Szolnok Megyei Néplap, 1979. március (30. évfolyam, 50-76. szám)

1979-03-27 / 72. szám

1979. március 27. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Két város—két szerelem Hogy mennyire megha­tározza egy város arcula­tát a sport, ezt szombaton Tatabányán, vasárnap Szolnokon volt módom­ban lemérni. A bányász- városban az Újpesti Dó­zsa elleni labdarúgó-mér­kőzés előtt komoly rend­őri erők irányították a forgalmat, és szinte Ta­tabánya apraja-nagyja ott tolongott a stadion kör­nyékén. Tizenötezer em­ber lélegzett egysierre: tizenötezer ember csaló­dott moraja egy kihagyott helyzet után — és tizen­ötezer újjongása, amikor P. Nagy lövése nyomán megrezdült Tóth Zoltán hálója. Az pedig már va­lóságos népünnepélynek hatott, ahogy az utcasar­kokon tovább pergették a szurkolók a mérkőzés filmjét, külön „kimerítve azt a képet, amikor Csa­pó 11-ese a válogatott formában levő Dózsa-ka- pus tenyeréről a mezőny­be vágódott. Tatabánya Őzen a hétvégén a futball lázában égett. Olyannyira, hogy a lab­darúgó-pályától néhány száz méterre levő sátor­tetős uszodába is alig né­hányon tértek be. pedig jegyszedőnek se híre, se hamva, egyszóval ingyen izgulhatták volna végig a drukkerek azt a vidéki rangadót, amelynek tétje talán a kiesés eldöntése volt. Igaz, itt sem lett volna túl sok örömük a hazaiaknak, mert - hiába vált számos ínagy név együttesükben — Haust­ier, Kásás, dr. Görgényi — a szolnoki fiatalok im­ponáló csapatjátékkal nyertek. Ezt azonban elő­re nem tudhatták, így alig érthető, miért zajlott oly gyér érdeklődés mellett az egyik legsikeresebb magyar sportág tétmérkő­zése. Vasárnap Szobiok a futballfronton csendes volt. Az MTE a Kisvár- dával játszott a Tiszali- getben, és ha valamikor, hát ezen a 90 percen egyetlen esélyes volt a pályán, a piros-fekete gár­da. A győzelem elmaradt, de túl nagy csalódás nem volt, alig volt szenvedé­lyesebb beszédtéma az 1:1 annpl, mint amikor két Trabant összekoccan. A vízilabda viszont még mindig a város szívügye. Az Újpesti Dózsa elleni 2:0-ás hazai vezetés után szinte dagadni kezdett a sárga sátor a buzdítástól — aztán jött a hideg zu­hany és a 6:2-es vereség bizony rá volt írva a félezer néző arcára. Fájt a kudarc még akkor is, ha a magyarázatot sokak szerint Cservenyák ka­pus túlzott tiszteleté­ben keressük. Hiszen a Vízügy játékosai annyira respektálták az egykori válogatott „portást”, hogy a jó helyzetet is addig bonyolították, mígnem el­puskázták a sanszot. Két város — két szere­lem. Alighanem ebben is rejlik a magyarázata annak, hogy Tatabánya futballcentrum — Szol­nokon pedig kitéphetetle- nül mélyek a gyökerei a vízilabdának. — Pb — Vízilabda OB I Győzelem Tatabányán — vereség Szolnokon A szolnoki Vízügy SE csa­pata a hét végén megkezdte az 1979. évi bajnoki soroza­tot. Szombaton