Szolnok Megyei Néplap, 1984. április (35. évfolyam, 78-101. szám)

1984-04-10 / 84. szám

6 SZOLNOK MEGYE! NÉPLAP 1984. ÁPRILIS 10. Megnyílt az olimpiatörténeti szabadegyetem Tegnap Szolnokon a HM Helyőrségi Művelő­dési Otthonában meg­nyílt az olimpiatörténeti szabadegyetem, melynek első előadását Páder Já­nos, az OTSH elnökhe­lyettese tartotta. Az est vendége volt Kárpáti Rudolf olimpiai bajnok kardvívó, aki élményei­ből elevenített fel jóné- hányat. Kaszparov Karpov kihívója Tegnap Vilniuszban le­játszották a Kaszparov— Szmiszlov sakkvilágbajnok- jelölti döntő párosmérkőzés 13. játszmáját. A parti dön­tetlenül végződött, s ezzel a fiatal bakui nemzetközi nagymester, Kaszparov megszerezte a továbbjutás­hoz szükséges fél pontot, 8,5:4,5 arányban legyőzte Szmiszlovot. Így Kaszparov lesz Anatolij Karpov kihívó­ja a világelsőségért. Luzernban, a FIDE (Nem­zetközi Sakk Szövetség) székhelyén Lim Kok Ann főtitkár már nyilvánosságra is hozta a sakkvilágbajnoki döntő időpontját. Eszerint 1984. szeptember 10-én kez­dődik a Kamov—Kaszparov összecsapás, a helyszínről később döntenek. Kézilabda Nagyszerű sorozat NB I B. Női: Jászberényi Lehel SE— Ózdi kohász 19:14 (10:6). Ózd, 1200 n. V.: He­gyest, Járai. Lehel: Nagy— Vagoné. Budai (3), Csata (9), Gál (2), Darázsné, Borgulya (3). Csere: Gyúirós. Faul (2), Csendesj Molinár, Andrásaik. Edző: Lipták Zoltán. A megilletődötiten kezdő Lehel ellen az ózdiak az első percekben 4:1-re elhúztak. A 15. perctől viszont már a jászberényiek diktálták az iramot, és a mérkőzés végéig kezükben tartották a játék irányítását. A győzelmet jó védekezéssel és sokmozgásos támadójátékkal ilyen arány­ban is megérdemelten sze­rezték meg. A jól játszó jászberényiekből kiemelke­dett Nagy, Csata és Budai, míg az ózdiaktól Forgóné dicsérhető. NB II. Férfi: Kunhegyesi ESE—Orosházi Honvéd 26:25 (17:15). Orosháza, 150 n. V.: Kovács, Karúba. KESE; Tar T.—Lőrincz (2), Bozsó, Tar Z. (3), Kozák (2), Gál J., Nagy (3), Antal (6), Túri J. (7), Mészáros (3), Túri I., Bótha. Edző: Cseh Zoltán. Félelmetes hírek előzték meg az újonc csapatot, a KESE azonban nem ijedt meg ezektől a hírektől. Ma­gabiztosan kezdett, jó védő- iniunika, fegyelmezett táma­dásvezetés volt jellemző já­tékára. Már a mérkőzés ele­jén magához ragadta az irá­nyítást és végig vezetve, iz­galmas csatában szerezte meg az idénynyitón a két bajnoki pontot. Jó: Bótha. Túri J., Tar Z., Gál J. Tiszaföldvár—Szarvasi Fő­iskola 23:18 (11:11). Tisza­földvár, 450 n. V.: Fekete, Kiss. Tiszaföldvár: Farkas— Danku (7) Mudrák (2), Dó­sa (3), Gazsó (1), Lipicai Fe­hér (3), Kovács, Véreb (1), Vincze (5) Ökrös (1), Kecső. Szépszámú nézősereg előtt az első játékrészben mindkét csapat rendkívül idegesen és sok hibával játszott. A má­sodik játékrész első húsz per­cében a hazaiak kitűnő vé­dekezéssel és gyors indításos támadásvezetéssel, fokozato­san elhúztak, és biztos győ­zelmet arattak régi riválisuk ellen. Tisza Cipő-bravúr Szegeden (Folytatás az 5. oldalról) Baktalórántháza—Rákóczi- falva 3:0 (2:0). Baktalóránt­háza, 500 n. V.: Vörös. Bak- talórántháza; Fenyvesi—Hel- mecai, Madai, Tamás, Bak- sa I.