Szolnok Megyei Néplap, 1983. február (34. évfolyam, 26-45. szám)

1983-02-22 / 44. szám

1983. FEBRUÁR 22. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 7 Labdarúgó MNK Emelt fővel búcsúztak megyénk csapatai Vasas—Mezőtúri Honvéd 1:0 (0:0, 0:0, 1:0, 0:0). Mező­túr, 4500 n. V.: Harlmann. Vasas: Kakas — Farkas, Hí­res, Balogh, Csima — Biri- nyi, Komjáti, Seres (Birkás) — Segesvári (Izsó), Kiss, Vá- radi. Edző: Ilovszky Rudolf. Mezőtúr: Horváth — Szilá­gyi, Szabó, Dávid, Polyvás — Demjén, Wittmann, Csa- nálosi — Szirják (Nagy), Fenyves (Durucskó), Czanka. Edző: Bencsik Gyula. Gépkocsierdő övezte va­sárnap a mezőtúri pályát, sokan érkeatek a környék­ről is, kíváncsiak voltak az NB I-es Vasas játékára. Me­zőtúr jól szervezett védeke­zéssel, rövidpasszos adogatá­sokkal kihúzta a Vasas mé­regfogát. Kemény küzdelem folyt a mezőnyben. sűrűn szólt Hartmann sípja. Az el­ső jó lövést a 14. percben Farkas küldte kapura. A 24. percben Farkas beadását Váradi hajszállal lőtte mellé. Egy perc múlva Szilágyi be­adása okozott izgalmat, nyomban utána Wittmann szabadrúgásából Szirják alig fejelt mellé. Szünet után az 50. percben Szirják szabad­rúgását védte Kakas. Folyta­tódott a kemény küzdelem, Mezőtúr kitűnően védeke­zett, a Vasas nem tudott ki­bontakozni. Az 55. percben Horváth védett egy jó lövést. A 67. percben Csanálosi megkeverte a Vasas védel­mét. de beadása elcsúszott a gólhelyzetben lévő Czanka előtt. A 80. percben Kakas az alapvonalon álló nézők közé vetődött. Támadott a mezőtúri gárda, de a piros­kékek jól védekeztek. A 87. percben Kiss bal oldali be­adását Váradi közelről fejel­te kapura, a labda Horváth kezébe pattant. A hosszabbításban két cse­rével kezdett a Vasas. A 103. percben Csima lövését Hor­váth látványosan védte, egy perc múlva viszont az elmé­lázó mezőtúri védők mellett Farkas mintegy 12 méterről a jobb alsó sarokba talált. 1:0. A hosszabbítás második részében hajráztak a jó erő­ben lévő mezőtúriak, a Vasas pedig labdatartásra töreke­dett. A 110. percben Durucs­kó lövését védte Kakas. Ne­héz perceket élt át a vendé­gek védelme, a 119. percben például Czanka közeli feje­sét már mindenki bent lát­ta, de Kakas hihetetlen bra­vúrral megfogta a labdát. Az utolsó percig nyílt, ki­élezett, izgalmas mérkőzés élményével távozhatott a nagyszámú nézősereg. Mező­túr végig egyenrangú ellen­fele volt a Vasasnak, nem érződött, hogy két osztály különbség van a csapatok között. A mezőtúriak alapo­san ráhangolták magukat erre a mérkőzésre, míg a fővárosi csapat néhány játé­kosa unottan, kedvetlenül játszott. A Vasas ezzel a já­tékával csalódást okozott, míg a Honvéd valamennyi játékosát dicséret illeti. (Pi) Újpesti Dózsa—Lehel SC 3:1 (1:0, 1:1, 0:0, 2:0). Jász­berény, 4000 néző. V.: Macz- kó. Ú. Dózsa: Kollár — Szűcs, Kardos, Tóth, Árky — Szebegyinszky, Kovács J., Steidl — Kiss, Törőcsik, Horváth. Lehel SC: Pesti — Huszár, Fényes, Szívós, Su­lyok — Szántai, Lukácsi, Gombos — Petró, Szabó, De­ine (Balázs a 119. percben). Dózsa mezőnyfölénnyel kezdődött a mérkőzés, de 20 perc elteltével a Lehel kez­deményezett többet. A 23. percben Deme beadását