Szolnok Megyei Néplap, 1983. augusztus (34. évfolyam, 181-205. szám)

1983-08-30 / 204. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1983. AUGUSZTUS 30. Megyei labdarugó-bajnokság Gólzápor Szolnokon, Kunhegyesen Sakk Szimultán Kunmadarason ROMA UTÁN HOGYAN TOVÁBB? Szolnoki MÁV MTE juni­or—Tiszafüred 7:4 (4:2). Szolnok 600 n. V.: Tóth S. Szolnok: Gulyás—Kovács, Fürtös, Vitencz, Sós, Sóti, Ágh (Zsákai) Barcsay, Jege- si, Csató, Mészáros (Hor­váth). Fergeteges szolnoki rohamokkal ' kezdődött a mérkőzés. A 9. percben már 3:0 volt az eredmény Jegesi és Sóti két szép fejes gólja után. Mezei a 15. percben szépített, 3:1. A 25. percben Csató egyéni játék után 4:1- re növelte az eredményt, majd a 38. percben Somogyi lőtt gólt, 4:2. Szünet után a nagy meleg ellenére nem csökkent a támadó kedv. A 49. percben a játékvezető 11-est ítélt a Szolnok ellen, amit Somogyi értékesített. 4:3. A 69. percben Zsákai gurított a kapuba, 5:3, há­rom perc múlva Németh lőtt gólt, 5:4. Á 78. percben Csa­tó—Sóti kényszerítő után Sóti szép gólt lőtt, 6:4, a 80. percben Csató emelt a kifu­tó kapuson át. Jó iramú mérkőzésen a lelkes fiatal csapat megérdemelten nyert. Jók: Jegesi, Sóti, Sós, illetve Somogyi, Mező. Kunhegyes—Kunszent- márton 7:0 (2:0). Kunhegyes 350 n. V.: Abonyi. Kunhe­gyes: Szabó J.—Szabó G., Apostol (Fűtő), Lukács, Ko­vács, Kovrig, Juhász, Szath- mári, Szabó Gy., Kiss I., Herbály. A vendégcsapat kezdett jobban, több szögle­tet ért el, és két esetben Sza­bó J.-nek bravúrosan kellett védenie. A vezető gólt a 27. percben Kiss I. átadása után Juhász biztosan lőtte a ka­puba. A 45. percben Kiss 1 csúsztatott fejesét a vendé­gek védője a gólvonalon kézzel megfogta, a büntetőt, Herbály értékesítette. A II. félidő játszadozással kezdő­dött, de az 56. percben Her­bály megszerezte a harma­dik gólt. Ezt követően a ven­dégek visszaestek, a KESE felgyorsította a játékot, és szinte tetszés szerint rúgta a gólokat. Juhász, Szabó G. (kétszer) és Herbály volt eredményes. A hazaiak a lá­tottak alapján ilyen arány­ban is megérdemelten nyer­tek a mezőnyben jól adoga­tó de gyengén védekező KuTE ellen. Jók: Kiss I. (a mezőny legjobbja), Szathmá- ri, Herbály, Szabó J., illetve Földi, Hábensusz, Gellér, Kerekes. Sárga lap: Apostol. Fűtő. Ifi: KESE—KuTE 6:1. Jászfényszaru—Karcag 2:1 (1:1). Jászfényszaru 500 n. V.: Darók. Jászfényszaru: Bordás—Mészáros, Rózsa, Farkas I, Farkas IV, Pető, Gergely (Kolozs I), Tompa, Horváth, Tóth (Kolozs II) Farkas III. Kitűnő játékve­zetés mellett végig változa­tos, jó mérkőzés. Időnként a vendégek fölényben voltak, mégis a hazaiaknak akadt Ezer főnyi néző gyűlt össze szombaton Rákóczifalván, hogy megtekintse a Szolnoki Volán rendezte salakmötoros OB II egyéni bajnokságának ötödik fordulóját. Az OB Il-ben: hat forduló dönti el, hogy ki lesz az a legjobb nyolc motoros, aki jövőre felkerül az OB I-be. Az után­pótlás legjobbjai húsz fu­tamban