Szolnok Megyei Néplap, 1981. április (32. évfolyam, 77-100. szám)

1981-04-22 / 93. szám

1981. ÁPRILIS 22. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 DE MÉG MILYEN SZÉP VOLT, FIÚK! A férfi asztalitenisz csa­patunk két évvel ezelőtt Phenjanban úgy lett vi­lágbajnok, hogy a kínaia­kat kétszer is legyőzte. Ez­úttal visszavágtak, a mi­eink ezüstérmesek lettek, és mégis: ez a fehér fényű érem becsülete semmivel sem kisebb mint nemesebb társáé volt. Mert a dobo­gó második fokára nagyon messziről indult a magyar csapat. Február elején Miskol­con rendezték az Európa 12 versenyt, melyen az öreg kontinensünk színe- java állt a zöld asztalhoz. Klampár ugyan megnyerte a tornát, ám mind lónyer, mind pedig Gergely mesz- sze elmaradt a várakozás­tól. Jónyer Pista szülővá­rosában szinte vesszőfutás­ra kényszerült: jelentős súlyfelesleggel „terhelve", gyenge edzettségi állapot­ban téblábolt az asztalnál. A szakemberek közül így sokan előre elparentálták csapatunkat. A pesszimis­ták úgy vélekedtek, hogy igazán kár az egyébként szép sikereket elért aszta­liteniszezőinknek egy új­vidéki kudarccal búcsúzni a versenyzéstől. Mert a bo­rúlátók egy pillanatig sem gondoltak arra, hogy ez a hármas képes lesz akár tisztességesen is szerepelni a VB-n. Különösen azután, hogy az éljátékosnak szá­mító Klampár vakbélgyul­ladással műtőasztalra ke­rült a legintenzívebb fel­készülés időszakában. Aztán elutaztak, össze­kapták magukat, végigver­ték a fél viláaot, és kis- híján feljutottak a sport­ág csúcsára. Hogy min botlottak el? A kínaiak adonatásán. A szerva nem a legnehezebb játékeleme az asztalitenisznek. Hétfőn este azonban kiderült, hogy egy tökélyre csiszolt moz­zanat — méghozzá a játék első mozzanata — képes csírájában megfojtani min­den fantáziát, képes eldön­teni a labdamenet, mi több, az egész mérkőzés borsát. Kétségtelenül ered­ményes a „gyilkos szerva”, csak éppen a játékot öli meg: az asztalitenisz játé­kot, melyben nem játszot­tunk alárendelt szerepet a kínaiakkal szemben. Ha hagyták ütni, kontrázni pörgetni, nyesni — egyszó­val pinpongozni a miein­ket, akkor a legtöbbször Gergelyék szereztek pon­tot. A világbajnoki döntő filmjét mind valóságban, mind pedig képletesen számtalanszor levetítik a szakemberek és mélyen- szántó elemzések során szedik ízekre a tynai harc­modort. A szakmai kon­zekvenciák levonása az ö dolguk. A közönség azon­ban máris méltányolhatja csapatunk emberi-sportem- beri értékeit, amellyel a legnagyobb siker kapujáig jutottak el. — Pb — Kosárlabda Jelentős különbség az utolsó bajnokin NB II. Férfi: Alföldi Olaj. bányász— Nyíregyházi Ta­nárképző Főiskola 104:69 (42:31). Szolnok, MÁV MTE munkacsarnok, 100 n., v.: Hajnis, Harsányi. Olajbá­nyász: Szalai (10), Pál Sza­bó (8). Mikola (4), Molnár (34), Tóth I. Zoltán (15), Ké­kesi (6), Majzik (14). Kiss (9), Zádori (4). Edző: Acsay Attila. A hazai csapat kez­dett jobban, de a főiskolások jól tartották: magukat, egé­szen az első félidő 15. per­céig. Ezt követően elhúzott a szolnoki együttes, és gyors indításokkal jelentős előny­nyel nyerte az utolsó bajno­ki találkozót. Országos vasutas súlyemelő*bajnokság Labdarúgó NB II Egy pont, és más semmi Szolnok, 1000 n., v.: Aczél. SZMÁV MTE: Bartos — Szántai, Sebők, Baran, Tóth — Porhanda, László, Földe­st — Hegedűs (Batári a 