Néplap - Új Néplap, 1990. április (41. évfolyam, 71-75. szám - 1. évfolyam, 1-19. szám)

1990-04-24 / 14. szám

1990.ÁPRILIS 24. Néplap 7 Eső előtt köpönyeg Olajbányász szurkolói gyűlés Megyei I.o. labdarúgó-bajnokság Menekülnek a kiesőjelöltek Tegnap délután 5 órától szurko­lógyűlést tartottak a Kohói úti Olajklubban. A Szolnoki Olajbá­nyászkos árlabda-szakosztályának vezetői, a helyi drukkereken kívül, a Magyar Kosárlabda-szövetség vezetőit is meghívták,többek kö­zött Horváth Frigyes főtitkárt. Nos, a vezetőségből egyedül Zsí­ros Tibor, az egy éve alakult, gyer­mekbetegségeit élő technikai bi­zottság elnöke jelent meg, s mint elmondta, ő a szövetség húszszá­zalékos ittlétét jelképezi. Gyorsan megtudtuk tőle, hogy a főtitkárnak Kékesi István szakosztályvezető meghívója kevésnek bizonyult, míg Cifra Mihály - a játékvezető bizottság elnöke - azt üzente: " Szakmai dolgokban úgysem tud­nék egyezségre jutni a jelenlévők­kel". Sajnálatos volt a távollétük, ugyanis mindkettőjükhöz jó né­hány kérdés érkezett volna, amire a technikai bizottság feje a legna­gyobb jóindulattal is csak a két kezét tudta széttárni, mivel "nem illetékes" a dolgoban. Mint ismeretes, a férfi NB I-ben holnap megkezdődik a sorsdöntő rájátszás, a szolnokiak, a dombó­váriak, a szegediek és a székesfe­hérváriak az A-csoport ban mara­dásért, illetve jutásért kezdik el a menetelésüket Hogy melyik lesz a két felső házba jutó társaság, bár a favoritot ismerjük, mégis nehéz lenne megjósolni. Mindenesetre az egyesület és a szakosztályveze­tés jónak látta, hogy a csoportmér­kőzések előtt széles körben tisz­tázza a célokat a szurkolókkal, megbeszélje, mivel tudnak segíte­ni és mivel nem, az előbbrejutás­­ban. Még a rendőrség két képvise­lője is eljött a mérkőzések előtti "hangolásra". A mérkőzéseken szerzett tapasztalataik értékelését a szurkolók is osztották. Zsíros Tibor hozzászólásában hangsúlyozta, hogy a szurkolók problémáit csak a szurkolók ma­guk tudják orvosolni, megoldani. Elmondta, hogy a büntetéseket kényszerből hozzák, tegyenek érte a drukkerek, hogy ne kelljen egy csapatot "kukoricára térdepeltet­­ni". Annál is inkább, mert rengete­gen ártatlanul isszák a levét egy­­egy meggondolatlan cselekedet­nek. Több szurkolói felvetés is el­hangzott, többek között Vígh Ist­vántól, aki javasolta, egy, a játék­vezetőket ellenőrző bizottság lét­rehozását. A bírókat is lehessen büntetni ha sorozatosan "elvisznek " egy-egy mérkőzést. Egy résztve­vő rövid példamesét mondott egy kaposvári meccsről." A játékveze­tő feje fölött a helyiek egy pénztár­szalagot hajítottak a parkettára, ő felvette, kidobta a pálya szélére, majd kaijával vezényelve sport­szerű skandál ásra kérte arendetlen nézőket". Az olajos egyesület vezetője, Balogh László is szólt: "Mérlegel­ni kellene a játékvezető-bizottság­nak, hogy a kiküldött bírónak egy "oroszlánbarlangban" vagy két­száz családtag előtt kell fújnia. Ke­mény mérkőzésre, kemény bírót kell küldeni és azokat jobban meg is kell fizetni, hogy ne legyen a kocsi utazási átalánya nagyobb, mint a bírói díj. A gyűlés vége előtt Kékesi Istvántól még megtudtam, hogy szűrést fognak végezni a csarnok bejáratánál, inasokat nem engednek be a mérkőzésekre, a "B"-középet megpróbálják áthe­lyezni máshov á, és a trágár skan­­dálás és a bedobálás ellen is fellép­nek."