Szolnok Megyei Néplap, 1982. szeptember (33. évfolyam, 204-229. szám)

1982-09-14 / 215. szám

1982. SZEPTEMBER 14. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Területi labdarúgó-bajnokság Dobogós helyeken a volt NB ll-es csapatok Dr. Szeghalmi bombaerős lövése ellen nincs orvosság Pofon, de kinek? Az atlétika a sportok királynője _____Minden sport­á g alapja az atlétika..: Határozat az atlétikai sportág fejlesztésére— Hosszasan sorolhatnánk a címeket, a rangokat, minősítéseket és nekibuzdulásokat, melyek­nek kézzel fogható eredményeit a tartánon, rekortánpn senki ember fia nem képes kimutatni. Langyos és még langyosabb esztendők peregnek egymásutánban az atlétikai versenypályákon. Miközben a világ egyik ámulatból a másikba esik minden esetben külföldi fu­tó vagy dobó eredményei láttán, mi itthon, kicsit ma­gunkat áltatva részsikereket tupírozunk fel korszakos teljesítménynek. Játék ez is mint annyi más a sportban. Addig nincs is baj, amíg el nem jutunk a megméretésig. Moszkva előtt melengethettük a szívünkön Paragi esé­lyességét egészen addig, míg a gerelyt kézbe nem vet­te. Az athéni atlétikai Európa-bajnokság előtt szívesen eljátszottunk azzal a gondolattal, mekkorát ugrik majd Sterk Katalin, Szalma László milyen magasra katapul­tál, Salbert Ferenc, hogy fognak pörögni a villámikrek nyomdokába lépő 4x100-as stafétalábak_____ Azzal a k onok eltökéltséggel válogattunk, hogy Hellasban ifjú üstökösöket juttatunk kozmikus pályára. A mérce magas volt, a szigorú szelektálás azt próbálta sugallni: vége a türelemnek! Nem alkuszunk meg a sportág visz- szahúzó erőivel. Csak az kap bizalmat aki rászolgál. Ha nem került volna sor a versenyre, ezeket az elveket akár tisztelni is lehetne. A szerény Európa-bajnoki szereplés után azonban félő, hogy nem kis káröröm­mel sunyitanak itthon azok, akik bizonyos meggondo­lásból lemaradtak a versenyről. A gyenge szereplés veti fel azt a kérdést is; miként lehet az, hogy Nagy Istvánon kívül — aki tisztes ötödik lett 200-on — min­denki leszállóágban érkezett az év legjelentősebb ver­senyére? Jó, nem akartunk Görögországba turistákat vinni — gondolom takarékossági okokból. Akkor viszont mi­lyen mérce szerint tölthettek Franciaországban magas­lati edzőtáborban heteket versenyzőink? És ha már ott voltak, akkor a szövetség miért nem „futott a pénze után” és próbált meg eredményes szereplésre esélyt adni olyan rutinos versenyzőnek mint mondjuk Paróczai András? Jó, jó, a MÁV MTE középtávfutója nem volt világverő formában. A gyenge nívót sé­rülésével magyarázta, mely hátráltatta a felkészülés­ben. Ennek ellenére az EB idején egészséges volt, és versenyzői adottságait ismerve nem lett volna túl nagy rizikó a benevezése. Utólag meg mégkönnyebb okosnak lenni, hiszen az athéni 800 méteres síkfutás forgató­könyvét valósággal neki találták ki. Mind az előfuta­mokban, mind a döntőben