Szolnok Megyei Néplap - Néplap, 1989. május (40. évfolyam, 101-126. szám)

1989-05-29 / 124. szám

1989. MÁJUS 29. J^ÉPtAP Kosárlabda MNK Labdarúgás NB II Helytállás az Oroszlán(y) barlangjában Szolnokon gázolt a „Löki” Lehel skalppal menekült a Baja Oroszlányi Bányász—Szol­noki Olajbányász 85:74 (43: 38) Oroszlány. 400 n. V: Dr. Velovics, Faldt, Oroszlány: Weglorz 17/9, Varga 9, Kos­­tyár, Bognár 33, Szozvbial 21/3. Csere: Vojvode 5. Edző: Tomas Szluzatek. Sz. Olaj­bányász: Judik 7/3, Misek 4/ 3, Kiss, Berkics 29., Radon­­jics 10. Csere: Tóth, Vida, Makszim 8, Fejes 6/0. Fésűs 10. Edző: Szalay Ferenc. A négyes döntőbe jutásért idegenben lépett pályára az Olajbányász. Az oda-vissza rendszerben lebonyolítandó találkozó első mérkőzése ki­egyenlített erők küzdelmét hozta. A hazai csapat ragad­ta magához a kezdeménye­zést. Az 5. percben 15:6, a félidő derekán 28:19 volt az eredmény. Weglorz ponterős játékának ellenszerét nehe­zen találta meg a vendégcsa­pat Bognár is szorgalmasan gyűjtögette a pontokat, ve­lük a versenyt Berkics és Fésűs vette fel ebben a já­tékrészben. A folytatásban jól kezdett az Oroszlány, két perc alatt 10 pontos előnyre tett szert Lendületük a 7. percben tört meg, amikor Weglorz kipon­tozódott. Makszim beállítása jó húzásnak bizonyult, zsi­nórban dobott 8 pontjával és Misek triplájával 62-58-ra módosult az eredmény. Ekkor újból ritmust váltott a „szén­bányász” együttese. A máso­dik félidőre feljavult Szozv­bial vezérletével. Bognár ponterős játékává] 75:60 volt az állás. Ismét sikeres csere révén Fejes két 3 pontot érő dobásával és Berkics bünte­tőivel alakult ki a végered­mény. Idegenben jól helyt állt az Olajbányász. A vissza­vágón, június 2-án, pénteken fog eldőlni a továbbjutás sorsa a tiszaligeti sportcsar­nokban. — Kékesi — Vágtáztak a leendő „hajózok” Szombaton bonyolították le a Véső úti sporttelepen a középiskolai honvéd kollé­giumi atlétikai bajnokságot. Az ország különböző pont­jain működő 10 kollégium­ból 200 induló mérte össze rátermettségét. Először Sza­­niszló Attila századossal — a szolnoki repülős kollégium igazgatójával — beszélget­tem, aki elmondta, hogy megalakulásuk óta — 1987 — első ízben adnak otthont ilyen nagyszabású rendez­vénynek. Kitért arra is, hogy intézményük azzal a speciális céllal működik, hogy a Magyar-Néphadsereg repülőtiszti utánpótlását — a KGY Repülő Műszaki Fő­iskola elvégzését követően — biztosítsák. A tanulás és a repülés mellett nagy gon­dot fordítanak a növendé­kek egészséges életmódra való nevelésére. A mostani verseny is ennek jegyében fogant. Egyébként a szolno­kiak csak az A korcsoport­ban indultak, mivel pilla­natnyilag csak az első két évfolyam végzi tanulmánya­it a Széchenyi Gimnázium­ban. * * * Ezt követően Endrei Ta­mást — a 100 méteres sík­futás első helyezettjét — kértem, meséljen valamit magáról. — A szolnoki 10-es számú honvéd kollégium másod­éves növendéke vagyok, Bu­dapestről érkeztem ide. Egyesületben