Szolnok Megyei Néplap, 1981. március (32. évfolyam, 51-76. szám)

1981-03-31 / 76. szám

1981. MÁRCIUS 31. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 I Sport-Sport-Sport) LABDARUGÓ NB II Egy másodperc anatómiája Hát igen, vannak egé­szen felejthetetlen má­sodpercek. Hogy et olyan röpke idő, amely alatt talán ha egyetlen ho­mokszem pereg le a ho­mokórán? Való igaz, de a sport éppen attól cso­dálatos rendező. hogy ebbe az egyetlen minu- tumba egy egész drá­mát tud sűríteni. A Ma­gyarország—Kuba válo­gatott férfi kosárlabda­mérkőzés utolsó esemé­nyei robogtak a végki­fejlet felé. A labdatar­tásra a harmincból még tizenhat másodperc volt hátra, — a mérkőzés­ből tizenöt tehát elég lett volna amolyan csencsengyűrűt játszani, és már a magyaroké a Tisza Kupa. öt másod­perccel a találkozó vé­ge előtt azonban Szé­kely talán elrestellte magát a passzív játékért és szemérmesen pasz- szolni próbált. A kubai elérte a magasan ívelt labdát. Ebben a pilla­natban alighanem a sportcsarnok plafonjáról is levakarta volna... A nagy pillanat kis­sé megrogyasztotta a ká­vébarna bőrű fiút, de rövid tétovázás után ko­sárra. tört, légy védővel ütközött, a labda kiper­dült a gyűrűből, az ér­kező Herrera ismételt — közben dudaszó, majd bírói sípszó harsant — az ismétlés során pedig kosár! Vége a játékidőnek, Magyarország 91:90-re vezet Kuba ellen — egyelőre. Bármilyen fur­csa ,de egy háromnapos küzdelemsorozat végén még nem dőlt el semmi, íme a lehetséges variá­ciók: ha a bíró megítéli a két pontot — amiért csak duzzoghatunk, sem­missé azonban a jóis­ten sem nyilváníthatja — úgy Kuba nyeri a mér­kőzést és a Tisza Kupát. Ha személyit ítél az üt­közésért Kuba javára, két büntetőt dobnak a tengerentúliak, ami majdnem biztos győze­lem számukra. Ha a bí­ró szerint a támadó vétett szabálytalanságot, a magyaroké a játék­szer, amit már ikézbe sem kell venni a végső győzelemhez. A kubaiak egész pá­lyás letámadással pró­bálták Opredát meg­győzni igazukról. Heve- esen gesztikuláltak — mire a síp gazdája a következőképp vágta kettőbe a gordiuszi cso­mót: „A sípszavam a mérkőzés végét jelez­te!” Hátra volt a megér­demelt ünneplés, hi­szen egy lelkes, töretlen küzdőszellemű magyar válogatott indult el Szolnokon a siker út­ján. És az útjuk bizony a mostanihoz hasonló drámai másodpercekkel lesz „kikövezve”... — pb — Bravúros Lehel győzelem Lehel SC—Salgótarjáni TC 3:0 (1:0) Jászberény, 2000 n., v.: Pádár. Lehel SC: László — Gergely, Fényes, Lakatos, Pozsgai — Postás (Fejes a 82. percben), Lukácsi, Rostás — Párái (Bukhár a 80. perc­ben), Répási, Sebestyén. Ed­ző: Kóczián Antal. STC: Kun — C'séki, Mákos (Földi az 5ő. percben), Varga, Kovács (B. Kovács a szünetben) — Sza­bó, Balga, Kajái — Szekula, Mohácsi, Vágó. Edző: Szálay Miklós. Nagy iramban kezdődött a játék; a 4. percben Répási középen kiugrott, de tíz mé­terre a kaputól elvétette a labdát. Később ismét gól­helyzetbe került, de szerel­ték. Újabb hazai támadás végén Sebestyén bal lábas közeli lövését szögletre ütöt­te a salgótarjáni kapus. Pos­tás szöglete a védőkről La­katoshoz került, ő visszaját­szott a középen felfutó Ros­tásnak, aki 22 méterről job­bal a kapuba bombázott, 1:0. Pár perc múlva Rostás jó ütemben kiugrott közé­pen. maga mögött hagyta a védőket, már gólhelyzetben volt, de kivárt a lövéssel, és szerelték. A Lehel fölényben játszott, középpályásai jobb­nál jobb labdákkal küldték támadásba a csatárokat. Fél óra elteltével Gergely tört előre, a 16-os előtt azonban a kifutó Kun elgáncsolta. A szabadrúgást Postás elsietve a sorfalba