Új Néplap, 1992. szeptember (3. évfolyam, 206-231. szám)

1992-09-07 / 211. szám

I 8 Sportextra 1992. SZEPTEMBER 7. Bobby Fischer ismét a rá jellemző módon hallatta hangját. Borisz Szpasz- kij elleni páros mérkőzésének harmadik partija előtt azt követelte az újságíróktól, hogy mindig úgy írjanak róla mint a jelenlegi sakkvilágbajnokról. Álláspont­jának nyomatékot is adott, ugyanis a szombati játszma előtt teljes hírzárlatot rendelt el. Mindezt a verseny egyik szer­vezője sajtótájékoztatón jelentette be, és javasolta a sajtó munkatársainak, hogy használják Fischerre az „úgynevezett vi­lágbajnok” minősítést, mert ez talán ki­elégíti az 1975-ben trónjától megfosztott sakkzsenit. Az amerikai egyébként meg­bízta a szervezőket, hogy a világ minden tájáról juttassák el hozzá a róla szóló írásokat, hogy ellenőrizhesse azokat... A barcelonai olimpián arany- és ezüstérmet nyert tornásznő, Ónodi Henrietta azt nyilatkozta nemrég, komolyan gondolkozik rajta, hogy felhagy az aktív sporttal. A népsze­rű Heni szerencsére megváltoztatta döntését. Már javában edz Békés­csabán, mivel azonban október ele­jén érettségizik, a szerek mellett a tankönyvek is feladják neki ezekben a hetekben a leckét. Ónodi az érett­ségi után részt vesz egy versenykor - úton az Egyesült Államokban, majd novemberben és decemberben az ausztriai Medico Kupán mutatja be gyakorlatait. Ezután még a svájci­német „vegyes” rendezvényen a svájci, illetve a német kupáért is harcba száll. ■Férfi kézilabda NB II. délkeleti cso­port: Martfű-Kondoros 32-22 (15-11) Martfű: Major-Kovács I, Balamescu 5, Dósa 5, Szőke 3, Ökrös I. Molnár 9, Erdélyi 8, Jónás, Laki, Lesóczki. Edző: Nagy József. Viharos erejű szélben, öt­száz néző előtt Erdélyi és Molnár veze­tésével megérdemelt hazai győzelem született. Ezzel a sikerrel az újonc Mart­fűnek eddig öt mérkőzésből nyolc pon­tot sikerült begyűjtenie. A miskolci városi sportcsarnokban vasárnap a helyosztókkal befejező­dött az I. női ifjúsági kézilabda Eu- rópa-bajnokság. Magyarország vá­logatottja a negyedik helyet szerezte meg, miután a „kisdöntőben” gyen­ge teljesítményt nyújtott a németek ellen és kikapott. Eredmény a 3. he­lyért: Németország-Magyarország 14-12 (9-5). V: Lovquist, Lorentzen (mindkettő dán). Legjobb dobók: Ahlgrimm 5, illetve Horváth, Czi- rok 3-3. Egyre többen nyilatkoznak a Német Labdarúgó-szövetség (DfB) új terveze­tével kapcsolatban, miszerint ezentúl be­vezetik az edzéseken a Bundesligában is a doppingellenőrzést. A DfB által létre­hozott doppingbizottság első lépésben a felkészülési időszakban és a téli szünet ideje alatt kívánja bevezetni a vizsgála­tokat. Klaus Steinbach, az FC Homburg egykori csapatorvosa jól emlékszik még arra, amikor játékosok azzal fordultak hozzá: „Doki, adjon valami erősítőt”. Eilers azonban úgy véli, hogy ezer eset­ből egyszer fordul elő olyan súlyos és maradandó sérülés, amiktől való félel­mükben a játékosok izomerősítőket szednek. Érthető a félelem: túlságosan féltik a pénzüket és az állásukat. Az el­lenőrzést sürgetők viszont még jól emlé­keznek a volt válogatott kapus Harald Schumacher kijelentésére: „Meg va­gyok győződve, hogy a Bundesligában doppingolnak.” Barcelona Szekeres paraolimpiai bajnok Pénteken Barcelonában megkezdődtek a IX. Para- olimpia küzdelmei. Magyar szempontból jobban nem is sikerülhetett