Szolnok Megyei Néplap, 1979. május (30. évfolyam, 101-125. szám)

1979-05-29 / 123. szám

1979. május 29. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Ráfizetés és bosszúság A versenyek éltető eleme a közönség. Néző nélkül épp oly színtelen a legma­gasabb hőfokú küzdelem is, mint a tánc zene nélkül. Banálisán kézenfekvő igaz­ság ez, de a sportban oly­kor hajlamosak vagyunk az egyszeregyet is elfelejteni. A hétvégi sportműsorokat böngészve az ember nem ritkán megoldhatatlan di­lemma előtt áll. A sport- rendezvények időpontjai ugyanis bosszantó módon „ütik egymást”, és a szur­koló nem egyszer már azzal az ingerült számvetéssel foglal helyet a lelátón, hogy vajon mit veszített a má­sik színhelyen? Hosszasan sorolhatnánk a példákat, amikor a külön- külön jó szórakozást ígérő hétvégi rendezvények egy­mással próbálnak verse­nyezni. Május 19-én szom­baton 17 órakor például a magyar labdarúgó-váloga­totté volt a televízió kép­ernyője, és jóllehet a foci vonzereje jócskán csökkent, mégsem volt okos dolog versenyre kelni vele az Olajbányász kézilabdázói­nak, a Vízügy SE pólósai­nak vagy az MTE kosaras lányainak. Megtették — és alighanem ők húzták a ro- videbbet. Az elkövetkező vasárnap 17 órájára két igen fontos találkozót is tettek a ren­dezők: a Vízügy SE OB I-es vízilabda-csapata a Tatabá­nyai Bányásszal játszik ki­esési rangadót, de ugyanek­kor dőlhet el az is. ki mond búcsút a labdarúgó NB II Keleti csoportjának, ugyan­is a Szolnoki MÁV a Gyu­lát fogadja. Mindkét együt­tesnek nagy szüksége lenne a közönség együttérzésére, lelkes buzdítására — de a néző sem szívesen mond le a várható élményről. Ez­úttal azonban döntenie kell: a két kedvenc sportág közül melyiké legyen a va­sárnap délután? A bosszúságon túl ilyen esetekben a gazdaságosság is csorbát szenved, hiszen az önhibájukon kívül el­maradt nézők belépődíjai hiányozni fognak az egye­sületi kasszából. És itt áll­junk meg egy szóra. Az országos sportvezetés szá­mos intézkedéssel sarkallja a klubokat saját bevételeik növelésére. Ugyanezt szor­galmazza a megyei sporthi­vatal is sok egyéb rendel­kezése mellett azzal, hogy az ingyenes belépőknek az idén csak töredékét adta ki a sportvezetőknek: hadd le­gyenek fizető nézők azok, akik eddig bérlettulajdono­sok voltak. Úgy látszik azonban, a sport vonzerejé­vel való ésszerű kalmárko­dás nem válik egyik napról a másikra a sportvezetők megszokásává. Azt senki nem tagadja, hogy a saját bevételek növelésével je­lentős terhet lehet levenni az állam válláról — ám en­nek megvalósításáig hosszú még az út. A megyei baj­nokságban szereplő labda­rúgó-csapatok szombaton is tarthatnák mérkőzéseiket — javasolta számukra a me­gyei szakszövetség. Erre azonban csak elvétve akad példa, pedig a közönség ta­lán szívesen venné, ha sza­bad szombatjára is biztosí­tanának sportprogramot. A versenyek éltető eleme a közönség. A szurkoló azonban nemcsak lelkes buzdításával segítheti ked­venc szakosztályát —. de forintjaival is. Már ahol igénylik a szimpatizánsok anyagi tá­mogatását. — Pb — ASZTALITENISZ NB I A HKFSE a vidék legjobbja Honvéd Kilián FSE—Bp. Postás SE 15:10. A Budapes­ten lejátszott mérkőzésen kö­zepes színvonalú játékkal is biztosan győzött a honvéd csapat. Kreisz teljesítményé­nek értékét növeli, hogy a volt klubja elleni mérkőzésen sem talált legyőzőre. Ezzel a győzelemmel a szolnoki gár­da a