- somogyi -Lelátóról nézve A közönséget ki kell szolgálni - tartja a sportközmondások egyike. Ez legfőképp magukra a sportolókra vonatkozik, azonban a különböző technikai segéd­eszközök - elektromos ered­ményjelző, hangosbemondó, stb. - is egyre nagyobb jelentő­séggel bírnak egy esemény fel­vezetésében, tálalásában. Külön személyzetet rendszeresítenek erre a célra minden valamire való stadionban. A tiszaligeti létesít­mény kézi vezérlésű eredmény­­jelzőjén kívül szolgáltatás még a hangosítás. A kétszemélyes stáb évtizedek óta összedolgozik. Bá­lint János kellemes orgánumát huszonegy esztendeje hallhatják a szurkolók, s bizony tulajdono­sa ennyi idő alatt több ezer ösz­­szeállítást olvasott már mikro­fonba, a cserékről és góllövőkről nem is beszélve. így tett a MÁV MTE-Baja találkozón is, plusz­feladatként kérésünkre vélemé­nyét is elmondtaa látottakról:- Nem volt látványos mérkőzés, mindkét csapat a lehető legegy­szerűbb eszközökkel végezte dol­gát. A vendégek próbálták meg­szállni a stratégiailag fontos te­rületeket és a gyors Schneiderre építették szórványos ellenakciói­kat. Hiányoltam a mieinknél a még több kapura lövést, annak ellenére, hogy az első három gól távolról esett. Nekem Kanyári, Szabó, Vadicska és Ágh játéka tetszett elsősorban, viszont az már kevésbé, hogy sok pontatlan, célt tévesztett átadást láttam, ami nem csak a talaj számlájára írható. Remélem Hegedűs is ki­lábal a hullámvölgyből, szépség­díjas gólja talán visszaadja az önbizalmát. Szegfű János még a MÁV-pá­­lyán Halász Gyula bácsitól leste el, majd később vette át az elekt­romos berendezések kezelését. Tekintete természetesen nem­csak a reá bízott masinákon, ha­nem a zöld gyepen is ott van, sőt talán az sem túlzás, hogy a játék szeretete miatt vállal elsősorban efféle munkát.- A Bajával mindig szikrázó mérkőzést játszottunk, most is így volt. Ez rá is nyomta bélyegét az első félidőre, a mieink mintha tartottak volna ellenfelüktől. CsatÓ bombagólja nyugalmat és tartást adott a fiúknak, szünet után nem csak eredményesen, hanem látványosan szőtték ak­cióikat. Némi megtorpanás eb­ben a játékrészben is tapasz­talható volt a tizenegyes után. Szerencsére nem sokáig tartott a kapkodás, mert Kanyári szabad­rúgásból szerzett gólja vissza­zökkentette a hazaiakat, akik még a végére is tudtak újítani, hiszen a becserélt fiatal Horváth Cs. nem sokkal pályára lépése után négyre növelte góljainak számát. Bár a vendégeknek is voltak ordító helyzeteik, úgy ér­zem igazságos eredmény szüle­tett. /ni / Jászladány-Jászkisér 0-2 10- 0/. Jásziadány, 200 n., v.: Ba­­rankovics. Jásziadány: Olt- Varga, Vincze, Kiss