Szolnok Megyei Néplap, 1980. november (31. évfolyam, 257-281. szám)

1980-11-18 / 270. szám

1980. november 18. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 SPORT O SPORT O SPORT Langyosan nem jó! Sajnos, emlékszünk, lát­tuk a moszkvai olimpián kézilabda-válogatottunk kínos vergődését, méltat­lan magamegadását. A sportágat valamelyest is ■figyelemmel kísérő laikus is láthatta: ez a gárda minden tekintetben felké­születlen, f elkészítetten erre a versenyre. Az olimpia után nem volt vihar, nem követel­ték senkinek a fejét (leg­alábbis nyilvánosan nem): igaz, végül is pontot érő helyezést értek el a női kézilabdások, persze nem olyat, amilyet vártak, vár­tunk. Tekintsük az egé­szet kisiklásnak, a helye­zés mégiscsak helyezés — a víz langyosan is jó? A csapat tagjai szerint — amint azt egy közlemény­ből megtudhattuk — a válogatottat irányító ed­ző a felelős a sikertelen­ségért, az edző pedig — mosolyt fakasztó igyeke­zettel — a sajtót próbál­ta felelőssé tenni: mert­hogy az a nagy várako­zás meg az esélyesség ter­he és így tovább. És most néhány napja Csík János, a világ má­sodik legjobb klubcsapa­taként jegyzett, a hazai mezőnyben egyeduralko­dó, a válogatott gerincét adó Vasas mestere beje­lentette: elég volt, nem folytatja tovább a csapat edzését. Ifjúsági hetila­punkban közzétett nyilat­kozatában így fogalmaz: „Kibékíthetetlen ellentét alakult ki a Vasas és a válogatott csapat között. Amit a Vasasban nem engedtek meg a lányok­nak, azt magasabb szin­ten, a válogatottban meg lehet csinálni. Dohányzás­ra, edzés alatti napozás­ra és más lezserkedések­re gondolok.” Sajátságos képlet: a vá­logatottban folyó munka erkölcsileg, szakmailag kevesebbet ér, mint a klubban végzett. (Az utóbb látott mérkőzések* ezt igazolták.) Az imigyen (vagy másképp) „előállí­tott” langyos vízben időt­len időkig el lehet lubic­kolni. Vannak persze, akik sportemberi tulajdonsá­gaik miatt nem tűrhetik a langyosságot, ami a pá­lyák környékén tényleg nem a legmegfelelőbb hő­mérséklet. Ez legföljebb félsikerekhez elég, a játé­kost, a közönséget kielé­gítő sikerek forróbb hő­mérsékleten kovácsolha­tok csak. Csík János le­vonta a következtetést: fölhagy egy időre az ed- zösködéssel. Elhatározása, emberileg bármennyire érthető, mégis csak meg­döbbentő: „önkéntes szám­űzetése” újabb figyelmez­tetés egy sikersportág ha­nyatlására. — S7.j — Kézilabda A kunhegyesi férfiak az NB ll-ben November 11—22-én Fonyódon a Ferencvá­rosi Vasutas, a Nyír­egyházi Vasutas, a Komáromi Olajmunkás cs a Kunhegyesi ESE férfi kézilabda-csapata körmérkőzésen döntöt­te el, hogy melyik az a kettő, amelyik 1981- ben az NB ll-ben szere­pelhet. A kunh egyesiek eredményei: Kunhegyes—Ferencvárosi VSC 27:20. Az első mérkőzés volt, ennek megfelelően ide­ges. kapkodó játék alakult ki. A Kunhegyes a végén jobban összpontosított. Kunhegyes—Nyíregyháza- 2:5:26. Az ott lévő szakembe­rek szerint is a torna leg­színvonalasabb mérkőzése volt. Kunhegyes az 54. perc­ig 2—3 góllal vezetett, na­gyon fegyelmezett, jó játék­kal. Ekkor egy kihagyott 