Szolnok Megyei Néplap, 1984. augusztus (35. évfolyam, 179-204. szám)

1984-08-28 / 201. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉFLAF 1984. AUGUSZTUS 28. Lovashagyomány születik Megyei labdarúgó-bajnokság Xincs már Nyeregben a középiskolások Menyhárt Brigitta Havassal az akadály fölött A hét végén Szolnokon, a Tiszaligetben megrendezték az országos középiskolás lo­vasbajnokságot, s ezzel egy újabb, szépen induló hagyo­mányt köszönthetünk. Mi­ként a középfokú tanintéze­tek országos ökölvívó-bajnok­ságának, lassan egy évtizede ad otthont a tiszaligeti sport- csarnok elképzelhető, 'hogy a legjobb középiskolás lova­sok évről évre a tiszaligeti lovaspályífn találkoznak majd. A megye erőfeszítései az igényes lótenyésztésre közismertek: Abádszalók, Kunmadaras, Kőtelek, Jász- boldogháza és még néhány közös gazdaság tesz kísérle­tet arra, hogy az elmúlt év­tizedek során méltatlanul kipusztított lóállományt pó­tolja. Ebbe az igyekezetbe jól illik bele az a szándék, selő abádszalókiak és a Szol­noki Lovasklub [versenyzői nem vallottak szégyent. Be- ke Endre a Búcsú-díjban két szalagot is szerzett Guliver- rel és Játékkal — öccse bal- szerencsés sérülést szenve­dett — Menyhárt Brigitta Havassal taktikai hibát vé­tett s csak ezért nem sike­rült a „0” pontos pálya, ami mindenképpen szalagot je­lentett volna számára. Az abádszalóki Hatvani Lajos Csodával nem csinált csodát, ám a 12. helyezésért a nagy­döntőben nem kell szégyen­keznie. Ugyancsak a nagy­döntőbe jutott a szolnoki Ecseki István, aki a Sárga­rigóval az utolsó helyről nem. tudott feljebb szárnyalni. Jóérzés volt hallani a ver­seny rendezőinek jövőt ter­vező nekibuzdulását. Kelle­mes ellátásban lehetett része azoknak, akik időtöltésül választották a lovasversenyt. Ha hagyomány lesz a közép- iskolások vetélkedéséből —, amelyet a ligeti napok ren­dezvénysorozatához kíván­nak hozzákapcsolni — ezzel a lovassport mellett a kö­zönség is nyer majd. Eredmények: Búcsú-díj: 1. Lénárt Attila Szeles nevű lován... 4. Beke Endre Gu- liver n. 1., 5. Beke Endre Játék n. 1. Döntő: 1. Rácz Imre (Bp. Honvéd) Delin n. 1. 2. Dénes Judit (BLK) Eperjes n. 1., 3. Kovács József (Deb­recen) Csókakő n. 1.... 12. Hatvani Lajos (Abádszalók) Csoda n. 1., 13. Menyhárt Brigitta (SZLK) Havas n. 1., 20. Ecseki István (SZLK) Sárgarigó n. 1. — pb — Beke Imre, aki sérülés miatt visszalépett Területi labdarúgó­bajnokság hogy nyeregbe szánjanak a legifjabb lóbarátok is. A kétnapos verseny során nagyjából keresztmetszetét kaphattuk az ugrósport után­pótlásának. Vizsgáztak a lo­vak és vizsgáztak a lovasok. A megméretés örömre és ürömre egyaránt adott okot. Az első napon a bemutatko­zás már megmutatta, hogy meglehetősen nagy a tudás­beli különbség a mezőny ele­je és vége között. A másna­pi küzdelemsorozat — első­sorban