Szolnok Megyei Néplap, 1980. február (31. évfolyam, 26-50. szám)

1980-02-19 / 41. szám

1980. február 19. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 7 SPORT © SPORT O SPORT Atomkor sportja? A jégkorong az atom­kor sportja. Gyors, moz­galmas, kemény játék. Védi is habkönnyű mű­anyag páncél a művelőit. Megmosolyogtató átvál­tozásoknak lehetünk ta­núi az öítözőben: bab- szemjankónyi cérnahu­szárból délceg dalia lesz, amire felölti a felszere­lést. Igazi „jégmezők lo­vagja”. Ám az ilyen — olyan — amolyan „védő­pajzs”, a lapátnyi kesz­tyű \csak |a sportág kül­sősége. Egy csapat attól lesz jó, ívagy még jobb, kik lötyögnek a szere­lésben. Milyen emberek fogják kézbe a botot. A jászberényi Lehel serdülő korongozói a mérkőzésre készülődtek. Kicsit szorongva csúsz­káltak a pádon, minden okuk megvolt rá, hiszen tartalékosán voltak kény­telenek felvenni a küz­delmet. Az egyik szak­osztály-vezetőségi tag is velük feszengett. — Sajnos, nyolc játé­kos is ál van tiltva, így nem hiszem, hogy csodát művelnek a fiúk. Szenzációt szimatolok, és már fogalmazom is a szentenciát. „Lám, már ezek is ... Alig Játszanak ki az őr- bódényi szerelésből, és szembekerülnek a sport­ág törvényeivel.” Mielőtt azonban tovább füstö­lögnék, a sportvezető így folytatja. — Az edző tiltotta el őket, mert nem volt meg­felelő a tanulmányi ered­ményük. És ékkor felötlik egy beszélgetés Fodor Ár­páddal, a serdülök edző­jével. „^Engem nem érdekel, hogy később miként mű­velik n játékot. Most, ebben a korban az a fon­tos számomra, hogy sportemberekké válja­nak. Ha emberileg nagy­ra nőnek, és morálisan is kitöltik a szerelést, to­vábblépünk szakmai té­ren is.” Restellkedem a gyanú­sítás miatt. És mélysége­sen igazat adok az edző­nek. Úgy látszik, a jég­korong nemcsak azért az atomkor sportja, mért gyors és mozgalmas. Más téren is előtte jár sok egyéb sportágnak. — Pb — Labdarúgó NB II Keleti csoport 1. Nyíregyh. 21 14 5 2 47-15 33 2. Szolnok 21 11 3 7 40-25 25 3. Lehel SC 21 8 9 4 27-21 25 4. HMSE 21 7 10 4 20-12 24 5. Eger 21 9 6 6 31-27 24 6. Gyula 21 10 3 8 33-26 23 7. Gyöngyös 21 9 5 7 25-32 23 8. K.-barc. 21 8 5 8 39-33 21 9. MVSC 21 7 7 7 31-31 21 10. Bcs. TASK 21 8 5 8 24-26 21 11. Olefin 21 8 5 8 23-25 21 12. Szabó SE 21 7 6 8 26-23 20 13. Szarvas 21 8 4 9 24-24 20 14. Ózd 21 7 6 8 33-36 20 15. D. Univ. 21 7 6 8 22-27 20 16. B.-gyarm. 21 8 3 10 19-26 19 17. Orosháza 21 6 6 9 27-32 18 18. Papp SE 21 6 3 12 25-40 15 19. Debr. K. 21 5 4 12 23-43 14 20. Asztalos SE 21 5 3 13 28-43 13 Eredmények: Debreceni Uni­versitas—Hódmezővásárhely 1:0. Gyula—Asztalos SE 3:1. Olefin SC—Debreceni Kinizsi 0:0. Oros­háza—Kazincbarcika 2:0, Nyír­egyháza-Békéscsabai TASK 2:0, Gyöngyös—Balassagyarmat 2:1, H. Papp J. SE—Szarvas 1:0. A totó 7. heti eredményei l. BVSC—Csepel 0-2 2 2. Dunaújv Ép.—Izzó 3-5 2 3. D.