Szolnok Megyei Néplap, 1981. szeptember (32. évfolyam, 204-229. szám)

1981-09-20 / 221. szám

1981. SZEPTEMBER 20. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 15 Sportbarátok könyvespolcára Rózsa András: Fociológia A játékos cím — focira és szociológiára utal, s aki a cím alapján veszi kezébe Rózsa András könyvét, nem is csalódik, a könyv egy-egy fejezete túlmutat magán a játékon, annak társadalmi hátterét is megkísérli vizs­gálni. Más kérdés, hogy ezt sok esetben idézetek, s ke­vésbé önálló elemzések for­májában teszi, gyakran meg­lehetősen áltudományos fel­hangokkal. Ettől eltekintve: mint nagyszabású publicisztika, mely a fociról szól, élveze­tes olvasmány az újságíró­ként közismert szerző köny­ve. Hogyne volna az, hiszen lapjain fölvillan a labda, a labdarúgás történetének szá­mos nagy pillanata, végig­kísérhetjük — egészen érde­kes megközelítésben — a magyar focimítosz keletkezé­sét, a hajdani magyar arany­csapat sikersorozatát. (Ezt a fejezetet érdekes lehet majd összevetni Sebes Gusztáv hamarosan kapható könyvé­vel.) „A világ játéka”, és „A játék világa” című fejezetek­ben, noha meglehetősen laza szövetű gondolatokban, kör­vonalazódik mindaz, ami a futballt játékká teszi, és az, ami megöli benne a játékot, ami a pályákon, a lelátókon túl van. Mindent összevetve: több hiányossága ellenére, számot tarthat a könyv, nemcsak a szurkolók, de a sportolók és a labdarúgó szakemberek ér­deklődésére is. (Sport Zsebkönyvek, 1981.) Mai sportesemények ASZTALITENISZ. NB II. Férfi: Sz. ISparta- cus—Békéscsabai Konzerv, Szolnok, Dr. Münnich F. is­kola 11. Lehel SC—Aknaxné- lyítő Bányász, Jászberény, sportcsarnok 11. ATLÉTIKA. V. Lehel Kupa országos minősítő verseny, Jászbe­rény, városi sporttelep 10. BIRKÓZÁS. Tisza Kupa országos ser­dülő kötöttfogású verseny, Szolnok, MÁV MTE torna­csarnok 9. KÉZILABDA. Megyei bajnokság, női: Hajnóczy DSK—Lehel SC II 9. Mezőtúri AFC—Jászfény- BZjiru 11.45. Kunszentmárton —Jás2üadány 9, Kisújszállás —Karcagi SE 12.15, Török- szentmiklós—Sz. Spartacus 9. Jászárok6záilás—Túrkevei VSE 10. Férfi: Tisza Cipő SE—Lehel SC 10, Mezőtúri AFC—Zagyvarékas 9.30, Kunszentmárton—Jászla- dány 11.15, Kisújszállás— Karcagi SE 10, Törökszent- miklós—Alföldi Olajbányász 11.15, Rákóczifalva—Túrkeve 10. A felnőttek előtt ifjúsági mérkőzést játszanak. KOSÁRLABDA. NB II. Nőd: TSE—DUSE. Törökszentmdklós, Bercsényi Gimnázium 1030. MÁV MTE Kupa nemzetközi tor­na, Szolnok, tiszaligeti sport­csarnok 8. RÖPLABDA. NB II. Férfi: K. MEDOSZ —Szolnoki TITÁSZ, Kende­res, Általános Iskola 10.30, Mezőtúri ESE—ÉLGÉP SC, Mezőtúr, városi sportcsar­nok 15. SPORTLÖVÉSZET. Országos felnőtt, egyéni és csapat skeetlövő bajnokság, Mezőtúr 9. ­TEKE. NB II. Női: SZMÁV MTE —Szentes, Szolnok, Munkás­őr út 10. ÜSZAS. 75 éves a Lehel SC, or­szágos verseny, Jászberény 9.30. VÍZILABDA. Lehel SC—Szolnoki Víz­ügy SE serdülő. Jászberény 11. LABDARÜGÁS. NB IL Ma: Szolnoki MÁV MTE—Mezőtúri Honvéd, Szolnok, Ti- szaliget 16. Németh L. Lehel SC—Hódmezővá­sárhely, Jászberény 16. Tompa. Megnövekedett az érdek­lődés a Szolnoki MÁV MTE labdarúgó-csapatának sze­replése iránt, a szakosztály vezetői több nézőt várnak, mint amennyi a Gyula elle­ni mérkőzésen volt. Ezért a Mezőtrj Honvéd elleni rangadóra a város különbö­ző pantjairój külön autó- buszjáratokat indítanak a Tiszaligetbe. S hogy a szü­netben se unatkozzanak a szurkolók tombolát rendez­nék. Persze ezek csak kül­sőségek, a legfontosabb, hogy a csapat folytassa jó szereplését. Kérdés, hogy a győzniakarás párosul-e majd a helyzetkihasználással. Se­lyemre még nem számíta­nak, mindössze annyit vál­tozott a keret, hogy Tubák is helyet kap a kispadon. Az összeállításban az elmúlt hetekhez képest nem várha­tó változás, marad