a Búcsú-díj, ahol az első húsz fölött végzettek in­dultak harcba az akadályok leküzdéséért — még plaszti­kusabb képet rajzolt a hiá­nyosságokról. Bizony, törtek- zúztak a jobb sorsra érdemes jószágok, mivel lovasaik nem ültek a helyzet magaslatán. Olykor aztán le is pottyan- tak .. . Megtörtént az is, hogy jól felkészült lovas — gyengén képzett nyergessel próbált túljutni az akadá­lyokon — persze, hogy ered­ménytelenül. örvendetes volt azonban, hogy azok, akik az első húsz közé jutottak, alapvető technikai fogyaté­kossággal nem küzdöttek. Azok pedig, akik a szalagot kiérdemelték teljesítményük­kel. már-már megdobogtat­ták a szakvezetők szívót A Szolnok megyét képvi­(Folytat&s az 5, oldalról) Tóth, Borók, Nagy, Hajdú, Kiss, Antal, Orenstein. Edző: Néder István. A mezőtúriak kezdték a játékot, mégis a hazaiak ka­puja került először veszély­be. Az 5. percben Borók vi­harzott el a bal oldalon, be­lőtt labdája Horváthról ki­pattant, de nem volt a kö­zelben karcagi támadó. A 8. percben Adorján vezette fel a labdát, majd 20 méterről lövésre szánta el magát, és a labda alig szállt mellé. Közben hatalmas viharfelhők közepette erős villámlás kez­dődött. A 12. percben Szen- czi bal oldali beadását Takács elhibázta, majd Szenczi 25 méterről lőtt kapufája oko­zott izgalmakat. A 17. perc­ben az erős villámlás miatt a játékvezető megszakította a mérkőzést. Mintegy 15 perc várakozás után folytatódott a játék, de 5 perc múlva is­mét lefújta a játékvezető. Ezúttal 20 perc szünet kö­vetkezett. A 23. percben Hu­szár futott el a jobb oldalon, Hrotkó azonban kihagyta a kínálkozó lehetőséget. A kar­cagiak ritkán támadtak, de akcióik mindig veszélyesek voltak. A 38. percben Hege­dűs szögletét Takács fejelte kapufára, a visszapattanó labdát már biztosan lőtte, a hálóiba. 1:0. Szünet után a hatalmas eső miatt rendkí­vül csúszóssá vált a talaj. Mezőtúr játszott fölényben, helyzetek is akadtak, de sor­pontveszteség nélküli csapat Besenyszög—Szolnoki Ve­gyiművek 2:1 (1:0). Beseny­szög, 200 n. V.: Hagyó. Be­senyszög: Boros B. — Za- jácz. Szabó L., Dudok A., Koncsik — Maródi, Bálint, Csajbók — Varga J. (Varga . T.), Danyi K., Varga ®y. * Edző: Kovács Gyula. Szol-, noki Vegyiművek: Öllé — Császár, Tánczos, Bálint, Csizmadia — Bán (Felföldi), Szabó (Tátrai). Ecseki — \2sidei, Tóvizil Busi. Edző: Bálint Endre. Az első 20 perc tapogató­zó játékkal telt el, enyhe Vegyiművek mezőnyfölény- nyel. A hazai csapat fokoza­tosan lendült játékba, és ki­egyenlített lett a küzdelem. A 31. percben Varga Gy. ug­rott ki középen, de a 16-os- ról fölé bombázott A 34. percben bal oldalon bonta­kozott ki a hazaiak támadá­sa. Danyi K. indította Bálin­tot, akinek beadását Varga Gy. fejjel a bal alsó sarok­ba csúsztatta. 