Szolnok Megyei Néplap, 1988. március (39. évfolyam, 51-77. szám)

1988-03-28 / 74. szám

1988. MÁRCIUS 28. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 7 Fogadalmat tettek az olimpikonok (Folytatás az 1. oldalról) híveket, rajongókat, honfi­társaikat. És ha tudása leg­javát nyújtva, fogadalmához híven és az eszméhez méltó módon küzd, a béke és a szabad testvériség ügyét is szolgálja. Azt, aimá az embe­riség örök reménye. Az eskü, a fogadalom te­hát más szóval hűség. Hű­ség a bizalmat adó és cse­rébe örömet váró hazához, és hűség a versengés emberi eszméjéhez. Csak így mond­hatjuk majd a Játékok múl­tán Vörösmartyt idézve: „ez jó mulatság, fórfimunka volt”. Ezután ismert élsportolók léptek a színpadra Vaskúti István, olimpiai és világbaj­nok kenu-versenyző vezeté­sével. Komáromi Tibor bir­kózó, illetve Csípés Ferenc kajak-versenyző hozta a nemzeti és olimpiai zászlót, mellettük Jánosi Zsuzsa ví­vó, Fóriáin Éva sportlövő és Borkai Zsolt tornász lépdelt. A szín hátterében felgördült egy függöny, láthatóvá vált az olimpiai ötkarika, és az erre az alkalomra megépí­tett kandeláberben lobogó olimpiai láng. Vaskúti István mondta el az olimpiai fogadalom szö­vegét, miközben felcsendül­tek a Szózat hangjai. Hu­szonegy sportág — 37 sport- egyesületből meghívott — 378 válogatott kerettag spor­tolója mondta az eskü szö­vegét: A sportolók fogadalomté­telét követően Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára a NOB-emlékér- mét adta át a következő olimpiai bajnokoknak: Papp László ökölvívónak, Rejtő Ildikó és Gerevich Aladár vívóknak, valamint a 96 esz­tendős Szalai Józsefnek, aki az 191i?-es ötkarikás verse­nyeken ezüstérmet szerzett a tornászok küzdelmében. (Balczó András öttusázó be­„Én ..., a magyar olimpiai keret tagja fo­gadom, hogy becsülete­sen, töretlen akarattal, legjobb tudásom szerint készülök a XXIV. nyári olimpiai játékokra. Fo­gadom, hogy a felkészü­lés és a versenyek alatt magatartásomat és min­den tettemet, népem, hazám iránti szeretet és hűség hatja át. Ígérem, igaz képviselője leszek a népek közötti béke és barátság nemes eszméjé­nek, és mindent megte­szek, hogy a világ spor­tolóinak legnagyobb se­regszemléjén eredmé­nyesen képviseljem ha­zámat, a Magyar Nép­köztársaságot." tegsége miatt személyesen nem vehette át az emlékér­met). A fogadalomtótel után Grósz Károly, a Miniszter- tanács elnöke és Fejti György, az MSZMP KB tit­kára nyilatkozott az MTI m unkatársai nak. Grósz Károly többek kö­zött ezt mondotta: — Az olimpiai eszme szép megfogalmazása volt a fo­gadalomtétel és az ezt kísé­rő nagyszerű műsor. Az em­ber örök törekvésének — mindig többet, jobbat alkot­ni — megtestesítője a sport, és a sport legmagasztosabb ünnepe az olimpia. Számom­ra nagy megtiszteltetést je­lentett, hogy jelen lehettem a magyar sportolók olimpiai fogadalom tételén, örömmel fogadtam el Deák Gábor meghívását. Jó volt érezni ezen a vasárnap délelőttön, hogy hazánk sportoló ifjúsá­ga mennyire elkötelezett az ország boldogulása iránt. Milyen eredményt vár a sportolóktól a szöuli olimpi­án? — Politikusként megtanul­tam, ihogy a tényekkel, a realitásokkal kell számolni, nem pedig a vágyakkal. Ép­pen ezért nem is vállalko­zom jóslásra. Arra azonban szeretném felhívni a figyel­met: nincs olyan apró siker, amely ne lenne