versenyeztek. Rossz rajttal, majd a második fu­tamban a szolnoki Seres ki­zárásával kezdődött a ver­seny. Aztán a nézők fütyül­tek és méltatlankodtak, mert szerintük a pályát elhagyó motorost nem zárták ki. A pályabírók nem állták fel­adatuk magaslatán, így aztán okot adtak a nézőknek a méltatlankodásra. A tapasztalatlan szolnoki fiatalok bátortalanul verse­nyeztek. Nem mertek vállal­kozni. a rajt után félénken több helyzetük. A 12. perc­ben Horváth bravúros fejese a felső lécről csúszott fölé. A 34. percben Farkas III szép gólt lőtt. Három perccel ké­sőbb Bállá egyenlíted. Az 58. percben Horváth beadá­sát Tóth vágta a hálóba. A hajrában nagy izgalmak kö­zepette mindkét csapat ki­hagyta helyzeteit. Jók: a ha­zaiak minden játékosa, a vendégek edzője szerint csa­patából senki sem játszott átlagon felül. Ifi: Jászfényszaru—Karcag 1:0. Szolnoki Vegyiművek— Kunmadaras 1:0 (1:0). Kun­madaras 400 n. V.: Sándor. Kunmadaras: Donkó—Ivá­nyi, Guba, Doma, Lévai I, Lantos, Kisari, Kun, Szarka (Máthé), Németh (Lévai II). Jó iram és sportszerűség jel­lemezte a mérkőzést. A ven­dégek gyors gólját követően a hazaiak jól, lelkesen ját­szottak, de helyzeteiket nem tudták gólra váltani. A lá­tottak alapján a döntetlen reálisabb eredmény lett vol­na. Góllövő: Adorján. Jók: Donkó, Iványi, Lévai I, Far­kas I, ill. Vadkerti, Kelemen. Törökszentmiklósi SE— Szászberek 1:0 (1:0). Török- szentmiklós 300 n. V.: Czi- czás. TSE: Elekes—Szebeni, Kozák, Márton, Kocsis, öz, Pólyák, Mészáros (Ramos II), Stummer, Lengyel, Ra­mos I. Változatos, jó iramú mérkőzést vívott a két csa­pat. A Törökszentmiklós jó­val többet és veszélyesebben támadott. Szoros emberfo­gással a hazai védők és a középpályások eredménye­sen hárították a szászbereki akciókat. A Törökszentmik­lós jó és lelkes játékkal megérdemelte a győzelmet. Cziczás játékvezető kitűnően bíráskodott. Góllövő: Mészá­ros. Jók: Kozák, Márton, Kocsis, Lengyel, Ramos I, illetve Farkas, Pethő, Sza­bó. Sárga lap: Pólyák (TSE), illetve Laki R., Söblyös (Szászberek). Piros lapr Ve­res (Szászberek). Ifi: Szászberek—TSE 3:2. Jászjákóhalma—Túrkeve 3:0 (2:0). Jászjákóhalma 200 n. V.: Kovács. Jászjákóhal­ma: Rostás—Deszpoth, Amb­rus, Fejes, Gólya, Szabó, Kalla (László), Palcsó, Sipos (Nagy Z.), Szőlősi, Nagy L. Alacsony színvonalú, köze­pes iramú mérkőzésen a ha­zaiak ragadták magukhoz a kezdeményezést. Nagy L. fejjel szerezte meg a veze­tést, melyet Szőlősi, majd Palcsó gólja követett. A ha­zaiak a helyzetek sorát ala­kították ki, de a befejezé­sekkel rendre baj volt. Az eredmény a nagyon lelkesen és sportszerűen küzdő ven­dégekre nézve hízelgő. Ifi: Jászjákóhalma—Túr­keve 1:5. visszahúzódtak ellenfeleik mögé, és csak a másodhege­dűs szerepét játszották. Ke­lemen József szerepelt a legjobban, három futamban második lett, a negyediket megnyerte, majd az ötödik­ben is nyerésre állt, de pá­lyaelhagyás miatt kizárták, és elvesztett három) pontot, amellyel