Szolnok Megyei Néplap, 1983. november (34. évfolyam, 258-282. szám)

1983-11-01 / 258. szám

14 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1983. NOVEMBER 1 Felugrani a gyorsvonatra Egy száguldó gyorsvonatra felugrani nem könnyű dolog. Már pedig a világ súlyemelő sportját bátran ha­sonlíthatnánk akár a tokcó—oszakai szuper expresszhez is, amelynek óránkénti sebessége a leggyorsabb verseny­autókéval vetekszik. Nos, e robogó szerelvény utasai a szovjet és a bolgár súlyemelők, akik valahol a 2000 év táján járnak teljesítményeikkel. Jó érzés, hogy a Moszkvában zajló világbajnokságon e kozmikus küzde­lembe tudtunk időnként beleszólni Csakhogy örömünk nem lehet teljes. Ügy szerzett ezüstérmet a diósgyőri Jacsó József, és bronzot Barsi László, hogy addig hár­man búcsúztak , el a magyar csapatból: Csengeri, Ba- lázsfi és Hlavati. Hogy miként függnek össze egymással az egyéni sportág eredményei? Erre Hollóy Tamástól, a Szolnoki MÁV MTE ügyvezető elnökétől, nemzetközi első osztályú bírótól, súlyemelő szakedzőtől kértünk választ. Az ő magyarázata segített megérteni, de nem elfogadni, a versenyzőink örömmel és ürömmel teli sze­replését. Az egykori országos ifjúsági bajnok — aki annak idején többek között Földi Imrét is legyőzte — elmondta, hogy a magyar csapat egészen más húron játszik, mint a szovjet vagy a bolgár vetélytársaik. Nálunk általában egyetlen versenyző reprezentál egy súlycsoportot, így az edző feladata — olykor évtizede­ken keresztül — az ő formábahozása az adott világver­senyre. Már pedig ez szakmai szempontból a legnehe­zebb teendők közé tartozik. Előttünk járó ellenfeleink viszont éppen a legjobb formában levő erős embert választják ki a sok közül. Ráadásul idehaza — éppen az - „egyke” versenyzők „vattázása” folytán — elképzelhetetlen a vérremenö küzdelem. Ezért nem gyakorolják soha edzéseken a ma­ximális súlyok kitartását. „Inkább dobd el fiam, csak meg ne sérülj!” — mondja a mester a favoritnak, igy érthető, hogy a sorsdöntő pillanatban sem vív meg a hatalmas súllyal a sportoló. Balázsfi például a Népsport tudósítása szerint „nem küzdött meg eléggé a súllyal ” Dehát, hogyan is tudott volna megmérkőzni szakításban a 172,5 kilogrammal, ha ezt edzésen nem tette magáéivá. Innen logikusan következett a kiesése lökésben, így ösz- szetett eredmény nem született. Jacsó József más eset. öt Diósgyőrben egy remek szakember. Juhász István, mérnöki diplomájához méltó precizitással „alkotta meg" és juttatta fel a dobogó második fokára. Csakhogy a világbajnokságon még az ezüstérmesnek is hazárdírozni kellett. Legtöbben olyan súlyhoz nyúltak, amilyent életükben nem löktek a fejük fölé. Hát persze, hogy erre van szükség ahhoz, hogy ott legyenek a pontokért folyó küzdelmekben. Azonban nem mindenki olyan alkat, hogy doppingszernek számít számára, ha a világ figyelmének fókuszában kell ver­senyeznie. így hát a rizikó bejött azoknál, akik fel- dobódtak a Nagy Számonkérés alkalmával — és kiestek azok akik képtelenek újítani, bármilyen nagy legyen is a tét. Paradoxon, de a k:esök is részesei a magyarok szerzett pontjainak