Tatabányán szállt vízbe és fegyelmezett, jó csapatjátékkal győzte le a megerősödött Bányász le­génységét. Vasárnap hazai pályán az Ű. Dózsa volt az ellenfél. A mérkőzés elején kita, Hasznos, Tóth Cs. Cse­re: Dr. Vezsenyi, Berkes. Ed­ző: Bartalis István. Tatabá­nya: Hauszler — Kásás, dr. Görgényi, Krajcsovics, Per­sely, dr. Kemény, Vojvoda. Edző: Pongrácz Imre. G.: Varga J. (4 m-es), Hasznos, Varga J. (e), dr. Görgényi, dr. Vezsenyi. Csatározás a jól védő Cservenyák kapuja előtt úgy tűnt, hogy ismét kelle­mes meglepetést szereznek a fiatalok, mert lendületes já­tékkal kétgólos vezetést sze­reztek. A folytatás azonban nem sikerült, mert 2:1 állás­nál több tiszta helyzetet, majd 4 m-est hagytak ki, így a Dózsa átvette a vezetést. A későbbiek folyamán is kima­radt szolnoki helyzeteket, Dó­zsa gólokat, újabb elhibázott 4 m-est láthattunk. Ha a következő fordulókban a ta­tabányai és nem a vasárnapi helyzetkihasználás jellemzi a mérkőzéseket, akkor a szom­batihoz hasonló sikerek foly­tatódnak. Eredmények: Szolnoki Víz­ügy SE—Tatabánya 6:5 (2:1, 0:1, 3:2, 1:1). V.: Gyerő Z., Dombi. SZVSE: Pintér F. — Persely, Kásás, Bogdán, Hasz­nos, Persely, dr. Kemény (e), Bogdán, Varga J., Cseh, Ré­ti. Dózsa—Szolnoki Vízügy SE 6:2 (1:2, 3:0, 2:0, 0:0). V.: Kiss L., Markovics. Ü. Dózsa: Cservenyák — Radnó­ti, Varga G. dr. Sárosi, Mát- sik, Wolf, Kiss I., cs.: Kun. Edző: Mohácsi Attila. SZVSE Pintér F. — Bogdán, Varga J., Cseh, dr, Vezsenyi, Hasznos, Tóth Cs. Cs.: Rekita, Berkes, Pintér I. Edző: Bartalis Ist­ván. G.: Cseh, Varga J., (4 m-es), dr. Sárosi (e), Radnóti, Varga G. (e), Wolf (4 m-es), Wolf (h), Mátsik (e). A bajnokság állása 1. BVSC 2 2 — — 15-12 4 2. Ű. Dózsa 2 1 1 — 11- 7 3 3. FTC 2 1 1 — 12-11 3 4. Bp. Spart. 2 1 — 1 13-12 2 5. Bp. Vasas 2 — 2 — 12-12. £ OSC 2 — 2 — 12-12 2 7. Szolnok 2 1 — 1 8-11 2 8. SZEOL AK 1 — 1 — 4- 4 1 9. Tatabánya 2 — 1 1 9-1Ö 1 10. Szentes 1 — — 1 5- 6 — 11. Bp. V. Izzó 2 — — 2 9-13 — Labdarúgó NB II Keleti csoport Ország-világ XIX. Nemzetközi Ökölvívó Honvéd Kupa 1. DVSC 26 19 4 3 53­■15 42 2. Nyíregyh. 26 16 5 5 38­■13 37 3. Eger 26 15 6 5 45­■24 36 4. Papp SE 26 12 10 4 49­■26 34 5. K.-barc. 26 13 8 5 45­•22 34 6. SZMTE 26 13 6 7 38­■32 32 7. DMTE 26 11 8 7 39­•30 30 8. Ózd 26 12 6 8 34­-31 30 9. Leninv. 26 10 9 7 36­■32 29 10. Lehel 26 11 5 10 36­■32 27 11. Szarvas 26 10 6 10 30­-27 26 12. Hódm. 26 9 7 10 40­-42 25 13. BTASK 26 11 3 12 35­-38 25 14. Szabó SE 26 7 7 12 20­-29 21 15. Gyula 26 8 4 14 25­-51 20 16. Gyöngyös 26 6 5 15 20­-39 17 17. MVSC 26 4 8 14 28­-42 16 18. SZMAV 26 3 7 16 20­-46 13 19. Bors. Bány. 26 4 5 17 24­-51 13 20. Kisvárda 26 2 9 15 21-54 13 Eredmények: Békéscsabai TASK—Gyöngyös 2:0, H. Papp J. SE—Gyula 3:0, DVSC—Miskolc 1:1, Eger—Nyíregyháza 1:0, Szarvas—Hódmezővásárhely 