63. percben). Nász, Török. Edző: Géléi József. Szarvas: Po- csai — Paulik, Kajtár, Sző­ke. Filyó — Lónai, Demjén, Erős — Ravasz, Fehérvári (Plástyik az 58. percben), Durucskó. Edző: Pap p László. A szarvasiak az elmúlt években sok borsot törtek a szolnoki csapatok orra alá. Legutóbb Szarvason szín­vonalas küzdelmes mérkő­zésen két jó formában ját­szó együttes gól nélküli eredménnyel vonult le a pá­lyáról. Ezúttal sem szüle­tett gól — ám a két kilenc­ven perc között micsoda kü- iön-Kség volt! Már az első percekben vezetést szerezhettek volna a vendégek. Erős szabadrú­gása Bartostól kipattant, Durucskó ismételt, ám feje­sét Bartos szögletre ütötte. Az ellentámadás szolnoki szögletet hozott. Aztán Ba­ran lövését a felső sarakból .ütötte ki Pocsai, majd Föl­deli kapott egy ajándék át­adást (könnyen jött — köny- nyen ment?), és a 16-osról elhamarkodottan fölé lőtt. László beadását Nász és Török is körülményesen pró­bálta megszerezni, odalett a helyzet. Aztán Földesi lövé­sét védte vetődve a szarvasi kapus, végül a hajrában né­hány szarvasi lehetőség adó­dott, s ezzel véget is ért a mérkőzés. A szurkolók alig­ha emlékeznek túl sokra eb­ből az összecsapásból. Mi ta­gadás, ez a kilencven perc húsvéti programnak — bi­zony nagyon szerény volt. A szolnoki csapatban a két véglet Porhanda és Nász volt. Az előbbi odaadóan, kielégítő formában küzdött, az utóbbi kirívóan gyengén, gyámoltalanul játszott. A többiek — Barant és a fia­tal, ügyes Törököt kivéve — a közepes szintet ostromol­ták. — palágyi — lye — Vékony (Homonnai a 76 percben). Belényesi, Oláh — Fritz, Martinkovics (Ma­gyar a 76. percben), Benyó. Edző: Bencsik Gyula. Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, és már az 5. percben megszerezte a ve­zetést a hazai csapat/Török kitűnően ívelte kapu elé a labdát, amelyet Egri rava­szul fejelt a hálóba. 1:0. A gól nem törte le a mezőtú­riakat, több formás táma­dást vezettek. A 31. perében sikerült is az egyenlítés: Szi­lágyi indította Fritzet a jobb oldalon, a szélső vil­lámgyorsan kapu előtt ter­mett, és a hálóba lőtt, 1:1. Nem sókkal később akár a vezetést is megszerezhette volna a Honvéd. Szünet után nagyobb sebességre kapcsolt a hazai csapat, s a 64. percben ismét előnyre Jászberény, 1000 n., v.: Bodó. Lehel SC: László — Gergely, Fényes, Lakatos, Pozsgai — Rostás, Postás (Bukhár a 70. percben). Lu­kácsi — Párái, Sebestyén, Orsós (Bacher a szünetben). Edző: Kóczián Antal. DÚSÉ: Mező — Szabolcsi, Király, Pistár, Kiss — Mohácsi. La­katos, Fidler — Bállá, Var­ga (Novák), Kincses. Edző: Naavkaposi Elemér. Változatos játék után a 9. percben gyors, jobb oldali Lehel támadás végén Sebes­tyén lövése kipattant Mező­ről. A 16. percben Lukácsi labdáját Rostás küldte ka­pura. de Mező biztosan vé­dett. A szervezettebben, job­ban játszó debreceniek a 26. percben megszerezték a ve­zetést. Kincses futott el a bal oldalon, majd középre gurított, és Varga labdája László kezét érintve kötött tett szert. Mintegy 18 méter­re a kaputól szabadrúgáshoz jutott, és Kiss — aki nagy mestere ezeknek a lövések­nek — nem hibázott, 2:1. A 70. percben a kitűnő for­mában játszó Egri egy hosz- szan előrevágott labdával meg sem állt a hálóig, 3:1. öt perc múlva megismétlő­dött ugyanez, ezúttal Lip- ták volt a végrehajtó. 