Új Néplap, 1990. október (1. évfolyam, 149-174. szám)

1990-10-08 / 155. szám

1990. OKTÓBER 8. Néplap 5 SPORT EXTRA Kosárlabda NB I. A csoport Triplaparádé Vízilabda OB I Újabb örömjáték a medencében Szolnoki Vízügy SE-BVSC 15-9 (3-2, S-l, 4-3, 2-3) Damjanich uszoda, 500 n. V.: Pukás, Matyó. Szolnok: Kis T.-Mohi 6, Dudás, Tóth Cs. 4, Lihótzky 1, Pintér I, Kiss A. 1. Csere: Lukács 1, Molnár 1, Nagy 1, Magyar, Pin­tér Z. Edző: Cseh Sándor. BVSC: Liehmann-Péter 3, Besenyei 1, Tóth S., Varga, Németh 1, Sprok3. Csere: Kovács, Miliők, Szabó, Csányi 1, Balogh, Czirok. Edző: dr.Faragó Tamás. Gól emberelőnyből: 10/4, ill. 9/3. Négy­méteresből: 1/1, ill. 1/1. Dr.Faragó Tamás a mérkőzés végén megjegyezte, hogy Czibulka Ákost etikai okokból nem szerepeltette volt csapata el­len, de ha játszik, akkor sem tudtak volna győzni. S ezzel mintegy elismervén, hogy a Szolnok ezen a délutánon ismét olyan nagyszerű játékot nyújtott, amelynek ke­vés csapat tudott volna ellenállni. Három percig egymást kóstolgatták a csapatok, aztán Tóth Cs. lövése a kapusról pattant a hálóba, majd Pintér I. átadását továbbította remek mozdulattal a kapuba, 2-0 a Vízügy SE javára. Sprok előnyös helyzetben szé­pített, majd akcióból egyenlített, amire Mohi távoli lövéssel válaszolt és 3-2-es eredménnyel zárult az első negyed. Ekkor még mindenki nagy küzdelmet, szoros NB I.. Férfiak: Bp.Elektromos- Alföldi Olajbányász 33-17 (15-9) Budapest, 400 n. V.: Kliment, Papp. Elektromos: Bakos-Kertész (5), Pribék (4), Gy'órffy (3), Lakatos, Horváth A. (14/6), Fekete (2). Csere: Zsemberi (ka­pus), Győri (2), Molnár (3), Horváth /., Varjú. Edző: Komáromi Ákos. Olajbányász SE: Busa-Nagy K. (2), Danyi (4/2), Vizsnyiczai (4/1), Mezei, Vo- zár (3), Rigó. Csere: Fejes (kapus), Rácz (3), Vitális (1), Sípos, Berényi. Edző: Csulik János. Kiállítások: 10, ill. 8 perc. Hétmétere­sek: 6/6 ill. 7/3 Ha egy csapat önbizalom nélkül, eleve feltartott kézzel megy fel a pályára, abból álta­lában hatalmas "zakó" szokott kikerekedni. így történt ez pén­teken este, az Elektromos-csar­nokban, az Olajbányász - fiúk­kal, hiszen már a meccs előtti beszélgetésekből kitűnt: a többség kiegyezne egy kis kü­lönbségű, 4-5 gólos vereség­gel. "Zakó" lett belőle! Más kérdés persze, hogy minden oka megvolt a csapatnak a szo­rongásra. A Tromosból az "öreg" Bakos kapus mellett be­lekóstolt már a válogatottságba Győrffy, Pribék, Horváth A. és Kertész is. A kispadon pedig a volt debreceni sikeredző, Ko­máromi Ákos ült. ■ A mérkőzésről, az eredmény alakulásáról - szolnoki szem­mel - sajnos, kevés jót lehet elmondani. Tulajdonképpen csak az első 5-6 percben tudott az Olajbányász partiban lenni az ellenféllel, ekkor Busa néhány jó védésé­vel még sikerült tartani az Elektromost. Amikor azonban az ellenfél válogatottjai "belőtték" magukat, eldőlt minden. A fél­időig állandóan 5-6 gól volt már a különb­ség, s csak egyszer sikerült három találatra mérkőzést várt, hiszen a vasutasok gárdája az élmezőnybe tör, a jövő csapatának ki­áltják ki, amire az is feljogosítja őket, hogy az egykori világklasszis, dr.Faragó irányít­ja a szakmai munkát. Csak azt hagyták számításon kívül, hogy mit tud ez a mai szolnoki gárda! Mert a második negyedben - a Spartacus elleni mérkőzéshez hasonlóan - olyan já­tékot nyújtott a Cseh Sándor