az egyre jobban összeszokó kezdő ti­zenegy. Mezőtúron . pontszerzésben bizakodnak a szakvezetők. Kisebb sérülések zavarták ugyan a felkészülést, de re­mélik, hogy a hét végére mindenki egészséges lesz. Bencsik Gyula vezető edző a következő tizenhat játékos közül jelöli ki a pályára lé­pő csapatot: Ulbert, Józsa, Szilágyi, Dávid, Talapa, Csor­ba, Silye, Rostás, Vékony, Oláh, Boda, Fritz, Czanka, Benyó, Belényesi. Magyar. A jászberényi csapatban többen sérüléssel bajlódnak, Lakatos a derekát, Kovács a bokáját fájlalja, Bacher, Postás, Répási és Dzurj^k pedig kisebb-nagyobb húzó­dás miatt nem edzett pén­tek délelőtt. A mai ellenfél legutóbb hazai pályán l:0-ra kikapott, ám ebből messze­menő következtetéseket nem lehet levonni. A vásárhelyi­ek az idényt bajnokesé­lyesként kezdték, eddig azonban nem igazolták sze­replésükkel az előlegezett bizalmat. A hazaiak számá­ra, bár sérülések tizedelik soraikat, csak a győzelem könyvelhető el elfogadható eredményként, A Lehelben ezúttal_ Szívós István jubi­lál, 125. bajnoki mérkőzésén lép pályára. Területi bajnokság: Kar­cag—Rakamaz 15.30, Kun­szentmárton—Kdsvárda 15.30, Törökszentmdklós—Balmaz­újváros 15.30. Megyei baj­nokság: Jászjákóhalma—Szol­nok; Vegyiművek 15.30, Kö­kény, Besenyszög—Tiszaföld- vár 15.30 Varga. Mezőtúri FSE—Jászberényi Vasas 15.30 Szabari, Szolnoki Cu­korgyár—'Kunhegyes 10 (Bé­kés megyéből), Tiszafüred— Jászfényszaru 15.30 Kovács I., Tószeg—Túrkeve 15.30 Pintér B.. Abádszalók— Jászárokszállás 15.30 Ju­hász. Országos ifjúsági baj­nokság: Mezőtúri Honvéd— Szolnoki VSI 11.30 Csényi, Lehel SC—KSC 14 Szántó SZMÁV MTE—Gyula. Vé­ső u. 12 Orbán. Serdülő baj­nokság: Mezőtúr—SZVSI 10 Szegedi, Lehel SC—KSC 12.30 Cziczás, SZMÁV MTE—Gyula 10.30 Remek. UEFA-torna, labdarúgó-selejtező Lelkes, odaadó játékkal megérdemelt magyar győzelem Magyarország — Szovjetunió 2:1 (1:0) A szovjet kapus lehúzza az egyik szögletet Salakmotor Miskolci siker a pályaavatón Tegnap délután mintegy 3 ezer néző volt kíváncsi a sa- lakmotoros páros bajnokság negyedig fordulójára, ame­lyet Rákóczifalván rendez­tek a szolnoki Volán tavasz- szial elkészült új pályáján. A második futam rajtjánál a szolnoki Földvári János mo­torja megmakacsolta magét (s ugyanezt ismételte még kétszer?!), majd a tehetséges fiatal oly erővel' vetette ma­gát a küzdelembe, hogy az egyik kanyarban még a ve­zető szegedi Kócsó Antalt is megelőzte. A túlzott hajsza azonban megbosszulta ma­gát, mindketten elestek, a vezető bíró pedig műhibát követett el, és tovább enged­te a futamot. A szegediek természetesen óvtak, majd az ismétléskor biztosan nyertek. Nagy küzdelmet ezután csak a Miskolc—Debrecen, majd a Szeged—Debrecen összecsapás hozott. Az előb­bi döntetlenül végződött, (Sziráczki István, mögött Hajdú Zoltán motorozott a célba 3:3), az utóbbiban a nagy becsvággyal küzdő Kó­csó bukott. A versenyt eldöntő 19. fu­tamban a két Sziráczki biz­tosan verte a gyulaiakat A hibátlanul rendezett huszonegy futam végeredmé­nye: 1. Borsodi Volán (Szi- náczkii István, Sziráczki Jó­zsef) 28 p, 2. Debrecen (Ador­ján Zoltán, Hajdú Zoltán) 26 p, 3. Békési Volán (Farkas Ferenc, Rusz István) 24 pont A szolnokiak első csapata Földvári gyengélkedő motor­ja miatt csak a hatodik helyet tudta megszerezni. — Egri — Előkészületi mérkőzés Magyar utánpótlás váloga­tott—Szolnok megyei NB li­es tartalék válogatott 6:0 (3:0). Utánpótlás válogatott: Disztl — Kerepeczki, Szűcs; Szik- szai, Vadász, Kardos, Fecsku (Kurucz), Nagy J., Szabadi (Kiprioh), Pölöskei (Róth), Melis. G.: Kardos (2), Fecs­ku, Szabadi, Melás, Kiprich. Szolnok. Tiszaliaet 2000 n. V.: F ahnet (osztrák). Ma­gyarország: Gulyás — Kéki (Meszes a 46. percben). Si­mon. Till. Szabó — Katzen­bach, Morvái, Juhász (Ma­gyar'a