fontos, érté­kes. Sajnos sokan hajlamo­sak arra, hogy csak a győ­zelmet fogadják el igazi eredménynek. Pedig meg kell becsülnünk a szorgal­mas, úgynevezett „hétköz­napi” munkát is. Ez ugyan­úgy érvényes a sportra, mint az élet valamennyi egyéb területére. Röplabda NB I. Hazai pályán jobban megy A sötétmezes Soós leüti a labdát, balra Makói, jobbra Szűcs beavatkozásra kész Férfi: Malév SC—Szolnok Vegyiművek 3:1 (9, 12, —3, 5). Nagyszalonta u. V.: Hor­váth. Malév: Kovács, Bar- bócz, Szabó, Balázs, Zoufal, Miklós. Csere: Cserfalvi. Edző: Prouza Ottó. Szolnok, Pető, Czanek, Hajdú, Ma­kói, Soós, Szűcs. Csere: Ily- lyés. Edző: Liszi Ferenc. A kijelölt második játék­vezető nem érkezett meg, ezért Horváth egyedül ve­zette a mérkőzést, mindkét csapat megelégedésére. A sé­rülésekkel tizedelt Vegyi­művek jól tartotta magát az első játszmában, és 9:7-re is vezetett. De innen már nem sikerült pontot elérni. A második játékrészben to­vábbra is a hazaiak irányí­tottak és ll:2-re elhúztak. Szívós mezőnymunkával, és jó sánccal sikerült még a felzárkózás, de a cserejáté­kosok hiánya nagyon érző­dött az összpontosításban, így ez a játszma is a Ma­lévé lett. A harmadik szett­ben a szolnokiak jól hasz­nálták ki a hazai játékosok hibáit, és lelkes játékkal si­került szépíteni (15:3). Ek­kor a jobb játékosokból ál­ló Malév rendezte sorait és biztosan nyerte a negyedik, egyben döntő játszmát is. Jók: Szabó, Balázs, ill. Soós, Szűcs. — Csomós — Sz. Vegyiművek—Szeged SC 3:2 (11, —7, —9, 13,14). Tűzoltólaktanya, v.: Hóbor, dr. Vaszily. Sz. Vegyiművek: Pető, Czanek, Hajdú, Makói, Soós, Szűcs. Csere: Juhász, Szeged: Nusser, Medve, Melkvi, Huszta, Hullmann, Rácz. Csere: Tóth, Kérges, Bozóki. Edző: Nyári Sándor. Az első játszmát végigve­zetve, biztosan nyerte a Ve­gyiművek. Szép megoldások színesítették a játékot, a má­sodik játszmában először ve­zetett a Szeged 6:5-re. Mi­közben az előző két napi mérkőzéstől fáradni látszott a Vegyiművek, a vendégek a harmadikat is megnyer­ték és biztos győztesnek lát­szottak. A Vegyiművek játé­kosaiban azonban volt erő­tartalék. Döcögős játék és 1:6 után olyan huszáros haj­rát vágtak ki, amire senki sem mert gondolni. „Zsinór­ban” tíz poptot gyűjtöttek (11:6), és kiélezett küzde­lemben megnyerték a ne­gyedik játszmát. Az utolsó­ban, a döntőben felváltva vezetett a két csapat. A Vegyiművek 2:4 után 7:4-re átvette a vezetést, a Szeged ll:12-re fordított, majd 13:14 után a szolnoki gárda a maga javára döntötte el a mérkőzést. Ez a játszma 32 percig tartott. Elismerés il­leti a csapatot a bravúros teljesítményért. Jó: Soós, Pe­tő, Szűcs, ill. Melkvi, Rácz. (Pi) Vasas—Szolnoki Vegyimű­vek 3:2 (—6, —8, 11, 1, 9). Fáy u. V.: Bíró, Huszti. Csaknem meglepetést oko­zott a Vegyiművek szomba­ton, hiszen már 2:0-ra ve­zetett. A folytatásban felja­vult a Vasas. NB I. Női: Debreceni MVSC—Szolnoki Vegyimű­vek 3:1 (—13, 11, 12„5). Szol­nok, Tűzoltólaktanya. V.: Korim, Zalánfi. DMVSC: Benyóné, Kárándi A., Oczel- láné, Balogh E., Baloghné, Cimpocáné. Cs.: Balázs, Be- ke, Sándor, Matolcsi, Kovács T. Edző: Fodor Antal. Vegyi­művek: Agócs, Szakmár, Ko- vácsné, Sipos, Bónéné, Bor­dás. Cs.: Éles. Pajkos, Soós- né, Benke. Edző: Vasicsek János. Ezen a találkozón a szol­nokiak szerettek volna visz- szavágni az egy héttel az­előtt