Szolnok Megyei Néplap, 1979. augusztus (30. évfolyam, 178-203. szám)

1979-08-14 / 189. szám

1979. augusztus 14. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Bitang, Anonymus és társai ár hivatalosan mások nyitották meg, mégis Rjabikin és Borika megjelenése jelezte vasár­nap: ettől kezdve éles! Mármint a XXIV. öt­tusa Világbajnokság küzdelemsorozata. Buda­pest ezúttal harmadik alkalommal házigazdája a világ- bajnokságnak, a fővárosban 1954-iben és 1969-ben már összecsaptak a világ legjobb öttusázói. Az idei VB-re 26 ország hatvanhét versenyzője érkezett, de az első na- napon Tretten már feladták a versenyt. Mindketten Ano­nymus miatt, aki ló létére egy csapásra kilépett a „név­telenségből”. De miről is van szó? A hagyományokhoz híven a VB első versenyszáma a lovaglás. A lovaglás, amely­ben az öt versenyszám között a legtöbb szerepe van a szerencsének és a véletlennek. Nincs olyan öttusaver­seny, hogy ne „véreznének el” néhányan valamelyik ló nyergében. Nem ok nélkül vetődött fel többször is az a gondolat, hogy a lovaglást kerékpározással, terepmoto­rozással vagy más sportággal helyettesítsék. Ez az a versenyszám, amelyben az öttusázónak nemcsak ellen­feleit, a 800 méteres, pálya 15 akadályát s a kétperces szintidőt, hanem „társát”, a lovat is le kell győznie. Bi­zonyos, hogy az utóbbit a legnehezebb. Mindössze húsz perc áll a verenyző rendelkezésére, hogy megismerje pa­ripáját, amelyhez kap ugyan írásos ismertetőt és néhány tanácsot is, de minden a pályán dől el. Egyáltalán nem mindegy tehát, ki melyik négylábút húzza a kalapból. Az izgalmak a VB első. vasárnapi napján éppen ezért a lóhúzással kezdődtek, s persze a lovaglással foly­tatódtak. Mint mindig, most is akadtak vaskos megle­petések. Vesztett, aki azt állította, hogy öt hibátlan lo­vagló sem akad — heten érték el a maximális 1100 pon­tot. Ugyanakkor a dán Petraeust pályatévesztés miatt ki­zárta a zsűri, a lengyel világbajnok Pácéit pedig „bi- tangyl” járt Bitang hátán. Nem így Horváth, aki szin­tén Bitangot húzta, s nyergében a harmadik legjobb teljesítményt tudta nyújtani. Mindössze Arrogáns nem okozott csalódást:' Kancsalt, valamint a lengyel világ- és olimpiai bajnok Peciakot egyaránt a legmagasabb pont­számhoz segítette. A már említett Anonymussal viszont senkinek sem volt szerencséje. Délelőtt a kanadai Wil­liams, délután az angolok közismerten jó lovasa, Nightin­gale kényszerült a négylábú makacssága miatt feladni a versenyt. Mindkét csapat óvást nyújtott be, állítva, hogy Anonymus alkalmatlan a VB-szereplésre. A Jury d’Appel 40 perces tanácskozás után elutasította a tiltakozást. Hogy miért? Nem tudni. Mint ahogy azt sem, hogy Maracskó- tól csak harminc pontot vontak le, holott két akadály leverése után hatvanat szoktak. (Amennyiben a tévé­közvetítésnek és a két riporternek hinni lehet.) Ettől függetlenül is első lett volna a magyar csapat a lovag­lásban, de ezzel együtt is csak 120 pontos vezetésre tett szert a negyedik helyezett szovjet együttes előtt. Ez az arány még kevés az üdvösséghez. felsorolt meglepetések — még ha ellentmon­dóak is — rontják a