Szolnok Megyei Néplap, 1984. szeptember (35. évfolyam, 205-230. szám)

1984-09-04 / 207. szám

1984. SZEPTEMBER 4. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Táblázatok Labdarúgó NB II Labdarúgás az nb ii Állása 1. Volán 4 3 1 — 10- 4 7 2. Váo 4 3 — 1 10- 3 6 3. Ózdi K. 4 3 — 1 9- 5 6 4. Siófok 4 3 — 1 5- 5 6 5. K.-barcika 4 2 1 1 6- 3 5 6. Szolnok 4 2 1 1 7- 6 5 7. Keszthely 4 2 — 2 6- 3 4 8. Hódgép M. 4 1 2 1 4- 3 4 9. Salgótarján 4 1 2 1 3- 3 4 10. Bajai SK 4 1 2 1 5- 6 4 11. Debr. Kin. 4 2 — 2 6- 8 4 Szekszárd 4 2 — 2 6- 8 4 13. Bakony V. 4 1 2 1 4- 6 4 14. Sopron 4 1 1 2 7- 8 3 15. N.-kanizsa 4 — , 2 1 8-11 2 16. Diósgyőr* 4 2 1 1 8- 5 1 17. Tapolca 4 — 1 3 2- 6 1 18. Dunaújv. 4 — 1 3 1- 7 1 19. 22. sz. Volán 4 — 1 3 2-11 1 20. Nyíregyh.* 4 2 — 2 8- 6 Megjegyzés: a Diósgyőr és a Nyíregyháza teljesítményéből 4— 4 büntetőpont levonva. Eredmények: Sop An—Bakony Vegyész 1:2, Volán SC—Dunaúj­város 3:0, Nyíregyháza—22. sz. Volán 5:0, Bauxitbányász—Hód­mezővásárhely 1 :l, Siófok— Keszthely 1:0, Ózd—Nagykanizsa 3:1, Diósgyőr—Debreceni Kini­zsi 4:1, Szekszárd—Kazincbarcika 2:1, Salgótarján—Baja 1:1. Az 5. fordulóban, szeptember 5., szerda: 22. sz. Volán— Szolnoki MÁV MTE. Területi bajnokság Tisza csoport 1. Püspöki. 3 3 — — 7- 3 6 2. Olefin SC 3 2 1 — 7- 2 5 3. Mezőtúr 3 2 1 — 3- 0 5 4. Balmazújv. 3 2 — 1 11- 2 4 5. Hajdúbösz. 3 2 — 1 7- 4 4 6. Karcag 3 2 — 1 6- 3 4 7. M.-szalka 3 2 — 1 5- 7 4 8. Hajdú V. 3 — 3 — 2- 2 3 9. DUSE 3 1 1 1 4- 5 3 10. Jb. Lehel 3 1 — 2 5- 6 2 11. Rak am az. 3 — 2 1 3- 5 2 R.-falva 3 — 2 1 3- 5 2 13. H. sztalos 3 1 — 2 4- 7 2 14. Baktalóránt. 3 — 1 2 3- 6 1 15. Kisvárda 3 — 1 2 5- 9 1 16. Jászkisér 3 — — 3 1-10 A 4. • fordulóban, szeptember 9., vasárnap 15.30: Jászberé­nyi Lehel—Karcag, Balogh, Mezőtúri Honvéd—Hajdú Va­sas, Tamaskovics, püspökla- lány—Rákóczifalva, Baktaló- rántháza—Jászkísér. A megyei bajnokság állása 1. T.-füred 2. J.ároksz. 3. Kunhegyes 4. Jászapáti 5. Sz. Vegyim. 6. KuTE 7. Szajol 8. Szászberek 9. K. Medosz 10. T.-miklős 11. Besenyszög 12. T.-földvár 13. SZMAV jun. 14. Sz. Cukorgy. 15. J.-fénysz. 16. Tószeg 17. Jj.-halma 18. A.-szalók 4 3 1 — 12- 4 7 4 3 1 — 0- 3 7 4 3 — 1 7- 3 6 4 2 2 — 5- 1 6 4 3 — 1 7-5 6 4 2 1 1 10- 2 5 4 2 1 1 14- 7 5 4 1 3 — 4- 2 5 4 2 1 1 7- 7 5 4 1 2 1 6- 3 4 4 2 — 2 5- 8 4 4 1 1 2 5- 6 3 4 1 1 2 3- 5 3 4 1 — 3 6-10 2 4 1 — 3 3- 8 2 4 — 1 3 3- 8 1 4 — 1 3 1- 8 1 4 — — 4 2-18 — Az 5. fordulóban, szeptember 9., vasárnap: Ahádszalók— Tiszafüred, Tószeg—Szolnoki MÄV MTE junior, Jászapáti —Szolnoki Vegyiművek, Szol­noki Cukorgyár—Jászárok­szállás, Besenyszög—Jászjá­kóhalma, Tiszaföldvár—Kun- szentmárton, Jászfényszaru— Szászberek, Középtiszai Me­dosz—Kunhegyes, Szajol—Tö- rökszentmiklós. A totó 35. heti telitalálata 1. Atalanta—Juventus 2:2 x 2. AveUino—Pisa 1:1 x 5. Bologna—Intemazionale 0:1 2 4. Cagliari—Palermo 3:1 1 5. Catania—Verona 2:3 2 6. Catanzaro—Udinese 2:1 1 7. Lanerossi—Cesena 1:1 x 8. Milan—Como 1:1 x 9. Pescara—'Napoli 0:3 2 10. Roma—Genoa 3:0 1 11. Sambenedett.