Szolnok Megyei Néplap, 1983. november (34. évfolyam, 258-282. szám)

1983-11-09 / 264. szám

1983. NOVEMBER 9. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Táblázatok Labdarúgás Az NB II állása 1. Eger SE 16 9 5 2 34-19 23 2. Hódgép M. 16 8 6 2 24-11 22 3. B.-csaba 16 8 5 3 40-23 21 4. DMVSC 16 7 7 2 27-18 21 5. 22. Volán 16 8 3 5 24-26 19 6. Siófoki B.* 16 7 7 2 33-18 17 7. Szolnok 16 6 5 5 28-21 17 8. Olajb. 16 5 7 4 35-36 17 9. Bakony V. 16 6 4 6 31-3 3 16 10. Keszthely 16 4 7 5 23-18 15 11. Ózdi K. 16 4 7 5 26-28 15 12. Kecskemét 16 6 3 7 25-35 15 13. S.-tarján 16 5 4 7 25-20 14 14. Szeksz. D. 16 4 6 6 14-22 14 15. Sopron 16 5 4 7 15-24 14 16. Bajai SK 16 4 5 7 26-32 13 17. K.-barcika 16 5 2 9 20-34 12 18. Szabó SE 16 3 5 8 19-23 11 19. Debr. Kin. 16 4 3 9 20-29 H 20. Ganz-M. 16 2 5 9 17-36 9 * A Siófok csapatától 4 büntető­pont levonva. Eredmények: DMVSC—Kecs­kemét 2:3. Békéscsaba—22. sz. Volán 2:1. Sopron—Baja 2:0. Salgótarján—Kazincbarcika 4:0, Szekszárd—Debreceni Kinizsi 3:1. Keszthely^—Nagykanizsa 4:1, Ózd—Siófok 2:2, Eger—Hódme­zővásárhely 0:1. A 17. fordulóban, november 13., vasárnap 13 óra: Mező­túri Honvéd—Szolnoki MÄV MTE. TERÜLETI BAJNOKSÁG TISZA-CSOPORT 1. J.-berény 13 9 1 3 28-12 19 2, H.-bösz. 13 8 2 3 26-14 18 3. Olefin SC 13 7 3 3 28-14 17 4. R.-falva 13 8 1 4 28-15 17 5. DUSE 13 7 3 3 22-13 17 6. Jász kisér 13 7 2 4 17-14 16 7. Bem SE 13 6 4 3 15-13 16 8. Rakamaz 13 6 1 6 15-23 13 9. Balmazújv. 13 4 4 5 17-14 12 10. P.-ladány 13 5 2 « 6 17-16 12 11. Kisvárda 13 5 2 6 20-24 12 12. H.-szob. 13 4 2 7 17-24 10 13. B.lóránth. 13 3 7 7 12-21 9 14. T.-vasvári 13 1 6 6 14-26 8 15. M.-szalka 13 2 3 8 8-23 7 16. Debr. V. 13 1 3 9 8-26 5 A 14. fordulóban, november 13.. vasárnap 13 óra: Jász­kisér—Rakamaz, Debreceni Volán—Jászberényi Lehel. Tisza vasvári—Rákóczifalva. KÖRÖS-CSOPORT 1. BKV Előre 13 9 4 — 32- 5 22 2. Békés 13 8 3 2 21-13 19 3. L.-mizse 13 7 4 2 20-15 18 4. Gyula 13 6 5 2 30-19 17 5. Délép 13 8 1 4 17-10 17 6. Szeg. Dózsa 13 5 6 2 22-13 16 7. Orosháza 13 5 6 2 20-11 16 8. Kun B. SE 13 5 4 4 20-19 14 9. Kecsk. TE 13 5 4 4 20-24 14 10. Szarvas 13 3 5 5 10-24 11 11. Martfű 13 3 3 7 15-21 9 12. Szeg. VSE 13 2 5 6 14-22 9 13. N.-szénás 13 3 2 8 8-25 8 14. Kk.-halás 13 2 3 8 16-29 7 15. Határőr D. 13 2 3 8 12-28 7 16. Szentes 13 1 2 10 6-24 4 A 14. fordulóban, november 13., vasárnap 12.30: Nagyszé­nás—Tisza Cipő SE. A megyei bajnokság állása 1. Sz. Vegyi. 13 9 1 3 33-15 19 2. Karcag 13 8 2 3 48-16 18 3. T.-miklós 13 6 6 1 26-12 18 4. J.ároksz. 13 6 5 2 24-10 17 5. K.-hegyes 13 6 4 3 34-21 16 6. K. Medosz 13 6 4 3 24-15 16 7. Sz.-berek 13 6 3 4 21-10 15 8. Szajol 13 6 3 4 22-19 15 9. Sz. Cukor. 13 4 6 3 21-16 14 10. J.-jákóh. 13 4 4 5 17-22 12 11. SZMÁVj. 13 5 2 6 33-41 12 12. J.-fénysz. 13 4 4 5 16-25 12 13. T.-füred 13 4 3 6 26-25 11 14. KuTE 13 5 1 7 18-32 11 15. T.