7 méteres megzavarta a csa­pat játékát, és hat perc alatt elúszott a várt siker. Kunhegyes—Komárom 39:30. Egy pillanatig sem volt kétséges az eredmény, a két csapat nem egy súlycso­portba tartozott. Végered­mény: 1. Nyíregyháza 6, 2. Kunhegyes 4, 3. Ferencváros 2, 4. Komárom 0 ponttal. A csapat tagjai, akik ki­harcolták az NB II-be ju­tást, zárójelben a dobott gó­lok száma: Tar, Lőrinc (12), Vass (19), Cseh S. (9), Gál A. (5). Bordás (12). Cseh I. (3), Gál J. (2). Nagy (3), Antal (22). Túri (2), Ludvigh. Edző: Cseh Zoltán. Kunhegyes az osztályozón a legszínvonalasabb támadó­játékot mutatta a négy csa­pat közül. Ha a védekezésén javít, lehiggad, jövőre kelle­mes meglepetéseket szerez­het az NB II-ben. —gor/.ás — Kosárlabda Macska-egér harcok NB II. Férfi; Alföldi Olaj­bányász—Kecskeméti MFSC 110:40 (52:12). Kecskemét, városi sportcsarnok, v.: Mus­tos. Alföldi Olajbányász: Mi- kóla (4), Kiss (20), Molnár G. (29), Tóth I. Z. (19), Maj- zik (10), Szalay (8), Farkas (2), Kékesi (6), Molnár A. (2), Zádori (10). Edző: Acsay Attila. Jól kezdett a szolno­ki csapat, a 9. percben 20:0 volt az eredmény. A hazai főiskolások az első játék­rész közepén érték el az el­ső duplájukat, és az ered­mény 34:3-ra alakult. Végig alárendelt szerepet játszott a kecskeméti együttes, így színvonalas játék. nem ala­kulhatott ki. az eredmény híven tükrözi a tudásbeli kü­lönbséget. Női: Törökszentmiklósi SE—Olefin SC 98:51 (44:29). Törökszentmiklós, 100 n„ v.: Káplár, Nemes. TSE: Bajusz (8), Bozsó (26), Matúzné (10), Vargáné (6), Salsi (2), csere: Szatmári (6), Tóth (3), Ács (3), Szöllősi (3), Takács (31). Edző: Papp Ferenc. A TSE jó játékkal biztosan nyert a szerény képességű Olefin SC ellen. A játékvezetők kifo­gástalanul vezették a mérkő­zést. Jó: Bozsó, Bajusz, Ta­kács, Vargáné. A megye négy csapata egy (!) gólt rúgott és egy pontot szerzett LABDARÚGÓ NB II Szolnoki MÁV MTE— Hajdúböszörmény 1:1 (1:0) Szolnok, tiszaligeti stadion, 600 n., v.: Huták. SZMÁV MTE: Bartos — Porhanda, Sebők, Baran, Csontos (Tóth a szünetben) — László, Föl­dest, Barna — Kántor (Szabó a 79. percben). Szatmári, Nász. Edző: Géléi József. H. Bocskai: Lovas — Nagy, lá­pok, Kiss, Kapusi — Burai, Pajkos, Andorkó — Molnár (Váczi a 63. percben), Va- szilkó. Bezzegh. Edző: Kom- lóssy Imre. Zászlócserével. MÁV MTE bizakodással és Szolnokon alighanem negatív nézőcsúcs előtt kezdődött a mérkőzés. Az első négy percben Bar­perc múlva Bezzegh ismételt a másik kapu előtt. A 61. percben a Bocskai védőinek gyermeteg hibájából Nász szerezte meg a labdát á jobb oldalon, befelé cselezett, majd az üres kapura emelt. A gólvonalon álló Nagy ki­ütötte a labdát. 11-es! Föl- desi a bal sarok felé lőtte a büntetőt, Lovas azonban nagyszerű reflexszel kiütötte a labdát Aztán jött a válasz. Vaszilkó keverte meg az ál­mos szolnoki védelmet, mi­közben Tóth a 16-oson belül buktatta. Ez is 11-es! Váczi laposan a jobb sarokba he­lyezte a labdát. 