Szolnok Megyei Néplap, 1980. június (31. évfolyam, 127-151. szám)

1980-06-03 / 128. szám

1980. Június 3. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 LABDARÚGÓ NB II Egy fejes — két pont Szolnoki MÁV MTE— Békéscsabai TASK 1:0 (0:0) Békéscsaba, 1000 n., v.: Pádár. SZMÁV MTE: Bartos — Kolláth, Sebők, Bencsik, Tóth — László, Porhanda — Szat­mári, Lódi (Csontos a 70. percben), Zakar, Földesi (Nász a 83. percben). Edző: Himer István. BTASK: Oláh — Haj­dú, Nemes (Bertalan a 28. percben), Alberti, Lukoviczi — Erős, Kovács, Nagy — Csernus, Somogyi (Jegyinák a 72. percben), Rózsa. Edző: Szita László. A találkozó előtt a hazaiak fogadkoztak: győzniük kell, számukra „nem eredmény” a döntetlen. Mindez a játék iramán nem látszott meg, hi­szen kimondott csendes me­derben csordogáltak az ese­mények, a TASK játszott némi mezőnyfölényben, de a gyengécske támadások rend­re megakadtak a szolnoki védelmen. A 10. percben László remek beadását Szat­mári fejelte kapura, és Oláh óriási bravúrral védett. A 17. pércben László lendü­letes elfutás után lőtt, és labdája a kapusról pattant ki. Mindinkább fellazult a hazai védelem, és a techni- kásabb piros-kékek a gyors csatárok révén több ízben kerültek helyzetbe, ám az egyéni vállalkozókedv elfo­gyott a 16-osnál. A második félidőben még nyilvánvalóbbá vált, hogy szinte klassziskülönbség van a két csapat között a szolno­kiak javára, ám ezt egyedül a MÁV MTE játékosai nem vették észre, továbbra sem próbálták „padlóra küldeni” képzetlen ellenfelüket. A 47. percben Szatmári beadását Zakar elvétette a kapu tor­kában, szerencséjére Pádár les címén megállította az ak­ciót. Három perc múlva Por­handa egyedül húzott kapu­ra, és lövésébe Oláh önfel- áldozóan belevetődött. Ez­után az „én sem bántalak, te se bánts” kompromisszum percei következtek. Elsősor­ban szögletekből és porutru- gósoklból kerülitek a kapuk elé a csatárok. A 74. perc­ben aztán Földesi szögletét Zakar az ötös sarkáról erő­teljes fejessel küldte a há­lóba, 1:0. Hajrázni kezdtek a békéscsabaiak, ám maguk sem hitték komolyan, hogy ezen a mérkőzésen pontot szerezhetnek. A gyenge békéscsabai gárdát saját pályáján leisko­lázta a MÁV MTE, ennek ellenére a magabiztosság, az önbizalom hiánya miatt so­káig kétséges volt a két pont sorsa. Ennyi helyzetet — főleg egy idegenbeli mérkő­zésen — csak a sereghajtó ellen lehet büntetlenül ki­hagyni. Ezúttal sem a csa­pat játéktudására, sem erőn­létére nem lehet panasz, mindössze az verte béklyóba a csatárok lábát, hogy tu­lajdonképpen maguk sem tudják, mire képesek. Bar­tos ezúttal is megbízható pontja volt az együttesnek, Kolláth nagyvonalú hátvéd­játéka mellett a támadáso­kat is segítette. Sebőknek okozott problémát a hazai csatárok „megfékezése”. Ben­csik és Tóth játékára sem lehet panasz, László pedig a mezőny legjobbja volt. nagy területen játszott, ügyesen cselezett, lendülete­sen húzott kapura, ha ki­csit magabiztosabb, egyedül gólokat szerezhetett volna. Porhanda sokat dolgozott, helyzetbe is került, de el­szalasztottá azokat. Lódinak