1:0. A máso­dik félidőt kihagyott vegyi- helyzet vezette be, a csere­ként beállt Felföldi az ötös­ről fölé fejelt. Kiegyenlített játék után a 75. percben Varga Gy. „ellopott” egy át­adást, és a tehetetlen kapus mellett gurította a hálóba. 2:0. A Vegyiművek nem ad­ta fel, és a 85. percben szé­pített. 2:1. Az utolsó percek­ben a vendégcsapat szoron­gatott, de az eredmény már nem változott, összességé­ben a korrekt játékvezetés mellett lejátszott sportszerű mérkőzésen a lelkesen és he­lyenként jól is játszó hazai­ak megérdemelten nyertek a közepes teljesítményt nyúj­tó Vegyiművek ellen. Jók: Boros B., Zajácz G.. Bálint J., Maródi M. A Szolnoki Vegyiművek csapatánál nem akadt kiemelkedő teljesít­ményt nyújtó játékos. Sárga lap: Bálint F. Ifi: Szolnoki Vegyiművek —Besenyszög 4:0. Kovács Gyula Középtiszai Medosz—Sza- jol 3:3 (1:1). Kenderes, 300 n. V.: Varga I. K. Medosz: Szabó — Szilágyi, Molnár, Lakatos. Szántó — Demeter (Süvegesi), Baktai L., Her- czeg — Baktai T., Szerencsi, Baktai I. Jó iramú, változa­tos mérkőzésen a hazai csa­pat többet támadott. Szajol szerencsésnek mondható góljai ellenére az eredmény igazságos. Góllövők: Baktai T. (2), Szerencsi, illetve Kiss Gy.. Gál, Kántor. Jók: De­meter, Herczeg, Baktai T., Szerencsi, ill. Hemek. Né­meth, Szabó Gy., Suki. Ifi: K. Medosz—Szajol 2:1 (0:0) Jászapáti—Tiszafüred 1:1 (0:0). Jászapáti, 400 n. V.: Trencsényi. Jászapáti: Végh — Tajti, Borics, Urbanna, Mihályi, Bója, Kovács. Illés, Sóti. Mezei (Szabó), Csőke. A jászapátiak végig me­zőnyfölényben játszották, sok gólhelyzetet dolgoztak ki, de a befejezés csak a második félidő 15 percében sikerült. Szünet után ke­mény, helyenként durva já­tékot láthatott a szép szá­mú közönség. Jászapáti lel­kesen, jól játszott, közelebb állt a győzelemhez, míg a vendégek összeszokott, ruti­nos csapat benyomását kel­tették. G.: Csőke, ill. Balia. Jók: Tajti, Borics. Bója, Il­lés, Csőke, ill. Kovács, Sza­bó. Kiss J. Ifi: Tiszafüred—Jászapáti 2:1. Jászfényszaru—Jászjákó- halma 2:1 (2:1). Jáizfény­szaru, 300 n. V.: Barta. Jász­fényszaru : Csécsei — Tóth, Rózsa, Farkas L., Tompa, Gergely, Szabó, Csámpai, Fózer Farkas Gy., Horváth T. A hatodik percben várat­lanul a vendégek szereztek vezetést Palcsó révén. Ha­mar magára talált a hazai csapat, a 13. percben Hor­váth fejese a kapufáról pat­tant vissza, és a jókor érke­ző Szabó tizenhat méterről a hálóba vágta a labdát. To­vábbra is Fényszaru irányí­totta a játékot, és Tóth ré­vén a 45. percben vezetést pzerzett. A második félidő nagy küzdelmet és kiegyen­lített játékot hozott. Kiállít­va Szölősi (Jászjákóhalma). Jók: Tóth. Rózsa, Fózer, Szabó, ill. Gólya, Raffael, Treba. Ifi: Jászfényszaru—Jász­jákóhalma 4:0. Szászberek—Kunszentmár- ton 1:1 (0:1). Szászberek, 150 n. V.: Tárkány. Szászberek: Farkas — Donkó, Pető, Nagy, Tóth. Laki R., Bezzeg, Göblyös, Burda, Gara, Laki J. A