Szolnok Megyei Néplap - Néplap, 1989. május (40. évfolyam, 101-126. szám)

1989-05-22 / 118. szám

SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP M 1989. MÁJUS 22. 7 Debrecenben eltemettek egy szolnoki motorost Labdarúgó NB II Mélyhűtöttók a diósgyőri vasat Rabolt a Szolnok Nem jöttetek el Brani te­metésére! — állítottak meg jogos szemrehányással a múlt héten Debrecenben kö­zös ismerőseink. Brani — Bráner István — örök ál­mát alussza immár a deb­receni temetőben. Alig volt több harmincnál, amikor — furcsa körülmények között — bevégezte életét. Már a hetvenes évek vé­gén megismerkedett a sa­lakmotorozással Debrecen­ben. Hihetetlen szerénysége, tenniakarása hamarosan a pálya mindenesévé avatta. Sportolóként volt ő gond­nok. fűtő, karbantartó, sze­relő és ki tudja felsorolni még mi — egyszemélyben. Talán éppen imádott sport­ágára, a motorozásra jutott legkevesebb ideje. Ezért aztán néki — olykor fáradtan, kialvatlanul — többszörösen meg kellett küzdenie a salakkörben min­den egyes pontocskáért. Tet­te, nem is akárhogyan! Az évtized elején már az első osztályúak között találjuk a vékonyka, kistermetű, csu­paszív emberkét. Adorján­nal, Hajdúval, Tihanyival, Oreskóval, Bódival egy csa­patban. Brani, a kisember közöttük is megállta a he­lyét. Igaz, nem lett belőle vi­lágklasszis, de egy-egy ki­adós edzésen nyújtott mo­torozására ma is emlékez­nek Debrecenben. Nem tartozott a szerencsés versenyzők közé: Amikor Szolnokra hívták motorozni, örömmel jött, hiszen tudta; odahaza nemigen fér be a debreceni „nagyok” közé. Rákóczifalván is ugyan­olyan szerény, csendes fia­talembernek ismerték, mint szülőföldjén. Nagyon bizo-Törökszentmiklósi SE— Mezőtúri Honvéd 3:3 (1:2), tizenegyesekkel 4:3. Török­­szentmiklós, 800 n., v.: Né­meth. Törökszen tavik lós: Elekes—Szebeny i, Csontos, Molnár, Erdősi, Boros, Öz (Katona), Repka (Rupa), Ló­ié, Ramos, Sebők. Edző: Ba­­na János. Mezőtúr: Brak­szatorisz—Horváth A. (Pró­­kai), Oláh, Dávid, Tiba, Sán­dor, Vadicska, Hudák, Far­kas, Major, Nagy (Pauk). Edző: Földesi János. A vendégek kezdték a me­gyei rangadót, de a második percben már a hálójukban táncolt a labda. A Honvéd portása előtt ide-oda patto­gott a bőrgolyó, Repka esz­mélt a leghamarabb és a ka­puiba pofozta a labdát, 1:0. A 9. percben egyenlítettek ;l ka­tonák. Sándor 16 méterről a jobb alsó sarokba talált, 1:1. A gyorsan esett gólok egyik csapatot sem törték le, élénk iramban folytatták a játé­kot. Ennek eredménye a 25. percben Vadicska 14 méter­ről leadott kapás-lövése, Vasárnap rendezte a Szol­noki MÁV MTE országos párbajtőrvívó versenyét, me­lyen a Bp. Honvéd, az MTK VM, az Üjpesti Dózsa és a Békéscsabai Előre SC ver­senyzőin kívül a Szolnoki MÁV MTE öt párbajtőr ví­vója is pástra lépett. Az az igen kedvező, de annál rit­kább esemény fordult elő, hogy a versenyen valameny­­ny.i elindult szolnoki ver­senyző minősítő pontokat tudott szerezni, miután az első 18 közé kerültek. Mind az előmérkőzések, mind a döntő szonos mérkőzéseket hozott és az első hely is holtverseny útján dőlt el. Eredmények: 1. Teravago­nyítani akart. Túlságosan is be akarta bizonyítani, hogy méltó a bizalomra, ezért bu­kott olyan irtózatosat — hány éve is már, három? — Szegeden a páros bajnokság első fordulóján. Drótok, szegek, csavarok fogták össze bokáját. Több mint egy évig