volna a rajt, hi­szen a mozgás-, látás- és hal­láskorlátozottak világverse­nyén már az első nap felhang­zott a magyar Himnusz. A törvívó Szekeres Pál ugyan­is esélyeshez méltóan arany­érmes lett, míg a súlylökő Nagy Dénes a dobogó máso­dik fokára állhatott. Eredmények: férfi tőr: 1. Szekeres Pál (magyar), 2. Se Kit Chan (hongkongi), 3. Andre Hennáért (francia). Férfi súly lökés: 1. Russel Short (ausztrál) 13.81 m, 2. L^r Kosárlabda Bronzérem a Balaton Füszért Kupán Nagy Dénes (magvar) 12.88, 3. Jonat­han Ward (brit) 12.62. A két magyar férfi asztalitenisz-csa­pat győzelemmel, a belgák elleni 3:2- vel, illetve az amerikaiak elleni 3:0-val rajtolt. Vasárnap újabb magyar olimpiai éremről számolt be az MTI-nek Nádas Pál, a Magyar Mozgáskorlátozottak Sportszövetségének (MMS) elnöke. Ezüstérmet szerzett ugyanis a Sasváriné Paulik Ilona, Pusztafiné Kovács Judit összetételű női asztalitenisz-válogatott. A hölgyek az utolsó csoportmérkőzésü­kön 3:1-re győztek Írország ellen, így lettek másodikok. További hírek a magyar versenyzők­ről: Nánási István súlylökésben a hete­dik helyen végzett, Vereczkei Zsolt a 100 méteres gyorsúszásban hatodikként csapott célba. Sajnos a csörgőlabda-vá­logatott második vereségét is elszenved­te, miután Egyiptomtól 2:1-re kapott ki. Az ülőröplabdázók Hollandiával szem­ben maradtak alul 3:1 arányban. A hét végén a Szolnoki Olajbányász háromnapos tornán vett részt Kaposvá­rott. Szereplése kísértetiesen hasonlított a Göcsej Kupán látottakra. Az első mér­kőzésen magabiztos, taktikus játékkal szinte lelépte a Baja együttesét, tizen­négy pontos első félideji előnyére még ugyanennyit rátett a másodikban. Olajbányász - Baja 99-81 (55-40) Legjobb dobók: Stan 16, Tóth A. 16/12, Berkics 19, Ivkovics 14, Kiss P.- Kmézics 10-10. A 14-es szám a továbbiakban is végig követte a csapat szereplését. Szombaton regléü helyett 8 órakor játszott a Bá­nyász a Dombóvárral. A szokatlan idő­pont egyáltalán nem zavarta Tóth Atti- láékat, és 52-38-as félidő után 105-77-es különbséggel diadalmaskodtak. Legjobb dobók: Berkics 23/3, Stan 18, Ivkovics 13, Hosszú 11/9. A folytatásban majdnem meglepetés született, a Baja végig vezetett az álmo­san, enerváltan játszó zágrábiak ellen, akik csak az utolsó percben tudták a maguk javára fordítani a mérkőzést. így a csoportelsőség eldöntése délutánra maradt. Jól kezdett az Olaj, sikerültek a távoli dobások, és palánk alatt is megáll- ták helyüket Berkicsék a keményen vé­dekező jugoszláv centerekkel szemben. A második félidőben védekezésben egy­re agresszívebbé váló horyát csapat nyolcpontos előnyre tett szert. A külső körülményekkel túl sokat foglalkozó Olajbányász nem tudta az első félidőben nyújtott játékát megismételni, a máso­dikban a zágrábiak tudatosan hosszú tá­madásokkal erőszakolták saját játékukat a Szolnokra, és 14 ponttal nyerték a mérkőzést (83-69). Legjobb dobók: Hosszú 23 /6, Stan 14, Tóth A.