Szolnok Megyei Néplap, 1979. augusztus (30. évfolyam, 178-203. szám)

1979-08-28 / 200. szám

1979. augusztus 28. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Velük együtt! Hegedűs Csaba nevét ak­kor ismerte meg — és el — a sportvilág, amikor az 1971-es birkózó világbaj­nokságon úgy nyert kötött­fogásban, hogy valamennyi ellenfelét kétvállal verte meg. Elnyerte a tuskirály címet, és úgy tűnt, az 1972- es müncheni olimpia szá­mára puszta formalitás lesz. Ha nem is értett ez­zel egyet első hallásra a szovjet Anatolij Nazaren­ko, Csaba a szőnyegen meggyőzte, hogy mégiscsak az ő kezében van a leg­méltóbb helyen az olimpiai arany. Méghozzá a magyar sport századik olimpiai aranyérme. Következett Montreal, ám közben egy gépkocsi­baleset kishíján az életébe került olimpiai bajnokunk­nak. ö azonban még a bio­lógia törvényeire is fittyet akart hányni, és felépülése után nem titkolta, hogy Kanadába is győzni indul. Két forduló után kiesett — de alighanem ez a lecke is kellett ahhoz, hogy min­denkinél jobban tisztelje a munkát, ami nélkül még egy született „nyerő em­ber” számára sem terem babér. Pályafutása persze a ’76- os olimpiai érem nélkül is teljes lett volna, ám ő egy harmadik menetre is ki­hívta a sorsot: a birkózó- válogatott kapitányaként immár másokat próbált felsegíteni a világ tetejére, ahonnan olyan szívszoron- gatóan szép a kilátás ... Aki szerette versenyző korában ezt a konokul ma­gabiztos sportembert, az most .kétszeresen örül a magyar birkózó sikereknek: minden idők legbőségesebb aranyesője hullott a sport­ágra San Diegóban, és az „esőcsináló” Hegedűs Csa­ba volt. Rácz, Tóth, Kocsis a há­rom győztes, és Növényi az ezüstérmes, a felkészülés időszakáról csak egyetlen dologra emlékszik. „Dol­goztunk annyit, amennyit korábban soha ... ” És ez így van rendjén, hiszen aki annyira igényes volt ön­magával szemben, mint Hegedűs Csaba, az egy sportággal szemben is ma­gas mércét támaszt. Olimpiai bajnokunk te­hát sportvezetőként is csa­tát nyert. Fanatikus volt ; — és most fanatizálni tu­dott. Hozzá hasonló meg­szállottak azonban még szép számmal vannak sportéletünk perifériáján. Tapasztaltuk, kíméletlen következetességük aranyat érne. Sok szó esett erről a közelmúltban lezajlott bu­dapesti világversenyen, ahol ötszörös világbajno- ' kunk csak néző volt, pedig — amint az eredmény is bizonyítja — markáns egyéniségére igen nagy szükség lett volna. Egy pályafutás nem ér­het véget a versenyzés be­fejezésével — ezt igazolja Hegedűs Csaba példája. Jó lenne hát a jelenleginél hasznosabban kamatoztat­ni az egykori világnagysá­gok felmérhetetlen tőkéjét. De addig, amíg elérhe­tetlen távolságra nem ke­rülnek a sporttól. Kajak-kenu Deme ezüstérmes, Pető ötödik Az 500 méteres kajak egyes eredmény hirdetése, Deme a má­sodik helyen Az első döntőt az ezermé­teres számokban szombaton rendezték Szolnokon, a Víz­ügy SE pályáján, az idei or­szágos felnőtt ka jak-kenu bajnokságon. S mindjárt az első számban, a férfi kajak egyeseknél — talán a sport­ág és az egyesület történeté­ben először — két szolnoki is bekerült a legjobbak közé. A kellemetlenül bűvös, sze­les időben nagy küzdelmet vívtak a versenyzők, a győ­ri Joós bírta legjobban az iramot, és elsőként futott a célba. A szolnokiak közül derekasan helyt állt az ifjú­sági Pető István, aki az elő­kelő ötödik helyet szerezte meg. Deme József kilencedik lett. Vasárnap az 500 méteres döntőkkel folytatódott a baj­nokság, s az első szám ezút­tal is a férfi kajak egyes volt. Felfokozott