-keszi—SZEOL AK 0-2 2 4. Atalanta—Lanerossi 1-0 1 5. Brescia—Genoa 2-1 1 6. Lecco—Taranto 1-0 1 7. Matera—Palermo 0-0 X 8. Pistoise—Pisa 0-0 X 9. Sambenedettese—Bari 2-1 1 10. Sampdoria—Parma 5-0 1 11. Spal—Monza 0-2 2 12. Ternana—Cesena 0-0 X 13. Verona—Como 0-0 X Dorog—Szekszárd 2-0 1 Asztalitenisz Kiegyensúlyozott mezőny Csak a kiliánosok remekeltek a megyéből Engel, a Bp. Postás versenyzője ezüstérmet szerzett a felnőttek egyéni versenyében, az ifjúságiak között pe­dig aranyérmet nyert. Szombaton 23 óráig pat­togtak a kaucsuklabdák a tiszaligeti sportcsarnokban, a Kilián György emlékver­seny első napján. A má­sodosztályú ranglista viadal felnőtt mezőnyét mindkét nemben a kiegyensúlyozott­ság jellemezte. Sok mérkő­zés hozott izgalmas, nagy csatát — és meglepetést is. A férfi párosoknál példá­ul az első helyen kiemelt Rózsa, Kovács (DÉLÉP SC) duó a második fordulóban kikapott az ifjúsági Amrein, Gyuira (Győri Elektromos, CVSE) párostól, de a Bod­rogi, Popovics (MEZŐGÉP, Tatabánya) kettős is csak a legjobb nyolc közé tudott bekerülni, a jászberényi Be­ne, Reisz és a Hájos, Gál páros pedig a legjobb har­minckettő között végzett. Annál kiemelkedőbben sze­repeltek a házigazda Hon­véd Kilián FSE versenyzői. A győztes Kárpáti, Szabó duó a harmadik helyen volt kiemelve, míg a má­sodik helyezett Kelemen, Gulyás kettős nem is ka­pott helyet a kiemeltek kö­zött. Az egyéni versenyben is akadt érdekesség. A szolno­ki Bodrogi kiemelt helyről rajtolt, de a második for­dulóban vereséget szenve­dett, s a legjobb 64 közé sem jutott be. Egyébként az első nyolc kiemelt közül hatan nem kerültek a leg­jobb nyolc közé. Színvona­las mérkőzést vívott a leg­jobb négy közé kerülésért a kiliános Gulyás és a mis­kolci Báthory. Az előbbi már 19:16-ra vezetett a dön­tő játszmában, de végül is 2:l_re kikapott a későbbi győztestől. A nőknél a ruti­nos védőjátékos Patrik, az egriek legjobbja a várako­zásnak megfelelően elsősé­get szerzett. Kellemes meg­lepetést jelentett a kiliános Juhász Erika, aki ifjúsági ezüstjelvényes versenyző lé­tére a legjobb 16 közé ve- rekedte be magát a felnőt­tek között. A megyét képviselő öt szakosztály közül csak a Honvéd Kilián FSE dicsér­hető, a többiek — a Lehel SC, a Mezőtúri FSE, a szol­nokiak közül a MEZŐGÉP SE, a Volán és a 605-ös DSK — nem értek el szá­mottevő eredményt. A HKFSE a szakosztályok kö­zötti pontverseny alapján megőrizte a Kilián György vándorkupát, miután 44 pontot gyűjtött a 30 pontos Bp. Spartacus előtt. A nők­nél a Bp. Postás 36 ponttal nyert a 16 pontos BSE előtt. Mivel a verseny az idén megrendezésre kerülő négy másodosztályú ranglista-via­dal nyitányát is jelentette, így nem érdektelen, milyen tapasztalatokkal szolgált a rendezőknek. — A legfontosabb az, — mondja Kövecses Ferenc, a megyei asztalitenisz szak- szövetség elnöke, — hogy meg kell gondolni, milyen versenyszámokat írjanak ki a jövőben. Célszerűnek lát­szik elhagyni a női-férfi pá­rosok versenyét, ehelyett — a felnőtt és ifjúsági egyes mellett — a serdülők egyé­ni küzdelmeit megrendez­ni. így ugyanis sokkal töb­ben jutnának szóhoz, bizo­nyíthatnák! í el készültségü­ket, nyugodtabban is játsz­hatnának, ugyanakkor gyor­sabban lehetne lebonyolítani a versenyt. Ez is lényeges szempont, mivel másutt vár­hatóan ugyanolyan nagy me­zőnyök indulnak, mint Szol­nokon. A Kilián György másod- osztályú ranglista emlékver­seny végeredménye, felnőt­tek, női páros: 1. Páli, Var­ga (BSE), 2. Szendi, Belé- nyi (31. Építők), 3. Brilla, Széles (MÉMTE) és Magyar, Szigeti (VM.