Új Néplap, 1991. március (2. évfolyam, 51-74. szám)

1991-03-18 / 64. szám

10 Sportextra 1991. MÁRCIUS 18. A spanyolországi Linaresben befeje­ződött minden idők legmagasabb kategó­riájú férfi sakktomája. Már csütörtökön kora este végleges lett, hogy a mindössze 21 éves szovjet Vaszilij Ivancsuk meg­nyerte a viadalt függetlenül attól, hogy ekkor még a világbajnok szovjet Garri Kaszparovnak nyílt volt honfitársa, Artur Juszupov elleni partija. Kaszparov ugyanis győzelme esetén sem lehetett volna holtversenyben első, mert Ivan­csuk több teljes pontot gyűjtött, s ez eb­ben az esetben döntő volt. Magyarok is részt vesznek a WTF világszervezethez tartozó holland tekwandósok nyílt nemzet­közi bajnokságán. Amszterdam­ban 18. alkalommal rendezik meg ezt a viadalt, amelyen várhatóan húsz ország 700 versenyzője méri össze tudását. Patakfalvy Miklós szövetségi kapitány vezetésével nyolc fős csapat képviseli a piros­­fehér-zöld színeket, köztük van Engrich Mariann kétszeres világ­bajnok is. Hasizom-fájdalmai miatt öt hétig harcképtelen volt Paul Gascoigne, az angol labdarúgó-válogatott és a híres londoni klub, a Tottenham Hotspur kö­zéppályása. A népszerű „Gázzá” azon­ban a napokban elhagyhatta a kórházat, s így ismét megkezdődtek a találgatások, hogy a világklasszis melyik egyesülethez igazol az idény végén. A legutóbbi hírek azt sejtetik, hogy az olasz Lazio pályáz­hat a legnagyobb eséllyel Gascoigne aláírására. A rómaiak ugyanis nem ke­vesebb. mint 14.8 millió dollárt kínálnak a szerződésért, s nem valószínű, hogy az anyagi gondokkal küszködő angol egye­sület lemondana a pénzről. Ismert, hogy Bob Gansler le­mondása után szövetségi kapitány nélkül maradt az amerikai labda­rúgó-válogatott Az 1994-es vb­­döntő házigazdái több jóhírü szakemberrel is tárgyaltak, de úgy tűnik, a tisztséget végül Bora Mi­lutinovics jugoszláv edző nyerheti el. A délszláv mester az 1986-os vb-n a mexikói, majd a tavalyi Mond iáién a Costa Rica-i váloga­tottat irányította, s mindkét állo­máshelyén elégedettek voltak ténykedésével. Az amerikaiak hi­vatalosan még nem jelentették be Milutinovics szerződtetését, de az AP hírügynökség San Jóséból kel­tezett jelentése szerint Costa Ricá­ban már biztosra veszik, hogy a szakember hamarosan Eszak-Amerikába költözik. Az idény utolsó havas bajnoksága, a sífutók honi vetélkedése zajlott a hétvé­gén Galyatetőn. A szombati versenyna­pon a felnőttek a klasszikus stílusban mérték összet tudásukat az olvadó, de még versenyzésre alkalmas havon. - Eredmények: férfi klasszikus 12 km: 1. Géczi Tibor (Salgótarjáni Petőfi) 32:16 perc, 2. Panyik János (H. Zalka) 33:33, 3. Farkas László (Vasas) 33:39, csapat­ban: 1. Mikro SC (Mayer, Fodor, Mar­tin), női klasszikus 5 km: 1. Bereczky Brigitta (Salgótaijáni Petőfi) 18:32 perc, 2. Bozsik Anna (BKV Előre) 20:41, 3. Tóth Nikolett (BKV Előre) 23:15, csa­patban: 1. BKV Előre (Bozsik, Tóth, Markovics). Szombaton rendkívüli elnökségi ülést tartott a Magyar Röplabda Szövetség. Az ülés egyetlen napiren­di pontját