verseny jó szellemét. Bi­zonyos, hogy amíg a lovak kiválasztása gond­dal jár — márpedig ez gyakori probléma má­sutt is — számos vita lát még napvilágot a lovaglással kapcsolatban. Sajnálatos, hogy néhány kevésbé szeren­csés versenyző nemcsak önmaga, hanem a kihúzott ló miatt kerül behozhatatlan hátrányba mindjárt a viadal kezdetén. Igazán nagy kár, hogy ebben a szép sportág­ban nem mindig csak a tudás dönti el a végső sorrendet. Az pedig bárki számára is gyenge vigasz, hogy a szeren­cse forgandó. cl VÍZILABDA Első a Szolnoki Vízügy A tornagyőztes szolnoki csapat. Állnak balról jobbra: Orbán, Varga, dr. Vezsenyi, Bartalis István vezetőedző, Pintér F„ Bogdán, Takó: Guggolnak: Hegmann, Tóth Cs„ Tóth I., Re- kita, Pintér I. Véget ért Egerben a háromna­pos Agria Kupa nemzetközi ví­zilabda-torna, amelyen részt vett a Szolnoki Vízügy SE együtte­se is. A szolnokiak valamennyi mérkőzésüket megnyerve maga­biztosan szerezték meg a végső győzelmet. Az utolsó napi eredmények: Topolcany—Kuwait 15:4 (4:1, 2:2, 5:1, 4:0), v.: Kosztolánczy, Pozsgai. G.: S. Janusek (4), Pontes (4), B. Janusek (2), Nanyo (2). Lukacovic. Kupec. Ribanski, ill. Al-Bajri, Ebeeb. Al-Hakan, Egab Szolnok—Mla- dost Zagreb 11:9 (3:0, 4:3. 3:3, 1:3)), v.: Samu. Pécsik. G.: Bogdán (2). Rekita (2), Tóth I. (2). Tóth Cs. (2). Pintér I.. Varga, Hegmann, ill. Stipetics (4), Frankovics (2). Velikosek (2). Martincsevics. Eger SE— BVSC 10:7 (3:3, 2:3, 1:0, 4:1), v.: Kosztolánczy. Samu. G.: Nagy (3). Madarasi (3), Vecse- ri (2), Búza, Ancsán, ill. Czi­gány (2), Tóth (2), Kiss Cs. (2) , Gém. Szolnok—Topolcany 9:7 (2:2, 2:1, 2:2, 3:2), v.: Samu. Kosztolánczy. G.: Rekita (3), Bogdán (2), Pintér I. (2). Tóth I., Varga, ill. Kovács (2), V. Ja­nusek (2), S. Janusek, Nanyo, Pontesi. BVSC—Kuwait 14:9 (5:2, 3:3, 4:1, 2:3), v.: Kalinka. Pozs­gai. G.: Szabó (5). Petyánszki (3) . Gém (2). Szöghy, Kiss. Se: rényi, Nyárádi, ill. Egab (6), Al- Bajri, Al-Hakan, Ebeeb. Eger SE—Mladost Zagreb 10:6 (1:1, 3:1, 2:1, 4:3), v.: Samu, Kosz- tolnáczy. G.: Nagy (4). Madarasi (4) . Búza, Vecseri, ill. Ekl (3), Sztekovics (2), Martincsevics. A TORNA VÉGEREDMÉNYE 1. Szolnok 5 5 — — 50-32 10 2. Eger 5 4 — 1 46-28 8 3. BVSC 5 3 — 2 41-39 6 4. Zagreb 5 1 1 3 45-39 3 5. Topolcany 5 1 1 3 39-35 3 6. Kuwait 5 — 5 25-73 — VILÁG _ Labdarúgó NB II Keleti csoport 1. Papp J. SE 2 2 — — 5-2 4 2. Debr. Univ. 2 1 1 — 4-2 3 3ger 2 1 1 — 4-2 3 4. Nyíregyháza 2 1 1 — 3-1 3 5. Orosháza 2 1 1 — 1-0 3 6. Szarvas 2 1 — 1 6-4 2 7. SZMÁV-MTE 2 1 — 1 5-3 2 8. Szabó L. SE 2 1 — 1 4-2 2 9. Olefin SC 2 1 — 1 3-2 2 10. Asztalos SE 2 1 —' 1 3-3 2 B.-gyarmat 2 1 — 1 3-3 2 12. Debreceni K. 2 1 — 1 2-2 2 Hódm. MSE 2 — 2 — 2-2 2 Lehel SC 2 2 2-2 2 15. MVSC 2 1 '— 1 3-4 2 16. Gyöngyös 2 1 — 1 4-6 2 17. Gyula 2 — 1 1 2-4 1 18. K.-barcika 2 — 1 1 1-3 1 19. Bcs. TASK 2 — — 2 1-5 — 20. Ózd 2 — — 2 1-7 — Eredmények: Nyíregyháza­Békéscsabai TASK 2:0, H. Asz­talos SE—Gyula 3:1, H. Papp J. SE—Szarvas 2:1, Gyöngyös—Ba­lassagyarmat 2:1. Debreceni Ki­nizsi—Olefin SG 2:1, Kazincbar­cika—Orosháza 0:0, Hódmezővá­sárhely—Debreceni USE 1:1. Á totó 32. heti eredményei 1. Vác—Budafok 1-0 1 2. Bem SE—Szegedi D. 2-0 1 3. Bp. Spart.