Néplap, 1990. március (41. évfolyam, 51-70[76]. szám)

1990-03-05 / 54. szám

1990. MÁRCIUS 5. Néplap 7 Új raj átszatott kosárlabdamérkőzés Videoton-Szolnoki Olajbá­nyász 79-78 /37-41/. Székesfe­hérvár, 400 n. V.: Weidinger, Faidt. Videoton: Rosinszki/10/, Makó /5/, Varga /6/, Kovács /4/, Nagy/16/. Csere: Masura/21/6/, Hevesi, Matus /15/3/, Csamai /2/, Szabolcs. Edzó: Guoth Iván. Sz. Olajbányász: Abeljanov /5/, Fésűs 13/, Tóth A. /11/3/, Tóth Z. /8/3/, Berkics /44/. Csere: Naza­rov /3/, V ida 121, Misek /2/. Edző: Rezák László, Szalay Ferenc. • A legjobb tizenkettő közötti csoportmérkőzésen, január vé­gén Székesfehérvárott, az Olaj­bányász hosszabbítás után 73- 70-re győzött. A jegyzőkönyv aláírásával az eredmény hiteles­nek minősült, ám a Magyar Ko­sárlabda Szövetség "vezérkara" másképp ítélkezett. Az óvási idő letelte után ugyanis a fehérváriak videófelvételen bemutatták, hogy mérkőzés közben a szolno­kiaknak két ponttal többet írtak be. Bár a versenyszabályok sze­rint a videófelvétel nem vehető figyelembe az óvásnál, az MKSZ-ben másképp döntöttek. Kékesi István szolnoki jegyző­­könyvvezetőt - aki elismerte, hogy figyelmetlenségből történt a beírás - négy hónapra eltiltották ettől a feladattól. S ettől kezdve megindult a szolnokiak elleni hajtóvadászat. Nem volt elég egy büntetés, hanem következett a második, a mérkőzés újrajátsza­­tása. Mindezek a versenykiírás figyelembevétele nélkül s ha hozzávesszük még azt is, hogy a MAFC elleni MK mérkőzést kö­vetően - amelyen a játékvezetők is elismerték a műhibát - a szol­nokiak óvását elutasították, ak­kor kijelenthetjük, hogy az egész versenykiírást be lehet dobni a ...ba. S ide tartozik még, hogy az ominózus mérkőzésen az el­lenőr, az eredményjelző és min­den más személy vétlen volt, csak a szolnokiak vétkesek. Na­gyon furcsalSújtotta még a csa­patot, hogy a fehérváriak a mér­kőzést szombaton délelőtt fél 11- re írták ki. A szolnokiaknak haj­nali ötkor kellett kelni, hogy idő­ben odaérjenek, s így nem csoda, hogy az autóbusz útközben egy hálókocsihoz hasonlított. Ilyen előzmények után, de el­szánt győzni akarással lépett pá­lyára a Szolnoki Olajbányász. A játékosok kissé álmosan, fásul­tan kezdtek, kiütközött rajtuk a fáradtság. Mindez rossz bejátszá­sokban, pontatlan átadásokban és dobásokban nyilvánult meg. Egyedül Berkics tartotta a lelket a csapatban, valósággal a szédü­letbe kergette a Videoton játéko­sait és egyszerűen nem tudott hi­bázni. Az Olajbányászból a 10. percig csak ő dobott kosarat, csa­pata ekkor át is vette a vezetést, és nyugodtan lehetett volna kiírni így is: Berkics-Videoton 20-17. Sajnos a 14. percben a harmadik, három perccel később pedig a ne­gyedik személyi hibát is befújták ellene. A csapatjáték pedig döcö­gött, akadozott, a dobások nem sikerültek, de így is sikerült előnnyel zárni az első félidőt. A második elejét kapkodás és nagy rohanás jellemezte. A 25. percben Varga kipontozódott, és ekkor még az Olajbányász veze­tett 48-41-re. De Abeljanovot is kipontozták, ráadásul technikait is ítéltek ellene, s a Videoton ki­egyenlített. Mivel a szolnoki együttesből az egyik kulcsjáté­kos kiesett, Berkics pedig a véde­kezésben - érthetően - tartózko­dóbb