csak itt kezd­tem el sportolni, a mostani jó eredményemet — orszá­gos kollégium csúcs, 11,16 másodperc — az edzőmnek, Ecseki Tibornak köszönhe­tem, aki szeptember óta fog­lalkozik velem. * # * A verseny díszvendége — aki az ünnepélyes díjátadás­nál is segédkezett — az a Akkor most rájátszunk? Rá bizony, mert így újra iz­galmas és élvezetes lesz minden. Mert senki sem érezheti magát páholyban, mert negyedikből is lehet el­ső és az elsőből is negyedik. Legalábbis ezt vallják vízi­labdaberkekben a jövő hé­ten kezdődő úgynevezett rá­játszás előtt, amelyen a baj­nokság első négy csapata dönti el egymás között az érmek sorsát. S „mind a négy együttes tiszta lappal indul. Hogy nem mindenki örül ennek? Az bizonyos, leg­alábbis a piros-kékek tábo­rában nem, hiszen az egész évi .bajnoki teljesítményt alapul véve a Vasas a ren­des bajnokságban nyolc pont előnnyel utasította ma­ga mögé a riválisokat. És ennek ellenére sem tekint­hető bajnoknak, mert a rá­játszásban az Űjpesti Dózsá­val, a Ferencvárossal és Szolnokkal kell megküzde­nie a végső sikerért. — Nem igazságtalan ez a módi? — kérdeztük Kiss Ot-Rózsavölgyi István volt, aki az 1960-as római olimpián 1500 méteres síkfutásban bronzérmet szerzett. Jelen­leg a tatai edzőtábor sport­szakmái vezetője, ami vala­mi olyasmit jelenthet, mint a Televíziónál a gyártásve­zető munkája. — Minek köszönhetjük megtisztelő érdeklődését? — Én is a hadseregben kezdtem az atlétikát 1950- ben. Kezdetben mint kiska­­tona, majd mint tisztiiskolás — válaszolt az őszhajú egy­kori olimpikon. — Amíg versenyeztem hét világre­kordot futottam és a^ ezidő alatt összegyűlt tapasztala­taimból tartottam a meg­méretésre érkezett sporto­lóknak egy élménybeszámo­lót. Nagyon felvillanyozott a résztvevő gyerekek lelkese­dése és az is, hogy a küz­delmekben több kollégiumi csúcs dőlt meg, mind a két korcsoportban. Eredmények; 100 m sík. 1—II. évfo­lyam: 1. Endrei Tamás (MN 10) 11,16 mp; III—IV. évfo­lyam: Dogi Szilveszter 11,03 mp. 200 m sík. I—II. évfo­lyam: 1. Endrei Tamás (MN 10) 23,67 mp; III—IV. évfo­lyam: 1. Ács Zsolt (MN Béri B. Ádám HK) 23,09 mp. 400 m sík. I—II. évfolyam: 1. Könyves Zoltán (MN Nóg­rádi S. HK) 52,74 mp; III— IV. évfolyam: 1. Ács Zsolt (MN Béri B. Ádám HK) 51,97 mp. 800 m sík. I—II. évfolyam: 1. Szakály Róbert (MN Szamuely T. HK) 2:12,30; in—IV. évfolyam: Tari László (MN Nógrádi S. HK) 2:10,04. 1500 m sík. I— II. évfolyam: Varga László (MN 10 HK) 4:29,71; III—IV. évfolyam: Mészáros László (MN 9. HK) 4:23,90. 3000 m sík. I—II. évfolyam: 1. Ja­kab Gábor (MN Bottyán J. HK) 10:20,53; III—IV. év­folyam: 1. Mészáros László (MN 9. HK) 10:10,54. tót, az úszószövetség vízi­labdatitkárát. — Ahogy vesszük. Ha az élen végzett együttes szem­pontjait nézzük, akkor igen, de ha az egész vízilabdáét, akkor már más a helyzet. Mert ahhoz, hogy sport­águnk ismét felemelked­jen, a tétmérkőzéseken kell szerepelniük sportolóink­nak. Ami az igazságtalansá­got illeti, nem