Új Néplap, 1993. március (4. évfolyam, 50-75. szám)

1993-03-29 / 73. szám

12 Sportextra 1993. március 29., hétfő PEPITA Düsseldorf. Nagy csatában dőlt el az idei férfi asztalitenisz BEK küzdelemsorozata. A döntő első összecsapását 4:3-ra az a belga Sporting Charleroi nyerte, amelyben az egykor magyar színekben versenyző Podpinka András is játszik. A szombati düsseldorfi visszavá­gón a helyi Borussia ugyanilyen arányban győzött, a szettarány viszont a németeknek kedve­zett, így övék lett a bajnokcsa­patok ez évi Európa Kupája. A második találkozón egyébként az utolsó párban fordították a házigazdák a maguk javára a ta­lálkozót, amikor is Fetzner két játszmában nyert Podpinka el­len. Hertogenbosch. A második fordulóval, vagyis a zenés kűr bemutatásával zárult a Volvo díjlovagló Világ Kupa hétvégi hollandiai döntője, amelynek Dallos Gyula személyében ma­gyar indulója is volt. A pénteki úgynevezett Grand Prix-szám­­ban, amikor is a kötelező gya­korlatokat kellett bemutatni, Dallos, Aktion nevű lovával a 9. legjobb teljesítményt nyújtotta. A zenés kűrben is helyt állt, előbbrelépett, és az összesítés­ben a hetedik helyet szerezte meg. A magyar díjlovaglás leg­kiválóbb képviselője tavaly ke­rült először Világ Kupa dön­tőbe, akkor kilencedikként vég­zett. Mostani szerepléséért - mivel pénzdíjas viadalról van szó - 7000 márkát is kapott. Peking. Egymás után szület­tek a csúcseredmények Peking­­ben a short track, vagyis a rö­vidpályás gyorskorcsolyázók egyéni világbajnokságán. A női 500 méteren a kínaiak jelesked­tek, a kanadai Sylvie Daigle­­nek Albertville-ben felállított 46.72 mp-es rekordját javítot­ták tovább ketten is. Zhang Yanmei előbb 46.09-et futott a negyeddöntőben, ugyanitt hon­fitársnője Wang Xiulan ebből 3 századot faragott le, majd újra Zhang következett, aki az elő­döntőben 45.60-nal ért célba. A férfiaknál az olasz Mirko Vuil­­lermin adta át a múltnak a ka­nadai Mark Lackie 43.43-as vi­lágcsúcsát, az új rekord 43.10 mp. A női váltók 3000 méteres versenyében sem maradt el a vi­lágcsúcs. A kínai csapat saját 4:33.49 perces rekordját javí­totta 4:28.63 percre. A svédországi Aare városá­ban befejeződött a női alpesi sí­elők Világ Kupa-idénye. A végső elsőség az osztrák Anita Wach temek jutott, aki a záró műlesikló számban holtverse­­nyes 11. helyezést szerzett. Wächter pályafutása során első alkalommal végzett az élen az összetett VK-pontversenyben. A vasárnapi műlesiklás ered­ményei: 1. Vreni Schneider (svájci) 1:34.05 p 2. Karin Köl­­lerer (osztrák) 1:34.78 3. Chris­tina Riegel (osztrák) 1:34.92. A műlesikló Világ Kupa pontver­senye (8 futam): 1. Schneider 490 pont 2. Coberger (új—zé­­landi) 484 3. Chauvet (francia) 402. Az összetett Világ Kupa­pontverseny végeredménye (32 futam): 1. Anita Wächter (oszt­rák) 1286 pont 2. Katja Seizin­­ger (német) 1266 3. Carole Merle (francia) 1086. A nemze­tek pontversenye (32 futam): 1. Ausztria 5288 pont 2. Németor­szág 4353 3. Svájc 2635. Amoreabieta. A spanyolor­szági városban rendezték meg vasárnap a mezeifutó-világbaj­­nokságot. A felnőtt nők küz­delmében a portugál Albertina Dias négy kilométer után állva hagyta vetélytársnőit, és arany­érmet szerzett. Az ibériai atlé­tanő 1990-ben második, tavaly pedig harmadik helyezést har­colt ki, most végre a dobogó felső foka jutott neki. - Hittem abban, hogy ismét dobogós le­szek - mondta a 27 éves világ­bajnoknő. - De hogy ekkora előnnyel, ez több mint szép álom. Készülődés a görögök ellen Csábi Jóska bízik a szerdai győzelemben A szerdai magyar-görög vb-selejtező mérkőzés rendkí­vül fontos, elsősorban