Szolnok Megyei Néplap, 1980. április (31. évfolyam, 77-100. szám)

1980-04-29 / 99. szám

1980. április 29. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 labdarúgó NB II Táblázatok Hatalmas küzdelem a megyei rangadón Veszélyes zónába került a Lehel Mezőtúri Honvéd—Szolnoki MÁV MTE 2:1 (1:0) Mezőtúr, 2000 n.t v.: Király. M. Honvéd: Boros — He- rédi, Dávid, Pribék, Mohácsi — Fodor, Cserháti (Herczeg a 85. percben), Czikora — Martinkovics (Kupcsok a 81. perc­ben), Papp II., Szilágyi. Edző: Bencsik Gyula. SZMÁV MTE: Bartos — Csontos, Sebők, Kolláth, Tóth — Porhanda, hódi — Szatmári, Zakar (Szántai a 79. percben), Földesi (Nász a 60. percben), László. Edző: Himer István. A mérkőzés kezdetén el­eredt, majd végig kitartóan zuhogott az eső, amely fo­kozatosan víztócsává változ­tatta a salakos játékteret. A mostoha időjárás kihatott a játékra, s talán az eredmény alakulására is. A 3. percben Porhandát ártalmatlan hely­zetben sárga lappal figyel­meztették. Kevés esemény történt, de annál nagyobb küzdelem folyt. A 9. perc­ben Sebők mentett Martin­kovics elől, a 21. percben Boros vetődéssel hárított. A 25. percben Pribék kapott jó labdát, de 18 méteres ha­talmas lövése a felső kapu­fát találta telibe. Két perc múlva Pribék lövését véd­te Bartos, majd Kolláth el­vétette a labdát, Papp II. szabadon lőhetett. Bartos azonban jól helyezkedett. A 31. percben a szolnoki ka­putól mintegy 18 méterre szabadrúgáshoz jutottak a mezőtúriak. Mohácsi állt . a labda mögé, s miközben Bartos a kapu közepén a sorfal felállításával foglala­toskodott, a hátvéd élesen a bal sarokba küldte a lab­dát, 1:0. A 37. percben Papp II. elvette a labdát a védők­től, de lövését Bartos ki­ütötte. Három szögletet rúg­tak ezután a hazaiak, a har­madikból Cserháti fölé fe­jelt. Ezután Szilágyi lövése foglalkoztatta a szolnoki ka­puvédőt, László lövése mel­lé szállt, majd Sebők adott haza kritikus helyzetben. Szünet után még nagyobb erővel folyt a küzdelem. Az - 56. percben Sebők lövése centiméterekkel süvített el a bal kapufa mellett, a 53. percben Fodor beadását Papp II. százszázalékos hely­zetben nem érte el. Megdör­dült az ég. az eső még job­ban szakadt. Szorongatott a Mezőtúr. A 67. percben Papp II. jó helyzetben túl sokat forgolódott, így szerelték. A 70. percben Fodor jó labdá­val szöktette Papp Il-őt, aki teljesen egyedül tört kapura. Bartos kifutott, de a közép­csatár a bal alsó kapufát ta­lálta el. A labda a támadás­sal futó Martinkovics elé pattant, s a szélső a vissza­futó védők mellett a jobb felső sarokba lőtt. 2:0. Két perc múlva Lódi a jobb ol­dalról ívelt szabadrúgást a kapu elé. A kapus kiejtette a labdát, és Zakar közelről Szépített. 2:1. A 78. percben Kolláth nagy lövését Boros kiöklözte, a másik oldalon pedig Martinkovics lövését védte Bartos. A befejezés előtt Fodor közelről Bartos kezébe lőtt. majd Kolláth beadását Porhanda mellé­vágta. A szakadó eső ellenére vé­gig hatalmas, nagy iramú küzdelem folyt, a közönsé­get magával ragadta a já­ték. — ha bőrig ázva js. de mindenki kitartott. Mindkét csapat teljes erőbedobással. hallatlan lelkesedéssel, aka­rattal játszott, nem hiány­zott olykor a kemény össze­csapás sem. Szinte végig nyílt volt a mérkőzés, dön­tően egyik csapat sem tu­dott a másik fölé kerekedni, ebből eredően