Új Néplap, 1991. október (2. évfolyam, 229-255. szám)

1991-10-28 / 252. szám

8 Sportextra 1991. OKTÓBER 2 „Segítő kéz a betonban,, címmel jóté­konysági akciót tartottak szombaton déle­lőtt a kőbányai Sportligeti Uszodában. A Magyarországon mindeddig egyedülálló rendezvény teljes bevételét, csaknem 100 ezer forintot a Sportsegély Alapítvány ja­vára utalják át a szervezők. Az uszodában felavatott betonkockákban jelenleg is aktív, illetve már visszavonult világhírű magyar sportolók helyezték el - örök emlékül - kéznyomukat. A megtisztelő meghívást olyan „nagy nevek,, fogadták el, mint Egerszegi Krisztina, Damyi Tamás, Szabó József, Nyilasi Tibor, Papp László vagy az öttusa válogatott öt tagja, Fábián László, Mizsér Attila, Martinék János, Kálnoki Kis Attila és Madaras Adám. Az esemény em­lékét a betonkockákon kívül egy márvány­­tábla is megőrzi az uszoda bejáratánál, és mint Varga Lajos igazgató elmondta, hagytak elegendő helyet a betonban a leen­dő barcelonai olimpiai bajnokoknak... Magyarországon először rendeztek mountain bike, azaz hegyi terepkerék­páros-bajnokságot. Az első fordulót még a Normafa környékén bonyolí­tották le, a befejezőt pedig Foton. A Schwinn-Csepel kerekese, Tóth István mindkét fordulóban jól szerepelt, ő Magyarország első hegyi terepkerék­páros bajnoka. Eredmények: 2. fordu­ló, 14 km: 1. Tordai Csaba (Hélia SE), 2. Tóth István (Schwinn-Csepel), 3. Eisenkrammer Károly (Jacobs-FTC) összetettben, országos bajnok: Tóth István 44 pont, 2. Szabó Attila (Schwinn-Csepel) 37,3. Tordai Csaba 25,4. Zaka István (Regulus SE) 25, 5. Schrödl Péter (Tipográfia Kontrax) 23, 6. Eisenkrammer Károly (Jacobs- FTC) 19 ponttal. A Svenska Dagbladet képes riportot kö­zölt „Kicsiny a földön, nagy az asztalnál” címmel Polgár Juditról, abból az alkalom­ból, hogy rövidesen a legfiatalabb nemzet­közi sakknagymester lesz a világon. A Nemzetközi Sakk Szövetség kongresszusa egy hónapion belül összeül Berlinben, ahol a 15 éves magyar sakk-királynőt nemzet­közi nagymesterré avatják. Judit a legfiata­labb a három nővér között, „akik a sakkot az anyatejjel szívták magukba”. Legidő­sebb nővére, Zsuzsa ugyancsak megkapja a nagymesteri címet Berlinben - emlékeztet a svéd lap. A Polgár-nővérek szülei gyer­mekeiket csodagyermek módjára úgy ne­velték, hogy bizonyítsák a gyermek korlát­lan tartalékait az ismeretek elsajátításában. Váratlan segítség kínálkozik a kró­nikus pénzhiányban szenvedő magyar sportélet számára. Nem konkrét üzleti partner, hanem jótanács és módszerta­ni útmutatás formájában érkezik a ko­sárlabdázók „címére” november el­sején. A rendhagyó kezdeményezés­ről Horváth Frigyes, a Magyar Kosár­labdázók Országos Szövetségének fő­titkára számolt be az MTI munkatár­sának: - A Nemzetközi Kosárlabda Szövetség, a FIBA hosszú évek óta profi irodákkal végezteti a nemzetközi események rendezését és hasznosítá­sát. A volt szocialista országokban még gyerekcipőben jár az ilyen tevé­kenység. Ezért a FIBA sportmarketing szimpóziumot szervez az egykori kom­munista államok fővárosaiban, hogy elősegítse a gazdaságos sportszerve­zés meghonosítását. Budapesten no­vember elsején 10 és 18 óra között rendezzük meg ezt az összejövetelt a Magyar Testnevelési