nekünk, hiszen az izlandiak elleni vere­ség a görögök esélyeit növelte. Lenni vagy nem lenni, ez most valóban komoly kérdéssé vált. Nem véletlen, hogy közel egy­hetes tatai készülődés előzi meg a találkozót. Az edzőtábor most is olyan mint máskor, csupán az érdek­lődők száma növekedett. Lehet a focink bármilyen, akkor is a kedvenc sportágunk. Edzőmér­kőzésre készülődtek legjobbja­ink, amelyet egy hosszabb tak­tikai megbeszélés előzött meg. Jenei Imre többféle variációt is megbeszélt fiaival, amelyeket, mint később kiderült, a Video­­ton-Waltham ellen egészen ügyesen alkalmaztak is. A lehető legkevesebb labda­érintéses támadásvezetés, a rövidpasszos biztonsági játék volt az első feladat. Nem is volt gond, sőt néha szemet gyönyör­­ködtetően, villámgyorsan fociz­tak válogatottjaink. A találkozó egyetlen gólja is egy ilyen tá­madás végén született. Csábi labdájával Illés lódult meg, be­adását Kovács K. egyből Há­morihoz továbbította, aki a bal alsó sarokba lőtt.- így kell ezt csinálni - som­mázta tömören Puskás Ferenc. - A görögök ellen csak a széle­ken vezetett gyors támadások­kal érhetünk el sikert. Az aranycsapat egykori tagja remek görögismerő, hiszen hosszú évekig nálunk edzőskö­­dött. Ő most a „súgó”. Jenei Imre dicsért, a közönségnek is tetszett a jó iramú, lüktető játék. A fehérváriak, amolyan görö-Telek „Manci” Csábival biz­tos pontnak látszik gös, agresszív focit játszottak, ám nagyon sportszerű keretek között. A félidő derekán más variációt próbált ki a csapat. Az addig szorosan embert fogó Csábi előbbre került, Disztl hú­zódott ki a helyére. Ettől kezdve nagy fölénybe került a váloga­tott. Csábi volt a mozgatója a csapatnak. A szolnoki fiatalem­ber sallangmentesen, minden felesleges mozdulatot nélkü­lözve játszott, mindkét Pisont és Urbán is. Fordulás után már csak a vá­logatott volt a pályán. Jenei Imre többször is beszólt, hogy a széleket erőltessék. Lett foga­natja tanácsának, csakhogy csa­patunk játéka egyoldalúvá vált. Az agilis Csábi és Hámori per­cenként adta be a jobbnál jobb labdákat, a bal oldalon viszont alig volt támadás, Kovács Kálmán középre húzódott, ár­ván maradt helyén nem akadt vállalkozó kedvű egyén. A kö­zönség egyre sűrűben emlegette Csábi nevét. Őt még csak most ismerik meg igazán a szurko­lók. A Japán túra nagy felfede­zettje igen népszerű lett. Puskás Ferenc is dicsérte, szerinte rö­videsen olyan nevű focista lesz mint Détári vagy Kiprich. A mérkőzés után Csábiról ér­deklődtünk Jenei mesternél, aki a következőket mondta:- Jóska fegyelmezett, kor­szerű felfogású focista. Igazi profi szemléletű, akire mindig lehet számítani. Rengeteget fut, ritkán hibázik, a védekezésen túl támadásvezetéshez is ért. A kapitány összeállítást nem mond még, majd csak kedden a sajtótájékoztatón, de az szinte biztosra vehető, hogy a véde­lemben Petry, Csábi, Telek és Disztl ott lesz. Természetesen Détári és Kiprich helye is biz­tos, no meg Kovács Kálmáné, akin látszott, hogy jó formában van. A helyzeteket viszont ki­hagyta, ami ilyenkor még meg­bocsátható.- Biztos vagyok benne, hogy a görögök ellen Kálmán gólt fog rúgni - mondta Csábi József.