Új Néplap, 1991. április (2. évfolyam, 75-99. szám)

1991-04-02 / 75. szám

10 SPORTEXTRA 1991. ÁPRILIS 2. Világcsúcsokkal ért véget Sheffieldben az úszó Világ Kupa-sorozat, amelyet 25 méteres medencében rendeztek. A kana­dai Mark Tewksbury a 100 m-es hát­úszásban 52.58 másodperccel új világre­kordot ért el, a régi csúcsot két héttel eze­lőtt Bonnban úszta 52.71 másodperccel. A 100 méteres női vegyesúszásban a német Marion Coller 1:02.75 perccel, a férfi 50 méteres pillangón honfitársa, Nils Ru­dolph 24.05 másodperccel állított fel új világcsúcsot. A Nemzetközi Úszó Szövet­ség alig néhány hét óta ismeri el, és tartja nyilván önálló világrekordként a 25 méte­res medencében elért eredményeket. Josef Huber, az Európai Torna Szö­vetség főtitkára, egyben sajtófőnöke arról tájékoztatta levelében az MTI sportszericesztőségét, hogy a 2. ritmi­kus sportgimnasztikai Európa Kupa döntőjét nem Liége-ben, hanem Brüsszelben rendezik meg a Heysel stadion egyik sportcsarnokában, s nem az eredeti időpontban, hanem annál egy héttel korábban, tehát június 22- 23-án. Jó páran felkapták a fejüket azon a saj­tóértekezleten, amelyet Alan Rothenberg, az Egyesült Államok Amatőr Labdarúgó Szövetségének (USSF) elnöke szervezett az új szövetségi kapitány, Bora Milutino­vics bemutatására. A 46 éves jugoszláv származású szakvezető ugyanis mindjárt az elején kifejtette: nem elképzelhetetlen, hogy az 1994-es vb-döntőben aranyérmet szerez az Egyesült Államok futball válo­gatottja. A sok kérdő tekintetet látva Mi­lutinovics gyorsan hozzáfűzte: ha egy szakember nem álmodozik, akkor semmi­re sem jó... A spanyolok elleni meglepő idegen­beli 2-2-es eredményt elért magyar olimpiai labdarúgó-válogatott kedden vendégeket fogad. Kalocsán 16 órakor Finnország Ötkarikás együttesével mérkőzik Novák Dezső szövetségi edző legénysége. Szintén az MLSZ-től kapott hír szerint az április 17-iki, a Szovjetunió elleni Európa-bajnoki se­lejtező 19 órakor kezdődik a Népstadi­onban, a vezetőbíró a német Áron Schmidhuber. A Magyar, valamint a Cseh és a Szlovák Atlétikai Szövetség vezetői alaposan ki­használták a Komárom - Komamo futó­verseny nyújtotta lehetőségeket. Dr, Facs- kó István, a MASZ főtitkára - aki maga is indult a viadalon - elmondta, hogy az el­nökök, főtitkárok, szövetségi kapitányok és nemzetközi titkárok megbeszélésén először az elkövetkezendő eseményeket tekintették át, majd szó esett a kapcsolatok további bővítéséről. A témák között sze­repeltek a válogatott viadalok, a kölcsönös edzőtáborozások, az egymás egyesületei versenyein való szabad indulási lehetősé­gek is. A FIE (Nemzetközi Vívó Szövetség) vezetői javasolják, hogy csökkentsék az egyes fegyvernemekben pástra lépő csapatok létszámát. Eddig négy ver­senyző alkotott egy együttest, ezután - a FIE vezetőinek elképzelése szerint - csak hárman lennének. A három férfi fegyvernem összesen kilenc vívójához két tartalékot lehetne jelölni, míg a nőknél a két fegyvernem hat verseny­zőjéhez egy tartalék járulna. Egy-egy ország tehát összesen 18 vívóval kép­viseltethetné magát az olimpián. Ezt a javaslatot a NOB valamelyik követke­ző ülésszaka tárgyalja majd. Az Olasz Labdarúgó Szövetség hivata­losan is megerősítette: Diego Maradona doppingmintájának másodszori elemzése, az úgynevezett B-minta is pozitív ered­ményt jelzett, azaz az „isteni Diego” vét­kes. Azt is nyilvánosságra hozták, hogy a. március 17-i, Bari elleni bajnoki találko­zót követően elvégzett vizsgálati minta utal kokainhasználatra. A hír bejelentését követően Maradonát hiába is keresték a riporterek, mert nápolyi villájába zárkó­zott. Ott családja és két, igen közeli barátja társaságában senkivel sem hajlandó szóba állni. LABDARÚGÁS NB I Menetel a Honvéd, kapaszkodik a