rúgta. A 40. perc­ben'Postás szögletről hátra­Nemzetközi férfi kosárlabdatorna Magyarország nyerte a Tisza Kupát Egyöntetű volt a vélemény, hogy a szolnoki közönség buzdítása nélkül a magyar válogatott nem nyerte volna meg a Tisza Kupát Nem túlzás ez a megállapítás, ezt igazolta már szombaton, a románok elleni mérkőzés is. Ezt megelőzően meglepe­tés lógott a levegőben, mert a Kuba—Ausztria összecsa­pás első félidejében állan­dóan szomszédaink vezettek. Mindent elsöprő biztatás Szűcs Kuba ellen a magyar csapat legjobbja volt A II. félidőben kidombo­rodott a kubaiak nagyobb tu­dása és úgy győztek, ahogy akartak. Aztán következett a hosszabbítással végződő nagy csata. A legutóbbi torna­győztes románok ellen a ma­gyarok kezdtek jobban, egy ideig vezettek, de sokat hi­báztak, és ellenfelük jelen­tős előnnyel elhúzott. Szünet után nagy hajrát vágott ki válogatottunk;, a 1L percben egyenlített, s ettől kezdve teljesen nyílt volt a mérkő­zés. A befejezés előtt fél perccel sikerült ismét egyen­líteni, és ötperces hosszabbí­tás következett. A közönség csarnokot, repesztő biztatása mellett a magyarok fergete­ges rohamokat vezetve meg­fordították a mérkőzés állá­sát és győztek. Vasárnap ismét nagy volt az érdeklődés; a szombatihoz hasonlóan, mintegy 1000 né­ző foglalt helyet a lelátókon. Scott az „emeleten”, mögötte Martinto (8), hátrább Herrera Vonzó .volt a televízió köz­vetítése is. A románok biz­tosan, de a vártnál szoro­sabb eredménnyel győztek Ausztria ellen. És jött a so­káig felejthetetlen Magyar- ország—Kuba döntő. A 10. percig a magyar válogatott vezetett. Feszült volt a han­gulat, a kubai edző ellen két technikai büntetőt is ítéltek. A mieink a 210 centiméter magas Moralest nem tudták lefogni, kimaradtak a hely­zetek. néhány labdát eladtak, s a félidő kubai vezetéssel zárult, Szünet után egyenlítettünk, majd a 4. perc végén Mor­gen tét kipontozták: 62:70-ne alakult az eredmény. 70:70- nél sikerült egyenlíteni, s in­nen nagy dobóverseny ala­kult ki, de egyik csapat sem tudott előnyt szerezni. A 19. perc után Morales is meg­kapta az ötödik személyit. Recska két büntetőt értéke­sített és 91:90-re vezettünk. Nagy tumultussal és magyar győzelemmel végződött a ta­lálkozó. Eredmények. Szombat: Kuba—Ausztria 80:55 (28:29). V.: Opreda (román). Horváth (magyar). Magyarország— Románia 109:104 (45:57, 97: 97). V.: dr. Sinzinger (oszt­rák), Szécsi (magyar). Va­sárnap: Románia—Ausztria 87:82 (52:37). V.: Cziffra, Kar­ner (mindkettő magyar). Ma­gyarország—Kuba 91:90 (46: 49). V.: Opreda, dr. Sinzin­rfQJ’ A III. Tisza Kupa nemzet­közi férfi kosárlabdatorna végeredménye: 1. Magyaror­szág 6. 2. Kuba 5. 3. Romá­nia 4. 4. Ausztria 3 ponttal. Különdíjat is adtak. A győztes csanat edzőjének já­rót a rgagyar Ránky Mátyás kapta. A legtöbb pontot (69) az osztrák Haselbach szerez­te. a legsportszerűbb csapat Románia volt. míg a közön­ség díját a kubai Herrerának ítélték. Fotó; Tarpai adott labdáját Rostás 25 mé­terről félmagasan szúrta rá, de Kun nagyszerű érzékkel hárított. Szünet után tíz perc eltel­tével Lukácsi labdájával Postás iramodott meg a bal oldalon, jó cselekkel a sal­gótarjáni 16-os sarkáig ju­tott, majd jobbra tálalt Ros­tás elé, aki egy igazítás után nyolc méterről jobbal lapo­san a hálóba bombázott, 2:0. A vendégek is eljutottak a Lehel kapujához: Mohácsi kétszer is szabadrúgásból veszélyeztetett, de László résen volt. A másik oldalon Rostás lőtt magasan fölé egy szabadrúgást, majd a vendégek az oldalhálót talál­ták el. Mintegy fél óra el­teltével Lakatos szerelte Kajdit, Lukácsit