Egyetem To­vábbképző Központjával közösen a TF aulájában. A felnőtt férfi öttusázók már megkezd­ték a felkészülést a következő idényre, an­nak is legfontosabb állomására, a barcelo­nai olimpiára. A nők egy lépéssel lemarad­tak, még előttük áll az idei nagy feladat, a világbajnokság. A sorrendben XI. felnőtt női vb-nek a távoli kontinens, Ausztrália ad otthont. Sydney-ben október 28. és no­vember 2. között vetélkednek a világ leg­jobbjai az érmekért. Ez a verseny újdon­sággal is szolgál, hiszen először rendezik meg vb-n hölgyek számára a váltóviadalt. (Európa-bajnokságon és junior vb-n már bemutatkozott ez a versenyforma.) A MA­LÉV által szponzorált magyar női váloga­tott jó hangulatban utazott el a verseny színhelyére. Labdarúgás NB I. Ólomlábakon a Fradi és a Honvéd, száguldott a BVSC és a Siófok, először nyert a TBSC Vasas - Kispest-Honvéd FC 1-0 (0-0) Fáy u., 1200 néző. V: Németh L. gólszerző: Coco-Aires (72. p.) sárga lap: Coco-Aires (41. p.), illetve Szabados (21.), Csábi (27.) piros lap: Szabados (44. p.) jók: Klink, Mészöly, Claude, illetve Csehi, Vincze Vasas: Babócsy - Juhár - Turbék, Mészöly, Klink - Kecskés (Szeibert 73. p.), Sirinbekov, Nagy T., Galaschek - Coco-Aires, Claude Kispest-Honvéd: Tarlósi - Szaba­dos, Csábi, Bérczy - Marozsán (Cser­­venkai 62. p.), Pisont, Kovács, Urbá­­nyi, Csehi - Negrau, Vincze A Vasas csak nehezen tudta érvényre juttatni félidőnyi emberelőnyét, a fordu­ló izgalmasnak hitt mérkőzése elmaradt a várakozástól. Kovács Ervin légicsatát vív a Fáy utcában Ferencváros - MTK-VM 1-2 (1-1) Üllői út, 8000 néző. V: Varga S. gólszerzők: Szenes (28. p.), illetve Balog (47.), Morozov (87.) sárga lap: Szenes (12. p.), Keller (33.), illetve Keresztúri (28.), Bognár (50.), Hámori (65.) piros lap: Keller (81. p.), illetve Hor­váth (91.) jók: Simon, Albert, illetve Balog FTC: Balogh - Telek - Simon, Kel­ler - Patkós (Rácz 65. p.), Lipcsei, Al­bert, Szenes - Schneider, VVukovics, Deszatnik MTK-VM: Zsiborás - Kriszt, Híres, Bognár, Kecskés - Ivanics (Talapa 64. p.), Horváth, Vancsa, Keresztúri (Morozov a szünetben) - Balog, Há­mori A Fradi láthatóan nem tudta kiheverni a szerdai kupameccset, így az MTK VM folytathatta bravúros bajnoki szereplését. Veszprém FC - Tatabányai Bányász 1-2 (0-0) Veszprém, 2000 néző. V: Pillér gólszerzők: Lehota (58. p.), illetve Klausz (55., 68.) sárga lap: Csík (34. p.), illetve Sass (9.), Csanálosi (52.) jók: Lantai, Csík, Lehota, illetve Vác­­zi, Udvardi, Klausz, Banica Veszprém: Andorka - Kozma, Lan­tai, Csík, Szécsi - Csornai, Bánki, Ke­lemen - Lehota, Varga L. (Sülé 73. p.), Horváth (Kénoszt 73.) Tatabánya: Józsa - Miksi, Váczi, Udvardi, Csanálosi - Jártás, Klausz, Banica - Horváth T„ Sass, Szekeres A hullámvölgyben lévő, erőtlen játé­kot nyújtó veszprémiekkel szemben a kicsit jobban futballozó Tatabánya rá­szolgált a győzelemre. Haladás VSE - PMSC 0-0 Szombathely, 6000 néző. V: Márton sárga lap: Szekér (43. p.), illetve Kó­nya (70.), Braun (77.), Czéh (90.) jók: Szekér, Illés, Berbás, illetve Bod­nár, Braun, Jenei Haladás: Kutasi - Szekér, Talapa, Görög - Marton, Illés, Tóth, Topor, Elekes - Schaffer (Deéry 64. p.), Ber­bás PMSC: Bodnár - Bódog, Balog, Braun - Kónya, Jenei, Czéh, Kocsis, Palaczky - Ulveczki (Mörtel 78. p.), Belansky Mind a két csapat nagyon lelkesen és harcosan küzdötte végig a 90 percet, de ez kevés volt a győzelemhez. Ezért nem is születhetett más eredmény, csak áz igazságos döntetlen. Siófoki Bányász - Újpesti TE 4-3 (0-2) Siófok, 4000 néző. V: Hartmann gólszerzők: Fischer (65., 83. p.), Gre­gor (80.), Kámán (86.), illetve Miovecz (25.), Eszenyi (45., 70.) sárga lap: Meksz (8. p.), illetve Bácsi (53.) piros lap: Balázs (56. p.), Véber (90.) jók: Zare, Fischer, Gregor, Meksz, il­letve Szőnyi, Miovecz, Eszenyi Siófok: Bíró - Keszeg, Zare, Olajos (Kámán 75. p.), Wolf - Máriási (Kirchmayer 46.), Fodor, Meksz, Du­­ró - Gregor, Fischer UTE: Brockhauser - Balázs, Szőnyi, Szabó, Szlezák - Kaspar, Véber, Mi­ovecz - Cigan, Bácsi (Lovász 55. p.), Eszenyi Veszve látszott minden, de a Siófok nem adta fel, és megszokott „gólgyáro­sai”, sorrendben Gregor, Fischer és Ká­mán révén hat perc alatt nemcsak ki­egyenlített, de a győzelmet is megsze­rezte. Fischer (sötétben) kézimunka a siófoki éj­szakában Váci Izzó - Videoton- Waltham 1-1 (0-1) Vác, 3000 néző, V: Vad gólszerzők: Kriska (80. p.), illetve Horváth F. (22.) sárga lap: Szalai (3. p.), Luis Carlos (37.), illetve Bekő (58.), Németh (77.) jók: Luis Carlos, Nagy, illetve Mo nár, Németh, Vadász, Sallói, Bekő Vác: Koszta - Luis Carlos, Hahi Szalai (Répási 38. p.) - Zombor Nagy, Kriska, Vig, Horváth L. Orosz, Romanek (Nyilas 80.) Videoton: Mitring - Molnár, Nt meth, Vadász - Kuttor, Sallói, Sala« (László 46. p.), Bekő - Horváth F Csucsánszky (Dubecz 66.), Takács A második félidőben szinte felbillei a pálya. A hazaiak erőfeszítéseit a 8< percben siker koronázta. Kriska élete e ső NB I-es góljával pontot mentett est patának. Összességében a két ellentét« félidő láttán igazságos pontosztozkodí született. Diósgyőri VTK - Győri Rába ETO 2-1 (1-0) Diósgyőr, 5000 néző. V: Szüágyi S. gólszerzők: Cigankov (15. p.), Gábc (65.), illetve Chiratou (62.) sárga lap: Molnár (28. p.), Gábc (54.), Bognár (73.) jók: Kertész, Szabó, Gábor, Ciganko\ illetve Végh, Bimbó, Urbán DVTK: Czeglédv - Bém, Leske Kertész, Szabó Zs. - Molnár, Dane? Szvisztun (Vitelki 46. p.) - Gábor, Ci gankov (Kiser 70.), Váczi Rába ETO: Végh - Bognár, Bimbó Berta, Virág - Tóth L., Urbán, Szántó Farkas S. (Chiratou 54. p.) - Rugovic (Csertői 75.), Ördög A vendégek a találkozó döntő részé ben nagy fölényben játszottak, de a 16 osnál tehetetlennek bizonyultak. BVSC-MÁVTRANSPED - ZTE 4-0 (3-0) Szőnyi út, 1000 n. V.: Kurmai Csere: Horváth A. h. Dobos a 45. Fújsz h. Kovács J. a 65., Balogh h. Tu boly a 68. percben. gólszerző: Farkas a 27. és 4L, Nyiki forov a 33., Farkasházy a 70. percben. jók: Farkas, Gracsov, Pintér, Farkas­házy ill. Pecsics, Rózsa. BVSC-MÁVTRANSPED: Erdélyi Kroner,Pintér, Iscsak, Farkasházy Nahóczky, Farkas, Huszák, Nyikifo­­rov, Gracsov, Balogh. ZTE: Tóth - Halápi, Pecsics, Szabó L , Fújsz, Rózsa, Horváth A., Kovács L. Karbuczky, Gyurkity, Zalys. A két újonc összecsapásán tovább tar­tott a zalaiak vesszőfutása, szemben a hazaiakkal, akik továbbra is tartjátk elő­kelő pozíciójukat a táblázaton. NB II. Keleti csoport Ladányi lehúzta a rolót Debreceni VSC-Szolnoki MÁV MTE 0-0 Debrecen, 400 n., v.: Márta, Lőrincz DVSC: Mező-Kiss, Nagy, Szűcs, Ba­logh, Sándor T., Sándor Cs., Szilágyi M.