lábadozott. Amikor felépült, taxiba ült. Járta nappal, éjszaka a vá­rost. Már jobban tájékozó­dott Szolnokon, mint Deb­recenben. Hívtam az új szakosztály­ba. Nem jött. Azt mondta, fél, hogy elveszíti a pert vál­lalata ellen. Pénzre ment a dolog. Sportsérülését az or­vosok maradandó fogyaté­kosságnak ítélték. Az pedig tudvalevő, hogy csak a tel­jesen egészséges ember spor­tolhat. Ha megint motorra ül. önmagáról mondja ki: kutya bajom. Felesége itthagyta, magá­val vitte Debrecenbe kislá­nyukat. Pista dolgozott vagy két évig keményen, összeszo­rított foggal. Nem sok re­ménnyel. Ügy érezte, félre­­siklott az élete; sportpálya­futásának végérvényesen vége. Tragikus haláláról ellent­mondóak a hírek. Kocsiban érte végzete, fának hajtott valahol Debrecen környékén. Miért? Egy fiatalember ér­telmetlen, korai halálhírét hallva mindig számításba kerülnek a körülmények. Mennyi múlt rajta? S meny­nyi azokon a körülménye­ken, amelyek az elmúlt fél évtized szolnoki salakmotor­sportja történetében mérhe­tők, személyekben hitelesít­hetők? mely a kapu jobb oldalában kötött ki, 1:2. A gól után többet birtokolta a labdát a hazaii csapat, de a honvéde­­sek jól romboltak. Az első félidő a miklósiak enyhe fö­lényével ért véget. A 47. percben Elekesnek kellett menteni bravúrral Major nagyerejű lövését. Az 58. percben újabb vendéggól. Nagy a hazai védelem dísz­kísérete mellett biztosan lőtt a hálóba, 1:3. A 65. percben szépíthetett volna a mik.ősi csapat. Rupát a vendégek kapusa a 16-oson belül buk­tatta, 11-es. Csontos büntető­jét Brakszatorisz szögletre ütötte. Kettő perc múlva Csontos az előző hibáját helyrehozta: 18 méterről szabadrúgásból védhetetlen gólt bombázott a jobb alsó sarokba, 2:3. Ezután a tö­­rökszenitmiklósiak nagy ira­mot diktáltak az egyenlítés­ért, míg a vendégek az ered­mény megtartására töreked­ték. A hazaiak nagy nyomá­sa a 85. percben gólt ered­ményezett. Rupa baloldalt nov Zsolt (Bp. Honvéd), ...4. Berman 4 gy., ...9. Tóth N. 1 gy., ...13. Csigó, 14. Dián, 18. Bende (mind MÁV MTE). Berman tényleges katona­idejét tölti, így eredménye jónak mondható. Tóth Nim­ród bokája a döntőben ki­fordult, ami gátolta a ver­senyzésben. Ezzel a megméretéssel zá­rult az 1988—1989 őszi—ta­vaszi versenyévad, amely alapján az MVSZ minősítő bizottsága kidolgozza, majd közreadja az új minősítése­ket. Augusztustól már csak az új minősítések alapján lehet indulni a küzdelmeken. (Szentistvány) Ónodi Henrietta Arany a tornász EB-n Vasárnap délután a 17. női tornász EB felemáskorlát döntőjében Ónodi Henrietta 9.962 ponttal aranyérmet nyert, ő a magyar női torna­sport első Európa-bajnoki érmese. Harmadik hely az Alföld Kupán Szombaton Egerben ren­dezték meg a már hagyomá­nyos kispályás labdarúgó Alföld Kupát, amelyen a ti­szántúli megyei lapok ama­tőr focistái vettek részt. Me­gyénk zsurnalisztái — Néder Tarpai, Majnár, Szilas, Szundi és Mészáros összeál­lításban — sikeresen szere­peltek, és a harmadik helyen végeztek. Totóeredmények ír. Hannover—1. FC Köln x 2. Hamburger SV—VfB Stuttg. 