Szolnok Megyei Néplap, 1980. május (31. évfolyam, 101-126. szám)

1980-05-20 / 116. szám

1980. május 20. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 IsPORTn^BPOR^SPORT Paróczai hajrája Már az indulás előtt szo­rongott: „Csak jó időt fus­sanak az angolok, akkor az országos csúcsom nem lesz hosszú életű, ismét lefara­gok belőle ...” Aztán a té­vénézők milliói lehettek a szemtanúi, hogy az ellenfe­lek nem mentek nagy ira­mot, így nemcsak a csúcs­csal maradt adós Paróczai András, a Szolnoki MÁV MTE középtávfutója, de még figyelemre méltó időt sem sikerült elérnie. Pedig nagy formában volt, bizonyítja ezt a 4x400-as váltóban elért, 46 másodpercen belüli ideje. Az eset kapcsán érdemes néhány szó erejéig elidőzni sportetikai kérdéseknél. Szin­te hetekkel az olimpia előtt minden versenynek — így az egy napra zsúfolt négyes atlétikai viadalnak is — a moszkvai felkészülést kell szolgálnia. Valamennyi as­piráns lépését árgus szemek­kel figyelik a válogatók. így Paróczai se pihenhet meg az országos rekord babérjain, hiszen számára a kiküldetési szint 1:46.5, ami jóval belül van a nemrég felállított re­kordján. Kézenfekvő volt te­hát a taktika: futnia kellett teljes erőbedobással, nem Ovettre bízni a saját olim­piai részvételét. Nos, a szol­noki fiún nem látszott meg a tét nagysága: csendben vé­gigkocogta a távot a hajrára spekulálva, és szerzett is egy második helyet, de hát alig­ha ez volt számára a célki­tűzés. Hogy másféle felfo­gás hozhat csak átütő sikert, ezt állítja a Hétfői Hírek­nek adott nyilatkozatában nagy elődje. Szentgáli La­jos is: „Sokkal bátrabban kellene versenyeznie, nem lenne szabad mindent a haj­rára bíznia, mert a többiek is igen gyorsak. Azt aján­lom, hogy a rajt után nyo­muljon fel az él&n haladók mögé. Ha megfogadja taná­csomat, akkor nem 26 évei, de pár hetet sem fog élni ez az új országos csúcs.” Jó tanáccsal alighanem valamennyi szurkoló szolgál­hatna még, ám egy ténnyel számolni kell: Moszkváig oly kevés az idő. Mi hát ak­kor a teendő? A józan ész, de a sporterkölcs is azt dik­tálná, hogy a versenyzőtár­sak segítsék hozzá a jobb eredmény eléréséhez. Ezút­tal a nyolcadik helyen vég­zett Lajkó tehetett volna nagy szívességet azzal, ha ötven másodperchez köze idővel rázza meg a mezőnyt az első körben, és vezeti Pa- róczait addig, ameddig szusz- szál bírja. Ez nem történt meg, miként nem volt vál­lalkozó az országos csúcs el­len indított rohamához sem, amikor ősszel Pozsonyban próbált kiugró teljesítményt produkálni. (Ekkor Szedmák, a Bp. Vasas versenyzője lé­pett vissza a felvezetéstől, nemsokkal a rajt előtt.) Mondhatná valaki, a ver­senypálya nem kisdedóvó. Itt mindenkinek egyedül kell megvívnia harcát. Kötelezni senkit nem lehet a fegyver­hordozó szerepre. Egy egész versenyzői pályafutást pe­dig egyenesen elképzelhetet­len felépíteni arra, hogy mindig fut előttem valaki. Mindez igaz — de azért egy olimpia előtt talán a jó idő reményében mégsem lett volna méltatlan az „elektro­mos nyúl" szerepköre. Már csak azért sem, mert ördögi kör ez: Paróczai bátorságát erősen csökkenti az a tény, hogy nincs nemzetközileg számottevő eredménye. Vi­szont amíg bátortalan, alig­ha hívhatja fel magára a