Göblyös, Kalmár, Tóth, Gólya, Pomázi, Donkó, Katona. Edző: Vincze Gábor. Fél órán keresztül La­­dány szorgalmasan, de meggyő­ződés nélkül szervezte akcióit. Jászkisér az eredménytelensé­gen felbuzdulva, egyre bátrab­ban kitámadott. A második fél­időben még szétesőbbé vált a ha­zaiak játéka. A 72. percben a já­tékvezető kiállította Pásztort, majd a ladányi csatárok két mé­terről is a kapu mellé lőttek. Ez­után meglepetésre a vendégek ragadták magukhoz a kezdemé­nyezést, és nagyszerű negyed­órát produkáltak. Előbb Kövesdi szerezte meg a vezetést a 76. percben, majd Farkas J. sodorta testtel a hálóba a bal oldali be­adást. A vendégek végig nagyon harcosan, fegyelmezetten ját­szottak és megérdemelten vitték el a három pontot. Ifi: Jászladány-Jászkisér 0-2. Jászapáti-Túrkeve 2-0 /0-0/. Jászapáti, 250 n., v.: Balogh. Jászapáti: Tajti- Csőke, Ki­mák, Zsemberi, V ágó, Németh, Illés, Borics, Ádám, Kálé, Tóth I. Edző: Pintér István. Hetven percig jórészt kiegyenlített játék folyt a pályán, de az Ádám nagy­szerű beadásából szerzett Kálé­­gól fordulatot hozott a találko­zón. Ettől kezdve látványos tá­madásokkal szórakoztatta kö­zönségét Jászapáti és a befejezés előtt Tóth I. bombagólja a biztos győzelmet jelentette. Mindkét csapat dicsérhető teljesítményé­ért, főként a küzdeni akarás és a sportszerűség domborodott ki. Ifi: Jászapáti-Túrkeve 0-1. Karcag-Jászárokszáilás 2-0 /0-0/. Karcag, 300 n., v.: Földi. Karcag: Csomós-Kocsis /Rap­­csók/, Sándor, Méhes, Her­man, Nagy J., Antal, Tóth J., Békési, Béres /Varga L./, Tö­rök. Edző: Varga László. Az első félidőben enyhe hazai fö­lényjellemezte a játékot, a kapuk ritkán forogtak veszélyben. Ki­véve a 44. percet, amikor a ven­dégkapus által kiejtett labdát Bé­kési közelről mellé rúgta. A má­sodik félidőben erősítettek a ven­Karate Pékó szomorú, Szemán nem Április első hetében Budapesten a körcsarnokban zajlottak a kyo­­kushin karate magyar bajnokság küzdelmei. A szolnoki karatékák kitűnően szerepeltek, a 80 kilog­rammos súlycsoportban Szemán István az aranyérmet, míg Karma­zin György a második helyet sze­rezte meg. Pékó Gábor kategóriá­jában körmérkőzések voltak, ahol egy ellenfelét K.O.-val győzte le, egy másik pedig feladta a további harcot. A versenybíróság hibát kö­vetett el, ugyanis későn vették ész­re, hogy elmaradtak a küzdések e­­lőtti törésgyakorlatok. Pékót így hiába hozták ki győztesnek a pon­tozók, a kőbányai Csuhay edzője óvott. Ezután jöttek az elmaradt tö­rőelemek, ahol a Tisza-parti ver­senyző tizennyolc, míg a kőbányai eggyel több deszkát zúzott ketté, a három fajta töréstechnikával. Saj­nálatos, hogy míg Pékó kezdő em­ber volt a törésben, ellenfelét záró versenyzőnek rakták, így Csuhay előnyhöz jutott a ráígérésben. Vé­gül is a két ezüst és egy arany is szépen csillog, kár, hogy a bírói tévedés egy vétlen szolnoki sporto­lót ütött el a bajnoki dobogó legma­gasabb fokától.-S­Táblázatok Vízilabda OB I Labdarúgás NB II Keleti l.FTC 12 2 2 189-132 26 csoport 2.