Szolnok Megyei Néplap, 1981. március (32. évfolyam, 51-76. szám)

1981-03-03 / 52. szám

1981. MÁRCIUS 3. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Zajos hétköznapok Baj van azokkal a fogal­makkal, amelyeket a lab­darúgással kapcsolatban használunk. Valamikor a labdarúgás hétköznapjain azt értettük, hogy a csa­patok szorgalmasan ké­szülnek, az edzők és játé­kosok csendben és lelkiis­meretesen végzik munká­jukat. Nem csoda, hogy a bajnoki mérkőzések így valóságos ünnepnek számí­tottak, nem is szólva a vá­logatott találkozókról. Ma­napság a csendes hétköz­napi események is elég za­josak: gondoljunk csak az Ű. Dózsa NB I-es csapa­tának edzéseit „méltató’] riportra a Magyar Ifjúság hasábjain, vagy a váloga­tott dél-amerikai kirucca­nására, ami jellegét tekint­ve hétköznapinak számít, hiszen a felkészülést szol­gálta, mégis heves vitákra, elégedetlenségre adott okot. Mészöly Kálmán így nincs könnyű helyzetben, amikor a válogatási elveit a közvélemény előtt kell megmagyaráznia. Amikor átvétte a kapitányi tisztet, szokás szerint ismertette azokat, amelyek — igazod­va az MLSZ előírásaihoz — alapvetően nem külön­bözhettek az előzőektől. Nos, ha az elvek nem is különböznek — a gyakor­lat viszont itt-ott már elté­rést mutat. Példa erre a legutóbbi hír, ami éppen tegnap látott napvilágot: Törőcsik András ismét meghívást kapott a váloga­tott keretbe. Az egyébként kiváló lab­darúgó már nem egyszer került szembe a szabályok­kal, legutóbb szilveszter­kor, amikor is ittasan — jogosítványától már koráb­ban megfosztva — karam­bolozott gépkocsijával. Tö­rőcsik vasárnap klubcsa­pata színeiben lépett pá­lyára, és négyes osztályza­tot kapott, ami ebben a műfajban enyhén szólva nem a legjobb. A kapitány a Népsport (1981. február 28.) kérdésére — „Meddig akar még játékosokat ke­resgélni?" — válaszolva ezt felelte: „— -Én már régen nem keresgélek, hanem az általam legjobbaknak vél­tek közül válogatok! Eltö­kélt szándékom, hogy a je­lenlegi kereten csak egé­szen ' kimagasló teljesít­ményt nyújtó játékos miatt változtatok, mert feltétle­nül bízom jelöltjeimben!”. Ezek után igazán megle­pő, hogy Törőcsik újra kerettag lett. — cl — Kosárlabda Siker, minden fronton NB II. Férfi: Alföldi Olaj­bányász—Miskolci EAFC 81:71 (43:39). Miskolc, Zrínyi Gimnázium, v.: Vitéz, Mav- lik. Olajbányász: Majzik (4), Mikola (24), Molnár (13). Tóth I. (8), Tóth II. (16), cse­re: Pál Szabó (9), Szalay (7), Kékesi, Matinkó. Edző: Acsay Attila. Jól indult a ta­lálkozó, a 8. percben már 10 ponttal vezetett az Olajbá­nyász. A félidő befejezésére feljöttek a hazaiak, s több­ször durváskodtak. Kisebb sérülést szenvedett Molnár és Mikola. A második játékrész szoros küzdelmet hozott, de a hajrában elhúzott a szol­noki csapat és biztosan nyer­te a találkozót a jó képessé­gű