Szolnok Megyei Néplap, 1979. október (30. évfolyam, 230-255. szám)

1979-10-23 / 248. szám

1979. október 23. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 LABDARÚGÓ NB II A szolnoki MÁV HTE a táblázat élén Pontot rabolt a Lehel SC Szolnoki MÁV MTE — Mezőtúri Honvéd 2:1 (0:1) Szolnok, tiszaligeti stadion, 3500 n., v.: Maczkó. SZMÁV MTE: Szendrei — Kábák, Sebők, Kolláth, Tóth — Porhanda, hódi (Kántor a 78. percben) ,— Szatmári, Földesi, László, Nász (Sulyok a szünetben). Edző: Himer István. Mezőtúr: Anger — Szilágyi, Dabasi, Dávid, Mohácsi — Fodor, Cser­háti, Czikora (Vékony a 76. percben) — Kelemen, Czanka, Széli (Homonnai a 75. percben). Edző: Bencsik Gyula. Az első percben mindkét oldalon adódott egy-egy helyzet, aztán fokozatosan elszürkült a játék, hosszú ideig alig történt esemény. A 6. percben Szatmári a léc fölé ívelt. A 19. percben An­ger előbb László beadását, majd Földesi jó lövését véd­te. A válasz: Cserháti bom­báját Szendrei vetődve há­rította. Valamit élénkült a játék. A 23. percben Fodor kétszer is elsétált a szabad­rúgáshoz leállított labda előtt, ezért sárga lappal fi­gyelmeztették. A 31. percben gólt ért el a mezőtúri csapat: Sebők a félpályánál elcsúszott, a Honvéd támadói villámgyor­san kapura törtek, Kelemen vezette a labdát, megvárta, amíg a szolnoki védők el­futnak mellette, majd a jó helyzetben levő Fodorhoz továbbított. A középpályás — mielőtt a védők közbe­avatkozhattak volna — mint­egy tíz méterről a hálóba lőtt, 0:1. Ezuitán Cserháti 20 méteres szabadrúgása a sor­falon megperdülve jutott a mezőnybe. A 36. percben Anger egy szöglet után ki­ejtette a labdát, de a védők felszabadítottak. A 41. perc­ben Czanka jó lövése elhalt az egyik védőn, három perc­cel később Porhanda beadá­sát Földesi kézzel ütötte a kapuba. A 48. percben Czikora fütty után rúgta el a lab­dát. ezért Maczkó neki is felmutatta a sárga lapot. Az 50. percben egyenlített a hazai gárda. Lódi bal oldal­ról ívelt szabadrúgást a ka­pu elé, a jól helyezkedő Kolláth fejjel lágyan meg­csúsztatta a lecsapódó lab­dát, amely az elmélázó An­ger mellett a bal oldali léc­nél jutott a hálóba, 1:1. Nyomasztó fölénybe kerültek a szolnokiak. Szöglet szög­letet követett, de a lövések vagy a kapu mellé szálltak, vagy a védők hárították. A 67. percben Anger kisza­ladt, de Kolláth az üres ka­pu mellé lőtt. A 70. percben László is a hálóba lőtt, de előtte keze­zett. A 78. percben Porhan­da éles lövését Anger szög­letre ütötte, a beívelés után nagy kavarodás támadt a mezőtúri kapu előtt — ered­mény nélkül. A 80. percben Kántor beadása okozott za­vart, hat perccel később Se­bők lövése szállt mellé, majd Kántor jó helyzetben fölé durrantott. A 88. perc­ben egy jobb oldali beadás után Szendrei kifutott a ka­pujából, cselezgetett, majd az oldalvonalnál elesett. A megszerzett labdával Cser­háti húzott a kapu elé, de a léc fölé ívelt. Egy perc múlva megszületett a győz­tes gól: Kántor jobbra Ível­te a labdát. Porhanda elfu­tott és éles