épp úgy, mint azok, akik az első hat között biztosítottak maguknak helyet. Csakhogy egy robogó gyorsvonatra felugrani kocká­zatos dolog. Sokkal jobb lenne a megállóban felszállni; úgy, ahogy azt a szovjetek és a bolgárok teszik. — Pb — Kosárlabda Várat magára a győzelem NB I. Férfi: Pécsi VSK— Alföldi Olajbányász 90:86 (50:46, 78:78). Szolnok, Tisza- ligeti Sportcsarnok, 600 n. V.: Simó, Gerda. Alföldi Olajbányász: Mikola (24), Szalay (2), Kékesi (12), Du- dek (14), Smolniczki (12). Csere: Tóth (8), Kiss (14), Pál Szabó, Farkas és Vécsei. Edző: Acsay Attila, Pál Sza­bó Sándor. PVSK: Vojtek (23), Darázs (6), Ottó (8), Rab (23), Tóth (12). Csere: Németh (10), Varasdi (8). Edző: Horváth Imre. Pécsi ' kosarakkal kezdő­dött a találkozó, az Olajbá­nyász csak a 3. percben tu­dott kosarat elérni. Mikola nagyszerű játékával válto­zott a mérkőzés, magára ta­(Folytatás a 15. oldalon.) A jól játszó Smolniczki (fehérben) pontot szerez Labdarúgó NB II Továbbra is gyengélkednek Táblázatok Labdarúgás az nb n Állasa megyénk csapatai Tieber harca a szolnoki kapufával Siófok—Szolnoki MÄV MTE 1:0 (1:0). Siófok, 1200 n. V.: Bankó. Siófoki Bányász: Horváth—Brettner, Pardavi, Onhausz, Virágh, Szabó (Petykó), Bódi, Olajos, Tie­ber, Szajcz, Belényesi (Hava­si). Edző: Szőke Miklós. Szol­noki MÁV MTE: Boros— Porhanda, Csontos, Repka, Baran, Feleki, Sugár, László, Rózsavölgyi (Ágh), Hegedűs, Szabó ((Zavaczki). Edző: Ló- di László. Azoknak volt igazuk, akik a piros-kékek debreceni ve­reségét, majd a hazai gyen­gébb játékát nem „múló rosszullétnek” vélték; ugyan­is a Balaton partján sem csillogott a szolnoki gárda, ami azt bizonyította, hogy tartós hullámvölgybe kerül­tek tagjai. Már a mérkőzés első tíz percében látni lehe­tett, hogy a magabiztos hazai együttessel szemben nem sok keresnivalója lesz a védeke­zésre beállt szolnokiaknak. Bár a kapu előterét erősítet­ték meg Csontosék, mégis a lendületesen rohamozó siór" foki csatárok szinte percen­ként kerültek gólhelyzetbe. A 14. percben Tieber mintasze­rű labdát kapott Bóditól, Szabóhoz továbbított, aki szinte érthetetlen módon hi­bázott az üres kapu előtt. Az­tán egy szolnoki akció azért szakadt félbe, mert egy né­metjuhász-kutya vette birto­kába a pályát. Míg a gazdá­ja leterelte, percekig állt a játék. Ez az intermezzo sem tudta kizökkenteni a roha­mozó hazaiakat. A 20 perc táján Porhanda a gólvonal­ról vágott ki egy labdát, majd Szajcz lövését Boros az alsó sarokból „vette ki". Az­tán a szolnoki kapus előtt egy távoli lövés felpattant, s a labda íejbetalálta Borost, kishíján gól lett á dologból. Ismét a gólvonalról kellett menteni, majd a 33. perc­ben nem az ordító helyzetet használta ki Tieber, hanem egy szerencsés góllal döntöt­te el a két bajnoki pont sor­sát. A félpályánál Csontost kicselezték a siófoki közép­pályások, Tieber kapta meg a labdát, aki átverekedte ma­gát a röviden becsúszó Por- handán, majd Boroson is megpattant a labda és úgy csurgott a hálóba. 