- Mindenképpen nyernünk kell, mert akkor versenyben mara­dunk a továbbjutásért. Örülök, hogy itt lehetek, ha játszom szerdán, nem okozok csalódást. Nagyon nehéz meccs lesz, hi­szen a görögök bizonyára tömö­ren védekeznek majd. Retten­tően kell ügyelnünk, nehogy fel­lazuljon a védelmünk, mert a görögök nagyon értenek a gyors kontrákhoz, amelyek mindig gólveszélyesek. Péntek Sándor NB III. Mátra-csoport Vígh okozta a boldogságot Jászberényben Jászberényi SE - Füzesabony 1-0 (0-0) Ládit szorosan őrizték a füzesabonyi védők Jászberény, 600 n. V.: Mol­nár L. JSE: Rácz - Németh F., BALOGH J„ Mosonyi, Ju­hász G., LUDASI, Lukácsi, Szántai, Németh Gy., Ládi, VASAS. Edző: Sárközi Gyula. Füzesabony: VARGA - Polgár, GÁL, BÁCSI, Novák T„ Novák Z., Szabó, Sima, Csőke, Fehér, Csóka. Edző: Albert Csaba. Csere: Lukácsi h. Vígh a 64., Németh Gy. h. Juhász R. a 75., Csóka h. Baranyi a 78., Sima h. Sűrű a 83., Fehér h. Nagy a 86. percben. Sárga lap: Polgár az 52., Csőke a 71. percben. A kezdőrúgást Bóta Szilvia végezte el, akinek édesapja vá­sárolta meg a jogot. 3. perc: Ládi a tizenhatos jobb sarkánál lefordult védőjé­ről, beadását Ludasi csak a spiccével érte el, így gyengére sikerült továbbítását Varga szögletre tudta tenyerelni. 4. perc: Vasas tizenkilenc méteres lapos szabadrúgását ismét bravúros mozdulattal mentette a vendégkapus. 23. perc: Németh F. pontrú­gást ívelt az ötösre, a labda a védőkről Ládi elé pattant, ám olyan magasan, hogy a csatár nem tudta telibe találni, ezért ismét Varga kapus lett a győz­tes. 47. perc: Ludasi legurítását Ládi küldte elemi erővel a bal sarok irányába, a füzesabonyi portás azonban ezúttal is résen volt, a kipattanót pedig Polgár mentette. 59. perc: Vasas, Szántai ado­gatás után Németh Gy. került helyzetbe, de a vizes füvön megcsúszott labdát nem tudta megszelídíteni. 64. perc: Csóka jobbról be­ívelt szabadrúgását Szabó az ötösön belül felugorva elhi­bázta. 89. perc: Jobbról keresztbe ívelt pontrúgást Ládi 14 méter­ről nagy erővel meglőtte, a ka­pusról „lecsorgó” labda a fiatal Vígh elé került, aki egy igazítás után szemrebbenés nélkül a hosszú sarokba lőtt, 1-0. Az időjárás - havas eső, or­kánszerű széllökések, vizes gyepszőnyeg - alapvetően gá­tolta a folyamatos játék kialaku­lását. A kedvezőtlen körülmé­nyeket figyelembe véve, először a vendéglátók jöttek rá arra, hogy a kombinatív megoldások helyett a lövésekre kell fektetni a hangsúlyt. Balszerencséjükre az ellenfél kapusa jó napot fo­gott ki, s bár a vereségben ő is benne volt, számos esetben tisz­tázott gólveszélyes helyzetek­ben. Hogy csupán a végén sike­rült bebiztosítani a győzelmet, az elsősorban annak köszön­hető, az első játékrészben nem voltak eléggé találékonyak a hazai támadók, akik közül Ládi és Ludasi már akkor bebiztosít­hatta volna a két pontot. Sárközi Gyula: - Mostoha körülmények között izzadság­szagú mérkőzésen sikerült itt­hon tartani a két pontot. Albert Csaba: - A játékve­zető elvette tőlünk az egyik pontot. Ifjúságiak: JSE - Füzes­abony 2-3. Néder Labdarúgó NB III. Balassa­gyarmat - Karcag 0-2 (0-1) Balassagyarmat, 300 n., v.: Kalecz Karcag: Móga-Tatár, Tóth T., Ágh, Lajkovics (Ferenczi), L. Kiss, Békési, Antal, Bá­rány, Varga (Tóth J.), Albert. Edző: Sólyom Vilmps. 13. perc: Varga éles szabad­rúgását védte a hazai kapus. 25. perc: Bárány átadását Tóth T. értékesítette, 0-1. 57. perc: Tóth T. huszonöt­méteres szabadrúgása alig ke­rülte el a felső sarkot. 76. perc: Békési keverte meg a védelmet, átadását Bárány az üres kapuba gurította, 0-2. A karcagi együttes a pályán is érvényesíteni tudta akaratát. Jók: senki, ill. Ágh, Tatár, L. Kiss, Tóth T., Varga. Bérezi József: - A minden csapatrészben jobb vendégek megérdemelték a győzelmet. Sólyom Vilmos: - Végig irányítottuk a mérkőzést, győ­zelmünk jogosságához nem fér­het kétség. Ifi: Balassagyarmat-Karcag 2-0 Bihari Rákos­palota-Jászapáti 1-0 (0-0) Rákospalota, 200 n., v.: Bar­­tus Jászapáti: Tajti G.-Kiss, Tóth I., Zsemberi, Kálé, Tóth L., Urbán, Utasi, Rideg, Deme (Előhegvi), Németh (Tóth M.). Edző: Szabó Lajos. 