érdeklődés kísérte a döntőt, hiszen a két válogatón Deme fölénye­sen nyert, és vasárnap is az esélyesek között emlegették. Ezúttal azonban balszeren­cse kísérte a szolnoki fiút, egy negyed hajóhossz hát­ránnyal a második helyen ért célba, és „csak” ezüstér­met nyert. — Sajnos a rajtnál kicsú­szott a kezemből a lapát, megbillent a hajóm és utol­sóként indultam — bosszan­kodott a befutás után. Tény, hogy az utolsó hely­ről tornázta fel magát a má­sodikra, és ha még néhány méter hátravan, befogja a győztes győri Sztanity Zol­tánt. Pető nem került a dön­tőbe, délután viszont indult a K—I 10 ezer méteren és ott is megállta a helyét, a felnőttek között a klencedik helyet szerezte meg. A há­rom nap egyébként az egy héttel ezelőtt két világbaj­nokságot nyert Wichmann Tamás nevétől visszhangzott, jogosan, hiszen az MTK VM sportolója Szolnokon három számban győzött, egyben pe­dig — párosban — ezüstér­met szerzett. Sikeresen sze­repeltek a győriek is, az olimpiai pontversenyben a Rába ETO végzett az élen, a Szolnoki Vízügy SE hét ponttal a tizedik helyen kö­tött ki. ORSZÁG-VILÁG Befejezés előtt a vívó VB A totó 34. heti eredményei 1. MÁV DAC—Haladás 1-3 2 2. Körmend—Várpalota 2-0 1 3. Soproni SE—Olajb. 3-1 1 4. Alumínium—Dorog 1-1 x 5. Szekszárd—Komló 0-2 2 6. Bábolna—Bauxitb. 3-1 1 7. Bakony—Péti MTE 1-2 2 8. Budafok—Csepel 1-3 2 9. BVSC—Gazn-M. 2-0 1 ll Vác—Szegedi Dózsa 1-1 x 11. Pénzügyőr—BKV Előre 0-1 2 12. Papp J. SE—Miskolc 1-3 2 13. Hódmezővh.—Szarvas 0-0 x +1 Debr. K.—Asztalos SE 2-4 2 Befejezéséhez közeledik a 35. vívó VB. Vasárnap el­dőlt a kard csapatverseny ér­meinek sorsa. Mint ismere­tes: a világbajnoki címet vé- - dő magyarok nem jutottak a legjobb négy közé (végül az 5. helyet szerezték meg, messze elmaradva a várako­zástól). Az elődöntőben az olaszok 8:7-re verték a ro­mánokat, a szovjet váloga­tott 9:5-ös győzelmet aratott a lengyel csapat ellen. A döntő kevés izgalmat hozott: Szovjetunió—Olaszország 9:1. Megkezdték kétnapos ver­senyüket a női tőrcsapatok. A magyar válogatott a cso­portmérkőzések során lelép­te Üj-Zéland és Ausztria együttesét, majd 9:3-ra, a vártnál könnyebben verte Franciaországot. A negyed­döntő során ugyanilyen arányban nyertek Tordasiék a kínai csapat ellen, s a len­gyel, a szovjet, valamint a nyugatnémet gárda társasá­gában bejutottak a legjobb négy közé. Az elődöntőben a párosítás: Magyarország— Lengyelország, Szovjetunió— NSZK. vereség Győzelem — döntetlen Szolnoki MÁV-MTE- Balassagyarmat 2:0 (1:0) Szatmári a szolnokiak második gólját fejeli Szolnok, Véső úti pálya, 4000 n., v.: Bondár, SZMÁV- MTE: Szendrei — Kábák, Sebők, Kolláth. Tóth — Por- handa, Lódi, Földesi — Szat­mári, László, Zakar (Nász a 60. percben). Edző: Himer István. Balassagyarmat: Ba­lázs — Pribeli, Robb, Hor- nyák, Lajkó — Jelen, Er­délyi, Hugyecz — Kovács I. (Kovács J. az 58. percben), Lucska, Szedlák. Mb. edző: Vidomusz János. Többszöri szögletváltás után lélegzetelállító jelenet következett az 5. percben: Szedlák elcsípett egy rossz átadást a bal oldalon, s a feleslegesen kifutó Szendrei felett az üresen hagyott ka­pura ívelt, de a labda a felső kapufáit súrolva elhagy­ta a játékteret. Negyedórá­val később csaknem megis­métlődött az iménti eset, ám ezúttal a másik oldalon. László csapott rá egy rövid hazaadásra, Balázs kifutva még elrúgta előle a labdát, de az Szatmári elé került. A kapus hiába rohant kétség- beesetten a szélsőre, Szat­mári mintegy 25 méterről a kapuba talált. 