a női válogatott új szövet­ségi kapitányának kijelölése jelen­tette, miután Tatár Mihály március 15-tel lemondott tisztéről. Az elnök­ség március 18-i hatállyal Kasziba Istvánt, az Eger SE edzőjét nevezte ki a válogatott élére. Az új szakve­zető megbízatása a júniusi Eb-selej­­tezö végéig, illetve továbbjutás ese­tén a szeptemberi Eb-döntő végéig szól. Kasziba István a szövetségi ka­pitányi teendőket másodállásban látja el, azaz továbbra is az egriek edzője marad. j- ■ í '; ... Labdarúgás NB I Jó passzban a Honvéd, megtáltosodott a DVSC, gödörben a Rába Pécsi MSC - Rába ETO 3:0 (1:0) Pécs, 9000 néző, V: Márton gólszerzők: Braun (-14. p.), Belansky (55.), Czéh (66.) sárga lap: Virág (58. p.) jók: Bódog, Belansky, illetve Tóth, Mörtel Pécsi MSC: Bodnár - Tomka, Ba­log, Braun, Palaczky (Vókó 75. p.) - Megyeri, Bódog, Medgyes, Czéh - Lo­vász (Lehota 84.), Belansky Rába ETO: Boros - Sziffer, Pecsics, Sánta, Virág - Tóth L., Somogyi (Csernák 56. p.), Árpási - Bíró, Mör­tel, Farkas Kemény, de sportszerű első félidő után elmaradt a szoros küzdelem. A Pécs érett, lendületes második félidei játéká­val rászolgált az ekkora különbségű győ­zelemre. Bp. Honvéd - Video­­ton-Waltham 2:0 (0:0) Kispest, 5000 néző, V: Kovács L. gólszerzők: Vancea (51.), Gregor (87., 11-esből) sárga lap: Cseh (81.), illetve Vadász (38.), Sállói (52.), Németh (69.) jók: Vincze, Vancea, Fodor, illetve Molnár, Bekő, Muzsnay Bp. Honvéd: Petry - Csábi, Csepre­­gi, Cseh - Pisont (Sikesdi 75.), Urbányi (Fodor a szünetben), Kovács, Csehi - Gregor, Vancea, Vincze Videoton-Waltham: Mitring - Mol­nár, Horváth, Németh, Bekő - Kuttor, Vadász, Sallói (Máriási 70.), Muzsnay, Takács (Halmai 78.), Földes Alacsony színvonalú mérkőzésen a Honvéd valamivel határozottabb volt, így megszerezte a két pontot. DVSC - Békéscsaba 2:1 (2:0) Debrecen, 8000 néző, V: Márton S. gólszerzők: Plókai (15.), Marginean (23.), illetve Miklya (61.) sárga lap: Plókai (76.), illetve Major (20.), Ottlakán (62.) jók: Nagy, Plókai, Gracsov, Margine­an, illetve Gulyás, Csató, Miklya DVSC: Mező - Balogh, Nagy, Szűcs, Szilágyi (Csiszár 86.) - Plókai, Vancsa, Sándor - Ulveczki (Mogyorós 66.), Gracsov, Marginean Békéscsaba: Gulyás - Major S. (Ott­lakán 31.), Zahorán, Csató, dr. Ko­vács - Mracskó, Major L., Csanálosi, Belvon (Árgyelán 56.) - Miklya, Nagy I. A DVSC az első félidőben mutatott játékával megérdemelte a győzelmet. Tatabánya - Ferencváros 0:0 Tatabánya, 14 000 néző, V: Bay sárga lap: Járfás (27. p.), Váczi (84.), Simon (88.), Kanyok (90.) Nyilasi mester elégedetlenül távozott Tata­bányáról jók: Klausz, Hegedűs, Lázár, illetve Pintér, Fischer, Limperger, Lipcsei Tatabánya: Tőkés - Hegedűs, Váczi, Udvardi, Kiss (Lázár 6. p.) - Járfás, Simon, Klausz - Kanyok, Kiszi, Szeke­res (Horváth I. 66.) Ferencváros: Balogh - Vaszil, Pin­tér, Limperger, Keller - Topor (Albert 46. p.), Lipcsei, Keresztúri - Nacer (Szurgent 78. p.), Fischer, Dukon Az első félidőben színvonalas, izgal­mas volt a játék, több gólhelyzettel. Szü­net után