4:1. Az első félidő végén ke­vesen gondoltak arra, hogy a hazai csapat három gól­lal fog győzni. A második játékrészre alaposan felja­vult a miskolci gárda, és megérdemelten nyert, ám a gólarány kissé túlzás. A vé­gig sportszerű találkozón valamennyi játékos dicsére­tet érdemel jó és sportszerű játékáért. — sindel — az előbbi eset. de ezúttal Varga lövése a kapufáról vágódott vissza. A 39. perc­ben Varga két védőt kicse­lezve húsz méterről lőtt a jobb sarokba. 2:0. Szünet után erőteljesebben táma­dott a Lehel de a jól záró vendégvédelem a kapussal az élen minden esetben há­rított. A 66. percben a Se­bestyén buktatásáért ítélt büntetőt Lukácsi gyengén lőtte kapura, és a vetődő Mező kirúgta a labdát. A 75. percben végleg eldőlt a mér­kőzés : Fiedler a tétovázó védők között közelről a jobb alsó sarokba talált, 3:0. A közepes iramú mérkő­zésen a Lehel nagyon gyen­gén. elképzelés nélkül ját­szott. s a vendégek győzel­me még ilyen arányban is teljesen megérdemelt. Jó: Mező, Mohácsi, Varga, La­katos, ill. Gergely. Miskolci VSC- Mezőtúri Honvéd 4:1 (1:1) Miskolc, 800 n., v.: Szabó Lvpták, Egri, Kiss, Török. B. MVSC: Kun — Gyöngyö- Edző: Krompaszky Gyula, si, Bobkó, Gergely, Krémer M. Honvéd: Boros,- — Szi- — Leiszt, Bukovenszky — lágyi, Czikora, Talapa, Si­Szolnoki MÁV MTE- Szarvas 0:0 A szolnoki László elől mentenek a szarvasi védők Fotó: Hargitai Lajos Debreceni Universitas— Lehel SC 3:0 (2:0) Lukácsi rosszul helyezett büntetőjét védi a debreceni kapus Fotó: Nagy Zsolt Színvonalas versengés, kitűnő rendezés ki a kapuban, 1:0. Négy perc múlva megismétlődött — 1 ászló — Kürti László (SZMÁV MTE) a felnőttek között lett második a 75 kg-ban Szolnokon randevúztak szombaton az ország vas­utas súlyemelő klubjai. A szolnoki MÁV Járműjavító . Üzem fennállásának 125. év­fordulója alkalmából a ti- szaligeti sportcsarnokban rendezett országos bajnoksá­gon hét szakosztály — Szombathelyi Haladás, Nagy- kanizsai MÁV-NTE, Nyír­egyházi VSC. Testvériség Debreceni MVSC. Kisújszál­lási MÁV-Egyetértés és a házigazda Szolnoki MÁV MTE — kilencven ifjúsági és felnőtt versenyzője lé­pett dobogóra. A színvona­las küzdelemben született eredmények élére kívánko­zik a felnőtt 110 kg-barr Végi Imre (Testvériség) ver­senyen kívüli országos csúcsjavítása. A rendezésről a. résztvevők felsőfokban nyilatkozták. A győztesek és a Szol­nok megyeiek eredményei, főverseny, felnőttek (44), 56 kg: Ondi (NYVSC) 207,5 (90, 117,5) 2. Pálóczi (SZMÁV MTE) 202,5 (90, 112,5). 60 kg: Horváth L. (Haladás 245 (110, 135). 2. Vallyon (SZMÁV MTE) 205 (90, 115). 67.5 kg: Oszkó (Haladás) 267.5 (120. 147,5). 75 kg: Horváth J. (Haladás) 275 (125. 150), 2. Kürti (SZMÁV MTE) 275 (127,5, 147,5). 82,5 kg: Galambos 317,5 (147,5, 170). 90 kg: Antalovics (mindkettő Haladás) 325 (150. 175). 100 kg: Krucsó (Testvériség) 337,5 (147,5, 190), 5. Kajdi (SZMÁV MTE) 282,5 (130. 152,5). 110 kg: Végi (Testvériség) 355 (170, 185). Versenyen kívül szakításban 173,5 kg-os új országos felnőtt csúcs (régi: Szalay, Tatabánya 173.) +110 kg: Boros (Testvéri­ség) 340 (150. 190). Ulviczki (SZMÖV MTE) szakításban 157.5 kg-nál kiesett. Ifjúságjlak’, ' I. korosztály (17). 56 kg: Vallyon J. (SZMÁV MTE) 167,5 (75, 92,5). 60 kg: Sarkadi (Test­vériség) 225 (100, 125). 67,5 kg: Baráth (DMVSC) 242,5 (110, 132,5). 75 kg: Kiss (Ha­ladás) 300 (137,5, 162,5). 