Szolnok Megyei Néplap, 1978. október (29. évfolyam, 232-257. szám)

1978-10-31 / 257. szám

1978. október 31. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 „Add már uram az esőt!" állhattuk, égi ál­dásért fohászkod­tak Szalonikiben ------ a magyar labda­rúgók, miután úgy érez­ték, számukra a csúszós pályán több a keresni­való. Alighanem tehát a fenti slágert dúdolgat- ták derék focistáink a mérkőzés előtt. A fo­hászba azonban némi pogány felhang kevered­hetett, így a várt csa­padék mellett — gólzá­por is zúdult labdarú­góink nyakába. Az ered­mény önmagáért beszél, semmi értelme hát vá­logatni az elmarasztaló jelzők között, jómagam is inkább azt vettem sorba, mi nem lettem volna ezen a vasárna­pon? E lőször is nem lettem volna válogatott labda­rúgó, hiszen egy-egy görög—török útról any- nyi irigylésre méltó poggyásszal térnek haza turistáink, miért legyen hát pont az én csoma.- gomban alig felejthető fiaskó? Alighanem szövetségi kapitány sem lettem vol­na, hiszen szerepem egy- egy eredmény alakulá­sában megfoghatatlan lenne, márpedig a fele­más dolgokat nem szere­tem. Ha ugyanis győz a csapat, jól sikerült a válogatás, remek egység kovácsolódott a tizenegy fiúból, — ha viszont ve­reséget szenved, a klu­bokban nem tették meg az edzők a dolgukat, te­hát sürgősen vonják le a konzekvenciát a piro­sak, kékek, feketék, sár­gák, fehéreit... Hát riporter az sem­miképpen nem lettem volna. Voltak a mérkő­zésnek olyan időszakai, amikor beleképzelve ma­gam Knézi Jenő szerep­körébe, arra gondoltam, hogy most van itt a pil­lanat, amikor letenném a MUŐSZ-tagkönyvemét a közvetitőfülke asztalára, és kerül amibe kerül, el­mennék sörözni. Persze a televizió munkatársai sokkal fe­gyelmezettebbek voltak, sőt szegények azon igye­keztek, hogy elviselhető­vé szerkesszék a vasár­nap délutánunkat. Á labdarúgó-mérkőzés után Magyar Zoltán két ízben is képernyőre került és tiszteletére elhangzott Himnuszt végighallgat­tuk. Mert lólengésben világbajnokságot nyer­tünk! s ennek kapcsán már csak egyetlen kérdésem van: mi­közben a váloga­tott labdarúgóink nagy­szerű körülmények kö­zött alapozhattak, és külföldi edzőpartnerek­kel mérhették össze tu­dásukat, vajon Magyar Zoltán megkapta-e azi a filléres segédeszközt felkészüléséhez, amit korábban az ország nyil­vánossága előtt voltak kénytelenek kérni szak­vezetői ? — pb — labdarúgó HB II Keleti csoport 1. Nyíregyh. 13 10 1 2 22- 5 21 2. Debr. VSC 13 10 1 2 24- 8 21 3. SZMTE 13 9 2 2 28-17 20 4. Kazincb. 13 8 2 3 34-14 18 5. Eger 13 7 3 3 24-13 17 6. Papp SE 13 6 4 3 27-13 16 7. Ózd 13 6 4 3 17-12 16 8. Hódm. MSE 13 6 4 3 25-22 16 9. BTASK 13 7 1 5 19-23 15 10. Debr. MTE 13 4 6 3 21-17 14 11. Leninv. 13 6 1 6 18-18 13 12. Szarvas 13 5 3 5 16-16 13 13. Lehel SC 13 3 4 6 13-16 10 14. MVSC 13 3 3 7 14-21 9 15. Gyöngyös 13 3 3 7 10-21 9 16. Gyula 13 3 3 7 10-30 9 17. Szabó SE 13 3 2 8 11-16 8 18. Szó. MÁV 13 1 5 7 13-25 7 19. Borsodi B. 13 1 2 10 7-26 4 20. Kisvárda 13 — 4 9 8-28 4 Á totó 43: heti eredménye 1. Nagykanizsa—PVSK 1-1 X 2, Bakonj* V.—Oroszlány 1-1 X 3. Alumínium—Bauxitb. 1-0 1 4. Debr. MTE—Nyíregyh. 0-2 2 5. Papp J. SE—Kazincb. 