Gombos 8 méterről lőtte fö­lé. A 35. percben Deme egy csellel becsapta Árkyt, s a bal kapufát találta el. A 37. percben gyors Ú. Dózsa tá­madás futott a pályán. Kiss jó labdájával Törőcsik ug­rott ki, a kapust is kicselez­te, és a kapu közepébe gu­rított, 1:0. Szünet után az 57. percben Törőcsik 20 mé­teres lövése a bal kapufáról a jobb oldalira, majd Pesti kezébe vágódott. A 71. perc­ben Petró lőtt szorongatott helyzetből, de labdája szög­letre pattant. A 77. percben Kovács J. indította a félpá­lyáról Kisst, aki a kifutó ka­pus mellett a kapu mellé lőtt. A 83. percben Deme lőtt kapura, Kollár kitenyerelte a labdát, és Gombos 4 méter­ről a hálóba gurított, 1:1. A hosszabbítás Kardos és Szebegyinszky fejesével, il­letve lövésével kezdődött, de mindkettő célt tévesztett. A 117. percben egy veszélyte­lennek tetsző bal oldali be­adást a végig jól védő Pesti kiejtett, a résen álló Kiss 5 méterről a hálóba továbbí­tott, 2:1. Egy perc múlva Horváth szerzett újabb gólt az elalvó hazai védők mel­lett, 3:1. Az Ü. Dózsa jászberényi szereplése csalódást okozott. A lelkesen és jól védekező Lehel könnyedén hárította a vendégek támadásait, nem beszélve a második félidő utolsó 15 percéről, amikor nagy fölényben (!) játszott a területi csapat, és gólokat szerezhetett volna. Végül a labdát többet birtokló, ruti­nosabb NB I-es csapat némi szerencsével harcolta ki a továbbjutást. Jók: Kardos, Törőcsik, ill. Huszár, Szívós, Deme. Előkészületi mérkőzés: Sz. MÁV MTE—Gyula 1:1 (1:0). Szolnok, 300 néző. Vezette: Balázs J. MÁV MTE: Boros — Porhanda, Csontos, Für­tös, Baran — Rostás. Sugár, László — Kántor (Molnár), dr. Szeghalmi (Horváth), Szabó. Kemény összecsapásokkal tarkított mérkőzésen a csa­patok elég nagy hibaszáza­lékkal játszottak Mindkei oldalon, de főként a gyulai kapu előtt több nagy gól­helyzet kihasználatlanul ma­radt. A lesre játszó vendég­védelem ellenében a szolno­ki támadások nehezen bon­takoztak ki. Gólszerző: Por­handa. illetve Ottlakán. Hét közben játszott edzőmérkő- zés Kecskeméten': KSC—Sz. MÁV MTE 5:5 (2:2). A szol­noki csapat góljait Sugár (3), dr. Szeghalmi és Szabó sze­rezte. Röplabda Jászkun Kupa * A Szolnok megye; Röplab­da Szakszövetség szombaton és vasárnap Szolnokon, a dr. Csanádi úti iskolában rendezte meg a Jászkun Ku­pa férfitornát, amelyen hat csapat vett részt. A kupával a téli felkészülés után és az NB Il-es bajnokság előtt já­téklehetőséget nyújtottak a csapatoknak a játékelemek, a különböző stílusok gyakor­lására, valamint az erőnlét felmérésére. A mérkőzéseken látványos, szép labdamenete­ket láthattunk, főleg a Szol­noki Vegyiművek ifjúsági és a Szolnoki Titász játékosai­tól. Ez a két csapat játszotta a döntőt is, amelyben a Ve­gyiművek ifjúsági csapata nyert. A kupa végeredmé­nye: 1. Szolnoki Vegyiműve^ ifi, 2. Szolnoki Titász, 3. Sal­gótarjáni TC. 4. Középtiszai Medosz (Kenderes) 5. Kun- hegyesi ESE. 6. Kunmadaras. A torna legjobb ütőjátékosa Mészáros Sándor (Sz. Titász. legtechnikásabb játékosa ne- dig Tamási István (Sz. Ve­gyiművek) volt. A totó 8. heti eredménye 1. Avellino—Verona 3-0 1 2. catanzaro—Sampdoria 1-1 X 3. Genoa—Cescna 2-1 1 4. Juventus—Fiorenlina 3-0 1 5. Internationale—Torino 1-3 2 6. Arezzo—Milan 2-2 X 7. Bari—Atalanta 0-0 X 8. Bologna—Foggia 0-0 X 9. Catania—Léccé 2-0 1 10. Cavese—Palermo l-l X 11. Como—Perugia 2-2 X 12. Pistoiesc—Varesc 2-2 X 13. Sambenedett.