—Ganz-M. 2-1 1 4. Lehel SC—Eger 1-1 X 5. BTASK—Nyíregyháza 0-2 2 6. Szabó L. SE—Miskolc 3-0 1 7. Debr. Kinizsi—Leninv. 2-1 1 8. Asztalos SE—Gyula 3-1 1 9. Sopron—Kaposvár 0-0 X 10. Sabaria—Haladás 1-4 2 11. Szekszárd—Dorog 3-0 1 12. Bábolna—Komló 2-2 X 13. Bakony—Bauxitb. +1 1-0 1 14. Pénzügyőr—Építők SC 2-1 1 LABDARÚGÓ NB II Szolnoki MÁV-MTE — Ózdi Kohász 4:0 (2:0) Szolnok, Véső úti pálya, 4500 n., v.: Győri. SZMÁV- MTE: Szendrei — Kábák (Ágh a 73. percben), Sebők, Kolláth, Tóth — Porhanda, Lódi — Szatmári (Földési a 65. percben). Zakar, Lász­ló, Nász. Edző: Himer Ist­ván. Özd: Fekete — Fodor, Bíró. Sipos, Murai — Kiss (Tóth a szünetben). Szigeti, Bácskai II. (Fükő I. a 82. percben) — Szekula, Bács­kái I., Madarász. Edző: Pal- lagi Róbert. A mérkőzés előtti hangsú­lyozott külsőségek — fúvós­zenekar, ejtőernyősök — már jó hangulatot teremtet­tek a szép számú közönség soraiban, s a kedv, a lelke­sedés nőttön nőtt. Nem alaptalanul: ha bajnoki rajt­ja nem is. de hazai bemu­tatkozása annál fényeseb­ben sikerült az új szolnoki csapatnak. Szinte kiütötték a nagy ellenfelet, az Ózdi Kohász együttesét, amely tavaly ugyancsak sok borsot tört mind a MÁV, mind, az MTE orra alá. A gólok sorát gyors, kor­szerű támadás nyitotta meg a 18. percben: Sebőktől ke­rült a labda Porhandához, akinek beadását László fej­jel továbbította a kapuba, 1:0, Kilenc perc elteltével Lódi átadásával László tört be a 16-oson belülre, s a kivetődő kapus mellett a há­lóba rúgta a labdát, 2:0. Za­kar szólója következett ez­után — lövése fölészállt, majd Kolláth fejese kerülte el a kaput. A 32. percben Porhanda még a kapust is kicselezte, ám az üresen ha­gyott kapu helyett a jobb ol­dali lécet találta telibe. A másik oldalon Szekula már harmad,ik lövésére vállalko­zott, ezúttal jól is találta el a labdát, csakhogy Szendrei, résen volt, akárcsak Feke­te, akinek kezében Nász lö­vése halt el. Alighogy elkezdődött a má­sodik félidő, a szolnoki gár­da újabb gólhelyzetet pus­kázott el Nász szöglete nyo­mán. Pár percig technikai trükkökkel, ötletes mezőny­játékkal szórakoztatták a közönséget a piros-kékek, majd a kapusokon volt a sor. Előbb Madarász sza­badrúgását védte Szendrei, aztán Fekete — bravúrral — Lódi bombáját. A 60. perc­ben azonban meg sem bírt mozdulni, amikor Lódi mint­egy 16 méterről parádés sza­badrúgással vette be kapu­ját. 3:0. Két perccel később az egyedül hagyott Tóth elől Vasárnap megkezdő­dött Bu- ‘ dapesten a XXIV. öttusa Vi- lágbgjnokság. Az első vér- senyszámot, a lovaglást a Kerepesi úti ügetőpályán bonyolították le. Mindhárom magyar ragyogóan lovagolt, s szerezte meg a csapatgyő­zelmet. Eredmények, lovaglás: 1. Rjabikin (szovjet) Borika nevű lovon 1.49.8 perc — 1100 pont, 2. Stalnovsky (csehszlovák) Svejk 1.50.4 — 1100, 3. Horváth (Magyar) Bitang 1.50.6 — 1100, 4. Pe- ciak (lengyel) Arrogáns 1.55.4 — 1100, 5. Werner (NSZK- beli) Csúnyafiú 1.57.6 — 1100, 6. Kancsal (magyar) Arro­gáns 1.57.8 — 1100, 7. White- side (angol) Mixer 1.58.2 — 1100, 8. Liederer (osztrák) Kótyagos 