-Közért). Férfi páros: 1. Kárpáti, Szabó. 2. Kelemen, Gulyás (mind Honvéd Kilián FSE), 3. Mayer II., Nagy L. (HKFSE —Fővárosi Vízmű) és Laka­tos, Inzsel (Csepel). Női egyes: 1. Patrik (Egri VM), 2. Engel, 3. Biedermann (mindkettő Bp. Postás) és Mausz (Pécsi Sp). Férfi egyes: 1. Báthory (MÉMTE), 2. Chikán (Tatabánya), 3. Szabó és Kárpáti (mindket­tő HKFSE). Ifjúságiak, le­ány egyes: 1. Engel (Bp. Postás), 2. Póth (STC), 3. Bukovenszki (MÉMTE) és Mezei (Bp. Postás). Fiú egyes: 1. Szalaba (Bp. Spar­tacus), 2. Amrein (Győri Elektromos), 3. Pavlik és Sütő (mindkettő Bp. Spar­tacus). — cl — Szénben az ifjúsági egyéni győztes Szalaba (Bp. Spar­tacus), ellenfele a második helyezett győri Anrein. Fotó: Dede r Megsemmisítő vereség Ozdon Jászberényi bravúr idegenben Ózdi Kohász—Szolnoki MÁV MTE 6:1 (3:0) LABDARUGÓ NB II Úzd, 1200 n. v.: Maczkó. Özd: Fekete — Bakos, Sipos, Bíró, Madarász — Szilágyi, Ligeti, Tóth — Utassy, Szekula, Bácskái 1. Edző: Pallagi Róbert. SZMÁV MTE: Bartos — Csontos, Sebők, Kolláth, Tóth (Hegedűs a 69. percben) — Porhanda, Szatmári, Katona— Kántor, Menyhárt (Lódi a 47. percben), Zakar. Edző: Himer István. Szemerkélő hóesésben. a mély talajú salakos játékté­ren már az első percben megszerezte a vezetést a ha­zai csapat. Ligeti átadása Sebők és Tóth között Utas­sy elé került, és a szélső mintegy 10 méterről laposan a hálóba lőtt. 1:0. Ezután fölénybe kerültek a szolno­kiak, a hazaiak hosszú időn át nem jutottak át a fele­zővonalon. A 8. percben Menyhárt átadásából Szat­mári került nagy helyzetbe, de Fekete elcsípte előle -a labdát. A 13. percben Se­bők szabadrúgása veszélyez­tette az ózdi kaput. Fölény­ben játszott a MÁV MTE, a 20. percben mégis Özd szerzett ismét gólt. Tóth a bal oldalon több csellel be­csapta Porhandát, s a 20 méterről kapu elé ívelt labdája a rosszul helyezke­dő Bartos fölött a háló bal oldalába^ hullott, 2:0. A 29. percben a szolnoki Tóth ve­szélyes helyzetben szöglet­re tisztázott. Az ózdi Tóth jobbról ívelte be a labdát és Szekula közeli, éles feje­se a felső léc alsó lapjáról vágóid,ott a gólvonal mögé, 3:0. Tíz perccel később két nagy helyzetet hagytak ki a hazaiak, majd Sebők hárí­tott újabb veszélyes hely­zetben. Szünet után fölénybe ke­rültek a hazai.ak. Előbb Ma­darász fejese csúszott ki a bal oldali léc mellett, majd a szerencse mentette meg a védekező szolnoki csapat ka­puját a góltól, két perc múl­va pedig Szekula lövését hárította a MÁV MTE ka­pusa. A 66. percben Bartos kapujából 30 méterre kifut­va rúgta el a labdát, de a 73. percben tovább növelte előnyét az Ózd. Utassy bal­ról ívelte be a labdát és az egyedül hagyott Szilágyi 8 méterről a léc alá fejelt, 4:0. öt perc múlva Szekula húzott el a bal oldalon, Bácskái I. elé tálalt, s a szélső a kapu közepébe lőtt, 5:0. „Padlóra került” a szol­noki csapat! Két perccel később Utassy játszi köny- nyedséggel lépett ki a vé­dők közül, és