kocogással elegyített sprint­verseny során találtak gazdára a helyezések. A MASZ elveit tisztelni lehetne, hiszen türelmét vesztve végre csak azoknak szavazott bizalmat, akik korábban még nem éltek azzal vissza. De büntetni csak az képes, aki erős. A kényelmeseknek, renitenseknek szánt pofon úgy türijk, a sportágra ütött vissza. — pl) — Vízilabda OB I Másodszor is két vállon a Volán SC Tömegjelenet a Volán kapuja előtt. Cseh Barna fölött be­adásra készül. Tóth Kádas és Vajda között várja a labdát Táblázatok Labdarúgás AZ NB II ÁLLÁSA 1. Bauxitb. 6 4­2 — 10­4 10 2. Sopron 6 3 2 1 11­7 8 3. 22. Volán 6 2 3 1 10­7 7 4. özd 6 2 3 1 8­6 7 5. Volán SC 6 3 1 2 8­7 7 6. Keszthely 6 3 1 2 7­7 7 7. Szekszárd 6 2 3 1 6­6 7 8. Eger 6 3 — 3 10­7 6 9. Saig. TC 6 2 2 2 10­8 6 10. Hódmezőv. 6 3 — 3 9­8 6 11. D. Kinizsi 6 2 2 2 8­7 6 12. SZEOL AK 6 2 2 2 6­5 6 13. Kazincb. 6 2 1 3 11­9 5 14. Olajbányász 6 2 1 3 11­11 5 15. Baja 6 2 1 3 8­9 5 16. Siófok 6 2 •1 3 10­13 5 17. Dorog 6 2 1 3 9-12 5 18. Nagybátony 6 2 1 3 7­13 5 19. Kecskemét 6 1 2 3 7­9 4 20. G.-MAVAG 6 1 1 4 7­18 3 Eredmények: Hódmezővásár­hely—Volán SC 3:1. Nagykanizsa —Ganz-MÁVAG 6:1, Salgótarján —özd 1:1, Eger—Debreceni Kini­zsi 1:0, Bauxitbányász—Dorog 5:2. Szekszárd—Keszthely 0:0, Kazincbarcika—Nagybátony 4:0, 22. sz. Volán—Baja. 1:1, Sopron —Siófok 4:2, Kecskemét—SZEOL AK 1:1. TERÜLETI BAJNOKSÁG TISZA CSOPORT 1. Balmazújv 5 4 1 — 14- 8 9 2. H. Bem SE 5 4 1 — 12- 7 9 3. Szolnok 5 3 1 1 14- 5 7 4. Mátészalka 5 3 — 2 13- 8 6 5. Hajdúbösz. 5 3 — 2 10- 6 6 6. Rakamaz 5 3 — 2 6- 4 6 7. Püspökiad. 5 3 — 7 7- 8 6 8. T.-vasvári 5 2 1 2 11-11 5 9. Jászkisér 5 2 1 2 6-10 5 10. R.-falva 5 1 2 2 8- 8 4 11. DUSE 5 2 — 3 6- 8 4 Csenger 5 1 2 2 6- 8 4 H. Asztalos 5 1 2 2 6- 8 4 14. Kisvárda 5 1 1 3 8-12 3 15. H.-szoboszló 5 —. 1 4 6-12 1 16. Hajdú Vasas 5 — 1 4 3-13 1 A 6. fordulóban, szep­tember 19. vasárnap: Csenger—Szolnoki MÁV MTE, Hajdúszoboszló— Jászkisér, Kisvárda—Rá- kóczifalva. MÁTRA CSOPORT 1. Papp J. SE 5 3 2 1 15- 5 8 2. Lehel SC 5 4—1 12- 8 8 3. Hatvan 5 3 1 1 13- 5 7 4. B. Volán 5 3 1 1 7- 3 7 5. B. Nádasd 5 3 1 1 7- 5 7 .-6. Olefin SC 5 2 2 1 11- 5 6 7. Vác 5 3 — 2 11- 6 6 8. Gyöngyös 5 2 12 8- 8 5 9. Edelény 5 2 1 2 8-10 5 10. Salg. Síkü. 5 1 2 2 5- 6 4 11. B. Bányász 5 12 2 6-10 4 12. Recsk 5 2—3 5-12 4 13. Balassagy. 5 1 1 3 5- 9 3 MVSC 5 1 1 3 5- 9 3 15. Bélapátfalva 5 1 — 4 3- 9 2 16. Pásztó 5 — 1 4 3-14 1 A 6. fordulóban, szép­tember 18. szombat: Le­bel SC—Borsodi Volán 15 óra. KÖRÖS CSOPORT 1. Gyula 5 5------­1 6- 5 10 2. Kun B. SE 5 4 1 — 13- 3 9 3. Mezőt. H. 5 3 2 — 7- 0 8 4. OMTK 5 3 2 — 9- 3 8 5. DÉLÉP 5 2 3 — 7- 2 7 6. Szarvas 5 2 2 1 12- 5 6 7. Békés 5 2 2 1 8- 3 8 8. SZVSE 5 2 2 1 3- 6 6 9. Sz. Dózsa 5 2 1 2 9- 5 5 10. KTE 5 2 1 2 9-10 5 11. Lajosmizse 5 1 1 3 6-10 3 12. Dömsöd 5 — 32 3- 9 3 13. Füzesgy. 