volt, feljött a fehérvári csa­pat. Hosszú ideig váltott vezetés­sel, fej-fej mellett haladt a két együttes /50-53, 57-57, 61-61/, majd feltámadt a Videoton, és az üresjárattal tarkított szolnoki tá­madások közepette a 36. percben 73-66-ra elhúzott. Az Olajbá­nyász gárdában azonban volt még erő, fél perccel a befejezés előtt felzárkózott 79-78-ra. Ná­luk volt a labda, igyekeztek kiját­szani a 30 másodperces támadási időt, amikor - ilyen igazságtalan sors! - a dobni készülő Berkics kezéből három körülötte nyüzs­gő fehérvári játékos kisodorta a labdát. Tizennyolc másodperc volt már csak hátra... Három má­sodperccel a vége előtt aztán Ber­kics ellen befújták az ötödik sze­mélyit is. Bizonyosak vagyunk abban, hogy ha egy kipihentebb, fris­sebb szolnoki csapat érkezik, ak­kor simán nyeri a mérkőzést. Ez­zel az eredménnyel bizonyára tisztára mosták az MKSZ vezérei által hangoztatott sporterkölcsöt, és a magyar kosárlabda-bajnok­ságban most már minden rend­ben van. Csak azt nem tudja sen­ki, hogy mi szükség volt erre az újrajátszatott mérkőzésre? Berkics királyként játszott Szerdán a 9-16. helyért kiírt rájátszásban a Szolnoki Olajbá­nyász az igen jó teljesítményt nyújtó Kaposcukor csapatát fo­gadja. » /pi/ NB n. Női "A" csoport: Tö­rökszentmiklósi SE-Szolnoki MÁV-MTE1.55-9912A-SSI Tö­rökszentmiklós. V.: Tímár, Benczúr. TSE: Bajusz /2/, Ivá­­nyi, Matúzné /8/, Hámori /10/, Mészáros /16/. Csere: Petremné 191, Kada /4/, Pató /6/, György, Hász. Edző: Bajusz Katalin. Szolnok: Czeglédi /16/3/, Mik­lós /12/6/, Nagy pál /10/, Petróczi /4/, Harmath /10/. Csere: Krasz­­nai /12/, Bódi /14/, Hamar /10/, Nyíri 161, Posta /2/. Edző: Hege­dűs Mária. Az első félidőben a Szolnoki MÁV-MTE kezdő ötöse játszott, nem nagy esélyt adva a TSE csa­patának a pontgyűjtésre. A szol­nokiak ebben a játékrészben el­sősorban a centerposzton voltak eredményesek és magassági fö­lényüket kihasználva a lepattanó labdákat is megszerezték, ame­lyekből szintén pontokat értek el. Á második félidőben Hegedűs Mária edző az addig cserepadon ülő másik öt emberét küldte pá­lyára, akik szintén sikeresen helyt álltak a vendéglátókkal szemben. Ezzel a mérkőzéssel a bajnok­ság első felvonása véget ért. Rö­vid pihenő után, március 17-én a csapatok rájátszással döntik el a végleges helyezési sorrendet az "A" csoportban. Jók: Czeglédi, Nagypál, Krasznai, Bódi, ill. Mészáros, Hámori.- Albert -Asztalitenisz Wei Csín Sin a férfi egyéni győztese Nagyüzem a Sportcsarnokban. A hagyományokhoz méltó módon, tömeges részvétel és ma­gas színvonal jellemezte a XIX. Killián György Országos Aszta­litenisz Emlékversenyt. A Honvéd Killián FSE rende­zésében, a Tiszaligeti Sportcsar­nokban 167 férfi versenyző állt asztalhoz és küzdött az értékes helyezésekért, valamint a rang­lista pontokért. A férfi egyes számban az idő­sebb és a fiatal versenyzők igen színvonalas csatáiból a fiatalok kerültek ki győztesként. Kiemel­kedett a mezőnyből az Eger szí­neiben szereplő kínai Wei Csin Sin, aki látványos mérkőzéseken vette az akadályokat és megérde­melten győzött. Az ifjúságiak mezőnyében Liszka Antal, a Honvéd Killián FSE versenyzője 3 győzelemmel a legjobb 8-ig jutott el, míg a serdülőknél