Új Néplap, 1992. május (3. évfolyam, 103-127. szám)

1992-05-25 / 122. szám

1 8 Sportextra 1992. MÁJUS 25. Labdarúgás NB I. Újpesten vett revansot a Vác, fél tucat gól Székesfehérváron Az IBUSZ az egész világra érvényes ex- luzív szerződést kötött a Hungaroringen megrendezésre kerülő Motoros, illetve For­ma-1 - Marlboro Magyar Nagydíj belépője­gyeinek forgalmazására Bemie Eccleston- nal, a FOCA elnökével. A szerződés öt évre szól, a lebonyolító szervezetet, a „Pro - For­ma-1” irodát már ki is alakították. Az árak konkurenciaképesek lesznek a világ más tá­jain megrendezésre kerülő Forma-1-es futa­mok áraival. Új kategória a startállóhely, ahonnan a pálya több mint kétharmada belát­ható. A magyar látogatók a tavalyi 1900 forintos állóbérlet helyett idén 1500 forintot fizetnek csak. 10 százalékos kedvezmény­ben részesül az, aki a Motoros Nagydíj 1992. július 10-12. futamára háromnapos állóhelyi bérletét az első félév utolsó napjáig megvá­sárolja, miként az is, aki a Forma-1 - Marl­boro Magyar Nagydíj augusztus 14-16-i fu­tamaira állóhelyi bérletét július 31-ig meg­veszi. Ez vonatkozik a gyermekekre is, akik­nél a korábbi 10 éves korhatárt 14 évre emel­ték fel. A madridi nemzetközi sakkverseny 4. fordulójában Polgár Judit világossal le­győzte a perui Julio Grandát, míg Polgár Zsuzsa sötéttel vereséget szenvedett az exvilágbajnok orosz Anatolij Karpovtól, aki továbbra is pontveszteség nélkül áll az élen. - Eredmények: Judaszin (orosz) - Magem (spanyol) döntetlen Polgár Judit - Granda (perui) 1:0 Romero (spanyol) - j Jepisin (orosz) 1:0 Karpov (orosz) - Pol­gár Zsuzsa 1:0 San Segundo (spanyol) - Szalov (spanyol) döntetlen. Az állás: Kar­pov 4 pont, Polgár Judit 3.5, San Segun­do, Jepisin 2.5-2.5, Szalov, Romero, Granda, Judaszin 1.5-1.5, Polgár Zsuzsa 1, Magem 0.5 Óriási a csalódás a brüsszeli Anderlecht háza táján. Az együttes nem tudta megvédeni bajnoki címét, s a belga pontvadászat máso­dik helyén végzett. A csapat vezetői minden­esetre elhatározták, hogy jövőre új gárdát építenek, s mindent megtesznek azért, hogy egy év múlva együttesük újra a BEK-ben indulhasson. Rutjes, Bosman, Versavel és Albert után újabb mecheleni futballistát iga­zoltak a brüsszeliek a 26 esztendős Marc Emmers személyében. Emmers 27 alkalom­mal húzhatta fel magára a címeres mezt. Nagy reményeket fűznek továbbá a fiatal hol­land csatár, Peter van Vossen érkezéséhez. A 24 éves tehetség eddig a Beverent erősítette. Emmershez hasonlóan 3 évre szerződött a belga klubhoz. Egyszer szerepelt eddig hazá­ja válogatottjában, méghozzá a márciusban lejátszott, Jugoszlávia elleni 2-0-ás holland sikert hozó mérkőzésen. A mozgássérültek és rokkantak élet- körülményein könnyíteni akaró helyi szervezetek, vállalatok, intézmények rehabilitációs és sportcentrumot kíván­nak létrehozni Szegeden - hangzott el a mozgáskorlátozottak városi egyesüle- . tének sajtótájékoztatóján. A mozgás- korlátozott fiatalok a centrum helyszí­néül egy alsóvárosi, úgynevezett napsu­garas házat kapott meg az egyesület 