—Crcmon. + 1 "Í-Ü 1 l IflírtOKO .Vtv «»11 2-1 1 Hat gól hátrány Rostowban a női kézilabda KEK negyeddöntőjében a helyi Rosztelmas együttese 22:16 (10:11) aranyban meg­nyerte a Bp. Építők elleni első találkozót. A magyarok így hat gól hátránnyal vár­hatják a visszavágót. A herényi bravúr anatómiája A futballal mindent lehat csinálni: ütni, vágni, csűrni, csavarni, törni, zúzni — csak megölni nem lehet. A játékok csodálatos mandarinját II. Edward már 1314- ben megpróbálta rendeletileg „hidegre tenni". Nem sike­rült. Erzsébet 1542-ben újabb halálos ítéletet mondott ki a bőrbe varrt, levegővel telt állati hólyagra — hiába. A hét végén Jászberényben és Mezőtúron majd tíz­ezren topogtak a metsző hidegben a pályák szélén, hogy a Vasast, és az Újpesti Dózsát az MNK-ba'n szerepeim lássák. A Lehel bravúrra készült. Nem mondta ezt sem Peczeli Szabolcs edző, sem a kapitány, Lukácsi Tóni, de ahogy melegíteni kezdett, amennyire befelé fordult mindenki a ráhangolódás pillanataiban, érezni lehetett; keserves percek varnak a lilákra. Temesvári Miklós tartott öccse egykori gárdájától. Panaszkodott, hogy a del-amerikai meg a kuoai kirán­dulás . három sérültjébe került, aztán a salakos pálya sem kedvez nekik. Egyszóval közel sem érződött a fő­városiak hangulatán a magabiztosság: „Hol az a vidéki kompánia, hadd tömjük ki őket!” A közönség jól elszórakozoit Törőcsikkel, aki az első fél oraban megmosolyogtató teljesítményt nyújtott. Az­tán a 3t. percoen h.rtelen nekilendült. Minden előzmény nélkül vágtazni kezdett a kapu felé. Tán csak nem az öaozoben felejtett valamit? — tanácstalankodott a vé­delem. es egyszer a labda is megérkezett. Törő elvará­zsolta Pesti mellett — és 1:0. Hogy a Dózsa a legjobb tizennat közé került, ennek a villanásnak köszönheti. Ezután Tör öcsiknek majdnem egy órán át nyugta volt. Közben nőttek fel a pályán hősök, „mini titánok". Például Deme. A fiú bátran mesélhet az unokáknak is erről a meccsről: á mezőny legjobbja volt. Aztán Huszár. Hátvéd létére csatár is volt, középpályás is, védő is. Megsokszorozta magat, amíg szusszal bírta. Az­tán Lukácsi, öt nem lehet méltatni, mert teljesítmé­nyere az évek során minden jelzőt felhasználtunk. Vagy Pesti. Pompásan védett, szerencséje is volt, mint minden jó kapusnak. Aztán a hosszabbitasban olyan hibát vé­tett, amilyet a négyezer néző közül senki nem tudott volna utana csináln., Egy beadást kellett volna kézbe vennie. Nem is úgy, mint labdát — mondjuk, mint egy kenyeret a pultról. Egy kabátot a fogasról. Nem sike­rült. Eldőlt a mérkőzés, a közönség már a 110. percben hazaindult. Mészöly Kálmán rangrejtve érkezett. Aztán persze felfedezték: jöttek az autogramkérök, kikezdték a „ciki- zök”. O jól tűrte mindkettőt. Fényes egy-egy közbe­avatkozásánál elismerően csettintett. A meccs végén a Lehelt dicsértP• p'\ Jntélcnárt. küyrlfisyellpiiipprt