Új Néplap, 1991. szeptember (2. évfolyam, 204-228. szám)

1991-09-16 / 216. szám

10 Sportextra 1991. SZEPTEMBER 16. Profi ökölvívó mérkőzéseket rendeztek Düsseldorfban. A főműsorban csapott össze a félnehézsúlyú európa-bajnoki titu­lusért a berliniek kedvence, Graciano Rocchigiani és a holland kihívó, Alex Blanchard. A találkozó a kilencedik me­netben ért véget: a német Európa-bajnok technikai K.O.-val diadalmaskodott. A program részeként az egyik párban a kö­telek közé lépett a sokszoros magyar baj­nok, az amatőrök között világbajnoki bronzéremig jutott Füzessy Zoltán is. Pro­ficsatáját vereséggel zárta: a kisnehézsú- lyú kategóriában vívott nyolcmenetes mérkőzésén pontozással maradt alul a stuttgarti Ali Saidival szemben. Az olimpiai bizottság szombati köz­gyűlése után közleményt adott ki, amely így szól: A MOB közgyűlése megdöbbenéssel értesült arról, hogy a közelmúltban meggyalázták Hajós Alfréd kétszeres úszó olimpiai bajnok­nak, a művészeti versenyek ezüstér­mesének a Kozma utcai temetőben fek­vő sírját. A MOB közgyűlése elítéli a barbár cselekedetet. A népek barátsá­gát hirdető, az olimpiai eszméért küz­dő. fajra, nemre és vallásra tekintet nél­kül tevékenykedő olimpiai mozgal­munk felhívja hazánk állampolgárait, ítéljék el az esztelen sírrombolást, a halottak meggyalázását és tegyenek meg mindent a hasonló káros cseleke­detek megelőzése érdekében. Nagy európai fölényt hozott a Kuala Lumpurban megrendezett férfi asztalite­nisz Világ Kupa. A legjobb négy közé már csak az öreg kontinens versenyzői (két svéd és egy-egy francia és belga) kerültek. A 80 ezer dollár összdíjazású tornán a győzelem és az azzal járó 20 ezer dolláros csekk a világbajnok birtokába került. A 25 éves svéd Jörgen Persson - a vb-finálé visszavágóján - honfitársát, Jan-Ove Waldnert ismét legyőzte, ezúttal az el­ődöntőben, majd mindössze 23 percre volt szüksége a döntőben a francia Jean-Phi- lippe Gátién ellen. A Világ Kupák törté­netének harmadik svéd bajnoka eddigi négy próbálkozása során még az elődön­tőig sem jutott. A 23 éves francia játékos 12 ezer dollárral vigasztalódhatott a finá­léban elszenvedett vereségért, míg a két évvel ezelőtti világbajnok, és VK-védő Waldner ezúttal a harmadik lett. Chicago Egyes vélekedések szerint két évtizeddel ezelőtt volt utoljára ak­kora érdeklődés profi nehézsúlyú bokszvilágbajnoki döntő iránt, mint amilyen a november 8-i Mike Tyson - Evander Holyfield összecsapást előzi meg. Ha igaz, az ökölvívás híveit az 1971-es Muhammad Ali - Joe Frazier mérkőzés hozta - hetekkel a vb-ütközet előtt - hasonlóképpen tűzbe. Az akkori csata egyik hőse, a jelenleg Parkinson- kórban szenvedő Ali chicagói sajtó- konferenciáján nem kívánt tippelni, hogy napjaink „nehézembereinek" ring randevújából ki kerül ki győzte­sen. Bármi lehet a végeredmény - mondta -, hiszen Tyson is és Holyfield is intelligens ökölvívó, ráadásul mind­ketten iszonyú nagyokat ütnek. (UPI) Montreal: Meglehet, néhány napon Íréiül bezárják a montreali olimpiai sta­diont. Az 1976-os nyári játékok egyik központja földcsuszamlás következté­ben került végveszélybe. Pénteken egy 55 tonnás cemetgerenda törött ki a sta­dion tartószerkezetéből és zuhant rá egy járdára, de szerencsére az eset pil­lanatában senki nem tartózkodott a színhelyen. (Reuter) A megyei jogú városok polgármesteri hivatalainak sportvezetői tanácskozást tartottak