Szolnok Megyei Néplap, 1978. augusztus (29. évfolyam, 179-205. szám)

1978-08-29 / 203. szám

1978. augusztus 29. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP Labdarúgó NB II Gyenge teljesítmények, gólképtelen csatársorok Szolnoki MTE— Borsodi Bányász 3:1 (2:0) Szolnok, 3000 n. v.: Szilá­gyi. Sz. MTE: Szendrei — He­gedűs, Simon, Baran (Ben- csik a 60. percben), Kábák — Porhanda, Lódi (Kupeczki 78. percben), Kóczián — Szatmá­ri, Varga, Zakar. Edző: Kó­czián Antal. Bányász: Sol­tész — Hodermarszki, Matisz- csák, Pincsák, Farkas — Ko­vács I.,Svak,Kopa(Csányiaz 58. percben) — \Kvaszta, Pál (Fazekas a 46. percben), Var­ga. Edző: Deák István. Az első helyzet a vendégek előtt adódott. Kvaszta az 5-ös sarkáról lőhetett kapura, Szendre' azonban belevető­dött a labda útjába. A 12. percben vezetést szerzett az MTE. Porhanda jobbról kö­zépre gurított, Varga átlépte a labdát, amely Zakar elé került és a balszélső a kimoz­duló kapus mellett a bal al­só sarokba helyezett, 1:0. Három perccel később újabb gólt lőttek a piros-feketék. Lódi remek labdával indítot­ta Szatmárit, tőle Porhanda kapta a labdát s mintegy 6 méterről biztosan lőtt a kapu bal oldalába, 2:0. Támadott a hazai csapat. Szatmári be­adásából Kóczián fölé fejelt, majd a 25. percben ismét Porhanda tört kapura, már a 16-oson belül járt, amikor hátulról felvágták, a játékve­zető sípja azonban néma ma­radt. A 35. percben ismét Szatmári futott fel a jobb szélen és beadásából Varga kapásból az oldalhálóba per- dített. Szünet után visszaesett az MTE, és a vendégcsapat egy­re több gólveszélyes táma­dást vezetett. A 60. percben közvetett szabadrúgás után Svak mintegy 10 méterről laposan lőtt, Szendrei lábbal védett. Egy perccel később Varga közeli lövésébe kellett a szolnoki kapuvédőnek be­levetődnie és a labda szög­letre perdült. A 63. percben Szatmári vezetett ellentáma­dást, magas beadását Soltész kiejtette, de nem volt á kö­zelben szolnoki játékos. To­vábbra is a bányászok tá­madtak, és a 70. percben szé­pítettek. Svak a 16-osról a kiugró Pincsák elé játszott, aki mintegy 10 méterről a léc elé lőtt, 2:1. Szerencsére két perccel később a sokat mozgó Szatmári egyéni játék után bebiztosította a hazai csapat győzelmét, 3:1. A mér­kőzés hajrájában Szendrei •borzolta az idegeket. Feles­leges reklamálása miatt mintegy 10 méterre a szolno­ki kaputól közvetett szabad­rúgáshoz jutottak a vendégek a labda azonban elakadt a sorfalban. Az első negyedóra fölényes szolnoki győzelmet ígért, de 2:0 után fokozatosan ellapo­sodott játék, a piros-feketék rendkívül körülményesen, elképzelés nélkül játszottak. Csak 2:1 után kapcsolt rá is­mét valamelyest a hazai gár­da. s ez elég volt a mérsé­kelt játékerőt képviselő bá­nyászcsapat elleni győzelem bebiztosítására. Jó: Simon, Baran, Porhanda, Szatmári, Varga, ill. Pincsák, Kovács I., Svak. — Verbók — Mezőtúri Honvéd— Miskolci YSC 0:0 Mezőtúr, 1400 n. v.: Tóth L. Honvéd: Balázs — Takács P., Sólyom, Tihanyi, Takács B. i— Vágó (Cserháti az 57. percben), Bódi, Batári, Bán- fi (Papp a 80. percben), Kap­csok. Edző: Bencsik Gyula. MVSC: Kun — Borsos, Ko­vács, Fenyvesi, Krémer — Leiszt, Czverva, Kiss — Tö­rök (Varga a 63. percben), Egri, Madarász. Edző: Krom- paszki Gyula. Honvéd-kezdeményezések­kel kezdődött a mérkőzés, a játék jobbára az MVSC tér­felén folyt. A 16. percben Si­máit szabálytalanul válasz­tották el a labdától, a meg­ítélt szabadrúgást Batári vé­gezte el, lövése után a labda a bal kapufáról perdült a me­zőnybe. Az MVSC a 25. perc­ben vezette az első veszélyes támadást. Egri lövése az egyik védőn irányt változta­tott, de Balázs kitűnő reflex­szel szögletre ütötte a lab­dát. A 29. percben valóságos tűzijátékot rendezték a Hon­véd játékosai az MVSC ka­puja előtt, a gól azonban el­maradt. A 37. percben Mada­rász kapott jó labdát, ám 5 méterről kapu mellé lőtt. A 49. percben Simái hagyta ki a mérkőzés legnagyobb hely­zetét. Üres volt a kapu, de a szélső elhamarkodottan fö­lé lőtt. A Honvéd fokozatosan fö­lénybe került, de a kitűnően védekező vasutascsapat, Kun­nal az élen meg tudta akadá­lyozni, hogy gólt szerezzenek. Jó iramú mérkőzést láthatott a közönség. A vendégcsapat rendkívül fegyelmezetten és szívósan védekezett. A hazai együttesnek így is lett volna alkalma gólt szerezni, a hely­zeteket azonban nemcsak megteremteni, hanem érté­kesíteni is kell. Jó: Balázs, Takács P., Takács B., Kup- csok, Batári, ill. Kun, Ko­vács, Kiss, Egri. — Sindel — Lehel SC—Eger SC 0:0 Jászberény, 2000 n. v.: Ki­rály. Lehel SC: Szilasi — Karkusz, Gergely, Lakatos (Kirchner, a 87. percben), Kátai •— Postás, Mihályi (Durgonics, a 69. percben), Szívós, Hajdú — Lukácsi, Bacher. Edző: Czigony Ist­ván. Eger SE: Kakas —Veigl, Zsidai, Lengyel, Csathó, — Csuhay, Patvaros, Pócsik, Márton — Bartha (Antal, a szünetben), Dudás. Edző: Bánkuti László. Az első félidőben lendüle­tesen, jól játszott a hazai csapat, egymás után vezették főleg széleken a veszélyes tá­madásokat, de a befejezések elmaradtak. Mindkét oldalon lőttek egy-egy kapufát, a második félidőben nagyot esett a játék színvonala, és szinte a két 16-os között folyt csak a játék. A 87. percben Patvaros utánarúgott Laka­tosnak, ezért az egri játékost a játékvezető kiállította. Jó: Kátai, Gergely, Hajdú, ill. Zsidai, Dudás, Pócsik. Kaxincbarcikai Vegyész— Szolnoki MÁY 6:0 (2:0) Kazincbarcika, 4000 n. v.: Urbán. Kazincbarcika: Fülöp — Mochlár, Tamás, Helgert, Petercsák — Fekete, Kálmán, Kendi — Koleszárik, Feledi, Simkó. Edző: Szentmarjay Tibor. Szolnoki MÁV: Far­kas — Ágh, Juhász, Deb- reczeni, Tóth (Németh a 68. percben) — Ábel, Menyhárt, Szabó ;■— Szilágyi (Rózsavöl­gyi az 56. percben), László, Nász. Edző: Himer István. A negyedik percben indult meg a gólgyártás, Petercsák egy szabályos szerelés végén elesett a 16-os előterében, a játékvezető meglepetésre sza­badrúgást ítélt. Feledi