izgalom, fe­szültség bőven adódott. A mezőtúriak veszélyesebben támadtak, rendkívül harco­san, jól védekeztek, nem kí­mélték magukat az össze­csapásokban. lelkesek voltak, s ezek az összetevők segí­tették a játékosokat a győ­zelem kicsikarásához. A MÁV MTE játékosai talán a leg­utóbbinál is lelkesebben küzdöttek, látszott, hogy na­gyon akarnak, összeszokot- tabb csapatuk valamivel szervezettebben játszott, de kevés helyzetet dolgoztak ki. s nem volt annyi átütőerő támadásaikban, ami gólok­ban is kifejezésre jutott volna. A mezőtúri kapuban Bo­ros a gólnál hibázott, egyéb­ként jó formában védett. A hátvédek közül Pribék. Dá­vid a sorrend. Mohácsi gól­jáért külön dicséretet érde­mel. A középpályán Fodor lankadatlanul küzdött. Cser­háti jól irányított, de Cu­korára sem lehet panasz. A támadók közöl Papp II. meg­mozdulásai gólveszélyesek voltak. Martinkovics sokat mozgott. Szilágy, igyekezett. A szolnokiaknál Bartos az első gólt, ha jól helyezke­dik. véd'hette volna. A vé­delemből Sebők nagyvonalú. Kolláth kapura is veszélyes. Csontos gyors, harcos, Tóth kemény és határozott játé­káért emelhető ki. A kö­zéppályán Lódi — legjobb napjaira emlékeztetőén — tanári módon irányított, erő­vel is bírta. A támadósor­ban Zakar ügyesen csele­zett, isméi gólt rúgott. Lász­ló nagyon akart, s iobban játszott, mint legutóbb. Bencsik Gyula: — A szol­nokiak kulturáltabban ját­szottak. mi lelkesebbek vol­tunk. több helyzetet dolgoz­tunk ki, úgy érzem, megér­demelten győztünk. Himer István: — Minden játékosommal elégedett va­gyok, nagyon jó mérkőzés volt. bennünket elkerült a szerencse. — pataki — Balassagyarmat—Jászberényi Lehel SC 1:0 Jászberény, 1000 n., v.: Méges. Balassagyarmat: Balázs — Pribék, Robb, Jelen (Hugyecz a 27. percben), Lajkó — Erdélyi, Rubin, Szűcs — Kovács I., Kovács II.. Varga. Edző: Dávid Róbert. Lehel SC: Pesti — Gergely. Kirchner, Fejes, Lukácsi — Postás, Szabó P.. Szabó T., Pecha, Váczi (Zakar a 78. percben), Bacher. Edző: Kóczián Antal. Változatos, jó iramú já­tékkal telt az első negyed­óra, majd a 16. percben vil­lámgyors hazai támadás vé­géén Bacher átadását Pecha fölédurrantotta. Két perccel később Kovács 1. jobbról belőtt szabadrúgása a ka­pufáról pattant vissza. Var­ga azonban mellé lőtt. A 21. percben Postás a félpá­lyáról indulva nagyszerű szóló után adta középre a labdát, ám a kifutó Balázs vetődve elcsípte Pecha elől. Hét perccel később Bacher jó labdával indította Váczit a jobb szélen, de Lajkó az utolsó pillanatban szögletre hárított. Szabó T. szögletét pedig Pecha fölé fejelte. Az ellentámadásnál Kovács I. lövését tolta szögletre Pesti. A 33. percben Bacher sza­badrúgása a sorfalról kapu fölé pattant. A félidő utolsó percében Szabó T.—Váczi— és ismét Szabó T. volt a labda útja, de a csatár be­adását Gergely a kapu tor­kából mellégurította. Szünet után az első helyzet Postás előtt adódott: egyedül tört kapura, s átemelését a ka­pus kézzel hárította a 16- oson kívül. A szabadrúgást is Postás végezte el. de Ba­Á totó 17. heti eredményei lázs védett. A 60. percben a bal oldalon futott a jászbe­rényiek támadása, a beadás átszállt a védők fölött. Ba­cher begurítását azonban Szabó P. mellé lőtte. Két perccel később Kovács jó cselekkel ment el a jobb ol­dalon. majd kapura ívelte a labdát, és az a kapufa tö­véről