Néplap, 1989. október (40. évfolyam, 233-259. szám)

1989-10-09 / 239. szám

1989. OKTÓBER 9. Néplap 7 Kézilabda NB I Szomorú Szolnoki Olajbányász— Dunaújvárosi Kohász 25—26 (13—13). Szolnok, 800 n. V.: Andorka, Sober. Olajbá­nyász: Busa—Jankovics (2), Lantos (1). Vitális (5), Bod­nár (4), Borbás (4), Vizsnyi­­czai (4). Csere: Fejes (ka­pus) Danyi (3), Paku (2), Berényi. Edző: Balogh Zol­tán. Dunaújváros: Kincses— György. Pesei (1), Csoknyai (6), Wágenbach (6), Meny­hárt (1), Székelyhídi (7). Csere: Kovács (kapus), Sá­ri. Takács (3), Flóris (2). Edző: Kajcsa András. Négy percig kellett várni az első hálórezgető esemény­re, ekkor Vizsnyiczai 7-es­­ből szerzett vezetést. Fel­váltva potyogtak ezután a gólok, nagyobb előnyt egyik fél sem tudott kiharcolni. 4—4 után a Duna-partiak némi mezőnyfölényét két gólos vezetés jellemezte egé­szen 10—12-ig, míg nem a szünet előtti másodpercek­ben sikerült az egyenlítés. A második félidő Wágenbach átlövésével kezdődött, de Paku is bemutatta góllövő végjáték tudományát. 14—14. Egy kis figyelmetlenség, rövidzárlat Csoknyai és Fóris 16—18-ra módosított, a három gólos vezetést. Busa bravúrjai hiú­sították meg. Ebben az idő­szakban a sípmesterek sem álltak feladatuk magaslatán, kétértelmű ítéleteik rendre a hazaiakat súlytották. En­nek ellenére 16—20-ról meg­kísérelték a felzárkózást. Jankovics két átiövését Bor­bás megtoldotta és máris zúgott a vastaps az egyenlí­tésért, amivel Danyi nem sokáig késlekedett. .,Hara­pott” mindkét csapat. Busa ziccerek hárításával tartot­ta a frontot 22—21-ig. Pat­tanásig feszült idegek, szik­­rányi kihagyás és 24—25 három perccel a vége előtt. Az utolsó perc kettős újvá­rosi emberhátrányát nem tudták kihasználni a hazai­ak, ezért az oly annyira várt és betervezett két bajnoki pont elúszott. Jók: Busa (a mezőny legjobbja), Danyi, Vitális. illetve Csoknyai, Wágenbach, Székelyhídi. N. I. SAKK OB I Az is legény, aki állja Az egyetlen győző: Kádas Szolnoki Mezőgép—MTK­­VM 3,5—10,5. A szolnokiak ezen a mérkőzésen nem vol­tak egy súlycsoportban a bajnokságra törő MTK-VM- mel. Az öt nemzetközi nagy­mestert és öt nemzetközi mestert, valamint négy FIDE-mestert felvonultató MTK-VM ilyen arányban is megérdemelten nyert. Súlyos veresége ellenére a Szolnoki Mezőgép megtartotta az 5. helyét és versenyben van a további előkelő helyezése­kért. Győzött: Kádas Gábor, döntetlent ért el Tolnai (Por­­tisch Lajos ellen), továbbá Rotsagov, Széli, Schrancz és Földi. — Pete — T otóeredmények 1. Hamburger SV—Nürnberg 1 2. Karlsruhe—Düsseldorf x 3. Uerdingen—Leverkusen 2 4. Bochum—Werder Bremen x 5. Kaiserslaut.—B. München x 6. Braunschweig—Wattensch. 