miskolciakkal szemben. Női: Szolnoki MÄV MTE— Debreceni Universitas 88:49 (48:36). Debrecen, 100 n., v.: Pázsitka, Petró. MÁV MTE Hegedűs (21). Szabó K. (10), Czeglédi (18), Mohácsi (8), Zsidai (14), csere: Kárpáti (1), Krasznocsubeko (14), László, Vérségi (2). Edző: Tápod i László, A több játé­kossal megerősödött DUSE jobban kezdett, de a szolno­ki lányok nagy iramot dik­táltak. Kezdetben a hazaiak voltak eredményesebbek, Teke „Elmaradt” a szolnokiak győzelme NB I Férfi: BKV Előre—MÁV MTE - :1 (5337:4887 fa. Budapést. A nagy formában lévő, tava­lyi bajnok fővárosiakkal szem­ben a MÁV MTE nem tudta nyílttá tenni a mérkőzést. Az erőviszonyok alapján várható eredmény született.' A MÁV MTE jelenleg öt mérkőzésből öt ponttal a 12 csapatos NB 1-bcn a középmezőnyben foglal helyet. Ld.: Mészáros 040. Rákos .T. 939. Scher J. 888. ill. Dobos 849. Má­tyás <P. 824. Dedrák 824 fával. NB II Női: MÁV MTE—Bé­késcsabai MÁV 4:4 (2254:2243 fa. A szolnoki lányok formájuk alatt játszottak, és így a várha­tó győzelem ellenére meg kel­lett elégedniük a döntetlennel. Ed.: Sáfránvné 401. Lakatos 400. Kántorné 327. ill. Heidt 392, Mol- nárné 391. Váczi 387 fával. A MÁV MTE tekecsarnokban rendezték meg Szolnok város férfi és női egyéni bajnokságát. A férfiaknál tizenhármán, a nőknél öten vettek részt. Fér­fiaknál tizenhármán, a nőknél öten vettek részt. Férfiak: 1. Vigh Albert 425, 2. Mátyás 415. 3. Fehér 415. 4. Mészáros 402. 5. Lados 314 fával. A 2-3. helyén a jobb tarolás döntött. Nők: 1. Kántor Mária 343. 2. Antal, 354, 3. Lakatos 324 fával. 10:7-re, majd az 5. percben 12:ll-re vezettek, majd a DUSE fokozatosan vissza­esett, s a MÁV MTE átvette a játék irányítását. Az ellen­fél cserékkel és időkéréssel próbálta megtörni a lendüle­tet — de sikertelenül. For­dulás után a MÁV MTE to­vább fokozta az iramot. Meg­változott az ellenfél játékfel­fogása: a támadásban csak két-három játékos vett részt, a többiek alig lépték át a félpályát. A lendületes lero- hanásokat szabálytalanságok­kal is igyekeztek megakadá­lyozni. Végeredményben a DUSE nehezen menekült meg a három számjegyű ve­reségtől. A szolnokiakat di­cséret illeti erőtől duzzadó, csupa szív játékáért. Törökszentmiklósi SE— Olefin SC -56:38 (31:19). Le­ninváros. 100 n., v.: Gerda, Molnár. TSE: Bajusz (3), Bo- zsó (24). Matuzné (2). Takács, Vargáné (14), csere: Szatmá­ri (6), Szöllősi (3). Tóth, Eszes (4), Galsi. Edző: Papp Ferenc. Lendületes, gyors indításokkal. jó -játékkal győzött a TSE. Jó: Vargáné, Bozsó, Bajusz. Labdarúgás Az NB 1 állása 1. FTC 21 12 7 2 46-19 31 2. Vasas 21 12 6 3 46-23 30 3. Videoton 21 13 4 4 40-23 30 4. Bp. Hon. 21 12 4 5 35-19 28 5. TBSC 21 9 7 5 29-20 25 6. Békésed. 