—Baksa J., Varga, Bor­bély—'Pataki, Papp (Srankó), Farkas. Edző: Molnár Pál. Rákóczifalva: Ma jer—Ko­csis, Sebők, Barna (Nyolcas I.), Ladányi—Rácz, Molnár, Bencsik—Gergely (Rigó), Kántor, Nyolczas II. Edző: Somogy vári József. Szeles, esős időiben, fűcso­mós edzőpályán játszottak a a csapátok. A hazaiak táma­dólag léptek fel, melynek eredményeként a 15. perc­ben megszerezték a vezetést. 1:0. A gól után támadásban maradt Baktalőrántiháza, Rá­kóczifalva nem talált magá ra. A Rácz, Nyolczas II, Mol­nár, gyors akció sem zárult sikerrel, Molnár messze fö­lé lőtt. A második gól a 40. percberi esett, amikor Bor­bély 18 méterről jól eltalált lövéssel vette be Majer ka- , púját. 2:0. A második fél­idő első felében feljött Rá­kóczifalva, játékosai többet birtokolták a labdát, de az önfeláldozóan és jól játszó védelmet nem tudták átját­szani. A mérkőzés utolsó ne­gyede ismét a hazaiaké volt, Varga a 89. percben 3:0-ra nöVelte az előnyt. Rákóczi- falva nem nyújtotta a tőle megszokott, lelkes, kombi- natív játékot. Sokat hibáz-, tak a játékosok, hiányzott a gyorsaság, a labdabiztonság A mérkőzés kimenetelét je­lentősen befolyásolta,a játék­vezetői hármas tevékenysége és a pálya talaja is. Sárga lap: Baksa, ill. Kántor. Ifi: Rákóczifalva—Bakta­lórántháza 3:1. — Matastik — Jászkfsér—Debreceni Vo­lán 3:2 (1:2). Debrecen, 100 n. V.: Szegedi. Jászkisér: Kö­kény-—Kisnémeth, Bérezési, Csillik, Szabó, Kovács, Pos­tás, Ládi Gócza, Menyhárt, Tóth. Edző: Bukhár László. Gyorsan kitűnt, hogy a vendégek tudásban, összjá- tékban jobbak mint a haza­iak.-Ezt a különbséget a deb­receniek kemény és durva játéknál próbálták ellensú­lyozni. Percenként jutott „ szabadrúgáshoz a Jászkisér, de a sárga lap nem került elő. A 14. percben Kovács jó indítást kapott a felezővona­lon, elfutott, és 14 méterről nagy gólt lőtt a jobb alsó sarokba. 1:0. A 16. percben Volán-szögletnél Márta tel­jesen egyedül maradt, és 5 méterről a jobb felső sarok­ba fejelt. 1:1. A 18. percben Postás mőgsérült, helyette Dördök állt be, és a fiatal játékos rögtön százszázalé­kos helyzetben a kapus ke­zébe emelt. A 20. percben egy kapu előtti kavarodásból a labda váratlanul a bal fel­ső sarokban kötött ki. 2:1 a Volán javára. A II. félidő­ben a vendégek átvették a játék irányítását, csak idő kérdése volt, hogy mikor tudják a fölényt gólokra vál­tani. Az 55. percben Tóth ki­ugrott a védők közül, de a 16-oson belül lerántották. A büntetőit Kökény . biztosan vágta a jobb alsó sarokba. 2:2. A 60. percben Menyhárt, e,gy perccel később Tóth sza­badrúgása jelentett veszélyt. A 76. percben Menyhárt éle­sen belőtt szögletét Kovács 14 méterről a hálóba vágta. 