-Ivkovics 9-9. A másik csoportdöntőn a hazai pálya minden előnyét élvező kaposváriak 95- 88-ra győztek a Klosterneuburg ellen. így a harmadik helyért az Olajbá­nyász s az osztrák szuperligás együttes mérkőzött. A félidő közepéig fej fej mel­lett haladtak a csapatok, majd a két ame­rikaival és jugoszláv, illetve orosz játé­kosokkal felálló „osztrákok” kilenc­pontos előnyre tettek szert (34-24). A félidő végére ritmust tudott váltani a Szolnok, így csak minimális előnnyel térhetett pihenőre a Klosterneuburg. Szünet után Ivkovics vezényletével vil­lámrajtot vett az Olajbányász, és pilla­natokon belül ötpontos előnyre tett szert (23. perc: 48-43). Továbbra is fegyelme­zetten támadott és szervezetten védeke­zett a Bányász-gárda, és a 35. percben már magabiztosan, 76-63-ra vezetett. A továbbiakban kiegyenlített játék folyt, és végig tudta tartani előnyét a Szolnoki Olajbányász. Ezzel a tornán a harmadik helyet szerezte meg. Szolnoki Olajbányász - Klosterna- uburg 86-72 (37-40)* Legjobb dobók: Ivkovics 23, Stan 16, Hosszú 15/9, Berkics 14, Tóth A. 11/6. A bajnoki rajt előtti utolsó megméret­tetés tehát jól sikerült a szolnokiaknak. Ha a zágrábiak ellen jobban összponto­sítanak, akár a tomagyőzelmet is meg­szerezhették volna. Kékesi Labdarúgás NB III. Mátra-csoport Jászberényi SE-Karcagi SE 2-2 (1-1) Jászberény, 200 n„ v.: Pintér JSE: Rácz-Lukácsi, Balogh, Nagy, Iványi-Szántai, Ludasi, Vasas-Né- meth, Ládi, Fekete. Edző: Sárközi Gyula. Karcagi SE: Móga-Kocsis, Czine- ge, Ágh, Módos-Albert, Tatár, Antal, Tóth-Bárány, Békési. Edző: Sólyom Vilmos. Csere: Juhász R. 56., ill. Dobos a70. percben Góllövő: Németh Gy. 23.. Bárány 29., Ludasi 27., Tóth 90. percben 22. perc: Egy bal oldali vendégszög­letet Rácz kiöklözött, de Antal közeli fejesét hárítani tudta. 23. perc: Ludasi a bal összekötő he­lyéről, tizennégy méterről lövésre szán­ta el magát, a labda a kapu mellé tartott, de Móga vetődött, a játékszer Németh Gy. elé került, aki nem hibázott, 1-0. 27. perc: Tóth huszonöt méteres sza­badrúgása a vizes füvön megcsúszott, és Rácz válláról pattant szögletre. 29. perc: A bizonytalankodó hazai védők között Tóth átadását Bárány tíz méterről helyezte a jobb sarokba, 1-1. 36. perc: Szántai jobb oldali szabad­rúgása Ládit találta tiszta helyzetben nyolc méterre a kaputól, de a csatár mel­lé fejelt. 62. perc: A labda „megunta’ ’ a meg­lehetősen alacsony színvonalú játékot, leengedett, ezért kicserélték. 66. perc: A találkozó első, szemre igazán tetszetős támadása után - Szán­tai, Németh Gy., Ládi volt a labda útja -, utóbbi ajtó-ablak helyzetben, tizenhat méterről elhamarkodottan mellé lőtt. 75. perc: Ládit akasztották tizenhét méterre a kaputól, a megítélt szabadrú­gást Ludasi, a rosszul helyezkedő Móga mellett a bal sarokba csavarta, 2-1. 88. perc: Szántai indította Németh Gyulát, aki elől a tizenhatoson kívülre futó Móga mentett. 90. perc: Bárány cselezgetett a tizen­hatoson belül, majd kapura fordult. A lövés pillanatában Balogh becsúszva, tisztán szerelte! Pintér játékvezető óriási meglepetésre tizenegyest ítélt, a bünte­tőt Tóth értékesítette, 2-2. Rendkívül hideg, szeles időben, eső­től áztatott, csúszós pálya várta a megyei rangadó csapatait. A hazaiaknál Nagy Gy. személyében egy régi-új játékos is pályára lépett, s a jászberényi játékosín­ség közepette vele együtt tizennégy já­tékos állt Sárközi Gyula rendelkezésére. Az első tíz perc enyhe jászberényi fö­lényben telt, majd átvette a játék irányí­tását a széltől támogatott Karcag. Rend­kívül sok hibával játszott mindkét együttes, a kapuk csak ritkán forogtak veszélyben. A két gólon kívül alig tör­tént említésre méltó esemény az első 45 percben. Egyórányi játék után ragadta ismét magához a kezdeményezést a