21 10 5 6 28-23 25 7. NYVSSC 21 8 8 5 18-14 24 8. Ú. Dózsa 21 7 8 6 38-36 22 9. PMSC 21 6 8 7 24-26 20 10. DM VSC • 21 7 5 9 21-23 19 11. Volán 21 7 5 9 28-33 19 12. Csepel 21 5 7 9 24-25 17 13. R. ETO 21 5 7 9 23-26 17 14. ZTE 21 7 3 11 31-40 17 15. DVTK 21 4 7 10 16-30 15 16. D.-újv. 21 4 6 11 25-48 14 17. MTK-VM 21 3 7 11 15-32 13 18. Kaposv. 21 4 v4 13 22-49 12 NB II: Keleti csoport 1. Ózd 22 15 3 4 36-15 33 2. Gyöngyös 22 13 5 4 30-17 31 3. STC 22 12 5 5 37-21 29 4. Asztalos SE 22 9 7 6 31-25 25 5. Gyula 22 8 9 5 28-23 25 6. Eger 22 10 5 7 28-27 25 7. Papp SE 22 8 8 6 31-30 24 8. Szolnok 22 9 5 8 36-32 23 9. D. Univ. 22 8 6 8 27-21 22 10. HMSE 22 8 6 8 26-21 22 11. Szabó SE 22 7 8 7 21-18 22 12. MVSC 22 9 4 9 36-36 22 13. Lehel SC 22 6 9 7 25-23 21 14. Debr. K. 22 8 5 9 33-34 21 15. K.-barc. 22 6 8 8 32-33 20 16. Szarvas 22 7 5 10 22-25 19 17. Karcag 22 6 4 12 21-40 16 18. N.-bátony 22 5 4 13 25-39 14 19. Borsodi V. 22 3 8 11 23-46 14 20. H-böszörm. 22 3 6 13 14-36 12 Labdarúgó NB II BUNTETOPARADE JÁSZBERÉNYBEN Lehel SC-Karcag 3:0 (0:0) Kántor (Máthé a szünetben), Martinkovics (Szilágyi a 76. percben), Benyó. Edző: Bencsik Gyula. Szarvas: Pocsai — Paulik, Kajtár, Szőke, Bánáti — Hegedűs, Sztvorecz (Fehér­vári a 67. percben), Demjén — Tabár (Filyó az 55. percben), Ravasz, Durucskó. Edző: Papp László. Jászberény, 1500 n., v.: Nyári. Lehel SC: László — Gergely, Pozsgai, Lakatos, Török — Lukácsi, Postás, Rostás — Bacher (Párái a 11., Fejes a 78. percben), Se­bestyén, Orsós. Edző: Kó- czián Antal. Karcag: Szabó I. — Varga, Sándor I., Tüdős, Antal — Erdei, Szabó II., Hernádi — Tassi (Debrecze- ni a 73. percben), Herbály, Petró. Edző: Dóka János. A Lehel már az első perc­ben két gólit szerezhetett volna: előbb Rostás hagyott ki helyzetet, majd Orsós lőtt kapu mellé. Az 5. percben Herbály kitört, Pozsgai a 16-oson belül szerelte, a csa­tár elesett, de a játékvezető — helyesen — továbbot in­tett Négy perc múlva Tassi elhúzott a jobb oldalon, a gólt Ígérő cselsorozata szög­lettel végződött, a másik ol­dalon Orsós százszázalékos helyzetben elvétette a labdát A 61. percben Sebestyént buktatták a 16-oson belül, ez is 11-es. Ismét Lukácsi állt a labda mögé, a kapu bal oldalába tartó lövését azon­ban Szabó I. kiütötte, és a védők felszabadítottak. A 65. percben Párái kapáslövése aratott nagy tapsot. A 68. percben egy -Lehel támadás­nál a karcagi védők szabály­talanságot vélve megtorpan­tak. Szerintük Postás kézzel tette maga elé a labdát, aztán úgy lőtt 15 méterről a hálóba. Nyári nem látott szabályta­lanságot, 2:0. Támadgatott a Karcag, de különösebb meg­győződés nélkül. A 88. perc­ben a lesre játszó karcagi védők között Rostás kiugrott, A 8. percben Martinkovics lövését védte Pocsai, öt perc múlva Benyó nagy erejű lö­vését ütötte szögletre a szarvasi kapus. A vendég­csapat első támadása végén Ravasz lövését védte Boros biztosan a 25. percben. Nagy erővel