Szolnok Megyei Néplap, 1987. október (38. évfolyam, 231-257. szám)

1987-10-05 / 234. szám

1987. OKTÓBER 5. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 7 Kádár János is gratulált Portischnak Kézilabda Túlerőben voltak a fővárosiak Labdarúgó NB #/ Újabb két pont Továbbra is az élen a MÁV MTE NB I B. Férfi: Bp. Spar­tacus—Alföldi Olajbányász 23:20 (12:12). Budapest. 200 n. V.: Mátrai—Schalli. Olaj­bányász: Árvái—Avar 1, Bankó 4, Mezei 1, Takács 2. Danyi 11, Dobó 1. Csere: Kocsis, Serényi, Bodnár. Winkier, Szintai (kapus). Edzó: Horváth József. Mind­két együttes számára fontos volt a két bajnoki pont a végző helyezés szempontjá­ból. Tízpercig együtt haladt a két csapat, majd Donkó és Danyi góljaival 6:3-ra veze­tett az Olajbányász. A Spar­tacus percei következtek: szélről és irányító posztról voltak eredményesek, és a huszadik percben 7:7-re egyenlítettek. Szünet előtt két Takács-gól, majd sze­rencsés Slpartacus-találatok állították be az első 30 perc eredményét. A második félidőt jól kezdte az Olajbányász: soro­zatban lőtte a gólokat és a félidő közepén 18:15-re ve­zetett. Sajnos a folytatás­ban nemcsak a Bp. Sparta- cussal kellett megküzdenie a vendégcsapatnak, hanem a rendre egyoldalúan ítélkező játékvezetőkkel is. öt perc­cel a befejezés előtt már 20:20-ra állt a mérkőzés, majd újabb vitatható ítéle­tek és kiállítások után nyert a Spartacus. Kár, hogy a ta­lálkozó végső kimenetelében a fő szerepet a játékvezetők „játszották”. Sokkal jobb lett volna, ha a két csapat közötti valóságos különbség dönt a pályán... Dilemma A tudósító szorgalma­san jegyzetel. Figyeli az eseményeket, rögzíti a gólok időpontját és a góllövők nevét. Precízen dolgozik, nem akar té­vedni. Fontos a tárgyi­lagos és pontos tájékoz­tatás. Amikor lefújják a mérkőzést, még egy­szer megszámolja a gó­lokat és felírja a vég­eredményt: a megyei el­ső osztályú labdarúgó­bajnokságban ÁÉV-Sza- jol—Besenyszög 6:0. Ugyanerről a mérkő­zésről a játékvezető is megírja a jelentését: a végeredmény; ÁÉV Sza- jol—Besenyszög 7:0. Szemtanúk és maguk a labdarúgók is követték az eredmény alakulását, amely, állítják — ismé­teljük — 6:0 az ÁÉV Szajol javára. A megyei labdarúgó szövetségbe megérkezik a játékveze­tő jelentése, s miután ez a hivatalos okmány, a mérkőzés végeredménye most már visszavonha­tatlanul és megmásítha- tatlanul 7:0! A szajoli csapat örül­het, mert ajándékba ka­pott egy gólt. A beseny- szögiek pedig vakarhat­ják a fejüket és töp­renghetnek: hogy is van ez? — takl — A labdarúgó NB I 6. for­dulójának eredményei: Va­sas—Ü. Dózsa 3:5, PMSC— MTK-VM 3:0, Békéscsaba— FTC 1:1, Kaposvár—Video­ton 3:1, Rába ETO—Siófok 2:0, Bp. Honvéd—Debrecen 0:0, Haladás—Tatabánya 1:1, Váci Izzó—ZTE 0:2. A labdarúgó NB I állása: 1. O. Dózsa 8 6 1 1 22- 8 13 2. Rába ETO 8 5 2 1 14- 9 12 3. Haladás 8 3 5 — 12- 6 11 4. Vasas 8 3 4 1 lft-13 10 S. Tatabánya 8 3 3 2 20-1Ö 9 6. Pécs MSC 8 3 3 2 8- ft 9 1. Bp. Honvéd 8 3 3 2 11- 9 9 t. ZTE 8 3 2 3 10-11 8 t. B.