közelről nem hibázott, 6:0. Az ózdiak a könnyelműsködést is meg­engedhették maguknak, s Bakos hibáját kihasználva Zakar a bal sarokba lőtt. 6:1. Az eredmény önmagáért beszél. A kiesés ellen küzdő Ózd megsemmisítő vereség­gel küldte haza a Szolno­kot. Ráadásul a gólkülönb­ség nagyobb is lehetett vol­na. mert ezen a mérkőzé­sen valamennyi szolnoki játékos árnyéka volt önma­gának. A védelem „átjáró­háznak” bizonyult, hibát hi­bára halmozott. A középpá­lyás sor nem tudta betöl­teni a védők és a csatárok közötti összekötő szerepet, támadójátékról pedig aligha beszélhetünk. Feltűnt, hogy az ózdiak rendre elsodorták a fizikai és akaratgyenge szolnoki játékosokat, job­ban alkalmazkodtak a mély­tálaihoz, a középpályás so­ruk okosan elosztotta a té­rt letet. jól fogott embert, s az egész csapat állandóan mozgásban volt. Miután ez­úttal is beigazolódott, hogy Zákar nem szélső (a közép­csatár helyére húzódva ját­szott) a szolnokiak tulajdon­képpen balszélső nélkül, két közópcsatárral játszottak. A kapuban Bartos rend­kívül bizonytalan volt, több gólban is ludas. A védők nem tudtak embert fogni, ezúttal Sebők és Kolláth is elmaradt megbízható, hatá­rozott játékától, és Tóth sem volt olyan lelkes, harcos, mint korábban. Szatmári középpályán való szerepel­tetése nem vált be. az újonc Katona az első félidőben igyekezett. Porhanda viszont mint annyiszor, ezúttal is el­tűnt a mezőnyben. Kántor alulmaradt a védőkkel ví­vott harcban, Menyhárt — míg játszott — jól osztoga­tott. Zakar viszont kerék­kötője volt a támadósornak. A cserék sem javították a MÁV MTE játékán. Az óz­diak legjobbja Bíró. Utas­sy. Ligeti és Tóth volt. (pi) Lehel SC—Eger SE 2:1 (1:1) Eger, 1500 n. v.: Nagy M. Lehel SC: László — Ger­gely, Kirchner, Lakatos, Török — Szívós, Lukácsi, Postás (Fejes a 72. percben) — Bacher, Váczi (Pecha a S3, perc­ben), Szabó. Edző: Kóczián Antal. Eger: Baár <— Birincsik, Zsidai, Fegyverneki, Veigli — Csuhay, Móricz. Zágonyi — Cseh, Gömöri, Horváth 111. Edző: Bánkuti László. A Lehel kezdett jobban, az első negyedórában fö­lényt harcolt ki. később a hazaiak vették át a kezde­ményezést. Előbb Csulhay legurítását Gömöri. majd Móricz átadását Horváth III. lőtte mellé. Az ellen- támadás során Bacher távo­li lövése szállt főié, aztán Lukácsi beadását Szabó Pos­tás elé tálalta, aki nagy helyzetből nem találta el a kaput. A 32. percben Ger­gely labdájával Bacher hú­zott el a jobb oldalon, ki­cselezte védőjét, és a be­adásra számító kapus mö­gött mintegy tíz méterről éles szögből a hálóba bom­bázott, 1:0. Ezután László kétszer is bravúrral hárí­totta Móricz és Fegyveme- ki közeli lövéseit, a másik oldalon Váczi hibázott, ami­kor a kapu torkában kivárt és szerelték. A 42. percben Cseh elfutott a jobb olda­lon, beadott labdáját Mó­ricz öt méterről előrevetőd­ve fejelte a kapuba. 