-földvár 13 4 2 7 25-25 10 16. K.-madaras 13 3 3 7 15-28 9 17. Mezőtúr 13 2 2 9 10-36 6 16. Túrkeve 13 1 1 11 6-49 3 A 14. fordulóban, november 13., vasárnap 13 óra: Közép­tiszai Medosz—Törökszent- miklós, Kunhegyes—Jász- fényszaru, Szajol—Szolnoki MÁV MTE junior, Tiszaföld- vár—Szászberek, Kunmada­ras—Tiszafüred, Jászjákóhal- ma—Karcag, Túrkeve—Mező­túri FSE, Szolnoki Vegyimű­vek—Kunszentmárton, Szol­noki Cukorgyár—Jászárok- szállás. RÖPLABDA. NB I. NOl A B-csoport állása 1. DMVSC 2. Sz.-fehérvár 3. Szolnok 4. Eger SE 5. Du tép SC 6. BVSC 7. Haladás VSE 8. Kaposvár 8 8 — 24- 7 16 862 19-15 14 853 20-15 13 844 17-15 12 835 15-17 11 826 14-20 10 826 10-20 10 826 10-20 10 A 9. fordulóban, november 11.. péntek: Szolnoki Vegyi­művek—Székesfehérvári Vo­lán, Szolnok, tiszaligeti sport- csarnok 16.30. A totó 45. heti eredménye 1. Bielefeld—Bremen 2-0 1 2. Kaisersl.—Möncheng. 0-2 2 3. Frankfurt—Bayern M. 0-0 X 4. Karlsruhe—Schalke 04 3-0 1 5. Duisb.—Solingen 1-2 2 6. Darmstadt—Hertaha 4-3 1 7. As coli—Torino 0-0 X 8. Internaz.—Milan 2-0 1 9. Sampdoria—Genoa 2-0 1 10. Udinese—Roma 1-0 1 11. Cavese—Cesena 3-1 1 12. Cremonese—Varese 3-0 1 13. Palermo—Pistoiese 2-0 1 • +1 Wattenssheid—Kassel 2-0 1 Labdarúgó NB II Tovább tart a mezőtúri góliszony Nagyszerű feltámadás a Tiszallgetben Szolnoki MÁV MTE—Ba­kony Vegyész 4:2 (0:1). Szol­nok, 2500 n. V.: Hazafi. Szol­nok: Boros—Porhanda, Cson­tos, Repka (Ágh), Baran, Rostás, Feleki (Csathó), Za- vaczki, Hegedűs, Sugár, László. Mb. edző: Lódi Lász­ló. Bakony Vegyész: Andor- ka (Palla)—Horváth, Jugo­vics, Mater, Belső, Németh, Feledi, Lechner, Diósy, Árky, Lobanov (Gőgicz). Edző: Te­mesvári Tibor. Szerencséjük volt azoknak a nézőknek, akik a kellemes őszi verőfényben kilátogat­tak a Tiszaligetbe, ugyanis egyetlen jeggyel — két mér­kőzést láthattak. Az „első meccsen” a hazaiak tétova szárnypróbálgatásainak le­hettek szemtanúi; ekkor a vendégcsapat a két bajnoki pont biztos tulajdonosának látszott. A „második mérkő­zésen” egy csillogó-villogó, sziporkázóan futballozó szol­noki csapat iskolázta le a veszprémieket. Az első fél­időben Rostás néhány, célt tévesztett lövése riogatta An- dorkát. A Bakony Vegyész sem érte el az NB II mércé­jét, ám egy szerencsés góllal mégis megszerezte a vezetést. A 44. percben Németh lövé­sét Boros még kitornázta, Arky rástartolt a labdára, de két védő is közrefogta, a csa­tár elesett és a játékvezető büntetőt ítélt. A 11-est Diósy élesen helyezte a kapu bal oldalába. A II. félidőben valamit élén­kült az iram, de a felszaba­dult játékhoz a hazaiak egyenlítő gólja kellett. Az 55. percben a szolnoki csatárok Andorka kapuja elől játszot­ták mind hátrább a labdát, végül Baran jó 30 méterről lőtt, a veszprémi kapus fél­térdre ereszkedve próbálta ólbe venni a labdát, ami a kezéről a hálóba