3:1, Kazincbarcika—Borsodi . Bányász 2:1. Telt ház előitt vívták a Honvéd Kupa ökölvívó ver­seny döntőit Budapesten, a Sportcsarnokban, Bár a pontversenyt a Budapesti Honvéd nyerte, Papp László homlokán nem simultak ki a ráncok, hiszen nem sokkal az EB előtt komoly gondjai vannak a sportágnak. Ez­úttal nemcsak a versenyzők­re —- de a magyar pontozók­ra is panaszkodhattak a né­zők, hiszen nem egy kétes értékű ítéletet hoztak. A döntő eredményei, 48 kg: 1. Holota (BHSE), 2, Constantin (román); 51 kg: 1. Orbán (BHSE), 2. Nyíri (BHSE); 54 kg: 1. Fernandez (kubai), 2. Behrendt (NDK-beli); 57 kg: 1. Calderon (kubai), 2. Gye- nyiszov (szovjet); 60 kg: 1. Takács (Borsodi Bányász). 2. Fekete (Csepel); 63,5 kg: 1. Harmath (BHSE), 2. Horváth (BHSE); 67 kg: 1. Danyi (BHSE), 2. Martinez (kubai); 71 kg: 1 Calzado (Kubai), 2. Terziev (bolgár); 75 kg: 1. Lukács (szovjet), 2. Emilov (bolgár); 81 kg: 1. Baez (ku­bai), 2. Soltész (SZIM Va­sas); +81 kg: 1. Lévai (Ü. Dózsa), 2. Klimanov (szovjet). A csapatverseny eredménye: 1. Budapesti Honvéd 27, 2. Kubai Fegyveres Erők 26, 3. Szovjet hádseregválogatott 14 ponttal Birkózás. Felszabadulási kötöttfogású emlékversenyt rendeztek Budapesten, a Körcsarnokban, melyen a kö­vetkezők szerezték meg a győzelmet. 48 kg: 1. Sántha; 52 kg: 1. Rácz; 57 kg: 1. Bo- tila (román); 62 'kg: 1. Paun (román); 68 kg: 1. Rusu (ro­mán); 74 kg: 1. Kocsis F.; 82 kg: 1. Talpas (szovjet); 90 kg: 1. Növényi; 100 kg: 1. Je- kutics (szovjet); nehézsúly: 1. Bállá. Csak a Lehel nyert—Tovább tart a gólszegénység A jászberényi mérkőzésen nagy munkában a csikós mezes debreceni védelem Lehel SC— Debreceni MTE 1:0 (1:0) Jászberény, I5uu n., v.: Varga. Lehel SC: László — Mihályi, Gergely, Lakatos, Kátai — Kelemen, Lukácsi, Szívós — Bacher, Váci, Su­lyok. Edző: Czigony István. DMTE: Szabó L. — Pistár, Csiki, Badi, Vékony — Szűcs, Bőzsöny, Lakatos (Kegyes a 69. percben) — Szabó A., Tő- zsér (Durucskó a szünetben), Bodonyi. Edző: dr. Puskás Lajos. Mindkét csapat nagy len­dülettel vetette magát a küzJ delembe, és az első percek mezőnyjátékkal teltek el. A 9. percben Bacher szögletét Lakatos fölé fejelte. Három perccel később Bacher éles szögből az oldalhálóba lőtt. A 16. percben Szívós jó lab­dával indította a jobb oldalon Bachert, a szélső elfutott, de beadását bravúrral védte a debreceni kapus. A 20. perc­ben szögletrúgáshoz jutott a DMTE, a beívelt labdát Bő­Mezőtúr, 1500 n., v.: Nyári. Mezőtúri Honvéd: Balázs — Mohácsi, Takács, Hódi, Papp — Cserháti, Magyar (Szél a 71. percben), Batári — Kele­men, Kupcsok (Czanka az 57. percben), Tóth. Edző: Ben- csik Gyula. Leninváros: Do­hány — Kovács K., Toper- czer, Lázár, Kovács I. — Szabolcsi, Bodai, Kiss — Sal­ler, Palkovics, Sztankó. Ed­ző: Kontha Károly. Honvéd-rohamokkal