1 3. Dortmund—B. Uerdingen 1 4. Bayreuth—Aachen 2 5. Freiburg—Blau-Weiss 90 2 6. Hertha BSC—Dannstadt 1 7. Mainz—Braunschweig 1 8. Pescara—Lecce x 9. Bologna—Internazionale 2 10. Atalanta—Sampdoria 1 11. Avellino— Bari l 12. Taranto—Messina 1 13. Brescia—Sambenedettese x Pótmérkőzések: 14. Meppen—FC Homburg x 15. Wattenscheid—Düsseldorf 2 16. Union Solingen—Essen 1 elviharzott, az alapvonal kö­zeléből élesen belőtt labdája Lóié lábáról a kivetődő ka­pus mellett a hálóba pat­tant. 3:3. Mérleg: a két szomszédvár jól felkészült csapata, kitűnő iramú és változatos mérkőzést ját­szott. Jók: Elekes. Molnár, Csontos, Ramos, illetve Sán­dor, Vadicska, Farkas. A ti­zenegyes rúgásoknál a ha­zaiak közül Sebők, Csontos, Erdősi és Molnár betalált, míg Lóié hibázott. A mező­túriak közül Major, Prókai, Farkas volt eredményes, míg Brakszatorisz, illetve Sándor nem. Ifi: Mezőtúr—Törökszent­­mi kl ós 2:1. További eredmények: Szeg­halom—Mezőcsát 2:1 (1:0), Asztalos SE—Jászkisér 1:0 (0:0), Tisza vasvári—Hajdú­nánás 4:1 (3:0), Rakamaz— Berettyóújfalu 2:0 (1:0), Kis­­várda—Hajdúböszörmény 1:0 (0:0). Leninváros—Kaba 0:0, 11-esekkel 7:8, Balmazújvá­ros—Volán Rákóczi 1:2 (1:1). Fogyókúrázásról az esti Telesportban A hétfő esti másfél órás Telesport sztárvendége Var­ga Zoltán, a Ferencváros egykori labdarúgója lesz. A műsor választ ad arra a kér­désre, hogyan nyert Európa­­bajnokságot a hétvégén Né­meth Katalin és Ónodi Hen­rietta? A 90 pencben beszá­moló hangzik el arról, hogy a Fogyi Klub eddigi rekord­ja mínusz 15 kg. A Telesport munkatársai megpróbáltak utánajárni, hova lett a Va­sas régi dicsősége, és ezút­tal sem hiányzik a műsor­ból az európai focikörkép. Szó lesz még labdarúgó pop­sztárokról, és a szokásos rejtvény mellett a magyar­­országi golf ünnepéről is lát­hatnak a nézők összeállítást. Lehel—UVTK 3:1 (0:0), Jászberény, 700 n. V.: Sze­keres. Lehel: Balázs—Ba­logh, Bukhár, Fényes, Su­lyok—Németh, Bató, Ludai, Mosonyi, Kovács (Váczi), Gulyás (Pásztor). Edző: Pé­­celi Szabolcs. DVTK: Veréb —Héjas (Lente), Leskó, Kut­­tor, Takács—Bém (Rostás), Huszák, Tóth—Hanyecz, Szlifka, Farkas. Mb. edző: Kiss László. A mérkőzés előtt egyperces gyászszünettel tisztelegtek a hétközben el­­húnyt dr. Bankovics István emlékének a csapatok. A vasgyáriak bátran kezdtek, míg a Lehel túlbiztosított vé­delemmel kísérletezett. Tíz perc elteltével is a vendégek voltaik aktívabbak, Szlifka, Huszák és Farkas egyre­­másra rettegésben tartotta Fényeséket, akik apró sza­bálytalanságokkal tördelték a játékot. A 17. percben Buk­hár sárga lap árán szerelte a kitörő Szlifkát a kaputól 18 méterre, a szabadrúgást Hu­szák a sorfal fölött a jobb sa­rok felé csavarta, de Balázs gyors vetődéssel szögletre mentett. A másik oldalon Gulyás lebirkózta a szöglet­­zászlónál Héjast, a beadását Leskó kivágta a berobbanó Mosonyi elől. öt percre rá Bukhár rövid hazaadására Szlifka lecsapott, és a kiin­duló Balázs fölött a kereszt­lécre ívelt. A félidő közepén Gulyás labdájával Sulyok robogott el a bal oldalon, ka­pu elé ívelését Ludai elvétet­te, a labda Mosonyi elé pat­tant, aki hét méterről a rövid sarok fölé bombázott. A nagy helyzet felpörgette a hazaiakat, bátran lendültek támadásba. A 29. percben Kovács jó labdát tálalt a kö­zépen beinduló Mosonyi elé, ő Leskóval a nyakában óriá­si helyzetben a vetődő Veréb kapusba lőtt. Mintha elfo­gyott volna a DVTK muní­ciója, fokozatosan a heré­nyiek vették át az irányítást, Bató akár a vezetést is meg­szerezhette volna, de tíz mé­teres lövése a kapufa tövénél hagyta el a játékteret. A szü­netben kellemes zápor fris­sítette fel a