sokat hibáztak a játékosok, gyakran szabálytalankodtak. A vendégek közelebb álltak a győzelemhez. Szeged - Veszprém 0:2 (0:0) Szeged, 5000 néző, V: Drigán gólszerzők: Mihalache (öngól, 58. p.), Csornai (81.) sárga lap: Publik (33. p.), Takács Z. (44.), illetve Csornai (44.), Sülé (83.) jók: Bogdán, Sallai, Takács Z., illetve Csornai, Kiss Zs„ Kelemen, Horváth I. Szeged: Leboniczky - Hegyeshalmi, Bogdán, Mihalache, Publik - Puskás I., Sallai, Kemenes (Takács J. 62. p.) - Takács Z., Cigan (Barna 88.), Apró Veszprém: Végh - Gersics, Bimbó, Csík, Szécsi - Csornai, Kiss Zs., Claude (Perger 84. p.), Kelemen - Horváth I, Horváth II (Sülé 70. p.) A kihagyott lehetőségek elkedvetlení­tették a hazaiakat, és szárnyakat adott a dunántúli együttesnek. A veszprémiek a találkozó hajrájában bebiztosították megérdemelt győzelmüket. UTE-Vasas 1:0 (0:0) Megyeri út, 6000 néző, V: Varga S. gólszerző: Szlezák (89.) sárga lap: Szőnyi (83.), illetve Nader (23.), Turbék (67.), Galaschek (73.) jók: a két csapatból senkit sem lehet kiemelni UTE: Brockhauser - Colesniuc, Szőnyi, Szabó, Szlezák - Miovecz, Varga, Kosa (Wéber 66.) - Zsinka, Oroszki (Vágner a szünetben), Zsi­­vótzky Vasas: Hámori - Voicu, Geress, Na­der, Turbék - Nagy, Galaschek, Sza­­lánszky (Tuboly 57. p.), Klink - Mar­kóczi (Zvara 73.), Duró A két sereghajtó rangon aluli mérkő­zésén az UTE volt közelebb a győzelem­hez, azt viszont senki nem gondolhatta, hogy az álom az utolsó pillanatban való­sul meg a Vasas kapusának „jóvoltá­ból”. Siófok-Volán 0:0 Siófok, 3000 néző, V: Fazekas sárga lap: Marozsán (24. p.), illetve Balogh (26.), Schneider (30.), Varga L. (63.), Kalmár (68.) jók: Zare, Olajos, illetve Schneider, Urbán Siófok: Bíró - Kolovics, Zare, Ola­jos, Görög (Herczeg 46. p.) - Maro­zsán, Czigány (Badea 66. p.), Meksz, Zsadányi - Ozsváth, Magyar Volán: Mázi - Schneider, Kalmár, Urbán, Jenei - Farkas, Varga L., Var­ga I. - Kajdy (Borgulya 63. p.), Coco- Aires, Balogh (Simon 88. p.) Az első félidőben a Bányász kritikán aluli teljesítményt nyújtott, a Volán lel­kesedésével felülmúlta a hazaiakat. Szünet után már jobb játékot nyújtottak a Balaton-partiak, de ekkor a góllövés­ben nem volt szerencséjük. MTK-VM - Váci Izzó 1:2 (1:2) Hungária körút, 4000 néző, V: Né­meth L. gólszerzők: Hannich (22. p.), illetve Szalai (42.), Répási (43.) sárga lap: Lakatos (45. p.), illetve Gyimesi (89.) jók: Hahn, illetve Nagy T„ Víg, Füle MTK-VM: Piel - Talapa J., Hahn, Kardos L., Preszeller - Cservenkai (Farkas 66. p.), Hannich, Horváth, Pölöskei - Jován (Balogh G. 46.), La­katos Váci Izzó: Koszta - Nagy T., Talapa T., Fekete, Szalai - Zirko (Kosztolnik 58. p.), Gyimesi, Romanek, Víg - Füle, Répási (Bánföldi 73.) Teljes mértékben rászolgált győzel­mére az Izzó, sőt, egy kis határozottság­gal akár megalázó vereséget is mérhetett volna a kék-fehérekre. _________________________NB II Keleti-csoport_________________________ Váczi mesterhármassal válaszolt Rózsavölgyinek Kábái Egyetértés - Szolnoki MÁV MTE 4-1 (1-1) Kaba, 1500 