet? Nos, a Tűzoltók csapata az utolsó játéknapon sem kímélte ellenfelét. Biztosan, 3-1-re győzte le a H. Lehel Gyöngye hatosát, s így tizenegy győze­lemmel és két döntetlennel zárta a bajnokságot. Három ponttal előzte meg a második és har­madik helyezettet. Utóbbi két helyért az utolsó pillanatig nagy csata folyt. A Takeft Gösser na­gyon jó mérkőzésen 3-1-re verte a vártnál jóval nagyobb el­lenállást tanúsító Apropó Origó legénységét, míg az Áfész Elektronik 4-1-re győzte le a +Torlás csapatát. így a két nagy vetélytárs azonos pont­számmal, sőt azonos gólkü­lönbséggel zárta a bajnoki sze­zont. Csak a több rúgott gól - egyetlen találat - döntött végül az Áfész Elektronik javára. A tavalyi bajnok Takeft Gösser- nek pedig maradt a harmadik hely. Az utolsó játéknapon egyébként nem született megle­petés, papírforma eredmények­kel értek véget a találkozók. Az utolsó mérkőzést követően vette át a kupát az új bajnok, a DMSC Tűzoltók együttese. Az első há­rom helyezett csapat egy-egy labdát és oklevelet kapott. Megválasztották a bajnokság legjobbjait is. A Patrick Sport­üzlet különdíjait Kökény Ist­ván kapus (Áfész Eletronik), Molnár András hátvéd (Takeft Gösser), Fazekas József (Ta­keft Gösser) csatár, Kiss Attila (Königbrau) gólkirály vehette át. A 13. forduló eredményei: Metallica-H. Egyetértés 5-3, DMSC Tűzoltók-H. Lehel Gyöngye 3-1, Sánta Fala­tozó-Plasztik Kulacs 2-3, Híd Bisztró-Kurrencia 2-0, Apropó Origó-Takeft Gösser 1-3, Áfész Elektronik-+Torlás 4-1, Lehe- lux Fészek Büfé-Königbrau 0-2. A bajnokság végeredmé­nye: 1. DMSC Tűzoltók 24, 2. Áfész Elektronik 21, 3. Takeft Gösser 21, 4. Königbrau 16, 5. Kurrencia 15, 6. H. Lehel Gyöngye 13, 7. Híd Bisztró 12, 8. Plasztik Kulacs 12, 9. -i-Tor- lás 11, 10. Lehelux Fészek Büfé 10,11. Apropó Origó 8, 12. Me­tallica 8é, 13. Sánta Falatozó 6, 14. H. Egyetértés 5 pont. Profi kick-boxgála Európa-bajnoki címért ren­deznek profi kick-boxmérkő- zést március 25-én, pénteken a Nemzeti Sportcsarnokban - hangzott el a Magyar Profi Kick- és Thai-box Szervezet sajtótájékoztatóján. A thai-boxgála este fél hétkor kezdődik, s először magyar ranglistamérkőzések szerepel­nek a programban. Az est fény­pontja Rehák György és a né­met René Müller összecsapása lesz, melynek tétje a profi Eu­rópa-bajnoki cím megszerzése a 72 kg-os súlycsoportban. Ezt a mérkőzést már a comb- rúgásos kick-box szabályai sze­rint rendezik, 9x2 perces mene­tekkel. A találkozó igen érde­kesnek ígérkezik, hiszen Rehák jelenleg a második, Müller pe­dig az első ebben a kategóriá­ban a Nemzetközi Kick-Box Szövetség (IKBF) hivatalos ranglistáján, de a ringben eddig még sohasem találkoztak. Amennyiben Rehák győz, ak­kor legközelebb már a profi vi­lágbajnoki címért szállhat harcba. Tölgyesy Csaba ha­sonló szabályok szerint a kí­nai-török származású, ámde német állampolgár Canli ellen bunyózik, ezenkívül további két thai-boxmérkőzés érdemel em­lítést. Kolozsvári Tibor (81.50 kg) az orosz Erik Kaj ellen lép a ringbe, ez a mérkőzés azonban „B” osztályú lévén legfeljebb ötmenetes lesz. A két legsúlyo­sabb versenyző, a szombathelyi Horváth Győző és a budapesti Nagy Csaba a +91 kilóban lesz a kötelek között, kettejük ösz- szecsapása azonban csak „C” osztályú, bár ettől a csata hő­foka felmelegítheti a nézőket is. A thai-boxgálára kilencszáz- ötven és ezerkétszáz forintba kerülnek a belépők, amelyeket a Music Mix Váci utcai irodájá­ban, illetve a helyszínen lehet megvásárolni.