gyepszőnyeget, a második játékrész elején né­mi gondot okozva a labda­­szelídítőknek. A folytatásban először Hanyecz futotta le Sulyokot, fél percre rá Szlif­ka v'iharzott el Balogh mel­lett, lapos lövése elsuhant a kapu előtt. A túloldalon Mo­sonyi egy baloldali beadást követően Maradona-módra kézzel próbált a kapuba to­vábbítani, de Szekeres játék­vezető nem dőlt be. Az 57. percben megszerezte a veze­tést a Lehel. Ludai a balol­dalon átjátszotta a kereszte­ző Leskót, beadására Moso­nyi és Veréb egyszerre érke­zett, összecsapásuk eredmé­nyeként a labda Kovács elé pattant, aki közelről a báló­ba továbbított, 1:0. Ezután ügyesen átengedte a teret a hazai csapat ellenfelének és kontra támadásokra építve továbbra is veszélyesek vol­tak. A 66. percben Németh lapos szögletét Ludai a ka­pufa tövénél Mosonyi elé perdítette, s a csatár nem ke­gyelmezett Verébnek, 4 mé­terről a léc alá vágta a lab­dát, 2:0. Rögtön cserélt a A Szolnok Városi ISH és a Szolnoki Mezőgép közösen megrendezte az 1989. évi vá­rosi DSE sakk csapatbajnok­ságot. A versenyen négy kö­zép- és négy általános isko­la csapatai vettek részt. A csapatok 4—4 táblán, kör­mérkőzésen döntötték el, hogy melyikük a közép- és az általános iskolai csapat-DVTK, a védő Héjast a tá­madó Lente váltotta fel, és nem hiába, mert a nagyobb erővel támadó vendégek pár perc múlva szépítettek. Szlif­ka éles szögből leadott lövé­sébe Sulyok belevetődött és testéről a megdermedt Ba­lázs mellett a kapuba ván­­szorgott a labda, 2:1. Óriási küzdelmet hozott az utolsó negyedóra, a borsodiak is­métlődő rohamait önfeláldo­zó védekezéssel tette ártal­matlanná a Lehel védelem. Az utolsó percben eldőlt a három pont sorsa, Váczi 18 méteres szabadrúgása a sor­falról Mosonyi elé került, aki közelről nem hibázott, 3:1. Bátortalan kezdés után egy­re veszélyesebben játszott a jászsági együttes. Vezető góljukat követően egyértel­mű fölényben szemre is tet­szetős megoldásokkal tették élvezetessé a találkozót. A vendégek szépítő gólja egy kissé kapkodóvá tette őket, de az utolsó percben végleg eloszlatták a kételyeket. A hazaiaknál Ludai, Mosonyi és Bukhár játszott jól, a diós­győriek közül Szlifka, Hu­szák és Kuttor dicsérhető. NI Kecskeméti SC—Sz. MÁV MTE 2:4 (2:1). Kecskemét, 2000 n., V.: Vad (Kiss—Baj - kai). Kecskemét: Nagy Zs.— Hofmeiszter, Somogyi, Bukó, Múlik,—Hájer, Kiss P., Rácz, Ozsvátih, Tóth, Durucskó. Edző: Losonczi László. Szol­nok: Hatvani—Kiss, Ágh, Rózsavölgyi az egyik erősség Szilágyi, Rózsavölgyi, Csató, Varga J., (Varga I.), Katona —Hegedűs, Kanyájri (Sere­gi), Bontovics. Edző: Szat­mári János. Az ötödik percben meg­szerezte a vezetést a hazai csapat. Jobb oldali szöglet­rúgás után Kiss P. a hosszú sarokba csúsztatta a labdát, 1:0. A 12. percben formás támadás után egyenlített a Szolnok. Rózsavölgyi nagy­szerű labdát kapott a bal oldalon, mintaszerűen adott be és a védők közé berob­banó Hegedűs a jobb felső sarokba fejelte a labdát, 1:1. A 17. percben Katona 20 méterről leadott lövése cen­timéterekkel süvített el a felső léc felett. A 25. perc­ben óriási védő és kapushi­ba juttatta vezetéshez a ha­zai csapatat. Durucskó 30 méteres ívelése átszállt Csa­tó feje felett, Rácz fejjel maga elé tette a labdát, bajnok, valamint, kik a táb­­lánkénti legkiemelkedőbb pontszerzők. A bajnokság végeredménye: középisko­láknál 1. Varga Katalin Gimnázium 25. 