támadott a Honvéd, a vendégek szervezetten véde­keztek, de azért gyakran ke­rült veszélybe a kapujuk. Pocsai a bravúrok sorozatát mutatta be. A 35. percben Martinkovics a kapu torká­ban nem találta el a labdát. Az 51. percben Czikora indí­totta Oláht a bal oldalon, be­adását Benyó a kapufára lőt­te. Állandóan a szarvasi tér­méterről kapu mellé lőtt. A 67. percben ismát Máthé ke­rült helyzetbe, fejese a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret A 75. percben góllá érett a Honvéd fölénye: Czikora kitűnően indította Homonnait a jobb oldalon, aki az alapvonal közeléből pontosan tálalt Máthé elé, és a fiatal középcsatár kapásból védhetetlenül lőtt a hálóba, 1:0. A 85. percben Máthé a 16-oson belül cselezgetett, a vendégvédők elsodorták és felszabadítottak. Nagy fölényben játszotta végiig a Honvéd ezt a talál­kozót, a vendégcsapat ritkán tudott veszélyes lenni, a na­gyobb arányú győzelmet a kitűnően védő Pocsai akadá­lyozta meg, több gólnak lát­szó lövést tett ártalmatlan­ná. A Mezőtúri Honvéd ka­pujában Borosnak nem sok dolga volt, a védők közül Dá­vid volt a legjobb* bár a töb­biek is sokat segítették a tá- máÖásokat; Homonnai volt az, akinek beadásából szü­letett az egyetlen gól. A kö­zéppályások nagy csatát vív­tak a szarvasi védőkkel, Czi­kora, Silye és Oláh volt a sorrend közöttük. A csatárok szinte állandóan sakkban tar­tották a szarvasi védelmet A fiatal Máthé bemutatkozá­sa jól sikerült, gólja a győ­zelmet jelentette. A szarva­siak közül Pocsai a mezőny A Lehel SC—Karcag mérkőzésen a bal oldali képünkön Lukácsi büntetőjét Szabó II. kivédi, Postás azonban (jobbról) egy akció végén a hálóba talált (Fotó: Tarpai) beadása azonban elsuhant az üresen hagyott kapu előtt, mert a belsők lemaradtak a gólszerzési lehetőségről. Az­tán fokozatosan ellaposodott a játék, semmi említésre méltó esemény nem történt. Egészen a 27. percig, amikor Petró beadását Erdei erőtle­nül fejelte kapura. A 31. percben a jászberényi védők hibájából Petró jutott lövés­hez, ám László hárított, nyomban utána Postás nagy lövését védte Szabó I. Szünet után az 52. percben Lukácsi a bal oldalon kapu­ra húzott. Szabó II. azonban az öt és feles előtt buktatta. 11-es! A büntetőt a sértett értékesítette, 1:0. Keményebb lett a játék, Rostás sárga la­pos figyelmeztetést kapott. Az 58. percben Szabó II. a kapust is kicselezte Szabó II. azonban elhúzta a lábát Üjabb 11-es! Ezúttal Postás állt a labda mögé, és a jobb sarokba lőtt, 3:0. Alacsony színvonalú mér­kőzést vívott a két megyei csapat. Részben a salakos já­téktérnek tulajdonítható, hogy nem alakult ki folya­matos játék, az viszont egy­értelműen a játékosok hibá­jaként róható fel, hogy a he­lyenként mély talajon is cse­lezgettek. Szünet után a Lehel játékosai bátrabban vállal­koztak a széleken vezetett