Szolnok Megyei Néplap, 1978. augusztus (29. évfolyam, 179-205. szám)

1978-08-15 / 191. szám

1978. augusztus 1^ SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Labdarúgó NB II Megugrott az MTE és a Lehel SC Kilenc VB-érem Belgrádból Szolnoki MTE— Miskolc 1:0 (0:0) Szolnok, 13500 n.. v.: Dri- gán. SzMTE: Szendrei — Kanton Sebők, (Simon — Porhanda, Baran. Kóczión — Szatmári, Varga (Lódi a 62. percben), Dákay, Zakar. Edző: Kóczián Antal. MVSC: Kun — Boros, Kovács, Lo­cher, Krémer — Leiszt. Tö­rök, Czerva — Lipták (Fister a 67. percben), Kiss, Mada­rász. Edző: Krompaszky Gyula. Az első percben Baran jobb sarokba tartó távoli bombá­ját Kun csak kiütni tudta, Kóczián ismételhetett, ám a 16-osről a bal kapufa mellé lőtt. Egy perccel ké­sőbb Dákay nagy erejű 20 méteres szabadrúgását tolta léc fölé a miskolci kapus. A 10. percben Madarász 16 méterről leadott lövését ve­tődve csípte el Szendrei. Ne­gyedóra múltán Sebők a jobbszélen futtatta Dákayt, a középcsatár magasan a ka­pu elé ívelt, de a kivetődő Kun megszerezte a labdát. A 30. percben ismét Baran lőtt mellé, majd Dákay le­gurított szabadrúgásából Kó­czián bombázott kapura, de a kitűnően védő vendégka­pus rendre hárította, a pi­ros-feketék lövéseit. A 38. percben is brillírozott, előbb Baran hatalmas lövését tor­nászta szögletre, majd a be­ívelés után Varga közeli fe­jesét védte hihetetlen bra­vúrral. A 48. percben ismét Var­ga fejelt közelről, ám ezút­tal sem sikerült a gólszer­zés. Az 57. percben Sebők szabadrúgásból ívelte a lab­dát a! kapu elé, de Szatmá­ri mintegy 15 méterről for­dulásból fölé lőtt. -Egy perc­cel később Szatmári ugrott ki jó ütemben a jobbolda­lon, nehéz szögből a kifutó kapus fölött kapura emelte a labdát, de a berohanó vé­dők mentettek a gólvonalon. Az erős hazai fölény közben csaknem a vasutasok sze­reztek gólt. Török egyedül ugrott ki a jobbszélen, de a kifutó Szendrei lábában el­akadt a lövése. A 73. perc­ben Porbandát felvágták a 16-os előtt. A szabadrúgást Lódi nagyszerűen ívelte be a bal felső sarokba^ a labda a vetődő Kun kezé­ről a kapufára került, majd lepattant, és a berobbanó Porhanda közelről a kapuba emelte, 1:0. Az MTE végig nagy fö­lényben játszott a mérkőzé­sen, de a szervezetten véde­kező miskolciak játéka éllen nem találta meg a megfelelő ellenszert és csak nagy küz­delemben, a vártnál nehe­zebben bírta otthon tartani a két bajnoki pontot. Jó: Kántor Sebők, Baran, Kó­czián, ill. Kun, Kovács. Lo­cher, Kiss. —verbók — Gyöngyösi Spartacus— Mezőtúr 1:0 (1:0) Mezőtúr, 1800 n., v.: Do­rozsmai. Gyöngyös: Kovács — Eisemann, Mező, Ács; Ki­rály — Szabó (Vágó a 74. percben), Adonyi, Kelemen, dr. Gaigóczi (Juhász a 85. percben) — Ferencz. Bányai. Edző: Czámmermann Gyula M. Honvéd: Balázs — Ta­kács B., Sólyom, Dávid, Tai- kács P. — Hódi (Bánfi az 52. percben), Tihanyi (Cser­háti a 60. percben), Batári — Vozár, Kupcsok Magyar. Edző: Bencsik Gyula. A 9. percben Kupcsok nagy lövését kiejtette a gyöngyösi kapuvédő, de a közelben nem volt hazai csatár, s a védők felszaba­dították. A mezőtúriak irá­nyították a játékot, mindig a vendégek térfelén patto­gott a labdai. A 22. percben Takács B. szép cselekkel tört kapura, de hosszan szöktette magát, s odalett a kínálkozó helyzet. A vendé­gek a 39. percben vezették első támadásukat, mégpedig eredményesen. Szabó lőtte kapu elé a labdát, Dávid és Bányai ugrott fel érte, s a hálóban kötött ki a labda, Nem mindennapi jelenet a 1:0. Három perccel később Vozár hagyott