1:1. lőtt. A 66. percben Martin- kövics átadását Fodor lőtte mellé. A 75. percben Tóth kapu elé lőtte a labdát, Mar- tinkovics fejese alig kerülte el a bal felső sarkot. A 80. percben a mérkőzés legna­gyobb helyzete maradt ki a gyöngyösi kapu előtt. Ide- oda pattogott a labda, mi­közben Martinkovicsot ellök­ték a 16-oson belül. A labda az egyik védőről a hálóba tartott, ám a gólvonal előtt megállt a sárban, és a védők felszabadítottak. A 83. perc­ben Martinkovicsot nem ép­pen tiszta eszközökkel ..tet­ték fűre” a 16-oson belül. Két perc múlva egy előrevá­gott labdára Fischl és Dávid rajtolt. A védő elrúgta a lab­dát. a csatár elesett, és a játékvezető a 16-oson kívül­ről szabadrúgást ítélt. Gom­bos végezte el, és jól eltalált lövése a rosszul helyezkedő Ulbert fölött a jobb felső sa­rokban kötött ki, 1:0. A hát­ralevő időben nagy erőfeszí­téseket tett a Honvéd az egyenlítésért, ám erre már rövid volt az idő. Megismétlődött a két évvel ezelőtti eredmény: ezúttal is többet kezdeményezett a Honvéd, helyzete is jóval több volt, mint ellenfelének, ám ezek kimaradtak, és vé­gül egy szerencsésnek mond­ható szabadrúgás góllal győ­zött a jó csapatjátékot nyújtó lelkes Gyöngyös. Jó: Kovács, Bársony. Nagy, Pörögi, Goifn- bos, ill. Mohácsi, Oláh, Czi- kora, Tóth. — sindel — H. PappJ. SE—Lehel SC 1:0 (1:0) na akár négy gólt is szerez­hetett volna. Aztán feljött a Bocskai és saját térfelére szorította ellenfelét. A MÁV MTE nem tudott kibontakoz­ni. A 10. percben Barna be­adását Földesi kapu mellé juttatta, két perc múlva Föl­desi átadását Nász a kapusba rúgta, a 16. percben Baran mellé lőtt. Három perccel ké­sőbb Szatmári fölé fejelt, az­tán a 22. percben százszáza­lékos helyzet maradt ki: Kántor beadását Nász két(!) méterről az üres kapu fölé vágta. A 26. percben Barna beadását Lovas Kántorra ütötte, de a labda az üres kapu mellé pattant. A sok rövid,passzos szolnoki átadás lassította a játékot, de a MÁV MTE játékosai ezt erőltették. A 36. percben Ba­ran 30 méteres szabadrúgását Lovas kiejtette, majd a vé­dők felszabadítottak. A 30. percben Lipők remekül hú­zott el a jobb oldalon, be­adását Molnár óriási hely­zetben kapu fölé fejelte. A 44. percben a Bocskai védői­nek hibája után Nász kapott labdát, és beadását Földesi közelről a kapu bal oldalába fejelte. 1:0. Szünet után Lipők hús/mé- teres szabadnisíását Bartos védte. Az 51. percben Barna jó helyzetben mellé lőtt. hat Mezőtúr. 1500 n.. v.: Hart­mann. Gyöngyös: Kovács — Szalay (Ulmann az 55. perc­ben). Bársony, Budai, Nagy — Rojik, Tóth, Pörögi —■ Gombos. Fischl. Vágó. Ed­ző: Péczely Szabolcs. M. Honvéd: Ulbert — Herédi, Dávid. Pribék, Mohácsi — Silye (Homonnai a 67. perc­ben), Czikora, Oláh — Fo­dor, Mártinkonics, Tóth. Ed­ző: Bencsik Gyula. Az első negyedórában há­rom helyzetet teremtettek a hazai csatárok a gyöngyösi kapu előtt. A 21. percben Szalay szabadrúgása okozott izgalmat a hazaiaknál. Vál­tozatos. jó volt a játék, a színvonalra sem lehetett pa­Mindenki értetlenül nézte a MÁV MTE kényelmes, el­gondolás nélküli, csapkodó, alacsony színvonalon mozgó játékát. A 72. percben Baran fejese Nagyról pattant visz- sza, majd Nász a 16-os mel­lől