a hálóba pattant, 1:0. A gól után erősített a Lehel. de nem tudta áttörni a szí­vósan védekező vendégek védelmét. A két csapat változatos, jó iramú mérkőzést vívott. A Lehel továbbra is gól­iszonyban szenved, s újabb hazai vereségével már a ve­szélyes zónába került. A ka­puban Pesti kevés dolgát jól látta el. s a közvetlen vé­delem — egy esetet kivé­ve — is helytállt, a közép­pályások és a csatárok azon­ban gyenge teljesítményt nyújtottak. A balassagyar­matiak közöl Balázs. La jkó és Kovács I. játszott jól. (I ászló) 1. Asztalos SE—Eger 3—0 1 2. Orosháza—Ózd 0—1 2 3. Mohács V.—Kaposvár 1—1 X 4. KOMÉP—Haladás 3—1 1 5. Dunakeszi—S V! Dózsa 1—1 X 6. Pénzügyőr—Vác 0—2 2 7. Avellino—Fiorentina 0—2 2 8. Catanzaro—Milan 0—3 2 9. Lazio—Napoli 1—1 X 10. Pescara—Torino 0:2 2 11. Atalanta—Monza 3—1 1 12. Bari—Verona 0—0 X 13. Lancrossi—Como 0—0 X +1 Cagliari—Ascoli 1—1 X Kosárlabda Tisza Kupa A Szovjetunió nyerte Egymást átölelve, énekel­ve, táncolva mentek szállás­helyükre a holland lányok szombaton este. Érthető volt a jókedvük, hiszen teljesen megérdemelten győztek a rosszul játszó magyar A-vá- logatott ellen. Ez a váratlan eredmény vasárnap sok találgatásra adott okot. Ha ugyanis a hol­landok legyőzik a jugoszlá­vokat is, a magyarok pedig vereséget szenvednek a dön­tőn, Hollandia a második. Jugoszláv győzelem és ma­gyar vereség esetén három nyolcpontos csapat lesz. Eb­ben az esetben a nemzetközi szabályok szerint a hollan­dok állnak a legjobban a hármas holtversenyben, a hazai szabályok viszont a magyarokat helyezik a máso­dik helyre. Arra ugyanis kevesen gon­doltak. hogy a magyar A-vá- logatott legyőzheti a Szovjet­uniót. Pedig megvolt rá a lehetősége. Előzőleg, nagy meglepetésre Magyarország B-csapata legyőzte KuBát. a jugoszlávok pedig végig szo­ros. kiegyensúlyozott mérkő­zésen Hollandiát. Jöhetett a döntő, amelyre megteltek a sportcsarnok lelátói. Ünnep­séggel kezdődött. Szabics Magdolnát 250., Kiss Lenkét, a szovjet válogatottból pe­dig Svecovát 200. válogatott­sága alkalmából köszöntöt­ték. de kijutott a köszöntés Wesselsz holland játékveze­tőnek is. aki ezen a mérkő­zésen búcsúzott az aktív bí­ráskodástól. A magyar válo­gatott talán a torna legjobb játékával, fergeteges táma­dásokkal kezdett, fokozato­san növelte előnyét, és 10— 11 ponttal is vezetett. A szovjet válogatott nem tudott kibontakozni, s úgy tűnt. si­kerül győzni, s ezzel elnyer­ni a kupát. Különösen az­után. hogy a ponterős Sve- cova kipontozódott. Érthetet­len módon azonban a fáradni látszó magyar együttes fo­kozatosan visszaesett, a szov­jet válogatott kiegyenlített, s bár ismét sikerült tízpon­tos eljőnyre szert) -'termi', a hajrában fellőttek a szovjet lányok s tíz (!) másodperccel a befejezés előtt a győztes kosarat is bedobták. Az ered­Labdarúgás Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 25 13 9 3 48 :30 35 2. FTC 25 12 8 5 58 :38 32 3. Ü. Dózsa 25 13 5 7 GO :43 31 4. Videoton 25 13 5 7 48:37 31 5. Vasas 25 10 10 5 54:38 30 G. Tatabánya 25 10 8 7 38:34 28 7. ZTE 25 9 9 7 39:34 27 8. MTK-VM 25 9 7 9 37:38 25 9. DVTK 25 10 4 11 34:30 24 10. Debrecen 25 7 10 8 29:29 24 11. Rába ETO 25 11 2 12 42:45 24 12. Békéscsaba 25 7 10 8 43:52 24 13. Volán SC 25 8 7 10 31:44 23 14. PMSC 25 7 8 10 37 :29 22 15. D.