tavaszi fordulóban a vi­déki csapatok legjobbjának bizonyult. Győz: Kreisz (5), Molnár (4), Pótári, Kovács (3—3), ill. Iharos (3), Ma- rosffy. Frank L., Milos (2— 2), Mészáros. Budapesti Spartacus SC— Honvéd Kilián FSE 19:6. A fővárosban lezajlott találko­zón a vártnál nagyobb ará­nyú vereséget szenvedett a szolnoki csapat. A 11 döntő- játszmás mérkőzésből mind­össze hármat sikerült meg­nyerniük. Molnár Kriston el­len a döntő játszmában 17:13-ról, illetve 19:16-ról vesztett, Pótári Jónyerrel szemben ugyancsak a döntő játszmában 15:10-es, Kocsis­sal szemben pedig 20:17-es vezetés után maradt alul. Gy.: Klampár, Jónyer (5—5), Kocsis (4), Kriston (3), Bán­laki (2), ill. Kreisz (3), Husz- ta, Molnár, Kovács L. Kreisz Tibor, a HKFSE versenyzője tegnap elutazott Angliába, a Norwich Union Grand Prix sorozatot befeje­ző mesterek tornájára. Kézilabda NB I B Jobbak voltak az ellenfelek Női. Debreceni Vasutas SC—Tisza Cipő SE 21:12 (13:9) Martfű, 150 n., v.: Be­csi, Mózer. Tisza Cipő: Gyu- rós — Siposné (4), Horváth- né (1), Ferencziné (1), Filák- né (1), Szálkái (4), Herbály, Kovácsné, Mészáros, Czibu- lya. Edző: Kovács István. A feljutásra is esélyes, előkelő helyen tanyázó vendégek kezdték jobban a játékot, és nagyszerű indításaik révén már az 5. percben 6:l-es ve­zetéshez jutottak: 13:9-es ál­lásnál a Martfű két gyors gólt lőtt, de ismét sikerült a debrecenieknek újítani és megszerezni a nagyarányú, de teljesen megérdemelt győ­zelmüket. A múlt heti nagy­szerű egri játékkal ellentét­ben most szinte mindenki gyengén, mélyen tudása alatt szerepelt a hazai csapatban. Férfi: Szilasmenti SK— Al­földi Olajbányász 27:22 (14:8). Csömör, 600 n., v.: Hucker, Hummel. Olajbányász: Szin- tai — Kocsis (13), Danyi T., Szilágyi, Csajbók, Rátkai (1), Masáth (5), Matuz (1), Tari (1), Berényi (1), Túróczi. Ed­ző: Horváth József. Az elmúlt évben még NB I-ben szerep­lő és hazai pályán veretlen csömöriek magabiztosan kezdtek a helyzetek egész so­rát kihagyó Olajbányásszal szemben. A kezdeti bátorta­lanság után fokozatosan fel­zárkózott a szolnoki Csapat, de a védekezésben jelentkező hibák miatt a jó átlövőkkel rendelkező hazaiak újra tar­tani tudták előnyüket. Az Olajbányász veresége ellené­re jól játszott, és ha a több mint fél tucat gólhelyzetét valamint három büntetőjét kihasználja, meglepetést is okozhatott volna. A labdarúgó NB II állása Keleti csoport 1. DVSC 35 26 6 3 78-20 58 2. Ny.-háza 35 23 7 5 53-17 53 3. Eger 35 19 10 6 60-34 48 4. Papp SE 35 17 11 7 64-36 45 5. DMTE 35 16 9 10 57-38 41 6. K.-barc. 35 16 9 10 57-36 41 7. SZMTE 35 16 9 10 51-43 41 8. Szarvas 35 15 9 11 46-33 39 9. Ózd 35 15 7 13 49-46 37 10. Lehel SC 35 13 10 12 44-41 36 11. Leninv. 35 11 12 12 44-47 34 12. BTASK 35 12 6 17 42-50 30 13. Szabó SE 35 10 10 15 28-38 30 14. Hódmezőv. 35 10 10 15 47-61 30 15. Gyula 35 11 5 19 33-70 27 16. MVSC 35 8 10 17 38-54 26 17. Sz. MÁV 35 8 10 17 38-59 26 18. Gyöngy. 