elszenvedett vereségért. Az első játékrészben szinte végig a debreceni együttes vezetett, de a vegyis lányok 10:13-ról nagyszerű hajrával a maguk javára fordították a játszmát. A folytatásban 4:11 -es állásnál indult be a szolnoki gépezet. Sikerült felzárkózni, de a feljavult debreceni csapattól ezt a játszmát már nem lehetett elvenni. A mérkőzés kimene­tele szempontjából igen fon­tos harmadik játszma első felében a szolnoki lányok nem ismertek elveszett lab­dát. A hosszú labdamenetek során a lelkes közönség biz­tatása mellett rendre a ha­zaiak kerültek ki győztesen. Már 11:5! volt az eredmény, amikor teljesen leblokkolt a Vegyiművek és az ütőerőben feljavult vendégek győztes­ként cserélhettek térfelet. Ezek után folytatódott a DMVSC pontgyártása. 2:8-as debreceni vezetésről Bordás nyitásai révén még fel tu­dott zárkózni a Vegyiművek, de ezen a küzdelmes találko­zón sem sikerült megtörni a hosszú ideje tartó nyeretlen­ségi sorozatot. Jók: Balogh B., Cimpocáné. Oczelláné, ill. Szakmár, Bordás. I Sport Sport Sport I Labdarúgó NB II Az eredmény tükrözi a játékot Szolnoki MÁV MTE—lll. kér. TTVE 0:0. Hévízi u. 1600 n. V.: Kaibás. Szolnok: Gyémánt — Varga I., Ágh, Szilágyi, Rózsavölgyi — Ká­nyán (Varga J-), Sugár, Ka­tona — Tóth, László, Sza­bó (Bontovics). Edző: Szat­mári János. III. kér. Zay — Parrag, Márton, Tóth 1, Ko­vács, Szűcs, Szabó (Tóth II.), Gelics, Lukács, Kárpáti, Pitini (Koritár). Az első negyedórában nem történt semmi különösebb esemény, a két 16-os között folyt a játék. A 22. percben Kanyári nagyszerűen adott be jobb oldalról a kapu elé, László jól érkezett, 8 mé­terről lőtt, de labdája a bal kapufán csattant. Az 56. percben Katona balról ívelt szabadrúgást, Zay kapus a gólvonalon kiejtette a lab­dát, de nem volt ott szol­noki csatár, így a védők könnyedén felszabadítottak. Az 59. percben vezette első igazán veszélyes támadását a csapata. Szabó jól adott az üresen álló Pitini elé, aki hosszan vette át a labdát és Gyémánt közbevetődéssel megszerezte a csatár elől. Valamivel élénkebb lett a játék, mindkét csapat mint­ha megunta volna az első félidő lagymatag lötyögését. A 78. percben Parragi az oldalvonal mellől mintegy 40 méterről kapura ívelt. A szél megtolta a labdát és Gyémánt a jobb felső sa­rok elől éppenhogy ki tudta tolni. A 88. percben Gyé­mánt rosszul jött ki egy be­adásra, Tóth II kapura fe­jelt, de a védők gólvonalról felszabadítottak. Az első 45 percben a né­zők azon bosszankodtak, hogy mindkét csapat renge­teg hibával, pontatlan át­adásokkal próbálta szövöget­ni a támadásokat. Aki ed­dig látta a szolnokiak baj­noki és MNK mérkőzéseit, rá sem ismert csapatára. Az első félidőben csupán Lász­ló kapufája volt az egyetlen említésre méltó esemény. A második félidőre élénkebb lett a játék, több veszélyes támadás alakult ki, de gólt nem sikerült ezekből lőni. Az egy pontnál egyik csa­pat sem érdemelt többet. Jók: Sugár, ill. Parrag, Tóth I., Kovács J., Lukács. — Kolláth — További eredmények: Nyíregyháza—Salgótarján 2:1, Veszprém—Bp. Volán 1:0, Özd—Metripond 0:1, Szekszárd—Csepel 1:2, Ka­zincbarcika—Dunaújváros 2:2, Szeged—Ajka 3:0, Kom­ló—Diósgyőr 2:0, Kecske­mét—Nagykanizsa 1:0. Épí­tők —Eger 0:0. Az NB II állása 1. Veszprém 24 14 4 6 32-18 32 2. Szeged 24 12 6 6 41-20 30 3. Dunaújv. 