Új Néplap, 1991. szeptember (2. évfolyam, 204-228. szám)

1991-09-23 / 222. szám

1991. SZEPTEMBER 23. Sportextra 7 Kosárlabda - Szuper Liga Röplabda NB I. A-csoport Hullámzott az Olaj Szolnoki Olajbányász - Bánik Ci- gel Prievidza 86-74 (35-39) Szolnok, 3000 n., v.: Roth, Kratsch- mer (mindkettő osztrák) Olajbányász: Hosszú 20/12, Abel- janov 4, Tóth Z. 10, Berkics 20, Tóth A. 20/12. Csere: Horváth 6, Zsarkov 3/3, Jáhni 3, Bódi. Edző: Rezák Lász­ló, Szalay Ferenc. Prievidza: Uhnyak 31/9, Marchyn 4, Barta, Tankievicius 14/3, Jelacic. Csere: Lukasik 19/12, Pekárik 2, Marko 4, Pékár. Edző: Vladas Garas- tas, Ivan Chrenka. Idény eleji formában kezdtek a csa­patok, sok rossz dobási kísérlet, eladott labda jellemezte az első perceket. Ugyan az Olajbányász higgadtabbnak tűnt, ez nem mutatkozott meg az ered­ményben, sőt a félidő felénél már a cseh­szlovákoknál volt az előny. Az egész pályát beszáguldozó Uhnyak egyszerű­en nem tudott hibázni, s mivel Lukasik személyében partnerére akadt, ha mini­mális különb­séggel is, de megugrottak a vendégek. A hazai sztárok­nak csak felvil­lanásai voltak, és ez kevésnek bizonyult a boldogsághoz. Még a félkész állapotban lévő Zsarkovot is bevette Rezák mester, ám ő sem segített, ráadásul egy ütközést köve­tően bokáját fájlalva lebice­gett az idegen- légiós. A szünetben alapos fejmo­sásban része­sülhettek a pi­ros-feketék. Rájuk sem le­hetett ismemi a folytatásban. Rövid idő leforgása alatt szinte az őrületbe kergették szlovák el­lenfelüket, ezzel már ekkor eldöntve a találkozó végkimenetelét. Hosszú és Tóth Attila a tőlük megszokott tempó­ban szórta a triplákat, Berkics össze­szedte a lepattanókat, Abeljanov tanári módon szerelt a levegőben, míg Tóth Zoli fénykorát idézően osztogatott (71- 52). Sajnos ez a teljesítmény mindössze tíz percig tartott. Amint visszavett len­dületéből az Olajbányász, felhozta a Ga- rastas-tanítványokat (az egykori BEK- győztes Zalgaris Kaunas edzője volt), akik nem ismertek elveszett labdát, újra szorossá tették az állást. Letámadásos taktikájuk teljesen megbénította a haza­iakat, már-már félő volt, hogy fordítani tudnak, mikor Horváth ellopott egy lab­dát, s csak szabálytalanság árán voltak képesek megállítani. Bedobott büntetői megnyugtatták társait, így a hajrában sikerült növelni az előnyt. A két osztrák bíró hazai pályákon szokatlan felfogásban vezette a találko­zót, de az a tény, hogy egy-egy mo­mentumtól el­tekintve mind a játékosok, mind a közön­ség elfogadta őket, igazukat bizonyítja. Soha rosszabb bíráskodást ne lássunk! Rezák László: - Nem altatott el ben­nünket a cseh- szlovákok tegnapi súlyos veresége, szo­ros mérkőzés­re számítot­tunk. Csiko­rog még a gé­pezet, de a lé­nyeg, hogy nyertünk.