3:2. Továbbra is Jászkisér maradt támadásban, de nem tudták gólokra váltani fölé­nyüket. Jók: Ládi, Kovács, Kiisnémeth, Menyhárt. Ifi: D. Volán—Jászkisér 2:0. — Ficzek — Kosárlabda Teke Rangadót nyert a MÁVMTE Az Olajbányász sorsa megpecsételődött NB I. Férfi: Videoton—Al­földi Olajbányász 101:94 (53:42). Székesfehérvár, Épí­tők sportcsarnok, 100 n. V.: Kosaras, Varga. Videoton: Nagy (18) Hevesi (8), Lend- vai (19), Csarnoi (16), Varga (24). Csere: Urbán (16), Po­or. Edző: Tóth Attila. Alföl­di Olajbányász: Mikola (16), Molnár (22), Tóth (10), Du- dek (8), Smolnicki (16). Cse­re: Jánny (3), Pál Szabó (2), Szalay (14), Kiss (3), Vécsei. Edző: Acsay Attila, Pál Sza­bó Sándor. A végső helyezések tisz­tázása szempontjából már mindkét csapat pozíciója el­dőlt. A Videoton elkerült az alsóházból, az Olajbányász sorsa pedig megpecsételő­dött, mert függetlenül a rá­játszástól, biztos kiesőnek tekinthető. Mindkét együttes felszabadultan és nagy len­dülettel kezdett, az első fél­idő a hazaiaknak sikerült jobban. A folytatásban a csapatok keveset fordítottak a védekezésre, és gyorsan szaporodtak a pontok. A második félidő közepén fel­zárkózott a szolnoki csapat, már csak egy pont volt a fehérváriak előnye, de nem sikerült átvenni a vezetést. Több biztos helyzet kihasz­nálatlanul maradt, és mint a bajnokság folyamán any- nyiszor, most is a döntő helyzetben nem tudott ered­ményes lenni az Olajbá­nyász. A bajnokságból már csak a rájátszás van hátra, de az Olajbányász remény­telen pozícióból várja az „utolsó felvonást”. NB II. Női: Bajai Tanár­képző—Törökszentmiklós 77:61 (42:34). Törökszent­miklós, 50 n. V.: Csuta, Da- rida. TSE: Szöllősi (14), Eszes (4), Takács É. (18), Matúzné, Paróczainé (21), Mészáros (4), Galsi, Kovács. Edző: Pápp Ferenc. Tizenhét percig vezetett a Törökszentmiklós, később mind nehezebben tudták fogni a bajai centert, aki 30 pontot dobott. Mindkét csa­pat remekül dobott, a török- szentmiklósiaknál betegség miatt hiányzott Mikoláné. TSE—Hódmezővásárhely 61:36 (29:20). Törökszent­miklós, 50 n. V.: Patai, Ber­náth. TSE: Szöllősi (6), Eszes (10), Paróczainé (19), Matúz­né (4), Takács É. (22), Galsi, Mészáros, Kovács. Edző: Papp Ferenc. A TSE Paróczainé vezér­letével végig vezetve, bizto­san nyert a szerény képes­ségű Hódmezővásárhely el­len. Jó: Paróczainé, Takács Éva, Eszes. Szolnoki MÁV MTE— Hódmezővásárhely 79:30 (40:12). Hódmezővásárhely. V.: öze. MÁV MTE: Szalai (8), Krasznocsubenkó (8), Vas (12), Mohácsi (25), Ge­bei (8). Csere: Csák (3), Molnár (4), Urbán (3), Tú- róczi (4), Káplár (4). Edző: Tapodi László. A Szolnoki MÁV MTE tetszetős, könnyed játékkal szerezte meg újabb győzel­mét. Ezen a mérkőzésen újabb fiatalok — Káplár, Túróczi — mutatkoztak be. Kiskunfélegyháza—KVFSE 78:30 (27:16). Kiskunfélegy­háza, V.: Perjési. KVFSE: Kovács (7), Skornyik, Lő­rincz (12), Berényi (4), Kiss- né, Krisztián (5), Varga, Markovits (2). Edző: Várady Géza. A sérülések miatt jobbára serdülő játékosokkal szerep­lő főiskolás csapat fokozato­san elfáradt. A fiatal újonc játékosok kellemes meglepe­tést okoztak, a nagy pontkü­lönbség ellenére is. Férfi: DUSE—Karcagi SE 68:59 (43:20). Karcag,100 n. V.: Karsai, Szepesvári. Kar­cag: Elek (8), Poczok (2), Vajó (20), Kuruc (2), Ko­vács (6), Hajdú (6), örlős (13). Edző: Szepesvári Gá­bor. A mérkőzésre nem érkez­tek meg a játékvezetők, így a szabályok szerint a két ed­ző bíráskodott. A DUSE jól kezdett, pontos távoli dobá­sokkal és gyors támadásszö­vésekkel az első félidőben jelentős előnyt szerzett. A második félidőre feljavult a Karcag, sokat ledolgozott hátrányából. A pénteki mérkőzés után szombaton ismét pályára lé­pett a karcagi csapat, ahol a fáradtság jelei mutatkoztak. Eredmény: Vaskút—Karcag 72:50 (28:22). NB II. Férfi: Szolnoki MÁV MTE—Miskolci ÉMTE 6:2 (2430—2354 fa). Szolnok, Munlkásőr úti takecsannok. Megszokott, egyenletes telje­sítményével, a vártnál köny- nyebben győzött a MÁV MTE a rangadón, a második helyezett a MÉMTE eitlen. MÁV MTE: Dedrák 425, Kántor 412, Mészáros 412, Mátyás 404, Balátji (ifjúsági) 402, Géltén 375, a MÉMTE legjobbjai: Lipták 409, Szé­kely 405, Juhász 403 fa. NB III. Férfi: Szolnoki MÁV MTE „B”—Debreceni BHG 5:3 (2300—2171 fa). Szol nők Munkásőr úti teke­csarnok. Biztos győzelmével tovább szilárdította első he­lyét a MÁV MTE „B”. MÁV MTE „B”: Bíró B. 398. Mag­da 395, Sipkó 396, Vigih 375, Bállá 370, Balázs 366, illetve Zsiupos 387, Viszfljoqzlkii 386, Kittiéi 380 fa. NB III. Ifjúsági csapattor­na. A Munlkásőr úton rendez­te meg a MÁV MTE az NB III-as ifjúsági csapattornát a Szabolcsi Építők, a Debrece­ni MVSC. a Nyíregyházi Ti- tász. a Ny. Taurus, a H. Sza­bó Lajos SE és az SZMÁV MTE ifjúsági versenyzői részvételével. A torna a MÁV MTE fiatalok fölénye jegyé­ben zajlott le. Csapatban: 1. SZiMÁV MTE (15 fő) ifj. Bí­ró J. 299. Sipkó K. 344, Sol­tész K. 332, Léka I. 378, Bíró Zs. 331 = 1684', - 2. Szabolcsi Ép. (5 fő) 1644, 3. BMVSC (4 fő) 1222 fával. Párosban: 1. Lóka Imre, Bíró Zsolt (MÁV MTE) 709, 2. Fábián P —Papp Z. (DMVSC) 709 (a jobb tárolási eredmény dön­tött), 3. ifj. Bíró J. (MÁV MTE) Fehér L. (Ny. Titász) 702 fával. Egyéniben: 1. Fe­hér (Nyíregyházi Titász) 403, 2. Léka (MÁV MTE) 378, 3. Béniké (Szabolcsi Ép.) 368 fá­val. A totó 14. heti eredménye 1. Bremen—Uerdingen 5-2 1 2. Bayern M.—VfB Stuttg. 2-2 X 3. Mannheim—Kaisersl. 2-0 1 4. Oberhausen—Freiburg 1-0 1 5. Charlottenb.—Aachen 0-1 2 6. Lüttringh.—Karlsruhe 1-4 2 7. Saarbr.—Duisburg 2-0 1 8. Stuttgarter K.—Watten. 0-0 X 9. Cavese—CaPliari 0-0 X 10. Bmpoli—Monza 1-1 X 11. Padova—Atalanta 1-1 X 12. Palermo—Arezzo 1-1 X 13. Perugia—Varese 4-1 1 +1 Offenbach—Leverkusen 0-2 2 Megyei labdarúgó-bajnokság Döntetlennel teli, gólszegény forduló Karcag—Szajol 3:0 (1:0). Szajol, 600 n. V.: Guti. Sza­jol: Kupái—Vincze, Godó, Suki, Balogh S.