az „égbe” lőtt egy sza­badrúgást, később Huták is besegített a szolnokiaknak, többször is tévesen állította meg lest jelezvén a Bocskai támadóit. A 80. percben Ka­pusi a gólvonalról vágtaszög- letre Nász kapuba tartó lab­dáját. A beívelt labda a gól­vonal előtt gurult végig, csaknem a másik oldalig .,. Belelendült a Bocskai is. sze­rény képességeiből telhetőén támadott, egyáltalán nem játszott alárendelt szerepet, A 86. percben Vaszilkó meg­szerezhette volna a győztes gólt is, de fölé lőtt. Egy perc múlva Barna beadását Föl- d.esi a léc fölé fejelte, a 89. percben Nász fejesét a gól­vonalon álló Nagy vágta ki a mezőnybe. Utána a szélső a földön maradt, és sérülten támogatták az öltözőbe. A szögletarány 13:1 (8:0) a MÁV MTE javára. Ezen a mérkőzésen a Szol­noki MÁV MTE játékosainak a teljesítményét nem lehet minősíteni. (pi) nasz. A 28. percben Fodor célozta meg Kovács kapuját, a labda azonban elzúgott a léc mellett, A 40. percben Pribék lövése kerülte el a kaput. A 45. percben Cziko­ra. Fodor, Martinkovics össz- játék után ismét kimaradt egy hazai helyzet. A második félidő Honvéd­rohamokkal kezdődött, és két­szer is vezetést szerezhetett volna a hazai csapat. Táma­dott a Honvéd. Gyöngyös nem a legtisztább eszközök kel állította meg a hazai csa­pat játékosait. Tehette'- mert a játékvezető igen el­néző volt, A 62. percben Pö­rögi kavarta meg a hazai védelmet, ám gyatrán mellé Hejőcsaba, 400 n., v.: Kó- ródi. Papp J. SE: Gulyás — Dálnoki, Földházi, Babcsán, Makszin — Czékmán, Kapus, Bodolai — Tóth Z. (Tokár a 46. percben), Palkovics, Far­kas (Andirkó a 70. percben). Edző: Vágó György. Lehel SC: László — Gergely, Fé­nyes, Fejes, Czigány — Ros­tás (Pozsgai a 74. percben), Lukácsi, Szívós — Sebes­tyén (Török a 60. percben), Sárközi, Bacher. Edző: Kó- czián Antal. Kellemes, napsütéses idő­ben, mély talajú, síkos pá­lyán kezdődött a találkozó. A 2. percben Bacher kecsegte­tő helyzetben az old,alhálóba lőtte a labdát, majd Sárközi a 16-os sarkáról lőtt szabad­rúgását védte Gulyás. Foko­zatosan feljött a Honvéd, és átvette a játék irányítását. Előbb Palkovics lövését tol­ta szögletre László, a beívelt szögletet Tóth fejelte ka­pura, László azonban bra­vúrral hárította a fejest. A 35. percben megszerezte a vezetést a H. Papp J. SE. Farkas a bal oldalon húzott el, majd középre ívelte a labdát, Fényes röviden fe­Debrecen, 1000 n., Si­mon J. D. Kinizsi: Kiss — Vajda, Takács, Puskás, Tóth I. — Tőzsér, Tóth £.. Ka- csur (Kelemen a 81. percben) — Tóth F. (Szabó a szünet­ben), Bodonyi, Orenstein. Ed­ző: Molnár János. Karcag: Szabó 1. (Kocsis a szünetben), — Debreczeni, Sándor, Ha­lász (Tüdős a szünetben). Varga 1. — Hernádi. Szabó II. , Antal — Tassi, Varga II.. Herbály. Edző: Dóka Já­nos. A Kinizsi hamar lelohasz- totta a karcagi reményeket. Az. 5. percben szögletből Tóth csavarta kapu elé a labdát, s a jó ütemben felugró Tő- zsér a hálóba fejelt, 1:0. (Nagy védelmi és kapushiba.) A 13. percben a KSE jutott szabadrúgáshoz. A védők fel­szabadítottak, s az ellenak­cióból sakk-matt helyzetben