- géléi ­Tóth Zoli ezúttal a pontszerzésből is kivette részét Partiban a tavalyi érmesekkel Nők: BVSC-Szolnoki Vegyimű­vek SE 3-0 (8, 8,11) Budapest, v.: dr. Vaszily, Hurák. Szolnok: Karavajeva, Illésné, Kmé- zic, Göblyös, Cserfán, Kovácsné. Csere: Pirókné, Sülyösné. Edző: Vasicsek Já­nos. Első A-csoportos mérkőzésén a kelleté­nél jobban tisztelte ellenfelét a szolnoki együttes. A tavalyi ezüstérmes BVSC két szovjet játékosával egységes jó csapatot alkotva idén is győzelmi esélyekkel indult a bajnokságban. A szolnoki csapatban pá­lyára lépett a frissen igazolt észt ütő Kara­vajeva, de vele együtt is egyelőre kevés­nek bizonyult a lelkesedés. Az első játszmában szinte pillanatok alatt 4-5 pontos vezetéshez jutott a BVSC, s mire felzárkózott a szolnoki gárda, gyors ritmusváltással ismét növelte előnyét a fő­városi csapat és biztosan nyerte a menetet. A második szettben jól kezdett a Vegyi, Göblyös leütéseit nem tudták hárítani a BVSC-sek, így 5-1-es vezetéshez jutottak a szolnoki lányok. Azonban egy lélegzet­vételnyi kihagyás elegendő volt ahhoz, hogy Gorbacsova nyitásaival egyenlítsen a BVSC. Ezt követően több hosszú labda­menetben egyenrangú ellenfél volt a Szol­nok, de egy ismételt gyors ritmusváltás szertefoszlana reményeiket. Az utolsó játszma elején szinte lerohan­ta ellenfelét a fővárosi gárda, csak 12-2- nél oldódott fel Kmézicék feszültsége, ek­kor ismét tudásuknak megfelelően játszot­tak. Kovácsné nyitásaival, Karavajeva és Kmézic sáncaival, parádés leütéseivel egy állásban hét(!) pontot dolgoztak le hátrá­nyukból, sőt 13-11-nél több hosszú labda­menetben bizonyították, hogy nem vélet­lenül kerültek a felsőházba. Ezután azon­ban a vasutas hölgyek rögtön kihasználták a vegyisek rövidzárlatát, és ez elegendő volt a győzelemhez. Junior: BVSC-Szolnoki Vegyiművek 3-0. Vasicsek Eger SE-Lehel SC 3-1 (-7,15,5 12) Eger, 800 n., v.: Bíró, ifj. Kiss. Lehel SC: Sápi, László,, Doncsenko, Király, Petliak, Tóth. Csere: Pesti, Ivá- nyi. Edző: Szőke Péter. A sorsolás szeszélye folytán az A-cso- portban újonc jászberényi csapat a bajnok- ság első fordulójában a címvédő Eger SE A „szekérhúzó” Király Anikó otthonában lépett pályára. Szőke edző há­rom idegenlégiósa közül Doncsenkonak és Petliaknak szavazott bizalmat, míg Ur- vancova csak a lelátóról izgulhatta végig a meccset. A másik oldalon a Fésűs-testvé­rek és Perecsi hiányzott, pályán volt vi­szont a kínai Su Na. A találkozót az esély­telenek nyugalmával játszó Lehel SC kezdte jobban. A szépszámú hazai közön­ség nem nagyon akart hinni a szemének, amikor a vendégek sorozatban szerezték pontjaikat és biztosan nyerték az első játszmát. A játék képe a második szett közepéig nem változott. A nyugodtan, jól játszó lehelesek kezükben tartották az irá­nyítást és már 11-6-ra is vezettek. Ekkor azonban megtört lendületük és hatalmas küzdelemben az egrieknek sikerült a ma­guk javára fordítaniuk a szettet. A fáradni látszó jászságiak a harmadik menetben nem sok ellenállást tanúsítottak az egyre jobban belelendülő Cserkaszova vezérelte hazaiak ellen, akik jobban bírták erővel és koncentrálással". A negyedik játszmában ismét szoros volt a küzdelem, de végül döntött a nagyobb rutin, s a 89 perces találkozó nagy csatában egri győzelemmel ért véget. Másfél szetten keresztül érett a megle­petés Egerben, s csak hajszálnyi hiányzott ahhoz, hogy a Lehel SC 2-0-ás vezetéshez jusson. Csak rajtuk múlott, hogy nem tör­tént így, mert a hazaiak bizony ezen a találkozón nem mutattak bajnokhoz méltó játékot. A jászberényi játékosok közül Szőke Péter a hajdani egri Király Anikó teljesítményével volt leginkább elégedett. Szántai Labdarúgás NB III. Mátra-csoport Szolnoki Cukorgyár- Nagyréde 1-0 (0-0) Cukorgyári pálya, 400 n., v.: Molnár Sz. Cukorgyár: Ollé-Szeberényi, Gulyás, Szikszai, Kovács, Peszeki (Zsidai), Kiss, Módos, Keresztfalvi, Tubák, Jegesi (Major). Edző: Szabó Zoltán. 