2. Pálfy Já­nos Szakközépiskola 18.5. 3. Vásárhelyi Pál Közgazdasá­gi Szakközépiskola 16 pont­tal. Általános iskoláknál 1. Ságvári 15. 2. Rákóczi 12. 3. Münnich 6.5 ponttal. A éles szögből — az elmélá­zó Hatvani mellett, a jobb sarokba lőtt, 2:1. A 27. perc­ben egyenlítési lehetőséget szalasztottak el a vendégek. Rózsavölgyi 35 méteres sza­badrúgását Nagy a bal al­só sarok elől kiütötte és az érkező Hegedűs közelről új­ból a kapust találta el. A második félidőt góllal nyi­totta meg a Szolnok. Kato­na nagyszerű labdát adott a 16-os előtt áldó Bontovics­­nak, aki lefordult védőjéről, majd két hátvéd között be­tört a büntető területre, jól gurított el Nagy kapus mel­lett és £z érkező Csató az üres kapu közepébe lőtt, 2:2. A 68. percben újább gólszer­­iz^si lehetőségiéit szalasztott! el a Szolnok. Hegedűs jól adott a hazai kapu előteré­be, Varga J., nagyszerűen emelkedett ki a védők gyű­rűjéből, 10 méteres fejesét Nagy a jobb kapufára ütöt­te, majd a védők felszabadí­tották. 7 perc múlva újabb helyzet maradt ki a hazai ‘kapu előtt. Katona jó labdát adott a kitűnően érkező Bon­­tovicsnak, aki a döntő pil­lanatban a jobb lábával el­rúgta a fal elöl. Két perc múlva megszerezte a veze­tést a Szolnok. Kanyári— Katona kényszerítőzés után Varga J., elé került a labda, aki a balösszekötő helyéről 12 méterről a bal alsó sa­rokba lőtt, 2:3. A 79. perc­ben egy összecsapás után Vad játékvezető elhamarko­dottan felmutatta Katonának a piros lapot. A 90. percben végképp eldőlt a három pont sorsa. Bontovics elvette az ellenféltől a labdát és a ki­futó kapu védő mellett 16 méterről a bal alsó sarokba gurított, 2:4. Az elején gyor­san bekapott gól nem za­varta meg a vendégeket, vé­gig támadták a 90 percet, sok helyzetet dolgoztak ki, amiből négyszer be is talál­tak az ellenfél kapujába. Idei idegenbeli legjobb játé­kával közönségsikert aratva, megérdemelten rabolta el Szolnok a három pontot. Jók: Rózsavölgyi, Ágh, Ka­nyári, Bontovics (a mezőny legjobbja), illetve Somogyi, Durucskó. — Kolláth i— További eredmények: Ke­leti csoport: Eger—Metri-pond 4:3 (3:1), DUSE— Szarvas 2:1 (1:0), Hatvan— Űzd 0:2 (0:0), Kazincbarcika —Nyíregyháza 2:2 (2:1) — 11-esekkel 3:1, Szeged— Debr. Kinizsi 0:1 (0:1). NB II. Keleti csoport 1. DMVSC 27 18 4 1 4 43-16 63 2. Szeged 27 115 5 1 6 35-17 56 3. Szarvas 26 12 4 4 6 34-23 48 4. Metrip. 27 13 3 3 8 39-32 48 5. D. Kin. 27 11 5 4 7 37-25 47 6. DUSE 27 10 4 4 9 31-32 42 7. Eger 26 10 3 5 8 33-35 41 8. Szolnok 27 9 4 5 9 42-38 40 9. Kazincb. 27 8 7 2 10 30-39 40 10. Nyíregy. 27 8 3 7 9 35-30 37 Hl. DVTK 27 8 5 3 11 26-33 37 12. Kecsk. 27 10 1 4 12 32-28 36 13. Ózd 27 7 3 6 11 25-26 33 14. Baja 27 7 3 5 12 26-41 32 15. Hatvan 27 4 4 4 15 18-41 24 16. Jászb. 27 3 4 4 16 19-49 21 A 26. fordulóban felhöszaka­dás miatt elmaradt Szarvas— Eger mérkőzést szerdán jatez­szák. Varga táblánkénti legjobb pont­szerzők a következők: 1. táblán Barta József (Varga) 7. 2. táblán Nagypál Tamás (Varga) 7, 3. .táblán Modla Ferenc (Rákóczi) 6. 4. táb­lán Szabó Zsolt (Vásárhelyi P.) 6 ponttal. Kiváló telje­sítményt nyújtott Kada Ma­riann (Vásárhelyi), aki a 3. táblán 5 pontot szerzett. — I. — Labdarúgó NB III Nehéz (volt) a dolga a katonának Vívás Pontos volt minden szolnoki majd balra kisodródva — Sakk Ha észjáték akkor,