35 8 8 19 27-48 24 19. Bors. B. 35 6 8 21 32-65 20 20. Kisvárda 35 2 10 23 24-76 14 Eredmények: Nyíregyháza— Szarvas 2:1, Eger—Miskolci VSC 1:1. Gyula—Gyöngyös 0:0. Deb­receni MTE—Borsodi Bányász 3:1^H. Papp J. SE—Özd 6:2. Le- ninváros—Hódmezővásárhely 2:2. Esemény Labdarúgás. Nemzeti Baj­nokságok Kupája: Ferencvá­ros—Bp. Vasas Izzó, Szolnok, Tiszaliget 17. Hartmann. IspaRTOspaR^^paRi . ORSZÁG—VILÁG ' il§Slt§ Befejeződött a súlyemelő EB Vasárnap befejeződött Várná­ban a súlyemelő Európa Baj­nokság. A 38. EB-n 15 világ­csúcs dőlt meg egy hét alatt. A rekordok születését, az ered­ményhirdetéseket napi átlagban háromezer szurkoló lelkes és forró ünneplése kísérte, de kö­zel ilyen sikere volt minden nap a háromnyelvű bejelentésnek: ,,Eddig valamennyi dopping- és anabolikavizsgálat eredménye negatív!” A viadal rendezői semmilyen áldozattól sem riadtak vissza. Az EB előtt — gondolva a jö­vőre is — 95 ezer dollárért olyan amerikai berendezést vá­sároltak, amely szinte pillana­tok alatt elvégzi az ellenőrzések kétharmad részét. A 15 várnai súlyemelő világcsúcs hitelessé­géhez tehát kétség sem férhet, ékes bizonyítékául annak, hogy az emberi teljesítőképesség ha­tára ebben a sportágban is be­láthatatlan. Az utolsó napi eredmények. 110 kg összetett, Európa-bajnok: Jurij Zajcev (Szovjetunió) 400 (172,5, 227,5), 2. Drandarov (Bulgária) 390 (172,5. 217,5), 3. Käks (NDK) 385 (170. 215), 4. Szalai (Magyarország) 382,5 (167,5, 215). 5. Nilsson (Svédor­szág) 380 (167,5. 212,5), 6. Khek (Csehszlovákia) 311,^ (175. 202.5). Szakításban Európa-bajnok: Pa­vel Khek 175, 2. Drandarov 172,5, 3. Zajcev 172,5 ... 6. Szalai 167,5. Lökésben Európa-bajnok: Zaj­cev 227,5, 2. Drandarov 217,5. 3. Käks 215, 4. Szalai 215 (a test­súlykülönbség döntött). +110 kg. összetett Európa-bajnok: Gerd Bonk (NDK) 427,5 (185 242,5). 2. Heuser (NDK) 422,5 (18», 242,5), 3. Strejcek (Csehszlovákia) 390 (180. 210), 4. Skolimowski (Len­gyelország) 3#5 (175. 210), 5. Leppa (Finnország) 350 (150, 200), 6. Krejcik (Románia) 345 (155, 190). Szakításban Európa-baj­nok: Szultán Rahmanov (Szov­jetunió) 195. 2. Bőnk 185. 3. Strejcek 180. Lökésben Európa- bajnok: Jürgen Heuser 242,5, 2. jetunió) 232,5. Bonk 242,5. 3. Okorokov (Szov- Az EB pontversenyének élcso­portja: 1. Bulgária 276. 2. Szov­jetunió 239, 3. NDK 188, 4. Ma­gyarország 186, 5. Lengyelország 175, 6. Csehszlovákia 141 ponttal. labdarúgó Nb ii A legrosszabb eredmény;—■döntetlen volt Lehel SC—Békéscsabai TASK 2;1 (1:0) Jászberény, 1500 n., v.: Ko­roknál. Lehel SC: László — Mihályi, Kirchner, Lakatos, Kátai (Fejes a 69. percben) — Postás, Lukácsi, Kelemen — Szunyogh, Váczi, Szabó (Szívós a 69. percben). Edző: Czigony István. B.TASK: Oláh I. — Kucsera, Hajas, Somogyi, Jegyinák, Nemes, Szlávik, Csernus — Csicsely, Oláh O., Lipták. Edző: Szita László. Hazai rohamokkal kezdő­dött a mérkőzés, a második percben már Kelemen léc alá tartó fejese adott munkát a vendégek kapusának. Hat perccel később Váczi a bal szélről indulva négy védőt cselezett ki, de legurítását ki­rúgták a védők. Az első ne­gyedóra végén vezették első veszélyes rohamukat a csa­baiak, ám Lipták kapásból fölé vágta a labdát. A 19. percben Sulyokot szabályta­lanul szerelték a 16-os oldal­vonalánál, a szabadrúgást Postás ívelte középre, és Sza­bó oldalvonalánál, a szabad­rúgást Postás ívelte'középre, és Szabó az 5-ös sarkából fej­jel a hosszú sarokba csúsz­tatta a labdát, 1:0. Továbbra sem csökkent a Lehel nyo­mása, előbb Kelemen lövé­sébe léptek bele a védők, majd szöglet utáni kavaro­dásnál kellett tisztázniuk. A 39. percben Szlávik szögletét Oláh Ottó a felső lécre fejel­te, a másik oldalon Sulyok beadását védte vetődve Oláh Imre. Szünet után Váczi lövését hárította a csabai kapus, aztán Mihályi beadását fejel­te Kelemen fölé, majd Kirch­ner fejelte