4-0 1 6. Gyula—Debr. VSC 0-3 2 7. Kisvárda—Özd 2-2 X 8. 22. Volán—Szegedi D 1-1 X 9. Ikarus—BKV Előre 1-0 1 10. Bologna—Juventus 0-0 X 11. Catanzaro—Roma 1-0 1 12. Lazio—Lanerossi 4-3 1 13. Torino—Inter. 3-3 X +1 14. KKFSE—Kecsk. SC 0-1 2 Magyar a lólengés világbajnoka Torna Külön buszok Kecskemétre Külön buszokat indít Kecske­métre szurkolói részére a Szol­noki MTE a november 5-i 17 órakor kezdődő Kecskeméti SC— SZMTE NB I-be jutást eldöntő bajnoki kosárlabda mérkőzésre. Indulás: vasárnap a Pelikán Szálló parkolójából 14 órakor. Részvételi díj 20 forint. Jelent­kezni lehet az MTE sportirodán november 4-én 12 óráig. Vasárnap dél­után zsúfo­lásig megtelt a franciaországi Strasbourg- ban a Rhenus-csamok, a tornász világbajnokság szín­helye. Már az első szer, a férfiak talajgyakorlata meg­lepetéssel szolgált: az ame­rikai Thomas győzött, akit eddig csak mint Magyar Zoltán riválisát ismerte a torriaszvilág — lólengésben. Most azonban nem is került döntőbe ezen a szeren, ám arannyal vigasztalódott. „Eredeti” szerén ugyanis akkor sem nyert volna, ha döntős, mivel Magyar más­fél hónappal azután. hogy először kísérletezett verse­nyen az egyedülállóan gaz­dag új gyakorlatával, ezút­tal is a világ legjobbjának bizonyult. Mégpedig messze a várakozást felülmúló fö­lénnyel ! A tornász vb férfi szeren- kénti döntőinek végeredmé­nye'; talaj, világbajnok: Kurt Thomas (Egyesült Ál­lamok) 19.650, 2. Kaszamacu (Japán) 19.575, 3. Gyityatyin (Szovjetunió) 19.400. Lólen­Labdarúgó NB II Két gól és más semmi Szolnoki MTE—Mezőtúri Honvéd 2:0 (2:0) Szolnoki MTE—Szabó La­jos SE 2:0 (2:0) Szolnok, Ti- szaliget, 2000 n., v.: Dorozs­mai. SZMTE: Szendrei — Kántor, Simon, Sebők, Kol- láth, Baran. Lódi (Kupecz- ki), Zakar, Szatmári, Dá- kay, Varga, Edző: Kóczián Antal. Szabó Lajos SE: Ba­lázs — Sándor, Takács, Dá­vid, Papp, Vozár, Kupcsok, Batári, Simái (Hódi), Ma­gyar. Bobcsek, Edző: Bencsik Gyula. Azt mondják, a labdarúgó­pályán az események csak a legritkábban ismétlik ön­magukat, márpedig ezúttal ez történt. Azok, akik ko­rábban látták a két csapat megyei döntőjét az MNK- ban Martfűn, — ahol 2:l-es MTÉ győzelem született — nyugodtan hihették, ennek a találkozónak a vísszajátszár sát tekintették meg vasár­nap délután. Akkor is, most is jelentős tudásbeli különb­ség mutatkozott a szolnoki­ak javára, ám ezzel csak ad­dig éltek a piros-feketék, míg megnyugtató előnyhöz nem jutottak. A kétgólos előny birtokában akkor is, most is lefékezett a csapat, és a 25. perctől kezdve me­rő formalitás volt a mérkő­zés. Nagyon nehéz a két gólon kívül említésre méltó ese­ményt csokorba szedni. A 21. percben Baran ügyesen ford.ult le védőjéről, lövésé­be Balázs ugyan még bele­ütött, de a labd.a így is a jobb alsó sarokba került. 