sportvilág figyelmét. Ahhoz, hogy kilépjen ebből a kör­ből, a versenyzőtársak segít­ségére is szükség van. Em­lékezhetünk Iharos—Rózsa­völgyi—Tábori egymást ins­piráló versenyzésére. Gyúr­ták. űzték — de biztatták, segítették is egymást, és a végső győztes a magyar at­létikai élet lett. — pb — Vízilabda OB i Rossz játékkal is három pont Eger—Szolnoki Vízügy SE 3:3 (1:2, 0:1, lrf), 1:0). Eger, 300 n., v.: dr. Samóczy, Csá­szár. Szolnok: Pintér F. — Bogdán, Cseh Varga, Rekita, Hasznos, Tóth I. Edző: Ur- bán Lajos. Gl.: Rekita, Cseh, Bogdán. A mérkőzés elején úgy tűnt, hogy biztosan győz a Szolnok. Már 3:1 volt a mérkőzés állása, ezután érthetetlenül több száz szá­zalékos gólhelyzet maradt kihasználatlanul, az utolsó percekben pedig emberelő­nyös helyzetben hibáztak 3:3-as állásnál. Jó: Pintér, Bogdán. Szolnoki Vízügy SE—Tata­bánya 4:3 (0:0, 0:2, 0:0, 4:1). Szolnok Damjanich uszoda, 600 n., v.: Gulyás, Domby. Szolnok: Pintér F. — Bog­dán, Cseh, Varga, Rekita, Hasznos. Tóth I. Cséré: Len­gyel. Edző: Urbán Lajos. Tatabánya: Hauszler — Ká­sás, dr. Görgényi, Krajcso- vics, Vojvoda, dr. Kemény, Persely. Csere: Ölveczky. Edző: Goór István. Góldobó: Hasznos, Cseh Rekita, Kraj- csovics (öngól), illetve Voj­voda (2), dr. Kemény. Vasárnap a Tatabánya el­len mindenki jó játékot és győzelmet várt. Ehelyett rendkívül rosszul, fegyelme- zetlenüll, elképzelés nélkül és szétesően játszó szolnoki csapatot láttunk a medencé­ben. Már az első negyedben gólokkal vezethettek volna, de háromszor a kapufát ta­lálták el Tóth I. pedig elő­nyös helyzetből fölé lőtt. A bányászok lassú, de átgon­doltabb játéka a második negyedben eredményre ve­zetett: kétgólos előnyt sze­reztek, miközben Varga hát­rányos helyzetben a kapu mellé lőtt, majd kapufára ejtett. A harmadik negyed­ben Rekita lőtt csúnyán fö­Feszült figyelem az arcokon, ezúttal Varga íveli a labdát Hasznos elé lé, aztán rossz bejátszás mi­att maradt ki újabb gólszer­zési lehetőség, majd Hasznos vízre lőtt labdája szállt fölé, Bogdán lövését pedig Hausz­ler védte. Az utolsó játék­részben hirtelen élénkült a játék: Hasznos betalált a kapuba majd Cseh előnyös helyzetből egyenlített. Pintér hátrányos helyzetben először védett, de aztán Vojvoda a kapuba sodorta a labdát, ás ismét a Tatabánya vezetett. Rekita szintén előnyből egyenlített, majd az utolsó percben vízilabdában ritkán látható öngóllal szerezte meg a győzelmet a Szolnok: a ta­tabányai kapu előtti kavaro­dásnál Krajcsovics hazaemel­te a labdát, amely Hauszler mellett a hálóba jutott. A mérkőzésről már az is erős bírálat, hogy‘a Vízügy játékosai három negyeden keresztül nem lőttek gólt. Az idei bajnokságban talán a legrosszabb játékot nyúj­tották, nem érdemelték meg a győzelmet. (Pi) Labdarúgó NB II Táblázatok Kiütéses győzelem a megyei rangadón Szolnoki MÁV MTE—Lehel SC 5:0 (2:0) Nehezen tisztáznak Zakar elől a jászberényi védők Fotó: Tarpai Szolnok, Véső úti pálya. 