Ú.Dózsa * 7 6 3 151-131 20 1.Szeged 23 15 5 3 39-17 50 3.Vasas 8 4 4 156-142 20 2.Kazincb. 23 12 5 6 31-20 41 4.Tungsram 9 2 5 157-145 20 3.Eger 23 12 4 7 36-26 40 5.Szeged 9 2 5 131-134 20 4.Szarvas 23 10 7 6 26-22 37 ó.Bp.Spartacus 6 5 5 164-150 17 5.Diósgyőr 23 9 8 6 32-30 35 7.Szentes 6 4 6 156-158 16 6.DMTE 23 8 9 6 32-24 33 8.Szolnok 7 2 7 144-152 16 7.BVSC 23 9 6 8 26-24 33 9.Eger 4 3 9 . 134-150 11 8.Kecskemét 23 9 5 9 29-31 32 10.OSC 3 3 10 141-157 9 9.Szolnok 23 8 7 8 31-36 31 ll.BVSC 4 1 11 121-149 9 lO.Metripond 23 8 5 10 28-26 29 12.Tatabánya 2 4 10 117-161 8 llSt.Síküveg 23 8 4 11 34-36 28 Április 29., vasárnap: Szolnoki 12.Nyíregyh. 23 7 6 10 16-21 27 Vízügy SE-OSC, Damjanich 13.Baja 23 6 7 10 21-29 25 uszoda, 11.00. 14.D.Kinizsi 23 6 6 11 19-26 24 15.Mezőtúr 23 5 8 10 18-31 23 Kézilabda NB I férfi ló.Szegedi D.23 3 6 14 19-38 15 l.RábaETO 17 _ 2 499-386 34 A 24. fordulóban április 29. va­2.VÁÉV 15 1 2 433-333 31 sárnap: Mezőtúri Honvéd-Debre­3.Tisza Volán 13 3 3 502-436 29 ceni MTE, Kecskemét-Szolnoki 4.Debrecen 12-7 385-376 24 MÁV MTE. 5.Elektromos 11 1 7 422-373 23 6.Tatabánya 11 1 6 498-465 23 NB III Mátra-csoport 7.Pemü-Honv. 9 4 6 399-374 22 1.Hatvani K. 22 15 2 5 44-20 47 8.Dunaferr 8 3 8 416-432 19 2.Gödöllő 22 14 4 4 46-22 46 9.PMSC 8 2 9 398-428 18 3.St.Kohász 22 12 6 4 31-18 42 lO.Várpalota 6 2 11 415-434 14 4.Bag 21 11 4 6 37-22 37 11.Békéscsaba 4 1 14 424-494 9 5.Gyöngyös 22 9 9 4 35-20 36 12.Szolnok 3 1 15 407-487 7 ó.Jászberény 22 10 5 7 39-29 35 13.HI.Ker. 2-17 366-459 4 7.SBTC 22 10 3 9 28-24 33 Megjegyzés: Az FTC egyesült 8.Romhány 22 9 4 9 44-33 31 a III.Ker.TTVE COHORS-sal. 9. Volán R. 21 8 7 6 30-20 31 Április 29. vasárnap: Szolnoki lO.Apc 22 9 4 9 35-31 31 Olajbányász-Debreceni Dózsa, 1 lTöröksztm. 22 8 5 9 36-41 29 tiszaligeti sportcsarnok 17.00. 12. B.gyarmat 22 13. H.Gásp.SE22 9 7 2 11 3 12 20-34 29 20-30 24 14.Nézsa 22 6 4 12 31-55 22 15.Sz.Vegyi. 22 4 3 15 17-50 15 ló.N.bátony 22 - 3 19 13-57 3 A 23. fordulóban április 29. va­sárnap, 16.00 óra: Törökszent­­miklós-Jászberény, Birincsik, Volán Rákóczi-Salgótarjáni BTC, Mészáros, Romhány-Szol­­noki Vegyiművek, Darók. Megyei I.o. labdarúgó-bajnokság lJ.alsósztgy. 22 11 8 3 36-23 41 2J.ladány 22 12 3 7 35-25 39 3.Sz.Cukorgy.21 11 5 5 28-15 38 4.J.apáti 22 10 7 5 31-16 37 5.Karcag 22 11 1 10 39-32 34 6.T.fured 22 9 5 8 33-23 32 7.Kszentm. 22 7 7 8 34-37 38 8.Szajol 22 7 7 8 33-37 28 9.Szászberek 22 7 6 9 22-22 27 lO.J.ároksz. 22 7 6 9 20-28 27 ll.T.CipőSE 21 7 5 9 13-20 26 12.T.földvár 21 6 8 7 29-37 26 13.Túrkeve 22« 7 5 10 21-34 26 14.Besenysz. 