vendégek már az első percekben megszerezték a vezetést Szarvák révén. Ez­után a hazaiak fokozatosan fölénybe kerültek, és szinte végigtámadták a mérkőzést. Jó: Gara és a vendégvéde­lem. Kiállítva Tóth, Pálinkás (KuTE), ill. Laki J. (Szász­berek. Jászárokszállás—Tiszaföld- vár 3:2 (1:0). Tiszaföldvár, 150 n. V.: Szávó. TISE: Kele — Kollár, Makó, Nagy, Ja­kab, Farkas, Kézsmárki. Ba­logh, Schadt, Vass, Petróczki. A tartalékosán kiálló ha­zai csapat ellen az árokszál­lásiak potyagólokkal tetemes előnyt szereztek. A hazaiak későn kezdtek hajrázni, így csak a szépítésre futotta. Góllövők: Kiss (2). Banka, ill. Vass, Balogh. Jók: Kiss, Banka, Tábori, ill. Farkas, Makó. Jakab. Ifi: TISE—Jászárokszállás 2:1. Tószeg—Törökszentmiklós 1:1 (1:1). Tószeg, 300 n. V.: Tóth S. Tószeg: Farkas — Szabó S., Dallos, Szabó J., Kiss Z., Mészáros, Gulyás, Brávik. Rákóczi (Mári), Per- jési, Kalmár. Az első negyedórában fel­váltva kerültek veszélybe a kapuk, tartós fölénybe egyik csapat sem tudott kerülni. A 30. percben a vendégek meg­szerezték a vezetést, a 35. percben egyenlített a hazai csapat. Tószeg mindent meg­tett a győzelemért. A 70. percben Mészáros hatalmas szabadrúgását a vendégek kapusa csak szögletre tudta menteni. A szöglet után óriá­si kavarodás támadt a ka­pu előtt, több lövés vissza­pattant a gólvonalról, végül Perjési a felső kapufát ta­lálta el. Tószeg győzelmet ér­demelt volna. Kiállítva: Molnár (T.-miklós) az 55., Szabó S. (Tószeg) a 60. perc­ben. Sárga lap: Kazinczy, Hoppál (T.-miklós), Mészá­ros, Mári (Tószeg). Góllövő: Perjési, illetve Balogh. Jók: Dallos, Mészáros, Perjési, Szabó J.. illetve Törökszent­miklós egész csapatának lel­kesedését lehet dicsérni. Ifi: Tószeg—Törökszent­miklós 2:2. Kunhegyes—Abádszalók 3:0 (1:0). Abádszalók, 300 n. V.: Terenyei. Abádszalók: Erdei — Oláh I., dr. Tóth, Szabó, Bácskái (Cseh). Ko­vács, Káli, Forgács, Csonka G. (Oláh M.), So modi, Pata­ki. Az első félidő közepén Herbály egy lepattanó lab­dával szerezte meg a vendé­gek vezető gólját. A máso­dik -félidőben Kiss L. két szemfüles góllal növelte az előnyt. Az örök rangadónak Számító mérkőzésen, ala­csony színvonalú játékkal, a lelkesedés nélkül játszó ha­zaiak ellen a helyzeteiket jól kihasználó kunhegyesnek megérdemelten győztek. Jók: Kiss L., Szabó J.. Kis# J., ill. Oláh I., Bácskái. Ifi: Kunhegyesi—Abádsza­lók 4:3. Szolnoki MÄV MTE juni­or—Szolnoki Cukorgyár 2:1 (1:1). Cukorgyári pálya, 200 n. V.: Somogyi. Cukorgyár: Csécsei — Horváth. Márkus, Szalai, Kovács Imre, Kovács S., Fritz, Bosnyák, Kereszt- falvi, Pusztai (Csollák), Ko­vács István. Alacsony színvonalú mér­kőzésen megérdemelten győ­zött a lelkes juniorcsapat a nagyon gyenge napot kifogó Cukorgyár ellen. Kiállítva: Tisza (MÁV MTE). Sárga lap: Mészáros (MÁV MTE). G.: Mészáros. Zsákai, ill. Kovács