harmadik lehetett volna. Motorhibák, kizárások és szerencsére nem súlyos bukások miatt kevesen fejezi ték be mind az öt futamot. A győztes szegedi Bódi pél­dául négy futamot megnyert, az ötödiket azért vesztetted, mert kizárták. Szép. szoros befutást hozott a 14. és a 16. futam. Az él csoport és a szolno­kiak helyezései: 1. Bódi (Sze­gedi Volán) 12, 2. Papp (Borsodi Volán) 12 3. Seres (Nyíregyházi Volán) 11, 4. Mikó (Békési Volán) 10. 5. Középtiszai Medosz SK— Mezőtúri FSE 2:1 (1:0). Ken­deres 250 n. V.: Balogh. K. Medosz: Galó—Lakatos (Szi­lágyi Gy.), Süveges A., Ma­gyar, Fuder—Molnár, Szend- rei. Herceg—Süveges I. (Baktai S.), Szerencsi, Süve­ges J. Hazai mezőnyfölény után a 13. percben Szerencsi 11-esből szerezte meg a ve­zetést. A félidő további ré­szében is a K. Medosz irá­nyította a játékot, a vendé­gek főleg a védekezéssel tö­rődtek. A második félidő 10. percében védelmi hiba után Deme révén egyenlítettek a mezőtúriak. A kapott gól után nagyobb sebességre kapcsoltak a hazaiak, a ven­dégek azonban jól védő ka­pusukkal az élen, lelkesen és ügyesen védekeztek. A győz­tes gólt szögletrúgás után a kapu előtti kavarodásból Baktai S. szerezte a 82. perc­ben. A mérsékelten játszó Kenderesnek meg kellett küzdeni a minimális arányú győzelemért a lelkesen, tet­szetősen játszó főiskolások ellen. Jók: Fuder, Szendrei, Szerencsi. Szajol—Jászárokszállás 1:0 (1:0). Szajol 300 n. V.: Maróthi. Szajol: Kupái— Vincze, Hernek, Balogh J„ Godó—Markóth (Urbán), Németh, Török G. ‘(Balogh S.)—Szabó, Gál, Horváth. A nagy hőség ellenére jó ira­mú, változatos játék alakult ki. Az árokszállásiak uralták a mezőnyt, de a szajoli vé­delem, a tizenhat éves Ba­logh József és Hernek veze­tésével magabiztosan műkö­dött. A 39. percben Németh húzott el a jobb oldalon, éle­sen belőtt labdáját a jókor érkező Gál lőtte a hálóba. Szünet után mindent egy lapra téve támadtak a ven­dégek. A fellazult védelmük mellett azonban a szajoliak- nak lett volna lehetőségük újabb gólszerzésre. Jó játék- vezetés mellett megérdemelt győzelmet arattak a hazaiak. Jók: Hernek, Balogh J„ Né­meth, Godó, ill. Tuza, Kiss B., Banka. Ifi: Szajol—Jászárokszál­lás 3:1. Tiszaföldvár—Szolnoki Cu­korgyár 1:1 (0:0). Tiszaföld­vár 200 n. V.: Pathó. TISE: Pál—Farkas A., Szűcs, Ber­ta, Kókai (Bozsó), Jakab, Makó, Farkas I., Balogh, Burján (Lászlófi), Vincze. Közepes iramú és színvona­lú mérkőzés. A tartalékosán kiálló hazaiaknak azért kel­lett megelégedni a döntet­lennel, mert a helyzeteiket nem tudták gólokra váltani. Góllövő: Makó, ill. Csollák. Jók: Farkas I., Balogh, Ma­kó, ill. Márkus, Kovács, Koncsik. Ifi: Sz. Cukorgyár—TISE 4:3. Stekler (Nyíregyháza) 9, 6. Bráner (Debreceni Volán) 9, 7. Kelemen (Szolnoki Volán) 9, ... 