osztom ezt a nézetet, mert minden csa­patnak két győzelmet kell elérnie a másikkal szemben ahhoz, hogy továbbléphes­sen. A torna első fordulója jú­nius 3-án kezdődik, a Va­sas a Szolnokkal találkozik a Hajós Alfréd uszodában 17 orakor. Negyed nyolckor pedig az Újpesti Dózsa—Fe­rencváros mérkőzésre a Komjádiban kerül sor. Ne­gyedikén a Vasas Szolnokon szál! vízbe, 11 órakor, a Fe­rencváros pedig 19 órakor a Komjádiban vívja a vissza­vágót a lila-fehérekkel. Magasugrás. I—II. évfo­­lyam: 1. Berényi Dénes (MN 8. HK) 180 cm; III—IV. évfolyam: 1. Oláh Mihály (MN 9. HK) 190 cm. Távolugrás. I—II. évfo­lyam: 1. Hanti Attila (MN Szalvay M. HK) 6,36 m; III—IV. évfolyam: 1. Sol­tész János (MN Lenkey J. HK) 6,75 m. Súlylökés. I—II. évfolyam: l. Sipos Ferenc (MN Béri B. Ádám HK) 13,59 m; III—IV. évfolyam: 1. Borovics Péter (MN Szalvay M. HK) 14,12 m. Kézigránát távdobás. I— II. évfolyam: 1. Gyenes Ró­bert (MN Szamuely T. HK) 61,50 m; III—IV. évfolyam: I. Varga Tamás (MN Dam­janich J. HK) 61,70 m. Spartakiád váltófutás (800—100—200—100 m). I— II. évfolyam: 1. Damjanich J. HK 3:46,16; III—IV. év­folyam: 1. Lenkey J. HK 3:45,11. 4x100 m váltófutás. I—II. évfolyam: 1. MN 10 HK 45,70 mp; III—IV. évfo­lyam: 1. Bottyán J. HK 46.44 mp. összetett verseny: 1. MN Lenkey J. HK Eger, 2. MN 10 HK Szolnok, 3. MN Dam­janich HK Szeged. S. L. Labdarúgás NB III Mezőtúri Honvéd—Raka­maz 1:0 (1:0). Mezőtúr 400 n. V.: Divinyi. Mezőtúri Honvéd: Brakszatórisz— Horváth A., Sándor, Dávid, Oláh, Vadicska M., Kovács, Nagy (Pauk), Hudák. Major (Kelemen). Edző: Földesi Já­nos. A mérkőzés elején ke­mény belemenéssel adták tudtára egymásnak a felek, hogy komolyan veszik dol­gukat. Divinyi játékvezető — volt FIFA-bíró — azonban harsány sípjelzésekkel fejez­te ki nemtetszését. Az első futball jelenetet a rakamazi Béres mutatta be, miután a félvonalról indulva két csel után távoli lövéssel vétette magát észre. Negyedórás ke­mény küzdelem után egyre erősebben támadott a Mező­túr, először Nagy fejese ve­szélyeztette Pók kapuját, majd Horváth M.. két lövése szállt fölé. A 20. Dercben Nagy elvette védőjétől a lab­dát, átadását Major abszolút helyzetben pontatlanul kezel­te le a 11-es környékén, így oda lett a mérkőzés legna­gyobb helyzete. Edzője nem is bocsátotta meg cselekede­tét, röviddel utána lecserélte még az első játékrészben. A beálló Kelemennel felgyor­sult a hazaiak támadósora, gólt mégsem tudtak szerezni, mígnem a 41. percben aztán zörgött Pók hálója. Vadics­ka tizennyolc méterre a ka­putól szabadrúgást gurított oldalra, Nagv hatalmas lapos lövéssel megszerezte a veze­tést 1:0. A második félidő­ben sem emelkedett a játék színvonala, bár a 60. percben Nagy beadásával Kelemen befordult, tízméterre gyenge gurítása csak riadalmat ered­ményezett a védelemben, gólt nem. Az idő múlásával a Rakamaz erősített, nyíltan Van aki örül, van aki nem Jön a pólóplusz Szolnoki MÁV MTE—Deb­receni MVSC 0:6 (0:2). Szol­nok, 400 