-csaba 8 2 4 2 8-10 8 10. Ferencváros 8 2 3 3 9- 9 7 11. Vád Izzó 8 1 S 2 8- 8 7 12. Debrecen 8 2 3 3 9-16 7 13. Siófok 8 2 2 4 9-13 6 14. MTK VM 8 2 1 5 10-23 ft IS. Kaposvár 8 1 2 5 11-18 4 11. Videoton 8 — 3 5 6-14 3 Szolnoki MÁV MTE—Met- ripond SE 2:0 (0:0). Tiszali- get, 4500 n. V.: Varga J. SZMÁV MTE: Gyémánt— Kiss, Ágh, Szilágyi, Mészá­ros—Kányán (Varga I.), Su­gár, Katona—Hegedűs, Lász­ló, Szabó (Tóth T.). Edző: Szatmári János. MSE: Tóth —Hurguly, Tasi, Miklós, Ko­vács—Kántor (Repka), Vá­gó, Zakar (Leindler)—Bá­rány, Csernus, Jegesi. Edző: Hímer István. Megnőtt a tekintélye a szolnoki csapatnak, az ellen­felek alaposan kidolgozott taktikával állnak ki ellene. Ilyen volt a vásárhelyiekkel vívott mérkőzés is. Szigorú védőőrizet alatt álltak a MÁV MTE játékosai, tiszte­letet parancsoló, kemény be­lépők vezették be a találko­zót. Ennek tulajdonítható, hogy az első félidőben kevés veszélyes támadást láttunk, és mindkét részről becsú­szott több pontatlan átadás. Az MSE villámgyors ellen- támadásokkal kísérletezett, támadói bátran „tüzeltek” is, de az irányzókkal baj volt. Az első veszélyes hely­zet a MÁV MTE előtt a 18. percben adódott, de Hege­dűs beadását Sugár a léc fölé fejelte. Tasi, László el­leni szabálytalanságával borzolta a kedélyeket, a 30. percben pedig Katonát 11- esgyanúsan szerelték a 16- oson belül. Aztán kimaradt egy nagy helyzet, a másik oldalon Tasi bombázott ka­pu fölé, Szabó is rosszul cél­zott, Szilágyi lövését pedig Tóth védte. í Szünet után gyorsan meg­szerezte a vezetést a MÁV MTE. Szilágyi tört be a 16- osra, de két védő buktatta és Varga J. játékvezető ha­tározottan a 11-es pontra mutatott. A büntetőből Su­gár a kapu jobb oldalába lőtt. 1:0. Utána egy időre ki­Mezőtúri Honvéd—Kalo­csa 2:0 (1:0). Mezőtúr, 500 n. V.: Szűrszabó. Mezőtúr: Lipták—Cseke, - Dávid, Lu- dánszki, Berger, Oláh B„ Nagy. Oláh O., Újvári (Bor­bély), Lengyel (Honti), Tóth. Már a mérkőzés kezdetén lehetett látni, hogy a vendé­gek főként a védekezésre összpontosítanak. A 17. perc­ben Berger labdájával Cse­ke húzott kapura, lövését azonban Gajtán védte. A 21. percben a játékvezető Ker- nyát kíméletlen játéka mi­att kiállította. Két perccel később a vendégek kezeztek a tizenhatoson belül. A meg­ítélt büntetőt Oláh B. érté­kesítette. 1:0. A 30 percben a hazaiak gólba tartó labdáját Berta kézzel ütötte ki. A tizen­egyesnek ezúttal Ludánszki állt neki, de gyengén helye­zett lövését a kalocsaiak ka­pusa gyors vetődéssel hárí­totta! Szünet után sem vál­tozott a játék képe. A Hon­véd egykapura játszott, de az ellenfél tizenhatosának környékén elfogyott a tudo­mánya. A 74. percben a cse­reként beállt Honti nagysze­rűen ívelt középre és Nagy nem hibázott. 