A? eoné- ni teljesítmények közül Töröcsikét tartotta figyelemre méltónak. Vitatkozni nem volt mód vele, a kocsijához ment, beült és elhajtott. A szövetségi kapitányra sok mindent lehet mondani, de az a vád nem érheti, hogy szívvel-lélekkel csinálja azt, amit csinál. Mert ha így nem lenne, aligha töltötte volna a herényi pályán a va­sárnap délutánját. Ja, és még egy ember: Maczkó játékvezető. így kellene minden „sípos embernek" bíráskodni ahhoz, hogy maradéktalanul bízni tudjon a közönség a bírók­ban! És sok ilyen mérkőzésre lenne szükség a herényi pályán, hogy ünnepelni menjen ki a sporttelepre a néző. — Pb — Táblázat KOSÁRLABDA NB I. FÉRFI. II. CSOPORT: 11. Videoton 12. KSC 13. Sopron 14. Szór ed 15. Eger 16. Oroszlány 17. BSE 18. Alföldi Ola.jb. 19. Kandó F. 20. Bakony V. 15 13 2370-2292 43 14 14 2302-2384 42 13 15 2362-2377 41 13 15 2274-2216 41 13 15 1963-2129 41 12 16 2137-2191 40 10 18 2163-2292 38 5 23 2175- 2572 33 3 25 2010-2524 31 3 25 1948-2421 31 Jegyzet. A vonal feletti csapa­tok a 11—14. helyért oda-vissza- vágó körmérkőzést játszanak. A vonal alatti együttesek rájátszá- sos tornán vesznek részt, amely után az utolsó három kiesik. Az azonos pontszámú csapatok kö­zötti sorrendet az egymás elleni eredmények határozzák meg. Sax a harmadik helyen Linares-ben a nemzetközi sakkversenyen befejezték a íüggöjátszmákat. Az eredmé­nyek alakulása Sax Gyulá­nak nem hozott kedvező for­dulatot. mert több vetélv- társa előbbre tört. s így je­lenleg negyedmagával holt­versenyben a harmadik he­lyen áll. Az állás: Miles és Szpassz- kij 4—4. Sax. Andersson. Karpov és Juszupov 3.5—3.5. Geller. Hort és Timman 3— 3. Larsen és Seirawan 2—2 pont. A nyolcadik fordulóban Sax sötéttel Timman ellen játszik. Kosárlabda Száz pont feletti győzelem és vereség A Kandó ellen Mikola (.7) csapata egyik legjobbja volt NB I. Férfi: Alföldi Olaj­bányász—Kandó Műszaki Főiskola 112:90 (65:52). Ti­szaligeti sportcsarnok 600 n. V.: Simó, Farkas. Alföldi Olajbányász: Kiss (16), Mi- kola (19), Tóth I (10), Jánnv (28). Tóth II (10). Csere: Szá­lai (17). Tóth T. (6). Pál Szabó, Kékesi (2). Farkas (4). Edző: Halmos István. Molnár beteget jelentett, így nélküle kezdett a szol­noki csapat. Kezdetben a ko­sarak helyett a személyi hi­bák gyűltek, az Olajbányász ellen az első perc végén pél­dául négyet ítéltek a játék­vezetők. Az alsóházi rang­adón a bányászok ragadták magukhoz a kezdeményezést, és •>•/. égés' mérkőzésen ők vezettek. Üde színfoltot je­lentett Jánnv ponterős játé­ka. Olyan biztos dobót isme iáink meg benne, mint ko­rábban az. ellenfelek között láttunk, akik egyszemélyben eldöntötték a mérkőzés sor­sát. Méltán kapott vastapsot a közönségtől. De társai is jól játszottak, főleg a máso­dik félidőben, amikor szám­lálatlanul szerezték a ponto­kat. Az eredményjelző 35 perc 17 másodpercet muta­tott. amikor Szalai megsze­rezte a századik pontot. Ha most kezdődne a bajnokság... sóhajtoztak sokan a nézők közül. Jánny ponterősségé­vel bizonyára előkelőbb he­lyen állna az. Olajbányász a táblázaton. A szombati já­tékért dicséretet érdemel a tel ins szolnoki