1 7. Osnabrück—(Hertha BSC 1 8. Essen—Fortuna Köln x 9. Roma— Napoli x 10. Lecce—Fiorentina 1 11. Cremonese—Milan 1 12. Cosenza—Torino x 13. Foggia—Catanzaro 1 Pótmérkőzések: 14. Meppen—Stuttg. Kickers 2 15. Cesena—Lazio x 16. As coli—Bologna x Befejeződött az 1988—89. évi megyei tenisz csapatbajnokság. A negyedszer győztes Kisújszállás csapatkapitánya, Debre­­czeni Zoltán átveszi az Állami Biztosító által felajánlott ván­dorserleget Losonczi Zoltántól, a megyei tenisz szövetség el­nökétől (Fotó: Mészáros) VÍZILABDA OB I Osztozkodtak a vizesek Világ sportja sorokban A jelentések szerint máris csúcsforgalom várja a ne­hézsúlyú profi ökölvívó vi­lágbajnok Mike Tyson a so­ron következő összecsapását. Az amerikai bokszoló no­vember 18-án a kanadai Edmonton városában száll ringbe a „Borotva” művész­névre hallgató Donovan Rud­dock ellen. Tyson Las Ve­­gas-i edzőtáborában ötperces meneteket vívott neves part­nerek ellen — többek között a volt amerikai bajnok Greg Page segíti felkészülését —, s a látottak alapján a szak­emberek kevés esélyt jósol­nak Ruddocknak. * * * Még 24 óra sem telt el azóta, hogy nyilvánosságra hozták: Laurent Fignon francia kerékpáros megbu­kott egy doppingellenőrzé­sen, a Tour de France győz­tese máris rajthoz állt Paris Tours elnevezésű versenyen. Fignon nem válaszolt az új­ságírók kérdéseire, csupán annyit jelentett ki, hogy a történtekhez nincs hozzáfűz­nivalója. A francia verseny­zőt a szeptember 17-i eind­­hoveni Világ Kupa viadal után ellenőrizték, s vizsgá­lati anyagában a tiltott sze­rek közé tartozó Ampheta­min származékait mutatták ki. * * * Valerij Tyihonyenko, a szovjet válogatott 207 cm magas kosárlabdázója a jö­vő évtől a spanyol Vallado­lid együttesénél folytatja pá­lyafutását. Az ibériai csa­pat szóvivője a Madridban tartott sajtótájékoztatón nem volt hajlandó részletekbe bocsátkozni, s így Tyiho­nyenko átigazolási díja egye­lőre titokban maradt. Szentesi Vízmű—Szolnoki VSE 10—10 (4—2, 1—2, 3—3, 2—3). Szentes, 200 n. V.: Marjai, Vindich. Szentes: Bodrogi—Melkuhl, CSEH (2), Tárd, Berezvai, TÓTH L. (5), Vass (1), Zentai, Hajós, Hor­váth Cs. (2), Kádár J. Szol­nok: Kiss P., Varga (1), Nagy T. (1), Kiss Z., Dudás (2), Tóth Cs. (1), Lengyel, Pintér Z., Pintér I. (5). Edző: dr. Mayer Mihály. G.: emberelőnyből 6/2 il­letve 7/3. Négyméteresből: 1/1 ill. 1/1. NB I. Férfi: Bp. Tabán SE—Honvéd Kilián FSE 18—7. A várakozásnál na­gyobb arányú vereséget szen­vedett a katonacsapat a fő­városban, a csoport élén álló és még veretlen Tabán SE- től. Ezen a találkozón a szol­noki fiatalok idegileg nem bírták a végküzdelmeket, öt mérkőzést vesztettek nyerő állásból, ami a rutintalanság számlájára írható. Győzött: Tihanyi 5, Mayer F. 4, Révfi 4, Jancsa 4, Bihari 1, illetve Sajtótájékoztatót tartottak az olasz RAI televíziós tár­saság vezetői a jövő évi vi­lágbajnoki döntő tervezett közvetítéseiről. Gilberto Evangelisti, a sportosztály vezetője elmondta, hogy minden találkozót tizenegy A hazaiak javuló játékkal, kétgólos előnyt szereztek az első negyedben, a küzdelmes mérkőzésen. Ezúttal az aka­rással sem volt baj, ennek eredményeként nyerő állás­ból kezdték az utolsó negye­det. Végül mégis a Vízmű­veknek kellett harcolnia leg­alább a döntetlenért. Él­ményszámba ment a két vá­logatott klasszis, Tóth L. és Pintér I. gólpárbaja, mely — mint a végeredmény is — döntetlennel végződött. Kovács 4, Bárány 1, Nagy B. 1, Liszka 1. NB II. Nők: Erzsébet ASC —Honvéd Kilián FSE 9:7. Küzdelmes mérkőzésen, fej­fej melletti küzdelemben vesztették el veretlenségüket a szolnoki lányok, akik nem