2:0. A 78. és 80. percben Borbély lövései kerülték el a kaput pár cen­timéterrel. A hazaiak a mér­kőzést végigtámadták, s hogy nagyobb arányú győ­zelmük nem valósult meg, azt „gyengélkedő” támadóik­nak köszönhetik. Jó: Cseke, Borbély, Oláh B., ill. Gajtán. Kovács, Keszthelyi. Ifi: Mezőtúri Honvéd—Ka­locsa 6:1. — Vona i— Bajai SK—Tisza Cipő 1:0 (0:0). Martfű, 300 n. V.: Var­ga. Tisza Cipő: Hatvani— Kesjár. Hábensusz. Kardos M., Sipos, Ujfalusi, Kardos Z„ Horváth, Szőke (Palcsó), Bajor, Szántai. Edző: Árvái István. Az első tíz perc ki­Szilágyi jól játszott, gólt szerzett és az első is az ő érdeme volt egyenlítődött a játék. Mind­két csapat cserélt, Kovács jó lövése jutott a kapu mellé, majd a 64. percben Bárány a felső lécre fejelt. A csere­ként beállt Tóth hibázott jó helyzetben, nyomban utána a beadását László alaposan fölé durrantotta. A 74. perc­ben megszületett a második gól. Katona jobbról ívelt be szögletet, és a remekül fel­ugró Szilágyi fejéről a gól­vonalon túlra gurult a lab­da. Egy menteni akaró védő már nem érte el. 2:0. Egyre magabiztosabban játszott a MÁV MTE, a fáradni látszó Metripond elleni viharos el­lentámadásai rendre gölve- szélyt jelentettek. Könnye­dén játszották át a védőket, de a gólhelyzetek kihaszná­lásában ekkor már nem je­leskedtek. Az MSE erejéből a 85. percben, Tasi révén futotta egy gyilkos erejű lö­vésre, Gyémánt azonban bravúrral mentett. egyenlített játéka után töb­bet kezdeményezett a Baja, de Zrínyi, majd Szajkó lövé­se is elkerülte a martfűi ka­put. A 30. percben Háben­susz éles hazaadása okozott némi izgalmat, majd Pauk lövése kerülte el a jobbol­dali lécet. A 43. percben Ba­jor jó ütemben ugrott ki, de a játékvezető — tévesen — lest jelzett. Fordulás után többet kezdeményezett a Ba­ja, az 58. percben Tóth éles lövését védte vetődve Hat­vani. majd Hábensusz az utolsó pillanatban szerelte a kitörő Takácsot. Egyre na­gyobb lett a vendégek fölé­nye; egy alkalommal Mor­vái közeli lövését védte Hat­vani lábbal. Az esetet köve­tően, a partjelző beintése alapján Kardos M. — szán­dékos rúgásért — a kiállítás sorsára jutott! Időhúzás mi­att a játékvezető kétszer is egyperces hosszabbítást jel­zett. A 89. percben egy húsz- méteres szabadrúgás a sor­falról lepattant, a visszahul­ló labdát Hatvani biztos kézzel fogta. A 92. percben Szabó jobb felső sarokba tartó fejesét tolta kapu fölé a martfűi kapus. A követke­ző percben eldőlt a mérkőzés sorsa. Morvái ívelhetett be szögletet a bal oldalról és ^ védők között Szabó a kapu közepébe fejelt. 1:0. Az igen lelkesen játszó hazaiak jó­részt egyenlő rangú partne­rei voltak a Bajának, bár a vendégcsapatnak több gól­szerzési lehetősége akadt. A mérkőzés ..szépséghibája”, hogy a győztes gól a 93. percben esett. Ifi: BSK—Tisza Cipő 4:0. — Lepsényi — A Körös-csoport további eredményei: H. Kun B. — Sizegedi Dózsa 0:0. Szentes— Soltvadkert 2:1 (2:0). Miske —Gyula 6:2 (2:1), Békés- Szarvas 0:1 (0:0), Mezőko- vácsháza—Csongrád 1:2 Tovább robog tehát a szol­noki expressz, a MÁV MTE magabiztosan őrzi vezető helyét a táblázaton. Ezen a mérkőzésen nem csillogott ugyan a csapat, kevesebb volt a látvány, mint az elő­ző hetekben, de mint utal­tunk rá, egy jól felkészített ellenfelet kapott. Hímer