Szolnok Megyei Néplap, 1983. október (34. évfolyam, 232-257. szám)

1983-10-11 / 240. szám

1983. OKTÓBER 11. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Táblázatok Labdarúgás az nb ii. Állasa 1. Eger 12 8 3 1 30-15 19 2. DMVSC 12 6 6 — 21-12 18 3. Hódgép M. 15 5 5 2 21-11 15 4. 22. sz. Volán 12 7 1 4 21-23 15 5. B.-csaba 12 5 4 3 21-18 14 6. Szolnoki 12 5 4 3 22-15 14 7. N.-kanizsa 12 4 5 3 30-30 13 8. Ózd 12 3 6 3 22-20 12 9. Bakony V. 12 5 2 5 24-27 12 10. Siófok* 12 5 5 2 26-16 11 11. Salgótarján 12 4 3 5 19-16 11 12. Szabó SE 12 3 5 4 19-18 11 13. Baja 12 4 3 5 24-25 11 14. Kecskemét 12 4 3 5 19-29 11 15. K.-barcika 12 4 2 6 16-24 10 16. Szekszárd 12 3 4 5 9-17 10 17. Sopron 12 3 3 6 10-20 9 18. Keszthely 12 1 6 5 11-15 8 19. Debr. Kin. 12 2 2 8 12-23 6 20. Ganz-M. 12 1 4 7 14-23 6 * A Siófok évi összeredményé- ből 4 büntetőpontot levonnak. Eredmények: Hódmezővásár­hely—Siófok 1:1, Ganz-Mávag— Debreceni Kinizsi 2:1, Salgótar­ján—Békéscsaba 1:3, Szekszárd— Kecskémé1* 1:1, Ózd—Baja 3:3, Keszthely—22. sz. Volán 0:1, Deb­receni MVSC—Sopron 2:1, E££r —Nagykanizsa 5:2. A 13. fordulóban, október 16. 13.30: Mezőtúri Honvéd—Deb­receni MVSC, Debreceni Ki­nizsi—Szolnoki MÁV MTE. TERÜLETI BAJNOKSÁG TISZA-CSoPORT 1. H.-bösz. 9 6 2 1 21­■ 9 14 2. J.-berény 9 6 1 2 18­■ 7 13 3. DUSE 9 5 2 2 13­9 12 4. Olefin SC 9 5 1 3 22­13 11 5. Jászkisér 9 5 1 3 13­10 11 6. Rakamaz 9 5 1 3 12­13 11 7. R.-falva 9 5 — 4 21­12 10 8. Bem SE 9 4 2 3 11­11 10 £V Balmazújv. 9 3 3 3 15­10 9 10:. Kisvárda 9 4 1 4 15­17 9 11. H.-szob. 9 3 2 4 12­20 8 12. P.-ladány 9 3 1 5 11­14 7 13. B.-lóránth. 9 2 2 5 9-14 6 14. T.-vasvári 9 — 5 4 9­17 5 15. M.-szaika 9 2 1 6 5­15 5 16. Debr. Volán 9 1 1 7 6­■22 3 A 10. fordulóban, október 16., vasárnap 13.30: Jászkisér— Baktalórántháza. Rákóczifalva —Rak am az, Debreceni USE— Jászberényi Lehel. KOROS-CSOPORT 1. KV. Előre 9 6 3 — 22- 3 15 2. Békés 9 6 2 1 16- 8 14 3. Délép SC 9 6 l 2 13- 5 13 4. Szeg. Dózsa 9 4 4 1 16- 9 12 5. Gyula 9 4 3 2 24-16 11 6. L.-mizse 9 4 3 2 13-11 11 7. Kun B.SE 9 4 3 2 12-10 11 8. Orosháza 9 2 6 1 12- 8 10 9. Szarvas 9 3 3 3 17- 7 9 10. Kecsk. TE 9 3 3 3 11-17 9 11. Martfű 9 2 2 5 10-15 6 12. K.-kunhalas 9 2 2 5 11-17 6 13. SZVSE 9 1 4 4 9-15 6 14. Határőr D. 9 1 3 5 7-21 5 15. N.-szénás 9 2 1 6 5-20 5 16. Szentes 9 — 1 8 3-10 1 A 10. fordulóban, október 16., vasárnap 13: Tisza Cipő­Szentes. A MEGYEI BAJNOKSÁG Állasa 1. T.-miklós 9 5 5 — 18- 6 14 2. Sz. Vegyim. 9 6 1 2 25-10 13 3. Karcag 9 5 2 2 32-15 12 4. Kunhegyes 9 5 2 2 24-12 12 5. J.-ároksz. 9 4 3 2 17- 7 11 6. Szászberek 9 4 3 2 13- 6 11 7. Sz. Cukorgy. 9 3 5 1 18-13 11 8. K. Medosz 9 4 3 2 14-10 11 9. Szaiol 9 5 1 3 18-15 11 10. J.-fényszaru 9 3 3 3 11-13 9 11. T.-földvá» 9 3 2 4 17-14 8 12. J.-jákóh. 9 2 3 4 9-14 7 13. KuTE 9 3 1 5 11-27 7 14. T.-füred 9 2 2 5 12-21 6 15. SZMÁV jun. 9 3 — 6 24-36 6 16. K.