2.00.9 — 1090, 9. Newrh (új-zélandi) Csengő 2.04.5 — 1090, 1Ö. Cristofori (olasz) Franciska 2.04.9 — 1090, 12. Fitzgerald (ameri­a szolnoki 'kapuvédő fölénye­sen kanalazta ei a labdát, de Szekula két lövése sem oko­zott gondot, neki. A 7a. perc­ben László átadás helyett kapura küldte a labdát, s így biztos helyzet maradt ki. A 83. percben Földesi kiug­ratta Nászt, a szélső a ki­futó Fekete mellett elpöc­költe a labdát, és az üres kapuba lőtte, 4:0. Bácskái I. előtt nyílt még lehetőség, ám ő is önzőnek bizonyult, később pedig Madarász szé­píthetett volna, ha Szend­rei nincs a helyén. Az ózdiak végig alárendelt szerepre voltak kárhoztatva, jóformán egyetlen épkézláb támadásra sem futotta ere­jükből. A piros-kékek nagy kedvvel, elegánsan játszot­tak, sokat is mozogtak, s ha olykor nem bonyolítják túl támadásaikat, még több gólt szerezhettek volna. A csapat elég meggyőzően ját­szott ahhoz, hogy feledtesse az elmúlt vasárnapi kudar­cot, s ébren tartsa a továb­bi jó szereplés reményeit. Valamennyi szolnoki játékos dicsérhető — ha nem is egyenlő mértékben, de min­denki kitett magáért. A csa­lódást okozó ózdiak közül egyedül Szekula hívta fel magára a figyelmet, ő is csak néhány távoli lövé­sével. — cl — Mezőtúri Honvéd — Miskolci VSC 3:0 (2:0) Mezőtúr, 800 n.. v.: Do­rozsmai. M. Honvéd: Mer- ley — Dávid, Papp, Hódi, Herédi — Mohácsi, Cserhá­ti (Pribék a 73. percben), Batári — Kelemen, Czanka (Széli a szünetben), Tóth Edző: Bencsik Gyula. MVSC: Kun — Krémer. Locher, Bobkó. István — Leiszt, Kiss (Lipták a szünetben), Vár­kai) Deszép 1.49.3 — 1070, ... 14. Bulgakov (szovjet) Tomi 1.50.8 — 1070,.... 16. Kühn (NSZK-beli) Savany- kás 1.51.5 — 10704 17. Na­racsko (magyar) Bíboros 1.53.3 — 1070... 28. Spirlea (román) Deszép 2.00.7 — 1038, ___31. Masala (olasz) R um 1.56.3 — 1010. ... 39. Sztarosztyin (szovjet) Eladó 1.54.7 — 980,... 65. Nightin­gale (angol) Anonymus — föladta. Csapatban: 1. Magyaror­szág (Horváth,^ Kancsal, Ma- racsko) 3270, 2. Ausztria (Lie­derer, Jerebicnik, Wieser) 3212, 3. NSZK (Werner, Kühn, Stamann) 3152, 4. Szovjetunió 3150, 5. USA 3120, 6. Svájc 3110. Tovább Úszás folytat­ták jó szereplésüket Londonban a magyar férfi úszók az Euró­pa Kupában. A 200 háton Wladár , Nándor 2103.31-gyel. ga, Fister, Egri, Török. Ed­ző: Krompaszki Gyula. A hazaiak léptek fel tá­madólag, s fokozatosan fö­lénybe kerültek. A 29. perc­ben Kelement csak szabály­talanul tudták szerelni a miskolciak a 16-os előtt. A szabadrúgást Cserháti legu­rította Tóthnak, és a csatár védhetetlenül bombázott a kapuba, 1:0. Hét perccel ké­sőbb formás Honvéd-táma­dás végén Szanka tálalt mes­teri labdát Kelemen elé, aki nem hibázott, 2:0. Az újabb előny még jobban fokozta a mezőtúriak játékkedvét, s több meleg helyzetet terem­tettek a miskolci kapu előtt. Szünet után — széllel szem­ben is — többet kezdemé­nyezett a hazai gárda. A 71. percben Széli a mérkő­zés legnagyobb helyzetét hagyta ki, de négy perc múlva sikerült bepótolni a lehetőséget. A miskolci vé­dők szögletre mentettek Mo­hácsi elől, a labdát Kelemen ívelte a kapu elé, s Dáyid a jobb alsó sarokba fejelt, 