Veszprémben. Megtárgyalták a megyei sportigazgatóságokról készülő művelődési és közoktatási miniszteri ren­deletet és az annak kapcsán kialakult hely­zetet. Erre vonatkozóan állásfoglalást fo­gadtak el. A sportigazgatóságok létreho­zását tudomásul veszik, de leszögezik, hogy azok működését a megyei jogú váro­sok önkormányzatának bevonásával sza­bályozni, pontosítani kell. A jelenlévő sportvezetők megállapították, hogy a ren­delettervezet ebben a formájában nem fe­lel meg az önkormányzati törvényben megfogalmazottaknak. Kérik a művelő­dési és közoktatási minisztert, hogy vizs­gálja felül a kialakult helyzetet. LABDARÚGÁS NB /. Perzselt a Váci Izzó, javított a Honvéd, pontot rabolt a Haladás Váci Izzó - Pécsi MSC 2-0 (1-0) Vác, 3000 néző, V: Kurmai gólszerzők: Orosz (16. p.), Zombori (88.) sárga lap: Palaczky (78. p.) jók: Szalai, Luis Carlos, Hahn, Zombo­ri, Víg, illetve Braun, Bodnár Vác: Koszta - Bereczki, Luis Carlos, Hahn, Szalai - Zombori, Simon (Kris- ka 63. p.), Víg, Romanek (Bánföldi 79.) - Orosz, Füle PMSC: Bodnár - Bódog, Balog, Bra­un - Kónya, Jenei (Mörtel 81. p.), Kocsis (Czérna 46.), Palaczky - Magyar, Czéh, Belansky. A hazai közönség méltán búcsúztatta vastapssal kedvenceit, akiknek azonban tisztában kell lenniük azzal, hogy szerdán, UEFA Kupa-premierjükön még ennél is többre lesz szükségük. A pécsiek játéka csalódást keltett, alaposan megzavarta őket, hogy középpályás soruk adós ma­radt a jó teljesítménnyel, így játékuk érte­lemszerűen minden elképzelés nélkülivé vált. Siófoki Bányász - BVSC-MÁVTRANS- SPED 3-1 (1-1) Pintér csak egy félidőn át tudta tar­tani a védővonalat Siófok, 8000 néző, V: Fazekas gólszerzők: Fischer (6., 73. p.), Duró (60.), illetve Balogh (46.) sárga lap: Duró (55. p.), illetve Farkas (20.), Selmeci (44.) jók: Wolf, Fodor, Olajos, Fischer, Duró, illetve Erdélyi, Pintér, Kroner, Balogh. Gracsov Siófok: Bíró - Keszeg, Zare, Olajos, Wolf - Menze, Fodor (Somogyi 89. p.), Duró, Meksz - Gregor (Kámán 80.), Fischer BVSC: Erdélyi - Kincses, Pintér, Nyi- kiforov, Kroner - Iscsak, Farkas (Szán­tó 70. p.), Nahóczky (Selmeci 55.) - Ba­logh, Farkasházi, Gracsov Szünet után a Bányász már fokozta a tempót, és felőrölte a budapesti védelmet. A Siófok megérdemelten szerezte meg a két pontot. Tatabányai Bányász - Kispest-Honvéd 1-3 (0-2) Tatabánya, 4500 néző, V: Hartmann gólszerzők: Kiszi (66. p. - 11-esből), illetve Neugrau (16.), Vincze (20., 78. - 11 -esből) sárga lap: Váczi (5. p.), Banica (34.), Udvardi (64.), illetve Halmai (13.), Ko­vács E. (38.) piros lap: Váczi (59. p.), Hegedűs (77.) jók: Udvardi, Kiszi, illetve Negrau, Vincze, Csepregi, Halmai Tatabánya: Tőkés - Hegedűs, Udvar­di, Váczi, Arany - Lázár (Máté 46. p.), Banica (Niksi 85.), Csanálosi - Süveges, Kiszi, Szekeres Kispest-Honvéd: Gulyás - Csábi, Bérczy, Csepregi, Plókai - Marozsán (Urbányi 80. p.), Kovács E., Halmai - Vancea (Komódi 76.), Negrau, Vincze. A Honvéd ezúttal nem helyzetekből, ha­nem egyéni hibákból szerezte a vezetést, a Tatabányának még esélye sem volt a gólszerzésre. Veszprém FC - Zalaegerszegi TE 1-0 (1-0) Veszprém, 4000 néző, V: Vavika gólszerző: Lehota (10. p.) sárga lap: Kelemen (82. p.), Horváth (87.), illetve Horváth (54.), Szabó fi. (80.) piros lap: Lantai (29. p.) jók: Andorka, Perger, Szécsi, Csík, Cso­rnai, illetve Szabó I, Pálcsa, Fújsz, Pe- csics Veszprém: Andorka - Csík, Lantai, Szécsi - Csornai, Perger, Bánki (Hor­váth 60. p.), Kelemen - Sülé, Varga, Lehota (Pál 38.) ZTE: Tóth - Dobos, Szabó I., Hor­váth, Pecsics - Rózsa, Fújsz, Halápi, Pálcsa - Gyurkity, Zalys A gyengébb napot kifogó két csapat meglehetősen gyenge iramú, alacsony színvonalú mérkőzést játszott. A veszpré­miek dicsérhetők, hogy tíz emberrel is meg tudták tartani egygólos előnyüket. A zalaiak a kapu előtti tehetetlenségük miatt vesztettek. Ferencváros - Haladás VSE 2-2 (1-2) Üllői út, 10 000 néző, V: Pillér gólszerzők: Kuznyecov (22. p.), Dzur- ják (59.), illetve Berbás (10.), Topor(33.) sárga lap: Szenes (54. p.), Lipcsei (69.), illetve Berbás (52.), Szekér (73.) jók: Telek, Keller, Lipcsei, illetve Kuta- si, Mikos, Görög, Illés, Tóth Gy. FTC: Balogh - Telek - Kuznyecov, Lipcsei - Simon, Vanicsek (Páling 59. p.), Szenes, Keller - Schneider, Dzurják, Deszatnik Haladás: Kutasi - Szekér, Mikos, Nagy M. (Iszak 69. p.), Görög - Marton, Illés, Topor, Tóth Gy. - Schaffer, Berbás (Szöllősi 69.) A vasi együttes ezúttal a fővárosban mutatta meg, hogy Török Péter edző mes­tere a heves ellentámadásoknak. A döntet­lenre rászolgált a Haladás. Újpesti TE - Győri Rába ETO 2-2 (1-1) „Uraim, vége a meccsnek, arra van az öltöző!” Megyeri út, 5000 néző, V: Huták gólszerzők: Véber (36. p.), Szabó (73.), illetve Plotár (4.), Rugovics (65.) sárga lap: Kaspar (34. p.), Cigan (73.), illetve Plotár (28.), Virág (52.), Tóth L. (54.) piros lap: Bognár (75. p.) jók: Szabó, Véber, Cigan, illetve Végh, Rugovics, Farkas UTE: Brockhauser - Tomka, Szönyi, Szabó, Kaspar - Miovecz, Rubold, Vé­ber, Zsivótzky (Tiefenbach 85. p.) - Eszenyi, Cigan Rába ETO: Végh - Csikós, Bimbó, Sánta (Berta 68. p.) - Tóth L., Rugovics, Bognár, Virág - Csertői (Szántó 79.), Plotár, Farkas Mindkét együttes játékosai sokat mo­zogtak, különösen a válogatott Rugovics jeleskedett, jó labdákkal szolgálta ki a tár­sakat. Néhány durvaság, csúnya beleme- nés rontott a bizonyítványon, Bognárt ki is állították, igaz, őt érdemtelenül, majd az UTE tehette volna fel a pontot az i-re, de Cigan fejesét Csikós a gólvonalon mentet­te. MTK-VM - Videoton- Waltham 0-0 Hungária krt., 2500 néző, V: Németh L. sárga lap: Bognár (24. p.), Ivanics (27.), Híres (89.), illetve László (19.), Sallói (26.), Pál (43.), Vadász (74.) jók: Szabó, Gerendái, Pölöskei, illetve. Pál, Dubecz MTK-VM: Zsiborás - Talapa, Híres, Bognár, Kecskés - Ivanics (Szabó T. a szünetben), Vancsa, Balog, Pölöskei - Jován (Gerendái a szünetben). Hámori Videoton-Waltham: Mitring - Mol­nár, Pál, László (Dubecz 65. p.), Bekő - Kuttor, Takács, Németh - Sallói, Va­dász, Földes (Horváth 56.) Az alacsony színvonalú, sokszor durva mérkőzésen az MTK-VM hiába támadta végig a mintegy 95 (!) percet, csak a me­zőnyben volt fölényben. A Videoton- Waltham megérdemelte az egyik pontot. Diósgyőri VTK - Vasas 1-2 (1-1) Diósgyőr, 10 000 néző, V: Nagy L. gólszerzők: Molnár (42. p.), illetve Co- co-Aires (28.), Gubucz (63.) jók: Knotz, Parhomenko, Molnár, Gá­bor, illetve Babócsy, Turbék, Sirinbekov, Szilveszter, Claude DVTK: Knotz - Bém, Parhomenko, Kertész, Szabó Zs. - Molnár, Huszák, Vitelki (Petcu 46. p.) - Gábor, Kiser (Farkas 57.), Váczi Vasas: Babócsy - Juhár - Turbék, Mé­szöly, Klink - Kecskés (Gubucz 46. p.), Sirinbekov, Szilveszter, Geress - Coco- Aires (Pecha 74.), Claude Küzdelmes, jó iramú, és változatos mér­kőzést vívtak a