indította, aki villámgyorsan előretört, aztán a kiugró Párái elé nyeste a labdát, aki lerázta védőjét, és öt méterről a ka­puba vágta a labdát, 3:0. Né­hány perc múlva Rostás éles, lapos lövésébe Fejes tette bele a lábát, de a lab­da hajszállal elkerülte a ka­put, miként Bukhár lövése Párái a Lehel—STC mérkőzésen Kun hálójába talált. Az öröm jogos Fotó: N. Zs. ezt követően. Aztán Gergely nagyszerű cselek után Sebes­tyén elé tálalt, akinek ballá­bas, közeli lövését hárította Kun. A Lehel szervezett véde­kezéssel, régen látott közép­pályás teljesítményekkel és gyors, sokmozgásos csatárjá­tékkal biztos győzelmet ara­tott a gyenge napot kifogó vendégek ellenében. Sárga­lap: Kovács (STC). Jó: Pos­tás (a mezőny legjobbja), Rostás, Gergely, Lakatos, ill. Vágó, Cséki, B. Kovács. — hotter — Gyulai SE— Mezőtúri Honvéd 1:0 (0:0) Mezőtúr, 2000 n., v.: Koszó. Gyula: Szilágyi — Lukovicz- ki, Plástyik, Cseh, Otott — Zámbori, Csathó (Frideri- kusz a 73. percben), Cser­háti — Tóth, Molnár, Vágó. Edző: Szűcs Mihály. M. Hon­véd: Boros — Szilágyi, Dá­vid (Máté a 75. percben), Csorba, Talapa — Silye, Czikora, Oláh — Homonnai (Fritz az 57. percben), Mar- tinkovics, Benyó. Edző: Ben- csik Gyula. A 18. percben Oláh nagy lövését védte Szilágyi, öt perc múlva Cserháti a felső kapufát találta telibe. A 30. percben Martinkovics veszé­lyes fejesét tette ártalmat­lanná a gyulai kapus. A 40. percben Oláh átadását Szi­lágyi nagy erővel fejelte, ám a labda elzúgott a jobb ka­pufa mellett. A 46. percben a mérkőzés legnagyobb hely­zete maradt ki: a vendég ka­pu előtt Benyó és Oláh hoz­ták helyzetbe Homonnait, de a szélső az üres kapu mellé gurított két méterről. Az 57. percben megszerezte a veze­tést a vendégcsapat. Szöglet­rúgás után Csathó élesen fe­jelt a jobb alsó sarokba, 1:0. Tíz perc után Benyó fejese zúgott el a bal kapufa mel­lett. A látottak alapján a dön­tetlen igazságosabb lett vol­na, bár mindkét csapatnak adódott helyzete, de ezek egy kivételével kimaradtak. A Honvéd kapujában Boros­nak nem túl sok dolga volt, a gólnál balszerencséje volt. A négy hátvédnek több eset­ben meggyűlt a baja a rend­kívül erőszakos gyulai csa­tárokkal. A középpályások rengeteget futottak, hol elől, hol hátul segítettek. Oláh gyorsasága jól érvényesült ezen a találkozón. A csatá­roknak nehéz dolguk volt, az időnként tisztátalanul küzdő gyulai védőkkel szem­ben. A vendégcsapat leg­jobbjai Szilágyi, Plástyik, Otott, Cserháti és Tóth vol­tak. — sindel — Gyöngyös— Karcag 2:0 (0:0) Gyöngyös, 2800 n., v.: Ki­rály. Gyöngyöse Kovács — Szalai, Bársony, Budai, Nagy Gy. — Rojik, Jakab, Tóth F. — Fischli, Gombos, Vágó. Edző: Péczeli Szabolcs. Karcag: Kocsis — Debrecze- ni, Tüdős, Halász, Varga — Szabó II., Sándor, Kemenes (Hernádi a 62. percben) — Tassi, Erdei, Antal. Mb. ed­ző: Kézi András. Kezdés után az első táma­dást a házigazdák vezették, azonban a 2. percben szög­letből a KSE veszélyeztetett. A beívelt labda a felső léc érintésével a gólvonalra esett, de a védők hárítottak. Újabb karcagi kísérlet során Kovács kapus szögletre men­tett. A 14. percben Tóth ívelt kapu elé, Jakab közeli feje­sét Kocsis szögletre tornáz­ta. a beívelést ugyanő a me­zőnybe öklözte. Szorongatott a Gyöngyös. Tóth lövésszerű beadása a kapu előtt suhant el. de társai lekésték a lehe­tőséget. A 35. percben Szabó II.. a 37. percben Bársony kapott sárgalapot. A félidő utolsó percei váltakozó kez­deményezésekkel teltek. Fordulás után már az első percben megszerezte a veze­tést a hazai csapat. Jakab jobb oldali beadását Szalai Fischli elé talpalta, aki 