pattant, 1:1. Miközben a cserekapus, Pal­la melegíteni kezdett, fokoz­ták az iramot a piros-kékek. Az 57. percben elég volt egy pillanatnyi kihagyás, hogy Diósy ugorjon ki a védők so­rából, s mintegy 14 méterről higgadtan a hálóba bombáz­zon, 2:1. Folyt a harc az egyenlítésért, s közben egyre többen „támadtak fel” a MÁV MTE csapatából. Por­handa ellenállhatatlanul nyargalászott végig az oldal­vonal mentén, László a pálya másik felén futotta le rendre védőjét, Zavaczki pedig olyan tanári módon adoga­tott, amit tőle Szolnokon még nem láttunk. Az , egyenlítő gólt is ő szerezte a 66. perc­ben. Porhanda beadását László toldotta meg, és Za­vaczki közelről a hálóba tal­palta a labdát, 2:2. Percen­ként születtek gólhelyzetek a veszprémi kapu előtt, ám a rutinos Palla két ízben is biztos góltól mentette meg hálóját. A 70. percben Baran lövésszerű beadása egy vé­dőn megpattant, és a közel­ben álló Csathó tétovázás nélkül bombázott a hálóba, 3:2. Porhanda hátvéd létére a kaput ostromolta a 79. percben, lövését Paila kiütöt­te, ám ismét Csathó ólálko­dott a közelben és ezúttal sem hibázott, 4:2. Rostás bombája a kapufáról vágó­dott az alapvonalon túlra, majd Zavaczki lőtt ugyan­csak távolról, végül Baran nagy erejű lövését védte Palla. A mérkőzés végén megér­demelt volt a közönség vas­tapsa. A szolnoki csapat fel­tartóztathatatlan volt a mér­kőzés utolsó félórájában, s ha egyszer kezdeni is így tudnak majd, aligha várat sokáig magára az idegenbeli siker. Jók: Porhanda, Cson­tos, Baran, Rostás, Zavaczki, László, illetve Palla, Diósy, Árky. — palágyi — A sereghajtóval sem bírt a Honvéd Ganz MÁVAG—Mezőtúri Honvéd 1:0 (1:0). Kőbányai út 1000 n. V.: Segovits. Ganz MÁVAG: Erdélyi—Aranyosi, Kovács T., Zimonyi, Nahócz- ki, Nagy (Farkas), Keresztesi, Gyimesi, Weiland, Bodnár (Földes), Boda. Edző: Megye­ri Győző. Mezőtúri Honvéd: Horváth—Szilágyi, Dávid, Nagy, Vékony (Miskovitz), Katona, Wittmann, Csanálo- si, Váczi (Adorján), Tabár, Szirják. Edző: Bencsik Gyu­la. Az első negyedórában a többet támadó Honvéd fölé­nyét szögletek sora jelezte, majd változatos mezőnyjá­tékkal folytatódott a köze­pesnél is alacsonyabb színvo­nalú mérkőzés. A 25. percben Váczi nagy lövése zúgott el a jobb felső sarok mellett. Bár a Honvéd teljesítménye volt meggyőzőbb, mégis a hazaiak szereztek vezetést a 33. perc­ben. Szabadrúgáshoz jutott a Ganz MÁVAG a 16-os táján, Gyimesi a kapu elé ívelt és Kovács magasan felugorva a hálóba fejelt, 1:0. A gól után valamivel nagyobb sebesség­re kapcsoltak a hazaiak, ám a mezőtúri rohamok ekkor is több veszélyt jelentettek. Szünet után nagy erővel tá­madott a Honvéd, Szirják majd Wittmann lövése zúgott el a léc mellett, végül Csaná- losi labdája kerülte el centi­méterekkel a kaput. A 63. percben Szirják egyedül ira­modott meg, de a kapusba vágta a labdát, amely onnan szögletre