kez­dődött a mérkőzés, Kelemen fejese a 8. percben kapu fö­lé szállt. A 14. percben Ma­gyar lövését védte Dohány. Állandóan a vendégcsapat térfelén folyt a játék. A 35. percben Magyar-Tóth-Kup- csok alakítás után az utóbbi lövése hajszállal ment kapu mellé. A Leninváros hősiesen védekezett. Jellemző volt a mérkőzésre, hogy még a bal­hátvéd Papp is többször ke­rült a kapu elé és veszélyez­tette Dohány kapuját. Ózd—Szolnoki Ózd, 2000 n., v.: Szentkúti. Ózd: Fekete — Fehér, Bíró, zsöny fejelte kapura, de a gólvonalon álló Mihályi a mezőnybe rúgta. Űjabb deb­receni támadás után László szögletre hárított, majd a beívelt labdát a mezőnybe ütötte. A gyors ellentámadás­nál a debreceni kapus kifut­va mentett Váczi elől. A 45. percben Sulyok a jobb szé'-* len megszerezte a labdát, nagyszerű csellel becsapta védőjét, beadott, és a jókor érkező Bacher nagy erejű lö­vése a kapus kezét érintve jutott a hálóba, 1:0. Szünet után nagy erővel támadtak a vendégek, de a Lehel védelme biztosan állt a lábán. A végig jó iramú mérkőzé­sen értékes győzelmet aratott a Lehel a második félidőben jobban játszó ellenfele fe­lett. Jó: Mihályi, Kátai, Szí­vós, Kelemen, Sulyok, ill. Bőzsöny, Durucskó. — lászló — Szünet után egy-két eset­ben kitámadott a Leninvá­ros, de ezek nem jelentettek semmi veszélyt Balázs kapu­jára. A Honvéd teljes erővel támadott, a 63. percben Hó­di nagy erejű lövését Dohány látványos vetődéssel védte. Óriási hajrát vágott ki a ha­zai csapat, szinte kapujához szegezte ellenfelét. A 79. percben a mérkőzés legna­gyobb helyzete maradt ki: üresen volt a kapu, de Cser­háti lövése épp hogy elcsú­szott a jobb kapufa mellett. Levegőben lógott a gól, a 85. percben Szél az oldalhálót ta­lálta el. A 88. percben Tóth bombáját védte szögletre bra­vúrosan Dohány. A vendég­csapat kapusának köszönhet­te az egy pontot. Jó: Szakács, Hódi, Cserháti, ill. Dohány (a mezőny legjobbja), Kovács I., Toperczer, Szabolcsi. — verbók — MÁV 1:0 (0:0) Fükő II., Sípos — Ligeti, Bácskái II., Stanev — Gu­lyás, Bácskái I., Tóth. Edző: Frenkó László. Szolnoki MÁV: Bartos — Ágh, Cson­tos, Debreczeni, Tóth — Nagy, Menyhárt, Szajc (Né­meth a 69. percben) — Nász, Mező, László (Szabó a 75. percben). Edző: Himer Ist­ván. Mély, sáros talajú pályán kezdődött az összecsapás. A Kohász ragadta magához a kezdeményezést, de támadá­saiból hiányzott az átütő erő. Húsz perc elteltével feljöttek a vasutasok, bátran kitámad­tak, s akár el is dönthették volna a mérkőzés sorsát. A 28. percben Nász remek ütemben lépett ki a védők közül a felezővonal tájékán, a partjelző határozottan to- vábbot intett; de a játékve­zető ígéretes helyzetben les címén nem engedte befejezni a támadást. Két perccel ké­sőbb Mező remekbe szabott átadását László centiméte­rekkel lőtte a bal kapufa