-madaras 9 2 1 6 8-19 5 17. Mezőtúr 9 2 1 6 8-23 5 18. Túrkeve 9 1 1 7 5-23 3 A 10. fordulóban, október 16., vasárnap 13.30: Szajol—Tö­rökszentmiklós, Tiszaföldvár —Kunhegyes* Kunmadaras— Középtiszai Medosz, Jászjá- kóhalma—Jászfényszaru. Túr- keve—Szolnoki MÁV MTE ju­nior, Szolnoki Vegyiművek— Szászberek, Szolnoki Cukor­gyár—Tiszafüred, Jászárok­szállás—Karcag, Kunszent­márton—Mezőtúri FSE. KOSÁRLABDA NB I FÉRFI A-CSOPORT 1. Bp.Honvéd 2. Baja 3. Szeged 4. Ganz-Mávag 5. Csepel 6. Hmv.-hely 7. PVSK 8. Eger 9. Alf. Qlajb. 10. Kecskemét 3 — 305-193 6 2 1 289-219 5 2 1 248-249 5 2 1 275-263 5 2 — 191-159 4 1 2 205-321 4 1 1 186-187 3 — 3 222-264 3 — 3 234-277 3 — 11 72-102 1 A 4. fordulóban, október 15.. szombat 17 óra: Baja—Alföldi Olajbányász. A totó 41. heti eredményei 1. Debry C.—Ramsley 0-1 2 2. Fulham—Chelsea 3-5 2 3 Huddersfield—Grimsby 0-0 X 4 Middlesb.—Blackburn 1-2 2 5. Avellino—Torino 0-0 X 6. Catania—Pisa 2-0 1 7. Fiorentina—Udinese 0-0 X 8. Internazlonale—Napoli 1-0 1 9. Sampdoria—Lazio 1-1. X 10. Arezzo—Monza 1-0 1 11. Catanzaro—Pescara 4-3 1 12. Cesena—Perugia 2-0 1 13. Sambenedett.—Varese 1-1 X *él Brighton—Portmouth o-i 2 Labdarúgó NB II Négypontos vasárnap Szolnoki MÄV MTE—Ka­zincbarcika 2:0 (0:0). Szol­nok, 2000 n. V.: Aczél. Szol­nok: Boros—Porhanda, Cson­tos, Repka, Baran—Sugár, Feleki, Rózsavölgyi (Zavacz- ki) — Kántor, Hegedűs, Sza­bó (László). Mb. edző: Lódi László. K. Vegyész: Majer— Babus, Kerekes, Helgert, Fo­dor—Petrovics, • Koleszárik, Kádár—Fister (Kalmár), Munkácsi (Vajda), Szép. Ed­ző': Frenkó László. Első ízben futott ki Tomi feliratú mezben a szolnoki csapat. A mérkőzés előtti eső alaposan feláztatta a talajt, mély, csúszós volt a játéktér, s mindez visszatükröződött a színvonalon és a játékveze­tésben is. Az első szép akciót a 8. perc hozta: Porhanda jobboldalon lefutott az alap­vonalig, visszaadott labdáját Kántor a hálóba lőtte, de a szolnoki tábor legnagyobb meglepetésére a játékvezető kirúgást ítélt a vendégek ja­vára. A síkos talajon a sok ütközés után rendre a föld­re huppantak a játékosok, szinte percenként szólt a já­tékvezetői síp, időnként in­dokolatlanul, vagy éppen forditva. Igazán gólveszélyes támadást egyik csapat sem tudott kialakítani. A 24. perc­ben Csontostól elpattant a labda, Szép kapura tört, de elcsúszott. A választámadás­nál Sugár üres kapuba tartó lövése a védőkről szögletre pattant. Három perccel ké­sőbb a Vegyész kapuja elé ívelt labda Baran fejéről visszafelé vágódott. Aczél a 30. percben húzta elő először a sárga lapot, előbb Fister- nek, három perc múlva pedig Barannak mutatta fel buk­tatásért. Szünet után sem változott a játék képe. A MÁV MTE valamivel többet támadott, de az első gólveszély mégis Boros kapuja előtt adódott. Munkácsi lövése a felső lé­cet súrolva hagyta el a já­tékteret. Két perc múlva Por­handa — aki jobbszélsősze- rűen rendre elfutott, és tá­madást kezdeményezett — betört a 16-oson belülre, de három védő „ollóba” fogta, és a játékvezető 11-est ítélt. Baran a büntetőből a jobb­sarokba lőtte a labdát. 