csapatok. A diósgyőriek nagy erővel rohamoztak, és egyértelmű mezőnyfölényt harcoltak ki. Második ha­zai botlásukat ismét védelmük bakijainak köszönhetik, a hátsó alakzat rendkívül té­tova módon szemlélődött az angyalföldi gólok előtt. NB II. Keleti csoport A játék elmaradt, a győzelem nem Szolnoki MÁV MTE-Bag 2-0 (1-0) Szolnok, 150Ó n., v.: Holczimmer (Aczél, Szekeres) Szolnok: Ladányi-Kántor, Ágh, Földi-Hegedűs, Moldván, Lajkovics, Horváth-Bontovics, Rostás, Tóth. Mb. edző: Moldván Miklós Bagi SE: Lippai-Mészáros, Balogh, Rózsavölgyi S., Mayer-Lénárt, Nagy, Ecker-Magyar, Borgulya, Farkas. Edző: Both József Csere: Farkas h. Rósner 21., Földi h. Rózsavölgyi 45., Hegedűs h. Pethő 70., Magyar h. Győri 74. percben Gólszerző: Ágh (szöglet utáni fejes­ből) 10., Bontovics (jobb oldali beadás után három méterről) 81. percben Sárga lap: Lajkovics 36., Rózsavölgyi L. 47., Mészáros a 79. percben Piros lap: Lippai (a kitörő Bontovics buktatásáért) 20. percben 10. perc: Rostás szögletet csavart be a jobb oldalról a rövid sarokra, ahonnan az előre lopakodó Ágh az alsó sarokba bólintott, 1-0. 16. perc: Farkas a félvonalról futott versenyt Ágh-al, a tizenhatos vonalánál lövéshez jutott, a lapos labdát Ladányi lábbal mentette. 20. perc: Ladányi kirúgásával Bonto­vics nyargalt a kapu felé, az eléje kifutó Horváth beadásra készül, Mészáros elkésett a beavatkozással Lippai valósággal „letaglózta’ ’ őt a lö­vés pillanatában. Holczimmer bíró némi késedelemmel felmutatta a piros lapot, a tartalékkapus Rósner Farkas cseréje után állhatott a háló elé. 42. perc: Borgulya szabadrúgása ki­pattant a kapusról, a gólra éhes Nagy elől Moldván mentett önfeláldozóan. 45. perc: Lajkovics tizennégy méter­ről a bal sarok mellé vágta Tóth mesteri átadását. 63. perc: A jobb oldalon felfutó Mé­száros előreívelését Nagy a tizenegyes tájékáról két védő közül alig fejelte mel­lé. 71. perc: A védőkről lepattant labdát Horváth estében helyezte Rósner kezé­be. 81. perc: Rostás jobb oldali beadását Bontovics gyötörte három méterről a hálóba, 2-0. Már kezdetben támadólag lépett fel a Szolnok, ám a korai gól után a ven­dégcsapat is kitámadott, és látványos küzdelmet láthatott a szépszámú kö­zönség. Érthetetlen módon a kiállítást követően a hazaiak bokrosodtak meg, láthatóan zavarta őket az embere­lőny. Moldván mester jó érzékkel cse­rét eszközölt a szünetben, de attól sem lett sokkal gördülékenyebb a csapat­játék. Rostás keveset vállalt, szinte csak a pontrúgásoknál vétette magát észre, a két ék, Bontovics és Tóth ke­resztirányú mozgása hiányzott ah­hoz, hogy fellazuljon a bagi védelem. Szerencsére a Kántor-Lajkovics-Ágh hármas biztosan állt a lábán, hatal­mas munkát vállalva meghiúsították a vendégek egyenlítési kísérleteit. A küzdőszellemre nem lehetett panasz, ellenben a játékra, a látványosságra sokkal inkább. Talán az ellenfél gyá­moltalanságának köszönhető, hogy a győzelem nem maradt el. És ez a leg­fontosabb pillanatnyilag. Jók: Ágh, Kántor, Lajkovics, illetve Rózsavölgyi S., Ecker, Nagy. Moldván Miklós: - Az akarással nem volt probléma, a játékban azonban visszaestünk az elmúlt fordulóhoz ké­pest. Both József: - A soron következő má­sodik mérkőzésünket döntik el a talál­kozó elején, de sajnos nem az ellenfe­lünk. Ifi: Sz. MÁV MTE-Bag 3-0(1 -0) Gól­szerző: Varga 2, Kohári. Serdülők: Sz. MÁV MTE-Bag 2-0 (1-0) Gólszerző: Fedor, Erdélyi. néder