JSE. Ludasi szabadrúgásgólja után úgy tűnt, eldőlt a találkozó, ám a hazaiak két újabb lehetőségüket elhibázták. A ven­dégeket az sem zavarta, hogy edzőjük­nek kisebb nézeteltérése támadt Pintér bíróval, és mindent egy lapra téve har­coltak az egyenlítésért. Szegény embert még az ág is húzza - tartja a mondás, s ez az ág a jászságiak számára ezúttal a játékvezető volt. Pintér a 90. percig ki­tűnően vezette a találkozót, de akkor az eredményt döntően befolyásoló, durva hibát vétett, ítéletével a győzelemtől fosztotta meg a hazaiakat. Jók: Balogh, Szántai, Ludai, ill. Ágh, Tóth, Bárány. Sárközi Gyula: - Játékosaimat nem érheti szemrehányás a pontvesztésért, végig becsülettel küzdöttek. Sólyom Vilmos: - A hazaiak köze­lebb álltak a győzelemhez, de csupa szív játékkal megérdemelten vittük el az egyik pontot. Elnézést kérek Pintér já­tékvezetőtől. Ifi: JSE-Karcagi SE 3-0. Szántai Dunakeszi-Jászapáti 4-0 (1-0) Dunakeszi, 100 n„ v.: Gál Jászapáti: Tajti J. (Tajti G.)- Zsemberi, Borics, Tóth I., Kálé-Kál- mán (Előhegyi), Urbán, De me (Tóth B.), Rideg-Németh, Utasi. Edző: Sza­bó Lajos. 10. perc: Törtelit elsodorták a tizen­hatoson belül, a megítélt tizenegyest a sértett értékesítette, 1-0. 51. perc: A védelem hibáját kihasz­nálva Seltenreich lőtt a hálóba, 2-0. 58. perc: Kálé a játékvezető túlzott szigorának „köszönhette” a piros lapot. 63. perc: Kapu előtti kavarodás után Steidl A. növelte a vasutasok előnyét, 3-0. 70. perc: A tétovázó védők közül Seltenreich tizennégy méterről passzolt a sarokba, 4-0. Elkerülhető két gól és Kálé kiállítása után Jászapáti elveszítette tartását, így Dunakeszi közepes teljesítménnyel is gólkülönbséget javíthatott. Jók: Jaczina, Törteli, Steidl A., Sel­tenreich. ill. Zsemberi. Tóth I.. Utasi. Steidl Sándor: - Második félidőbeli teljesítményünkkel kötelező győzelmet arattunk. Szabó Lajos: - Reménykeltő máso­dik félidei kezdést követően egyéni hi­bák miatt odalett a tisztes helytállás le­hetősége. Ifi: Dunakeszi-Jászapáti 2-0 Illés Balassagyarmat-T örökszent- miklós 0-0 . Balassagyarmat, 200 n„ v.: Bartos Törökszentmiklós: Németh-Erdő- si, Szecsei, Katona, Benedek, Lóié, Mihályi, Sebők, Csatári, Bojtok (Dé- kány), Ramos B. Edző: Porhanda Já­nos. • 16. perc: A mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyták ki a vendégek. Sebők a kapust is elfektette, de mellé lőtt. 44. perc: Ramos B. közeli lövését Oláh nagy bravúrral szögletre ütötte. 72. perc: Kaliczka lövését a gólvo­nal elől Erdősi vágta ki a mezőnybe. 86. perc: Formás miklósi támadás végén Dékány 8 méterről az üres kapu fölé emelt. Közepes iramú, de küzdelmes mér­kőzésen a lelkesen játszó miklósiak helyzeteik alapján közelebb álltak a győzelemhez. Jó: Szalai, Oláh, ill. Németh, Erdősi, Csatári, Ramos B. Bérezi József: - A szervezetten, zár­tanjátszó vendégcsapat megérdemelten vitte el az egyik pontot. Porhanda János: - Helyzeteink alapján győzelmet érdemeltünk volna. Ifi: Balassagyarmat-Törökszent- miklós 1-3. Nagy K. 50 % kedvezmény JUTALOM A BIZTONSÁGHOZ! Az ÁB rendkívüli akciója az olimpiától karácsonyig: a több mint három­millió CSÉB tulajdonos most kedvezménnyel válthat a korszerű és, inflá­cióbiztos élet-, baleset- és betegségbiztosítási csomagra, a CSÉB-M- re, mert az átkötés után fél évig a biztosítási díj felét az ÁB állja. A NEMZETKÖZI CSALÁDTAG