1:0. Kádár, majd Feleki jó lö­vése adott munkát a kapu­soknak, a 71. percben pedig Sugár fejese került kapu mellé. Aztán Munkácsit is sárga lappal figyelmeztették. A 82. perc hozta a második szolnoki gólt: Kántor a fele­zővonalon túlról kapott jó labdát, elnyargalt a jobbol­dalon, az alapvonal közelé­ből a kapu elé adott és a táma­dást kísérő Hegedűs estében közelről a hálóba továbbítot­ta a labdát. 2:0. Néhány ígé­retes Kántor-elfutás és egy kihagyott Hegedűs-helyzet jelent még eseményt. Ez a mérkőzés nem hagyott maradandó élményt a nézők­ben. Kazincbarcika az NB II egyik szerény képességű csa­pata, a MÁV MTE pedig most nincs csúcsformában, ami megmutatkozott már Ba­ján és most a Tiszaligetben is. A nehéz és eredményes sorozat fáradtsága érződik a játékán, hiányzik a korábbi hetekben látott energikus, lendületes, robbanékony já­ték. Ennek ellenére dicséret Hegedűs estében szerezte a második szolnoki gólt illeti a csapatot, mert lan­kadatlan erővel, lelkesen, teljes szívvel és odaadással küzdött, ami a két pont meg­szerzéséhez vezetett. (Pi) Mezőtúri Honvéd—Bakony Vegyész 3:2 (2:1). Mezőtúr, 1600 n. V.: Kokavecz. Hon­véd: Piel—'-Nagy, Dávid, Bo- da, Miskovicz—Katona, Witt- mann, Csanálosi—Tabár, Dzurják (Szilágyi), Szirják. Edző: Bencsik Gyula. B. Ve­gyész: Palla—Horváth, Ju- govics, Mater,, Belső—Né­meth, Lechner (Karsai), Ba- ranyi—Árky, Feledi, Görbicz. Edző: Temesvári Tibor. Szitáló esőben, erősen fel­ázott talajon kezdődött a já­ték. Meglepetésre a Bakony Vegyész fölényt harcolt ki, a nehéz talajhoz rutinos játé­kosai jobban alkalmazkod­tak. A 10. percben vezette az első veszélyes támadását a Honvéd, öt perc múlva Ka­tona—Dzurják adogatás után Szirjákhoz került a labda, Palla azonban merész vető­déssel hárított. Fokozatosan fölénybe került a Honvéd, a 24. percben. Lechner a fele­zővonaltól indult el, két ügyes csel után a Honvéd kapu előterébe került, és át­adását Árky a védők között lőtte a kapu baloldalába, 0:1. Nem sokáig örülhettek a ven­dégek a vezetésnek. A 29. percben szögletre mentetek a Vegyész-védők. Szirják ki­tűnően ívelt a kapu elé, és Boda magasan felugorva védhetetlenül fejelt a bal felső sarokba 1:1. Tűzbe jött a Honvéd, és a közönség is harsány biztatással küldte támadásba csapatát. Nagy erővel rohamozott a Honvéd, levegőben lógott az újabb gól. A 39. percben kezezés történt a vendégek 16-osán belül, ezúttal a játékvezető határozottan a 11-es pontra mutatott. A büntetőnek Bo­da futott neki, és biztosan lőtt a kapuba, 2:1. A Honvéd ezután magabiztosan ját­szott, állandóan a Bakony térfelén folyt a küzdelem, a vendégcsapat ellen támadá­sokkal kísérletezett. A 43. percben a kiugró Tabárt Ba- ranyi két kézzel rántotta le, a büntetés csak szabadrúgás lett. A II. félidő góllal kezdő­dött. Még egy perc sem telt el, amikor Wittmann mint­egy 25 méterről zúgó kapu­fát lőtt, a visszapattanó lab­da a vendégek kapuja előtt pattogott, végül a berobbanó Szirják a hálóba helyezte. 