n. V.: Varga J. Sz. MÁV MTE: Hatvani—Kis, Ágh, Szilágyi, Rózsavölgyi— Csató, Varga J- (Seregi), Ka­tona—Hegedűs, Kanyári, Bontovics. Edző: Szatmári János. DMVSC: Mező—Ta­kács, Nagy, Plókai, Balogh— Moldván, Csiszár, Rostás, Adorján—Ulveczki, Benyó (Tóth). Edző: Temesvári Mik­lós. A várt hazai összeállítás megváltozott, ugyanis Kato­na a pénteki fellebbviteli tárgyaláson visszakapta já­tékjogát. Aranyat érő esőben indult útjára a bőrgolyó. Szolnok lépett fel támadólag, a hajdúságiak altatás utáni kontrákra építettek. A 13. perc majdnem balszerencsét hozott a hazaiaknak, mert Benyó baloldali átadását a veterán Moldván a felső léc­re fejelte. A félidő közepén Balogh nagy lendülettel tört át a szolnoiki térfélre és a hátráló védők között 28 mé­terről lövésre szánta el ma­gát, a jól eltalált lapos labda Hatvanit érintve került a hálóba 0:1. Tíz perccel ké­sőbb Adorján megforgatta Ághot, beadását Rostás ka­pásból fölé bombázta, öt perccel a pihenő előtt Rostás középen két védőt, kicselezve 12 méterről megszerezte csa­pata második gólját 0:2. Szü­net után gyorsan jött a har­madik, Rostás balról benye­sett átadását Ulveczki csuka­fejessel értékesítette 0:3. Megszeppentek a hazaiak, a magabiztos DMVSC Rostás révén újabb gólt ért el; mi­után 25 méteres szabadrúgá­sa a pipában kötött ki. A biz­tos vezetés tudatában sem la­zított a vendégcsapat. A 64. percben Rózsavögyi buktat­ta a kapu előterébe érkező Ulveczki t, a 11-est Rostás a bal alsó sarokba gurította 0: 5. Néhány percre rá Mező hóna alatt elcsúszott Kis ke­resztlabdája, Kanyári nem találta el az üres kaput. Ez­után Seregi kapáslövésénél bizonyította jó formáját a kö­zelmúltban rehabilitált por­tás. Nyolc perccel a hármas sípszó előtt Moldván robo­gott el a jobb oldalon, pon­tos beívelését Plókai közel­ről bebólintotta 0:6. A ha­mar önbizalmát vesztett MÁV MTE ezen a napon nem volt egy súlycsoportban ellenfelével. Támadói nem tudtak szabadulni a szoros védőőrizetből, a középpályá­sok körülményesnek bizo­nyultak. a védők pedig ne­hezen álltak lábukon. A lá­tottak alapján ilyen különb­séggel is teljesen megérde­melt a hajdúságiak győzelme és bajnoksága. Jók: Bontovics, Rózsavöl­gyi, ill.: Balogh, Rostás, Ul­veczki. NI. Bajai SK—Lehel SE 2:1 (0:0). Baja, 1000 n. V.: Ádám. Lehel SE: Balázs— Balogh, Bukhár, Fényes, Su­lyok—Németh, Bató, Ludasi —Mosonyi, Kovács (Pász­tor), Gulyás (Szántai A.). A 20. percben a bajai Horváth középen kiugrott, 10 méterről leadott nagy lö­vését Balázs elcsípte. öt perc múlva Gulyás kapott sárga lapot, majd Tóth ju­tott ugyanerre a sorsra Gu­lyás elleni szabálytalan­ságáért. A 30. percben Su­lyok—Fényes összjáték után Ludasi 28 méterről ballal hajszállal fölé bombázott. Később ugyancsak Ludasi ■beadásából Gulyás 18 mé­terről mellé lőtt. Az elkö­vetkezendő negyedórában a hazaiak három gólhelyzetet is kialakítottak, de a jász­berényi védők az utolsó pil­lanatban mindig közbelép­tek. Az 52. percben jobb ol­dali