3500 n., v.: Tóth L. SZMÁV MTE: Bartos — Kolláth, Csontos, Sebők, Tóth — Lódi (Szán­tai a 73. percben), Porhanda — Szatmári, Zakar (Tubák a 73. percben). Földest, László. Edző: Himer István. Lehel SC: László — Czigány, Kirchner, Lakatos (Gál a 67. percben), Török — Postás, Lukácsi, Fejes — Bacher, Váczi (Szabó P. a 67. percben), Szabó T. Edző: Kóczián Antal. Az első gólhelyzet a jász­berényiek előtt adódott: a 12. percben Bacher nyargalt el a jobb szélen, éles beadá­sát azonban az üresen ha­gyott Szabó T. az ötös sar­káról fölé vágta. Pár perc­cel később Földesi — háttal a kapunak — visszahúzta a labdát. Szatmári rárajtolt, de az utolsó pillanatban fel­szabadítottak előle a védők. A 21. percben tűzijátékot rendeztek a MÁV MTE csa­tárai, de egyikük sem talált a kapuba, végül Lászlóhoz került a labda, aki azt az ötös bal sarkáról a hálóba juttatta a tehetetlen kapus mellett, 1:0. Gyors ellentá­madás végén Postás lőtt ke­csegtető helyzetből, Bartos azonban hárított, akárcsak Bacher 25 méterről leadott szabadrúgásbombájánál. A 29. percben egy jobbról elő­reívelt labdát Földesi fejjel csúsztatott tovább, és László kapásból mellé lőtt. Szoron­gattak a hazaiak, érett a második góljuk is. A 38. percben Földesi a jobb ol­dali szögletzászlóig vezette a labdát, hátrasarkalta Ló- dinak, aki középre ívelte. A kapus alászaladt a beadás­nak. Zakar tovább fejelte a labdát Lászlónak, aki okosan emelte a hálóba, 2:0. A fél­idő végéig számottevő ese­mények nélkül teltek a percek. Szünet után a szolnoki Lászlót buzdította ismét a mesterhármas elérésére a közönség. Az 50. percben Za­kar szép cselekkel ment el a bal oldalon, beadását Szat­mári fejelte kapura. A jász­berényi kapuvédő elcsípte ugyan a fejest, de ahogy földrehuppant, kiejtette a labdát, ott termett László és a hálóba továbbította. A partjelző szabálytalannak minősítette az esetet, s így a játékvezető nem adta meg a gólt. Három perccel ké­sőbb aztán Földesi László­hoz játszott, a csatár kapu elé küldött labdáját Szatmá­ri visszafejelte Földesinek, aki kapásból a léc alá bom­bázott, 3:0. Kisvártatva Por­handa 18 méteres lövése szállt kapu fölé, miként a másik oldalon Bacher sza­badrúgása. A 64. percben a hazaiak jutottak szabadrú­gáshoz a bal oldalon. Lódi éles szögből belőtt labdája a sorfalról pattant a kapu bal sarkába. 4:0. Két perc múlva Lakatos sárgalapos fi­gyelmeztetést kapott Por­handa buktatásáért. A 71. percben Bacher 18 méteres nagy lövését ütötte ki Bar­tos, Postás ismételhetett, de célt tévesztett, majd újra Bacher tüzelt, ám a szol­noki kapus útját állta a lab­dának. Tíz perccel később Földesi balról ívelt kapu elé, és a szemfüles Szatmári a kifutó kapust megelőzve a hálóba fejelt, 5:0. Középkez­dés után Kirchner kapta a labdát a szolnoki kapu elő­terében, lövés helyett azon­ban Szabó T.-nek továbbí­totta, a szélső fejesét Bar­tos bravúrral szögletre ütötte. Az első félidőben még va­lamennyire tartották ma­gukat a jászberényiek, így az küzdelmesebben is ala­kult, szünet után azonban hamar „padlóra kerültek”, s c-sak a hajrában próbálkoz­tak — kevés meggyőződéssel — legalább a becsületgól megszerzésével. A mérkőzés pontosan tükrözte a két szomszédvár tabellán elfog­lalt helyezését. Bartos nagystílűén őrizte kapuját, a védelemből Se­bők kimagaslott, Tóth hatá­rozottan rombolt, de Cson­tos és Kolláth is biztos pontnak számított. A kö­zéppályások közül elsősorban Lódi harcossága tűnt szem­be, Porhanda is nagy terü­leten futballozott. A