Romhányi Ádám és Börzsei Krisztián, a Tisza SE fia­taljai szép győzelmek után a do­bogóra állhatták fel az ered­ményhirdetésnél. Eredmények: Férfi egyes: 1. Wei Csin Sin /Eger Kolacs­­kovszky SE/; 2. Gréczy /GANZ­­MÁVAG VSE/; 3. Daru /BVSC/ és András /Borsodi Építők-Vo­lán SC/. Ifjúsági fiú egyes: 1. Tóth Zsolt /Borsodi Építők-Volán SC/; 2. Farkas; 3. Gergye /mind­ketten Ceglédi VSE/ és Raics /Debreceni Biogal SE/. Serdülő fiú egyes: 1. Acker­mann L. /Bp. Postás SE/; 2. Romhányi Á. /Szolnok Tisza SE/; 3. Gerold G. /GANZ-MÁ­­VAG VSE/ és Börzsei K. /Szol­nok Tisza SE/. Labdarúgás NB II. Rosszul sikerült idénynyitó Szolnoki MÁV-MTE-Salgó­­tarjáni Síküveg SE 1-4 /0-0/ Szolnok 800 n. V.: Bogyó, /Ha­­nyecz, Kokavecz/. Szolnok: Kis T. - Kiss A., Csató, Földi, Rózsa­völgyi - Vadicska, Ágh, Kanyári - Szénási, Hegedűs, Szabó. Edző: Szatmári János. Salgótarján: Szászi - Zsély, Babosán, Juhász, Stark - Garai, Balga, Kölln, Krá­­lik - Baranyi, Mohácsi. Edző: Szalay Miklós. Csere: Balga helyett Balogh 60 p., Kanyári helyett Horváth, Szénási helyett Kántor, mindket­tő 71 p. Kölln helyett Hodúr 79. P­Gólszerzők: Vadicska/14 mé­terről 46 p./, Juhász /szöglet után fejesből 64 p./, Balogh /12 méter­ről 68 p./, Garai /közeli fejesből 85 p./, Balogh /6 méterről 87 p./ Sárgalap: Juhász 62 p. A hazaiak mestere a találkozó előtt arról panaszkodott, hogy Kiss I. és Mészáros sérülése nem jött rendbe. Annál jobban örült viszont a fiatal Vadicska, aki másfél éves katonaság után sze­repelt először ismét az együttes­ben: Nem számítottam, hogy ilyen hamar kezdő leszek, de ha már így alakult szeretnék góllal bemutatkozni, ha netán már elfe­lejtettek volna a szurkolók. A csípős szélben élénk iram­ban kezdtek a csapatok. Mihama­rabb dűlőre szerette volna vinni a dolgot a MÁV-MTE, ám a tarjá­­niak szoros emberfogásából ne­hezen szabadultak kulcsembere­ik. Negyedóra elteltével ugyan Szászi hálójába került a labda Szénási jóvoltából, de mivel a kapussal együtt juttatta oda, sza­badrúgással folytathatták a ven­dégek. Tovább tartott a Tisza­­partiak fölényé, időnként felbil­lenni látszott a pálya, csakhát a labdabirtoklás góllövéssel nem párosulhatott, ugyanis a söpröge­­tő Babcsán vezényelte védelem szilárdan tartotta állásait, míg a támadók jobbára távoli lövések­kel próbálkoztak egy-egy kontra­támadás végén. Az első félidő okozta némi csalódást a másodikban sikerült eloszlatniuk a résztvevőknek. Vadicska az öltöző melegétől el­­álmosodott védők között futtából megszerezte a vezetést, és ettől egycsapásra feléledtek az üveggyáriak. Feladták "sündisz­­nó"-állásukat, egyre többet koc­káztatva támadtak, ami újabb le­hetőségeket kínált a szolnoki gólvadászoknak. Hegedűs és Szabó került sokat ígérő helyzet­be, de Szászi mindkétszer lefü­lelte helyezett lövéseiket. A má­sik oldalon Baranyi fejesében és Kölln zúgó kapufájában volt benne a gólveszély. Az egyenlí­tés után megzavarodott a Szol­nok, ezért nem csoda, hogy a cse­recsatár Balogh egy ajándéklab­dával szinte besétált Kis T. kapu­jába. Szatmári mester kettős cse­rével próbálta menteni a bajnoki pontokat, játékosai mindent egy lapra téve rohamoztak és ez okozta vesztüket. Öt perccel a hármas sípszó