24 12 5 7 40-25 29 4. özd 24 9 11 4 29-19 29 5. Szolnok 24 12 5 7 40-34 29 6. Diósgyőr 24 13 2 9 32-33 28 7. Komló 24 10 7 7 39-30 27 8. Csepel 24 11 5 8 36-32 27 9. Kecskemét 24 11 3 10 40-36 25 10. Metripond 24 9 7 8 36-34 25 ll. Bp. Volán 24 10 4 10 33-34 24 Nylregyh. 24 10 4 10 33-34 24 13. Eger 24 7 9 8 31-37 23 14. N.-kanizsa 24 8 6 10 26-30 22 15. S.-tarján 24 7 7 10 30-32 21 16. Ajka 24 5 10 9 19-27 20 17. K.-barcika 24 5 9 10 21-28 19 18. III., TTVE 24 3 13 8 23-33 19 19. Építők 24 5 4 15 20-39 14 20. Szekszárd 24 4 5 15 19-43 13 U Lehel lekötötte Labdarúgó NB III ____________a hazajreményeket T ISZA CSOPORT Jászberényi Lehel—Be­rettyóújfalu 2:1 (1:0). Be­rettyóújfalu 400 n. V.: Ta- maskovics. Lehel: Havasi— Németh, Nagy, Bukhár, Sízántai A., Váczi. Gephárd, Keresztesi, Mosonyi, Ludasi, Ládi. Edző: Sárközi Gyula. Mély talajú pályán a 13. percben a hazaiak előtt adó­dott az első helyzet, Buslai azonban kapu mellé lőtt. A 31. percben nagy helyzetet hagyott ki a Lehel: Szántai A. jó labdát tálalt Ládi elé, akinek nagy lövését a hazai­ak kapusa bravúrosan véd­te. A 34.. percben vezetést szerzett a Lehel. Ládi jó labdával indította Kereszte­sit. aki kilépett a védők kö­zül és a kapu közepébe lőtt, 1:0. Szünet után a 48. perc­ben növelte előnyét a Lehel. Sízántai A. nagy lövése Sza­bóról Mosonyi elé pattant, aki közelről a hálóba talált, 2:0. Több kihagyott Lehel helyzet után a 88. percben szépítettek a hazaiak, ami­kor Bencsik talált a hálóba 2:1. Végig jó iramú mérkő­zésen helyzetei alapján a Lehel megérdemelten győ zött. Ifi: Lehel—Berettyóújfalu 1:0 (0:0). — Bankovics — Törökszentmiklósi SE— Karcag 4:0 (1:0). Török­szentmiklós 600 n. V.: Né­meth. TSE: Elekes—Szebe- nyi, Csontos, Molnár, Por- handa, Slzabó, Sebők (Lóié), Rupa, Lengyel, Ramos I, Ramos II. Edző: Bana János. Karcag: Csomós—Lauren­csik, Varga, Kiss, Nagy J., Nagy S., Kocsis, Antal, Ko­vács, Hajdú (Dobrai), Lusz- nyák. Edző: Kun Gyula. A Rákóczifalván megsérült öz játékára a hazaiak hosz- szabb időre nem számíthat­nak. Kellemes időben, jó ta­lajú pályán, az első 10 perc­ben mezőnyben folyt a já­ték, egyik kapu sem forgott veszélyben. A 17. percben megszerezte a vezetést a hazai csapat. Csontos jó labdát adott Ramos II-nek, aki 20 méterről nagy gólt lőtt, 1:0. A gól után a ven­dégek kitámadtak. A 29. percben Lusznyák lövését Porhanda a gólvonalról há­rította. A 35. percben Cson­tos lövését a védők szöglet­re mentették. Az első félidő a hazaiak enyhe fölényével záródott. A 47. percben Sza­bó a 16-oson belül kitört, hátulról buktatták, 11-es. A büntetőt Molnár gyengén a kapusba lőtte. Az 56. percben Varga hazaadott labdája a hálóba került, öngól 2:0. A 80. percben Ramos I. jó lab­dáját Lóié 10 méterről a há­lóba lőtte, 3:0. A 82. perc­ben Szabó kapott kitűnő át­adást, már a 16-oson belül járt, amikor buktatták. Ez is 11-es. Lengyel biztosan lőtt a kapuba, 4:0. A köze­pes iramú és színvonalú mérkőzésen a második fél­időben mutatott játék alap­ján a hazai csapat megérde­melten győzött. Jók: Slzebe- nyi, Porhanda, Ramos II, ül. Laurencsik, Kocsis, Nagy J. Ifi: TSE—Karcag 3:0 (1:0). Nagy Kálmán További eredmények: DU­SE—Rakamaz 1:0 (1:0), Slzeghalom—Püspökladányi MÁV 4:2 (2:1), D. Kinizsi— Balmazújváros 3:0 (1:0), H. Böszörmény—Kaba 1:0 (0:0), Olefin SC—H. Asztalos