3:0. A közepes iramú találko­zón a jobb erőben levő me­zőtúri együttes biztosan sze­rezte meg a győzelmet. Jó: Papp, Herédi, Tóth, Kele­men, ül. Krémer, Egri, Fis­ter. — sindel — Lehel SC — Eger SE in (in) Jászberény, 1500 n., v.: Jaczina. Lehel SC: László — Gergely, Kirchner. Laka­tos, Török — Lukácsi. Fe­jes (Szívós a 76. percben), Váczi — Pecha (Postás a 68. percben). Sebestyén, Bacher. Edző: Kóczián Antal. Eger: Baár — Benis, Fegyverne- ki, Lengyel, Fitala — Veigl, Ambrus (Szamosi a 74. perc­ben). Horváth I. (Kiss a 83. percben) — Jánosi. Horváth II: Horváth 111. Edző: Bán­kúti László. győzött, a 200 méteres mel­len Vermes Albán saját re­kordját (2.20.20) javította 2.19.52-re, s lett ezzel máso­dik, a 200 méteres gyorson a hatodik helyre beúszott Nagy Sándor 1.54.28-ra javította régi rekordját (1.54.92). Ver- rasztó Zoltán második a 400 vegyesen (4.27.36), Wladár Zoltán ugyancsak második 1500 gyorson (15.33.07), Sós Csaba hatodik (2.04.68) 200 pillangón, Wladár S. mellett valamennyi versenyszámban szovjet sportoló nyert, Fe- szenko a 200 pillangón nagy­szerű Európa-rekorddal. A magyar 4x200-as gyorsváltó is rekordot hozott: 7.44.47. Győztesek, 1500 m gyors: Szalnyikov 15.09.62, 200 m gyors: Kopljakov 1.50.76, 200 m mell: Sulpa 2.18.93, 200 m pillangó: Feszenko 1.59.34 — új Európa-rekord! 400 m vegyes: Szidorenko 26.18, 4x200: Szovjetunió 7.30.57. A mérkőzés előtt köszön­tötték a századik bajnoki találkozóján szereplő Lajost és a huszonötödik pályára lépését ünneplő Török Im­rét. A találkozó második perce már gólt hozott: egri támadás végén Horváth I. nagy partd,obását Horváth II. vágta a hálóba az elmé-' lázó hazai védők között. 0:1. Továbbra is a vendégek ma­radtak támadásban, Ambrus indításával Horváth I. tört ki, és 12 méterről leadott lövése a felső lécet súrolva került a kapu fölé. A 8. percben Gergely akasztott meg egy vendégrohamot, hosszú labdával indította Vá- czit, aki jó cselekkel hozta helyzetbe magát, s bár ki­sodródott szinte az alapvo­nalig, mégis a hálóba ta­lált, 1:1. .Ezután fölénybe kerültek a jászberényiek, s akár a vezetést is megsze­rezhették volna. Előbb Ba­cher lövése ment mellé, majd Pecha perdített labdá­ját vétette el Váczi. Később Pecha és Sebestyén adott munkát az egri kapusnak, aztán kétszer is Bacher ve­szélyeztetett szabadrúgásból. A vendégek ellentámadása során Horváth I. sorra cse­lezte ki a hazai védőket, de László hárítani tudott. Szünet után esett a játék színvonala, jobbára mezőny­játékkal teltek a percek. Já­nosi elfutása, Ambrus tá­voli lövése jelentett ese­ményt. aztán Váczi fordulás­ból leadott erőtlen lövését védte Baár. Ezután Postás jó headását ügyetlenkedtek el a belső csatárok. majd Szívós indításáról maradt le Sebestyén, illetve a másik oldalon Kiss emelte László kezébe a labdát. A jászberényiek jobb hely­zetkihasználással mindkét pontot otthon tarthatták volna. Jó: Kirchner, Laka­tos. ill. Veigl, Fitala, Hor­váth II. — hoffer — Biztató folytatás László a MÁV-MTE első gólját fejeli Fotó: Tarpai Öttusa Bogdán (3-as sapkában) lő gólt a topolcányi kapusnak, jobb­ról Hegmann