legu­rított labdáját Fekete jól el­talált lövéssel juttatta a jobb felső sarokba, 1:0. A 18. perc­ben Menyhárt húzott el a jobb szélen az alapvonalról élesen belőtt, de a jó ütem­ben érkező Szilágyi a jobb kapufára lőtte a labdát, amely visszapattant László elé, ám a csatár 8 méterről a kapu fölé bombázott. A 35. percben növelte előnyét a vegyész, Petercsák szabály­talankodott Szilágyival szem­ben, mindkét játékos elesett, dr. Urbán ismét a hazaiak javára ítélt szabadrúgást. Koleszárik ívelt kapu elé, a labda kipattant Farkasról, Petercsákhoz, aki a megle­pett védők között közelről kotorta a labdát a hálóba. Szünet után megtalálták a hazaiak a szoros, követő em­berfogás ellenszerét, s tet­szés szerint érték el góljai­kat. Az 56. perében Koleszá­rik lefutotta őrzőjét, vissza­gurított a második hullám­ban érkező Kend’ elé, aki egy csel után nem hibázott, 3:0. Egy perccel később min­taszerű támadás végén Fele­di kapott remek keresztlab­dát, s futtából védhetetlenül bombázott a kapu bal olda­lába, 4:0. A 75. percben Kole­szárik ívelt a 16-os előterébe, Feledi lefutotta a védőket, s a kifutó Farkas fölött emelt a kapu közepébe, 5:0. Két perccel később Petercsák a felezővonaltól indulva át­játszotta az egész szolnoki védelmet, majd a kifutó Far­kast is elfektette, úgy lőtt a bal sarokba, 6:0. A MÁV rendkívül elfogó- dottan kezdett, a játékosok szemmel láthatóan túlságo­san tisztelték a vendéglátó­kat, akik főleg a második féh'dőben adtak ízelítőt az igazi labdarúgás szépségeiből és ilyen arányban is megér­demelten nyertek. Jó: Fele­di, Petercsák, Koleszárik, ill. Szabó, Menyhárt. — Tamási — A Keleti csoport állása . 1. Nyíregyh. 4 3 1 5- 0 7 2. Kazincb. 4 3 — 1 13- 3 6 3. DVSC 4 3 — 1 8- 3 6 4. Ózd 4 2 2 — 4- 1 6 5. Gyula 4 3 — 1 6- 4 6 6. Eger 4 2 1 1 9- 4 5 7. DMTE 4 2 1 1 6- 3 5 8. HMSE 4 2 1 1 8- 6 5 9. Leninv. 4 2 1 1 4- 4 5 10. SZMTE 4 2 1 1 7- 8 5 IV Pappí J“, ,SE 4 1 2 1 7- 5 4 12. Lehel 4 1 2 1 5- 3 4 13. BTASK 4 2 — 2 5-11 4 14. Szabó L. SE 4 1 1 2 3- 4 3 15. Gyöngyös 4 1 1 2 2- 3 3 16. Szarvas 4 1 1 2 3- 5 3 17. MVSC 4 — 2 2 2- 4 2 18. Szó. MÁV 4 — 1 3 4-12 1 19. Kisvárda 4 — 4 3-10 — 20. Borsodi B. 4 — 4 1-12 — Eredmények: DVSC—Békéscsa­bai TASK 4:1, Gyula—Kisvárda 1:0, Leninváros—Honvéd Papp J. SE 1:0, Szarvas—Gyöngyös 2:1, Ózd—DMTE 0:0, Nyíregyháza— ]lódmezővásárhely 3:0. Vízilabdában ezüstérem Nyugat-Berlin: a finishez érkezett a 3. úszó-vízilabda- műúszó-műugró világbajnok­ság. Az utolsó versenynapra, hétfőre, már csak 4 úszódön­tő maradt, s mivel az úszók vasárnap „kivették” második szabadnapjukat is, a statisz­tikusok kedvükre számolhat­nak. Az Egyesült Államok versenyzői visszahódították az éppen az első VB-n, 1973- ban Belgrádban elveszített hegemóniájukat. Most az NDK sportolók formaidőzíté­se nem a legjobban sikerült, és ezt nem csupán a várt aranynak elmaradása jelzi, hanem az is, hogy vereny- zőik a sorozatos vereségek mellett