9. Seres (Szolnok) 8, 12. Góbor (Szolnak) 6, 14. A kunmadarasa Tsz SK meghívására a Mezőgép két sakkmestere. Kiss Attila és Kádas Gábor augusztus 28- án negyvenkét táblán szimul­tánt tartott. A jó szervező­munka eredményeként nagy érdeklődés előzte meg a szi­multánt, amely Gyarmati Imre és a szakosztályveze­tés lelkiismeretes, hozzáértő munkáját dicséri. Ezen a délelőttön a kunmadarasi művelődési ház sok érdek­lődőt vonzott, a sakkozók nagy jelentőségű esemény­ként kezelték a szimultánt, mivel a két mester a megyé­ben működő egyesületek kö­zül mint a legjobb ifjúság­nevelő szakosztályt kereste fel. A két mester örömmel ál­lapította meg, hogy a kun- madarasiak igen nagy ener­giát fordítanak a sakkélet fejlesztésére, a fiatalok ne­velésére és az ifjú tehetsé­gek felkutatására, aminek eredményeként több tehetsé­ges ifjúsági játékos bonto­gatja szárnyait, örvendetes a női versenyzők nagy létszá­ma. A község által tett erő­feszítések több nagy Szolnok megyei szakosztály számára is példaként szolgálhatná­nak. A művelődési házban ideális körülmények között a mesterek 21—21 táblán tartották meg a nagy sikerű szimultánt. Kádas mester 17 játszmát nyert és négy dön­tetlen partit játszott. Dön­tetlent ért el Donkó Pál, Do­ma Sándor, Zimán Sándor és Borsi Eszter. Kiss mester egyetlen játszmát veszített, a többi ellenfelét legyőzte, nyert Doma Rita. Agria ’83 nemzetközi vízilabdatorna Egerben rendezték meg a há­romnapos tornát hat csapat részvételével. Az esemény az utolsó erőpróba volt a pénte­ken kezdődő ba.fnoki folytatás előtt. A két külföldi csapat a CH Kosice és a BM-spartakiád- ra készülő kubai gárda volt. A hazaiak közül az élcsoportba tartozó Ü. Dózsa. Tungsram. Szolnok és a házigazda Eger SE látszott a tornán. A szolnoki csapat igen mérsékelt teliesft- ményt nyújtott. A sikertelen ak­ciókat követően a gyenge vé­dekezés volt a jellemző. Eredmények: Ü. Dózsa—Szol­nok 11:7 (1:2, 2:1, 4:2. 4:2), Szol­nok—Kassa 17:19 (5:5. 3:4. 5:6. 4:4), Szolnok—Eger SE 10:11 (3:0, 3:5. 3:5. 1:1). Szolnok— Tungsram 12:17 (4:4. 2:6. 2:5, 4:2). Saint L,uis Kapitan (kubai) —Szolnok 12:14 (2:2. 4:5. 4:3, 2:4). A végeredmény: 1. O. Dó­zsa 8 p. 2. Eger SE 7 p, 3. Tungsram 7 p. 4. CH Kosice 6 p. 5. SZVSE 2 p. 6. SÍ. Kapitan 0 p. A torna gólkirálya: Pola- cek (CH Kosic('). a legjobb ka­pus: Mátéfalvt (Ü. Dózsa), a legjobb játékos: Varga G. (O. Dózsa), a legsportszerübb csa­pat: Szolnoki VSE. Szabó (Szolnok) 3. 15. Parács (Szolnok) 2, 16. Lendvai (Szolnok) 1 ponttal. Azonos pontszám esetén a több el­ső hely döntött. Annikor csaknem fél év­századon át négyévenként rendezték meg az úszó Eu- rópa-bajnokságokat, a szín- relépők mindig alaposan felülmúlták az előzőeket, az eredmények óriási javulást mutattak. Most már két­évenként bonyolítják le a kontinenstalálkozókat, egy­részt azért, mert az olimpiák mellett közben világbajnok­ságok is vannak, másrészt a rohamosan mutatkozó előre­lépés igényli is ezt. Jó pél­da volt erre a szombaton le­zárult római Európa-bajnok- ság, amelyen az 1981-es spliiti találkozó óta is sok változás történt; egykori csillagok