szögből a jobb alsó sarokba lőtt. 2:1. Keserves győzelmet aratott a Szolnoki MÁV MTE. A mezőtúriak jól felkészültek a találkozóra. Lódít, a szol­nokiak játékmesterét Fo­dor árnyékként kisérte. de a többi hazai támadó is testőrt kcioott. A szoros em­berfogás és a zárt védekezés nem ízlett a hazaiaknak. Az első félidő egyes szakaszai­ban kifejezetten unalmas volt a mérkőzés. A mezőtú­riak „elaltatták” a szolno­kiakat, akiknél ekkor több átadás légüres térbe ke­rült, hiányzott a lendület, a gyorsaság. A második já­tékrészben ritmust váltott a MÁV MTE. Egyre másra ve­zette rohamait, nagy nyomás nehezedett a mezőtúri ka­pura. A Honvéd játékosai elkeseredetten védekeztek, keményen, határozottan rom­boltak, de olykor arra rúg­ták a labdát, amerre éppen álltak, és nem hiányzott tár­házukból a taktikai szabály­talanság sem. Körömszakad­táig védték kapujukat, s ezzel éppen a saját csapdá­jukba estek: egyetlen kiha­gyás elég volt ahhoz, hogy a lelkesen hajrázó szolnoki csapat megszerezze a győzel­met. Szenekéi megbízhatóan vé­dett, de az egyik alakítása után a szurkolók ereiben meghűlt a vér. A védők megálltak helyüket, sőt fel­futásaikkal sokat segítették a támadásokat. Sebők több jó lövésével, Kolláth pedig góljával emelkedett társai fölé. Lódi nem bírt őrzőjé­vel, Porhanda viszont fo­kozatosan feljavult. A tá­madók ezúttal keveset mu­tattak. A mezőtúriak kapu­jában Anger több labdát ki­ejtett, az első gólnál pedig rosszul helyezkedett. A csa­tárból védővé „előlépett Szi­lágyi magabiztosan rombolt, csakúgy mint Dávid: és Da­basi. Mohácsi darabosnak tűnt. Fodor viszont csapata legjobbja volt. Kitűnően őrizte Lódít, minden táma­dásból kivette részét, és gólt is lőtt. A támadók túlzásba vitték a labdatartogatást, lö­vés vagy kapuratörés he­lvett sokszor inkább a cse­lezést választották. Maczkó játékvezető kisebb hibáktól eltekintve jól bíráskodott. (Pi) Balassagyarmat — Lehel SC 0:0 Balassagyarmat, 2600 n., v.: Koródi. B.-gyarmat: Balázs — Pribeli, Robb, Lajkó, Szűcs — Hornyák, Erdélyi (Jelen a 60. percben), Hugyecz (Trubin a 60. percben) — Kovács, hucska, Szedlák. Edző: Dávid Róbert. Lehel SC: László — Gergely, Kirchner, Lakatos, Czigány (Sebestyén cl 74. perc­ben) — Lukácsi, Fejes, Postás — Pecha, Váczi (Bacher a 65. percben), Szabó. Edző: Kóczián Antal. A. kisméretű játéktéren csapkodó, alacsony színvo­nalú küzdelem alakult ki. A mezőnyfölénybe került hazaiak kapu elé belőtt lab­dákkal kísérleteztek, a jász­berényi . védők így nagy mun­kára kényszerültek. A 22. percben Kovács vitte fel a labdát a jöbb szélen, és be­adását Szűcs a kapufára perdítette. Később Lajkó. il­letve Szedlák lövéseit hárí­totta László, majd Kovács az oldalhálót találta el. A szünet után továbbra is a hazaiak rohamoztak, de csak Erdélyi veszélyeztette a kaput. Negyedóra eltelté- val Szabó elnyargalt a jobb oldalon, és beívelt labdáját Fejes csak centiméterekkel fejelte mellé. A 75. percben Bacher élesen belőtt labdá­ja a kaputól mintegy 12 mé­terre