cs.'mnt. Oroszlányi Bányász—Al­földi Olajbányász 106:72 (55:35) Oroszlány városi sportcsarnok 300 néző. Já­tékvezetők: Kiss Tünde, Sza­mos József. Oroszlány: Ceg- linski (7), Krajnyik (22), Varga (16). Kostyál (6), Gry- giel (38). Csere: Magyar (6), Holcz, Gurszky (4). Sebes tyén (6), Knyihár (1). Edző: Vetési Imre és Hubert Ist­ván. Alföldi Olajbányász: Kiss (16), Szalai (9), Mikola (4). Jánny (20), Tóth I. Z. (2). Csere: Pál Szabó (2), Tóth II Z. (9), Tóth T. (10), Kéke­si. Farkas. Edző: Halmos István. Sok hibával kezdett mind­két csapat. A hazaiak talál­tak hamarabb magukra, és a 9. percben a 10 pontos előny birtokában már nyu­godtan játszhattak. A szol­noki csapat számára megold­hatatlan feladat volt a len­gyel Grygiel semlegesítése, ő irányította, szervezte a játé­kot. távolról és közelről is egyaránt eredményes volt. Tovább nőtt a hazai előny, és ezen a napon a szolnoki csapatnak csak villanásai voltak, a játékban nem volt azonos súlycsoportban bá­nyász ellenfelével. A mérkő­zésen kapkodás, türelmetlen­ség jellemezte a szolnoki tá­madásokat, védekezésben pedig hiányzott a kollektív munka. A csapatból csak Jánny Csaba teljesítménye emelhető ki. Az olajbányász sajnos a bentmaradás rend­kívül halvány esélyével vár­hatja a rájátszást, ahol a végső sorrend ki fog alakul­ni. A rájátszást Szolnokon rendezik március 4—5—6-án. NB II. Női: Szarvasi FSSC —Szolnoki MÁV MTE. 66:43 (34:18). Szarvas. V: Gyimesi, Perjési. MÁV MTE; Szalai (8), Gebei (10), Krasznocsu- benkó (10), Mohácsi (6), László (2). Csere: Vas (—), Erdős (2), Molnár (5). Edző: Tapodi László. A szolnoki együttes sérü­lések és betegségek miatt nem teljes értékű játékosok­kal vette fel a küzdelmet ezen a fontos mérkőzésen, így a helyzeteit jobban ki­használó. távolról pontosab­ban dobó hazai csapat ilyen arányban is megérdemelt győzelmet aratott. Mczőberény Áfész SE— Kisújszállási MÁV Egyetér­tés SE 83:41 (44:12) Mezőbe- rény. 40 néző. V.: Csuta. Darida. Kisújszállás: Tóthné (13). Horváth (2). Zsoldos (5). Szőke (7). Kovács (2). Parácli (7). Tatár (5). Goly- ha. Edző: Szabó Tibor. A második félidőre nagy­mértékben feljavult vendé­gek ellen — az élmezőnyhöz tartozó hazaiak — megérde­melt győzelmet arattak. Serdülőmérkőzés: Tisza­füred Kossuth L. Gimn. Kis­újszállás Móricz Zs. Gimn. 36:35 (20:17). A középiskolai bajnokság rangadója változatos küzde­lemben az utolsó másodperc­ben esett kosárral dőlt el. Ez egyben a bajnoki cím sorsát is eldöntötte. Kd.: Nagy (17), Sebestyén (8), Mi- zsei (4), Szabó (4), Rédei (2), Toldi (1), ill. Szabó (12), Bo­ros (9). Lovász (5), Szenti (5). Előd (4). Magyar Népköztársasági Kupa: Szolnoki MÁV MTE— Salgótarjáni TC 77:47 (40:20). Szolnok, Véső út. V.: Kertész ®y.. Fodor M. MÁV MTE: Szalai (7). Gebei (21), Mohácsi (18), Molnár (8), Vas (7), csere: Vérségi (4), Frich (6), Erdős (2). Krasz- nocsubenkó (4), Dudás (—). Edző: Tapodi László. A salgótarjániak nem állí­tották különösebb nehézség elé a MÁV MTE-t. A hazai­ak győzelme egy pillanatra sem volt kétséges. Sok játék- lehetőséget kapott a cseresor is. Ezzel a győzelemmel a MÁV MTE továbbjutott az MNK-ban.