17 méterről egyből a kapu bal oldalába lőtte a labdát, 1:0. A gól megzavarta a karca­giakat, a hazaiakat viszont felhozta. A 80. percben karcagi sza­badrúgás nyomán a kapu elé ívelődött a labda, a kapus alászaladt, de a KSE nem tudta kihasználni a kínálko­zó lehetőséget. A 84. perc­ben Kocsis beadást várva ki­lépett, s Jakab lövése a há­lóban kötött ki, 2:0. Három perccel a befejezés előtt Tóth szabadrúgását a karcagi vé­dők elnézték, de a meglepett gyöngyösi csatárok is kés­tek. Hazai fölény jegyében ért véget a találkozó. A karcagi csapatban Her- bály két sárgalap, Petró sé­rülés miatt nem játszhatott, s a szintén sérüléssel bajló­dó Hernádi Gy. is csak cse­reként állhatott be. A meg­változott összetételű együttes az első félidőben odaadó, csupaszív játékkal, néhány ügyes megoldással nyílttá tudta tenni a mérkőzést, for­dulás után a hirtelen beka­pott gólt- követően minden megváltozott. A kapuban Kocsis magabiztosan védett, a második gólnál becsapó-; dott. A védelem tagjaira igen nagy teher nehezedett, őket lehet inkább elismerés­sel illetni. Szabó II. és Antal harcosan, nagy területen ját­szott, de a második félidő­ben el-eltűntek. 'A többiek még hamarabb elfáradtak. A gyöngyösiek első félidei játékával nem volt elégedett a közönségük, de a második 45 percben már ízelítőt ad­tak tudásukból. Közülük Ja­kab. Szalai, Tóith és Budai játéka emelkedett ki. — szöllősi — Nagybátony — Szolnoki MÁV MTE 4:0 (1:0) Nagybátony, 1200 n., v.: Kuti Nagybátony: Palchuber — Berták, Antal, Orosz J., Tamás — Dóra, Bocsi, Orosz L. — Kiss Gy., Szoó, Loch. Edző: Dávid Róbert. SZMÄV MTE: Bartos — Porhanda, Barna (Selyem a 46. perc­ben), Tóth, Sebők — Baran, Hegedűs, Földesi — László, Batári, Nász. Edző: Géléi Jó­zsef. Az első tíz perc határozot­tan a hazaiaké volt, támad­tak, a- vendégek védekezésre szorultak. Nem csoda: .elől csak két játékosuk tartózko­dott. A 10. percben egy bal oldalról beívelt labdát Pal­chuber kiejtett. László köze­li fejesét Antal a gólvonal­ról vágta ki a mezőnybe. Két perc múlva Dóra beadását Bocsi megtoldotta, a közé­pen kiugró Szoó öt méter­ről a jobb alsó sarokba gu­rított. 1:0. A második félidő 20. per­cében Szoó indította Lochot, aki nyolc méterről a kapus­ba lőtt. Egy perc múlva Kiss, Loch és Bocsi nagy helyzetben az ötösön egy­mást zavarták... Az 57. percben egy kapu előtti tu­multus közepette a szemfü-. les Szoó a kifutó Bartos mel­lett közelről bombagólt lőtt a hosszú sarokba, 2:0. Dóra „életveszélyes” hazaadását Palchuber tisztázta. A 72. percben a kitörő Lochot Tóth a büntetőterületen belül fel­vágta. A megítélt 11-est Orosz János a jobb alsó sa­rokba lőtte, 3:0. A Szolnok elkeseredett rohamokat in­dított a szépítő gól megszer­zéséért, Palchubemek két­szer is akadt védenivalója. Az ellenakciónál Orosz J. veszélyeztette a MÁV MTE kapuját. A 80. percben Dóra indította a jobb szélen tar­tózkodó Kisst, beadását Bo­csi nyolc méterről fejelte a rosszul kiinduló Bartos ka­pujába, 4:0. Az első tíz percben a bá­nyászcsapat határozott fö­lényben játszott. A gólt kö­vetően feljött a Szolnok, de lényegében véve teljesítmé­nye csak a mezőnyben ja­vult. A második félidőben — noha a vendégek is nagyobb iramot diktáltak — a ferge­teges nagybátonyi rohamok újabb gólokat és fölényes győzelmet eredményeztek. A gólkülönbség a vendégekre nézve' hízelgő .. . Végered­ményben a hazai közönség most nem csalódhatott, mert végig izgalmakban bővelke­dő. nagy iramú és sportsze­rű küzdelmet láthatott. A hazai együttes valamennyi tagia kitűnő teljesítményt nyújtott.- kiss —1