szemmel láthatóan’ tetszett, hogy nem kellett test-test ellen küzdenie, jól is ját­szott. Földesi is ügyesen osz­togatott, kár, hogy nem vál­lalkozott ő sem kapra tö­réssel. Zakar nagyon akart — gólt is szerzett, játéká­ról nem volt több feljegyez­ni való. A hazai csapat leg­jobbja Oláh volt, de Alberti és Erős is fel-felvillant időn­ként. — pb — Ez a fejes gólt ért! Zakar (9-es számmal) erőteljes fejessel küldte Földesi szöglete után a hálóba a labdát Mezőtúri Honvéd- Debreceni Universitas 1:1 (0:0) Debrecen, 3000 n., v.: Mézes. M. Honvéd: Boros — Herédi, Dávid, Pribék, Mohácsi — Fodor, Czikora, Cserhá­ti — Homonnai (Szilágyi a szünetben), Pápp II. (Herczeg a 75. percben), Kupcsok. Edző: Bencsik Gyula. DUSE: Me­ző — Szabolcsi, dr. Csapó, Luterán, Király — Pistár, (dr. Kiss az 56. percben), Pólyák, Lakatos — Balig, Mockó, Vé­kony (Fiedler a 87. percben). Edző: Nagykaposi Elemér. Az első negyedóra ese­ménye Kupcsok fejese. Papp II. lövése, illetve Maczkó bombája volt. A 16. percben Cserháti lövése a kapufáról pattant az alapvonalon túlra. Jó iramú, változatos volt a mérkőzés, mindkét kapu gyakran forgott veszélyben. A 48. percben Vékony kapta a Hatodát középen, a Honvéd védői nem támad­ták még, és a csatár mint­egy 14 méterről nagy gólt ragasztott a mezőtúri háló­ba, 1:0. A hazaiak vezetése nem törte le a vendégcsapa­tot, számos veszélyes táma­dást vezetett, s a 60. percben Herczeg indította Szilágyit a jobb oldalon, aki ügyes cse­lekkel a kapu elé verekedte magát, ám Király és Lute­rán közös erővel mentett. A 88. percben Herczeg meste­rien lőtte kapu elé a labdát, és Kupcsok nagy nyugalom­mal védhetetlenül fejelt a bal alsó sarokba, 1:1. Boros a Honvéd kapuját nagyon jól védte, a gólról nem tehetett. A négy védő közül Herédinek és Dávid­nak ment jobban a játék, ügyesen „harmonikáztak” a középpályások is; hol a tá­madókat, hol a védőket se­gítették, sikerrel. A csatá­rok sokat mozogtak, közülük Papp II. több helyzetet is elszalasztott. A csereként be. állt Herczeg rövid idő alatt is érdemeket szerzett az egyenlítésnél. A hazai csa­patból Mező, Király, dr. Csapó. Bállá és Vékony ját­szott jól. — sindel — Hódmezővásárhely-Lehel SC 3:1 (1:1) Táblázatok Labdarúgás NB I A 32. fordulóban, június 7.: Üjpesti Dózsa—Deb­recen, Dunaújváros—Tatabá­nya. MTK VM—MÁV Előre, Békéscsaba—Salgótarján. Vi­deoton—PMSC. Diósgyőr— Rába ETO. Ferencváros—Za- ■ laegerszeg. PVSK—Vasas, BP. Honvéd—Volán. NB II. Keleti csoport 1. Nyíregyh. 2. Szolnok 3. H, MSE 4. D^Univ. 5. Szabó SE (i. Ózd ?„iEger 8. Gyöngyös 9. K.-barc 10. MVSC 11. Papp SE 12. Szarvas 13. Debr. K. 14. Gyula 15. Asztalos 16. Lehel SC 17. B.-gvarm. 18. Orosh. 