álló Pecha elé került, a fiatal játékos azonban a kifutó kapust találta el. Ha­zai ellentámadás végén Szed­lák beadását Lucska vágta kapu fölé. A hajrában a Le­hel kerekedett felül, táma­dásai veszélyesebbekké vál­tak. Előbb Szabó szoronga­tott helyzetből leadott nagy lövését védte Balázs, majd Pecha találta telibe ismét a kapust. Ezután Postás csúsz­tatott fejesét Sebestyén vé­tette ei a kapu torkában, majd Bacher hatalmas bom­bája Lukácsit „lőtte ki” a kapu elől. A kemény, de sportszerű mérkőzésen a Lehel értékes pontot szerzett. A jászberé­nyi kapuban László mindvé­gig megbízhatóan védett, a hátvédek hatalmas munkát végeztek, s hibátlanul látták el feladatukat. Ebből a sor­ból Lakatos és Kirchner tel­jesítménye emelkedett ki. A középpályások szürkén ját­szottak, talán Lukácsi egy árnyalattal jobbnak bizo­nyult társainál. A csatárok a közepesnél is gyengébb tel­jesítményt nyújtottak. — hoffer — ­Táblázatok Labdarúgás Az NB 1 állása 1. Bp. Honv. 11 7 3 1 21-13 17 2. Videoton 11 6 3 2 22-15 15 3. FTC 11 5 4 2 26-15 14 4. Vasas 11 5 3 3 25-19 13 5. Rába ETO 11 6 1 4 21-20 13 6. DVTK 11 6 — 5 15-11 12 7. Debrecen 11 4 4 3 16-14 12 8. ZTE 11 5 2 4 16-15 12 9. PMSC 11 4 3 4 15-12 11 10. Tatabánya 11 5 1 5 16-15 11 11. MTK VM 11 3 4 4 17-18 10 12. M. Előre 11 3 4 4 15-19 10 13. Békéscs. 11 4 2 5 15-20 10 14. G. Dózsa 11 4 1 6 21-26 9 15. Volán SC 11 3 3 5 15-22 9 16. D.-újv. 11 2 3 6 14-20 7 17. PVSK 11 2 3 6 10-19 7 18. STC 11 1 4 6 12-19 6 A XII. forduló műsora, no­vember 3., szombat: Békéscsaba —Újpesti Dózsa. Diósgyőr—Bp. Honvéd. Tatabánya—Vasas. Sal­gótarján—Debrecen, PMSC—Rá­ba ETO. MTK VM—Volán, FTC —MÁV Előre, Videoton—PVSC, Dunaújváros—Zalaegerszeg. NB II Keleti csoport 1. Szolnok 12 8 2 2 28-12 18 2. Nyíregyh. 12 7 4 1 23- 8 18 3. Gyöngyös 12 7 2 3 14-13 16 4. B.-gyarm. 12 7 1 4 14-11 15 5. HMSE 12 4 6 2 13- 7 14 6. Lehel 12 5 4 3 14-10 14 7. K.-barc. 12 5 3 4 23-19 13 8. Szarvas 12 5 3 4 15-11 13 9. Gyula 12 5 3 4 18-15 13 10. Eger 12 5 3 4 20-19 13 11. MVSC 12 4 5 3 20-21 13 12. Szabó SE 12 5 2 5 18-14 12 13. BTASK 12 5 2 5 18-16 12 14. Papp SE 12 4 1 7 21-26 9 IS. Orosháza Í2 3 3 6 12-18 9 16. Olefin 12 3 3 6 11-17 9 17. D. Univ. 12 3 3 6 12-19 9 18. Asztalos 12 3 2 7 20-26 8 19. űzd 12 2 3 7 11-23 7 20. Debr. K. 12 2 1 9 10-30 5 A XIII. fordulóban, októ­ber 28: Gyöngyös-Szol­noki MÁV MTE, Gyöngyös, Lehel SC-Papp J. SE, Jászberény, H. Szabó La­jos SE-Hódmezővásárhely, Mezőtúr. Végre taps a kosárlabdának Szolnok megyének vannak nosztalgiasport­ágai. A sportbarátok hangja lágyabb lesz, ha az egykori vívósikereket, ökölvívó-dicsőséget, lab­darúgómúltat vagy ko­sárlabda-hagyományúkat idézik. „Amikor még NB I-es meccset játszottak a ko­saras lányok a MÁV, majd a Légierők, ké­sőbb a Vörös Meteor színeiben, az volt a szép idő. A szabadtéri pálya körül tombolt a közön­ség, szorongva jött ide bármelyik fővárosi együt­tes, és a kék-fehér kor­szakban a szolnokiak adták a vasutas váloga­tott színe-javát". így