—Taranto 1:1 x 12. Sampdoria—Bari 2 :1 1 13. Varese—Lazio 2:2 x Pótmérkőzés ek: 14. öster—Gefle 1:1 x 15. Elfsborg—Malmö 2:1 1 16. Halmstad—örgryte 1:1 x Ragyogó mezőtúri fegyvertény Első osztályban a teniszezők Szeptember 2-án befejező­dött az OB II. férfi tenisz csapatbajnokság. A Honvéd Szabó Lajos SE nagy küzde­lemben 5:4-re nyert Debre­cenben az egyetemi gárda ellen, előző nap, szombaton pedig 9:0-ra győzött a Be­rettyóújfalui Kórház SE együttesével szemben. A csa­pat húsz fordulóban minden mérkőzését megnyerte, így maximálisan 20 pontot szer­zett. Lejátszott 90 mérkőzést, (Folytatás a 6. oldalon.) Sugár pompás góljával Igazi fotósbravúr volt lencsevégre kapni Sugár váratlan gólját Fotó: TKL Szolnoki MÄV MTE—Váci Izzó MTE 2:1 (1:0). Szolnok, 4600 n. V.: Mészáros. MÁV MTE: Boros—Kiss A. (Ágh), Ba- ran, Repka, Rózsavölgyi, Rostás, Katona, Tóth T. (Sugár), Kántor, Csató, László. Edző: Lódi László. Vác: Pleskó—Kur- nász, Krőzsel, Strausz, Szalai, Kosa, Polónyi (Krómer), Bera, Csikós (Rotyis), Adi, Kovalik. Edző: Both József. A mérkőzés tétje óriási volt mindkét csapat számára. A MÁV MTe hazai pályán bot­lott meg a Debreceni Kinizsi ellenében, ezt a dunaújváro­si győzelmével csak részben korrigálta, hiszen házigazda­ként is bizonyítania kellett a közönsége előtt. A Vác amo­lyan csodacsapat hírében állt, éllovasként érkezett, egyetlen kapott gólt 9 rúgott ellensú­lyozott a mérleg másik ser­penyőjében. Ennek megfele­lően feszült volt a hangulat mind a nézőtéren — ahol több mint ezer váci szurkoló foglalt helyet — mind a pá­lyán, ahol hiába vártuk a látványos, szép akciókat. Kárpótlásként viszont jól komponált drámát és férfias küzdelmet kaptunk. A 7. percben Tóth T. alsó- sarkos lövését ütötte szöglet­re Pleskó, a 11. percben pe­dig megszületett a hazaiak vezető gólja. Repka lágyan a kapu elé ívelt, Kántor ráraj­tolt a labdára, ezzel megza­varta Pleskót, így a „pety- tyes a hálóba csurgóit. 1:0. A 18. percben Pleskó kifutott, de nem érte el a labdát. Ros­tás az üres kapura bólintott, ám a visszaérkező váci kapus elcsípte a fejest. Rostás, majd Adi veszélyeztetett tá­voli lövésekkel, a 27. percben viszont Kiss A. ért kézzel a labdához a 16-os vonal köze­lében. A szabadrúgásból Csi­kós a Felső lécet találta teli­be. Félóra után egyre több lett a pontatlanság a szolno­kiak játékában, és érett a váci gól. Szünet előtt mégis László találhatott volna a hálóba, ám Kántor beadását gyengén fejelte, és Pleskó nagy bravúrral