S. Jók: Nagy M., Mé­száros, Varga, Kun. ill. Már­kus. Fritz. Ifi: MÁV MTE—Cukor­gyár 3:1. ra kimaradtak. Az 59. perc­ben Karcagnak majdnem si­került az egyenlítés, de Tü­dős fejesét Huszár a gólvo­nalról fejelte ki. A 61. perc­ben Kanyok lövését a karca­giak kapusa Takács elé ütöt­te, aki elhibázta a lehetősé­get. A 68. percben eldőlt a mérkőzés sorsa. Hrotkó szer­zett meg egy lepattanó lab­dát, elfektette a kapust, s ballal biztosain lőtt a hálóiba. 2:0. Rendkívüli körülmények között játszották a mérkő­zést, amely a villámlások miatt kétszer is félbeszakadt, és ez széttördelte a játékot. A karcagiak fegyelmezett, lelkes játékukkal kellemet­len perceket okoztak a hazai­aknak. Jók: Hrotkó, Szenczi, Takács, Horváth, ill. Tóth, Sándor, Kiss. Ifi; Mezőtúr—Karcag 2:1 (0:1). — tury — Lajosmizse—Tisza Cipő SE 3:1 (1:1). Martfű, 300 n. V.: Hajdú. Lajosmiizse; Kripkó—Tóth, Álbei, Csima, Nagyhegyesi, Márkli, .Hodemarszki (Janó), Diószegi, Sajó, Kocsis (Má- nyofci), LendVai. Edző: Benr de József. Tisza Cipő SE: Németh—Sípos, Fürtös (Kes- jár II), Hábensusz, Szőke (Kardos II), Kardos I, Földi, Hegedűs, Szántai, Fazekas, Palcsó. Edző; Hanti Gyula. Óvatosan kezdett mindkét csapat, az első tíz perc job­bára tapogatózó játékkal telt ed, veszélytelenül. A 13. perc­ben váratlanul vezetést sze­reztek a vendégek. Lendvai ugrott ki a védők között, és laposan a jobb sarokba lőtt. 1:0. A gól Lajosmizsét rázta fel jobban, ügyes adogatá­sokkal veszélyeztetett. A 29. percben sikerült az egyenlí­tés. Fazekas egy csel után ballal továbbított a kapuba. 1:1. Támadott a Martfű, de a jobbnál jobb helyzeteket is kihagyta. A 67. percben ismét vezettek a vendégek. Lendvai beadását közelről Diószegi fejelte a hálóba. 2:1. Nyolc perccel később végleg eldőlt a mérkőzés sorsa. A csereként beállt Janó egy Némethről kipattant labdát helyezett az üresen maradt kapuba 3:1. A Lajosmiizse érettebb, rutinosabb játéká­val megérdemelten nyert az akaratgyenge jájékot mutató Martfű ellen. — Lepsényi — Sakk Balogh nyerte a minősítő versenyt A megyei sakk szakszövet­ség tíz fiatal részvételével rendezte meg az ifjúsági sak­kozók minősítő versenyét, amely Balogh Imre megérde­melt győzelmét hozta. Jó tel­jesítményt nyújtott még Czeglédi és Lázár. Az után­pótlás nevelése és felmérése érdekében a szakosztályok részéről nagyobb figyelmet kellene fordítani az ifjúsá­giak versenyeztetésére. de még a helyi lehetőségeket sem használják ki megfele­lően. Dicséretes az újszásziak 'aktivitása, ők három ver­senyzővel képviseltették ma­gukat. Végeredmény: 1. Ba­logh Imre (Áfor) 7, 2. Czeglé­di (Lehel) 7, 3. Lázár (Jász- ladány) 6,5, 4. Sinka (Lehel) 5, -5, 5. Tálas (Jászladány) 4,5, 6. Ondók (Mezőgép) 4,5, 7. Hőgye (Űjszász) 4, 8. Varga (Űjszász) 3, 9. Sápi (Lehel) 2,5, 10. Tóth (Űjszász) 0,5 pont.