3:1. Ezután a vendégcsapat is többet törődött a támadá­sok szervezésével. Feljavult a játék, de csak a két 16-os között pattogott a labda. Az 54. percben Horváth indítot­ta Feledit a jobb oldalon, aki teljesen szabadon vehette át a labdát, majd középre ka­nyarodott, és mintegy 20 méterről a jól eltalált lövé­se Utat talált a kapu balol­dalába, 3:2. Változatos küz­delemben folytatódott a já­ték, a közönség szünet nélkül biztatta csapatát. A Honvéd ezt az utolsó percig tartó jó játékkal hálálta meg. Jók: Nagy, Boda, Witt­mann, Csanálosi, Szirják, il­letve Palla, Jugovics, Mater, Feledi. — Sindel — Évforduló aranyfényben Ezúttal olyan sportembereket kell köszönteni, akikre ritkán esik a közvélemény érdeklődésének fénycsóvája. Nem a zöld gyep sztárjai, nem labdaművészek, egysze­rűen olyan sportolók, akikben az átlagnál talán több a hajlam a hadi romantika iránt, jobban vonzza őket a technikai sportágak birodalma. A Magyar Honvédelmi Szövetség színeiben értek el a Szolnok megyeiek olyan eredményeket, melyek mellett nem lehet szó nélkül el­menni. Az MHSZ legnépszerűbb tömegsportrendezvénye a Honvédelmi Kupa lövészverseny, melynek hat fordulóján több mint 200 ezren vesznek részt a megyében. Lehet vi­tatkozni azon, hogy egy indulót esetleg többször is szám­ba vesznek a rendezők, ám akkor is elképesztően nagy a szám, ha a statisztikák pontosságát kétségbe vonjuk. Szin­te törvényszerű hát, hogy ebből a. hátországból olyan puskások állnak elő, akiknek eredményeire felfigyel az ország. Ezúttal a karcagiak azok, akik a Kaposváron megrendezett XIII. országos bajnokságon olyan ered­ménnyel rukkoltak elő, amelyet senki nem tudott túl­szárnyalni a 19 megye és Budapest 6—6 fős csapatai kö­zül. A kunságiak 1083 körös teljesítménnyel lettek orszá­gos bajnokok, de az egyéni számokban is bőségesen arat­tak. A női kispuska versenyszámában Mándi Magdolna 185 körös teljesítménnyel lett országos első, az ifjúsági kispuska versenyszámban pedig Hajdú János 194 köregy­séggel állított fel országos csúcsot, és persze győzött is. Hosszú lenne felsorolni további helyezéseiket, minden­esetre a kiosztott 12 aranyéremből 8 került Karcagra. Egedi János, Hódos Imre, Németh Mária és Kálmán And­rás működött közre abban, hogy a kaposvári Városi Ta­nács nagydíja is Karcagra „utazzon”. A sportolók méltatásánál két szálon is el lehetne in­dulni. Egyrészt jó példával szolgáltak arra, miként kell meghálálni egy bőkezű beruházást: a tavaly átadott fe­dett lőtér ugyanis az ország bármely városában megállná a helyét. Jó tudni, hogy haszonnal birtokolják Csordás Imre városi titkár irányításával a fiatalok. Szólni kell arról is, hogy a karcagi lövészek sikere nem egyetlen kiugró teljesítménye a megye MHSZ-sport- jának. Az összetett honvédelmi verseny válogatott kere­tében a tiszaföldvári Szokolai István