19. Olefin 20. BTASK 36 21 9 6 81-30 51 36 17 8 11 61-40 42 36 13 14 9 41-28 40 36 15 9 12 44-41 39 36 13 12 11 44-39 38 36 13 12 11 50-55 38 36 12 12 111 48-44 37 36 13 11 12 42-50 37 36 14 8 14 52-45 36 36 12 11 13 56-55 35 36 13 9 14 54-5'5 35 36 12 11 13 36-41 35 36 12 10 14 47-54 34 36 14 5 17 48-53 33 36 14 5 17 48-56 33 36 9 15 12 34-48 33 36 13 6 17 39-51 32 36 10 11 15 41-52 31 36 12 7 17 36-50 31 36 11 8 17 33-43 30 E red mények: M VSC—Gyu- la 3:1 (3:0). Eger—H. Papp J. SE 0:0. Balassagyarmat— H. Asztalos SE 4:1 (2:1). Nyíregyháza—Gyöngyös 2:0 (0:0). Szarvas—D. Kinizsi 0:0, Orosháza—Olefin SC 2:1 (0:0), ózd—Kazincbarcika 1:1 (0:0). A 37. fordulóban júni­us 8: Szolnoki MÁV MTE—Eger, Szolnok 18, Lehel SC—Olefin SC Jászberény 18, Mezőtúri Honvéd—ózd Mezőtúr 18. Megyei bajnokság 1. Karcag 32 2. T.-miMós 32 3. J.-ároksz. 32 4. R.-falva 32 5. Cukorgyár 32 6. Jászklsér 32 7. Vegyim. 32 8. Tisza Cipő 32 9. Jb. Vasas 32 10. KuTE 32 11. Abádsz. 32 12. Szászberek 32 13. Besenyszög 32 14. Tú'rkeve 31 15. J.-jákóh. 32 16. Kunhegyes 32 17. Újszász 31 18. Tiszabura « 32 26 3 3 : 101-26 55 23 5 4 78-28 51 17 10 5 62-27 4* 19 6 7 63-30 44 17 5 10 64-45 39 16 6 10 52-46 38 13 10 9 64-40 36 13 10 9 '55-36 36 14 8 10 63-53 36 13 5 14 57-63* 31 8 10 14 38-5« 26 8 9 15 36-50 25 8 8 16 45-66 24 9 6 16 45-72 24 6 10 15 37-63 22 7 7 18 50-75 21 3 7 21 19-81 13 3 3 26 29-99 9 A 33. fordulóban, júni­us 8: Üjszász—Tiszabura, Tisza Cipő—Besenyszög, Törökszentmiklós— Szászberek, Jászárok- szállás—Szolnoki Vegyi­művek, Karcag—Kunhe­gyes, Kunszentmárton— Jászjákóhalma, Szolnoki Cukorgyár—Jászkisér, Rákóczifalva—Abádsza- lók, Túrkeve—Jb. Vasas. A totó 22. heti 1 eredményei l. Bp. Spartacus—Csepel 0-4 2 2. Vác—Ben\SE 3-2 1 3. BVSC—Kossuth KFSE 1-0 1 4. BTASK—Szolnok 0-1 2 5. Ózd—Kazincbarcika 1-1 X 6. Soproni SE—MÁV DAC 2-1 1 7. Atalanta—Sampdoria 1-1 X 8. Bari—Palermo 1-1 X 9. Cesena—Como 2-0 1 10. Genoa—Pisa 1-1 X 11. Sambened.—Lanerossi 0-1 2 12. Taranto—Bréscia 0-0 X 13. Ternana—Matera 2-0 1 +i 14. Verona—Spal 0-2 2 I^TORT^^ORira^aRT Kísérleti győzelem Törőcsik góljai, Nyila­si fejesei élményszámba mentek, jó iramú, izgal­mas, időnként színvona­las mérkőzésen legyőztük a nemzetközileg is jegy­zett, bár mostanában nem különösebben eredmé­nyes skót nemzeti tizen­egyet. Szurkolók, szak­emberek elégedetten summázhatták a mérkő­zésen látottakat, s ami igaz, igaz: nagyon rá­fért labdarúgó sportunk­ra a szombat esti siker. Ami persze nem feledtet­heti el, mi minden tör­tént labdarúgásunkkal a nemzetközi porondon az elmúlt egy-két esztendő­ben, vagy akár csak a közelmúlt hónapokban. A tények ismertek: a válo­gatottban bevetésre ke­rült szinte minden vala­mit is mutató futballis­tánk, az úgynevezett kí­sérleti csapatot újabb kí­sérleti csapat követte. Közben vesztettünk, ki­estünk. rosszul, lélekte- lenül vagy lelkesen, de eredménytelenül játszot­tunk és így tovább. Mészöly Kálmán a vá­logatott újdonsült (kí­sérleti?) edzője — mit tehetett volna? — egy még újabb összetételű csapatot küldött a pályá­ra. Ahogy mondani szo­kás: ez a húzás bejött. Pedig ilyen sok egyesü­letből régen állt össze magyar válogatott. Nem kevesebb, mint kilenc klub adta a szombaton szerepelt csapatot. De ez­úttal nem láttunk resz­kető lábú, bizonytalan, önbizalomhiányban szen­vedő, akaratgyenge fut­ballistát a címeres mez­ben. Viszont láttunk né­hány fanatikust — s itt