Szolnok Megyei Néplap, 1987. március (38. évfolyam, 51-76. szám)

1987-03-16 / 63. szám

1987. MÁRCIUS 16. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 7 Vízilabda MNK BVSC—Szolnoki Vízügy SE 11:8 (2:2, 4:2, 3:1, 2:3). Szolnok, Damjanich uszo­da, 500 n. V.: Bíró, Szent- györgyi. BVSC: Bors L — Heltai, Sprock 1, Kiss 1. Tóth, Varga 1, Dóczi 7. Cse­re: Pettyánszky, Horváth, Németh, Bors E. 1. Edző: Molnár Endre. Szolnok: Pin­tér F. — Bogdán 1, Mohi 1, Tóth Cs. 3, Lengyel, Pintér I., Hasznos 1. Csere: Heg- mann 2, Dudás, Czibulka. Edző: Babarczi Roland. Babarczi Rolandtól azt kérdeztük a mérkőzés vé­gén, hogy mi okozta csapata vereségét? Azt válaszolta, hogy kimaradtak az ember- előnyös helyzetek és nem sikerült megvalósítani a Dó- czival szembeni védekezési taktikát. A Szolnokról elke­rült Bors László búcsúzáskor elmondta, hogy mindig bizo­nyos szorongást érez, ha Szolnokon kell védeni. El­hisszük, hiszen a Damjanich uszodában „nőtt fel”, örült, hogy két órával öregebb lett, de tartott a vasárnap esti fővárosi visszavágótól. El­mondta még, hogy felesége, Pinczi Zsuzsa, aki a Szolno­ki Vegyiművek NB I-es női röplabdacsapatában játszott, egy hónapja kisfiúnak adott életet. De milyen volt az első mérkőzés, amit a vízilabda Magyar Népköztársasági Ku­pában a legjobb négy közé jutásért játszottak? Az egy héttel ezelőtti sorsoláskor nehezebb ellenfelet nem is kaphatott volna a szolnoki csapat a BVSC-nél. Ekkor, talán a tudat alatt is, felad­Helyzetkihasználás, __yédekezés, óh! K ét negyed között Babarczi magyaráz fiainak. Pintér I. (10), Mohi (4), Bogdán (3), Dudás (6), Hasznos (12), Tóth Cs. (7) ták a játékosok a továbbju­tás reményét, és talán meg­csappant önbizalommal száll­tak vízbe. Minden esetre ke­vesebb ellenállást tanúsítot­tak és több hibát vétettek az átlagosnál. Pedig szép szám­ban megtöltötték a nézők a sátortetőt, a medence szélén sűrű sorokban szorongtak, hogy lássanak valamit a mérkőzésből. Csak hát né­mán figyelték a játékot, alig hangzott fel győzelemre serkentő buzdítás. Kezdet­ben csak előnyből születtek a gólok, sok volt a kiállítás, Pintér I. pedig négyméterest hibázott. (Kirúgták a kezé­ből a labdát?) Miközben a szolnoki előnyök kimarad­tak, a BVSC Dóczi vezényle­tével sorozatban lőtte a gó­lokat és a harmadik 7 perc végén már 9:5-re is vezetett. Hasznost gyorsan kétszer ki­állították, s ezért keveset játszott, Lengyel csavarjai sokszor elakadjak a gólvo­nalon, néhányszor pedig a kapufa mentett. , Ami a vereség fő oka: hét emberelőnyös helyzetet nem tudott gólra váltani a Vízügy SE és nincs a csapatában olyan nehézsúlyú birkózó­hoz hasonló játékos, mint Dóczi. A legtöbb góljánál valósággal birkózott, míg a kapuba talált. Semlegesíté­sét nem sikerült megoldani, amit bizonyít hét gólja is. A Szolnokon látottakból ítélve a vasárnapi esti fővárosi visszavágónak már csak for­mális a jellege. (Pi) Röplabda „Hengereltek” a