5 1 — 4 6-16 2 14. Nagyszénás 5 — 1 4 3-10 1 15. H. Porcelán 5 — 1 4 2-16 1 16. Mindszent 5-------5 5-15 A 6. fordulóban, szept. 19. vasárnap: Kecskémé­ti TE—Mezőtúri Hon­véd. A .MEGYEI BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1. Tisza C. SE 6 4 1 1 24- 5 9 2. K. MEDOSZ 6 3 2 1 10- 5 8 3 KuTE 6 3 2 1 6- 3 8 4. Szászberek 6 3 2 1 5- 3 8 5. Sz. Vegyim. 6 3 12 14- 6 7 8. T.-földvár 6 2 3 1 10- 9 7 7. Tiszafüred 6 2 3 1 6- 8 7 8. T.-miklós 6- 2 2 9- 5 6 9. Karcag 6 1 4 1 6- 6 6 10. Sz. Cukor. 6 2 2 2 11-14 6 11. Szajol 6 1 4 1 6-10 6 12. Jj.-halma 6 2 1 3 9-10 5 13. Túrkeve 6 2 1 3 8- 9 5 14. Jb. Vasas 6 1 3 2 3- 4 5 15. J.-alsósz. 6 1 2 3 3- 9 4 16. j.-árokszáll. 6 2—4 8-15 4 17. Abádszalók 6 1 2 3 4-17 4 18. Kunhegyes 6 1 1 4 8-12 3 A 7. fordulóban, szeptem­bér 16., csütörtök: Szajol— Túrkeve 16 Mák. Szeptember 19., vasárnap 16 óra: Jászai­sószentgyörgy—Jászárokszál­lás. Kunhegyes—-K MEDOSZ, Abádszalók—Tiszafüred, Ti­szaföldvár—Jászberényi Va­sas, Jászjákóhalma—Szolnoki Vegyiművek, Szolnoki Cukor­gyár—Karcag, Törökszent­miklós—Tisza Cipő SE, Szász­berek—Kunszentmárton*. VÍZILABDA OB I a bajnokság Állasa 1. Vasas 18 18 — — 266-150 36 2. BVSC 18 14 2 2 212-153 30 3. Bp. Honv, 20 14 1 5 222-199 29 4. Ü. Dózsa 18 12 3 3 163-135 27 5. Tatab. 20 10 6 4 189-171 26 6. Szolnok 20 12 2 6 207-197 26 7. V. Izzó 20 10 2 8 203-175 22 8. FTC 20 8 2 10 185-189 18 9. SZEOL 20 8 2 10 175-187 18 10. Med. OSC 20 7 2 11 191-201 16 11. Eger SE 18 4 — 14 169-226 8 12. Szentes 18 3 — 15 149-192 6 13. Bp. Spart. 20 2 1 17 165-227 5 14. Volán SC 18 — 1 17 143-237 1 Szolnoki MÁV MTE— Debreceni Universitas 2:0 (1:0). Szolnok, 1000 n. V.: Szakács. SZMAV MTE: Bo­ros — Kántor, Porhanda, Baran, Szőke (Ágh), Rózsa­völgyi, Erdei, László, Fritz, dr. Szeghalmi, Horváth (Bezzegh). Edző: Nagy-Pál Béla. DUSE: Szántó — No- vák, Pistár, Király, Mak- szin, Luterán, Szabolcsi, So­mogyi, Lakatos (Fidler), Er­dős (Gottdiener), Bállá. Ed­ző : Szikszai Lajos. Az egyik csoportrangadó­nak számító mérkőzés első öt percében dr. Szeghalmi^ majd Fritz előtt nyílt gól­szerzési lehetőség. A MÁV MTE irányított, de eléggé lagymatag, álmos volt a já­ték. A 20. percben László közelről mellé fejelt, öt perc múlva pedij; megszüle­tett a vezető gól: Rózsavöl­gyi jobbról ívelt kapu elé, és a teljesen fedezetlenül hagyott Horváth fejese után a jobboldali kapufáról „be­csurgott” a labda a hálóba. 1:0. A DUSE támadásai nem jelentettek veszélyt. A 43. percben az egyetemisták kapuja előtt pattogott a lab­da, két szolnoki támadó sem tudta az üres kapuba lőni, végül Fritz mellé dur- rantott. Szünet után sokáig nem történt említésre méltó esemény; a DUSE valami­vel aktívabb volt, Baran a 60. percben pedig csaknem öngólt vétett. Két perc múl­va Rózsavölgyi tört kapura, a 16-os előtt elpattant tőle a labda, pontosan dr. Szeghal­mi elé, aki fordulásból ha­talmas bombát küldött a baloldali léc mellé. 