tudtak ellenszert találni a gyors és korszerű asztalite­niszt játszó ellenfél játéká­ra. Győzött: Kovács J. 3, Sal­­lai É. 3, Pallag 2, Tóth J. 1, illetve Farkas K. 4, Padányi B. 2, Papp A. 1. kamerával rögzítenek, ami nem kis feladatot jelent, hi­szen június 8. és július 8. között 52 mérkőzést rendez­nek. Előreláthatóan 120 or­szágban kísérhetik figyelem­mel a futballrajongók a vb­­döntő eseményeit. ASZTALITENISZ Hét pontra futotta — Kövecses — Közvetítés 120 országból Labdarúgó NB II Gond volt Baján — Vakvágányon, vészfék nélkül Bajai SK—Szolnoki MÁV MTE 4—1 (2—1). Baja, 800 n. V.: Vad. Baja: Farkas — Szabó M., Szabó L., Bene, Szűcs — Kovács, Gallai, Morvái, Evanics — Horváth (Snejder), Bojás. Edző: Kol­ler Viktor. MÁV MTE: Kiss T. — Földi. Ágh, Szilágyi, Dobos — Csató, Kiss I. (Szé­nása). Varga — Hegedűs, Kanyári (Bontovics), Szabó. Edző: Szatmári János. Az első veszélyes helyzet a vendégcsapat kapuja előtt adódott. Egy jobb oldali szöglet után röviden men­tették a vendég védők, s a labda Kovács elé került, aki újra a kapu elé játszotta a labdát és Szabó L. Dobossal a nyakában alig fejelt a bal kapufa mellé. A 18. percben megszerezte a vezetést a vendég együttes. Dobos ve­zette fel a labdát a bal ol­dalon, majd a mellette futó Szabót játszotta meg, aki kicselezte a rátámadó Sza­bó L.-t, jól adott be, Ka­nyári nagyszerűen átlépte a labdát, és a mögötte érkező Hegedűs a bal sarokba lőtt, 0— 1. A 22. percben egyen­líthetett volna a hazai csa­pat. Szabó L. a tizenhatoson belül Kiss T.-vel ütközött, Vad játékvezető tizenegyest adott. Horváth a 11-est a felső lécre vágta, majd a vendég védők felszabadítot­ták a kapujuk előterét. A 34. percben Kiss I. már má­sodjára fogta meg a labdát kézzel, aminek a vége sárga lap lett. A 40. percben egyenlített a hazad csapat: Bojás balról jól adott kö­zépre és a sárban leragadó labdát a hamarabb eszmélő Kovács a bal sardkba lőtte, 1— 1. A 45. percben megsze­rezte a vezetést a hazai csa­pat. Üjbál Bojás húzott el a bal oldalon, az alapvonalnál lefordult a bizonytalankodó Kiss I.-ról, visszagurított és az üresen érkező Gallai ti­zenhat méterről a jobb sa­rokba vágta a labdát, 2—1. A második félidő első öt per­cében is folytatódott a ke­mény, helyenként durva já­ték, főleg a hazaiak jóvol­tából, aminek az lett a vé­ge, hogy Kanyárinak idő előtt el kellett hagynia a pályát. A 76. percben növel­te előnyét a hazai csapat. Bojás az alapvonalnál ki­cselezte a rátámadó Ágihotés Földit, jól adott be és Mor­vái hét méterről a kapu bal oldalába lőtt, 3—1. A 86. percben Szabó L. Bontovi­­csot vágta fel a tizenhatos oldalvonalánál, amiért a ba­jai védő sárga lapot kapott. A megítélt szabadrúgást Varga jól ívelte a kapu elé, Csató megelőzte Farkast, fe­jese a gólvonalon túlra ke­rült, de a támadást kísérő Kovács II. partjelző az alapvonaltól tíz méterre nem látta gólnak, s a hazai vé­dők kivágták a labdát. Ágh ütközött Gal'laival, Vad já­tékvezető meglepetésre ki­állította a szolnoki hátvé­det. A 88, percben a csere­ként beállt Snejder középen jól lépett ki és a kifutó Kiss mellett beállította a 4—1-es végeredményt. A minden