1990-ben létrehozott alapítványa. A S ház felújítása, kibővítése - egyebek kö­zött tornaterem, úszómedence kialakí­tása - megközelítően 28 millió forintba kerül. Egyelőre azonban alig 10 millió forintja van az alapítványnak e célra. Ezért május 30-án a Szegedi Nemzeti Színházban nagyszabású jótékonysági | gálaestet rendeznek, amelynek bevéte­lét a napsugaras ház átalakítására fordít­ják. Immár nincs megállás a honi vízilabda­életben: egymást érik a sportági események idehaza és külföldön is. A legfrissebb az Európa-bajnoki címvédő női válogatott lesz, amely hétfőn repül el Palermóba, az olasz város hagyományos nemzetközi tornájára. Május 27. és 30. között teszi próbára felké­szültségét a tavaly Athénban a kontinens leg­jobbjának bizonyult gárda. Május utolsó nap­ján érkezik vissza a hölgyek csapata, de nem sokáig lesz munka nélkül: június 12. és 15. között itthon rendeznek közös edzőtábort az ex-Európa-bajnok hollandokkal. A foglalko­zások közben nem hivatalos barátságos mér­kőzést is vív a két együttes. A július is tarto­gat még szereplési lehetőséget a legjobb ma­gyar női pólósoknak: előbb Kréta szigetén vesznek részt a görögök szervezte nemzetkö­zi tornán, majd egy héttel később hasonló fellépés vár rájuk Hollandiában. Újpesti TE - Vác FC- Samsung 1-2 (0-2) Megyeri út, 4500 néző. V: Puhl gólszerzők: Véber (72.), illetve Hor­váth L. (17.), Füle (32.) sárga lap: Varga (37.), illetve Simon A. (33.), Hahn (36.), Puglits (72.), Ro­ntanék (83.) jók: Véber, illetve Horváth L., Simon A. UTE: Brockhauser - Aczél - Szőnyi (Varga A. 27.), Tomka - Cigan (Lo­vász 2.), Véber, Miovecz, Kaspar, Szlezák - Bácsi, Eszenyi Vác FC-Samsung: Koszta - Berecz- ki, Hahn, Nagy T., Puglits - Zombori, Simon A., Kriska (Romanek 51.), Horváth L. - Répási, Füle (Luis Car­los 67.) Nem vitás, a Ferencvárossal a bajnoki címért versenyt futó Vác egy kicsit ön­magát is legyőzte akkor, amikor a fe­rencvárosi diadal tudatában úgy állt ki erre a mérkőzésre, hogy kötelező nyer­nie. Tatabánya - Siófok 1-5 (0-2) Tatabánya, 1500 néző. V: Vágner gólszerzők: Süveges (89.), ill. Fischer (27., 76.), Kámán (35., 72.), Duró (58., 11-esből) sárga lap: Simon (61.) jók: Udvardi, illetve Fischer, Biró, Duró Tatabánya: Józsa - Váczi, Sebők, Udvardi (Klausz 31.) - Hegedűs, Ig- nácz, Járfás, Simon, Csima - Süveges, Szekeres (Kákóczi 46.) Siófok: Bíró - Olajos, Zare, Kolo- vics - Gregor, Máriási (Rujkó 84.), Keszeg, Duró, Kirchmayer (Varsányi 65.) - Kámán, Fischer A Tatabánya ezzel a vereséggel az NB I-es búcsúra készülődhet 36 év után, ugyanis nem sok esélye maradt arra, hogy a hátralévő három fordulóban megmentse tagságát. NB II. Keleti csoport Szolnoki MÁVMTE - Szarvas 1-0(0-0) Szolnok, 100 n. V.: Pamminger (Aczél, Bába) Szolnok: Hatvani - Kántor, Ágh, Pető, Mihályi, Fodor, Lajkovics, Ofella, Mészá­ros - Tóth, Horváth. Edző: Lódi László. Szarvas: Hanyecz - Bakai, Boda, Hirm- ler, Holp - Kasik, Szarvas, Pisont, Belvon - Turcu, Rácz. Edző: loan Patrascu. Csere: Turcu h. Csalos a 60., Bakai h. Búzás a 68. percben. Gólszerző: Horváth a 67. percben. Sárga lap: Boda a 34., Pető a 36. percben. 