—Markóth (Balogh II), Boros, Németh, Balogh J.—Hernek, Gál. Az eredmény csak azok számára természetes, akik nem látták a mérkőzést. Gólhelyzeteik alapján a sza- joliaknak simán győzni kel­lett volna, de ebben az idényben még a gólvonalról sem tudnak a hálóba találni, a vendégek magas játékosai viszont jól érvényesültek a szögleteknél. A területi baj­nokságba törő karcagiak győzelmük ellenére erősen megyei színvonalon futbal­loztak. Góllövök: Erdei, Tü­dős, Antal. Jók: Tüdős, An­tal, Bíró, Erdei, illetve Ba­logh J. (a mezőny legjobb­ja), Boros, Németh, Balogh S. Ifi: Szajol—Karcag 3:1. Szolnoki Vegyiművek— Törökszentmiklós 0:0. Ve­gyiművek pálya, 200 n. V.: Tajthy. Sz. Vegyiművek: Öl­lé—Dobos, Táncos, Tátrai, Csizmadia (Bán)—Varga, Szabó J., Császár—Adorján, Tóvizi, Bozsó (Ecseki). Jó iramú, változatos mér­kőzést vívott a bajnokság élcsoportjában tanyázó két csapat. A hazaiak többet és veszélyesebben támadtak, a vendégek szívósan védekez­tek, és helyenként durva be- lemenéssel próbálták szét­tördelni a játékot. A hazaiak közelebb álltak a győzelem­hez. Jók: Öllé, Dobos, Tán­cos, Csizmadia, ill. Elekes, Molnár, Medveczky. Ifi: Sz. Vegyiművek—Tö­rökszentmiklós 2:4. Középtiszai Medosz SK— Szászberek 2:1 (1:1). Kende­res, 250 n. V.: Varga. K. Me­dosz: Galó—Szilágyi, Süve­ges A., Molnár, Fuder— Szendrei, Baktai, Herceg (Kovács)—Süveges I. (Sü­veges J.), Szerencsi, Szántó. Nagy iramú, de közepes színvonalú mérkőzést vívott a két azonos képességű csa­pat. A hazaiak javuló, lelkes játékkal szerezték meg ta­vaszi első hazai győzelmü­ket, a szívósan védekező Szászberek ellen. Az 59. percben 2:l-es állásnál Ga­ló kivédte Veres büntetőjét. Góllövők: Süveges A. (2), ill. Szabó. Jók: Molnár, Szántó, Szerencsi, ill. Farkas, Pető. ' Ifi: K. Medosz—Szászbe­rek 1:0. Jászjákóhalma—Jászá- rokszállás 0:0. Jászjákóhal­ma, á00 n. V.: Szántó. Jász­jákóhalma: Rostás—Desz­poth, Szöllősi, Fejes, Gólya, Kalla. Ambrus, Csőke, Ra­fael, Palcsó, Kuli (Gecse). A "közepes iramú és szín­vonalú mérkőzésen" a kapuk keveset kerültek veszélybe. A'döntetlen megfelelt a já­ték képének. Jók: Rostás, Gólya, Ambrus, ill. Mun- tyán, Varga, Csikós. Ifi: Jászárokszállás—Jász­jákóhalma 6:0. Kunhegyes—Tiszafüred 0:0. Kunhegyes, 350 n. V.: Tombor. Kunhegyes: Szabó J.—Szabó G., Apostol, Lu­kács, Kovács, Kovrig, Ju­hász, Szatmári, Kiss I (Bor­bély), Kiss II, Herbály (Var­ga). Alacsony színvonalú mér­kőzésen a vendégek Radics kiállítása után 70 percig tíz fővel játszottak. Hiába tá­madott többet azonban a hazai csapat, enervált, gyen­ge támadójátéka miatt nem tudott gólt elérni. A vendé­gek lelkes és fegyelmezett játékukkal megérdemelten vitték el az egyik pontot. Jók: Kovács, Lukács, ill. Kocsis, Kovács, Nemes. Ve­res. Ifi: Tiszafüred—KESE 2:0. (A mérkőzés a vendégek ké­sése miatt csak 70 percig