elsősorban a súlyos sé­rüléseik miatt többször elparentált Pásztort és Csongrádit kell említeni — az „elszánt”, jelzőt pe­dig minden játékosunk megérdemli. A szívóssá­gukról, küzdeni tudásuk­ról híres — sőt: hírhedt — skótokat ezekben a tu­lajdonságokban múlták felül elsősorban a mie­ink. Fikció, de talán nem érdektelen: vajon kifü­tyülte volna a közönség a nagy lelkesedéssel, aka­rással játszó magyar csa­patot, ha —netán kikap? Aligha. Csodák nincsenek: a győzelem ellenére is hosszan lehetne sorolni a szombat este látott csa­pat játékának hiányossá­gait, gyönge, csebezhető pontjait. Am az is vi­tathatatlan: ilyen szel­lemben, felfogásban és ilyen fegyelmezetten ját­szó magyar csapatot ré­gen láttunk. Ez a „kí­sérleti győzelem” — re­mélhetőleg — jó alap lesz a további csapat- építéshez. (— szabó —) VÍVÁS Banczik Zoltán I. osztályú minősítést szerzett Legyőzte dr. Fenyvesi Csabát is Szombaton a párbajtőrö­zők versenyével kezdődött meg á vívók felnőtt egyéni magyar bajnoksága. A Szol­noki MÁV MTE mindössze 16 éves versenyzője. Banczik Zoltán is az indulók között volt. A teljes hazai párbaj­tőrmezőnyben a szolnoki fiú nagyszerűen megáLLta helyét. Nem tisztelve a nagy neve­ket, a selejtezőkben legyőzte dr. Fenyvesi Csabát 5:l-re, a későbbi magyar bajnok Pe- thőt szintén 5:l-re, és köny- nyedén került a 32-es táblá­ra. Innen már világbajnoki, direkt kieséses rendszerben folytatták a bajnokságot. Banczik Zoltán nehéz ellen­felet kapott a tavalyi ma­gyar bajnok U. Dózsás Szé­kely személyében, aki 10:6-ra nyert. így Banczik a vigasz­ágra került. Itt első ellenfe­lét az OSC-s Kassait 10:8-ra, majd a válogatott csepeli Ta­kácsot 10:7-re. s az ugyan­csak csepeli Szomovot 10:9­re verte és ezzel már a 9—12. között volt. Ekkor nagy aka­dály következett. Pethő sze­mélyében, aki szintén a vi­gaszágon volt. A szolnoki fia­tal erejéből már többre nem futotta, 10:2 arányban alul­maradt a későbbi bajnokkal szemben, és búcsúzott a to­vábbi küzdelemtől. Eredmé­nye így is nagyszerű, hiszen a 9—12. helyért járó 14 baj­noki pont az I. osztályú mi­nősítést jelentette számára. Miskolcon a városi sport­csarnokban 15 egyesület 68 sportolója részvételével ren­dezte meg a DVTK vasárnap az Avas Kupa nemzetközi kard- és párbajtőrversenyt. Pástra lépett, a Szolnoki MÁV MTE kardvívója. Var­ga Károly is. aki a végig színvonalas verseny kilences döntőjében 5 győzelemmel a negyedik helyet szerezte meg.. — v i — Kézilabda Győztes gól az utolsó pillanatban! Hódmezővásárhely, 5000 n., v.: Divinyi. HM SE: Bugyik — Kántor, Lancsa, Bálint dr.. Magyar — Fehér, Feleki, Szenti (Zielbauer a 68. percben) — Nádasi (Simái a 64. percben), Pethő, Stark. Edző: Rozik Miklós. Lehel SC: Pes­ti — Bérezési, Kirchner, Lakatos, Török — Postás, Lukácsi, Fejes — Sebestyén, Váczi (Kiss a 70. percben), Bacher. Edző: Kóczián Antal. Hazai rohamokkal kezdő­dött a mérkőzés. Bálint dr. húszmétenes szabadrúgását Pesti a kapufára ütötte, a visszapattanó labdát Nádasi gólhelyzetben elvétette. Né­hány perc múlva Magyar gyorsan elvégzett