mellé Szabó be­ívelt szögletét. Az állandóan támadó Lehel a 62. percben megszerezte második gólját is: Postás remek labdával ug­ratta ki Váczit a bal össze­kötő helyén, és a középcsatár biztosan lőtt a bal sarokba, 2:0. A 71. percben egy ártal­matlannak látszó bal oldali támadás végén Somogyi fe­jese kötött ki a jobb sarok­ban, 2:1. A szépítés után egy ideig még a vendégek, a haj­rában azonban ismét a ha­zaiak kezdeményeztek többet. A nagy meleg ellenére jó iramú, Változatos mérkőzést vívott a két csapat. A 70 per­cen át támadó Lehel megér­demelten győzött a szerve­zetten és lelkesen védekező csabaiak ellen. Jó: Mihályi, Lakatos, Váczi, ill. Hajas, So­mogyi, Oláh Ottó. Mezőtúri Honvéd—Kazincbarcika 3:2 (2:1) Mezőtúr, 900 n., v.: Tóth L. M. Honvéd: Anger — Herédi, Takács, Hódi, Mohácsi — Fo­dor (Magyar a 75. percben), Cserháti, Batári — Kelemen, Czanka (Szél a szünetben), Tóth. Edző: Bencsik Gyula. K. Vegyész: dr. Bencze — Bacsó, Szert, Tamás, Mochlár — Móricz, Kálmán, Sinkó — Koleszárik, Gere (Molnár a szünetben), Kiss. Edző:Szent- marjay Tibor. A 17. percben megszerez­ték a vezetést a vendégek: Bacsó indította a jobb olda­lon Móriczot, a középpályás a jó helyzetben lévő Geréhez továbbított, aki kicselezte Ta­kácsot, és a hálóba lőtt, 0:1. Nem sokáig örülhettek a gól­nak a kazincbarcikaiak, két perccel később ugyanis Czan­ka jó helyzetbe hozta a sokat mozgó Kelement, a csatár ki­cselezte védőjét, és a tehetet­len kapus mellett a kapuba lőtt, .1:1. Az egyenlítés után fokozódott az iram. Az egyik oldalon Sinkó lövését védte Anger, a másikon Kelemen lövése szállt kapu mellé. A 37. percben Fodor csípett el egy lepattanó labdát a ka­zincbarcikai kapu előterében, becsapta a középhátvédet és a bal sarokba lőtt, 2:1. A 41. percben Kelemen a kapu tor­kában hibázott, majd Gere száz százalékos helyzetben durrantott a kapu fölé. ' Szünet után a vendégek ro­hamoztak, és az 50. percben egyenlítettek. A hazai védők szabálytalanul szerelték Mol­nárt a 16-oson belül; a bün­tetőt Tamás biztosan értéke­sítette, 2:2. A mezőtúriak nem adták föl, egyre-másra vezet­ték támadásaikat, és fölényük az 56. percben góllá érett. Cserháti tálalt jó labdát Fo­dor elé, aki a bal sarokba ta­lált, 3:2. A 70. percben Ba­tári hatalmas bombáját tor­nászta ki a felső sarokból a vendégek kapusa, öt perccel később Cserháti a kapufát ta­lálta telibe. A változatos, jó iramú és izgalmas találkozón megérde­melten győztek a mezőtúriak. Jó: Anger, Hódi, Mohácsi, Fodor, Kelemen, Batári, ill. Tamás, Kálmán, Móricz, Sin­kó. — sindel — Szolnoki MÁV—Kisvárda 3;2 (0:1) Kisvárda, 800 n., v.: Divi- nyi. SZMÁV: Bartos — Ágh, Csontos, Juhász, Tóth, Nagy, Szajcz, Petró (Szántai a szü­netben), Mező (Császár a 72. percben), László, Nász. Edző: Himer István. Kisvárda: Sza­bó — Takács, Kovács, Baksa, Mikitovics, Szilágyi (Hegedűs a 70. percben), Gólyán (Sze- regnyi a szünetben), Komá­romi, Bori, Földesi, Kubik. Edző: Baksa Gyula. A 8. percben Mező már csak a kapussal állt szemben, de hosszan szöktette magát, és Szabó merész lábravető- déssel hárítani tudott. Három perccel később László remek ütem bért lépett ki a védők közül, ám tíz méterről le­adott lövése a jobb kapufa éléről kifelé perdült. A 15. percben Bori öt méterről lőtt az üres kapu fölé. Három perccel később egy váratlan távoli lövés kipattant Bartos- ról, és a berobbanó Földesi