pattant. A 67. perc­ben egy szöglet nyomán Far­kas kézzel ért a labdához, a 11-es elmaradt, Aranyosi za­varában szintén a kezét használta, a bíró ekkor sem fújt. Mindezt Szirják nem állta meg szó nélkül, s a rek­lamálásnak kiállítás lett a vége. Még tíz emberrel is többet támadott a Honvéd, de a csatárok lövőtudomá­nyából még az egyenlítésre sem futotta. Jók: Erdélyi, Aranyosi, Kovács T„ Zimo­nyi, illetve Szilágyi, Nagy, Dávid, Wittmann. — Sindel — Ez volt az első szolnoki gól: Baran lövése Andorka kezé­ről vágódott a hálóba Területi labdarúgó-bajnokság Rangadót nyert a Lehel Lehel SE—Hajdúböször­mény 3:1 (0:0). Jászberény, 600 n., v.: Virágh. Lehel: Balázs — Szántai T., Fényes, Gergely, Sulyok — Szántai A., Czigány, Lukácsi — Pet- ró, Gombos (Váczi), Deme (Kisbakonyi). Edző: Péczely Szabolcs. Félórányi unalmas mezőnyjáték után Lukácsi, a jászberényiek 392. bajnoki mérkőzését játszó kapitánya csípett el egy labdát a térfél közepén, kapura tört vele, és mintegy 20 méterről rálőtte. Az erős lövést Lovas hárí­totta, miként néhány perc múlva Gombos labdáját is, amely a védőkön változtatott irányt. Később ismét Lukácsi próbálkozott lövéssel, de a vendégek kapusa most is a helyén volt. Nem sokkal ez­után Szántai T. tört előre, de biztató helyzetből fölé vágta a labdát. Szünet után rövidesen vezetést szerzett a hazai gárda: Sulyok nagy­szerű cselekkel tört ki a bal szélen, beadását Czigány 5 méterről a kapuba fejelte, 1:0. Pár perc múlva Czigány keresztlabdájával Deme a bal szélen kiugrott, remekül húzott el az alapvonalig, és okosan visszaadott Gombos elé, aki egyből a hálóba vág­ta a labdát, 2:0. A következő percben ismét zörgött a lis­tavezető hálója: ezúttal Lu­kácsi indította Demét a bal oldalon, aki lemásolva az előbbi támadást, most is jól adott be, és a befutó Petró a hálóba bólintotta labdát, 3:0. Húsz perc múlva szépí­tettek a böszörményiek: Nagy a jobb oldalon tisztá­ra játszotta magát, beadott, és Derzsényi élesen a hálóba lőtt, 3:1. Később esett az iram, mindkét csapat bele­törődött az eredménybe, de voltak helyzetei a herényiek­nek. A csoport rangadóján a Lehel második félidőben mutatott lendületesebb játé­ka is elegendő volt a győze­lemhez. Jók: Sulyok, Czi­gány. Petró, Deme, Lukácsi, 111. Lovas, Tóth, Nagy. — Hoffer — Rákóczifalva—Debreceni USE 1:1 (1:1). Rákóczifalva, 500 n. V.: Szakács. Rákóczi­falva: Májer — Kocsis, Se­bők, Kovács, Ladányi, Nyol- czas I., Szabó, Bencsik, Hor­váth, Molnár (Gergely), Kán­tor. Edző: Somogy vári Jó­zsef. DUSE: Lukács — Ster- cel, Kiss I., Lutherán, Sza­bolcsi — Pistár, Kiss L., Vé­kony Gy., Fiedler — Varga, Lakatos (Vékony Z.). Edző; Bakó Tibor. Rosszul indult a mérkőzés a hazaiaknak, mert Kovács az első percben Vargához passzolt a 16-oson. A csatár megijedt a lehetőségtől és el- ügyetlenkedte a helyzetet. Mindkét csapat