kitenyerelte az alsósarokból a labdát. A második játékrész első percében eldőlhetett volna a mérkőzés sorsa: Sugár elfu­tott bal oldalon és beadását Csató 2 (!) méterről fejelte mellé. Még ebben a percben Sugár előtt suhant el a lab­da a kapu torkában. A 62. percben az elsőhöz hasonló potyagóllal egyenlítettek a vendégek. Strausz lövését Boros kiejtette, Adi ott ter­mett és a hálóba lőtt. 1:1. A 70. percben Rózsavölgyi távo­li lövése Pleskóról kipattant, a váci védők azonban felsza­badítottak. Ágh beállása után néhány percre idegessé vált a légkör. A hátvéd letalpalta Rotyist, aki nem tudta foly­tatni a játékot, így a hajrára a vendégcsapat tíz főre fo­gyatkozott. A helyzet magas­latán álló Mészáros határo­zott ítéleteivel a normális mederbe terelte a játékot. A 78. percben Adi teljesen tisz­tán futott el, majd feladta Boros kezébe a labdát. Két perccel a mérkőzés vége előtt emlékezetes gólt rúgott a cse­reként beállt Sugár. Egy fel­pattanó labdát mintegy 20 méterről kapásból bombá­zott Pleskó hálójába. 2:1. A feszültséggel terhes, szik­rázó 90 perc során a látvá­nyos akciókra érthető módon nem futotta a játékosok ere­jéből, a közönség mégis elé­gedetten távozott. A váci szurkolók is emelt fővel hagyták el a Tiszaligetet, mi­vel kedvenceik nem okoztak csalódást. A férfias, közön­ségcsalogató összecsapás jó hírverése volt a sportágnak! A szolnoki csapatban Boros néhány ízben megingott, egyik hibájából gól is szüle­tett. Kiss A. tehetségéhez nem fér kétség, ám úgy tűnt, az eltelt bajnoki fordulók so­rán kissé elfáradt a fiatal fiú. Baran megbízhatóan látta el feladatát, miként Repka is, akinek le kell szoknia arról, hogy olykor indokolatlanul kapuja felé továbbítja a lab­dát. A középpályán Rostás és a csereként beállt Sugár keltett jó benyomást. Csató hullámvölgyben van, László viszont sérülten küzdötte vé­gig a 90 percet. A váci csapat legjobbja Kovalik, Strausz és Adi volt. — palágyi — Területi labdarúgó-bajnokság Húrom Három Mezőtúri Honvéd—H. Asz­talos SE 1:0 (0:0). Nyírtelek, 500 n. V.: Fodor F. Mezőtúr: Horváth—Huszár, Dávid, Nagy, Borsos, Hrotkó, Ador­ján. Szenczi, Takács, Hege­dűs (Lehota), Váczi. Edző: Földesi János. Asztalos SE: Cziotka—Novák, Kiss, Mir- gai, Szankovics, Nagyidai, Barna, Mán, Katalin, Bart- ha, Suskó. A mezőtúriak ragadták magukhoz a kezdeménye­zést, és az 5. percben Hege­dűs jobb oldalról belőtt sza­badrúgását Adorján mellé fejelte. A 23. percben Váczi nagyszerűen „fordult le” őr­zőjéről. középre játszott, de Takács hálóba tartó labdá­ját Mirgai a gólvonalról vágta ki. Egy perc múlva Hrotkó nagy lövését védte bravúrral Cziotka. Állandó­an a hazaiak térfelén folyt a játék. A 37. percben egy (partdobást követően Suskó ballábas lövését védte Hor­váth. Szünet