emlékeznek a mérkőzé­sek szemtanúi és sokáig azt hittük, be kell ér­nünk kosárlabda helyett a fenti legendákkal. Aztán vasárnap mintha egy régi filmet perget­tünk vólna le: ismét győzelem NB I-es mécs­esén szép hagyományok­kal rendelkező kosaras szakosztály leánycsapata ellen, ismét tombolt a lelátó, és ismét szolno­ki sikertől hangos a sportág. A KSI felett aratott győzelmet sokan véletlennek tartották, ám a nagykanizsai közel 40 pontos csatanyerés már azt ígérte: vége annak a korszaknak; amikor po­fozógép volt az NB il- ben a MÁV MTE. Az­tán vasárnap bebizonyí­tották a lányok: még az élvonalbeli tagság meg- hosszabítására is van re­mény. Korai lenne megjósol­ni, hol folytatja az újabb bajnoki idényben a szol­noki csapat. Lehet, hogy minden erőfeszítés ke­vés lesz, és jövőre ismét az NB II-ből próbál majd felkapaszkodni az együttes. De búcsúzni is sokféleképpen lehet: a mostani kiesés már sem­miképp nem kudarc, mert a jelenlegi forma azzal kecsegtet: nem el­érhetetlen a lányok szá­mára akár végérvénye­sen is az NB I szintje! A csapat jó úton ha­lad, és hajtóerőnek ott van a közönség megkü­lönböztetett szimpátiája. Mert vasárnap már be­bizonyította a nézősereg, hogy a legkisebb siker­nek is szívrepesve örül, és igazi szerelme a ko­sárlabda. — pb — Kosárlabda Futás a kiesés elől Eredmények: Békéscsabai TASK—D. Kinizsi 3:1. Eger—Asz­talos SE 2:1, Olefin SC—Deb­receni USE 2:0. H. Papp J. SE— Gyöngyös 2:2, Ózd—Orosháza 1:1, Hódmezővásárhely—Kazinc­barcika 1:1. Szarvas—Miskolci VSC 1:1. Nyíregyháza—Gyula 2:2. A megyei bajnokság állása 1. Törökm. 12 11 1 36-11 22 2. Karcag 12 10 1 1 32-11 21 3. Cukorgyár 12 7 3 2 26-10 17 4. Jászkisér 12 8 1 3 22-14 17 5. Jb. Vasas 11 8 — 3 29-15 16 6. R.-falva 12 7 1 4 25-13 15 7. Abádszalók 12 5 3 4 14-14 13 8. J.-ároksz. 12 5 2 5 25-14 12 9. Vegyim. 12 5 2 5 22-18 12 10. Túrkeve 12 3 4 5 J6-25 10 11. KuTE 12 4 2 6 21-32 10 12. J.-jákóh. 12 2 5 5 13-15 9 13. Tisza Cipő 11 3 3 5 13-19 9 14. Besenyszög 12 3 2 7 13-23 8 15., Szászberek 12 2 3 7 12-18 7 16. Kunhegyes 12 2 3 7 20-36 7 17. Üjszász 12 — 1 7 5-21 5 18. Tiszabura 12 1 2 9 10-45 4 A XIII. forduló műsora, ok­tóber 28., vasárnap: Tiszabura— Jászják óhalma, Besenyszög— Kunhegyes. Szászberek—Szolno­ki Vegyiművek. Üjszász—Szol­noki Cukorgyár, Kunszentmár- ton—Rákóczifalva, Karcag—Túr- keve, Jászárokszállás—Jászberé­nyi Vasas, Törökszentmiklós— Abádszalók, Tisza Cipő SE— Jászkisér. Kosárlabda NB I. Női 1. MTK VM 2. Bp. Spart. 3. BSE 4. BEAC 5. KSI 6. TFSE 7. Bp. V. Izzó 8. Sz.-fehérv. .9. Pécs 10. D.-győr 11. MAFC 12. ZTE 13. Szekszárd 14. -Szolnok 15. Ganz-M. 16. Nagyk. Október esi VSK- Pécs 10. 23 19 4 1852-1429 42 21 17 4 1641-1316 38 19 17 2 1628-1134 36 22 14 8 1563-1428 36 20 15 5 1649-1425 35 21 14 7 1458-1445 35 19 14 5 1404-1226 33 19 12 7 1418-1061 31 20 9 11 1413-1497 29 19 8 11 1452-1465 27 22 5 17 1341-1576 27 20 7 13 1376-1597 27 21 5 16 1396-1565 26 20 4 16 1356-1660 24 19 3 16 1283-1526 22 22 — 21 1333-2111 21 28-án. vasárnap: Pé- Szolnoki MÁV MTE. A totó 42. heti eredményei 1. Dorog—Komló 0-1 2 2. Várpalota—Bauxitb. 