Videoton, nyeretlen a Vasas Szeged - Ferencváros 0:1 (0:0) Szeged, 5000 néző, V: Hartmann ' gólszerző: Nacer<84. p.) sárga lap: Apró (88. p.), illetve Topor (85.) jók: Leboniczky, Bogdán, Michala- che, illetve Limperger, Pintér, Lipcsei Szeged: Leboniczky - Hurguly (He­gyeshalmi 88. p.), Bogdán, Michala- che, Takács J. - Puskás I. (Árki 66.), Sallai, Cigan, Kovács J. - Takács Z., Apró Ferencváros: Balogh - Limperger, Pintér, Lipcsei - Vaszil (Nacer 80. p.), Topor, Szenes, Keller - Nagy Zs., Fis­cher, Dukon (Keresztúri, a szünet­ben) Összességében a többet támadó fővá­rosi együttes rászolgált a győzelemre. Pécsi MSC - Veszprém FC 0:0 Pécs, 7000 néző, V: Rácz sárga lap: Bognár (74. p.), Bimbó (86.) jók: Tomka, Czéh, Belansky, illetve Bimbó, Csornai Pécsi MSC: Bodnár - Bódog, Balog, Braun - Tomka, Megyeri, Medgyes, Czéh, Palaczky - Lovász (Lehota 69. p.), Belansky Veszprém FC: Végh - Bognár, Bim­bó, Szécsi - Cspmai, Kiss (Gersics 79. p.), Csík, Kelemen, Claude (Horváth U 63.) - Rugovics, Horváth 1 A közepesnél gyengébb színvonalú, de küzdelmes mérkőzésen a PMSC kö­zelebb állt a győzelemhez. Vasas - Tatabánya 1:2 (0:1) Fáy utca, 2000 néző, V: Pillér gólszerzők: Nader (60. p.), illetve Klausz (40.), Váczi (78. -11-esből) sárga lap: Voicu (32. p.), Juhár (53.) jók: Voicu, Nagy, illetve Szalma, Klausz Vasas: Hámori - Juhár - Voicu, Ge- ress, Turbék, Klink - Nagy, Nader, Tuboly (Ziai 32. p.) - Szilveszter, Ga- laschek (Markóczi 70. p.) Tatabánya: Markó - Udvardi, Vác­zi, Szalma - Járfás, Lázár, Simon, Klausz - Süveges (Arany 88:), Kiszi, Horváth (Kanyok 77.) Úgy tűnik a Fáy utcai szakvezetők már semmi újat nem tudnak kitalálni, ezzel a játékosanyaggal és felfogással a csapat nem tud kijutni a kátyúból. Bp. Honvéd - Volán FC 4:0 (1:0) Kispest, 3500 néző, V: Lázin gólszerzők: Gregor (44. p. - 1 l-esből, 66.), Pisont (56.), Csehi (75.) sárga lap: Varga L. (18. p.), Urbán (55.) jók: Gregor, Pisont, illetve a Volánból senki nem játszott jól Kovács Ervin sérüléséből felépülve újra elfoglalta helyét a Honvédban Bp. Honvéd: Petry - Csábi, Csepre- gi, Cseh - Pisont (Nagy S. 79. p.), Ko­vács E., Marozsán, Csehi - Gregor, Vancea, Vincze Volán FC: Mázi - Urbán - Jenei, Farkas, Varga L. - Szöllősi, Bücs, Varga I., Simon (Handel 76.) - Coco- Aires, Németh (Kajdy 65.) Nem volt egy súlycsoportban a két együttes, a mérkőzésre jellemző, hogy a sáros pálya ellenére Petry tiszta mezzel vonulhatott az öltözőbe. DVSC - UTE 0:0 Debrecen, 6000 néző, V: Németh L. sárga lap: Csiszár (62. p.), illetve Wágner (23.), Szőnyi (43.) piros lap: Szőnyi (48.) jók: Nagy, Vancsa, Gracsov, Szilá­gyi, illetve Zsivótzky, Rubold, Huszá- rik, Zsinka DVSC: Mező - Plókai, Szűcs (Tode- rás 59. p.), Nagy, Szilágyi - Csiszár, Sándor, Vancsa - Marginean, Ulvecz- ki, Gracsov UTE: Brockhauser - Szabó Gy., Szőnyi, Huszárik, Szlezák - Wágner, Rubold, Varga, Zsivótzky - Zsinka (Batári 72. p.), Vígh (Colesniuc 58.) Közepes színvonalú, de igen jó iramú találkozón a DVSC kis szerencsével győzhetett volna. Siófok - Békéscsaba 0:0 Siófok, 3000 néző, V: Nagy IIJ. sárga lap: Osváth (55. p.), Kámán (63.) jók: Zare, Fodor, Olajos, illetve Gu­lyás, Szenti, Ottlakán Siófok: Bíró - Keszeg, Zare, Olajos, Szabó - Katona, Zsadányi (Badea 75. p.), Fodor, Meksz (Magyar 35.) - Os­váth, Kámán Békéscsaba: Gulyás - Szenti, Ottla­kán, Zahorán, Major L. - Horváth, Árgyelán (Belvon 85. p.), Csató, Mik- lya (Nagy 90.) - Csanálosi, dr. Kovács A játék képe alapján igazságos ered­mény született. MTK-VM - Győri Rába ETO 2:1 (2:0) Hungária körút, 1500 néző, V: Ko­vács L. gólszerzők: Balogh (23. p.), Somogyi (41. - öngól), illetve Farkas S. (87.) sárga lap: Horváth (52.), illetve Mör­tel (89.) jók: Hannich, Cservenkai, illetve