mellé. A 40. percben ismét László előtt adódott újabb gólszerzési lehetőség, de a csatár kisodródva a bal ka­pufát találta telibe. Szolnok, 2000 n., v.: Divi- nyi. Kisvárda: Szabó — Szűcs, Kovács, Szeregnyi, Baksa — Kapin, Földesi, Ta­kács — Tóth (Bori a 73. perc­ben), Nagy, Kubik. Edző: Baksa Gyula. Sz. MTE: Szendrei — Porhanda, Sebők, Simon, Kábák — Bencsik (Kupeczki a 66. percben), Za- kar, Baran — Szatmári, Sza­kács (Demjén a 46. percben), Dákay. Edző: Kóczián Antal. Az első húsz percet enyhe MTE-fölény és néhány kisJ várdai ellenakció jellemezte. A vendégek támadásai veszé­lyesebbek voltak, és a 23. percben vezetést is szereztek: a szolnoki 16-os előtt Simon szabálytalankodott és a meg­ítélt szabadrúgást Kubik a jobb összekötő helyéről a sorfal mellett ballal laposan a jobb sarokba lőtte, 1:0. A 25. percben Szakács került jó helyzetbe, de mintegy 10 mé­terről Szabó kezébe lőtt. A 38. percben Zakar bal oldali szögletrúgását Dákay tovább-1 csúsztatta, de Bencsik fejesét Az 55. percben megszerezte a vezetést a Kohász. Egy ár­talmatlannak tűnő támadás végén az addig kitűnően romboló védelem érthetetle­nül csak nézte, hogy ide-'oda pattog a labda a kapu előte­rében. Tóth megérezte a le­hetőséget és estében a háló­ba továbbított, 1:0. öt perc­cel később Nász szabadrúgá-' sa a felső lécről vágódott az alapvonalon túlra. A 85. perc­ben Nász betört a 16-oson belülre, amikor Bíró a lövés pillanatában nyilvánvaló szándékkal felvágta. A játék­vezető nagy meglepetésre csak közvetett szabadrúgást ítélt, a 10 méterről leadott lövést az ózdi védelem ön-' feláldozóan ártalmatlanná tette. Közepes színvonal, de óriási '"üzdelem jellemezte a mérkőzést. A MÁV szinte végig egyenrangú ellenfele volt a Kohásznak. A látottak alapján feltétlen rászolgáltak volna az egyik pontra a vasutasok. Jó: Tóth, Bíró, Bácskái II., ill. Bartos, Cson­tos. — tamási — a kapujából kissé kint álló Szabó ki tudta ütni. Szünet után az MTE ját­szott fölényben. Az 50. perc­ben Baran 18 méteres sza­badrúgását Szabó vetődve szögletre tolta, de a játékve­zető kirúgást ítélt. A 76. percben egyenlítettek a pi­ros-feketék : Dákay középen kiugrott, át akart emelni a kifutó kapuson, de Szabó ki­ütötte a labdát pontosan Za­kar fejére, aki egyből az üres kaput vette célba, feje­sét azonban a védők kifejel­ték, a labda ismét Dákay elé került, aki most már bizto­san fejelt a hálóba, 1:1. A mérkőzés alacsony szín­vonalú, sok hibával tarkított játékot hozott. Az MTE gyen-* gébben játszott, mint eddigi tavaszi mérkőzésein. A lelkes és olykor ügyesen adogató vendégcsapat rászolgált a döntetlenre. Jó: Kovács, Föl­desi, Takács, Kubik, ill. Se­bők, Demjén. — sindel — Mezőtúri Honvéd—Leninvárosi MTE 0:0 Kisvárda—Szolnoki MTE 1:1 (1:0) Dákay az SZMTE egyenlítő gólját fejeli