vasgyáriak NB I. Férfi: Csepel SC— Szolnoki Vegyiművek 3:0 (5, 4, 2). Csepel, 50 n. V.: Balázs, Legendás. Csepel: Nagy, Ur- banski, Pawlik, Huszár, Fogl, Torma. Csere: Zakar, Urbán. Edző: Somogyi László. Ve­gyiművek: Ludvig, Czanek, Hajdú, Makói, Tompa, Szűcs. Csere: Fráter, Széles, Pető, Erdősi, Pirók. Edző: Liszi Fe­renc. Biztatóan kezdtek a szolnokiak: egy jó sánc utón Czanek leütése és Makói ej­tése is a hazaiak térfelén „landolt”. Ám a vasgyáriak azonnal egyenlítettek és for­dítottak, majd többszöri nyi­tásváltás után elhúztak — 5:l-nél kért időt először Liszi edző. Huszár felugrásos szer­váira még sikerült ellenszert találni, de az erőteljes csepe­li támadásokra nem. Tovább nőtt a hazaiak előnye, és hiá­ba próbálkoztak a vendégek kettős cserével is — a máso­dik játszmalabdát már nem tudták hárítani. Fordulás után minden úgy indult, Az 1987-es évben Mezőtúr ad otthont a megyében lévő kézilabda szakosztályok téli _ felkészülésének. Az első já-' téknapon feltűnő volt az NB II tavalyi sikercsapatának, a Karcagnak jelentős gyengü­lése. Játékosállományuk szinte teljesen megváltozott és új edzővel dolgoznak. Eb­ben a felállásban és a muta­tott játék alapján az NB II- ben a tisztes helytállásukhoz is „csoda kellene”. A férfiak mezőnyében annak ellenére, hogy csökkent a létszám, (a martfűi Tisza Cipő SE ismét megszüntette csapatát) jó bajnokságra van kilátás. A Túrkeve erősen megfiatalít­va, de folytatva a hagyomá­nyokat, jó csapat benyomá­sát keltette. A Besenyszög még formálódik, de partnere lesz minden ellenfelének. A Volán-Rákóczi a bőség zava­rában szenved. Már a keret­be kerülésért is meg kell dolgozni a játékosoknak. Re­mint az előző játékrészben: a szolnokiak vezettek l:0-ra, aztán innentől kezdve már az ellenfél irányított, a mér­kőzés végéig. Gyenge nyitás­fogadások, túlütött labdák, hálót érő szervák jellemez­ték a Vegyiművek játékát. Hogy a csepeliek korántsem vették könnyen a dolgukat, azt csapatkapitányuk sárga Lapja is jelezte (Nagy kifo­gásolt egy ítéletet). Pedig a széteső szolnoki gárda ellen szinte tetszés szerint érhet­ték el pontjaikat. Az első játszma 15 percig sem tar­tott, a második alig haladta meg a 20-at, a harmadikban 12 és fél perc alatt „lehenge­relték” ellenfelüket a fővá­rosiak. Az elemi hibákat vé­tő vendégek ellen teljesen megérdemelten nyert ilyen arányban is a sokkal egysé­gesebb, erőteljesebb, maga­biztosabb, felkészültebb Cse­pel. Jók: Huszár, Torma, Urbanski, Fogl. v. f. mélhetően a mennyiségi vál­tozás minőségi javulást is eredményez. Kunszentmár- ton is erősödött és Török- szentmiklós tavalyi bajnok- csapata is együtt maradt. Mindezek színvonalas baj­nokságot és jó felkészülési mérkőzéseket ígérnek. Az első játéknap eredmé­nyei : Mezőtúr—Túrkeve férfi 18:27, v. Dósa, Farkas, Tisza Cipő—Túrkeve női 18:28 v. Petyus, Szőke, Besenyszög— Kunhegyes férfi 18:22 v. Pe­tyus, J akab. Mezőtúr—Kar­cag női 