9. perc: Bakai bedobását Turcu lefejelte Pi­sont elé, aki egy pattanás után nagy lövést küldött a kapu közepébe, Hatvani biztosan hárított 14. perc: Tóth remek ütemben tálalt a Bakait lefutó Horváth elé a bal szélen, a beadás Bodát megkerülve az ötösre bevetődő Mészáros talpa alatt csúszott el. 19. perc: Pető 21 méteres nagy erejű sza­badrúgását Hanyecz bravúrral tenyerelte ol­dalra a bal alsó sarok elől. 24. perc: Pergőtűz alá került Hanyecz ka­puja. A kitűnő portás előbb Tóth tizenhat méteres bombáját öklözte a mezőnybe, majd az ismétlő Horváthét is kiütötte, harmadszor­ra pedig Mészáros kapáslövését tolta ujj­heggyel szögletre. 30. perc: Pisont szöktetésével Belvon fa­képnél hagyta Lajkovicsot, pontos centerezé- sét Turcu a léc alá fejelte, ám Hatvani látvá­nyos mozdulattal mentett. 34. perc: Tóth tizenhét méteres szabadrú­gása a bal kapufa tövéről pattant vissza a már tehetetelenül földön fekvő Hanyecz kezébe. 52. perc: A lesre játszó hazai védelem hibájából Rácz tisztán vezette Hatvanira a labdát, tizenkét méteres gyatra helyezését a szolnoki hálóőr parádés reflexmozdulattal kiütötte. Veszprém LC - Ferenc­város 0-2 (0-1) Veszprém, 6000 néző. V: Pillér gólszerzők: Wukovics (5.), Fodor (83.) sárga lap: Lehota (5.), Horváth (13.), Gersics (88.), illetve Páling (32.), Kuz- nyecov (54.) jók: Gersics, Lantai, Csik, Perger, il­letve Simon, Telek, Kuznyecov, Albert Veszprém LC: Andorka - Gersics, Lantai, Csik, Szécsi - Csornai, Perger, Kelemen - Horváth (Bősze 78.), Sülé, Lehota Ferencváros: Balogh - Simon, Te­lek, Kuznyecov, Keller - Albert, Lip­csei, Balogh G. (Szenes 61.), Fodor - Páling (Vaszil 64.), Wukovics A mérkőzés színvonala és érdekessé­ge elmaradt a várakozástól. Kispest-Honvéd FC - Haladás VSE 4-0 (0-0) Kispest, Bozsik-stadion. 3000 néző, V: Márton gólszerzők: Kovács K. (62. p.), Vin- cze (66.), Halmai (88.), Pisont (90.) Pisont a 90. percre tartogatta gólját 64. perc: Csalos a tizenhatoson belül be­forgatta Mihályit, majd a mellel megszelídí­tette labdát a léc fölé vágta. Fél percre Rácz beadását három méterről a kivetődő Hatvani­ba perdítette. 67. perc: Az apró termetű Fodor becsapta Kasikot a jobb szélen, középre ívelését Boda a kapu torkából Horváth elé fejelte, a szolno­ki támadó az ötösről könnyedén gurított a kapu közepébe, 1-0. 70. perc: Boda 25 méteres bomba szabad­rúgása a jobb kapufáról először a vetődő Hatvani hátára, onnan pedig szögletre pat­tant. 82. perc: Lajkovics viharzott el a bal szé­len, egy csel után befelé fordult, és ezt köve­tően nagy lövést küldött a hosszú sarokra, azonban Hanyecz ezúttal is résen volt. A veszteni való és cserejátékos nélkül pályára lépő szolnokiak már kezdetben magukhoz ragadták a játék irányítását, de a helyzetek sokaságát kidolgozó együttes csak a második félidőben szerezte meg a vezetés. Az olykor túl kemény belemené- sekkel operáló Szarvas ezen a mérkőzésen nem igazolta a táblázaton elfoglalt