1:0. A fél­idő szomorú eseménye volt Szabó sérülése, akit Zavaczki váltott fel. A II. félidőben Sugár hárí­tott gólhelyzetben a piros­kék kapu előtt, majd Onha­usz tette maga elé profi mó­don a labdát, bödületes lö­vését Boros hihetetlen bra­vúrral kiütötte. Csontos 40 méterről leadott szabadrúgá­sa a göröngyös pályán meg­pattant és ezúttal a siófoki kapust tréfálta meg. de László elől hárítani tudott Horváth. Ezután Tieber és Bódi nagy percei következ­tek. Előbb a középcsatár 20 méterről kevéssel bombázott a szolnoki kapu mellé, majd Baran labdáját Bódi elcsípte Tieberhez passzontl, Boros azonban önfeláldozóan bele­vetődött a lövésbe. Tieber kicselezte Borost is, aztán az üres kapu helyett — a lé­cet találta el. Ismét a volt Videoton játékos próbálko­zott: Bódi átadásával egye­dül nyargalt el, átemelte a Eger—Mezőtúri Honvéd 1:0 (0:0). Mezőtúr, 2000 n. V.: Horváth Gy. Eger SE: Bartos —Szilágyi, Zsidai. Lengyel; Szert, Simon, Varga, Cepre- gi (Zágonyi), Méhesi, Kiss T., Kiss Gy. (Sass). Edző: Csank János. Mezőtúri Honvéd: Horváth—Szilágyi, Dávid, Boda, Miskovitz, Katona, Vékony. Wittmann, Váczi (Dzurják), Szirják, Csanálo- si. Edző: Bencsik Gyula. A Mezőtúri Honvéd két új játékost avatott: az augusz­tusban leszerelt Horváth Bé­la visszatért a Videotonból, és először lépett pályára az újonc Váczi. A 4. percben Váczi lövése hajszállal ment el a kapu mellett. Két perc múlva Kiss T. lövését védte biztosan Horváth. Az egriek voltak némi mezőnyfölény­ben, ám fokozatosan magára talált a Honvéd, és sok for­más támadást vezetett. A 22. percben Csanálosi lövését hárította Bartos, pár perccel később egy Honvéd szabad­rúgás a kapufán csattant. Az egriek szemmel láthatóan döntetlenre spekuláltak, en­nek ellenére a 35. percben Csanálosi több csel után az alapvonalig verekedte magát, a kapu elé ívelt, de sem labdát Boroson és ezúttal a felső kapufa hárított. Az elmúlt hetekben a szol­noki csapat kulcsjátékosai sérültek meg: Kántor, Sza­bó, Baran, Porhanda és Ró­zsavölgyi került a maródiak listájára s mindez hozzájá­rult ahhoz, hogy ne tudják feledtetni az idegenbeli gyen­ge szereplésüket a piros-ké­kek. A sérüléshullám azon­ban nem magyarázat a ven­dégként nyújtott elképzelés nélküli, gyámoltalan játékra! Jók: Onhausz, Tieber, Bódi, Olajos, illetve Boros, Csontos, Sugár. Szirják, sem Váczi nem tu­dott a hálóba találni. Szünet után megváltozott a játék képe, a Honvéd át­vette az irányítást. A 68. percben vezette az Eger az első ellentámadását, ám ez kishíján góllal végződött: Horváth kifutott a kapujából, a labdát azonban nem tud­ta megszerezni, és Sass lö­vése az üres kapu mellé szállt. A hazaiak valósággal a kapujukhoz szegezték az egrieket, egymásután érték el g szögleteket, de ezek egyi­kéből csak a kapufát talál­ták el. A hősiesen védekező Eger gólja hidegzuhanyként hatott: egy felszabadító rú­gás Sasshoz került, aki Csep- regi elé ívelt, a középpályás a kapu elé lőtte a labdát, és Kiss Tibor fejjel ialált a hálóba, 1:(). Az egriek — különösen szünet után — alárendelt szerepet játszottak, ám a me­zőtúriak rendre kihagyták helyzeteiket. A rutinos lista­vezető azzal érdemelte ki a avözelmet, hogy vert helyzet­ből is megtudta szerezni a mérkőzés sorsát eldöntő gólt. Jók: Bartos, Zsidai. Csepregi, Méhesi. Kiss T., illetve Szi­lágyi. Katona. Wittmann, Váczi. Csanálosi. — Sindel — — palágyi — Hetek óta nem lőtt gólt a Honvéd Ezúttal is Bartos kapuja .'előtt pattog a labda Fotó: Uzsoki Területi labdarúgó-bajnokság Jászkiséri diadal 1. Eger SE 15 9 5 1 34-18 23 2. DMVSC 15 7 7 1 25-15 21 3. Hódgép M. 15 7 6 2 23-11 20 4. B.