18:19 v. Szőke, Far­kas, Volán-Rákóczi—Túrkeve férfi 20:29 v. Dósa, Jakab, Tisza Cipő—Karcag női 11:26 v. Farkas, Jakab, Kunszent- márton—Kunhegyes férfi 17:24 v. Petyus, Szőke, Me­zőtúr—Túrkeve női 21:24 v. Dósa, Farkas, Besenyszög— Volán-Rákóczi férfi 21:25. v. Jakab, Szőke, Túrkeve— Kunszentmárton férfi 33:21 v. Dósa, Petyus. GratulálunkI Mindig jóleső érzés és büszkeséggel tölt el minden­kit, ha szűkebb pátriájából arra érdemes egyéniségek — felkészültségük, rátermett­ségük eredményeként — az ország érdeklődésének a kö­zéppontjába, a nagy nyilvá­nosság figyelmébe kerülnek. A sportnál mindannyian örü­lünk, ha egy csapat, jó sze­replés után a magasabb osz­tályba jut, ha egy sportolót meghívnak a válogatott ke­retbe. S joggal lehetünk most büszkék a szolnoki Varga Sándor labdarúgó-játékveze­tőre, aki, mint már írtuk, be­került az NB I-és keretbe s ott, szombaton, Győrben, a Rába ETO—ZTE mérkőzé­sen, mint vezetőbíró, már be is mutatkozott. Hogy milyen sikerrel azt nem a mi dol­gunk eldönteni, hanem a szakembereké. De örömmel nyugtázhatjuk, hogy nagyon hosszú idő után ismét rendel­kezik megyénk és városunk újabb első osztályú labdarú­gó-játékvezetővel, ami jelen­tős sportdiplomáciai siker­ként is elkönyvelhető. Gratulálunk Varga Sán­dornak és hosszú időn át tar­tó sikeres működést kívá­nunk az NB 1-ben. (P) Kézilabdás toborzó Az Alföldi Olajbányász férfi kézilabdaszakosztálya március 17-én, kedden 15.30-tól toborzót hirdet az 1971. szeptember i. után született fiúk részére. Vár­ják a sportág iránt vonzódó fia­talokat, jelentkezni lehet Szolno­kon. a tiszaligeti sportcsarnok­ban Rátkai András edzőnél. Ké­rik a testnevelőket, hogy segít­senek a mozgósításban az álta­lános iskolák nyolcadikos és a középiskolák első osztályos ta­nulóinál. A jelentkezők tornaci­pőt és sportfelszerelést vigyenek magukkal. Szolnoki testnevelés­tagozatokra Felvétel Szolnokon, a Költői úti, a Mátyás király úti és az Újváro­si testnevelés tagozatos Általá­nos Iskola felvételt hirdet fi­úknak és lányoknak. A sport iránt érdeklődő és iskolai beíratás előtt álló gyerekek a három is­kolában kapnak felvilágosítást a foglalkozások helyéről és idejé­ről. Téli felkészülés Kézilabda terembajnokság Labdarúgó NB II Meddő szolnoki csatársor Szekszárd—Szolnoki MÁV MTE 1:0 (0:0). Szekszárd 1500 néző. V.: Kaibás. Szekszár­di Dózsa: Hujber—Gracza, Varga F„ Somodi, Lauer— Kiss, Weitner II, Márkus, Weitner I. (Hahn)—Varga L., Szirják (Vető). Edző: Teszler Vendel. Sz. MÁV MTE: Boros—Porhanda, Ágh, Szilágyi, Rózsavölgyi- Csábi, Sugár, Katona (Lász­ló)—Kántor, Hegedűs (Mé­száros), Tubák. Edző: Szat­mári János. A 4. percben Márkus tért ölelő indítását Kiss lefejelte Varga L., elé az ötösön, de lökés miatt a vendégek ju­tottak szabadrúgáshoz. A 14. percben Weitner L, remek átadással dobta támadásba Varga L.