csapatrészében jobb Baja megérdemelte a győzelmet. Jók: Szabó L., Kovács, Gallai, Evanics. Bo­jás. ill. Szilágyi. — Kolláth — Mezőtúri Honvéd—Buda­pesti Vasutas SC 1—2 :(0—0). Mezőtúr, 800 n. V.: Szeke­res (Aczél. Mester). Meaő­­túr: Ladányi — Taíkó, Ti­­ba, Dávid, Kovács T. — Vajda, Pisont, Király (Lu­­dasi) — Prókai, Molnár, Kovács L. (Földes). Edző: Földesi János. BVSC: Les­­kő — Kincses, Cseke, Czuimpf, Kroner — Kiss. Su­gár, Szántó, Szőcsed (Bán­­hidd) — Kovalik (Bősz), Sel­­meczi. Edző: Kisteleki. Ist­ván. Kellemetlen, hűvös időben került sor a találkozóra. Az első említésre méltó ese­mény az 5. percben történt. Ekkor Pisont végzett el sza­badrúgást, lövése azonban a sorfalban elakadt. Takó is­mételhetett, de kivárt, így lövésébe a védők beleléptek. Negyedóra elteltével ki­egyenlítettebb lett a játék. A 18. percben Dávid ügye­sen szerzett labdát az ellen­fél térfelének a közepén, egyedül tört előre, de lövé­sébe már nem tudott elég erőt adni, s a kapus bizto­san hárított. A csúszós talaj miatt számtalan ígéretes Honvéd akció hiúsult meg. A 43. percben Pisont 25 mé­teres jól eltalált lövése a védelemről kipattant. A má­sodik játékrész a vendégek támadásaival indult. Az el­ső Honvéd helyzet az 50. percben volt, ekkor Takó kevéssel a kapu mellé lőtt. Ezután valamelyest élénkebb lett a játék, főleg a vendé­gek jóvoltából. Az 55. perc­ben Szántó szöglet után nem hibázva, védhetetle­­nül fejelt a kapuba. 0—1. A 65. percben Sel­­meczi iól húzott el a bal Oldalon, veszélyesen belőtt labdáját Ladányi ezúttal jól öklözte ki. A mezőtúri tá­madások túlzottan körülmé­nyesek voltak, pedig nagyon akart a Honvéd. Meg-meg­­újuló. elszánt próbálkozásait a 78. percben siker koronáz­ta. A BVSC kapuja előtti ka­varodás után a szemfüles Földes eszmélt fel legha­marabb, közelről a kapuba továbbított, 1—1. Miközben a Honvéd szorongatott, a levegőben lógott a második mezőtúri gól, akkor egy gyors ellentámadást követő­en buktatásért megítélt jo­gos büntetőből Kovalik ré­vén isimét a vendégcsapat szerzett gólt. 1—2. A végeredmény szempont­jából döntőnek bizonyult, hogy a második félidőre a budapesti csapat érkezett el­­szántabban, több elgondo­lással a pályára. Jók: Takó, Tiba, Dávid. ill. Czumpf, Kroner, Kiss, Sugár. —Szabó— További eredmények: Kazinc­barcikai Vegyész—Salgótarjáni Síküveg 2—r (2—0), Szeged SC— Eger SE 3—0 (1—0), Kecskeméti SC—Diósgyőri VTK 3—r (1—1), Debreceni Kinizsi—Debreceni MTE 1—il (0—1), Metripond— Szarvas 1—2 (1—2). NB Sí Keleti csoport: 1. Szeged 8 6 2 — 15- 4 20 2. Kazincb. 8 6 — 2 12- 3 18 3. Metripond 8 5 2 1 16- 5 17 4. Szarvas 8 4 3 1 12-10 15 5. Kecskemét 8 4 — 4 13-14 12 6. Eger 8 3 2 3 10-10 Il­7. BVSC 8 3 2 3 8-10 ii 8. Baja 8 2 4 2 10- 9 10 9. DMTE 8 1 6 1 10-10 9 10. Debr. Kin. 8 2 3 3 7- 7 9 11. Szolnok 8 2 3 3 12-15 9 12. Szeg. Dózsa 8 1' 4 3 8-12 7 113. Mezőtúr 8 1 4 3 8-14 7 14. Nyíregyh. 