22 6 7 9 27-30 25 15.Kunhegyes22 6 6 10 31-40 24 16. J. ki sér 21 5 4 12 19-32 19 Április 25. szerda: Szolnoki Cukorgyár-Tiszaföldvár 15.30. A 23. fordulóban április 29. va­sárnap, 16.00: Tisza Cipő SE-Ti­­szaföldvár, Túrkeve-Kunszent­­márton, Szajol-Jászapáti, Szász­berek-Szolnoki Cukorgyár, Be­­senyszög-Jászalsószentgyörgy, Jászárokszállás-Kunhegyes, Jászkisér-Karcag, Tiszafüred- Jászladány. dégek mind iramban, mind ke­ménységben. A 70. percben az egyedül kitörő Török lövését még védte Tóth, de a kipattanót a fiatal Varga L. a hálóba helyez­te, 1-0. Ezután idegessé vált a hangulat a pályán, a játékosok sajnos egymással foglalkoztak. Egy-két vendéghelyzet után a 85. percben Tóth J. átadásából Török állította be a végered­ményt. Mindkét csapat nagyon akarta a győzelmet, de ez a több helyzetet kidolgozó és értékesí­teni tudó hazaiaknak sikerült. A játékvezető a négy sárga lap mel­lett egy pirosat is kiosztott Ma­jornak /J.árokszállás/. Jók: Mé­hes /a mezőny legjobbja/, Nagy ]., Csomós, ill. Tóth, Tábori, Pe­­cha. Ifi: Karcag-Jászárokszáilás 5-2. Szolnoki Cukorgyár-Szajoi 0-1 /0-0/. Szolnok, 100 n., v.: Jancsó. Sz.Cukorgyár: Kar­­kus-Szikszai, Gulyás, Módos, Csizmadia, Silye, Rigó, Kovács 1., Keresztfalvi, Bíró /Szeberé­­nyi/, Szmutkó. Edző: Somogy­­vári József. Az egész mérkőzést szakadó esőben játszották. A ha­zaiak ragadták magukhoz a kez­deményezést, de ezen a napon semmi nem sikerült nekik. Na­­gyobbnál nagyobb helyzetek maradtak kihasználatlanul, s ahogy ez ilyenkor lenni szokott, az ellenfél lőtt gólt. A 65. perc­ben egy ártalmatlannak tűnő vendégakciónál Fehér labdája egy védőn megpattanva jutotta a hálóba. Hiába játszott ezt köve­tően egykapura a cukorgyári csa­pat, a jó napot kifogó Kuizs ka­pussal az élen, a vendégek min­dent hárítottak. Jók: Kovács I., Csizmadia, ill. lelkes játékáért az egész vendégcsapat. Ifi: Sz.Cukorgyár-Szajol 1-1. Kunhegyes-Besenyszög 1-3 10-31. Kunhegyes, 300 n, v.: Tar. Kunhegyes: Szabó J.-Kiss 5., Kovrig, Szabó P. /Fűtő/, Varga, Tóth, Juhász, Szabó Gy., Békési, Rózsa /Herbály/, Ladányi. Edző: Gorzás Lu­kács. A végig szemerkélő eső­ben játszott mérkőzésen a 15. percben Kovrig lyukat rúgott, és Varga Gy. megszerezte a veze­tést. A gól után a hazaiak is ve­szélyeztették a Besenyszög ka­puját, de Kiss kapus remekül vé­dett. A 31. percben Varga Gy. lefutotta védőjét és biztosan lőtte csapata és maga második gólját, majd a 43. percben egy kapu e­­lőtti kavarodás után Boros Gy. szerezte a harmadik besenyszögi gólt. A második félidő hazai fö­lénnyel telt el, de gólt csak a 87. percben tudott elérni a KESE, Varga révén. Jók: az egész ven­dégegyüttes, a hazaiaknál akadt jó teljesítmény. Ifi: KESE-Besenyszög 2-1. Jászalsószentgyörgy-Szász berek 0-0. Jászalsószent­­györgy, 500 n., v.: Molnár. Jászaisószentgyörgy: Csécsei- Filipcsei, Kiss B., Szaszkó, Győr, Gál J. Kiss T. H, Szabó /Bathó/, Simon, Kiss T. I /Mo­­sonyi/, Szita. Edző: Sólyom Vilmos. Közepes iramú, küzdel­mes mérkőzést láthatott a szép számú közönség. A lelkes Szász­berek végig egyenrangú ellenfél volt, sőt a helyzetek alapján akár a győzelmet is megszerezhette volna. Jók: Csécsei, Filipcsei, Kiss T.H, Gál J., ill. az egész vendégcsapat. Ifi: Jászalsószentgyörgy- Szászberek 5-2. Kunszentmárton-Tiszaföld vár 1-110-11. Kunszentmárton, 300 n., v.: Erdős. KUTE: Kar­dos-Kovács, Szarvák, Hür­­kecz, Kiss, Fekecs, Bartucz /Varga/, Tóth Z. /Garáz/, Ki­rály, Sipos, Demeter. Edző: Tóth Márton. A szomszédvárak találkozója nem hozott szép játé­kot. A nagy kedvvel játszó Ki­rály elől már a hatodik percben szögletre mentett Földvár kapu­sa. Egy gyors földvári támadás végén Kis lerántott egy vendég­­csatárt, a tizenegyest Balogh ér­tékesítette. A15. percben Deme­tert ugratták ki középen, de Her­­nek kapus a labda helyett a csa­tárt érte el. A vitathatlan büntetőt Király a kapufa tövére lőtte. Te­hetetlen csatárjáték következett hetvenöt'percen át. Ekkor Ba­logh egyéni játékkal kétszer is lefutotta a védelmet, csak Kar­dossal nézett farkasszemet, aki a levegőben úszva lábbal mentett. Szarvák csatárjátékával feljavult a KUTE támadósora. Király kö­zépen az ötös vonalon ütközött a szabálytalanul kilépő kapussal, a játékvezető pedig a büntetőpont­ra mutatott. Fekecs az utolsó percben egyenlített. Jók: Kardos, Fekecs, Hürkecz, ill. Grácsin, Szikora, Gál. y Ifi: KUTE-TISE 1-0. Tiszafüred-Tisza Cipő 3-0 12-01. Tiszafüred, 300 n, v.: Trencsényi. Tiszafüred: Vida /Varga A./-Hídvégi /Kovács/, Fazekas, Czinege, Nemes, Lau­­rencsik, Dajka, Kiss, Szatmári, Bállá, Nagy. Edző: Németh György. A hazaiak a 3. percben a gólkirályjelölt Nagy góljával megszerezték a vezetést, ezt kö­vetően kiegyenlítetté vált a játék. Az első félidő 35. percében Nagy újabb találatával 2-0-ra növelte az előnyt. A második félidőt or­kánerejű szélben kezdték a csa­patok, amely rányomta bélyegét a színvonalra. A hazai csapat a 75. percben Bállá találatával ál­lította be a 3-0-ás végeredményt. Megérdemelt hazai győzelem született. Jók: Dajka, Kiss, Nagy, illetve Szántai /a mezőny leg­jobbja/, Mayer, Palcsó. Ifi: Tiszafiired-Tisza Cipő 1-2. Diákfoci. Löwy S.SZKI /Vác/- 605.ISZKI és SZKI /Szolnok/D-310-11. Vác, 100 n., v.: Varjú /Vác/. 605.: Gerhát- Czicze, Palla, Koós, Ocskó, Dé­­kány, Banka, Lénárt, Sós, Birí­­nyi, Ponyokai. Csapatvezetők: Kiss György, Kovács Sándor. A rendkívül rossz talajú pályán már a mérkőzés elején magához ragadta a kezdeményezést a szol­noki csapat. Az első tíz percben két abszolút gólhelyzetet is ki­hagytak a 605-ösök. A 30. perc­ben góllá érett a szolnoki fölény, ekkor egy szöglet után Sós talált a váci kapu bal sarkába. A máso­dik félidőben a 605-ösök tovább fokozták az iramot és az 58. perc­ben Sós remek beadását Dékány biztosan fejelte a kapuba. A gól után is az egységesebb csapatjá­tékot nyújtó vendégek játszottak jobban és mezőnyfölényüket a 67. percben Ponyokai gólja nö­velte. A biztos vezetés tudatában kiengedtek a vendégek, de a vá­ciak kontraakcióit biztosan hárí­tották. Az idegenben elért fölé­nyes győzelemmel kivívták azt a jogot a szolnoki tanulók, hogy ismét ott legyenek a győri orszá­gos diákolimpiái döntőben. Jók: Gerhát, Palla, Dékány, Banka, Sós, Ponyokai. Mai műsor Labdarúgás. Diáko­limpia: 605-ös ISZKI és SZKI /Szolnok/ -Lőwv S.SZKI /Vác/, Szolnok, Vegyiművek sporttelep, 13.00.