tűntek el, s új sztá­rokat ünnepelt az úszóvilág. A „sportok hercegnője” — újabban így is nevezik az úszást, .gondolva arra, hogy az atlétika a „sportok ki­rálynője” — Rómában hat világ- és tizenkét Európa- rekordot produkált, szemben a két évvel ezelőtti egy, il­letve nyolc rekorddal. A ko­rábbi győztesek közül a fér­fiaknál csak hárman tudták megvédeni egyéni bajnoki címűket (100 m gyorson Johansson, 1500 m-en Szal- nyikov és a 200 m pillan­gón Gross), valamint a szov­jet 4x100-as gyors- és ve­gyesváltó, míg a nőknél négyen (Geweniger három számban és Kleber a 100 m háton), valamint az NDK váltói. Mind az éremtáblázat, mind a pontverseny azt mu­tatta, ihogy az NDK-nak — köszönet elsősorban a nők­nek — nőtt a fölénye. A spliti 15 arany, 11 ezüst és 3 bronzzal szemben most 17—17—5 a mérleg, s az ak­kori 696 pont 781-re nőtt. Utóbbi versengésben a Szovjetunió és az NSZK is megtartotta 2. illetve 3. he­lyét, akárcsak a magyar úszócsapat, igaz, 10 ponttal kevesebbet szerzett, ezúttal 127-et. Más „kategóriába” tartozik az EB többi sport­ága: vízilabdában az NSZK volt a bajnok, most a Szov­jetunió; a műugró számok közül csak a férfi torony­ban a szovjet Ambarcsum- jan védte meg címét; a három nőd műúszó szám vi­szont változatlanul a britek diadalát hozta. Magyarország három sportágban Indult, az úszás­ban, a vízilabdában és a (Folytatás az 5. oldalról) hibázott, a második percben pedig Tóth L. alig lőtt mel­lé. A harmadik percben Pos­tás szögletéből Tóth J. fejelt fölé. A 7. percben ismét Tóth J. lövése szállt mellé. A 10. percben egy gyors vendégtá­madás után Ferencz került jó helyzetbe, de a hazai vé­delem biztosan rombolt. Ez­után felváltva kerültek ve­szélybe a kapuk. A 13. perc­ben Bércesi meredek haza­adása borzolta a hazai szur­kolók kedélyeit. A 14. perc­ben Tóth lövésébe a kapus még beleért, de a labda a hálóban, kötött ki, 1:0. A 22. percben egy korszerű táma­dás után Ferencz egyenlí­tett. A szünetben végrehaj­tott csere felhozta a hazai együttest, a vendégcsapat pedig kissé visszaesett, s így fölénybe került a kíséri gárda. Az 54. percben egy jobb oldali támadás után Postás ismét vezetést szer­zett a hazaiaknak. A 89. percben megingott a hazai védelem és Ferencz kiegyen­lített. Végeredményben biz­tos győzelmet szalasztott el a hazai együttes. Jó: Postás, Menyhárt, Szabó F„ illetve Ferencz, Nyisztor. Juhász L Ifi: Jászkisér—Tiszavasvá- ri 3:0. — Ficzek — Békési SE—Tisza Cipő 2:1 (1:0). Békés 1200 n. V.: Sza­bó. Békési SE: Makai—Sza­bó. Zsíros. Vágási I.. Felegyi, Alberti, Sülé, Balogh (Kátai) műugrásban, s mindhárom­ban helytállt. Tóth Ákos, az úszók szövetség; kapitánya mondta: „Igaz, 1966 óta most első ízben nem nyer­tünk aranyérmet, mégis a jelenlegi helyzetben elé­gedettek lehetünk. Ügy tű­nik, az út megfelelő, ame­lyen haladunk, de talán még többet kell követel­nünk, hiszen ezt teszik kül­földön is.” Közismert: a magyar úszósportban