- újvár os 25 5 10 10 36:42 20 1G. MÁV Előre 25 6 7 12 24 :45 19 17. STC 25 5 8 12 24 :36 18 18. PVSK 25 3 7 15 20:56 13 NB II Keleti csoport l. Nyíregyh. 31 20 7 4 76:25 47 2. Hódm. MSE 31 12 12 7 33:18 36 3. Szolnok 31 14 6 11 49:35 34 4. Debr. Univ. 31 13 8 10 40:35 34 5. Eger 31 11 11 9 39:38 33 G. Szabó L. SE 31 12 8 11 38:35 32 7. Gyöngyös 31 11 10 10 36:44 32 8. K.-barcika 31 12 7 12 49:41 31 9. Gyula 31 13 5 13 42:46 31 10. Ózd 31 10 11 10 44:51 31 11. MVSC 31 111 10 11 47:47 30 12. Lehel SC 31 8 14 9 30:34 30 13. Szarvas 31 11 8 12 33:38 30 14. Asztalos SE 31 12 5 14 43:47 29 15. B.-gyarmat 31 11 b 14 29:40 28 1Ü. BTASK 31 10 7 14 29 :36 27 17. Papp SE 31. 10 7 14 43:52 27 18. Orosháza 31 8 10 13 34 :44 26 19. Debree. K. 31 9 8 14 37:51 26 20. Olefin 31 10 G 15 29:43 26 Eredmények: Hódmezővásár­hely—Kazincbarcika 2:0, H. Asz­talos SE—Eger 3:0. Gyöngyös— IT. Papp J. SE 3:3, Ózd—Oroshá­za 1:0. Debreceni USE—Olefin SC 1:0. Miskolci VSC—Szarvas 0:1. Debreceni Kinizsi—Békéscsa­bai TASK 3:2, Nyíregyháza- Gyula 7:1. A 32. fordulóban, május 4. vasárnap: Szolnoki MÁV MTE—Gyöngyös, Szolnok, Véső út 17.30, Hódmezővá: sárhely—Mezőtúri Honvéd, Hódmezővásárhely 17.30, Honvéd Papp J. SE—Lehel SC. Miskolc 17.30. A megyei bajnokság állása 1. Karcag 27 22 3 2 85:21 47 2Í Törökrm. 27 20 3 4 67:23 43 3. Rákóczif. 11 16 6 5 47:24 38 4. Jászároksz. 27 14 8 5 52:22 36 C. Jászkisér 27 14 5 8 43:34 33 G. Szí Cukor. 27 14< 4 9 55:39 32 7. Sz. Vegyi. 27 12 7 8 53:35 31 8. Jb. Vasas 27 12 7 8 59:49 31 9. T. C. SE 27 10 9 8 46:32 29 10. Abádszalók 27 8 9 10 32:42 25 11. Kunszent. 27 10 5 12 44:55 25 12. Túrkeve 27 8 6 13 39:58 22 13. Besenyszög 27 7 fi 14 41:57 20 14. Jászjákó. 27 5 10 12 34:50 20 15. Szászberek 27 5 8 14 28:44 18 16. Kunhegyes 27 5 5 17 39:70 15 17. Üjszász 27 3 6 18 19:72 12 18. Tiszabura 27 3 3 21 26:82 9 A 28. fordulóban. április 30., szerda: Rákóczifaiva— Kunszentmárton 15., Május 1., csütörtök: Kunhegyes—Be­senyszög 17.30. Május 2 ., péntek: Jászjákóhalma—Tl­szabura 17.30, Szolnoki Ve­gyiművek—Szászberek 10, Túrkeve—Karcag 17.60, Jász­berényi Vasas—Jászárokszál- lás 17.30, Abádszalók—Török- szentmiklós 17.30. Jászkisér —Tisza Cipő SE 17.30. Május 3., szombat: Szolnoki Cukor­gyár— Üjszász 17. a tornát mény: Szovjetunió—Magyar- ország „A” 83:81 (46:53). A versenybíróság a torna befejeztével a magyar A-vá­logatottat helyezte a máso­dik helyre, de a jugoszláv edző meggyőző érvekkel bi­zonyította. hogy a hollandok az ezüstérmesek. El is fo­gadták. Az ünnepélyes eredmény- hirdetéskor különdíjakat is adtak. A legtöbb pontot do­bó játékos Kiss Lenke, a leg­technikásabb a jugoszláv Gyurkovics Zorica volt. A legsportszerűbb csapatnak a holland válogatott bizonyult, és különdíjat kapott David Berlin, a győztes válogatott edzője is. A torna végeredménye: 1. Szovjetunió 10. 2. Hollandia 8. 3. Magyarország „A” 8. 4. Jugoszlávia 8. 5. Magyaror­szág „B” 6. 