is helyet kapott, de legalább ilyen figyelemre méltó a tartalékosok honvédel­mi versenyén való helytállás, ahol a Tiszamenti Vegyi­művek csapatának nevét tanulhatta meg az ország. Ta­valy országos bajnokságot nyertek Kézér Gyuláék, de az idén sem adták alább a 4. helynél a megyék rangsorá­ban. Nemrég írtunk a sárkányt épülök szép eredményei­ről, ott vannak az ország légterében a hőlégballonosok — egyszóval méltóképp köszöntik a sportolói az MHSZ fenn­állásának 35. évfordulóját. — pb — „Ostrom” alatt a veszprémi kapu Területi labdarúgó-bajnokság Két győzelem idegenben Jászberényi Lehel SE— Hajdúszoboszlói Bocskai 3:0 (1:0). Jászberény, 600 n. V.: Nagy János. Lehel: Balázs J. — Gergely, Fényes, Laka­tos, Sulyok, Szántai, Czigány (Balázs Gy.), Lukácsi, Petró, Váczi, Deme (Gombos). Ed­ző: Péczely Szabolcs. Lehel-kezdeményezéssel in­dult a találkozó, és a 10. percben Deme hagyta ki az első gólhelyzetet, amikor Petró lefejelt labdáját az 5-ös sarkától, senkitől se za­vartatva, mellé lőtte. Egy perccel később Petró jó hely­zetben lövés helyett átadta a labdát, és a védők tisztáz­tak. A 22. percben Váczi szabadrúgását a léc alól ütöt­te szögletre Baráth. öt perc­cel később Váczi a jobbösz- szekötő helyén jó cselekkel tört be a 16-oson belülre, és biztosan lőtt a jobb alsó sa­rokba, 1:0. A gól után nagy szél kerekedett, és ez mind­két csapatot zavarta a folya­matos játékban. Szünet után is a hazaiak voltak kezdemé­nyezőbbek^ de a befejezések nem sikerültek. Az 56. perc­ben Deme lövését védte a kapus, majd Szántai és Petró lőtt mellé, míg a másik olda­lon Fekete szabadrúgása ke­rülte el a kaput. A 83. perc­ben Szántai húzott kapura, szabálytalanul szerelték, a szabadrúgást Lukácsi tette Petró elé, akinek a beadását Gombos fejelte a kapuba, 2:0. Az utolsó percben Luká­csi elvette a labdát, középre gurított, és Petró a - hálóba továbbított, 3:0. Alacsony színvonalú mérkőzésen mindkét csapat sok hibával játszott. A látottak alapján a Lehel megérdemelten nyert, a csapatból Sulyok és Luká­csi játéka dicsérhető. — László — Jászkisér—Balmazújváros 1:0 (0:0). Balmazújváros, 700 n. V.: Virágh. Jászkisér: Kö­kény—Gebhárt, Bérezési, Csillik, (Tamás), Szabó F.. Kisnémeth, Postás, Kovács, Menyhárt, Gócza, Tóth J. Edző: Bukhár László. Szemerkélő esőben, igen jó talajú pályán rögtön a vendégek léptek fel táma­dólag. Postás—Menyhárt— Postás akció végén Postás nagy erejű lövése a bal ka­pufa mellett csúszott el. A hazaiak a mezőnyben vala­mivel többet birtokolták a labdát, de a jól játszó jász- kiséri védőkkel nem boldo­gultak. A 12. percben Meny­hárt jó labdával ugratta ki Tóth J.