biztonsági játékra törekedett; nagy gon­(Folytatás a 6. oldalon.) Ember az érzelmek huilámvasútján Az emberiség fenséges játéka a sport. A küzdelmek kimenetelének dicsőséges bizonytalansága, a tragédiába mégsem torkolló melléfogás lehetősége, az érzelmek hul- lámvasútján való szédítő robogás nagyszerűsége miatt lett bolygónk ünnepi programja. Ezt a változatosságot jelentő bizonytalanságot keresi a logikus elme akkor, amikor a kérlelhetetlenül hidegen számitó komputereket sakktábla mellé ülteti. így csetelve-botolva talán ember- szerűbbek lesznek a számítógépek ... A homo ludensnek hűséges társa a véletlen. Lám, kollektív társadalmi haragvás ítélte el azokat, akik a to­tóbotrány során irányítani próbálták Fortunát, milliók szórakozását rontva el ezáltal. Hiszen a fogadásban ép­pen a vonzó a kiszámíthatatlanság. Amit annyira szere­tünk a pályák környékén. Szerencsére ebből a nap szin­te minden órájára jut egy csokorra való. Kezdhetjük akár röplabdával is. A Vegyiművek női NB I-es csapata Kecskemétre látogatott, és a DUTEP el­len olyan 3:0-ás győzelmet aratott, hogy mindössze a pon­tok aránya volt kétséges a szetteken belül. Mit mond erre a szurkoló? Na, gyertek csak a tiszaligeti staidonba, „hí­rős lányok", kaptok olyan ruhát, hogy megemlegetitek. Jöttek a kecskeméti lányok és saját pályáján olyan ke­serves győzelmet aratott a vegyi, hogy álmában se jöjjön elő egyetlen szolnoki játékosnak sem ez a „szenvedés”. No, majd a vízilabdameccsen kiengedhetünk, mond­ta az infarktus határán lévő szurkoló. Es úgy tűnt, igaza lesz. A Vízügy SE az MNK-ban pillanatok alatt 5:0-ra vezetett a Tungsram ellen a Damjanich medence sátor­teteje alatt. Mire azonban a néző komótosan kigombolta kabátját, és drukkerből elégedett szemlélővé kezdett át­alakulni, máris 6:5-re jöttek fel „tungsramék”. Lett per­sze belőle 4 gólos szolnoki győzelem a végén. Am közben a szurkoló vércukrát alaposan meglifteztették a pólósok. De a labdarúgópályán már nem lehet baj! — vélte Ilonokul a sportbarát. Hiszen a MÁV MTE ellenfele az a Bakony Vegyész, amelyikből 12 egy tucat az NB ll-ben. Nos, Temesvári Tibor fiai az első félidőben nyerésre áll­tak; itt-ott már fütty is elhangzott, amikor a piros-kék motorban beindultak azok a hengerek is, amelyek koráb­ban — némelyek hetek óta — nem dolgoztak. A meccs vége megérdemelt diadalmenet lett, a szemtanúk pedig azóta is a 90 perces feladvánnyal bíbelődnek: vajon mi lehet a magyarázata az egyik pillanatról másikra történő pálfordulásnak? A magyarázat egyszerű: mindez a sportpályán tör­tént. Ott, ahol végül csak meghozza az eredményét a te­hetség, a jobb felkészültség, a munka. De addig! Addig? A sport újra és újra bebizonyítja; nagysze­rűbb játékot, szívdobogtatóbb szórakozást keveset ismer az emberiség. — pb — Sakk Elvesztette veretlenségét a Mezőgép OB II. Dömsöd—Szolnoki