után továbbra is a mezőtúriak játszottak hatalmas mezőnytfölénjíben, de a góllövéssel változatla­nul hadilábon álltak. Az 50. percben Hegedűs került helyzetbe, de kivárt. így lö­vésébe a védők belenyúltak. Az 52. percben ismét Sus­kó futott el a jobb oldalon, de lövése elkerülte a kaput. Ezzel a hazaiak el is lőtték puskaporukat. A 60. perc­ben Borsos szélről belőtt szabadrúgására Adorján nagyszerű ütemben érkezett, és a jobb alsó sarokba fejelt. 1:0. A 70. percben Váczi ment el a jobb oldalon, be­adását Lehota lefejelte, a labda a gólvonalon pattant fel, és az érkező Takács fö­lött is elszállva hagyta el a játékteret. Egy pillanatig sem volt kétséges a mezőtú­riak győzelme. Végig me­zőnyfölényben játszottak, s ha helyzeteiket kihasznál­ják, nagyobb gólkülönbsé­gű győzelmet is arathattak volna. Jók: Hrotkó, Ador­ján. Váczi, ill. Szankovics, Katalin, Mán. Ifi: Mezőtúr—Nyíregyháza 1:1 (1:0). — tury — Karcag—Hajdúböször­mény 2:0 (0:0). Karcag, 1400 n. V.: Nagy F. Karcag: Kö­vesligeti—Bárók, Sándor, Varga, Nagy, Tüdős, Venczel (Lengyel), Antal, Tóth, Haj­dú J. .(Mészáros). Orenstein. Edző: Néder István. H. Bö­szörmény: Lovas—Kocsis, Tóth. Kapusi, Burai, Pipó, Lajos, Barna, Darányi (Su­gár) Gajdán, Qirikó. Az első izgalmat a 3. perc hozta. Bor ók vezette fel a labdát, beadására ketten is rajtoltak, de a kapu szájá­ban elvétették a nagy le­hetőséget. A 8. percben újabb karcagi helyzetet Orenstein puskázott el. Jó iramú, változatos mezőnyjá­ték közben a vendégek egy­re jobban belelendültek. A 31. percben a szögletet köve­tően Gajdán fejese a felső­sarok felett suhant el. Két perc múlva újabb böször­ményi helyzet maradt ki­használatlanul. A 43. perc­ben szögletet követően Nagy fejesét a gólvonalról vágták ki a böszörményi védők. Fordulás után eseménytelen mezőnyjátékkal teltek a per­cek. A 70. perc hozott for­dulatot. Mészáros a bal ol­dalról ívelt a kapu előteré­be, a jókor érkező Borók ka­pásból. mintegy 13 méterről óriási gólt lőtt. A lélektani hatást kihasználva, a karca­giak nagy erővel rohamoz­tak. A 75. percben Orenste­in beadását Antal kapta, akinek lövése a kapuson felperdülve jutott a háló­ba. A vendégek nem adták fel, két nagy helyzetük is akadt, azonban a karcagi védők az utolsó pillanatban hárítottak. A karcagiak szá­mára ez a mérkőzés is bi­zonyította, hogy a területi bajnokságban nincs könnyű ellenfél. Hosszú időn át nyílt volt a találkozó, az egységes csapat benyomását keltő vendégek nehéz feladat elé állították a hazaiakat. Borók nagyszerű gólja hozta végül is lendületbe a karcagi csa­patot, s ezt követően bátrab­ban játszva biztosan és megérdemelten fektették két vállra a mezőny egyik leg­jobbját. Jók: Sándor, Tüdős, Nagy, Borók, illetve Tóth, (Folytatás a 6. oldalon) Megáll