ki óriási egyenlítési alkalmat a kapu torkában. Az 53. percben Kupcsok lövését Kovács bra­vúrral ütötte szögletre. Bár a vendégek alig-alág kerül­tek át a felezővonalon, a mezőtúriak gyámoltalan, széteső játéka miatt a kínál­kozó helyzetek sorra kima­radtak. A lelkes és fegyel­mezett gyöngyösieknek szinte helyzetük sem akadt, mégis megérdemelten, győz­tesen hagyhatták el a pá­lyát. Jó: Kovács, Eisemann, Szabó, Bányai, a hazaiak közül senkit sem lehet ki­emelni. — sind el — Nyíregyházi Spartacus— Szolnoki MÁV 1:0 (0;0) Nyíregyháza, 6000 n., v.: Makó. Ny. Vasutas Sp.l: Buus — Neumann, Szekré­nyes, Ambrusz, Juhász — Teschmayer. Moldván, Klé- ninger — Bor, Kiss. Cséke (Farkas I. a 61. percben). Edző: Temesvári Miklós. Sz. MÁV: Farkas — Ágh, Juhász, Tóth, Debreczeni — Menyhárt, Szabó L„ Szántai — Szilágyi (Csontos a 73. percben), László, Nász. Ed­ző: Himer István. Lendületesen kezdtek a hazaiak, a 4. percben már gólszerzési alkalmat szalasz­tottak el. Tíz perccel ké­sőbb Kiss 18 méterről céloz­ta meg a jobb alsó sarkot, de Farkas kitűnő reflexszel kapufára tolta a labdát, majd Ambrusz emelt lágyan a kapu elé, és Moldván ka­pásból lőtt mellé. Negyed­óra elteltével magára talált a szolnoki gárda. A 17. perc­ben vezették az első formás támadást: Nász remek cse­lekkel csapta be őrzőjét a bal oldalon, majd az alap­vonalról visszagurított az 5-ösön álló Szilágyihoz, aki­nek félfordulásból leadott lövése a kapufa belső éléről pattant ki. A 30. percben szöglet után Ambrusz fe­jelt kapura, a labda megpat­tant Farkas előtt, ám óriá­si bravúrral még ki tudta ütni a léc alól. Ezután Menyhárt ravaszul csavart szabadrúgását tette ártal­matlanná nagy üggyeLbajjal Buus. Gyors ellentámadás végén Moldván ívelt a kapu elé a védők közül kiemel­kedő Kléninger fejére, a lab­da csak centiméterekkel szállt a léc fölé. Szünet után a szolnokiak kezdtek jobban, László mes­teri keresztlabdájával Szán­tai iramodott meg. majd Szilágyihoz továbbított, aki rögtöri kapura lőtt. A gólba tartó labda útjába azonban Kléninger belevetette ma­gát. Az 52. percben Juhász 25 méterről leadott szabad­rúgása csaknem a báli felső sarokban kötött ki. A másik oldalon Cséke nyolcméteres, jól helyezett fejesét Farkas tiszaligeti stadionban Fotó: Kőhidi szinte a levegőben „úszvá” öklözte ki. Ügy tűnt, hogy a szolnokiak kapuja bevehe­tetlen, de a 71. percben egy ártalmatlan támadás végén mégis gól született. Egy elő­re vágott labdát Kléninger szelídített meg a felezővo­nalnál, Moldvánhoz továb­bított, a szélső váratlanul lövésre szánta el magát, s a labda a meglepett Farkas mellett a kapu közepébe vá­gódott, 1:0. A vasutascsapatok találko­zója végig jó iramú, fordu­latokban bővelkedő küzdel­met hozott, amelyen a sztol- nokiak hallatlan lelkesedé­sük miatt fogva egyenragú ellenfélnek bizonyultak. Ä hazaiak javára egy szeren­csés gól döntötte el a mér­kőzés sorsát. Jó: Kléninger, Moldván, Szekrényes, ill. Farkas (a mezőny legjobb, ja), Menyhárt, László. — tamási — Lehel SC— Borsodi B. 3:0 (1:0) Jászberény, 1500 n., v.: Pálvölgyl Lehel SC: Szilasi — Karkusz, Gergely, Hajdú, Kátai — Postás (Kirchner a 81. percben), Lukácsi. La­katos. Mihályi — Kelemen, Bacher. Edző: Czigony Ist­ván. B. Bányász: Soltész — Dalnoki (Kvaszta a 32. perc­ben), Svak, Hodermanszki, Matiszcsák — Farkas, Varga (Fazekas a 72. percben), Pál, Csányi — Kopa, Kovács I. Edző: Deák István. A 10. percben Bacher jobb oldali szögletrúgása átszállt a védők fölött és Kelemen a