-t, aki betört a 16- osra, de jobb alsó sarokba tartó lövését Boros szöglet­re tenyerelte. Élénk iramú változatos mezőnyjáték folyt. A 24. percben Weitner I., szögletét Ágh a gólvonalról fejelte léc fölé, majd Lauer beadásával Weitner I., két csel után a 11-es pontról ka­pu fölé bombázott. A 43. perc­ben Varga L., húzott kapu­ra, lövésébe Porhanda bele­vetődött, a labda a kezét is érintette, de Kaibás nem lá­tott okot a közbeavatkozás­ra. Szünet után Szirják 20 méteres lapos lövése vezette be a játékot. Az 52. percben verve volt a Dózsa védelme, de a kapu torkában Kántor elől Gracza fejjel mentett. Az 54. percben viszont ve­zetéshez jutottak a hazaiak: Weitner I., remekül indítot­ta Kisst, aki kapura húzott, az alapvonal közeléből kö­zépre lőtte a labdát, és az érkező Varga L., az ötösről a bal alsó sarokba továbbí­totta, 1 :Q. A 61. percbeh gyors szolnoki ellentámadás végén Weitner II., Hegedűs­re lőtte a labdát, az róla az üres kapu fölé perdült, Var­ga F., a gólvonalon mentett. A 67. percben Kántor 16 métetes szabadrúgását véd­te Hujber. A 70. percben Gracza indította Varga L.-t, a csatár futtából leadott nagy lövését Boros a jobb felső sarok elől tenyerelte szögletre. A 76. percben Vető újabb nagy gólszerzési lehetőséget puskázott el. Három perc múlva Varga L., már csak a kapussal állt szemben, Bo­ros lefülelte az átemelést, és a 16-oson kívül kézzel men­tett. A sáros, mély talajú pá­lyán mindkét csapat élénk iramban kezdett, változatos, jó iramú küzdelem folyt. A vendégek nagyszerűen alkal­mazták a gyors kontrákat, a mezőnyben egyenrangú el­lenfelek voltak, de a többet kezdeményező hazaiakhoz hasonlóan, támadásaikból hi­ányzott az átütőerő. Szünet után fokozódott az iram, a Dózsa mezőnyfölényre tett szert, és gyors vezetést szer­zett. A nagy lendülettel ro­hamozó lila-fehérek sorra dolgozták ki helyzeteiket, a csereként beállt Vető három perc alatt egyedül eldönthet- te volna a találkozó sorsát. Az elpuskázott lehetőségek végig nyílttá, izgalmassá tet­ték a találkozót, amelynek összképe alapján megérde­melt szekszárdi siker szüle­tett. Jók: Lauer, Gracza, Varga F., Varga L., ill. Bo­ros, Ágh, Csábi. Fekete László További eredmények: Nyíregyháza—Nagykanizsa 4:0, Metripond—Veszprém 0:0, Ganz-Mávag—Diósgyőr 1:1, Bp. Volán—Szeol-Délép 2:1, Baja—Szarvas 1:0, Bu­dafok—Komló 2:1, Csepel— Ózd 1:1, Keszthely—Salgó­tarján 1:0, Kaposvár—Vác 0:0. A labdarúgó NB II állása 1. Bp. Volán 21 14 2 5 43-26 30 2. Kaposvár 21 12 5 4 25-18 29 3. Csepel 21 9 9 3 28-13 27 4. Nyíregyh. 21 10 5 6 33-28 25 5. Vác 21 10 5 6 28-24 25 6. Veszprém 21 11 3 7 25 23 25 7. Komló 21 10 3 8 32-29 23 8. Szeol-D. 21 9 3 9 30-21 21 9. Szolnok 21 8 5 8 25-24 21 10. S.-tarján 21 7 7 7 20-21 21 11. Mdtripond 21 7 6 8 28-21 20 12. Ganz-M. 21 8 4 9 26-27 20 13. Szarvas 21 7 4 10 27-29 18 14. Baja 21 7 4 10 20-29 18 15. Ózd 21 7 3 11 28-29 17 16. Keszthely 21 5 7 9 ?1-25 17 17. Szekszárd 21 6 4 11 32-42 16 18. Diósgyőr 21 3 10 8 18-30 16 19. Budafok 21 6 4 11 20-36 16 20. N.