szögletet rúgott a Baja, a belőtt labdára Morvái ér­kezett és 8 méterről a ka­puba továbbította a labdát 1:0. A 85. percben Bukhár 35 méteres nagyerejű sza­badrúgását Farkas csak üggyel ^bajjal védte. Az utolsó percekben újabb két góltól mentette meg csapa­tát Balázs kapus. A 88. perc­ben Schneider, Fényes és Sulyok díszkíséretében be­tört a jászberényi 16-oson belülre és a 'bal sarokba po­fozta a labdát 2:0. Az utol­só percben egy gyors jász­berényi ellentámadás során Ludasi kitört, a bajai Bene visszahúzta. A tizenegyest Mosonyi a hálóba vágta 2:1. A jászberényi védelem jól játszott, közülük Balázs ka­pus emelkedettéi, aki a bravúros védések sorát mu­tatta be. Középpályán Lu­dasi jó labdákkal indította az egymást alulmúló ener­­vált csatártársait. Mosonyit már az elején megfenyítette védője, ezért kapura ve­szélytelenül játszott. Kovács a tőle megszokott, lassú ne­hézkes játékát nyújtotta, le­cserélése indokolt. .Egyedül Gulyás jelentett csak ve­szélyt a hazai kapura. — Hoffer — További eredmények: Diósgyőri VTK—Eger 1:1 (0:1) — 11-esekkel 4:5, Nyír­egyháza—Kecskemét 1:0 (0:0), Ózd—Szeged SC 0:1 (0:0), Szarvas—Hatvan 1:0 (1:0), Metri-pond—DUSE 1:0 (0:0), Debreceni Kinizsi— Kazincbarcika 1:1 (0:1) — 11-esekkel 5:4. A csoport állása 1. DMVSC 28 19 4 1 4 49—16 66 2. Szeged 28 16 5 1 6 36—17 59 3. Szarvas 28 13 5 4 6 35—23 53 4. Metripond 28 14 3 3 8 40—32 5i 5. D. Kin. 28 11 6 4 7 38—26 49 6. Eger 28 10 4 6 8 34—36 44 7. DUSE 28 10 4 4 10 31—33 42 8. K.barc. 28 8 7 3 10 31—40 41 9. Ny.háza 28 9 3 7 9 36—30 40 10. Szolnok 28 9 4 5 10 42—44 40 11. EJVTK 28 8 5 4 11 27—34 38 12. Kecsk. 28 10 1 4 13 32—29 36 13. Baja 28 8 3 5 12 28—42 35 14. Ózd 28 7 3 6 12 25—27 33 15. Hatvan 28 4 4 4 16 18—42 24 16. Lehel SC 28 3 4 4 17 20—51 21 Zörgött Pók hálója lendültek támadásba az egyenlítésért. A 76. percben Sándor lyukat rúgott saját kapuja előterében, a tiszta labdát Béres az önfeláldozó­­an kivetődő Brakszatóriszba lőtte. Az utolsó tíz percben a kozkáztató Rakamaz beszorí­totta a honvédeket, akiknek végül sikerült kibekkelni a meg-megújuló támadásokat. A mérkőzés színvonala nem érte el a közepest, inkább a küzdő jelleg dominált, ebből viszont játék nem alakulha­tott ki. Jók: Nagy, Horváth M., Sándor, illetve: Pók, Goneth, Béres. (Néder) Jászkisér—Tiszavasvári 1:1 (0:1). Tizenegyesekkel 5:3. Jászkisér, 150 néző: V.: Bú­zás. Jászkisér: Németh— Farkas J.. Himpli (Gólya), Farkas L„ Kisnémeth, Ko­vács, Tóth. Bólva, Farkas F, Ládi, Nemes (Pásztor). Edző: Bukhár László. Tiszavasvári: Szőlősi—Veres, Széki, Kala­pos. Lakatos. Herman. Ke­gyes, Fecskó, Bohács, Kiss. Er­délyi. Edző: Gáspár László. A hazai csapat lépett fel támadólag, az 5. percben ti­zenegyeshez jutottak, melyet Himpli csúnyán mellérúgott. A kihagyott büntető sokkolta a hazai csapatot, a 15. perc­ben a vendégek tizenegyesét, Bohács biztosan értékesítet­te 0:1. Ezután egyenlő erők küzdelme jellemezte a mér­kőzést. a hazaiak