Ist­ván úgy ismeri a szolnokia­kat, mint a tenyerét. Egy jó csapatot azonban az jelle­mez, hogy megoldja a legne­hezebb feladatokat is és túl jár ellenfele eszén. A MÁV MTE játékosai kitűnőre vizsgáztak győzniakarásból, küzdenitudásból. Megmu­tatták, hogy nem véletlenül állnak a táblázat élén, ki­szolgálták közönségüket, győzelemmel hálálták meg az élénk érdeklődést. Ezt szerdán Veszprémben is folytatni kell! Jó: Ágh, Szi­lágyi, Kanyári, Sugár. Kato­na, László, ill. Tasi, Miklós, Csernus. További eredmények: Vo­lán—Csepel 0:3 (0:1), Duna­újváros—Veszprém 1:0 (0:0), Salgótarján—Ózd 1:3 (0:1), Nagykanizsa—III. kér. TTVE 2:0 (1:0), Eger—Kazincbar­cika 1:1 (0:1), Ajka—Nyír­egyháza 1:1 (0:1), Szeged- Komló 1:1 (1:0), Ganz-Má- vag—Kecskemét 1:2 (0:1), Diósgyőr—Szekszárd 3:0 (0:0). Az NB II állása 1. Szolnok 11 8 2 1 23-11 18 2. Komló 11 6 3 2 20-12 15 3. Csepel 11 7 1 3 17- 9 15 4. Űzd 11 5 4 2 14- 8 14 5. Diósgyőr 11 6 1 4 14-12 13 6. Veszprém 11 5 2 4 12- 9 12 7. Szeged 11 5 2 4 11- 9 12 8. Kecskemét 11 6 — 5 17-16 12 9. D.-újváros 11 5 1 5 14-14 11 10. III TTVE 11 2 7 2 10-11 11 11. Bp. Volán 11 5 1 5 11-16 11 12. Metripond 11 4 2 5 18-17 10 13. Ajka 11 2 6 3 10-10 10 14. Eger 11 2 6 3 16-17 10 15. S.-tarján 11 3 3 5 14-16 9 16. Nyíregyh. 11 3 3 5 13-18 9 17. N.-kanizsa 11 4 1 6 8-17 9 18. K.-barcika 11 2 3 6 6-10 7 19. Ganz-M. 11 2 2 7 11-14 6 20. Szekszárd 11 2 2 7 8-21 6 (0:1), OMTK—Kecskeméti TE 3:1 (1:0). Jászberényi Lehel—Vo- lán-Rákóczi 3:1 (1:0). Rá- kóczifalva, 400 ji. V.: Hu­nyadi. Lehel SE: Balázs— Nagy, Szabó. Bukhár. Győ­ré, Szántai, Sulyok, Váczi, Gál, Keresztesi, Mosonyi (Balogh). Edző: Sárközi Gyula. Volán-Rákóczi: Má- jer—Ladányi, Sálye, Ben- csik, Kántor (Molnár), Ba­logh (Zakar), Rácz. Vadics- ka. Tubák, Szénási, Török. Edző: Néder István. A me­gyei rangadó harmadik per­cében Mosonyi a védők kö­zül kilépett, Májer a kapu­jából kifutva, bravúrral mentett. A 12. percben Szé­nási egyedül húzott a jobb oldalon kapura, de beadásá­ról a hazai csatárok lema­radtak. Egy percre rá jobb oldali jászberényi beadás után, Győré közelről gurított a hálóba. 1:0. A 28. percbén, egy gyors vendégtámadás végén a ha­zai csapat csak üggyel-baj- jal tudott menteni. Fordulás után, az 52. percben Keresz­tesi hosszú indítással elfu­tott jobb oldalon, visszagu- rítását Mosonyi vágta a há­lóba. 2:0. A 66. percben jobb oldali beadásából Szán­tai gurított a hálóba. 3:0. A 91. percben a Lehel SE vé­dői a tizenhatoson belül kéz­zel értek a labdához, a meg­ítélt tizenegyest Zakar érté­kesítette. 