-kanizsa 21 4 7 10 24-38 15 Területi labdarúgó-bajnokság Rangadót nyert a Mezőtúr Mezőtúri Honvéd—Debre­ceni Kinizsi 3:1 (0:0). Mező­túr 2500 néző, V.: Heckman. Mezőtúr: Gyémánt—Szamosi, Tóth Zs., Dávid, Búzás (Bor­bély), Pető, Nagy, Oláh B., Üjvári (Habos), Óláh O., Ta- kó. Edző: Földesi János. Debrecen: Vadon—Kovács, Kalapos, Szilágyi, Garamvöl- gyi, Fehér, Barna, Andirkó, Kerekes, Tréfa, Sebők. Edző: Kun Gyula. Jó iramban kezdett a Hon­véd, sorozatos támadásait a debreceniek üggyel-bajjal és szabálytalanságok árán tud­ták csak megtörni. Szünet után az 53. percben Búzást felvágták a büntető terüle­ten belül, 11-es. A büntetőt azonban Takó kihagyta. A 69. percben szabadrúgáshoz jutott a Honvéd. Oláh B., Takóihoz gurított, aki 30 mé­terről nagy erővel talált a hálóba, 1:0. A 75. percben Tóth a felezővonalról indul­va a kapuig vitte a labdát, és a kapust is kicselezve a jobb alsó sarokba helyezett, 2:0. A 78. percben Sebők a jobb szélen elfutott, a Hon­véd kapuja előtt kavarodás támadt, Andirkó szemfüle­sen lecsapott a labdára és a kapuba lőtt, 2:1. A 90. perc­ben Oláh B„ nagyerejű lö­vése a kapufáról kipattant és az érkező Tóth Zs., belőt­te a Honvéd harmadik gól­ját, 3:1. A Honvéd végig tá­madta és irányította a mér­kőzést, színvonalas jó mécs­esét láthattak a nézők. Földesi János: A 11-es ki­hagyása után is tudtunk újí­tani és ez gólokban is meg­mutatkozott. — Vona — Jászberényi Lehel—Nyír­egyházi Volán Dózsa 1:0 (0:0). Jászberény 800 néző: V.: Tóth S. Lehel: Balázs— Gál, Szántai T., Bukhár, Pa­lásti, Szabó, Szántai A., Su­lyok, Győré (Vonyigás), Pe- cha, Balogh (Mosonyi). Ed­ző: Néder István. Az első 30 perc közepes színvonalú játékkal és ese­mény nélkül telt el. Rákap­csoltak a hazaiak és a 36. percben Győré nagy lövése alig szállt fölé, majd a 40. percben Sulyok került hely­zetbe, de gyengén gurított labdáját Tóth könnyen há­rította. Szünet után nagyobb sebességre kapcsolt a Lehel. Az 51. percben Pecha csa­vart lövése alig szállt mel­lé, a 69. percben Vonyigás bombázott kapura, a labda azonban Tóthról szögletre pattant. A 77. percben dőlt el a két pont sorsa: a kitö­rő Mosonyit a 16-oson belül Orosz buktatta. A megítélt büntetőt Sulyok értékesítet­te. 1 ;0. Továbbra is táma­dásban maradt a Lehel, s a 86. percben Sulyok kilépett a védők közül, abszolút hely­zetbe került, de sokáig ki­várt, és szögletre szerelték. Végig küzdelmes mérkőzé­sen a Lehel többet birtokol­ta a labdát. így győzelme megérdemelt. Ifi: Lehel—Volán Dózsa 6:1. — iBankovics — Volán-Rákóczi—H. Asz­talos SE 1:1 (0:1). Rákóczi- falva 500 n. V.: Nyéki! Vo­lán-Rákóczi: Nagy—Ladányi, Silye, Bencsik, Török, Rácz, Horváth, Menyhányt, Va- dicska, Erdei, Kántor (Szé- nási). Edző: Kovács Gyula. Két ellentétes félidőt lát­hatott a szép számú közön­ség. Az első félidő a vendé­geké volt, a 15. percben egy kapu előtti kavarodásból Rostás talált a kapuba. A