1:0. Négy perccel később Kovács I. ke­rült nagy helyzetbe, de lö­vése az egyik védőn megpat­tant, és a már fekvő Szend­rei ölébe hullott, majd Ló­di beadását Szatmári előre­vetődve fejelte kapura, ám a labda fölészátlt. A szol­nokiak meddő fölényével telt továbbra is az idő, a szünetig különösebb izga­lomra azonban nem akadt ok. Fordulás után Sebők sza­badrúgására, illetve Kábák távoli bombájára hördült fel a közönség, aztán Lucska fejese halt el Szendrei ke­zében, majd Kovács I. ve­szélyeztette a kaput, de Ká­bák még időben közbelépett. Az 57. percberi Porhanda egyedül tört ki, ám Balázs mellett nem bírta elvinni a labdát, s odalett a góiszerzési lehetőség. Még Földesi gyen­ge fejesét védte a kapus, az­tán a balassagyarmatiak rá­kapcsoltak. A 62. percben Robb közeli lövését kiejtette Szendrei, a labda Lucska elé került, ő azonban az ol­dalhálót találta el. Mind többször jött zavarba a szol­noki védelem, míg végre a 71. percben némi lélegzethez juthatott: Nász a ikapu tor­káig vitte a labdát, ott azon­ban lövés helyett átadásra vállalkozott. öt perccel később Lucska szabadrúgása süvített el a jobb kapufa mellett, majd Erdélyt hagyta elveszni a szögletből beívelt labdát. Az újabb egyenlítési alkalmat Kolláth teremtette meg a vendégek számárai pontat­lan átadását Jelen szerezte meg, d,e az ötös jobb sar­káról Szendreit találta el. Később Robb puffantott fö­lé, illetve Kovács J. nagy lövését védte Szendrei, s ez­zel a balassagyarmatiak el is lőtték puskaporukat. A 88. percben Nász iramodott meg a bal oldalon, Balázs szokásához híven ezúttal is kifutott, de a csereként be­állt szélső átívelte felette a labdát és a szabadon ha­gyott Szatmári zavartalanul fejelt kapu közepébe, 2:0. Mindkét csapat sok hibát követett el, elsősorban a pontatlan átadások szúrtak szemet, és a kapusok köny- nyelműsége volt szembetű­nő. Mindössze félórányi ta­lán az a játék, amely meg­érdemli a jó iramú jelzőt, s ez is inkább a vendégek­nek köszönhető,, akik a má­sodik félidőben mindent el­követtek az egyenlítésért. A szolnokiak ötlettelenül, ke­vés átütő erővel támadtak. Amennyiben a balassagyar­mati együttes szerez vezetést, úgy korántsem biztos, hogy Szolnokon marad a két pont. Jó: Sebők, Lódg Szatmári, ill. Lajkó, Jelen, Szedlák. — cl — Mezőtúri Honvéd- Olefin SC 1:1 (1:0) Mezőtúr, 1100 n„ v.: Tóth L. M. Honvéd: Anger — Herédi, Papp, Dávid, Mohá­csi — Pribék, Cserháti (Vé­kony a 62. percben), Batári — Simái (Czanka az 53. percben), Kelemen, Széli. Edző: Bencsik Gyula. Olefin SC: Dohány — Derzsenyi, Lázár, Vancó, Kovács — Be­lényesi, Magyar, Kapus — Petró, Suller (Farkas az 59. percben), Kocsis (Sztankóa '86. percben). Edző: Szabó Béla. Nagy iramban kezdett a mezőtúri gárda, az első gól­helyzet mégis a hazaiak ka­puja előtt adódott. A 9. percben Petrát Papp fel­lökte, s a játékvezető sárga lappal figyelmeztette. A 23. percben Széli kapta a lab­dát a 16-os vonalánál, és fordulásból nagy gólt lőtt a jobb alsó sarokba, 1:0. A 32. percben Batári hatalmas lö­vését védte Dohány, öt perc­cel (később pedig Kelemen szólója .következett. A csa­tár mintegy 45—50 métert vezette a labdát, aztán a kapu elé gurította, és csak nagy üggyel-bajjal szabadult fel a vendégek kapuja. Egyre keményebbé vált a játék, az Olefin játékosai . időnként összetévesztették az ellenfél lábát a labdával. Szünet után nagy erővel tá­madott a Honvéd-együttes, előbb Kelemen a felső ka­pufát találta telibe, majd, a 65. percben Czanka a 16- oson belülre cselezte ma­gát, de Lázár és Kovács kö­zös erővel felvágta, a jogos büntető azonban