az elvetődő Szabó I. lábáról pattant ki a gólba tartó lab­da. A 22. percben Szabó II. 22 méteres szabadrúgása a kapu fölé szállt. Egy Derccel később Tassi—Varga II. ado­gatás után utóbbi a 16-os sarkáról a túlsó oldalra iveit, de Herbály nagy helyzetben rosszul találta el a labdát. A 28. percben Sándor a ka­putól mintegy 30 méterre lyukat rúgott, az elcsípett labdát Orenstein kapta és közelről a bal sarokba lőtt. 2:0. A 33. percben Tőzsér les- gyanús helyzetben kiugrott, de Szabó Il-be lőtte a lab­dát. A 40. percben Varga II. —Herbály—Szabó II. akció végén az utóbbi a kapus ke­zébe lőtt. Szünet után a karcagiak is vezettek néhány lendületes jelte ki. és Czékmán lövése a kapufáról vágódott a hálóba, 1:0. Négy perccel később Czékmán átadását Farkas az ötösről rúgta mellé. Az utol­só percekben a Lehel kezde­ményezett többet, a 43. perc­ben például Sárközi átadását Lukácsi fölé lőtte. Szünet után a csereként beállt Tokár okozott kelle­metlenséget a Lehel védői­nek. Az 52., majd az 57. perc­ben nagy lövéseit védte bra­vúrral László. A 60. percben Farkas húszméteres lövése centiméterekkel kerülte el a Lehel kapuját. A 68. percben Sárközi szögletrúgását Ros- 1ás kapásból lőtte mellé. Az utolsó negyedórában a hazai­ak az eredmény tartására törekedtek — sikeresen. Közepes iramú és színvo­nalú mérkőzésen a Lehel immár ismét egygólos vere­séget szenvedett az ötödik idegenbeli mérkőzésén. A kapuban László jól védett, míg a mezőnyben Fejes, Ros­tás és Sárközi játéka emel­kedett ki. A hazaiaknál Föld­házi. Kapus és Palkovics ját­szott jól. — lászló — támadást, de a Kinizsi-védők visszaverték őket. Az 53. percben a széteső karcagi védők közt Tóth kiugrott, tá­voli. erős lövése Kocsisról kipattant, s a berobbanó Orenstein nem hibázott, 3:0. Az 58, percben ismét Orens­tein veszélyeztetett, a 16-oson belül az eléje futó Kocsis mellett a hosszú sarokra per- djtett, s a befutó Sándor szögletre mentett. A 65. perc­ben Hernádi—Varga II.— Herbály volt a labda útja, Herbály a kapu közelében Tassi elé tálalt, aki az ötös sarkáról a léc mellé lőtt. A 69. percben a debreceni Sza­bó sarokra tartó lövését Ko­csis elvetődve szögletre tolta. A 80. percben a Kinizsi-vé­dők mellett Varga II. egye­dül törhetett kapura, de mi­re a 16-osra ért, a védők is érkeztek, s lövése a kapu fölé szállt. A 82. percben Kle­men beadását Bodonyi Ko­csis keze közt fejelte a há­lóba. 4:0. Ügy látszik, a karcagi csa­pat „leszálló ágban” van. A lendületes Kinizsi-csatárok­kal a védők nem tudtak mit kezdeni. A szétzilált védősor mögött a kapusok is elbi­zonytalanodtak, s nem egy gól nagy kapushibából esett. A középpályán Szabó II. ren­geteget dolgozott, de nem ta­lált partnerekre. A csatársor, körülményesen, erőtlenül próbálkozott, ennek megfele­lően eredmény nélkül. A Ki­nizsi harcosabban, gyorsab­ban és jobb csapatjátékot fel­vonultatva játszott, a győ­zelem teljesen megérdemelt. — szöllősi — Gyöngyösi SE— Mezőtúri Honvéd 1:0 (0:0) Debreceni Kinizsi— Karcag 4:0 (2:0) Földesi fejese a Bocskai kapujába tart Fotó: Tarpai