nagyobb lelkesedéssel, míg a vendé­gek rutinosabban játszottak. Szünet után is hasonló volt a helyzet. A 62. percben egy korszerű hazai akció után Bolya szép sarkos góllal egyenlített ki 1:1. Ezután már a mérkőzés állása nem változott, a tizenegyes rúgá­sokból a jászkisériek 5:3 arányban győztesen kerültek ki. Jók: Németh, Ládi, Farkas, ill.: Kiss, Bohács. Ifi: Jászkisér—Tiszavasvá­ri 1:2. Balmazújváros—Török­­szentmiklós 1:0 (1:0). Bal­mazújváros, 500 n. V.: Maró­­ti. Törökszentmiklós: Elekes —Szebenyi, Csontos, Molnár, Erdősi, Boros, Öz, Repka (Katona), Lóié, Rupa, Dalos. Edző: Bana János. A vendégnek már a 3. percben helyzetük volt. Da­los éles beadását Csontos tisztán kapta, de lövését a hazaiak kapusa védte. Többet birtokolta a hazai csapat a labdát, viszont mindkét csa­patnál sok volt a pontatlan átadás. A 25. percben Boros szép cselek után 14 méterről leadott lövését nagy bravúr­ral mentette Mangu. A 30. percben rövidzárlat a mikló­­si védelemben, amelyet Ko­vács kihasznált 1:0. A gól után nagy nyomás neheze­dett a miklósi kapura, de a védők, ha szerencsével is, mentettek. A második félidő­ben is a hazaiak játszottak fölényben, Elekesnek több­ször kellett bizonyítani jó formáját. A 60. percben őzt utánrúgásért kiállították, öt perc múlva Kovács büntető­jét Elekes kivédte. Közepes iramú és színvonalú mérkő­zésen biztos hazai győzelem született. A miklósiak fá­radtan mozogtak. Jók: Vágner, Szige, Ko­vács ill.: Elekes, Molnár, Csontos. Ifi: TSE—Balmazújváros 3:1 (2:0). — Nagy — Volán Rákóczi SE—Haj­dúnánás 1:0 (0:0). Rákóczi­falva, 350 n. V.: Fodor. V. Rákóczi: Újfalusi — Ladá­nyi Silye, Bencsik, Matula, Rácz, Hábensusz, Tóvízi (Szénási), Tubák, Török, Molnár. Edző: Sebők György. Az esőben kezdődő mér­kőzést a hazai csapat irá­nyította és már akár a 10. percben is eldőlhetett vol-' na a találkozó, azonban Há­bensusz ikét esetben is óriá­si helyzetben hibázott. Szin­te egy kapura játszottak a hazaiak, de azt sehogysem tudták bevenni. A második játékrészben tovább tartott a Rákóczi fölénye. A 70. percben Török szögletét Molnár fejelte a kapuba 1:0. A továbbiakban a csa­tárok egymást múlták fe­lül a helyzetek kihagyásá­ban. A közepes színvonalú mérkőzésen a lelkesen és jól játszó vendégek ellen a helyzetek sokaságát kiha­gyó csapat nyert. Jók: Silye, Ladányi, Ma­tula, ill.: Gormán, Bárány, Nagy N. Ifi: Volán Rákóczi—Haj­dúnánás 4:0. További eredmények: Mezőcsát—H. Asztalos 1:0 Kaba—Szeghalom 4:1 (1:1), Hajdúböszörmény—Lenin­­város 3:0 (1:0), Berettyóúj­falu—Kisvárda 2:2 (1:0) ti­zenegyesekből 3:5. T otóeredmények 1. Blau—Weis 90—Meppen 1 2. Schalke 04—Freiburg 1 3. Aachen—Wattenscheid 2 4. Darmstadt—Fortuna Köln 1 5. Ascoli—Atalanta 1 6. Cesena—Verona x 7. Como—Milan x 8. Internazionale—Napoli 1 9. Pisa—Torino 1 10. Róma—Lazio x 11. EmDOli—Genoa x 12. Monza—Udinese x 13. Sambenedettese—Taranto 1 Pótmérkőzések: 14. Messina—Reggina 1 15. Licata—Ancona x 16. Catanzaro—Avellino x