előkelő helyét, játékosai mintha nem hitték volna, hogy a több sebtől vérző sereghajtó meg­leckéztetheti őket. Összességében egy vál­tozatos, jó iramú és színvonalú találkozót izgulhattak végig azon kevesek, akik nem a televízióban közvetített Veszprém-Fe- rencváros összecsapásra voltak kíváncsi­ak. A minden csapatrészben lelkesebb és megbízhatóbb MÁV MTE győzelme meg­lepő ugyan, de teljesen megérdemelt. Csa­patából Hatvani, Lajkovics, Horváth, Tóth és Mészáros kimondottan jól futbal­lozott, a szarvasi gárdából csupán Ha- nyeczról és Holpról mondható el ugyanez. (néder) sárga lap: Halmai (22. p.), Kovács E. (60.), illetve Szűcs (28.) jók: Pisont, Bánfi, Vincze, illetve Mi­kos, Illés Kispest-Honvéd FC: Gulyás - Pló- kai (Márton a szünetben), Csábi, Bérczy, Bánfi - Kovács E., Pisont, Halmai - Kovács K., Negrau (Lazar 75. p.), Vincze Haladás VSE: Kutasi - Szekér, Mi­kos, Jagodics, Görög - Marton, Illés, Szűcs (Berbás a szünetben), Tóth Gy. - Elekes, Schaffer Alapos fejmosást kaphattak Mezey edzőtől a Kispest játékosai a szünetben, és a jelek szerint ez használt is. Második félidei teljesítményükkel feltétlenül rá­szolgáltak a két bajnoki pontra. Videoton-Waltham - BVSC-NOVÉP 3-3 (2-1) Székesfehérvár, 3000 néző. V: Vad gólszerzők: Takács (6. p.), Sallói (23.), Vajda (86.), illetve Németh (25. - öngól), Molnár F. (50.), Borgulya (72.) sárga lap: Vadász (53. p.), illetve Tu- boly (68.), Várhidi (79.) jók: Vadász, Sallói, illetve Gracsov, Borgulya Videoton-Waltham: Mitring - Csó­ka (Molnár Zs. 62. p.), Németh, Va­dász - Kuttor, Dubecz (Vajda 72.), László, Sallói, Salacz - Horváth, Ta­kács BVSC-NOVÉP: Erdélyi - Kroner, Nahóczky, Iscsak - Garas, Tu boly (Várhidi 73. p.), Huszák, Farkas (Borgulya 46.), Nyikiforov - Molnár F., Gracsov Küzdelmes, gólokban gazdag mérkő­zésen igazságos döntetlen született. Győri Rába ETO - Vasas SC 2-2 (0-2) Győr, 3000 néző. V: Hartmann gólszerzők: Pena (76.), Urbán (87., 1 l-esből), illetve Bimbó (öngól, 19. p.), Claude (27.) sárga lap: Urbán (43.), illetve Király (81.) Jászberény-Törökszentmiklós 7-1 (1­1) Jászberény, 300 n. V.: Kalicz. Jászberényi SE: Rácz-Németh F., Ba­logh J., Bató (Karkusz), Gólya, Tasi, Szántai, Ludasi (Lukácsi), Győré, Né­meth Gy., Ládi. Edző: Sárközi Gyula. Törökszentmiklós: Németh M.-Erdő- si (Menyhárt), Csontos, Mihályi, Sze- csei (Ramos), Barta, Csatári, Benedek, Nagy J., Sebők J., Birinvi. Edző: Por- handa János. 30. perc: Rácz aláfutott egy beadásnak, így Nagy J. a hálóba pöckölte, 0-1. 40. perc: Győré a kapust megelőzve a háló közepébe emelt, 1-1. 47. perc: Németh Gy. egy kavarodás után megszerezte a vezetést, 2-1. 51. perc: Ládi beadását Győré az ötös­ről pofozta a kapuba, 3-1. 63. perc: Ládi szabadrúgása ajobb felső sarokban kötött ki, 4-1. Alföldi csoport Mezőtúr-Cegléd 1-3 (0-0) Mezőtúr, 300 n. V.: Kormányos. Mezőtúr: Tüskés-Liszkai, Szabó, Pál, Vékony (Bakosi), Juhász (Sztancsik), Bo- dó, Závoda, Múzsái, Forgács, Nagy. Edző: Dávid Tibor. 