a kapuba küldte a labdát, 0:1. Ezután Nász szögletét Nagy perdítette a felső lécre, majd Mező abszolút biztos helyzet­ben Szabó kezébe emelte a labdát. A 60. percben Nász szögletét Szántai küldte ka­pura, a labda kipattant a már vert helyzetben lévő kapus lábáról Szajcz elé, aki közel­ről nem hibázott, 1:1. Pár perccel később Szántai lövése csattant a kapufán, majd ugyancsak ő — ziccerhelyzet­ben — az elfekvő Szabóba lőtte a labdát. A 71. percben László kitűnő labdával indí­totta Nászt, aki lefutva őr­zőjét higgadtan lőtt a kapu közepébe, 2:1. Négy perc el­teltével újabb védelmi és ka­pushibából egyenlítettek a hazaiak: egy jól eltalált, nagyerejű lövés ismét kipat­tant Bartosról Földesi elé, aki másodszor is biztosan lőtt a hálóba, 2:2. A 78. percben Nász bal oldali szöglete át­szállt a rossz ütemben ki­mozduló Szabón, s a labdát Juhász 8 méterről kapásból vágta a léc alá, 3:2. A találkozó végig jó iramú, időnként kemény összecsapá­sokkal tarkított küzdelmes 90 percet hozott. A helyzetek alapján a kék-fehérek na­gyobb arányú győzelme sem lett volna meglepetés. A szol­nokiak közül mindenki dicsé­retet érdemel küzdőszellemé­ért, a hazaiaknál Bori és Föl- desi-játszott jól. — tamási — Szolnoki MTE—Debreceni VSC 1:1 (1:1) Szolnok, 5000 n., v.: Tóth. esik jobbról ívelt keresztbe, SZMTE: Boros — Kolláth, Sebők, Baran, Kábák, Por- handa, Lódi (Zakar a 65. percben), Bencsik, Szatmári, Dákay, Kóczián (Demjén a 70. percben). Edző: Kóczián Antal. DVSC: Szabó — Kiss, Szigeti, Potyók, Halla — Menyhárt, Sallai (Fodor a szünetben), Tóth E. — Cziko- ra, Maczkó, Nérey. Edző: Te­leki Gyula. A hazaiak kezdtek jobban, az első percben már veszé­lyeztették a kaput: Baran 25 méteres hatalmas lövését Szabó csak kiütni tudta. Hét perccel később szép támadás befejezéseként Porhanda ne­héz szögből lőtt kapura, de a kapus ismét kiütötte a lab­dát. A 9. percben Porhanda jobbról a középen felfutó Ba­ran elé játszott, aki mintegy harminc méterről óriási gólt ragasztott a bal felső sarok­ba, 1:0. A 16. percben egyen­lített a DVSC. Jobb oldali szöglet után kavarodás tá­madt a szolnoki kapu előtt, és Tóth E. közelről a hálóba kotorta a labdát, 1:1. Két perccel később Tóth E. húsz­méteres, jobb alsó sarokba tartó lövését Boros vetődve hárította. A 25. percben Ben­és Kóczián fejese a kapufán csattant. A 42. percben Kiss egészen az alapvonalig tört előre, átívelt a bal oldalra, Nérey visszafejelte a labdát Maczkónak, akinek közeli fe­jese a felső léc tetejét súrolva hagyta el a játékteret. Szünet után is a szolnokiak kezdtek jobban. Előbb Baran lövése perdült le a védőkről, aztán Dákay léc alá tartó lö­vését tolta nagy bravúrral kapu fölé Szabó. Ezután ella­posodott a játék. Az 55. perc­ben Czikora jobbról ívelt a kapu elé, de Boros merész ki­vetődéssel a mezőnybe öklöz­te a labdát, öt perc múlva Porhanda jó cselekkel az ötös sarkáig vitte a labdát, ott á kifutó kapus gáncsolta, a já­tékvezető azonban kirúgást ítélt. Az utolsó gólhelyzet a 75. percben adódott: Tóth E. átadását Czikora jó helyzet­ből lőtte mellé. A mérkőzés irama és szín­vonala alatta maradt a vára­kozásnak, főként a második félidőben volt unalmas a já­ték. A döntetlen eredmény igazságos. Jó: Sebők, Baran, Porhanda, ill. Kiss, Szigeti, Tóth E. — verbók — Dákay egy kipattanó labdát előrevetődve, sarkalással továbbit a debreceni kapu fölé Fotó: Kőhidi