3:1. Színvonalas mérkőzésen, a többet támadó hazai gárda ellen minden helyzetét kihasználva, meg­érdemelten győzött a ven­dégcsapat. Jó: Szántai, Bukhár, Váczi, ill. Bencsik. Silye. Kiállítva: Tubák. Ifi: Volán-Rákóczi—Lehel 2:2. — Balogh — H. Asztalos SE—Karcag 3:0 (0:0). Karcag, 500 n. V.: Fazekas. Karcag: Kun— Ecsedi, Molnár, Laurencsik, Kádár János, az MSZMP főtitkára szombaton megte­kintette a Portisch—Nunn sakkvilágbajnok-jelölti pá­rosmérkőzés befejező, 6. játszmáját a Hilton szálló­ban. A párt. főtitkárát Deák Gábor államtitkár, az ÁISH elnöke és Stzerényi Sándor, a Magyar Sakk Szövetség elnöke üdvözölte és tájékoz­tatta a játszma állásáról. A párosmérkőzés befejezé­se után Kádár János mele­gen gratulált a mérkőző fe­leknek, külön a győztes Portisch Lajosnak, aki ezút­tal 8. alkalommal szerezte meg a jogot a Világbajnok­Röplabda NB L Férfi: Malév—Szol­noki Vegyiművek 3:1 (8, 11, —11, 2.) Budapest, 50 n. V.: Ferenczi, Balázs. MALÉV: Kovács, Balázs, Szabó, Mik­lós, Zoufal, Cserfalvi. Cse­re: Czunyi, Barbócz. Edző: Pranza Ottó. Szolnok: Pető, Tompa, Hajdú, Makói, Tóth, Szűcs. Csere: Pirók, Cza- nek, Fekete, Juhász. Edző: Liszi Ferenc. Gyengén kezdett a Szol­nok, így a magassági fö­lényben lévő hazai csapat pillanatok alatt 5 ponttal el­húzott. Ezt a különbséget csak egy alkalommal sike­rült valamelyest csökkenteni, így a Malév játszmagyőzel­me egyértelmű volt. A máso­dik játékrész ismét 5:0-al indult, ezután a vendégek nyitásfogadási teljesítmé­nye sokat javult, így lük­nél a vezetés is átvették. Ám két apró játékvezetési hiba és az önbizalom hiánya mi­att ez a játszma is elveszett. A következő szettben a Nagy, Tüdős, Mészáros (Haj­dú), Antal, Kiss, Kovács. Ács (Józsa). Edző: Nagy Vilmos. A mérkőzés első fe­lében, két-három kihagyott Honvéd-helyzet után. a 44. percben a KSE-nek kétszer is volt gólszerzési lehetősége, de a helyzetek kimaradtak. Fordulás után, az 51. perc­ben a szögletből beívelt lab­dát Jakab zavartalanul fe­jelhette a jobb felső sarok­ba. 1:0. Az 55. percben a lesre állítással próbálkozó karcagi védők közt Rostás kilépett, és a tehetetlen Kun mellett növelte a vendégek előnyét. 2:0. A 75. percben a jobb oldalról átívelt labdát Bztóntó tizennégy méterről, védhetetlenül lőhette a há­lóba. 3:0. A fissebb, lendüle­tesebb, jó erőkből álló Hon­véd megérdemelten győzött a játékosállományában elég­gé meggyengült Karcaggal szemben. Jó: Rácz, Fürjes, Kelemen, ‘ill. Molnár, Lau­rencsik. Kun. Ifi: H. Asztalos—Karcag 3:2. — Siöllösi l— Törökszentmiklós—Bal­mazújváros 2:0 (1:0). Bal­mazújváros, 600 n. V.: Ta- maskovics. Szamos Béla már a második percben meg­szerezte a vezetést, és a gyorsan bekapott gól alapo­san megzavarta a balmazúj­városiakat. akik később hi­ába támadtak, egyetlen al­kalommal sem tudták fel­törni a törökszentmiklósiak jól záró védelmét. Sőt, a 83. percben Szamos Béla „ismé­telt” és.< így idegenben, a jó­képességű Balmazújváros el- lenn, megérdemelten nyert az újonc NB Ill-as csapat. Jó: Elekes, Ramos Béla, Bojtor ill. Gulyás. (Részle­tesebb tudósítást nem kap­tunk.) A Tisza-csoport további eredményei: DVSE—Szegha­lom 4:3 (2:2), H. böször­mény. D. Kinizsi 0:4 (0:3), Rakamaz—Kisvárda 3:1 (0:1), Kaba—Berettyóújfalu 1:0 (1:0), Püspökladány— Olefin SC 1:0 (0:0). jelöltek versenyén való részvételre. (Mint ismeretes, a magyar nemzetközi nagy­mester szombati döntetlen­jével összesítésben 