2. Posztós (Kisújszállás) 255 (112,5. 142,5). 3. Palóczai (SZMÁV MTE) 210 (95, 115). 82.5 kg: Kovács Gy. (SZMÁV MTE) 305 (137,5, 167,5) 2. A szolnoki Gulyás Márton aranyérmet nyert az ifjúsági II. korosztály küzdelmében Márta 252,5 (112,5. 140), 3. Kovács L. mindkettő Kisúj­szállás (242,5 (107,5, 135). 90 kg: Fülöp (NYVSC) 267,5 (117,5. 150). II. korosztály (29), 48 kg: Mészáros (SZMÁV MTE) 120 (55, 65). 52 kg: Hamvai (NYVSC) 177,5 (77,5. 100). 56 kg: Fux (Nagykanizsa) 170 (75. 95). 60 kg: Gulyás 182 (82,5. 100). 2. Németh (mindkettő SZMÁV MTE) 157.5 (72,5. 85), 3. Asztali (Kisújszállás) 152,5 (70. 82,5). 67.5 kg: Kiss (Haladás) 230 (105 125). 75 kg: Makai (NYVSC) 242,5 (107,5. 135), 2. Bolgovics 202.5 (92,5, 110), 3. Király (mindkettő Kisúj­szállás) 197,5 (92,5, 105). 82,5 kg: Kassai (NYVSC) 262,5 (110. 152,5). 3. Aszódi (SZMÁV MTE) 250 (120, 130). 90 kg: Farkas (Test­vériség) 185 (80, 105). Nagybátony— Karcag, 1200 n., v.: Ko- roknai. Nagybátony: Pálchu- ber — Berták, Antal. Orosz J., Tamás — Dóra, Szabó Bocsi — Kiss. Szoó, Loch. Edző: Dávid Róbert. Kar­cag: Kocsis — Halász, Sán­dor, Tüdős, Varga — Her­nádi). Erdei, Szabó U — Petró, Tassi, Herbály (Antal a szünetben). Edző: Kézi András. Még jóformán bele sem melegedtek a karcagiak, amikor a vendégek már megszerezték a vezetést. Az 5. percben Loch a jobb ol­dalon Szoóhoz továbbított, a védők lemaradtak, s a kö­zépcsatár Kocsis mellett éle­sen a hálóba lőtt. 1:0. Ez­után a KSE egyenlítési pró­bálkozásait rendre hárítot­ták a nagybátonyiak. A 19. percben Erdei 25 méteres lövését a kapus szögletre ütötte, majd tíz- perccel ké­sőbb Hernádi szabadrúgását Tassi kapta, akinek húsz méteres lövése alig kerülte el a kaput. Fordulás után a hazaiak nagy lendülettel rohamoz­tak. Szinte kapujához szö­gezték ellenfelüket, aminek meg is lett az eredménye. Az 52. percben Tassi hú­zott el a jobb oldalon. An­talhoz továbbított, aki »“v csel után fordulásból az ötös sajkáról Palchuber mellett a hálóba talált, 1:1. Két perccel később Petró Tas- sit hozta helyzetbe, akinek lövése keresztben elszállt az üres kapu előtt. A sorozatos Karcag 3:1 (1:0) karcagi nróbálkozások köz­ben a 69. percben Kiss a jobb oldalon futtatta Bocsit, ő átívelt a túloldalon lesen álló Loch elé, aki a leálló védők mellett a kapuba lőtt, 2:1. Mivel a lest a part jelző iá bedntette, a karcagiak reklamáltak, de a játékve­zető hajthatatlan maradt, majd a tiltakozó Petrót ki­állította. A tíz játékosra csökkent hazai csapat kitá­madott, s ez lett a veszte. A 73. percben Bertók lab­dájával Kiss húzott kapu­ra, a hátráló Tüdős elesett, s a csatár a tehetetlen Ko­csis mellett tovább növelte a vendégek előnyét. A mérkőzésen mindenki hazai győzelmet várt. a ven­dégek azonban hamar lelo- hasztották a reményeket. A második félidő első húsz nercében úgy tűnt, sikerül megfordítani az eredményt, de az egyenlítés után a kar­cagiak elpuskázták helyze­teiket. A megadott második gól mindent felborított, et­től kezdve már esélye sem vodt a KSE-nek. A levon­ható tanulság az, hogy egy mérkőzésen nem elég csak húsz percet hajtani. Ezúttal a karcagi védelem sok hibá­val játszott, de a többi csa­patrészben sem akadt végig egyenletes, jó teljesítmény. A középpályán Hernádi és Erdei volt többet játékban, míg elöl Tassi igyekezett a szokásosnál jobban. — szöllősi —