2:0. Hosszú mezőnyjáték után Fritz a 80. percben a kifutó kapus fölött a léc fölé emelt. Két kimaradt szolno­ki helyzettel ért véget a mérkőzés. Talán a szaharai hőség miatt, vagy mert tartott egymástól a két csapat, nem alakult ki jó játék. A MÁV MTE végig többet kezdemé­nyezett, lendületben, gyor­saságban és szélsőjátékban felülmúlta ellenfelét, és biz­tosan győzött. Az egyetemis­ták gyámoltalanul, renge­teg átadási hibával és min­den különösebb átütő erő nélkül játszottak, nagy csa­lódást okozva. Jó: Kántor, Rózsavölgyi, László, dr. Szeghalmi, ill. Pistár, Bállá. — pi — Lehel SC—Hatvani KVSC 3:2 (2:0). Hatvan 800 n. V.: Lója. Jászberény: Németh — Lakatos, Balázs, Huszár, Szántai, Gergely, Sulyok, Lukácsi, Szabó (Gál), Szí­vós, Deme (Petró). Edző: Péczely Szabolcs. Hatvan: Takács — Földi (Varga). Bó- na, Jéki. Hegyi. Góhér, Ács, Futó, Jánosi, Horváth, Ju­hász (Kerek). Edző: Szalai Miklós. Már az első perc­ben megzördült a hatvani háló: Szabó labdájával Szí­vós a jobb szélen elhúzott, majd látva, hogy mindenki beadásra vár, éles szögből a kapuba lőtt 1:0. Nem sok­kal később Szántai indítá­sával Deme ugrott ki, Szí­vós elé acjott, aki 15 méter­ről hajszállal fölé lőtt. Ez­után a hazaiak kerültek mezőnyfölénybe, de a Lehel ellentámadások veszélyesek voltak. Előbb Jánosi közeli perdítését fogta meg Né­meth, majd Szabó hagyott ki gólhelyzetet, amikor De­me beadását fölé vágta. Újabb gólhelyzetet dolgozott ki a Lehel, de a jubiláló Szívós kézzel vette le a lab­dát, így odalett az alkalom. Félóra telt el, amikor Su­lyok labdája Bóna hi jajá­ból Szabó elé került, aki 12 méterről nagy bombát kül­dött a hálóba 2:0. A 45. percben a 100. mérkőzését játszó Gergely előretört, minden útjába kerülő védőt kicselezve gólhelyzetbe ke­rült, de emelését elcsípte a hazai kapuvédő. A második félidő is Lehel góllal kez­dődött: Lukácsi indítását Szabó a felezővonalon, a védőket becsapva, átlépte, egyedül nyargalt kapura, majd 14 méterről nagy gólt zúdított a hálóba 3:0. Nem sokkal később tumultus tá­madt a Lehel kapujának előterében, ahol Németh kapus valószínűiéig ellökött egy támadót. A megítélt büntetőt Horváth értékesí­tette 3:1. Később Deme, majd Lukácsi szalasztott el gólszerzési alkalmat; ez utóbbi akkor, amikor az ötösön gólhelyzetben a le­sen lévő Sulyok elé adott. A 75. percben Kerek szögletét az egymásra váró Németh és Gergely között Horváth egy méterről befejelte 3:2. A jászberényiek magabizto­san futballoztak, de három­gólos vezetésük után kissé kiengedve nagy küzdelmet vívtak a reményeiket újra­éledni látó hatvaniakkal. A Lehel csapatában Szívós a mezőny legjobbjaként góllal ünnepelte 150. mérkőzését, de remekül játszott Lukácsi, Szabó és Gergely is. A ven­déglátóknál Horváth, Bóna és Gohér játszott jól. — hoffer — Jászkisér—Csenger 2:0 (1:0). Jászkisér 700 n. V.: Tóth S. Jászkisér: Kökény — Gebhárt, Bércesi, Barna, Kovács, Csillik, Tóth