18. perc: Tubák tíz méterről nagy helyzetben a bal felső sarok mellé lőtt. 33. perc: Jobb oldali támadás végén Keresztfalvi beadását Tubák az üres kapu fölé fejelte. 52. perc: Jegesi bal oldali szögleténél a felugró csa­tárok elől a védők kézzel elütötték a labdát. A tizen­egyest Tubák értékesítette, 1-0. 72. perc: Jobb oldali szabadrúgást követően Nagyla­ki a felső kapufára fejelte a labdát. Már az első félidőben el kellett volna döntenie a mérkőzést a cukorgyári csapatnak, de a jobbnál jobb helyzetek rendre kimaradtak. Jók: Módos, Jegesi, Öllé, ill. Kürtös, Skoda, Horváth. Szabó Zoltán: - Elmúlt heti eredmény, csak fordított előjellel. Kovács Ferenc: - Nem tudtam, hogy tizennégy em­ber ellen kell játszanunk. Ifi: Sz. Cukorgyár-Nagyréde 1-1 Sokvári Bélapátfalva-Törökszentmiklós _______________________2-0 (1-0)_______________________ B élapátfalva, 300 n., v.: Bogár Törökszentmiklós: Németh-Erdősi, Csontos, Szi­lágyi, Szecsei, Pócsi, Sebők, Rimóczi (Csatári), Kato­na, Nagy, Benedek. Edző: Porhanda János. 20. perc: Sebők jobb oldali szögletét Benedek 10 méterről fejelte kapura, de Tóth óriási bravúrral védett. 23. perc: Lénert a miklósi tizenhatoson belül ráját­szott egy szabálytalanságra, amelyet a játékvezető tizen­egyessel honorált. A büntetőt a sértett a jobb alsó sarok­ba vágta, 1-0. 47. perc: A miklósi védők statisztáltak Lénert lövé­sénél, amely a jobb felső sarokban kötött ki, 2-0. 65 perc: Csontos 20 méterről leadott szabadrúgása a felső kapufáról a gólvonalra pattant, majd a védők fel­szabadítottak. Közepes iramú, színvonalú mérkőzésen a hazaiak lelkes játékuknak köszönhetik győzelmüket. A miklósi- ak hiába támadták szinte végig a második főidőt, semmi sem sikerült nekik. Jók: Németh és a közvetlen védelem, illetve a mik- lósiak közül senki. Albert Csaba: - Sportszerű ellenféllel szemben csap­atom kihasználta a hazai pálya előnyét. Porhanda János: - Nagyon rosszul játszottunk. Ifi: Bélapátfalva-Törökszentmiklós 5-5 Nagy K. Balassagyarmat- Jászberény 0-7 (0-4) Balassagyarmat, 300 n., v.: Kóródi Jászberény: Rácz-Németh F., Balogh, Juhász, Gó­lya (Balogh G.)-Bató (Karkusz), Tasi (Németh Gy.), Győré, Szántai-Ládi, Vasas. Edző: Sárközi Gyula. 16. perc: Győré a kimozduló kapus mellett elhúzta a labdát, majd ballal a háló közepébe passzolt, 0-1. 21. perc: Szántai indítását Ládi a 16-osról a jobb sarokba helyezte, 0-2. 30. perc: Vasas labdájával Ládi' a 16-os sarkáról kilőtte a hosszú sarkot, 0-3. 36. perc: Ládi elment a bal oldalon és 16 méterről mesterien a jobb felső sarokba csavart, 0-4. 53. perc: Győré legurított szabadrúgását Vasas 18 méterről lőtte a jobb sarokba, 0-5. 62. perc: Tasi beadását Ládi 16 méterről a jobb sarokba lőtte, 0-6. 