az ész! avagy semmibe vett medence álproblémákkal Elképzelek egy „aszályos” községet, ahol a falu ap- raja-nagyja strandfürdő után áhítozik. A hús medencé­ben elröppennek a napi gondok .s ha éppen ambíció is szorul azokba, akik a közösség testkultúrájáért felelősek, akár versenyző palántákat is képezhetnek az uszodában. Nos, ez az ,jálom” Kőtelken vált valósággá, — ám mai állapotában sokkal inkább lehangolja, mintsem felüdíti az embert. A dolog úgy kezdődött, hogy május 1-én illő ceremóniával átadták a tanuszodát Nem akármilyet: szépet, takarosát, jókora térséggel körülöleltet, olyat, amely igazi paradicsom lehetett volna a nebulók számá­ra. Irigykedtek is a környékbeliek: a tiszabőiek például arra kértek engedélyt, hogy a nyári szünetben tábort verhessenek a medence partján, aminek kettős haszna is lett volna. Egy nagy kalandnak ígérkezett a vízparti kem­pingezés, ráadásul megtanultak volna úszni azok, akik­nek még adósságuk van a vízjártasság terén. A dologból nem lett semmi: nem tettek itt egyetlen karcsapást sem a bőiek, de túlontúl sokat nem lubickol­tak a medencében a helybéli gyerekek sem. A kőtelki strand ugyanis olyan lehangoló látványt nyújt, amire azt mondja az ember, ha nem látom, nem hiszem el A szá­raz medencét derékig érő gaz övezi, elhanyagolt, gazdát­lan a több millió forintot érő létesítmény. Kezdetben az volt a baj, hogy az elektromos hálózat nem bírta a meg­növekedett terhelést. A Titász segített a gondon: egy transzformátorházat épített a közelben, így ezt az aka­dályt elhárították az útból. Később az okozott problémát, hogy nem volt státusz egy olyan dolgozó számára, aki az üzemeltetés teendőit ellátta volna. A gaz pedig? A köz­ségi tanácselnök elmondta, hogy a szemet bántó méteres gyomokat azért hagyták meg, mert hogy az — takarófű. A státusz gondról — a szolnoki Városi Tanács műve­lődési osztályvezetőjének jelenlétében — pillanatok alatt kiderült, hogy álprobléma. A megoldásra nem egy, de számtalan variáció kínálkozik, ha éppen szívügyüknek tekintik a vízre áhítozó fiatalok óhaját a község vezetői. Hosszasan lehet meditálni azon, hogy pénzszűkét élő világunkban miként engedhető meg az értékek ilyen fo­kú pazarlása. Azon is eltöprenghetnénk; az úszóoktatást ösztönző, jószándékú határozatokat milyen komolysággal hajtják ott végre, ahol még a „van”-nal sem élnek? Ér­demes végig gondolni azt is, vajon lehet-e mégegyszer mozgósítani a társadalmi erőket ott, ahol ennyire becsü­lik meg a közös összefogás végeredményét? Ám legelébb is azon kellene fáradozni, hogy meg­töltsék vízzel a medencéket. Mert jóllehet Kőtelken ké­sik a naptár, ám a tanév azért csak megkezdődött és a tantárgyak közé még az úszást is fel lehet venni! — Pb — Kézilabda Mindig ilyen hétvégét