1:1. Szünet után nagy nyomás nehezedett a jászberényiek kapujára. Lászlónak ugyan­csak résen kellett lennie. A 61. percben Szabó jobb ol­dali szögletét az előre hú­zódott Kirchner kiemelked­ve a védőit közül mintegy hat méterről felhőfejessel juttatta a hálóba, 2:i. A hátralevő időben többször is veszélybe került László kapuja. A Lehel csapatában László mindvégig magabiztosan vé­dett, a közvetlen védelem­ről Kirchner és Lakatos ki­váló játéka tűnt szembe. A középpályás sorban a nagy területen is harcosan játszó Lukácsi emelkedett ki, míg a csatársorban Bacher tel­jesítménye érdemel emlí­tést. A hazaiak közül Mó­ricz és Csuhay dicsérhető. — hoffer — Miskolci VSC—Mezőtúri Honvéd 1:0 (0:0) Miskolc, 1500 n. v.: Kóródi. MVSC: Kun — Krémer, Kovács, Pincsák, Gergely — Leiszt, Locher — Fister, Egri, Kiss, Lipták. Edző: Krompaszky Gyula. M. Honvéd: Boros — Pribék, Dávid, Papp II., Mohácsi —Herédi, Fodor, Cser­háti (Papp II. a 67. percben) — Homonnai, Martinkovics, Czikora. Edző: Bencsik Gyula. A rossz talajú edzőpá­lyán mezőnyfölénybe kerül­tek a hazaiak, de az első félidőben egyetlen helyze­tük sem akadt, ugyanakkor a mezőtúriak akciói rendre gólveszélyt jelentettek. A 32. percben Homonnai a mérkőzés legnagyobb zicce­rét ham/ta ki: száz százalé­kos helyzetben a kapusba lőtt. Szünet után is a mis­kolciak támadtak többet, de a 16-os előtt elfogyott a tudományuk a kitűnően záró Honvéd,-védőkkel szemben. Már, már úgy tűnt, nem esik gól a mérkőzésen, ami­kor a 84. percben Fister fu­tott el a jobb oldalon. Mo­hácsi a 16-os sarkánál megtámadta, majd szerelte, mire a rutinos csatár eldob­ta magát a büntetőterületen belül. A játékvezető 11-est ítélt, amelyet Egri értékesí­tett, 1:0. A mezőtúriak végig lel­kesen játszottak, s ha ki­használják helyzeteiket, bi­zonyára győztesként hagyták volna el a játékteret. Az utóbbi időben ez volt a harmadik eset, amikor Kó- ródii bíráskodott, és a Hon­véd valamennyi találkozón ll-essel vesztett, ráadásul ezen a találkozón három sárgalapot is kiosztott a me­zőtúriak között. A csapat­ból a védelem szerepelt a legjobban, de a többiek já­tékára sem lehet panasz. — sindel — Téli olimpia Regőczyék továbbra is a második helyen Lake Piacid-ben magyar idő szerint hétfőre virradó­an további két számban osztották ki az olimpiai ér­meket, s folytatták a jég- táncosok versenyét. A har­madik kötelező és az „ori- ginál” program után Re- gőczyék továbbra is a má­sodik helyen vannak- Pont­számban nagyon közel áll­nak az első helyet elfogla­ló szovjet Limesük—Kar- ponoszov kettős mögött, he­lyezési számban azonban ri­válisaik biztosan vezetnek. A jégtáncvesrseny állása: 1. Linicsuk, Karponoszov (szovjet) 9 hsz, 101,28 p. 2. Regőczy, Sallai (magyar) 18 hsz, 99,72 p. 3. Mojszejeva, Minyenkov (szovjet) 26 hsz, 98,16 p. 4. Rehakova, Dras- tich (csehszlovák) 40 hsz, 96,1 p. 5. Torvill, Dean (an­gol) 42 hsz, 95,92 p. 6. Wighton, Dowding (kanadai) 51 hsz, 94,80 p. A női alpesi síelők lesikló -számában az edzéseken leg­jobb eredményeket elért, pá­lyacsúcsot futott, hatszoros világ kupa győztes Moser- Pröll végre olimpiai bajno­ki aranyérmet szerzett. Események Kosárlabda. NB II. Női: Szol­noki MÁV MTE—Nyíregyházi Mezőgazdasági Főiskola. Szolnok, tiszaligeti sportcsarnok 17. Férfi: Alföldi Olajbányász—Nyíregyhá­zi Mezőgazdasági Főiskola. Szol­nok, közgazdasági szakközépis­kola 17.