támadásokra, ügyesen húztak kapura, gólratörőbbek, len­dületesebbek voltak, s ehhez párosult a karcagi védők fel­tűnő ügyetlensége. félen folyt a játék. A 60. percben Benyó bomba sza­badrúgását ütötte szögletre Pocsai nagy bravúrral, két perc múlva Máthé három csapat sem panaszkodhatott, bágyadt napfényben, de re­mek talajú pályán kezdő­dött a találkozó. A szolnoki védelem már az első percben levizsgázott: a középkezdés után az egyetemisták úgy összeforgatták a hátsó sor tagjait, hogy a góltól csak a kapufa mentette meg Bartos hálóját. A 3. percben Laka­tos szabadrúgásából újabb kapufát értek el a hazaiak, és ez a kilencven perc alatt még háromszor ismétlődött meg Az első MÁV MTE 'ak­cióra a 12. percig kellett vár­ni, ekkor Porhanda lövését Mező szép vetődéssel ütötte szögletre. Két perc múlva Varga a fél pályától indult, rendre kicselezte a szolnoki védőket, és közelről mellé lőtt A 39. percben Lakatos szabadrúgása nyomán két debreceni védő is teljesen őrizetlenül várta a labdát a szolnoki kapu előtt, végül Kincsesnek még egy test­eseire is futotta az idejéből, és könnyedén fejelt a háló­ba. 1:0. Két perc múlva újabb gólt szedett össze értelmet­lenül a szolnoki védelem. Pistár ívelt átadásánál Sebők és Bartos összefutott, a kapus a Hőidre huppant, és mire feltápászkodott, Bállá az üres kapuba bólintotta a labdát, 2:0. A második játékrészt a ve­zetés birtokában könnyedéb- ben kezdte a hazai csapat. Mmtegv húsz percen át a MÁV MTE volt mezőnyfö­lényben, ekkor azonban a csatárok bizonyították be, hogy jóformán semmi veszélyt nem jelentenek Mező kapujára. — A 72. percben Barna vetődve a kg­legjobbja volt, rajta kívül Kajtár, Bánáti és Ravasz ját­szottak jól. ,— sindel — pu fölé fejelt, ezzel el is lőtte puskaporát a vendégcsapat, a hazaiak előtt azonban több helyzet adódott, melyet Bor­ra elügyetlenkedtek. Ha ezek egy részét kihasználják, akár négy-öt gólos is lehetett vol­na győzelmük. Ritkán látható gyenge na­pot fogott ki a MÁV MTE Debrecenben. Nehézkesen, enerváltan és ezúttal szív nélkül játszott a gárda. A já­tékosok közül legtöbben még a közepes teljesítményt sem érték el. Bartos mindkét gól­nál hibázott, de néhány olyan lövést is elnézett, ami csak hajszál híján kerülteel a kaput A védelem átjáróház volt, Sebők azzal vétette ész­re magát, hogy a második félidőben megpróbálta a tá­madásokat segíteni. Porhan­da ősszel jó formában zárta az idényt, ezúttal nem sike­rült ott folytatni, ahol abba­hagyta. Batári gyengén ját­szott, és Földesi cseréje is in­dokolt volt. Szatmári bebi­zonyította, hogy társak nél­kül. egyedül nem boldogul. Selyem néhány biztató dol­got produkált, de sokszor nem tudta visszaadni a part­nerektől kapott labdát. Nász­nak ezúttal helyzeted sem voltak. A csereként beállt László viszonylag jó benyo­mást keltett, Barna techni­kai képzetlensége azonban gyakran kiütközött. A debreceni csapat jó ké­pességű. ám még nem kellően ..