-Tóth Gy, Váczi, Marginean. Edző: Nagykaposi Elemér Szolnok: Ladányi-Kántor, Ágh, Földi, Pető S., Lajkovics, Moldván, Horváth, Tóth, Rostás, Pető Z. Edző: Lódi László Csere: Sándor T. h. Dombi, Váczi h. Tulba, mindkettő a 64. percben Sárga lap: Váczi az 51., Pető Sándor az 52., Rostás a 90. percben. A 9. percben Pető Z. lövését Mező a kapufára tolta, a labda onnan pattant vissza. A 20. percben Tóth T. még meg is nézhette a sarkokat, aztán nyolc méterről óriási helyzetben mellé célzott. A vendégcsapat tehát két hatalmas helyzettel lepte meg ellenfelét, amelyben a nyáron milliókért átigazolt Tóth György többet foglalkozott saját társai­nak, a játékvezetőnek és az ellenfélnek a szidásával, mint a labdarúgással. A debrecenieknél egymás után nem lehetett látni három jó átadást. Szögleteik Ágh nullásra vezényelte a védelmet és a beadások is gyatrára sikerültek, ugyanakkor Szolnok jól védekezett, ka­pusa Ladányi a háló előtt bravúrokat mu­tatott be. így például szünet után öt perccel is, amikor Váczi huszonkét méteres lövését látványosan ütötte a kapu fölött szöglet­re. Az 55. percben Rostás az ötös sarká­tól óriási helyzetben beadott, ahelyett, hogy kiváló lövőerejét kihasználta volna. Húsz perccel később ismét Rostás kapott egy hosszú indítást, egyedül törhetett ka­pura, a védők üldözőbe vették, Mező jól fogta a szöget és a szolnoki játékos ballal melléemelt. A 78. percben mégis a teljesen széteső játékot nyújtó DVSC lőhetett volna gólt, de Marginean öt méterről a kapufa élét találta el. Aztán hat perc múlva ugyanő az ötösről fölé fejelt. A Debrecen összesen huszonegy lövé­si, majd kapura fejelési helyzettel élt, a Szolnok tizenegy hasonló lehetőségével szemben, de mégsem tudott gólt lőni. A szolnokiak hősiesen védekezve és né­hány veszélyesebb helyzetet kidolgozva, legalább a döntetlenre rászolgáltak. Kombinatívabbnak tűntek, játékosai töb­bet futottak és akaratban felülmúlták ve­­télytársukat. Jók: Mező, ill. Ladányi (a mezőny legjobbja), Pető S„ Ágh, Moldván Nagykaposi Elemér: - Érthetetlenül gyengén és idegesen játszott a csapatom, amely vereséggel felérő döntetlent ért el. Lódi László: - A helyzetek alapján az egyik pontra rászolgáltunk. Csubák NB III. Tisza-csoport Karcag-Mátészalka 3-4 (1-1) Karcag, 500 n., v.: Mozgó Karcag: Magi-Koroknai, Kocsis, Méhes, Rapcsok, Tóth J., Rupa, Do­bos, Varga, Ferenczi, Ramos. Edző: Sólyom Vilmos. 11. perc: Kis beadását Barcsai he­lyezte a hálóba, 0-1. 24. perc: Ramos a kapust is kicselez­ve volt eredményes, 1-1. 59. perc: Barcsai Magi hasa alatt gu­rított a sarokba, 1-2. 69. perc: Tóth J. húzott kapura, majd a léc alá lőtt, 2-2. 76. perc: Magi elnézett egy szabadrú­gást, Schachinger egy lépésről passzolt a kapuba, 2-3. 80. perc: Tóth K. 30 méteres lövését „bevédte” Magi, 2-4. 87. perc: Ramos beadását Ferenczi emelte a felső sarokba, 3-4. A két kapus közti különbség döntött az egyenlő erők küzdelmében. Jók: Tóth J., Ferenczi, ill. Sánta, Sze­les. Sólyom Vilmos: - Nem elég 7-8 em­bernek megszakadni a győzelemért. Tóth János: - Játékunk nem volt szép, de eredményes. Ifi: Karcag-Mátészalka 5-2 Bihari 1 (