második félidőben a hazai csapat lényegében egy kapu­ra játszott, azonban a jól tömörülő vendég védelmet sokáig nem sikerült áttörni. A 62. percben 30 méteres szabadrúgásból Rácz csavart a jobb felső sarokba 1:1. A hazai csapat eddigi teljesít­ményét nagymértékben be­folyásolta a hat kulcsjátéko­sának a hiánya. Közepes színvonalú, küzdelmes mér­kőzésen az indiszponáltan működő játékvezető miatt nem tudták a hazaiak ott­hon tartani a két bajnoki pontot. Jók: Török, Horváth, Totóeredmények 1. Dunaújváros—Vasas 1 2. Bp. Honvéd—Pécs l 3. Dortmund—Mannheim 1 4. 1. FC Köln—B. München x 5. Nürnberg—Frankfurt 1 6. Bielefeld—Aachen törölve 7. Salmrohr—Stuttgarter K. x 8. Aschaffenburg—Freiburg 2 9. Brescia—Milan 1 10. Intemaz.—Juventus 1 11. Napoli—Roma x 12. Verona—Fiorentina x 13. Lazio—Cremonese 1 Pótmérkőzések: 14. Taranto—Pescara 1 15. Bari—Lecce 1 16. Campobasso—Arezzo 1 Közgyűlés Szolnoki MÁV MTE, Szol­nok, ÁÉV Munkásszálló, Mártírok u. 17. Vadicska, ill, Rácz, Sós, Ros­tás. — Balogh Tisza Cipő SE—Mátészalka 2:1 (0:1). Mátészalka 700 né­ző. V.: Nyilas. Tisza Cipő: Libor—Sipos, Fürtös, Háben- susz, Horváth, Szántai, (Sző­ke L.) Szabó, Szőke J., Kes- jár. Szőke S„ (Palcsó), Kar­dos I. Edző: Árvái István. Nagyon rosszul indult a ta­lálkozó, már a második perc­ben kapushibából Szilágyi emelhetett az üres kapuba 0:1. Ez a gól megzavarta a Matfűt, kapkodva játszott és az első játékrészben nem is tudott egyenlíteni. Szünet után a 47. percben Szabó vé­gezhetett el szögletet, és a kapus által kiejtett labdát Kesjár vágta a hálóba 1:1. Rendkívül kemény lett a já­ték, sokat támadott a Mart­fű, és igyekezetét a 84. perc­ben siker is koronázta. A ka­pus által kiütött labda, a berobbanó Szabóról vágó­dott a kapu baloldalába 2:1. Végig izgalmas, fordulatok­ban gazdag mérkőzésen a második félidei jobb játék­kal a Martfű megérdemelten szerezte meg a létfontosságú két bajnoki pontot. Ifi: Mátészalka—Tisza Ci­pő 4:0. — lepsényi 1— Püspökladány—Karcag 1:1 (1:0). Püspökladány, 800 n. V.: Máté. Karcag: Kiss Z. —Laurencsik, Sándor, Mol­nár, Balogh, Nagy, Herczeg, Hajdú, Tóth, Kiss L., Antal. Edző: Bakó Tibor. A 10. percben egy felesleges sza­bálytalanságot követően Sza­bolcsi 18 méterről jól elta­lált lövése a sorfal fölött át- ívelődve a felső sarokban kötött ki 1:0. Miközben a vendégek az egyenlítésre tö­rekedtek, a hazaiak a fella­zult védelem mellett két- három nagy helyzetet elpus­káztak. Fordulás után a len­dületesen rohamozó Karcag az 52. percben egyenlített. A szemfüles Antal a védőkről lepattanó labdát ügyesen emelte 14 méterről a kapu­ba. 1:1. Az egyenlítést köve­tően a karcagiak többet tá­madtak, de eredmény nél­kül. Nagy izgalmak közepet­te fejeződött be a mérkőzés, megérdemelt karcagi pont­szerzéssel. Jók: Kiss Z., Ba­logh, Sándor, Antal. — szöllősi — További eredmények: Ra- kamaz—Kaba 1:2, Hajdúbö­szörmény—Balmazújváros 0:1, DUSE—Hajdúszoboszló 2:2.