1:0. öt perc múlva Dákay fejesét egy védő kézzel pró­bálta hárítani, — a játék­vezető alighanem tizenegyest ítélt volna, ám erre nem volt szükség, mert Szatmári a hálóba lőtt, 2:0. Félidőben Bencsik Gyula edző szűk­szavúan nyilatkozott: — Kelemen, Sólyom, Tihanyi sérült, Lakatos és Török le­szerelt, az MTE jobb csapat tehát nyerni fog. Így is tör­tént, bár az 55. percben akár három gólt is rúghatott vol­na egyetlen helyzetből az MTE, végül Balázsé lett a labda. A kilencvenedik per­cet a lelátón csak kevesen várták meg, ami egyben a mérkőzés bírálata is lehet. Jó: Sebők, Baran, ill. Ta­kács, Dávid. — Pb — percben Menyhárt nagyere­jű bombáját ismét nagy szerencsével hárította Sol­tész, majd. Fazekas ravaszul nyesett labdáját tolta ki a hosszú sarokból Farkas. Óriási küzdelem, nem túl magas színvonal, és nagy­szerű kapusteljesítmény jel­lemezte a mérkőzést. A lá­tottak alapján bármelyik csapat nyerhetett volna. Jó: Svak, Matiszcsák, ill. Far­kas (a mezőny lejobbja), Ágh, Szántai. — tamási — Szarvasi Főiskola Spartacus—Lehel SC 1:0 (1:0) Borsodi Bányász—Szolnoki MÁV 1:1 (1:0) gdelény, 500 n.. v.: Feke­te M. B. Bányász: Soltész — Dálnoki. Matiszcsák, Svak — Orbán, Varga (Pál a 60. percben), Hódermarszki (Ka­sza a 65. percben) — Kopa, Kvaszta, Csányi, Fazekas. Edző: Deák István. Sz. MÁV: Farkas — Ágh, Csontos, Ró­zsavölgyi, Debreczeni — Ta­kács (Szabó a szünetben), Szántai, Kántor (Juhász a 65. percben). Menyhárt — László, Nász. Edző: Himer István. Áz ötödik percben' Csontos 30 méteres szabadrúgása a felső lécen csattant, majd Kvaszta lövését tolta nagy bravúrral szögletre Farkas. A 18. percben tűzijátékot rendeztek a hazaiak, d.e Ágh a gólvonalról ki tudta vág­ni a labdát. Ezután Hóder­marszki lövése adott mun­kát a szolnoki kapuvédőnek, aztán Csontos szabadrúgása perdült a sorfalról a tisztán álló Nász elé, ám a szélső a kapusba lőtte a labdát. A 30. percben Kántor bombá­zott 16 méterről az oldalhá­lóba. Gyors ellentámadás végén Fazekas lépett ki az egymásra váró védők kö­zött, és a kimozduló Farkas mellett á hálóba gurított, 1:0. Három perccel később Csontos 28 méteres szabad­rúgását védte nagy bravúr­ral Soltész. Szünet után fo­kozódott az iram, a 49. perc­ben Lászlót elhúzták a 16- oson belül, de reklamálásért a hazaiak jutottak szabad­rúgáshoz. Két perc eltelté­vel Szántó szabadrúgásból leadott lövését tolta ki a léc alól Soltész, de egy perccel később megszületett az egyenlítő gól. László beadá­sát Szántai előbb a kapufá­ra lőtte, a visszapattanó .lab­dát aztán közelről a hálóba fejelte, 1:1. A 67. percben Csontos a már vert hely­zetben lévő kapust találta telibe a labdával. A 79. Jászberény, 500 n., v.: Kó- ródi. Szarvas: Széplaki — Kerekes,. Szőke, Petneházi, Filyó — Moltán (Bálint a 67. percben), Ivanov, Kajtár — Jakab. Rozsán II. (B. Tóth a 88. percben). Orovecz. Ed­ző: Pallagi Róbert. Lehel SC: László — Kátai, Kirsch- ner, Lakatos, Hajdú — Szí­vós (Mihályi a 80. percben), Lukácsi, Postás, Karkusz — Kelemen (Váczi a 72. perc­ben), Bacher. Edző: Czigony István. A vendégek hamar fölény­be kerültek, gyors csatáraik rendre zavart okoztak a ha­zai kapu előtt, A jászberé­nyiek csak negyedóra eltel­tével jutottak el az ellenfél kapujáig. Ekkor Karkusz jobb oldalról belőtt labdáját Postás rosszul találta el. To­vábbra is alacsony színvo­nalon folyt a játék, a hazai­ak ritka és erőtlen ellentá­madásait könnyűszerrel há­rították a szarvasi védők. Az első igazi gólhelyzet a 40. percben adódott, amikor Rozsán II. szögletét Jakab 5 méterről kapu fölé fejelte. Közvetlenül a félidő vége