L., (Farkas), Menyhárt, Korsós, Gócza, (Tóth), Postás. Edző: Bukhár László. Csenger: Mándi — Bodnár, Kaczur, Ozsváth, Gazdag, Badar, Márián, Mitró, Gere (Csor- vási) Berki (Faggyas), Bo­kor. Edző: Magyar László. Az első félidő kezdetén Csenger kezdett jobban. A 7. percben a vendégcsapat jutott szabadrúgáshoz, s Mitró fölé lőtt. Ezután fo­kozatosan feljött a hazai együttes. A 12. percben Ko­vács, majd a 17. percben Menyhárt hibázott nagy helyzetben. A 38. percben jobb oldali támadás során Gebhart vitte fel a labdát, jól adott a tizenhatos pont­ra, ahol Menyhárt emelke­dett ki a védők gyűrűjéből, és hatalmas fejesgóllal meg­szerezte a vezetést a hazai­aknak 1:0. A 43. percben Postás egyedül tör kapura, de kecsegtető helyzetben a kapusba lőtt. Szünet után is a hazai csapat kezdeménye­zett többet, a 49. percben Gócza előtt kínálkozott jó helyzet, mely kihasználatla­nul maradt. A 80. percben Postás szögleténél Mándi a labda alá futott,, és a csere­ként beállt Farkas biztosan helyezett a bal sarokba 2:0. A változatos, jó iramú mér­kőzésen a hazai csapat biz­tosan nyert. Sárgalap: Kor­sós, Barna. Jó: Gebhart. Kovács, Barna, ill. Gazdag, Mitró. Ifi: Kisvárda—Jászkisér 1:6. Serdülő: Kisvárda—Jász­kisér 5:1. — fi ezek — Szegedi VSE—Mezőtúri Honvéd 0:0. Szeged 1200 n. V.: Gyura. VSE: Pozsár — Hajdú, Nagy, Szilagyi. De­ák, Krenács, Miklós, Barna — Szél (Szamosszegí), Si­mái, Ménesi (Kovács). Edző: Kanalas Antal. M. Honvéd: Horváth — Szilágyi, Dávid, Szabó, Polyvás — Rostás, Demjén, Asszony (Kajtár), — Dzurják, Gömöri, Du- rucskó (Czanka). Edző: Bencsik Gyula. A mérkőzés úgy indult, hogy a Honvéd gólokkal fog győzni. A ha­zai csapat csak védekezni tudott, a mezőtúri játékosok állandóan a hazai térfélen tanyáztak: egyik támadás a másikat érte. Időnként va­lósággal oda szegezték a vasutasokat kapujukhoz, a helyzetek azonban kimarad­tak : a legnagyobb a 45. percben, amikor Dzurják bombázott 5 méterről fölé. Szünet után továbra is a Honvéd játszott nagy fö­lényben, csak a befejezések nem voltak eléggé gyorsak. Elkövették a támadók azt a hibát is, hogy meg sem kí­sérelték a távoli lövéseket, úgy a kapu előtt teljes csa­patukkal védekező szegedi­ekkel nem boldogultak! Az igen lelkesen játszó, de nem túlságosan nagy játékerőt képviselő szegedi csapat vé­gül otthon tudta tartani az egyik pontot. Jók: Pozsár, Nagy, Szilágyi, Simái, ill. Dávid, Polyvás, Szabó. — sindel — Honvéd Bem SE—Rákó- czifalva 3:1 (1:0). Rákóczi- falva 500 n. V.: Fodor. Rá- kóczifalva: Ma jer — Ko­csis, Sebők, Kovács, Nyol- czas I, — Bencsik. Szabó, Nyolczas II, — Gergely, He­gedűs, Török (Zakar). Edző: Lódi László. Bem SE: Tóth I. — Lengyel — Baumann, Kovács (Jerabek), Csornai, Petrák, Néder (Nagy), Ker- tesi — Bozsik, Tóth K., Vol­tig. Edző: Darányi Miklós. Az első percekben a hazai­ak tartogatták a labdát, mégis a 8. percben gólt kap­tak. A