-csaba 15 7 5 3 38-22 19 5. 22. Volán 15 8 3 4 23-24 19 6. Olajb. 15 5 7 3 34-32 17 7. Siófok* 15 7 6 2 31-16 16 8. Bakony V. 15 6 4 5 29-29 16 9. Szolnok 15 5 5 5 24-19 15 10. Ózdi K 15 4 6 5 24-26 14 11. Keszthely 15 3 7 5 19-17 13 12. Baja 15 4 5 6 26-30 13 13. Kecskemét 15 5 3 7 22-33 13 14. S.-tarján 15 4 3 8 21-20 12 15. K.-harcik a 15 5 2 8 20-30 12 16. Szekszárd 15 3 6 6 11-21 12 17. Sopron 15 4 4 7 13-24 12 18. H. Szabó L. 15 3 5 7 19-22 11 19. Debr. Kin. 15 4 3 8 19-26 11 20. Ganz-M. 15 1 5 9 16-36 7 * A Siófok csapatától 4 bünte­tőpont levonva. Eredmények: Hódmezővásár­hely—DMVSC 1:0. Bakony Ve­gyész—Ganz-Mávag 3:0. Na^v- kanizsa—Ózd 2:0- Debreceni Ki­nizsi—Keszthely 1:1. Kazincbar­cika—Szekszárd 3:1. Baja—Sal­gótarján 0:0. 22. sz. Volán— Sopron 1:1. Kecskemét—Békés­csaba 1:2. A 16 fordulóban, november 6 . vasárnap 13 óra: Szolnoki MÁV MTE—Bakony Vegyész. Ganz-Mávag—Mezőtúri Hon­véd. TERÜLETI BAJNOKSÁG TISZA-CSOPORT 1. H.-bösz. 12 8 2 2 25-11 18 2. J.-berény 12 8 1 3 25-11 17 3. R.-falva 12 8 — 4 27-14 16 4. DUSE 12 7 2 3 21-12 16 5. Olefin SC 12 6 3 3 25-14 15 6. Jászkisér 12 7 1 4 17-14 15 7. Bem SE 12 5 4 3 14-13 14 8. Rakamaz 12 6 1 5 14-21 13 9 B.-újv. 12 4 4 4 17-13 12 10. P.-ladány 12 5 1 6 17-16 11 11. Kisvárda 12 4 2 6 19-24 10 12. H -szob 12 4 2 6 17-23 10 13. B.-lóránth. 12 3 3 6 12-18 9 14. T.-vasvári 12 —. 6 6 12-25 6 15. M.-szalka 12 2 2 8 8-23 6 16. Debr. V. 12 1 2 9 8-26 4 A 13. fordulóban, november 6 . vasárnap 13 óra: Jászbe­rényi Lehel—Hajdúböször­tnény. Rákóczifalva—Debre­ceni Universitas, Mátészal­ka—Jászkisér. KÖRÖS-CSOPORT 1. BKV Előre 12 8 4 — 29- 4 20 2. Békés 12 8 2 2 20-12 18 3. L -mizse 12 7 3 2 18-13 17 4. Gyula 12 6 4 2 28-17 16 5 Délép SC 12 7 1 4 15- 9 15 6. Szeg. Dózsa 12 5 5 2 21-12 15 7. Orosháza 12 4 6 2 18-11 14 8. Kecsk. TE 12 5 4 3 19-22 14 9. Kun B. SE 12 5 3 4 17-16 13 10 Szarvas 12 3 4 5 19-14 10 1.1. Martfű 12 3 2 7 15-21 8 12 Szeg. VSE 12 2 4 6 11-19 8 13. Kk.-halas 12 2 3 7 16-27 7 14. Határőr D. 12 2 3 7 11-25 7 15. N.-szénás 12 2 2 8 6-25 6 16. Szentes 12 1 2 9 6-22 4 A 13. fordulóban, november 6.. vasárnap 12.30: Tisza Ci­pő SE—Szarvas. A megyei bajnokság állása 1. Sz. Vegyi. 12 8 1 3 30-14 17 2. T.-miklós 12 6 5 1 25-11 17 3. Karcag 12 7 2 3 37-18 16 4 Kunhegyes 12 6 4 2 32-18 16 5. J.-ároksz. 12 6 4 2 23- 9 16 6. Szajol 12 6 3 3 21-17 15 7. K. Medosz 12 5 4 3 21-13 14 8. Sz. Cukor. 12 4 6 2 21-15 14 9. Szászberek 12 5 3 4 17- 9 13 10. J-jákóh. 12 4 4 4 17-18 12 11. T.-földvár 12 4 2 6 25-24 10 12. SZMAV j 12 4 2 6 32-41 10 13. J.-fénysz. 12 3 4 5 14-24 10 14. T.-füred 12 3 3 6 22-25 9 15. K.