tartott). Kunmadaras—Kunszent- márton 0:0. Kunmadaras, 250 n. V.: Terenyei. Kunma­daras: Donkó—Lévai II, Kisari, Doma, Lévai I, Ju­hász, Lantos, Fazekas, Ko­vács (Görgy), Szarka (Nagy F.), Szalmási. A hazai csapat kezdett na­gyobb lendülettel, többet tá­madott, de a vendégvédeíem jól zárt. Később kiegyenlí­tetté vált a küzdelem, mind­két oldalon adódtak helyze­tek, de góllal egyik sem ké­nyeztette el szurkolóit, ösz- szességében közepes iram, sportszerűség és.korrekt já­tékvezetés jellemezte az igazságos döntetlent. Jók: Lévai I, Doma, Szarka, ill. Hábensusz, Szarvák A., Hür- kec. Ifi: Kunszentmárton— Kunmadaras 2:1. Jászfényszaru—Szolnoki MÁV MTE junior 1:0 (1:0). Jászfényszaru, 300 n. V.: Po- lonkai. Jászfényszaru: Bor­dás—Mészáros, Rózsa, Far­kas I., Tompa, Fózer, Ger­gely, Csámpai, Farkas Gy. (Pethő), Horváth, Palócz (Farkas L.). Változatos, jó iramú, időn­ként színvonalas első félidő után csalódtak a nézők a második játékrészben. Mindkét csapat erősen visz- szaesett, többet támadtak a vendégek, de erőtlen csatá­raik nem jelentettek komoly veszélyt a hazai kapura. A győztes gól megérdemli, hogy külön említsük: Ger­gely lőtte a 24. percben 25 méterről, kapásból, úgy, hogy a labda a saroklécet érintve, vágódott a gólvona­lon túlra. Jók: Rózsa, Fár- kas I., Tompa, Gergely, ill. Bálint F., Kiss L., Sóti. Ifi: Jászfényszaru—MÁV MTE 1:2. Túrkeve—Sz. Cukorgyár 1:1 (0:1). Túrkeve, 100 n. V.: Hagyó. Túrkeve: Ferenc— Barta, Tímár, Ducza, Kor­mos, Hegyi, Finta, Szemes (Karacs), Márki, Debreceni (Rafael I), Rafael II. Az első félidőben jól kezdtek a vendégek. A 23. percben egy jobb oldali tá­madás után Kovács lőtt a hálóba. A második félidőben a többet támadó hazai csa­pat a 70. percben egy szög­let utáni kavarodásból gólt rúgott Kormos révén. Az utolsó percekben három gól­helyzetet hagytak ki a hazai csatárok. Góllövők: Kormos, ill. Kovács. Jók: Ducza, Kormos, Finta, illetve Ko­vács, Márkus, Karkus. Ifi: Sz. Cukorgyár—Tűr- keve 3:2. Tiszaföldvár—Mezőtúri FSE 3:2 (1:1). Tiszaföldvár, 200 n. V.: Trencsényi. TISE: Pál—Kollár, Szűcs, Farkas ' J., Nagy (Farkas A.), Burján, Makó, Vass (Kézsmárki), Balogh, Németh, Vincze. A lelkesen játszó vendé­gek ellen nagy küzdelem­ben, a befejezés előtti per­cekben lőtt góllal nyertek a hazaiak. Góllövő: Vincze (2), Balogh, ill. Horváth, Papp. Jók: Vincze, Farkas J., Kol­lár, Balogh, ill. Papp, Hor­váth, Zsuró. NB-s ifjúsági és serdülő bajnokság. Ifjúsági: Bp. Honvéd—SZMÁV MTE 3:2 (2:1). Bp. Gránit sporttelep. V.: Kiss Béla. SZMÁV MTE: Gyémánt—Kis, Kun (Sze­rencsés), Hajdú, Vincze— Farkas (Kiss B.), Molnár L., Üjfalusi, Dobos—Balogh, Vadicska (Molnár I.). Nagy iramú mérkőzésen a jobb védőmunkát nyújtó főváro­si csapat bizonyult jobbnak. Góllövő: Balogh, Dobos. Jók: Vincze, Dobos, Molnár I., Balogh. Serdülő: Bp. Honvéd—SZMÁV MTE 1:1. Góllövő: Bontovics. Jók: Hatvani, Szabó, Bontovics,