0-3 2 3. Körmend—Péti MTE 1-1 X 4. Bem SE—Bp. V. Izzó 1-3 X 2 5. KKFSE—Kecskemét 2-1 1 6. Sz. MÁV MTE—Szabó L. 2-1 1 7. Bologna—Fiorentina 2-1 1 8. Catanzaro—Intern. 0-0 x 9. Napoli—Perugia törölve 10. Pescara—Avellino 1-1 x 11. Torino—Juventus 1-2 2 12. Udinese—Roma 0-0 x 13. Pistoiese—Genoa 1-0 1 14. Spal—Lanerossi 0-3 2 +1 Ózd—Orosháza 1-1 X NB I. Női: Szolnoki MÁV MTE—Nagykanizsai MÁV NTE 87:48 (49:24). Nagyka­nizsa, v.: Varga J., Major. MÁV MTE: Hegedűs (14), Rittling (10) Czeglédi (17), Mikoláné (13), Vinczéné (16), cs.: Szabóné (6), Tóth, Gyenge, Mohácsi (5), Bódi (6). Edző: Balogh Péter. A szolnokiak már első félidő közepétől felmorzsolták a hazaiak ellenállását, és szin­te tetszés szerint érték el kosaraikat. A második já­tékrészben a szolnoki gárda valamennyi játékosa szóhoz jutott, de a megszerzett előnyt így is tartani tudták. A jól játszó csapatból kü­lön is kiemelkedett Hegedűs, Czeglédi és Mikoláné telje­sítménye. Szolnoki MÁV MTE— MAFC 73:61 (37:30). Szol­nok, tiszaligeti sportcsar­nok, 600 n„ v.: Prenker, Si- mó. MÁV MTE: Hegedűs (20), Rittling (16), Vinczéné (11), Czeglédi (12), Mikoláné (14), cs.: Bódi, Mohácsi. Nagy tétje volt a vasárnapi ménk őzésnek: vereségü k esetén a hazaiak szinte kilá­tástalan helyzetbe kerültek volna a kiesés elkerüléséért folytatott küzdelemben. Nos. a szolnokiak mór az első percekben magukhoz ra­Hegedüs a MAFC palánk- ja alatt gadták a kezdeményezést, és pontról pontra növelték előnyüket, miközben példá­san védekeztek. Az igen ér­tékes győzelemhez nagyban hozzájárult a szép számú közönség lelkes buzdítása is. Valamennyi játékos di­cséretet érdemel hallatlan akarásáért. Röplabda Á vendégek felkészültebbek voltak Női: TFSE—Lehel SC 3:1 (—11, 2, 10, 1). Jászberény, dr. Tökinszky, Zalánfi. ■ Le­hel SC: Lankus, Móri, Nagy E„ Szabó, Sósné, Baranyi, Cs.: Sápi. Edző: Zireher Ti­bor. A sok hibával játszó főiskolások ellen az első játszmát sikerült megnyer­nie a hazai csapatnak, ez­után azonban már a TFSE irányította a mérkőzést. A második játszmát 11 perc alatt nyerte, a negyediket pedig 10 perc alatt. Vég­eredményben a felkészültebb főiskolások biztosan és meg­érdemelten nyertek az MNK legjobb nyolc csapata közé jutásért kiírt mérkőzésen. Jó: Aranyné, Szabó, ill. Nagy E. NB II. Férfi: Kazincbar­cikai Vegyész—Szolnoki TI- TÁSZ 3:1 (11, 13, —10, 12). Szolnak, Verseghy úti pálya, v.: Papp L. TITÁSZ: Naba- tov, Nagy, Kiss, Mészáros, Czapkó, Dudás, cs.: Oláh, Borsos, Varga. Edző: Jáger István. A helyenként szín­vonalas mérkőzésen az egy­ségesebb csapat győzött. Sz. TITÁSZ—Debreceni Kinizsi 3:1 (—15, 6, 12, 15). Szolnok, Verseghy úti pálya, v.: Ribizár, Csordás. TI­TÁSZ : Nabatov, Mészáros, Balázs, Oláh, Czapkó, Kiss, cs.: Nagy, Dudás. A kiesés rémétől fenyegetett debre­ceniek igen lelkes játékkal szorossá tették a találkozót. Fotó: Tarpai Földesi fejel a mezőtúri kapura