vezérelte legénység, amelyre még a legínyencebbek is csettintettek. Lihótzky balkezes bombá­jára Péter még válaszolt - 4-3 -, de aztán beindult a szolnoki "henger". A rendkívül megközelíteni a kissé könnyelmű ellenfe­let. A második játékrész első tíz perce olyan volt, akár egy rémálom: öt eladott labda, plusz a tovább remegő lábak, s máris 20-9 az eredmény! A mérkőzés végén újabb tízperces "góliszony" keserítette a szolno­ki szíveket, így a végeredmény nem is lehetett más. A szolnoki csapatban nem sok említhe­tő egyéni teljesítményt láthatott a közön­ség, talán csak Mezei akarása és a második félidőre becserélt Rácz igyekezete dicsér­hető. A bajnokesélyes Elektromosban vi­szont néhány kiemelkedőt nyújtó játékos is volt ezen az estén. A szélvészgyors, gólveszélyes Horváth Attilát és a nagyon tehetséges Kertészt kell közülük kiemelni. Az Olajbányász ifjúsági csapata már jó­val több örömet szerzett Budapesten: NB I-es ifi bajnoki meccsen csak hatalmas csatában maradt alul - 29-27-re - az esé­lyesebb Elektromos ellenében. Közülük Hódosi (9 góllal), Szép Kiss (5) és Tóvízi (5) tűnt ki igazán. >- (murányi) gólerős Mohi ejtése után egy hátrányos helyzetet kivédekezve, pontos indításból Tóth Cs. növelte az előnyt, egy újabb pazar lefordulást követően Nagy Tibi volt ered­ményes, majd két hátrányos helyzet sem­legesítése után Tóth Cs. előnyös helyzet­ből, Mohi pedig négyméteresből lőtte csa­pata góljait, máris 9-3. A könnyed, szemre is tetszetős, gyors, sokmozgásos játék jel­lemezte ekkor a szolnokiakat. Szárnyalt, brillírozott, újabb örömjátékot mutatott be a Vízügy SE, s ezúttal a BSVC is inkább nézőnek, mint lovagias ellenfélnek bizo­nyult. Ezzel a nagy előnnyel tulajdonkép­pen el is dőlt a két pont sorsa. A hátralévő két negyedben is folytatódott a parádé. Mohi folytata a "góltermelést", a fiatalok is feliratkoztak egy-egy találat erejéig, de ügyes volt Kiss A. egyéni akcióból szerzett találata is. A Vízügy SE már 14-6-ra veze­tett, a BVSC akkor jutott némi lélegzethez, amikor a szolnoki pólósok kissé kienged­tek, játszadoztak, de nagy különbségű győzelmük ekkor sem forgott veszélyben. Ezzel lezárult a bajnokság első szaka­sza, csaknem féléves szünet következik. Ha a Vízügy SE márciusban is folytatja a mostanihoz hasonló, minden igényt kielé­gítő, eredményes játékát, a bajnokság meglepetéscsapata lesz. (pi) Jól hajrázott a Cegléd NB I/B Férfiak. Törökszentmiklós - Cegléd 23-23 (15-12) Törökszentmiklós, 400 n. V.: Kékesi Cs., Kékesi P. (ikrek) TSE: Köteles-Zsíros 4, Medgyesi 1, Kocsis 3, Laki 5, Bukta 3, Kiss l.Csere: Túróczi (kapus), Csuti 5, Szécsi, Daróc- zi 1, Németh. Edző: Felföldi Zoltán. Mindent egy lapra tett fel a TSE a Ceg­léd elleni összecsapáson. A találkozót megelőzően alaposan feltérképezték a vendégek játékát, aminek közvetlen hasz­na az első negyedórában megmutatkozott. Ebben az időszakban két- három góllal vezetett a hazai gárda, sőt az előnyt a félidő végére növelni is tudta. A második játék­részben Köteles bravúros védései hosszú időre sok­kolták a ceglédieket. Az utolsó tíz percben azon­ban megkezdte a felzár­kózást a rutinos vendég­csapat. Gyors egymás­utánban négy gólt lőtt, amire a TSE nem tudott válaszolni, s ezzel az áhí­tott győzelem elmaradt, meg kellett elégedni a döntetlennel. Végered­ményben az eredmény igazságos, s talán a ven­dégek számára hízelgő, hiszen a mérkőzés folya­mán egyetlen egyszer sem volt egyenlő az állás, csak a hármas sípszó pillanatában. A miklósi csapat kezd kilábalni a hullámvölgyből, ami reményt ad arra, hogy a hátralévő ellenfelekkel szemben további pontszerzés reményében léphet pályára. Jó: Köteles (a mezőny legjobbja), Zsí­ros, Csuti, ill. Tóth, Túlik.