82. perc: Ládi ellopta a labdát a térfél közepén, kapura húzott és a kifutó kapus mellett a kapu közepébe pöckölte a labdát, 0-7. A jászberényi csapat szervezett, fegyelmezett játék­kal nem engedte kibontakozni a hazaiakat. Jó: A hazai együttesből senki, ill. Ládi, Vasas, Szán­tai. Vidomusz Tibor: - Egy szerény képességű, lelkese­dés nélküli csapattól csak ennyit lehetett várni. Sárközi Gyula: - Nagyszerű játékkal szép győzelmet aratott a csapat. Ifi: Balassagyarmat-Jászberényi SE 4-2 Szalóki Volán Rákóczi- Sajóbábony 0-0 Rákóczifalva, 300 n., v.: Szabad V. Rákóczi: Kupeczki-Ladányi, Bencsik, Mihályi, Erdei-Rácz (Romvári), Tóvizi, Szénási (Szokolai)- Bujáki (Majzik), Vadicska, Molnár. Edző: Lódi László 8. perc: Rácz jobb oldali szögletét Tóvizi óriási helyzetben fölé fejelte. Kézilabda NB I. Győzött a túlerő Nők:JTKF-Lehel SC-Hargita KSC 15-25 (9-15) Jászberény, 500 n., v.: Marosi, Török JTKF-Lehel SC: Lenhardt-Molnár 1, Szegő 2, Tarjáni 3, Fjodorova 3 (1), Krisztóf 2, Ésik. Csere: Krehlik (kapus), Zuborjeva (4), Fekete, Vona, Tóth. Edző: Ugrin György Hargita KC: Hoffmann, Horváth 3 (1), Far­kas 3 (2), Kökény 1, Halmai 2, György 4 (2), Major 8. Csere: Szopóczi (kapus), Bajczyné 1, Minárovicsné 3, Csorna. Edző: Adorján János Kiállítás: 2, ill. 8 perc Gól: 7 méteresből 7/5, ill. 6/5 Nagy várakozás előzte meg Jászberényben a bajnoki címet védő Hargita KC vendégjátékát. A válogatottak egész sorát felvonultató vendégek el­len hatéves szünet után játszott újra NB I-es mérkő­zést a hazai gárda, melynek sorait Fjodorova és Zuborjeva személyében két idegenlégiós játékos erősített. A másik oldalon először lépett pályára a Hargita színeiben a világválogatott György Anna. A szépszámú közönség nagy örömére a találkozó első gólját Krisztóf révén a hazaiak szerezték, me­lyet Major egyenlített ki. A válogatott szélső a későbbiekben is egyre lőtte góljait, összesen nyolc­szor talált a kapuba. Az első húsz percben fej-fej mellett haladtak a csapatok, a Hargita 9-7-es veze­tése után a félidő hajrájában tudott csak elhúzni. A játék képe a második harminc percben sem válto­zott. A fővárosiak gyors támadások végén szerezték góljaikat, s állandóan 8-9 gól volt az előnyük. Sok esetben a csereként pályára lépett hazai kapus, Krehlik bravúrjaira volt szükség, hogy ne nőjön tovább a különbség. Feltűnő volt, hogy György kevés esetben vállalkozott átlövésre, viszont sok­szor hozta helyzetbe társait. A találkozó a várako­zásoknak megfelelően alakult és a végére tízgólos lett a különbség Hargita javára. A bajnokság első fordulójában jó mérkőzést lát­hattak a nézők Jászberényben, bár a játékon még esetenként érződött, hogy a csapatok szezon eleji formában vannak. A JTKF Lehel SC együttese becsülettel helyt állt a sokkal jobb játékosanyaggal rendelkező vetélytársával szemben, ami a jövőre biztató lehet. Jók: Fjodorova és Krehlik, ill. Hoffmann, Szo­póczi, Major. Szántai Nagyszabású úszóversenyt rendez­tek Tiszaföldváron a VIBESZ Strand Klub égisze alatt, többségében megyei versenyzők részvételével. A legjobb eredményt a csongrádi Tisza Bútor úszói érték el, ők öt alkalommal léphet­tek a dobogó legmagasabb fokára, míg a mezőtúriak és a hazaiak két aranyé­remmel lettek gazdagabbak, a gyöngyö­si versenyzőknek három bronzérem ju­tott. Első alkalommal rendezték meg Szolnokon a közszolgálati dolgozók sportnapját. A régióhoz tartozó - Nógrád, Pest és Jász-Nagykun-Szol- nok megye - dolgozói kispályás lab­darúgásban és teniszben mérték össze tudásukat. Fociban két cso­portban küzdöttek, a döntőben Pest megye önkormányzati csapata hosszabbítás után egy góllal legyőzte a szolnokiakat, míg harmadik he­lyen megyénk önkormányzati együt­tese végzett. A gólkirályi címet Lódi László (nyolc góllal) nyerte, a leg­jobb kapus Urbán Attila, a legjobb mezőnyjátékos Orosz Sándor, a leg- sportszerübb játékos Dormánd László lett. Teniszben csak páros mérkőzések voltak, az élcsoport a következőképpen alakult: 1. Mohos- Plutzer (Budapest), 2. dr. Skultéty- dr. Réti (Pest megye), 3. Boros-dr. Várkonyi (Jász-Nagykun-Szolnok - Nógrád megye). A Szolnoki MÁV MTE ökölvívói Gyöngyösön szerepeltek a Mátra Kupa kétnapos erőpróbán. Az 55 kilogramm­ban Kocsis Róbert, a 42,5 kilogramm­ban Tóth Tamás, a 48 kilogrammban Mézes István, 57 kilogrammban For­gács Gábor első helyet szerzett. Vala­mennyi versenyző biztató formát muta­tott a közelgő országos bajnokság előtt, mindenki technikásán és rendkívül fe­gyelmezetten versenyzett. Forgács és Tóth öklözését külön ki kell emelni, mindketten döntő fölénnyel verték el­lenfelüket, előbbi elnyerte a torna leg­technikásabb versenyzőjének járó kü- löndíjat is. A szolnoki városi kispályás labdarú­gó-bajnokság legutóbbi fordulójá­nak eredményei. I. osztály: FC Aré- na-Tisza SE 0-5, ÁÉV-Thermotech- nik 0-6, Kilián I.-Pannonpetrol 7-4, Kórház III.-Épvillszer 0,3, Mező- gép-Nefag 3-9, Honvéd SE-Vízmü I. 1-1. Az élcsoport állása: 1. Tisza SE 6 p., 2. Épvillszer 6. p., 3. FC Aréna 4 p. II. osztály: Bontóker-Szilikát 2- 3, ldeál-2. Posta 1-1, Kilián II.- Nyomda 2-4, Kórház I.-Állomásfön. 5-1, Lakóterület-Járműjavító 2-5, Vízmű Kp.-Tejipar 1-4. Élcsoport: 1. Nyomda 6 p., 2. Jármű 6. p., 3. Ideál 5 p. III. osztály: Bútorgyár-Ví- dia 4-1, Elegant-Tisza Taxi 2-2, Épü- letf.-Skála 0-7, Kunság-Rékas 2-5, Geodézia-Nefag II. 3-3, Kilián III.- MRFK 3-2. Élcsoport: 1. Rékas 6 p., 2. Tisza Taxi 5 p., Nefag II. 5 p. NB II-es női tekemérkőzésen a Szol­noki MÁV MTE 6-2 (2275-2151) arányban legyőzte a Budapesti Postás együttesét. Á hazaiak az első pártól kezdve végig vezetve biztosan kezük­ben tartották a mérkőzést. Biztató a jö­vőre nézve, hogy a csapatfa ötvennel emelkedett az előző mérkőzés óta. MÁV MTE: Kállainé 390, Szabó 387, Szigetiné 383, Slédemé 379, Szakmáry- né 368, Hegedűs 368 fa. A Postás leg­jobbjai: Nagyné 373, Pozsonyiné 370 fa. A Kisújszállási MÁV Egyetértés SE női kosárlabdacsapata megkezdte a felkészülést a soron következő baj­nokságra. A továbbtanulások miatt meggyengült együttes szakmai mun­káját K. Szabó János gimnáziumi tanár vette át a korábbi edzőtől, Sza­bó Tibortól, aki 1960 óta dolgozott az egyesületnél. Erősítést jelenthet viszont a múlt évben még serdülőko­rú fiatalok fejlődése, akik idősebb társaikkal együtt rendkívül lelkesen készülnek az októberi rajtra, de fo­lyamatban van egy magasabb osz­tályt is megjárt játékos igazolása, akinek neve egyelőre még titok. A 10-14 évesek felkészítését Szőke Ka­talin és Tuka Antal végzi az Arany János DSE-ben, a 15-16 évesek Sza­bó Tibor (Móricz Zs. DSE) irányítá­sával dolgoznak.