összedolgozott játékosokból áll. A gólok és a gólveszélyes helyzetek is rendre egyéni akciók végén születtek. Kö­zülük Pistár, Magyar, Varga és Kincses tette a legjobb benyomást a nézőkre. — palágyi — — pataki — Mezőtúri Honvéd—Szarvasi Főiskola Spartacus 1:0 (0:0) Mezőtúr, 2000 n., v.: Koroknai. M. Honvéd: Boros Homonnai, Dávid, Csorba, Talapa — Silye, Czikora, Oláh Táblázatok Eredmények: Miskolci VSC—Salgótarján 2:1, Ózd Debreceni Kinizsi 1:0, Ka­zincbarcika—Gyula 0:0, Gyöngyös—Eger 2:0. Hód­mezővásárhely—H. Papp J. SE 4:0. H. Asztalos J. SE— Hajdúböszörmény 2:1. Bor­sodi Volán—Nagybátony 2:1. A következő fordulóban, március 8-án vasárnap, 14.30: Salgótarján—B. Vo­lán. H Papp J. SE—Nagybá­tony. Szarvas—Hódmezővá­sárhely, ' Eger—Mezőtúri Honvéd, Szolnoki MÁV MTE —Gyöngyös, Debreceni Ki­nizsi—Debreceni USE. Gyu­la—Ózd. Karcag—Kazincbar­cika. Hajdúböszörmény—Le­hel SE. Miskolci VSC—H. Asztalos J. SE. Megyei bajnokság A 20. fordulóban, március 8. vasárnap 14.30: Szászbe­rek—Tiszafüred. Tószeg— senvszög. Jászberényi Vasas —Abádszalók. Jászapáti— Tisza Cipő SE, Szolnoki Cu­korgyár—Szolnoki Vegyimű­vek (Véső u. 10), Török-« szentmiklós—Túrkeve, Jász- jákóhalma—Jászkisér, Mező­túri FSE—Jászárokszállás, Rákóczifalva—Kunszent- márton. A megyei bajnokság állása 1. T.-miklós 19 12 5 2 43-12 29 2. R.-falva 19 10 7 2 39-18 27 3. Jászkisér 19 10 5 4 35-19 25 4. Tószeg 19 9 7 3 31-21 25 5. K.-márton 19 10 2 7 29-29 22 6. Sz. C.-gyár 19 8 5 6 33-25 21 7. Jb. Vasas 19 7 6 6 28-26 20 8. Sz. Vegyi. 19 8 3 8 29-27 19 9. Abádsz. 19 8 3 8 25-25 19 10. J.-szállás 19 8 3 8 25-25 19 ll. Tisza. C. 19 6 6 7 22-21 18 12. Jász.-halm. 19 5 6 8 25-32 16 13. M.-túri FSE 19 4 7 8 23-27 15 14. Jászapáti 19 5 5 9 19-32 15 15. Besenyszög 19 5 5 9 20-44 15 16. Túrkeve 19 2 10 7 19-29 14 17. Szászberek 19 5 4 10 14-25 14 18. Tiszafüred 19 3 3 13 18-40 9 A totó 9. heti eredménye l. B. Vegy.—Haladás SE 0-2 2 2. Bauxit—Komló 2-1 1 3. G.-MAVÁG—SZEOL AK 0-0 X 4. Szegedi D.—Pénzügyőr 3-0 1 5. Miskolc—Salgótarján 2-1 1 6. Gyöngyös—Eger 2-1 1 7. Bologna—Juventus 1-5 2 8. Brescia—Pistoiese 2-2 X 9. Cagliari—Avellino 1-0 1 10. Como—Catanzaro 0-0 X 11. Torino—Roma 0-2 2 12. Lecce—Cesena 0-0 X 13. Palermo—Spal 0-1 2 4-1 Pisa—Genoa l-l S Debreceni Universitas— Szolnoki MÁV MTE 2:0 (2:0) Debrecen, 1200 n., v.: Tóth László. DUSE: Mező — Sza­bolcsi, Király, Kiss, Pistár — Fidler (Mohácsi a 73. percben), Magyar, Lakatos — Varga, Balia (Zsuppos a 87. percben), Kincses. Edző: Nagykaposi Elemér. SZMÁV MTE: Bartos — Csontos, Sebők, Bar an, Tóth — Porhanda, Batári (László a szünetben), Földesi (Barna a szünetben) — Szatmári, Selyem, Nász. Edző: Géléi József. A körülményekre egyik