2. perc: Múzsái hálóba tartó lövését Kor- pácsi a gólvonalról vágta ki. 49. perc: A hazai kapu előtt a védők kés­lekedtek, és Paulik a jobb sarokba lőtt, 0-1. 50. perc: A túriak a gól után még fel sem ocsúdtak, amikor Paulik ismét biztosan he­lyezett a kapuba, 0-2. jók: Végh, illetve Juhár, Galaschek, Claude Rába ETO: Végh - Urbán, Bimbó (Pena 46.), Bognár, Sánta - Tóth, Ru- govics (Szántó 66.), Miriuta, Virág - Csertői, Ördög Vasas: Babócsy - Turbék, Juhár, Mészöly - Nagy (Király 80.), Pecha, Galaschek, Coco-Aires (Szeibert 62.), Kecskés - Zvara, Claude Továbbra is gyengélkedik a Rába, és csak a szerencsének, valamint a máso­dik félidőre kissé visszaesett Vasasnak köszönheti az egy pont megszerzését. Pécsi MSC - Zalaeger­szegi TE 3-2 (1-1) Pécs, 4000 néző. V: Fazekas L. gólszerzők: Magyar (4.), Túri (52.), Kónya (91.), illetve Varga (18.), Németh (64.) sárga lap: Bódog (71.), illetve Hor­váth J. (56.) jók: Balog, Kónya, ill. Vincze, Rózsa, Farkas, Varga PMSC: Kovácsé vies - Kónya, Ba­log, Lőrincz (Braun 80.) - Jenei, Túri, Medgyes, Bódog, Kocsis - Magyar (Hánzs 74.), Czéh ZTE: Vincze - Horváth J., Szabó L, Szabó II. - Dobos, Kovács L., Horváth A., Rózsa, Farkas - Varga (Pálcsa 85.), Kovács J. (Németh 59.) A PMSC szinte végig irányította a játékot, amely meglepetésre a 91. percig döntetlenre állt. MTK - Diósgyőri FC 1-2 (0-1) Hungária krt., 2500 néző. V: Németh L. gólszerzők: Bognár (58. p.), illetve Molnár (43.), Szvisztun (62.) sárga lap: Talapa (19.), Vincze (83.), Bognár (85.), illetve Szvisztun (16.) jók: Vincze, illetve Knotz, Bém, Ki­ser MTK: Zsiborás - Talapa, Híres, Kecskés - Vancsa, Szabó (Jován a szünetben), Bognár, Vincze - Ivanics, Hámori, Morozov (Lakatos a szünet­ben) Diósgyőr: Knotz - Bém, Csizi, Les- kó, Nagy (Parhomenko 23.) - Farkas, Molnár, Petcu, Kiser - Szvisztun, Vi­telki (Váczi 80.) A lelkes vendégszurkolók jogosan ünnepelték az egész diósgyőri csapatot, amelynek sokat jelenthet az újabb két pont. 66. perc: Németh Gy. a vendégportás­ról visszapattanó labdát a bal sarokba he­lyezte, 5-1. 70. perc: Nagy J.-t durvaságért kiállí­totta a játékvezető. 81. perc: Ládi átadását Győré mesterien emelte a kifutó Németh M. fölött a hálóba, 6-1. 88 perc: Németh Gy. beadását Tasi tíz méterről fejelte a léc alá, 7-1. A szünetben mintha kicserélték volna Sárközi mester fiait. Jók: Németh Gy., Győré, ill. senki Sárközi Gyula: - Remélem, a mai győ­zelem visszaadja a csapatnak az önbizal­mát. Porhanda János: - Fegyelmezetlen já­tékunk miatt megérdemelt hazai siker szü­letett. Ifi: Jászberényi SE-Törökszentmiklós 3-3. Pomázi 67. perc: A hazaiak rohamozása közben Kiss növelte a vendégek előnyét, 0-3. 75. perc: Závoda nyolc méterről megsze­rezte a hazaiak szépítő gólját, 1-3. A második félidő elején szerzett gyors gó­lok megpecsételték a hazaiak sorsát. Jók: Tüskés, Szabó, Múzsái, ill. Ványi, Kiss, Paulik. Dávid Tibor: - Első félidőben eldönthet- tük volna a mérkőzést. Szatmári János: - Fordulás utáni játé­kunkkal rászolgáltunk a győzelemre. Ifi: Mezőtúr-Cegléd 0-6. Bűzi NB III. Mátra-csoport