szünetben) — Linvai. Kovács. Tóth. Edző: Dalnoki Jenő. Szovjetunió: Podsiva- lov — Bajkov. Murdzsiknue- li. Iszajev. Maijukon — Ja- kovenko. Pankratyev. Mura- gyán — Ivanov az 55. perc­ben) — Baratasvili. Goaro- siani. Szón. Edző: Ljadin Jevgenij Ivanovics. Az első nagy helyzet a 4. percben adódott. Kovács jobb oldali beadását Lippai alig lőtte a léc mellé, utána Kovács lövése a felső lécről vágódott a kapu mögé. Vala­mivel többet támadott a ma­gyar. 16 éves játékosokból álló ifjúsági válogatott Szón elől gólhelyzetben mentettek a magyar védők, aztán több gólt ígérő akciót vezetett vá­logatottunk. A 15. percben Gulyás mentett, öt nerc múl­va Jakovenko kitört, de fölé lőtt majd Lippai Katzen­bach összjáték kapott tapsot. a 30. percben pedig megszü­letett a vezető gól: Lippai bal oldali szögletéből a iól játszó Kovács a szovjet ka­pus és egy védő között fej­jel a háló jobb oldalába csúsztatta a labdát 1:0. Szünet után nagyobb len­dülettel támadtak a szovjet fiatalok- Kékit sárga lappal figyelmeztették, a 43. perc­ben Jakovenko szabadrúgá- sát Gulyás kiütötte, közben jobbhátvédünk megsérült le kellett cserélni. Elkeseredett, heves küzdelem folyt, válo­gatottunk egy időre beszo­rult de jól védekezett. Az­tán kiegyenlítődött és ella­posodott a játék. Az 58. perc­ben Katzenbach szabadrúgá­sa, maid Kovács alakítása jelentett gólveszélyt. később ismét Katzenbach két lövése adott munkát Podsivalovnak. A 75. percben növelte elő­nyét a magvar együttes. Tóth jobbról ívelt be szög­letet. Kovács fejjel meg­csúsztatta s a labda egy vé­dőt is érintve jutott a háló­ba. 2:0. A szovjet középhát­védet is sárga lappal figyel­meztették, Gulyás hárított gólhelyzetben. majd egy perccel a befejezés előtt Pankratyev a védők között a hálóba kotorta a labdát. 2:1.* Dalnoki Jenő a mérkőzés előtt tartott a szovjet válo­gatói tóL úgy vélekedett, hogy a csoport legjobb csa­pata. Jó felépítésű, fizikai­lag kitünően felkészített technikás játékosokból álL nagyon nehéz mérkőzés vár a magyar fiúkra. A szövet­ségi kapitánynak igaza volt. csupán abban tévedett, hogy az ellenfél technikailag fö­löttünk áll A magyar válo­gatott végig lelkesen, oda- adóan. nagy akarással és he­lyenként jól is játszott. Időn­ként tetszetős támadásokat vezetett, több gólhelyzetet dolgozott ki. jó néhányszor zavarba hozta a szovjet vá­logatott védelmét. Teljesen megérdemelte a győzelmet s ezzel a csoportban újra nyílt lett az elsőség sorsa. Jó: Gulyás. Simon. Szabó. Lippai. Kovács, ill. Jakoven­ko, Pankratyev. Gogrosiani. (oil Hiába vetődik a kapus, Menyhárt lövése után a labda a há­lóban tánool (1:1) Jászkiséri futballisták Morvaországban A jászkiséri labdarúgó­csapat a Szabad Föld Kupa elnyerése után megmérkőz­hetett Csehszlovákia — a Szabad Föld Kupához ha­sonló — mérkőzéssorozatá­nak győztesével. Az első mérkőzést Jászkiséren ren­dezték meg — az ellenfél Vnorovy, dél-morvaországi település csapata volt. Visz- szavágóra egy héttel ezelőtt, Vnorovyban került sor. Négy napot töltöttek el a csapat tagjai és a termelőszövetke­zet vezetői a Dél-Morvaor- szág területén, öt község szövetkezeteinek összevoná­sával alakult Béke Termelő- szövetkezet vendégeiként. A mérkőzésre mintegy négyszázan voltak kíváncsi­ak. Köztük száz jászkiséri szurkoló, akik elkísérték a csapatot. A jászkisérieket a hosszú utazás kissé megvi­selte, és ez meglátszott az első félidei teljesítményen. A második félidőre azonban feljavultak, és szépen, oko­san játszottak az egyébként nem túl jó pályán. Az ered­mény 4:2 lett, összesítésben 7:4 a magyar csapat javára. Itt még sikerül a hazai ka­pusnak tisztáznia A győztesnek felajánlott knpát a csapatkapitány, Kovács veszi 'át a Szabad Föld munka­társától, Sárdi Ferenctől Fotó: Tárpái