Mezőgép 8:6. Az Utasellátót verő Dömsödöt a Mezőgép sem tudta megállítani az utolsó előtti fordulóban. A mérkőzés nem a legjobb elő­jelekkel indult, mert több Mezőgép-játékos fáradtságra és megfázásra panaszkodott. Az első két órában három döntetlen született, akkor még úgy tűnt, hogy a Mező­gép elképzelése valóra válik, és sikerül a tervezett nyolc pontot begyűjteni. Nem így történt! Az igen jó formában játszó és a harmadik helyre pályázó Dömsöd nehéz ellen­félnek bizonyult a gyenge napot kifogó Mezőgépnek. Küzdeni akarásból, szívós­ságból és kitartásból ezen a napon a hazaiak vizsgáztak jelesre. A fáradtság jelei a harmadik órában már kiüt­köztek a szolnoki játékoso­kon, egyre-másra rontották el az egyenlő vagy jobb állá­saikat, és ebben az időszak­ban a szerencse is elpártolt tőlük. Dömsöd 6,5:2,5 arányú vezetésre tett szert, s ekkor már egy nagyobb vereség árnyéka jelent meg a szol­nokiak előtt. Az ifjúságiak azonban remekeltek, győ­zelmük egy pillanatig sem volt kétséges, magabiztos játékkal szerezték pontjai­kat. Győzött: Lázár, Berebóra, Weigert. Döntetlent ért el: Kiss, Schrancz, Forgács, dr. Hetényi, dr. Nagy, Sallai. Az Utasellátó 8:6-ra verte a Medicort, ezzel 3,5 pontra csökkentette hátrányát. Az utolsó fordulóban a Mező­gép az Utasellátót forgadja, ezen a rangadón fog eldőlni, hogy elegendő lesz-e a 3,5 pontos előny a bajnokság megnyerésére. Reméljük, igen! A megyei bajnokságot nyert karcagi csapat az OB II-be jutásért rendezett osz- tályozón vett részt Szegeden. Karcag eredményei; Szegedi Dózsa—Karcag 9:3, Karcag— Kalocsa 6:6, Karcag—Gyula 6,5:5,5, Bélapátfalva—Karcag 7:5. Az oáztályozó végered­ménye; 1. Kalocsa, 2. Sze­ged, 3. Karcag, 4. Gyula, 5. Bélapátfalva. Kosárlabda Kecskeméti sikerek November 5—6-án Kisúj­szálláson kitűnő körülmé­nyek között rendezték meg a kosárlabda Országos Ifjúsá­gi Kupa elődöntőjét, amelyen négy fiú- és négy leánycsa­pat vett részt. A mezőnyből magasan kiemelkedett a KSC fiú- és leány-, valamint a KSI fiúcsapata. A két nap csúcspontját az igazi kosár­labda-csemegét nyújtó KSC —KSI fiúmérkőzés jelentet­te, melyet a KSC fiataljai nyertek mindvégig fej-fej melletti küzdelemben. Eredmények. Fiúk: KSC— STC 94:32 (47:17), KSI—Al­földi Olajbányász 93:50 (44:26), Alföldi Olajbányász —STC 62:56 (33:34, 56:56), KSC—KSI 57:54 (32:30), KSI —STC 112: 37 (68:22), KSC— Alföldi Olajbányász 105:37 (46:14). Lányok: KSC—STC 100:22 (58:10), Sz. MÁV MTE —Monor SE 77:28 (39:21), KSC—Monor SE 84:7 (50:4), MÁV MTE—STC 68:30 (39:4), KSC—MÁV MTE 108:44 (44:20), STC—Monor SE 47:30 (25:21). A torna vég­eredménye. Fiúk: 1. Kecs­keméti SC, 2. Bp. KSI, 3. Alföldi Olajbányász SE, 4. Salgótarjáni TC. Leányok: 1. Kecskeméti SC, 2. Szolnoki MÁV MTE, 3. Salgótarjáni TC, 4. Monori SE. Az orszá­gos döntőn a Kecskeméti SC fiú- és lánycsapata vehet részt.