6. Kuba 5 pont­tal. (pi) A szovjet válogatott kapitá­nya, _Svecova Suba Sándortól átveszi a Tisza Kupát Fotó; Dcde Mindenáron? A magyar jégkorong- sporttal általában a bá­nyászbékát szokták emle­getni — az oksági össze­függés az eredmények is­meretében kézenfekvő. Ez­zel együtt hihetetlenül népszerű játék — ám ki­fejezetten drága sportág. Művelni hát, „bele a vak- világba", nem túlzottan érdemes. Igyekszik is meg­szabadulni tőle számos egyesület. (Egy ízben még jómagam is árultam köz­vetítőként egy komplett NB I-es szakosztályt, tele válogatottakkal). Hogyan érdemes hát ko- rongozni? Tisztességesen. Ügy. ahogy azt a közönség megkülönböztetett figyelme és a befektetett jelentős anyagiak megkívánják. Mindezt azért volt fontos tisztázni, mert e kudarc sportágunk ismét hallat magáról. Dr. Jakabházy László, a legjobban felké­szült magyar edző elhatá­rozta. hogy megpróbál le­galább egy csusszanásnyit közelíteni a nemzetközi középmezőny vonatának utolsó kocsija felé. Ke­mény munkába fogta mind a válogatottakat, mind pe­dig a Ferencváros szakosz­tályának játékosait. A re­akció? Az FTC csapatának korongozói e"vmás után tették le a botot, mondván: nem hajlandók kis jövede­lemért nagy lemondást vállalni a jégen. Erre a zöld-fehérek vezetősége azt tette, amit ebben a hely­zetben tenni lehet: értesí­tette a fiúkat, hol. mikor adhatják le a felszerelésü­ket. Világos beszéd, a sport még a jég hátán is önként vállalt tevékenység. Aki a sportágat kicsit is ismeri, az igazat ad Jakab- házynak. hogy megunta a ..vesszőkorcsolyázást'’. A durcás legényeket pedig sajnálni lehet, hogy nem próbáltak méltóbb képpen pontot tenni pályafutásuk végére a Fradinál. Megle­pő hát az a kompromisz- szumra való buzdítás, mely egyes lapokból kicseng. A cikk írói nehezményezik a Ferencváros elnökségének elutasító válaszát, de szó éri Jakabházy doktor pszichológiai érzékét is. mondván; jobb a békesség, hová lesz így a sportág? Nos. akik aggódnak a hokiéit. azok számára ajánlom: látogassanak el Jászberénybe, és aligha­nem megnyugtatja őket a műjégpályán buzgólkodó tehetségesnél tehetségesebb apróságok látványa. Egy biztos: jégkorong lesz. — pb — ORSZÁG-VILÁG Csalódás a Tungsram Kupán Vízilabda. Hendikeppel in­dult a magyar vízilabdaválo­gatott a Tungsram Kupa nemzetközi torna döntőjévé a jugoszlávok ellen. Az ellen­félnek ugyanis pontelőnye volt, így a döntetlen is elég volt számára a sikerhez. így is történt: Jugoszlávia—Ma­gyarország 6:6 (1:0, 1:1, 2:2, 2:3), s ezzel az ötödik alka­lommal kiírt trófea először került külföldre ... A Molnár — Csapó. Fara­gó, Gerendás, Kis, Kuncz, Horkai (csere: Szívós. Kenéz, Somossy) összeállításban játszó magyar együttes ener- váltan, elgondolás nélkül, és rengeteg hibával küzdötte végig a találkozót. Rögtön az elején egy létszámfölényes helyzetet kihasznált az ellen­fél, vezetést szerzett, amit az ilyenkor menetrend szerint követő magyar emberelőny­ből nem sikerült kiegyenlí­teni. Ez volt egyébként jel­lemző erre a mérkőzésre: a jugoszlávok holtbiztosán ér­tékesítették „ziccereiket”, a magyarok nem kevesebb, mint 5 (!) emberelőnyt elhi­báztak. Sőt! A hajrában 5:5- ös állásnál Gopcsevics, az el­lenfél „ásza” emberhátrány­ból volt eredményes. Jellem­ző a rendkívül kemény, ide­ges hangulatú párharcra, hogy 4:3-as jugoszláv veze­tésig nem esett akciógól. Ek­kor mintha feltámadt volna a Gyarmati-legénység, há­rom remek támadásból is gól esett, de az utolsó fél perc­ben a létszámfölény inkább zavaró volt. mint előny ... A további eredmények: USA—Románia 5:3, NSZK— Olaszország 6:3. A Tungsram Kupa végeredménye: 1. Ju­goszlávia 9, 2. Magyarország 8, 3. USA 6. 4. NSZK 4. 5. Románia 2. 6. Olaszország 1 ponttal.