előtt Garai az ötös­ről nem kegyelmezett, sőt két percre rá a mérkőzés hősévé előlépett Balogh másodszor is betalált. - "Szerencsére nem fo­gadtam meg mesterem tanácsát, aki azzal küldött pályára, hogy ezúttal ne cselezzek annyit mint azt tőlem már megszokták. Remé­lem egyéni akciókból szerzett sorsdöntő góljaimmal bünbocsá­­natot nyerek. Alacsony színvonalú első fél­idő után alaposan felpörgött a já­ték a másodikban, a hazaiak ve­zető gólja után óriási sebességre kapcsolt a taijáni gárda. Első ta­lálatuk után vérszemet kaptak tá­madóik és a hazai védők szarvas­hibáit kihasználva ilyen különb­séggel is megérdemelt diadalhoz segítették nehéz helyzetben lévő együttesüket. Szatmári János: Nem így képzeltük el az idénynyitót, ami annak tudható be, hogy kulcsjá­tékosaink csődöt mondtak ma délután. Szalay Miklós: Szorult hely­zetben voltunk az első félidőben, de kis szerencsével megúsztuk. A folytatásban ránkijesztett a Szolnok, viszont az egyenlítést követően, úgy érzem, jól sikerült cseréink meghozták a kívánt eredményt - lendületesebb és ez­által gólveszélyesebb lett játé­kunk. /néder/ Országos ifjúsági és serdülő bajnokság Ifjúságiak: Salgótarjáni S£k­­üveg-MAV-MTE 0-5 /0-4/. Sal­gótarján. V.: Szűcs F. MÁV­­MTE: Kulcsár /Rézsó/ - Szabó A., Zsidai, Szabó L., Kiss - Burai /Meggyes/, Rimóczi, Mihályi, Birinyi - Kecsmárik, Nagy I. /Ba­­gi/. Edző: Munkácsi József. A mérkőzésen nagy becs­vággyal játszó hazai csapat ellen a szolnoki fiatalok győzelmüket főleg az első félidei lendületes gólratörőbb játékuknak köszön­hetik. Góllövő: Kecsmárik /3/, Burai, Birinyi. Jó: Mihályi, Biri­nyi, Kecsmárik, Burai. Serdülők: Salgótarjáni Sík­­üveg-MÁV-MTE 0-5 Aki/. Sal­gótarján. V.: Bozsár A. A szerve­zettebben játszó, jobb erőnléttel rendelkező játékosok alkotta vendégegyüttes megérdemelten győzött. Góllövő: Pető 13/, Ho­nos, Pálinkás. Jó: Bartúcz, Zsem­­beri, Honos, Pető. Tíz emberrel szemben sem sikerült Debreceni Kinizsi-Mezőtúri Honvéd 0-0. Debrecen 400 n. V.: Varga J. /Zvolenszky, Vida/. Debrecen: Vadon - Tréfa, Ta­kács, Horváth J., Szilágyi - Váczi L., Keresztesi, Jankovics - Be­­nyó, Barcsay, Papp Zs. Edző: Garamvölgyi Lajos. Mezőtúr: Brakszatórisz - Ma­gyar, Szabó, Vajda, Oláh - Ju­hász, Pisont, Tiba, Király - Hor­váth T., Földes. Edző: Kajtár Ist­­ván.Csere: Horváth Tamás he­lyett Berecz a 60., Juhász helyett Molnár a 74., Papp Zsolt helyett Váczi Gyula a 80., Barcsay he­lyett Rása a 88. percben.Sárga­lap: Tiba a 18., Szabó a 36. perc­­ben.Kiállítva: Váczi L. a 4. perc­ben. A debreceniek számára "hi­degzuhannyal" kezdődött a talál­kozó, mert már a 4. percben em­berhátrányba kerültek. A felező­vonalnál Földes összecsapott Váczi Lászlóval, aki a játékveze­tő szeme láttára szándékosan Totóeredmények A Totó 9. heti játékszelvényén szerep­lő mérkőzések közül a 4-es számú talál­kozó elmaradt. A Sportfogadási és Lottó­igazgatóság az elmaradt mérkőzés tippjét az új részvételi szabályzat előírásainak megfelelően állapította meg. A 9. heti hivatalos eredménylista: 1. Bayer Leverkusen -1. FC Köln 2 2. Bayer Uerdingen - Frankfurt X 3. Münster - Duisburg X 4. Aachen - Blau-Weiss 90 - elmaradt, a megállapított eredmény: 2 5. Darmstadt - Stuttgarter Kickers X 6. Braunschweig - Freiburg 2 7. Lecce - Roma 2 8. Lazio - Internazionale 1 9. Napoli - Genoa 1 10. Ancona - A vellino 1 11. Cagliari - Brescia X 12. Como - Padoval 1 3. Triestina - Pisa X Pluszmérkőzés: 14. Sampdoria • Juventus X visszarúgott és Varga J. azonnal felmutatta neki a piros lapot. Az ellenfelek korán ráálltak a ke­ménykedésre, a 18. percben Tiba durváskodott Keresztesivel szemben és sárga lapot kapott. Hét perccel később Barcsay bal oldali beadása a 11 -es ponton ta­lálta Papp Zsoltot, akinek csípő­jéről nagy helyzetben elpattant a labda. Röviddel ezután Király húsz méteres nagy erejű szabad­rúgását a bal kapufánál Vadon biztosan hárította, majd Szabó kapott sárga lapot Szilágyi akasztásáért. A Mezőtúr fürgébb volt és mezőnyfölényben játszott, leg­inkább a bal oldalon erőltette tá­madásait, átlépte a keménység megengedett határait, és ebben később a Kinizsi is partner volt. A létszámfölény ellenére a kato­nacsapat alig teremtett helyzetet a szünetig Vadon kapujánál, a szórványos lövések pedig messze elkerülték a Kinizsi háló­ját. Szünet után folytatódott a küzdelmes, kapura veszélytelen, unalmas, sok hibával tarkított já­ték. Szinte nem is fordult elő, hogy három egymás utáni jó át­adást láttunk volna, annál inkább több volt a szabálytalanság. A játékvezető a belemenések miatt szétfütyülte a találkozót, melyen nem alakult ki folyamatos játék. Alig fél óra volt hátra, amikor a mezőtúri Horváth egy kapu előtti kavarodásnál összefejelt valaki­vel és a földön maradt. Ápolni kellett, majd a szédelgő labdarú­gót letámogatták, de a találkozó után kiderült, hogy nem komoly a baj. A 65. percben láthatták a nézők a legnagyobb helyzetet. Keresztesi lövése a védők lábán felpattant, Benyó elé került a lab­da, akinek lövését Brakszatórisz védte, majd Barcsay ismételt, de Szabó önfeláldozóan a gólvonal­ról mentett. Az erős szél az első félidőben a Mezőtúrt, a másodikban a Ki­nizsit támogatta, de egyik csapat sem tudott élni ezzel az előnnyel. . Alacsony színvonalú mérkőzé­sen igazságos döntetlen szüle­tett, de a sok szabálytalanság, rugdosás miatt valószínű, hogy a jövő héten a csapatok gyúróinak lesz a legtöbb dolguk a játéko­sokkal. A mérkőzés után meg­kérdezett edzők közül mindkettő elmondta, hogy eredetileg győ­zelemre készült, de a kiállítás mi­att Garamvölgyi volt elégedet­tebb, Kajtár viszont többet várt a csapatátólJók: Vadon, Takács, Szilágyi, Horváth J. ill. Magyar, Vajda, Juhász. Csuhák További eredmények: Bajai SK - Nyíregyháza 1:0 Eger SE - Szegedi Dózsa 3:1, Kecskeméti SC - Ka­zincbarcika 1:1, Diósgyőri VTK - BVSC 1:0, Szeged SC - Metripond 4:0, .Szarvas - Debreceni MTE 1:0, A Keleti csoport állása: 1. Szeged SC tő 12 3 1 27-5 39 2. Kazincbarcika 16 9 3 4 23-12 30 3. Szarvas 16 7 6 3 17-15 27 4. Eger 16 7 3 6 24-21 24 5. DVTK 16 « 6 4 24-22 24 6. Kecskeméti SC 16 7 3 6 25-24 24 7. Metripond 16 6 4 6 23-19 22 8. BVSC 16 C 4 6 18-2« 22 9. DMTE 16 4 8 4 20-17 20 10. Debr. Kinizsi 16 5 5 6 15-14 20 11. Szolnok 16 5 5 6 20-26 20 12. Salg. Síküveg 16 S 3 8 22-26 18 13. Bqja 16 3 7 6 14-18 16 14. Nyíregyháza 16 4 4 8 10-17 16 15. Mezőtúr 16 2 7 7 12-25 13 16. Szegedi Dózsa 16 2 5 9 14-27 11