4:2-re nyert az angol John Nunn ellen.) Kádár János részt vett az ünnepélyes díjkiosztón is, ahol elismerően szólt Por­tisch Lajos és John Nunn színvonalas küzdelméről. Ki­emelte, milyen nagy jelentő­sége van a hazai sportélet­ben a szponzorálásnak, hangsúlyozta, hogy a jövő­ben sorra kerülő nagy nem­zetközi versenyeken még inkább kell erre is alapozni. Vegyiművek játékosai azt nyújtották a pályán, amit valójában tudnak: jó nyitá­sokkal, agresszív támadójá­tékkal és mozgékony me­zőnymunkával sikerült a játszmát a maguk javára fordítani. A negyedik játék­részben a győzelemtől „jólla­kott” csapat volt a pályán; Liszi edző két időkérése és hat cseréje sem tudta a lé­lektelen játékból felrázni : társaságot, így a játszma­vesztés egyértelmű volt. Malév—Szolnoki Vegyi­művek 3:1 (4, —13, 11, 11). Szolnok, 50 n. V.: Fodor, Kaposvári. Malév: Kovács, Balázs, Szabó, Miklós, Zou­fal, Cserfalvi. Csere: Czunyi. Vegyiművek: Pető, Czanek, Hajdú, Makói, Tompa, Szűcs. Csere: Tóth, Pirók, Fekete. A visszavágón is a fővá­rosiak játéka volt kezdetben lendületesebb, a mieink el­ütötték a labdákat és pon­tatlanul védekeztek. Elő­ször 7:2-es, majd 12:4-es hátrányban kért időt Liszi edző, de már a hajrában be­állított három szolnoki cse­rejátékos sem tudta újabb pontokhoz segíteni csapatát. A második játszmában ki­csit összeszedte magát a Ve­gyiművek, eleinte vezetett is, és bár az ellenfél többször is fordítani tudott, mindig behozta hátrányát a hazai gárda. Még a Malév vezetett 13:10-re, ám a hajrában min­den „bejött” Petőéknek, nem is szerzett több pontot a vendégcsapat. Fordulás után a budapestiek már 6:0-ra el­húztak, s előnyüket 11:5-ig tartani is tudták. Ezúttal is a játékrész hajrájában tu­dott újítani a Tomi feliratú együttes, de csak 13:11-ig ju­tott el, innen már megint a repülősöké lett a játszma. Magas sáncuktól mintha rendre megijedtek volna a mieink... Fordulatos, izgal­mas volt a negyedik szett, különösen a közepe. A ve- gyisek 6:3-as hátrányból 7:6-ra fordítottak, ennél az állásnál aztán megtorpant a két együttes. Hosszú-hosszú adogatásváltások követ­keztek, már mindkét csapat kétszer „körbeforgott”, mire végre elmozdultak a holt­pontról. A kontracsatából a vendégek jöttek ki némi előnnyel, s ezután már csak két pontnyira tudták meg­közelíteni őket Tóthék. Eb­ből a két mérkőzésből pedig az egyiket — nagyobb hit­tel, önbizalommal, jobb já­tékvezetéssel — akár meg is nyerhették volna a szolno­kiak, ha nem érik be egyet­len játszmagyőzelemmel... (— Csomós—Várkonyi —) Totóeredmények 1. Vasas—O. Dózsa * 2. Békéscsaba—Ferencváros * 3. Nürnberg—1. FC Köln * i. FC Homburg—W. Bremen x 5. Bielefeld—Blau-Weias *0 1 8. Wattenscheid—St. Pault 1 7. Fortuna Köln—Saarbrücken 2 8. Avelllno—Napolt * 9. Torino— Internazlonale * 1». Verona—Juventus 1 11. Messina—Udlnese 1 12. Modena—Lazio * 13. Parma—Atalanta l Pótmérközések: 14. Pécs MSC-MTK VII 1 Labdarúgó NB III Vendégsiker a megyei rangadón Nem elég egy játszmát nyerni