-t, a csatár 8 méter­ről a hosszú sarokba bombá­zott, de a kapus szögletre hárított. A 15. percben Jó­nás próbálkozott 20 méterről lövéssel, de az egyre jobb formában lévő Kökény ma­gabiztosan védte. Az óriási küzdelemben a hazaiak ré­széről egy-egy szabálytalan­ság is becsúszott, amit a ki­tűnően bíráskodó Virágh já­tékvezető mindig észrevett. A 22. percben Csillik megsé­rült, helyére Tamás állt be. A 30. percben Kovácsot kel­lett ápolni, de a vendégeket nem tudta kizökkenteni a hazai csapat a nyugodt, hig­gadt játékból. A II. félidőben a kísérjek még magabizto­sabban, még fegyelmezetteb­ben játszottak. Az 54. perc­ben ismét Menyhárt adott jó labdát Tóth J.-nek, és a csa­tár mintegy 12 méterről a ki­mozduló kapus mellett a hosszú sarokba lőtt, 1:0. Ez­után a hazaiak még kemé­nyebb harcmodorral próbál­koztak: az 58. percben egy szögletet Kökény szépen há­rított, hosszú kirúgásával Góczát hozta helyzetbe, de a fejest a kapus védeni tudta. A 62. percben Jónás egy ka­pu előtti kavarodásnál Ta­mást leütötte, orvost kellett hívni ahhoz, hogy a játékos magához térjen. Sajncjg a já­tékvezető háttal állt az eset­nek, s így nem tudott állást foglalni. Az ápolás miatt 5 percet hosszabbított. A 75. percben Tímár futott el a jobb oldalon, beadását Ke­gyes fejelte nagy erővel a kapu bal alsó sarkára, de Kökény szép vetődéssel el­csípte a labdát. A 84. perc­ben Gócza a jobb oldalon tisztára játszotta magát, a 11-esnél futó Postás elé gurí tott, de a védők az utolsó pil­lanatban tisztázni tudtak. A jászkiséri játékosok fo­gadkoztak a mérkőzés előtt, hogy kiköszörülik a múlt he­ti csorbát (hazai pályán szen­vedtek vereséget a Bem SE- től), s ezt sikerült is megva­lósítani. A mérkőzésre jó taktikát kidolgozó Bukhár László minden elképzelését és utasítását megvalósította, betartotta a csapat. Látszott a hatalmas elszántság és a győzni akabás. Ennek meglett az eredménye, s megérde­melten szerezték meg a két bajnoki pontot idegenben a jóhírű ellenfelükkel szem­ben. Jó: Kökény, Bérezési, Kisnémeth, Kovács, illetve Jónás, Tímár. Ifi: Balmazújváros—Jász­kisér 3:2 (2:1). Rákóczifalva—Mátészalka 1:0 (1:0). Mátészalka, 400 n. V.: Veres. Rákóczifalva: Ma­jer — Kocsis, Sebők, Ko­vács, Ladányi, Bencsik (Bar­na), Szabó, Nyolczas I. — Gergely, Molnár (Nyolczas II.), Kántor. Edző: Somogy- vári József. Mátészalka: Kiss — Barta, Kovács, Schmidt, Kormos — Virovecz, Kokas, Buzsik, Tarczali (Bojtos), dr. Ungvári, Veres. Edző: Papp László. Közvetlenül a mérkőzés előtt hatalmas eső tette csú­szóssá a talajt. A hazaiak jobban kezdtek, többet tar­tották a labdát, mégis az 5. percben a vendég Molnár jó átadását Gergely vágta fölé gólhelyzetben. Néhány perc múlva Kántor, Molnár, Sza­bó akció végén az utóbbi lőtt kapu mellé. Mátészalka részéről Buzsik veszélyezte­tett, Sebők azonban mentett. A vendéggól a 33. percben esett, amikor Nyolczas I. át­adását Szabó mintegy 18 mé­terről lőtte a meglepett Kiss, mellett a kapu jobb sarká­ba, 1:0. A gól után támadás­ban maradt a Rákóczifalva, de akcióit nem kísérte sze­rencse, vagy a hazai védők felszabadítottak. A II. fél­időben a Mátészalka óriási iramban kezdett, azonban a vendégek taktikusan, fegyel­mezetten állták a rohamokat. (Folytatás a 6. oldalon.)