csatár­sorban Földesi időnként pa­rádésan osztogatott. nagy részt vállalt a győzelemből, Lászlót okos góljai. Szatmá­rit pedig vállalkozókedve és szemfülessége dicséri. Ez­úttal Zakar a csapat haszná­ra volt, ügyes megoldások­kal vétette magát észre. A Lehel SC csapata igen gyenge napot fogott ki. A kezdeti lelkesedés hamar el­illant, s nemcsak az átütő erő, de a hit is hiányzott az együttesből, mintha előre sejtették volna a súlyos ve­reséget. A kapuban László több gólban is ludas volt, mentségére szolgál, hogy a védelem sokat hibázott. A középpályások gyorsan meg­szabadultak a labdáktól, és sem a hátvéd-, sem a csa­társort nem tudták hatéko­nyan segíteni. A gyors csa­tárok átlátszó támadásokat szőttek, s a 16-os előtt el­fogyott a tudományuk. Hiá­ba rúgtak távolról sokat ka­pura, lövéseik zöme célt tévesztett. — cl — Eger—Mezőtúri Honvéd 1:1 (1:0) Eger, 1200 n., v.: Divinyi. Eger: Baár — Birincsik. Zsi- dai, Fegyvemeki, Veigl — Ambrus, Csuhay, Móricz. Zágo- nyi — Jánosi, Horváth I. Edző: Bánkuti László. H. Honved: Bőrös — Herédi. Dávid, Pribék. Mohácsi — Fodor, Cserháti (Szilágyi a 70. percben), Czikora — Martinkovics, Papp II. (Kupcsok a szünetben). Homonnai. Edző: Bencsik Gyula. Már az ötödik percben ve­zetéshez jutottak a hazaiak: Csuhay távoli lövését Boros először megfogta, majd ki­ejtette és a labda a gólvona­lon belülre pattant, 1:(). A gyorsan kapott gól megza­varta a mezőtúriakat, az eg­riek fölényt harcoltak ki, s több helyzetet is kidolgoz­tak, de rendre elügyetlen- kedték. A Honvéd-együttes előtt mindössze egy helyzet adódott, de az is kimaradj. Szünet után kiegyenlítődött a játék. A labda többnyire a két 16-os között vándorolt. A hajrában a mezőtúri csa­tárok többször zavarba hoz­ták az egri védelmet, s a 71. percben sikerült az egyen­lítés is; Birincsik hazaadá­sát Martinkovics csípte el, s a kifutó Baárt kicselezve a hálóba lőtt, 1:1. A hátralevő időben akár a győzelmet is megszerezhettek volna a Honvéd-játékosok, de a csú­szós talajon — akárcsak a házigazdák — ők is elfá­radtak. A mérkőzést inkább küz­delem, mint színvonalas já­ték jellemezte. A mezőtúri­ak kapujában Boros hibá­zott a gólnál, és később is bizonytalankodott. A négy hátvéd lelkesen és önfeláldo- zóan harcolt, közülük első­sorban Dávid és Mohácsi emelhető ki. A középpályán Czikora alkalmazkodott leg­jobban a csúszós talajhoz, s az ő játéka bizonyult a leghasznosabbnak is a csa­pat számára. Sokat csúszkál­tak a csatárok: Martinko­vics szemfülessége egy pon­tot jelentett, Homonnai meg­felelt a várakozásnak, Papp II. viszont csalódást keltett. Az egriek közül Csuhay, Mó­ricz. Ambrus és Horváth I. nőtt az átlag fölé. — sindel — labdarúgás az nb i Állasa 1. Bp. Honvéd 29 16 10 3 57-32 42 2. Videoton 29 16 6 7 59-41 38 3. Vasas 29 13 10 6 62-43 36 4. Ü. Dózsa 29 15 6 8 68-55 36 5. FTC 29 12 9 8 62-46 33 6. T.-bánya 29 12 9 8 43-35 33 7. ZTE 29 10 11 8 46-45 31 8. PMSC 29 10 9 10 49-34 29 9. Rába ETO 29 13 3 13 51-52 29 10. DVTK 29 11 6 12 41-36 28 11. MTK-VM 29 10 8 11 40-44 28 12. B.-csaba 29 8 11 10 45-56 27 13. Debrecen 29 7 12 10 32-34 26 15. Volán SC 29 8 9 12 34-50 25 14. D.