8 1 3 4 3- 9 6 15. Salg. Síkü. 8 1 2 5 9-14 5 16. DVTK 8 — 4 4 8-15 4 Kosárlabda Kisiklott a Lővér expressz NB I. Férfiak: Soproni SE —Szolnoki Olajbányász 65—85 (37—37). Sopron, 1800 n. V.: Szilvássy, Görgényi. Sopron: Major (13,3), Dok­­manovics (9), Rozadowski (12), Skobrics (196), Molnár (4). Csere: Tálos (3/3), Stre­­benz (5), Tóth, Rakolczai. Edző: Kinter György. Olaj­bányász: Judik (4/3), Berkics (22), Abeljanov (16), Fésűs (2), Tóth -A. (20/9). Csere: Nazarov (10,6), Tóth Z. (5/3), Misek, Vida (2), Kerényi (4). Edző: Szalay Ferenc. A hazai „szurkolótábor” most sem tagadta meg ön­magát. Durva, sértő rigmu­saira a szolnokiak sportszerű buzdítása volt a válasz. Az Olajbányász kezdte meg a pontgyártást, ám Fésűs bün­tetőire a soproniak 8 ponttal feleltek. Kiegyenlített küz­delem folyt a pályán, időn­ként bosszantó hibákkal mindkét oldalon. Ekkor megtalálta a játék ritmusát a bányász és zsinórban szer­zett 12 pontjára a hazaiak csak öt perc elteltével tudtak válaszolni. A sérüléséből fel­épült Abeljanov és Berkics centerpozícióból, míg Tóth A. távolról volt eredményes. A végjáték 37—31-es veze­téssel kezdődött, ám a sop­roniak a félidő végére Skob­rics pontos dobásaival egyen­lítettek. A második játék­részben a sok személyi hibát elkövető hazaiak ellen bün­tetőkből volt eredményes az alföldi gárda. A 28. percben még fel tudtak zárkózni Dokmanovicsék 50—51-re, ám ezután fantasztikus tel­jesítményt produkált az „Olaj”. A magas csapat el­len nem tudták megtalálni a sikeres védekezés kulcsát a lővériek, így tetszés szerint érte el kosarait az Olajbá­nyász. Nazarov is megtalálta dobóformáját és Tóth Attilá­val együtt távolról „kidob­ták” a hazaiak zónáját. A második félidő közepétől igen jó teljesítményt nyúj­tottak a szolnokiak és 20 pontos idegenbeli győzelmük ilyen arányban is feltétlenül megérdemelt. — Kékesi — NB II. A-csoport. Nők: Diós­győri VTK II—Szolnoki MÁV MTE I. 58—89 (26—49). Miskolc. V.: Hutai, Názon. Szolnok: Szalai (27), Gyeb­­rovszki, Czeglédi (5), Hamar (9/3), Nagypál (18). Csere: Petróczi (19), Harmath (11), Posta, Izbéki, Nyíri. Edző: Hegedűs Mária. Az első félidő 6. percéig fej-fej mellett haladt a két csapat. A szolnoki együttes ezután érvényesítette magas­sági fölényét és a lepattanó labdákat rendre megszerez­te, amelyből értékesíteni tud­ta helyzeteit. A centerek já­tékának köszönhetően a fél­idő végére, jelentős előnyre tettek szert a szolnokiak. A második félidőben a nagy előny birtokában lehetőséget kaptak a csereemberek is, és a pontkülönbség tartása mel­lett, helyenként jó megoldást is produkálva, szépen ját­szottak a lányok, megszerez­ve első idegenbeli győzelmü­ket. Jók: Szalai, Petróczi, Nagypál, Harmath. — Albert — NB I. Férfi ifi: Soproni SE—Szolnoki Olajbányász 66—77 (24—33, 63—63). Az első félidő a szolnoki fiata­lok magabiztos, eredményes játékával zárult. A folyta­tásban sorra hibák csúsztak a támadások befejezésébe és a védekezésbe. Ezt a soproni legények kihasználták és le­dolgozták hátrányukat. A mérkőzés végét jelző sípszó egyenlő állásnál szólalt meg. A hosszabbításban az Olaj­bányász fiataljai remek tel­jesítményt nyújtottak és olyan együttes fölött arattak nagyarányú győzelmet, me­lyet eddig még soha nem tudtak legyőzni. Pontszer­zők: Merész (13 9), Kis (9), Bódi (27), Takács (18 12), Pálszabó (9/3). Csere: Szabó R. (1),