elmaradt. Az ellentámadásból egyenlí­tettek a vendégek: Belénye­si futott el a jobb oldalon, kapu elé lőtte a labdát, és Kovács nagy erővel a jobb felső sarokba vágta, 1:1. A 73. percben Széli a kapu tor­kában hibázott, aztán Far­kas bombáját ütötte szöglet­re Anger. A 80. percben Széli lövése a bal kapufán csattant. Nagy iramú, változatos mérkőzést vívott a két csa­pat, kár, hogy a játékvezető kiengedte kezéből a talál­kozót. Jó: Herédi, Mohácsi, Kelemen. Batári, ill. Do­hány, Belényesi, Petró, Ko­csis. — sindel — Nyíregyháza-Lehel SC 1:0 (0:0) Nyíregyháza, 16 000 n., v.: Kóródi. Nyíregyháza: Buús — Szekrényes, Szűcs, Amb- rusz, Czeczeli — Kozma, Turtóczky, Buzsik (Moldván az 56. percben) — Pólyák, Kiss M., Farkas II. (Tesch- majer a 78. percben). Edző: Temesvári Miklós. Lehel SC: László — Gergely, Kirchner, Lakatos, Török — Lukácsi, Fejes, Postás — Sebestyén (Pecha a 81. percben), Vá- czi (Szívós a 70. percben), Bacher. Edző: Kóczián An­tal. Hamar mezőnyfölénybe ke­rült a hazai együttes, mégis a jászberényiek veszélyez­tették a kaput. Sebestyén fu­tott el a jobb oldalon, de a védők 18 méterre a kaputól felvágták. Bacher állt a labda mögé, a nagy erejű szabadrúgást Buús bravúr­ral hárította. Pár perccel ké­sőbb Váczi jó cselekkel ját­szotta magát tisztára, de öt is buktatták. A szabadrúgást Bacher az előretörő Gergely elé ívelte. Buús azonban is­mét résen volt. A hazai el­lentámadás végén Kiss M. ugrott ki, de tíz méterre a kaputól mellélőtt. Farkas II. élesen belőtt szögletei keltet­tek még zavart a Lehel ka­puja előtt, aztán véget is ért a félidő. Hazai rohamokkal kezdő­dött a második játékrész. Előbb Szekrényes futott, el a jobb szélen, beadásából Kiss M. lőtt, de László szög­letre ütötte a labdát, aztán Sebestyén húzott egyedül kapura, ám beadás helyett ..elcselezte” a kínálkozó al­kalmat. Ezután Lukácsi ke­verte meg a hazai védőket, de a kaputól 18 méterre fel­lökték. Bacher szabadrúgá­sa ezúttal a sorfalban akadt el. Lukácsi hosszú indítá­sával Sebestyén robogott el, belül Bacher teljesen egye­dül várta a beadást, a szél­sőt azonban az utolsó pilla­natban szögletre szerelték. A 62. percben Török sorozatos szabálytalanság miatt sárga lapot kapott, akárcsak a 76. percben Sebestyén időhúzá­sért. A 80. percben Kiss M. kapott jó labdát a jöbb szé­len Buzsiktól. s beadását az üresen hagyott Moldván nyolc méterről a kapuba továbbí­totta, 1:0. Az utolsó percben Postás szöglete szállt át a védőkön s a kapuson, de Szívós öt méterre az üres kaputól elvétette a labdát. A remek iramú találkozón a Lehel SC végig egyenran­gú ellenfele volt a bajnok­esélyes hazaiaknak, s csak nagy küzdelemben maradt alul. Jó: Buús, Szűcs, Cze­czeli, ill. László, Lakatos, Fejes. — hoffer — Keleti csoport 1. Nyíregyh. 4 3 1 — 6- 1 7 2. Szolnok 4 2 1 1 7- 3 5 3. Eger 4 2 1 1 7- 4 5 4. MVSC 4 2 1 1 7- 6 5 5. K.-barcika 4 2 1 1 5- 4 5 6. H. MSE 4 1 3 — 3- 2 5 7. Gyöngyös 4 2 1 1 7- 8 5 8. Szarvas 4 1 2 1 6- 4 4 Szabó L.SE 4 1 2 1 6- 4 4 10. Lehel SC 4 1 2 1 5- 4 4 11. Asztalos SE 4 2 — 2 8- 8 4 12. B.-gyarmat 4 2 — 2 6- 6 4 13. Orosháza 4 1 2 1 3- 3 4 14. Papp J. SE 4 2 — 2 7- 8 4 15. D. Univ. 4 1 2 1 6- 7 4 16. .Gyula 4 1 1 2 7- 7 3 17. Olefin SC 4 1 1 2 4- 4 3 18. Debrc. K. 4 1 — 3 4-10 2 19. Ózd 4 1 — 3 3- 9 2 20. Bcs. TASK 4 — 1 3 4- 9 1 Eredmények: Miskolci VSC—H. Papp J. SE 3:1, Ózd—Békéscsa­bai TASK 2:1, Eger—Debreceni USE 3:0, Gyöngyös—Orosháza 2:1, Kazincbarcika—Gyula 3 :l, H. Asztalos SE—Debreceni Ki­nizsi 4:2, Hódmezővásárhely— Szarvas 0:0.