SE 3:0 (2:0), Kisvárda—Volán Rákóczi 1:0 (0:0). KÖRÖS-CSOPORT Mezőtúri Honvéd—Solt- vadkert 1:0 (1:0). Mezőtúr, 500 n. V.: Kokavecz. Mező­túr: Lipták—Horváth, Popol, Dávid, Berger, Borbély, Repka, Simon (Cseke), Oláh, Major (Tóth Zs.), Hudák. Edző: Földesi János. Solt- vadkert: Kerpics—Vindek­ker, Cseszneki, Zsikla, Frit- mann, Szabadi, Juhász, Er­dős (Szabó), Szűcs, Udvarhe­lyi (Kaczenbah), Tiber. Ed­ző: Fábián Dezső. Jó iramban kezdődött a mérkőzés, a hazai együttes egymás után teremtett kitű­nő helyzeteket, de a lövések elkerülték a kaput, s Kerpics több ízben is bravúrral men­tett. A 40. percben a hazaiak Lapzártakor érkezett Vízilabda OB 1: Szolnoki Vízügy SE—Szentesi Vízmű 12:10. (Tudósítás a keddi lapszámunkban.) T otóeredmények 1. W. Bremen—B. München 1 2. VfL Bochum—Hamburger 1 3. Karlsruher SC—VfB Stuttg. 2 4. Ulm—Offenbach 2 5. St. Pauli—Düsseldorf x 6. Saarbrücken—Frelb. elmaradt 7. Avellino—Milan x 8. Cesena—Juventus x 9. Internazionale—Roma 1 10. Pescara—Verona l 11. Parma—Bologna x 12. Sambenedettese—Brescia x 13. Udlnese—Triestina 1 Pótmérközések: 14. Torino—Napoli x 15. Mönchengladb.—Nürnberg 1 16. Hannover—B. Leverkusen 1 már a hatodik szögletet rúg­ták, amikor a 11-es pontról Repka védhetetlenül fejelt a felső sarokba, 1:0. Szünet után a küzdelem tovább fo­kozódott. Előbb Major, aztán Hudák, majd Horváth ha­gyott ki százszázalékos gól­helyzetet. A sok kihagyott le­hetőség után a vendégek a 70. percben előre vágták a labdát és Tibert a 16-oson belül Horváth felvágta. A megítélt 11-est Tiber a kapu­lécre emelte. A mérkőzés egyre jobban eldurvult. A 73. percben a földön fekvő Hu- dákot Vindekker rugdosta, s ezt a játékvezető piros lappal „jutalmazta”. A 83. percben Juhász megsértette a part­jelzőt, ezért a játékvezető őt is kiállította. Tiber kapott még sárga lapos figyelmezte­tést. Mindkét csapat teljes erőbedobással küzdött, a mezőtúriak a helyzeteiket so­rozatban kihagyták, és ez majdnem egy pontba került. Jók: Borbély (a mezőny leg­jobbja), Repka, Hudák, Oláh. ill. Kerpics, Szűcs, Cseszneki. B. L. Csongrád—Tisza Cipő 6:0 (5:0). Martfű, 500 n. V.: Fa­zekas. Tisza Cipő: Hatvani— Szőke S., Kesjár, Fürtös, Pe­tő (Sipos), Szántai, Palcsó, Horváth Cs., Szőke Zs., Ker­tész, Űjfalusi. Edző: Árvái István. Az első negyedóra kiegyenlített játéka után a vendégek megszerezték a ve­zetést. Apró közelről helye­zett a jobb alsó sarokba, 1:0. Három perccel később Masz­lag lövése a felső lécről visz- szapattant és a befutó Frank fejelt az üres kapuba, 2:0. A 29. percben Fehér 22 méteres lövése kötött ki a kapu jobb oldalában, 3:0. A harminc- egyedik percben Kéri ját­szotta át a védelmet és jól eltalált lövése a kapu bal ol­dalába vágódott, 4:0. A 38. percben Fürtös szabálytalan­kodott és miután már volt egy sárga lapos figyelmezte- \ tése, a kiállítás sorsára ju­tott. A 40. percben Frank csúsztatott fejesét Apró to­vábbította fejjel a kapuba, 5:0. Kiegyenlített lett a já­ték, de a veszélyesebben tá­madó Csongrád a 81. perc­ben Kéri újabb góljával be­állította a 6:0-ás végered­ményt. Ifi: Tisza Cipő—Csongrád 2:0 (1:0). — lepsényi — További eredmények: H. Kun B. SE—Gyula 0:1 (0:1), Mezőkovácsháza—Baja 0:0, Szegedi Dózsa—KTE 4:3 (3:1), Orosházi MTK—Miske 0:0, Békés—Szentes 2:1 (1:0), Kalocsa—Szarvas 0:1 (0:1).