Hu­szár MTK-VM: Zsiborás - Talapa, Hí­res, Hahn, Preszeller - Cservenkai, Horváth, Hannich, Sass (Pölöskei, a szünetben) - Balogh, Lakatos (Farkas T., a szünetben) Győri Rába ETO: Huszár - Csikós, Pecsics, Sánta, Bordás - Tóth L., Freppán, Somogyi (Virág, a szünet­ben) - Csertői, Mörtel, Farkas S. Helyenként jó iramú mérkőzésen megérdemelten szerzett két pontot az MTK-VM. Váci Izzó - Videoton- Waltham 2:2 (2:1) Csank János, a váciak mestere nem számított a Videoton feltámadására Vác, 3000 néző, V: Bognár gólszerzők: Bekő (15. p. - öngól), Gyimesi (19.), illetve Sallói (20.), Föl­des (57.) sárga lap: Horváth G. (18. p.), Bekő (49.) jók: Gyimesi, Víg, Romanek, illetve Sallói, Müller, Vadász, Muzsnay (a me­zőny legjobbja) Váci Izzó: Koszta - Nagy, Talapa, Szalai - Zirko, Gyimesi (Kosztolnik 46. p.), Fekete (Lénárt 73.), Víg, Ro­manek - Répási, Füle Videoton-Waltham: Mitring - Be­kő, Németh, Horváth G. - Máriási, Sallói, Muzsnay, Müller, Vadász - Halmai (Takács L. 66. p.), Földes Ezen a találkozón döntőnek bizo­nyult, hogy a hazai középpályás sor nem tudta átjátszani a vendégek hasonló alakzatát. NB II Keleti-csoport Két lövés leterítette a vendégeket Szarvasi Vasas-Szolnoki MÁV MTE 2-0 (0-0) Szarvas, 800 n. V.: Csáki (Nyilas, Gi- lányi). Szarvas: Halász - Fekete, Boda, Gáli, Szemere - Pisont, Bakai, Bress, Brakszatórisz - Búzás, Csák. Edző: Pallagi Róbert. Szolnok: Ladányi - Pető, Ágh, Ró­zsavölgyi - Vadicska, Lajkovics, Csa­tó, Mészáros - Bontovics, Rostás, Sza­bó. Edző: Szatmári János. Csere: Csák helyett Csalos az 55., Csató h. Varga J. a 67. percben. Gólszerző: Bakai a 64., Csalos a 70. percben. Sárga lap: Pető a 62. percben. Szöglet: 5-2 (4-1) a Szarvas javára. A csúszós, vizes talajon sokáig egy­más hibáiból éltek a csapatok. Az első érdemleges esemény a 16. percben tör­tént, ekkor Rostás 30 méteres szabadrú­gását Halász szépen hárította. A 23. percben szolnoki összjáték után Lajko­vics lőtt kapu fölé. A 40. percben Búzás futott el a bal oldalon, miközben Ladá­nyi is kifutott, de nem tudott közbeavat­kozni. A kapu elé ívelt labdát a nehéz helyzetben végül az egyik védő szöglet­re rúgta. A 43. percben Fekete „ajtó-ab­lak” helyzetben hibázott. Fordulás után, a 46. percben Szemere szabadrúgása centiméterekkel suhant el a kapufa mellett. Az 58. percben Búzás tört ki a bal szélen, de aztán elhamarko­dottan a kapu mellé ívelt. Egy perccel később Rostás fejese halt el Halász ke­zében. A 64. percben Rostás indítása után a labda egy szolnoki játékosról visz- szapattant és a váratlan szarvasi ellentá­madás végén Bakai 30 méteres jól elta­lált lövése után a labda a jobb felső sarokba kötött ki, 1-0. A 70. percben egy meredek labdával Csalos átverekedte magát az egyik vé­dőn, majd pár lépés után kilőtte a jobb felső sarkot, 2-0. A 84. percben Pisont gólhelyzetben a kapu mellé küldte a labdát. A 87. perc­ben Lajkovics szabadrúgását Halász szögletre mentette, majd Rózsavölgyi lőtt élesen kapu mellé. Pallagi Róbert alaposan felforgatta csapatát, az edző bizalmát élvező játé­kosok éltek a lehetőséggel és igyekez­tek bizonyítani. Az eső, a csúszós, vizes talaj ellenére jó volt a mérkőzés irama, ami dicséri mindkét csapatjátékosait, a látványos, szép gólok külön is kárpótol­ták az ázó-fázó nézőket. A hazaiak biz­tosan győztek régi riválisuk ellen ezen a négypontos mérkőzésen. Jó: Boda, Szemere, Bress, Búzás, ill. Ágh, Rostás, Lajkovics. Pallagi Róbert: - A második félidő­ben kifejezetten jól játszva, megérde­melt győzelmet arattunk egy megerősö­dött Szolnok ellen. Szatmári János: - Nagy erőfeszítést tettünk a pontszerzés érdekében. Egy­két jól eltalált lövés viszont eldöntötte a mérkőzést.- Jávor ­- Még mindig biztos abban, hogy jól emlékszik a szabályokra?