-madaras 12 3 3 6 14-24 9 16. KuTE 12 4 1 7 17-32 9 17. Mezőtúr 12 2 2 8 9-33 6 18. Túrkeve 12 1 1 10 6-38 3 A 13. fordulóban, november 6.. vasárnap 13 óra: Szolnoki MÁV MTE junior—Tiszaföld- vár. Jászfényszaru—Szajol, Középtiszai Medosz—Kunhe­gyes. Törökszentmiklós—Jász- árokszállás. Kunszentmárton —Szolnoki Cukorgyár. Mező­túri FSE—Szolnoki Vegyimű­vek Karcag—Túrkeve. Ti­szafüred—Jászjákóhalma, Szászberek—Kunmadaras. Jászkisér—Jászberényi hel 2:1 (2:0). Jászkisér, 1100 n. V.: Veress Gy.. Jászkisér: Kökény—Gebhárt, Bércesi, Tamás, Szabó F.. Kiss-Né- rpeth, Menyhárt, Postás, Ko­vács, Gócza (Szabó Gy), Tóth J. (Gólya). Edző: Buk- hár László. Jászberényi Le­hel: Balázs—Gergely, Fé­nyes, Lakatos, Sulyok, Szán­tai II, Szántai I (Czigány), Lukácsi, Petró, Váczi, Deme (Gombos). Edző: Péczely Szabolcs. Rekordszámú kö­zönség elölt került sor a mérkőzésre, sok Lehel-szur­koló kísérte el csapatát. A/. 5. percben Menyhárt jó lö­vése alig került kapu mel­lé. Az első negyedóra válto­zatos küzdelmet hozott. A 15. percben 11-eshez jutat­tak a hazaiak, Tóth J. lövé­se a kapusról kipattant, és másodszorra már nem hi­bázott. 1:0. Ezután kemé­nyebb lett u mérkőzés, amit a játékvezető sárga lappal ,ljutalmazott'', előbb Tóth J.-nak, majd Gergelynek mutatta fel. A 24. percben egy jobboldali támadásután Menyhárt a kinn álló kapu­son átemelt, s máris 2:0. A 44. percben 11-eshez jutott a Lehel, de Lukácsi lövése Kökény lábáról kipattant. Szünet után folytatódott a változatos küzdelem. Az 55. percben újabb 11-est ítéltek a Lehel javára, ame­lyet Váczi a kapufára lőtt. Ezután mindkét kapu előtt adódott helyzet, majd a 73. percben szöglet utáni beíve­lésből Fényes fejesgóllal szé­pített. 2:1. A 78. percben Kökény bravúrral védett. A 85. percben Menyhárt a ki­futó kapus mellett, a hálóba lőtt, de érthetetlenül a já­tékvezető érvénytelenítette. Ezután Lakatost figyelmez­tették sárga lappal. Végered­ményben a jó iramú, válto­zatos mérkőzésen a Lehel technikásabban, a Jászkisér harcosabban játszott, és megérdemelten szerzett két bajnoki pontot. Főleg a II. félidőben sok gólhelyzetei, dolgozott ki az idegesen ját­szó vendégekkel s/lemben. Jó: Gózca, Bércesi; Kovács, Postás, illetve Sulyok, Petró. Ifi: Jászkisér—Lehel 3:1. — Ficzek — Rákóczifalva—Hajdúszo­boszló 1:0 (0:0). Hajdúszo­boszló, 400 n. V.: Maróthy. Rákóczifalva: Majer—Kocsis Sebők, Kovács, Ladányi— (Folytatás a 15. oldalon.) RÖPLABDA NB I NŐI A csoport állása 1. DMVSC 6 6 — 18: 5 12 2. Székesfehérvár 6. 4 2 13:12 10 3. Szolnok 6 3 3 14:13 9 4. DUTÉP SC 6 3 3 13:11 9 5. BVSC 6 2 4 12:14 8 6. Eger 6 2 4 11:14 8 7. Haladás 6 2 4 9:14 8 8. Kaposvár 6 2 4 7:14 8 November 5., szombat: Du­tép—Szolnoki Vegyiművek November 6.. vasárnap: Szol­noki Vegyiművek­-Dutép, ti­szaligeti sportcsarnok 11. KOSÁRLABDA nb I. FÉRFI A csoport állása 1. Bp. Honvéd 6 — 599-441 12 2. Csepel 5 1 583-496 11 3. Pécs 5 1 548-518 11 4. Baia 4 2 529-438 10 5. Szeged 3 3 476-490 9 6. Kecskemét 3 3 507-530 9 7. Ganz-Mávag 2 4 515-578 8 8. Eger 1 5 474-514 7 9. Hódmezőv. 1 5 452-614 7 10. Alföldi Olajb. “ 6 463-527 6 November 12. szombat: Al­földi Olajbányász—SZEOL AK Szolnok, tiszaligeti sportcsar­nők 17. a jászsági rangadón Le-