előtt a kiugró Rozsán Il-t Kirschner a 16-oson belül felvágta, a büntetőt Kajtár lőtte a hálóba, 1:0. Szünet után feljöttek a hazaiak, előbb Lukácsi csúsztatott fe­jese pattant ki a kapufa tö­véről. majd, Hajdú remek felfutás utáni beadását lőt­te nagy erővel mellé Kátai. A csereként beállt Váczi já­téka hozott új színt a Lehel játékába: jobb oldali beadá­sát azonban Bacher nagy helyzetben elvétette. Később Lakatos fejelt gólhelyzetben fölé, aztán ismét Váczi ad­ta be a labdát, de Postás 10 méterről fölé emelt. Az utolsó percben Kátai 20 mé­teres szabadrúgása akadt el a sorfalban. A vendégcsapat lelkesebb játékával megérdemelten győzött az enervált. elképze­lés nélkül futballozó hazai gárda ellen. Jó: Kerekes, Rozsán II.. Kai,tár. ill. Lu­kácsi, Postás. Váczi. — hoffer — ■HB Lukácsi (balra) lövését figyeli a szarvasi kapus Fotó: Nagy Zs. gés, világbajnok Magyar Zoltán (Magyarország) 19.800, 2. Gienger (NSZK) 19.425,3. Delcsev (Bulgária) 19.400, 4. holtversenyben Gyityatyin . (Szovjetunió) és Donáth Fe­renc (Magyarország) 19.350. Gyűrű, világbajnok: Nyiko- laj Andrianov (Szovjetunió) 19-700, 2. Gyityatyin (Szov­jetunió) 19.675, 3. Grecu (Ro­mánia) 19.650, ... 8. Donáth (Magyarország) 19.275. Ló­ugrás, világbajnok: Junicsi Simizu (Japán) 19.600, 2. And.rianov (Szovjetunió) 19.575, 3. Barthel (NDK) 19.550. Korlát, világbajnok: Eizó Kenmocu (Japán) 19.600 2. holtversenyben, Andria­nov (Szovjetunió) és Kadzsi- jama (Japán) 19.575, 4. Tka- csev (Szovjetunió) 19.450. Nyújtó, világbajnok: Sigeru Kaszamacu (Japán) 19.675,2. Gienger (NSZK) 19.650, 3. holtversenyben Delcsev (Bul­gária) és Krisin (Szovjet­unió) 19.600. A női szerenkénti döntő eredményei. Lóugrás, világ­bajnok: Nelli Kim (Szovjet­unió) 19.625, 2. Comaneci (Románia) 19.600, 3. Kraker (NDK) 19.550, ... 8. Hora- csek Andrea (Magyarország) 19.075. Felemáskorlát, vi­lágbajnok: Marcia Frederick (Egyesült Államok) 19.800,2. Muhina (Szovjetunió) 19.725, 3. Eberle (Románia) 19.625. Gerenda, világbajnok: Nad­ja Comaneci (Románia) 19.625, 2. Muhina (Szovjet­unió) 19.600, 3. Berle (Ro­mánia) 19.575, 4. Óvári Éva (Magyarország) 18.900. Ta­laj, világbajnok: Jelene Mu­hina (Szovjetunió) és Nelli Kim (Szovjetunió) 19.775,3. Johnson (Egyesült Államok) 19.525. éremtáblazat arany ezüst bronz 1. Szovjetunió 7 7 4 2. Japán 4 3 — 3. Egyesült Áll. 2 — 1 4. Románia 12 4 5. Magyarország 1 — — 6. NSZK — *2 — 7. NDK — — 4 8. Bulgária _ — — 2 A világbajnokság után a magyar válogatott tagjai franciaországi, illetve NSZK- beli bemutatókon vesznek részt. Maratoni A Csepel SC jubi­leumi nem­zetközi futóversenyén eldőlt a Budapest- és a magyar bajnoki cím sorsa is. Soha még ennyien nem álltak rajthoz, szovjet, lengyel, NDK, bolgár, csehszlovák futók jöttek, s vállalkoztak arra, hogy összemérik tudá­sukat a hazai maratonisták- kal. Az indulók között volt Sipka Agnes, a BEAC atlé­tanője, Mecser Lajos, a sok­szoros csúcstartó is beállt a sorba 37 évesen, de az ér­deklődők között megjelent Monspart Sarolta is. Kétszázan vágtak neki a 42 195 méteres távnak. So­káig egy tíztagú élboly ha- ládt az élen, nem túl erős iramban, 25 kilométernél már csak öten maradtak: Sinkó, Fancsali, Szekeres és két lengyel futó. A 37. kilo­méter után aztán minden eldőlt: Szekeres és Sinkó fa­képnél hagyta a többiekt. Ezután Szekeres erősített és győzött. Eredmények, nem­zetközi verseny: 1. Szekeres (Csepel) 2:16:38.8, 2. Pter (lengyel) 2:17:06.0. 