vendégek szögletét a védők röviden rúgták ki, s az időben érkező Néder jól helyezett lövéssel megsze­rezte a vezetést 1:0. A gól felrázta a hazaiakat, azon­ban a sorozatos támadások ellenére a góllövés nem si­került. A 12. percben Török labdájával Hegedűs ugrott ki jó ütemben, lövése azon­ban a kapufa belső éléről keresztbe gurult az üres ka­pu előtt. Néhány perc múl­va Szabó kapufája és feje­se, Gergely lövése jelezte a hazai fölényt, de nem sike­rült az egyenlítés. A félidei nihenés a Bem SE játéko­sainak tett jót. Az 51. perc­ben Bozsik erős lövése a menteni akaró Nyolczas I.- ről vágódott a bal sarokba 2:0. Ismét hazai percek kö­vetkeztek, azonban a táma­dásokból csak ll-es révén, Szabó által sikerült szépíte­ni. A végeredményt a kitá­madó és fellazuló hazai csa­pat védelme mellett Voltig állította be a 65. percben, 3:1. Színvonalas, jó iramú méfkőzésen a helyzeteit maximálisan kihasználó vendégegyüttes megérdemelt győzelmet szerzett. Sárga- laD: Csornai (Bem SE). Jók: Tóth I., Lengyel, Csornai, ill. Bencsik, Nyolczas I. — bagi — Szolnoki Vízügy SE—Vo­lán SC 11:8 (2:1, 3:1, 3:1. 3:5). Damjanich uszoda, 500 n.. v.: Bíró, Puskás. — Szolnok: Pintér F. — Cseh 1. Bogdán 3, Hasznos, Tóth 3. Lengyel 1, Hegmann 1. Csere: Rekita 2, Sóskúti. Edző: Babarczy Roland. Volán SC: Vindisch F. — Magvari, Molnár. Me­zei, Barna. Somossy 4. Kádas. Csere: dr. Pottyondy. Vajda 4, Sellei. Serényi. Edző: Bod­nár János. Tóth szemfüles csavargól­jával szerzett vezetést a Víz­ügy. amit Somossy gyorsan kiegyenlített, de ezután meg­indult a szolnoki ..henger”. Lengyel „huszáros vágta” után lőtt gólt, majd Cseh úszott fel és pöckölt bravú­rosan. végül Bogdán felúszá­sát követően már 4:2-re ve­zetett a Szolnok. Rekita előnyből volt eredményes, a harmadik negyed elején is­mét Bogdán lőtt gólt. Tóth 4 méteresből vágta kapuba a labdát, majd Bogdán követ­kezett és már 8:2. Közben tá­madott a Volán is. több hely­zete akadt, de Pintér F. vá­logatott formában szinte mindent védett. A negyedik negyed elején is folytatódott a szolnokiak jó játéka. Rekita góljára Vaj­da kétszer válaszolt. 9:4, Tóth felúszott 10:4, majd Somos­sy következett, 10:5. Játék van — kiabálta Babarczy, Hegmann szót fogadott és 11:5. A kiengedő és játszado­zó szolnokiak ellen az erő­szakos Volán kihasználta a lehetőséget, még hátrányból is gólt lőtt. Végeredményben a Szol­noknak szombat után vasár­nap sem okozott különösebb gondot a Volán SC legyőzése. Gyors. lendületes. olykor szemre is tetszetős volt a Vízügy SE játéka, minden te­kintetben felülmúlta a válo­gatott Somossyval megerősí­tett ellenfelét, amelynek még az sem lehet mentsége, hogy a kapuját mezőnyjátékos őrizte. A hétvégi két győze­lemért dicséret illeti a teljes szolnoki csapatot. Megkezdődött a Komjádi Kupa. FTC—Szolnoki Vízügy SE 13:12. SZVSE—Vasas Iz­zó 19:11. A Szolnok vasárnap két mérkőzést játszott. — pi —