NB I. Női: Lehel SEI—Bp. Húsos 17:14 (9:8). Jászbe­rény, 400 n. V.: dr. Basa, Tóth. Lehel: Nagy—Vágóné, Budai (3). Csala (5). Gál (2), Darázsné (3), Borgulya (2). Csere: Gyúrós, Faul (2), Andrásik, Molnár, Csendes. Edző: Lipták Zoltán. Az el­ső félidőben a jól játszó vendék csapat a volt válo­gatott Kunstárné jó védései­vel előnyre tett szert. Az utolsó percekben fordította a maga javára a Lehel az eredményt. Szünet után is­mét a Húsos vette át a játék irányítását és a vezetést, s két góllal elhúzott. Ezután hatalmas iramot diktált a Lehel. Lerohanásos taktiká­ja bevált, az ellenfél nem tudta felvenni a tempót, és a Lehel 8 gólt lőtt, míg áz ellenfél csak kettőt. A mér­kőzés küzdelmes volt. a Lehel az átlag alatt játszott, csak nagy akaraterejének köszönhető a 3 gólos győze­lem. A Húsos 7 büntetőjével szemben a Lehel csak hár­mat értékesített. NB II. Férfi: Kunhegyesi EISE—Salgótarjáni Építők 30:28 (13:10). Salgótarján. 300 n. V.: Atkári. Láda. KESE: Tar T. — Lőrincz (1). Gál A., Bozsó, Tar Z. (9), Mészáros (6), Gál J., Nagy (2), Antal (6), Túri J. (6), Túri I., Bótha. Edző: Cseh Zoltán. A kunhegyesi csapat eddi­gi jó szereplését koronázta meg salgótarjáni győzelmé­vel. A mérkőzés elejétől vé­gig vezetve, biztosan nyerte meg a találkozót. Ez a győ­zelem a többi Szolnok me­gyei csapat szempontjából is igen értékes. Jó: Bótha (a mezőny legjobbja), Tar Z., Antal, Túri J. Alföldi Olajbányász—Me- zőhegvesi SE 29:28 (18:12). Szolnok, 200 n. V.: Lázár, Nyári. Olajbányász: Túró- czi—Kocsis (10), Danyi T. (4), Serfőző (1), Nagy T. (5), Rigó S., Rátkai (3), Halápi,* Erdélyi, Rigó G., Berényi (6), Szántai. Edző: Horváth József. Elfogódott kezdés után, egyre magabiztosabban ját­szott az Olajbányász, és 5:2- re vezetett. A vendégek át- lövésekből lőtt gólokkal a huszadik percben 10:10-re felzárkóztak. A hazai csapat fokozta az iramot és öt perc alatt ötletes akciókból hat gólt lőtt így, 16:10-re elhú­zott. Ez az előny a félidő vé­géig megmaradt. A második félidő első részében jelentős előnnyel 26:20-ra vezetett a hazai csapat. A vendégek sok adogatással lassították a játékot, és kihasználták a hazai védelem megingásait. A hajrában felváltva estek a gólok, s a vártnál nehe­zebben nyert az Olajbá­nyász. Tiszaföldvár—Orosházi Dózsa 27:18 (11:9). Tisza­földvár, 250 n. V.: Ambrus II, Cserháti. Tiszaföldvár: Farkas—Danku (9), Fekecs (4), Mudrák (5), Tóth (5), Dózsa, Kovács (1), Vereb (3), Rostás, Ökrös. Ferenczi. Az első játékrészben rendkívül szoros küzdelem alakult ki, ugyanis mindkét csapat remekül védekezett és megfontoltan támadott. A határozott, sokmozgásos já­ték meghozta a várt sikert. A második félidőben foko­zatosan elhúzott a hazai gár­da, és biztosan nyert a jó erőkből álló vendégek ellen.