3. Sinkó (Bp, Honvéd) 2:17:32,6. — Magyar bajnokság: 1. Sze­keres, 2. Sinkó, 3. Fancsali (Ü. Dózsa) 2:18:0:.6. — Bu­dapest bajnokság: 1. Szeke­res, 2. Sinkó, 3. Fancsali. RÖPLABDA Á döntés a végére marad NB I. férfi: Szolnoki Ve­gyiművek—MALÉV SC 3:0 (9, 14, 9) Budapest, 100 n., v.: Fátyol, Békési. Vegyiművek: Policsányi, Zsolt, Hegedűs, Nyári, Horváth, Boros. Cs.: Balogh, Ilyés, Péter. Mb. ed­ző: Molnár Béla. A bentmaradásért küzdő Vegyiművek hallatlan lelke­sedéssel kezdett és az első játszmában végig vezetve biztosan győzött. A kényel- meskedő fővárosiak ekkor jöttek rá* hogy csak teljes erőbedobással nyerhetik meg a mérkőzést. Hatalmas ütés­váltás folyt a második játék­részben. A MALÉV három­szor is játszmalabdahoz ju­tott, de a lelkesedés ezúttal is legyőzte a nagyobb tudást. Az utolsó játszmára el is lőt­te puskaporát a hazai csapat, melynek játékosai ekkor már csak reklamálásokkal vétet­ték magukat észre. A feszült légkörű mérkő­zésen a szolnoki csapat lelke­sen és helyenként egészen jól játszva megérdemelten nyert. Az, hogy a bennmaradás si­kerül-e az újonc csapatnak, csak az utolsó fordulóban dől el. Női: Lehel SC—Almásfüzi­tői TSC 3:2 (—5, 14, —12, 10, 2) Almásfüzitő, 200 n. V.: Kiss K.. Hurák. Lehel: Szat­mári, Nagy, Szappanosné. Lankus, Sósné, Fülöpné.,Cse­re: Baranyi, Szabó. Edző- Rausch László. A két régi rivális csapat szokásosan forró hangulatú találkozójának fontosságát emelte az a tény, hogy az Al­másfüzitő utolsó hazai mér­kőzésén szép játékkal akart búcsúzni, a Lehelnek pedig már most döntésre kellett vinni a bennmaradás kérdé­sét. Nyugodtan elmondhat­juk, hogy a herényi lányok az 1978-as bajnokság leglel­kesebb játékát produkálták. Nem ismertek elveszett lab­dát, túltették magukat a ha­zai nézőközönség hangorkán­ján, s az őszi idényben má­sodszor (is legyőzték a lista­vezetőt.) A csapatból szinte mindenki felülmúlta önma­gát;, s a döntő játszmában percek alatt kiütötték a ha­zaiakat. Ez a győzelem — a hátralévő, BVSC elleni mér­kőzéstől függetlenül — azt is jelentette, hogy jövőre is NB I-es csapatnak szurkolhatnak Jászberényben. NB II. férfi: Debreceni ASE—Szolnoki TITÁSZ 3:2 (—5, 3, —5, 9, 9) Debrecen, v.: Molnár. TITÁSZ: Surányi M., Nagy, Kiss, Mészáros, Bindics, Vígh. Cs.: Dudás, Oláh. Edző: Jáger István. Jó mérkőzést vívott a két eevüttes. Kis szerencsével a szolnokiak is győzhettek vol­na. Debreceni EAC—Szolnoki TITÁSZ 3:1 (14, —9, 5, 9). Debrecen, v.: Szabó. TITÁSZ: Surányi M., Oláh, Kiss, Mé­száros, Bindics, Vígh. Cs.: Dudás, Nagy. Edző: Jáger István. A hideg miatt tornaterem­ben játszották a mérkőzést. A terem röplabdára alkalmat­lan, alacsony volt. NB II. női: Békéscsabai Előre Spartacus—Szolnoki MTE 3:0 (10, 11, 12). Szolnok, tiszaligeti sportcsarnok, v.: Bogyó, Almási. MTE: Sipos, Menkó, Mészárosné, Furkóné, Szigeti, Molnár. Cs.: Balázs, Csapó. Edző: Vasicsek János.