kevés a ver­senyző, tehát minden tehet­séggel jól kell gazdálkodni. De vonatkozik ez a szakem­berekre is, ezért a szövet­ségnek most az egyik leg­fontosabb feladata, hogy rendezze azokat az ellenté­teket, amelyek az utóbbi időben felmerültek, elsősor­ban Széchy Tamás, az egész világon elismert kitűnő ed­ző, s néhány szakember és versenyző között. Egy év­vel a Los Angeles-i olimpia előtt végzetes hiba lenne mást tenni. Víziladhában a jelek sze­rint megnyugodtak a kedé­lyek. Rusorán Péter, az új szakvezető Rómában csatát nyert. Ante Lambassa, á nemzetközi szövetség és az európai szervezet elnöke mondta a pólós bajnokság eredményhirdetése után: „Ilyen fegyelmezett, és a győzelemért az utolsó pil­lanatig harcoló magyar vá­logatottat nagyon régen nem láttam- Nem is értem, hogy az idei Világ Kupa találko­zó óta hogy tudtak, ilyen óriási változáson keresztül­menni.” Rusoráft elérte azt, ami egy kapitány munkájá­ban alapfeltétel; bíznak benne a játékosai, fenntar­tás nélkül végrehajtják uta­sításait. S a kapitány a jö­vő évi olimpiára most már egy EB-ezüstéremmel a há­ta mögött még nyugodtab- ban dolgozhat, s rövidesen bekapcsolódik majd a kö­zös gyakorlásokba Faragó Tamás is, aki három éve ki­vált a válogatottból. Ahhoz viszont, hogy a sportágban a legjobbak között is ver­senyben tudjon maradni a magyar válogatott, nagyobb tekintély szükséges a játék­vezetői testületben. Rómá­ban sorozatban tévedtek a magyarok kárára, s a jelen­lévő két magyar játékveze­tő az „A” kategóriás mér­kőzéseken alig jutott szó­hoz. .. Fehér, Vágási S., Bobcsek (Deák). Edző: Szűcs Mihály. Tisza Cipő: Németh—Kar­dos, Mihovics, Hábensusz, Sütő, Szőke, Kesjár II (Var­ga), Hegedűs, Szántai, Pal­csó, Tóvizi (Nyitrai). Edző: Szűcs János. Szép számú kö­zönség előtt a hazaiak ra­gadták magukhoz a kezde­ményezést, és jól képzett, az első osztályt is megjárt né­hány játékosuk vezetésével egyre-másra alakították ki a jobbnál jobb ''támadásokat. A martfűi csapat jobbára csak védekezett, a kevés el­lentámadásban pedig nem volt átütőerő. A 21. percben Sülé közelről lőtt a hálóba, 1:0. Ezt követően Németh percei következtek, jó napót fogott ki a kapus. Ázután a két tizenhatos között folyt a játék, egyik csapat sem tu­dott újabb gólt szerezni. A 83. percben egy belőtt labda felpattant Hábensusz kezé­re, és a játékvezető a vétlen kezezést 11-essel „honorálta”. A büntetőt Vágási S. vágta a hálóba, 2:0. A 88. percben Szántai iramodott el a bal szélen, Palcsóhoz továbbí­tott, akinek lövése kipattant a kapusról, és a berohanó Kardos szépített, 2:1. A hely­zetek alapján a hazai győze­lem megérdemelt, még ak­kor is, ha a második gól előtt a játékvezető túl szigo­rúan ítélt. Jók: Zsíros. Al­berti. Fehér. Vágási S.. illet­ve Németh. Hábensusz, Mi­hovics, Palcsó. Sárga lap: Szőke. — Lepsényi — Salakmotor Kevés látványos futam A szolnoki Seres kívülről próbálkozik előzni, sikertelenül TERÜLETI BAJNOKSÁG