saját legjobbjukat sem tudták elérni vagy túl­szárnyalni. Az eddigi 25 dön­tő közül 18 hozott amerikai sikert és még 2 arany került a tengerentúlra (1—1 Auszt­ráliába és Kanadába). Euró­pa képviseletében a VB-n a Szovjetunió remekelt: az olimpia rendezőinek erőfe­szítését siker koronázta, hi­szen eddig négy számban is győztek, míg egy arany ju­tott az NSZK-nak. Vízilabdában Magyarország nem tudta megvédeni világ- bajnoki címét. -Nem szenve­dett Ugyan vereséget a döntő­ben, de a szovjet, majd az olasz csapat elleni pontvesz­teség elegendő volt arra, hogy leszoruljon a dobogó legfel­ső fokáról. A döntő mérkőzé­sen vasárnap este Olaszor­szág ellen 4:4-re Végeztek, s mivel az olaszok legyőzték a szovjet, és a jugoszláv együt­test is, a döntetlen elég volt a világbajnóki címhez. A magyarok játékából ezúttal hiányzott a megszokott szel­lemesség, ötlet, sziporkázás. Lassan, vontatottan, elképze­lés nélkül játszott a váloga­tott, mintha kissé öregurasak lennének a játékosok. A vi­lágbajnokság élcsoportjának végeredménye: 1. Olaszor­szág, 2. Magyarország, 3. Ju­goszlávia, 4. Szovjetunió. * * * A Rigában folyó női röp­labda világbajnokság nem sok sikert hozott a magyar válogatottnak. Előbb Kínától 3:0_ra, majd Lengyelország­tól 3:l-re kikaptak, s így nem kerültek be a legjobb 12 csa­pat közé. A finnek ellen ara­tott 3:0-ás győzelem csak szépségitapasz volt az eddigi kudarcra. A magyarok már csak a 13-23. helyért játsz­hatnak. A fogathajtó világbajnokság utolsó napján, vasárnap, nagyszerű idő, 30 ezer né­ző várta Kecskeméten a Széktói stadionban az akadály­hajtás résztvevőit. A díjhajtás látványát a maratőn hajtás ne­héz küzdelmét ötvözi a fogat­hajtó versenyek befejező száma, az akadályverseny. A verseny­zőknek zsúfolt lelátók előtt egy 800 méter hosszú, 20 akadállyal nehezített pályán kell végighaj­tani ; s számít az idő, valamint egy akadály leveréséért 10 hiba­pont jár. A magyar versenyzők valóra váltották a szurkolók reményét, és két nap után kiváló Telje­sítménnyel tették fel a koronát eddigi világbajnoki szereplésük­re. A sportág történetében elő­ször, három magyar versenyző állt fel a dobogóra, és a csapat- versenyt is Magyarország nyerte. Az 1978. évi fogathajtó világ­bajnok: Bárdos György (Magyar- ország) 47 hibapont, 2. Fülöp Sándor (Magyarország) 47, 3. Muity Ferenc (Magyarország) 51, 4. Velstra (Hollandia) 54, 5. Má- tyus Viktor (Magyarország) 56, 6. Papp József (Magyarország) 60, ... 12. Finta Gábor (Magyar- ország) 118. Az 1978. évi fogathajtó csapat­világbajnok: Magyarország (Bár­dos György, Fülöp Sándor. Papp József) 94, 2. NSZK (Knell, Fauth, Freund) 204, 3. Csehszlo­vákia (Kocman, Sebek, Dimes) 224, 4. Nagy-Britannia 224,5, 5. Hollandia 245, 6. Svájc 264. (Fotó: hájos) A világbajnok-csapat két tagja: Fülöp Sándor és Papp József Szatmári lövése már túljutott a kapuson. Ez volt az SZMTE harmadik gólja Fotó: Kőhidi leltház a széktói stadionban