-város 29 8 10 11 46-50 26 16. MÁV E. 29 6 9 14 26-50 21 17. STC 29 5 9 15 27-46 19 18. PVSK 29 4 7 18 23-62 15 A 30. fordulóban, május 24., szombat: FTC—Békéscsaba, Bp. Honvéd—MÁV Előre, Rába ETO —Debrecen. Salgótarján—Újpesti Dózsa, Tatabánya—PMSC. PVSK —MTK-VM, Videoton—ZTE. Du­naújváros—Vasas. DVTK—Volán. NB II. KELETI CSOPORT 1. Nyíregyh. 34 20 8 6 78-29 48 2. Szolnok 34 16 7 11 57-37 39 3. Debr. Univ 34 15 8 11 43-39 38 4. Hód. MSE 34 12 13 9 35-24 37 5. Ózd 34 13 11 10 49-52 37 6. Szabó SE 34 13 10 11 42-37 56 7. Eger 34 12 12 10 42-42 36 8. Gyöngyös 34 12 11 11 40-47 35 9. Szarvas 34 12 10 12 36-40 34 10. K.-barc. 34 13 7 14 50-44 33 11. MVSC 34 11 11 12 51-51 33 12. Papp SE 34 12 8 14 51-54 32 13. Asztalos 34 13 5 16 46-52 31 14. Gyula 34 13 5 16 42-49 31 15. Debr. K. 34 11 9 14 45-54 31 16. Lehel 34 8 15 11 31-44 31 17. BTASK 34 11 8 15 32-39 30 18. B.-gyarm. 34 12 6 16 34-45 30 19. Orosháza 34 9 11 14 38-49 29 20. Olefin 34 11 7 16 32-46 29 Eredmények: Miskolci VSC— Orosháza 3:0. Szarvas—Gyula 1:0, Debreceni Kinizsi—Debrece­ni USE 3:0, Kazincbarcika— Nyíregyháza 1:0. Olefin SC— Balassagyarmat 2:1. Gyöngyös- Békéscsabai TASK 1:1, Ózd—H. Asztalos SE 3:1. H. Papp J. SE —Hódmezővásárhely 3:1. A 35. fordulóban, má­jus 25. vasárnap: Szol­noki MÁV MTE—Hód­mezővásárhely. Szol­nok, Véső út 18, Mező­túri Honvéd— Nyíregy­háza, Mezőtúr 18, Lehel SC—Orosháza, Jászbe­rény 18. A MEGYEI BAJNOKSÁG Állasa 1. Karcag 30 24 3 3 94-26 51 2. T.-miklós 30 23 3 4 74-24 49 3. R.-falva> 30 18 6 6 57-28 42 4. J.-ároksz. 30 15 10 5 58-26 40 5. Cukorgyár 30 16 4 10 62-44 36 6. Jászkisér 30 15 6 9 48-45 36 7. Vegyim. 30 13 9 8 62-36 35 8. Jb. Vasas 30 13 8 9 62-52 34 9. Tisza Cipő 30 11 10 9 51-36 32 10. KuTE 30 12 5 13 49-59 29 11. Abádszalók 30 8 9 13 37-52 25 12. Túrkeve 30 9 6 15 44-66 24 13. Szászberek 30 7 9 14 33-46 23 14. J.-jákóli. 30 6 10 14 37-56 22 15. Besenyszög 30 7 7 16 43-66 21 16. Kunhegyes 30 7 6 17 47-71 20 17. Üjszász 30 3 6 21 19-81 12 18. Tiszabura 30 3 3 24 27-94 9 A 31. fordulóban má­jus 25. vasárnap: Űj- szász—Besenyszög, Ti- szabura—Szászberek, Ti­sza Cipő SE—Szolnoki Vegyiművek, Török- szentmiklós—Kunhe­gyes, Jászárokszállás— Jászjákóhalma, Karcag —Jászkisér. Kunszent- márton—Ábádszalók, Szolnoki Cukorgyár— Jászberényi Vasas, Rá- kóczifalva—Túrkeve. A VÍZILABDA OB I ALLASA 1. Med. OSC 10 8 2 — 56-35 18 2. Vasas 10 6 2 2 66-54 14 3. Bp. Honvéd 10 6 2 2 58-47 14 4. Szentes 10 6 1 3 60-54 13 5. FTC 10 5 3 2 59-58 13 6. BVSC 10 4 2 4 59-52 10 7. Bp. Spart. 10 4 2 4 53-52 10 8. Szolnok 10 3 4 3 57-57 10 9. Ü. Dózsa 10 3 3 4 49-54 9 10. SZEOL AK 10 3 2 5 44-44 8 11. Tatabánya 10 2 4 4 48-51 8 12. Eger SE 10 3 2 5 48-52 8 13. Bp. V. Izzó ao 2 1 7 58-67 5 14. Volán SC 10 — 10 33-69 Május 24. szombat: Bp. Spartacus—Szolnoki Vízügy SE, Budapest. Május 25. vasárnap: Szolnoki Vízügy SE— Volán SC, Szolnok, Damjanich uszoda 17. A totó 20. heti eredményei 1. Bem SE—Csepel 4-2 1 2. Vác—Kecskemét 3-1 1 3. Budafok—SZEOL AK 3-0 1 4. Alumínium—Szekszárd 1-1 X 5. Sopron—Sabaria 2-0 1 6. Várpalota—Bakony 2-1 1 7. Como—Palermo 1-0* 1 9. Monza—Cesena 0-1 2 8. Lecce—Lanerossi 0-1 2 10. Samben.—Samdoria 0-0 X 11. Spal—Atalanta 1-1 X 12. Ternana—Taranto 0-1 2 13. Verona—Brescia 0-0 X +i Bari—Pisa 2-0 1