n., v.: Bajkai (Bogyó, Ha­­nyecz). Kábái Egyetértés: Vadon - Berti, Takács, Molnár - Váczi, Nagy B., Adorján, Benyó, Lente - Márton, Pló­kai M. Edző: Paróczai Sándor. Sz.MÁV MTE: Ladányi - Földi, Ágh, Pető, Rózsavölgyi - Vadicska, Palla, Lajkovics, Mészáros - Bonto­­vics, Varga. Edző: Szatmári János. Csere: Rózsavölgyi h.Horváth (szü­netben), Pethő h. Birinyi (70.p.), Márton h.Fodor(81.p.). Gólszerzők: Rózsavölgyi a 9„ Ador­ján a 44., Váczi az 50., Váczi a 72., Vá­czi a 80. percben. Sárga lap: Mészáros a 3., Vadicska a 12. percben. Az elmúlt héten egy-egy vereséggel felbosszantott két csapat kitűnő időben találkozott egymással. A hazaiak azon­nal rárontottak ellenfelükre, amely elein­te csak szabálytalanságok árán tudta tar­tani a cukorgyáriakat. A harmadik perc­ben Mészáros kapott sárga lapot, mert el­kaszálta az őt kicselező Adorjánt. Hat perccel később Rózsavölgyi húszméteres szabadrúgása meglepte Vadont és a lab­da a jobb alsó sarokba vágódott, 0-1. Há­rom perc múlva Vadicska lerántotta Be­­nyót és Bajkai sárga lapját megismerte. Küzdelmes volt a találkozó, amikor az első félóra végén Mészáros húszméteres, ballábas lövése kerülte el Vadon kapuját. Később pedig Lente egészen a szolnoki ötös sarkáig jutott, de lövés helyett rossz ütemű beadást választott. A 44. percben kábái szöglet után Adóiján hat méterről a léc alá helyezett, 1 -1. Szünet után az egyre jobban feléledő házigazdák hamar vezetést szereztek. Az 50. percben Plókai cselezett a bal szélen, átívelt jobbra, Nagy B. szöktette Ador­jánt, akinek beadása elsuhant a szolnoki kapu előtt, de Váczi rárajtolva két lépés­ről, ballal a léc alá emelt, 2-1. Hat perc­cel később Lente balról becsavart labdája a jobb kapufa tövéről vágódott ki. A 72. percben Váczi elviharzott a bal szélen, a védők nem tudták utolérni, és a gyorslá­bú játékos a bal alsó sarokba talált, 3-1. Tíz perc volt még hátra, amikor Lente el­érhetetlennek látszó labdát „futott be” a bal szélen, beadása a jobb kapufáról to­vább pattant Váczi elé, aki négy lépésről bevágta, 4-1. Az első negyedórára, illetve az utolsó percekre sűrűsödtek az események. A nagy lendülettel kezdő, ám kissé fejetle­nül támadó kabaiak hamar megtorpantak Rózsavölgyi gólja után. A Kaba táma­dott, a vendégcsapat néha, de ügyesen kontrázott. A tapasztalt Márton hiába igyekezett, a befejezéseknél sokáig nem Rózsavölgyi szabadrúgása után kevesen gondolták, hogy négyes lesz a vége. talált társakra. Adóiján az első félidő utolsó pillanatában egyenlített. Szünet után Rózsavölgyi kiválásával elvesztette tartását a Szolnok. Váczi mesterhármast szerzett, felbillent a pálya, a széleket is jól hasznosító kabaiak javára, akik akár nagyobb arányban is győzhettek volna. Jó: Molnár, Váczi, Berki, Plókai, Márton, ill. Rózsavölgyi, Ágh. Paróczai Sándor: - Magunknak tet­tük nehézzé eleinte a mérkőzést, de utá­na feljavult játékkal biztosan győztünk, korrekt játékvezetés mellett. Szatmári János: - Az eredmény hűen tükrözi a két csapat táblázaton elfoglalt helyét.-Csuhák-