szabadrú­gása után Fehér futott el a bal oldalon, beadását Szen­ti öt méterről perdítette a hálóba, 1:0. Lehel-ellentá­madás végén Bacher kereszt­labdájával Sebestyén lépett ki a védők közül, és tíz méterről a sarokba helyezett 1:1. Szünet után ismét a ha­zaiak veszélyeztettek, külö­nösen Bálint dir. és Pethő szer­zett meleg perceket a _ Lehel védőinek. Tíz perccel á mér­kőzés befejezése előtt Pethő bal oldali szöglete után ka­varodás támadt a Lehel ka­puja előtt, többen is elvé­tették a labdát, melyet vé­gül is Simái szinte a gólvo­nalról fejelt a hálóba, 2:1. Röviddel ezután Bacher durvaságért sárga lapot ka­pott. Pár perc múlva Stark 22 méterről nagy lövést kül­dött kapura, melyet Pesti magasra öklözött és a visz- szahulló labdát Pethő köz­vetlen közelről kapuba fe­jelte, 3:1. A Lehel az első félidőben, elfogadhatóan játszott, szü­net után viszont az ered­mény tartására törekedett, miközben számos hibát vé-_ tett. A kapuban Pesti bi­zonytalan volt, valamennyi gólban részes. A közvetlen védelemben Kirchner és Lakatos megfelelt, a közéD- pályán Lukácsi jól látszott. A csatárok kiábrándító for­mában szerepeltek. A ha­zaiaknál Bálint dr., Pethő és Stark volt az erősség. • Vízilabda Olimpiai Kupa Szegeden Az OB I-<4 vízilabda csa­patok részére kiírt kupasoro­zat selejtező mérkőzéseit a Szolnoki Vízügy SE Szege­den. az öt vidéki csapat al­kotta csoporban játszotta szombaton és vasárnap. Eredményei: SZVSE—Eger 8:6. SZEOL AK—SZVSE 9:3. Tatabánya—SZVSE 6:3. SZ­VSE—Szentes 8:7. A Vízügy rosszabb gólkülönbséggel a negyedik helyen végzett, így a 7—12. helyért játszhat a hét végén. NB I. B. Női: Martfű— Pécs 16:15 (7:13). Martfű. 100 n.. v.: Szűcs. Tár­noki. Martfű: Czibulya — Herbály (3), Kazinczy. Döb- reiné. Horváthné (7). Budai (3). Siposné (2). Cs.: Gyúrós, Serfőző (1). Kapusi. Görög. Mészáros. Edző: Gálik János. A tavaly még első osztályban szereplő pécsi csapat az el­ső félidőben meglepte a ha­zaiakat.. és hat gólos előnyt szerzett. Szünet után a véde­kezésben (hatalmasat javult Martfű óriási lelkesedéssel küzdve fokozatosan dolgozta le hátrányát. Az utolsó perc­ben sikerült az egyenlítés, és néhánv pillanattal a mérkő­zés lefújása előtt Herbály lőtte a győztes gólt. Az egész martfűi csapat dicséretet, ér­demel önfeláldozó iátékáért.. NB II. Férfi: Alföldi Olaj­bányász—BP. HTG Vasas 15:13 (9:8). Szolnok. 200 n. v.: Fekete Valkovszki. Olajbá­nyász: Szintai—Berényi. Bartha (1). dr. Szász (2). Rát- kai (4), Matúz (7). Zsíros, Csajbók F. Oláh, Kecső. Ed­ző: Horváth József. A mér­kőzés első játékrésze jó ira­mú. változatos játékot hozott A hazaiak Szintai kapussal az élen jól védekeztek és gyors, széleken vezetett tá­madójátékukkal 7:3-ra elhúz­tak. A félidő hajrájában a HTG büntetőkből lőtt gólok­kal szépített. Á második fél­időre eleredt az eső. és egyre nehezebb lett a csúszós tala­jon a mozgás, mindkét csapat biztonsági játékra törekedett, es döntő fontossággal bírt minden gól. A hazaiak biz­tosan húztak el 14:10-re. és megérdemelt győzelmet arat­tak. — hoffer —