- Hajik ­Szolnoki Olajbányász-Videoton 98-77 (48-37) Szolnok, 2800 n., v.: Weindinger, Fa- idt Olajbányász: Abeljanov 10, Tyu- bin 23/6, Tóth A. 17/9, Tóth Z., Ber- kics 19/3. Csere: Judik 11/9, Horváth 18/6, Kis, Kmézic. Edző: Rezák Lász­ló, Szalay Ferenc. Videoton: Okac 20, Rajkó 17/12, Varga 6, Hegedűs 7/6, Urbán 19/9. Csere: Hajnics 6, Stopka, Szabolcs 2, Markó. Edző: Szilassy László, Tóth Attila. Fokozott várakozás előzte meg a nyá­ri szünetben\laposan megerősö­dött, s az i<jgj bajnokságban eddig veretlen Videoton szolnoki ven­dégjátékát. A múlt hétfő esti Tele­sportban az Olajbányász szurko­lói is láthatták mire képes a cseh­szlovák vendégjátékosok által di­rigált fehérvári legénység. A rend­kívül veszélyes, 214 cm magas Okac őrzését épp ezért két ember­re - Berkicsre és Abeljanovra - bízta Rezák mester, az egyikük élőiről, másikuk hátulról próbálta meg zavarni. Kezdetben fej-fej mellett haladt a két együttes. Keveset foglalkoz­tak a védekezéssel, s gyorsan fe­jezték be a támadásokat. Ezáltal óriási volt az iram, nagy dobópár­baj alakult ki. Látszott, az a csapat juthat előnyhöz, amelyik hama­rabb nyugszik meg, jobban vigyáz a megszerzett labdákra. Az 5. percben még csak két pont volt a különbség. Ettől kezdve azonban az Olaj jobban figyelt a saját pa- lánkja alatt, a lepattanók nagy ré­szét sikerült megszerezniük, Okac alig-alig jutott helyzetbe. Első fél­időben elért tíz pontja alaposan elmarad múlt heti teljesítményé­től. Támadásban Tóth A., Tyubin és Berkics egymást múlták felül, közelről és távolról egyaránt biz­tos kézzel szórták a kosarakat. A második játékrészt hatalmas iramban kezdte a Tisza-parti gár­da, vendégeik azonban tartották a lépést. Ekkor Abeljanov és Tyu­bin technikai trükkjeinek tapsol­hatott a közönség. Parádés átadá­saik, pontos dobásaik jelezték, nem ebben a bajnokságban nőttek fel. A 30. perc tájára kicsit vissza­esett a hazai együttes, a fehérvári­ak sorozatban érték el hárompon­tos kosaraikat, és 67-62-re meg­közelítették a piros-feketéket. Új­ra izgalmas lett a mérkőzés. Abel­janov csodálatos horogdobása azonban megnyugtatta a kedélye­ket, egycsapásra visszatalált régi medrébe az Olajbányász. A talál­kozó végén iskolajátékot produ­káltak a közönség által hajtott szolnokiak. Időnként úgy eldug­ták a labdát, hogy csak egy má­sodperccel a támadó idő lejárta előtt került az elő, a fehérvári ko­sárból. A sérülések által tizedelt vendé­gek ellen a minden csapatrészben jobb Szolnoki Olajbányász meg­érdemelt, fölényes győzelmet ara­tott. Rezák László: - A sok elvég­zett munka meghozta gyümölcsét. Ez a győzelem a csapat diadala volt. Jók: Az egész házai csapat, ill. Okac, Rajkó, Urbán. Ifjúságiak: Sz.Olajbányász-Vi- deoton 104-84. Géléi Kézilabda Zárlat az Olajbányásznál f Mohi válogatott formában hat gólt lőtt Fotó:N.K. Csúcsforgalom a ceglédi kapu előtt Fotó: M.J. Berkics a Videoton palánkja alatt Fotó: Novák