23. perc: Markóczi közeli lö­vését Tajti bravúrral hárította. 33. perc: A védőkről lepat­tanó labdát Harsányi 6 méterről Tajtiba vágta. 77. perc: Bedobás után sze­rencsés góllal Veres szerezte meg a vezetést, 1-0. Jászapáti lelkes, fegyelmezett játékkal, rászolgált volna az egyik pontra. Jók: Herczeg, Szabó, Veres, ill. az egész vendégcsapat. Dálnoki József: - A vendég­csapat hősies helytállással majdnem elvitte az egyik pon­tunkat. Szabó Lajos: - Határtalan lelkesedéssel, majdnem megle­petést okoztunk. Ifi: Rákospalota-Jászapáti 5-0 Illés Rákóczi­­falva- Sz. Cukor gyár 1-1 (1-1) Rákóczifalva, 200 n., v.: In­ges Rákócziflva: Kupeczki-Er­­dei, Bartucz (Szakali), Kő­cser, Tóvizi, Romvári, Szé­­nási, Szokolai, Majzik, Mi­­kula, Molnár. Edző: Ladányi István. Sz.Cukorgyár: Smidéli­usz-Tákos, Silye, Csizmadia, Pálinkás, Szeberényi, Va­­dicska, Kovács, Tubák, Kiss, Rigó (Mihályi). Edző: Sebők György. 10. perc: Formás hazai táma­dás végén Majzik három méter­ről a kapu fölé fejelt. 22. perc: Tubák 18 méteres szabadrúgását Kupeczki szög­letre hárította. 30. perc: Vadicska beadását Rigó 8 méterről a kapuba pasz­­szolta, 0-1. 35. perc: 18 méteres szabad­rúgásból Szénási egalizált, 1-1. Jó iramú mérkőzésen igazsá­gos eredmény született. Jók: Erdei, Kácser, Mikula, Szénási, ill. Silye, Tákos, Tu­bák. Ladányi István: - A játék­ban már mindent megcsinálunk, csak az i-re nem tudjuk még a feltenni a pontot. Sebők György: - Jó iramú mérkőzésen igazságos ered­mény született. Ifi: Rákóczifalva-Cukorgyár 1-1 Bagi Szolnoki MÁV MTE­­Heréd 2-0 (2-0) Szolnok, 200 n., v.: Topánka Szolnok: Hatvani-Zsem­beri, Novikov (Honti), Dras­­kóczi, Mészáros, Major, Ta­­sev, Mihályi, Bontovics, Burai (Fodor), Horváth (Méri). Edző: Lódi László. 1. perc: Bontovicsot tizenha­toson belül felvágták, a büntetőt Novikov értékesítette, 1-0. 16. perc: Csobály beadását Kovács 1. közelről fölé durran­­totta. 34. perc: Kovács L. ellen szabálytalankodtak a tizenhato­son belül a hazai védők. To­pánka közvetett szabadrúgást ítélt, melyet Sáfrány a sorfalba bombázott. 42. perc: Jobb oldali beadás után Major szép gólt ragasztott a bal alsó sarokba, 2-0. 56. perc: Burai a tizenhatos sarkáról végezhetett szabadrú­gást, az ötösön felugró Major a kapusba fejelte a labdát. 83. perc: Fodor hatalmas bombája alig kerülte el a felső lécet. A piros-kékek jóval többet birtokolták a labdát, szép hely­zeteket alakítottak ki annak el­lenére, hogy a pályaviszonyok nem voltak ideálisak. Lódi László:- Csak az eredménnyel vagyok elégedett. Nagy Vilmos: - Ha megad­ják jogos büntetőnket, másként alakulhatott volna. Ifi: SZUSE-Heréd 13-0 Szilvási Monor- Torok­­szentmiklós 3-0 (1-0) Monor, 300 n. V. Jónás TSE: Németh-Rimóczi, Csontos, Erdősi, Szecsei, Pó­­csi (Molnár), Rupa, Mihályi, Rajt (Csatári), Ramos (len­gyel), Lóié. Edző: Porhanda János 36. perc: Kovalik beívelt labdáját Varró nyolc méterről lesgyanús helyzetből fejelte a léc alá, 1-0. 40. perc: Ramos lövése a jobb kapufát súrolva hagyta el a játékteret. 70. perc: Erdősi vállát találta el a labda, a bíró ezért a bünte­tőpontra mutatott, a pontrúgást Kovalik értékesítette, 2-0. 84. perc: Erdősi szerelését ismét szabálytalannak minősí­tette a játékvezető, a második büntetőt is Kovalik helyezte a hálóba, 3-0. Alacsony színvonalú mérkő­zésen a hazaiak helyzet nélkül érték el góljaikat. Elekes József: - Küzdelmes mérkőzésen megérdemelten nyertünk lelkes ellenfelünkkel szemben. Porhanda János: Nem szá­mítottam arra, hogy pont nélkül térünk haza az idegenbeli mér­kőzésről. Ifi: Monor - T.miklós 6-2 Nagy K.