jobb sarokba továbbította a labdát, 1:0. Változatos já­tékkal folytatódott a mérkő­zés. gólt érdemlő támadás azonban nem futott a pá­lyán. A 35. percben Ba- chert szerelték a felezővo­nalnál, Kopa tört kapura, de Hajdú az utolsó pillanat­ban becsúszva szerelte. Szünet után élénkült a já­ték fölénybe kerültek a ha­zaiak. A 60. percben Bacher elcsípett egy kirúgást, ka­pura húzott, de éles szögből leadott lövését Soltész szög­letre ütötte. A 65. percben később Lukácsit felvágták a 16-oson belül. A büntetőt Kátai riagy erővel lőtte a ka­puba, 2:0. A 75. percben Ke­lemen kiugratta Lukácsit, a középpályás középre lőtte a labdát, amelyről azonban le­maradtak a csatárok. A 88. percben Lakatos lövése Sol­tészről Lukácsi élé pattant, aki közelről megszerezte a harmadik gólt. A küzdelmes, változatos találkozón a Lehel szünet utáni jobb játékával érde­melte ki a győzelmet, amely nagyobb arányú is lehetett volna. Jó: Szilasi. Kátai, La_ katos, Bacher Kelemen, Lu­kácsi, ill. Svak, Hodermarsz- ki, Kopak. — 1ászló — Vasárnap be­fejeződött Belgrád ban a XIV. kajak­kenu világ- bajnokság, amelyen végül is a vártnál több babérkoszorú termett a magyar versenyzők részére. A vasárnapi első döntő — a K—IV. 10 000 m — ugyan rosszul kezdődött, hiszen a Deme—Giczi—Benkó—Vár­helyi legénységnek csak a negyedik hely jutott, majd a K—I 500 m-en Sztanity utol­sóként — kilencedikként — ért célba, ám a folytatás an­nál jobban sikerült. A C—I 500 m-en a fiatal Hajdú bizo­nyítva egyenletes fejlődését ezüstérmet nyert, nem sokkal később pedig a tavalyi világ- bajnoki páros, Vaskuti és Foltán duplázott a C—II 500 m-en. A kenu kettesek 10 000 m_es döntőjében Bu- day és Vaskuti biztosan sze­reztek aranyérmet, akárcsak a kajakosoknál a Szabó— Bakó páros. A K—I 10 000 m-en Joós bronzérmet nyert, míg a világbajnoki Wich- mann ezúttal másodikként ért célba a C—I 10 000 m-en. Eredmények: Férfiak. K—I. 500 m. világ­bajnok: Vasile Diba (Romá­nia) 1:47.45, 2. Parfinovics (Szovjetunió) 1:48.27, 3. Hem- pel (NDK) 1:49,74, 4. A. An­derson (Svédország) 1:49.26, 5. Del Diego (Spanyolország) 1:50.45... 9. Sztanity (Ma­gyarország) 1:52.80, K—II. 500 m. világbajnok: Bemdt Ol­brich, Rüdiger Helm (NDK) 1:37.12, 2. Eseanu, Birladeanu (Románia) 1:37.34, 3. Csuhraj, Tajnyikov (Szovjetunió) 1:37.81, 4. Csapó, Svidró (Ma­gyarország) 1:38.15, 5. Del Diego, Vasquez (Spanyolor­szág) 1:39.29, 6. Rasmussen, Söyland (Norvégia) 1:39.41. K—IV. 500 m világbajnok: NDK (Frank Peter Bischof, Roland Graupner, Bemdt Du- vigneau, Harold Marg) 1:29.26, 2. Spanyolorsszág (Menendez, Esteban, Lopez, Ramos) 1:30.10, 3. Lengyelor­szág (Oborski, Welna, Kol- tan, Budzisz) 1:30,19, 4. Ma­gyarország (Szélesi, Császár, Nyirádi, Juhász) 1:31.04. 5. Bulgária 1:31,08, 6. Ausztrá­lia 1:32,28. C—I 500 m. világbajnok: Ljuben Ljubenov (Bulgária) Labdarúgó NB II Keleti csoport 1. Gyula 2 2 — — 5-0 4 2. DVSC 2 2 — — 4-1 4 3. Ózd 2 1 — 3-1 3 4. HMSE 2 1 1 — 4-3 3 SZMTE 2 1 1 — 4-3 3 6. Gyöngyös 2 1 1 — 1-0 3 Nyíregyháza 2 1 1 — 1-0 3 8. K.-barcika 2 1 — 1 6-3 2 9. Lehel SC 2 1 — 1 4-2 2 10. Eger SE 2 1 — 1 5-4 2 11. Papp J. SE 2 — 2 —‘ 4-4 2 12. DMTE 2 1 —■ 1 3-3 2 13. Leninváfcos 2 1 — 1 2-3 2 14. BTASK 2 1 — 1 2-6 2 15. Szó. MÁV 2 — 1 1 3-4 1 16. MVSC 2 — 1 1 2-3 1 17. Szarvas 2 — 1 1 0-2 1 18. Szabó L. SE 2 — — 2 1-3 — 20. Bors. B. 2 — — 2 0-6 — iQ Kisvárda 2 — — 2 3-6 — Eredmények: DVSC—DMTE 2:1, Eger—Kisvárda 4:2. Szarvas —Ózd 0:0. Kazincbarcika—Bé­késcsabai TASK 5:0. Gyula—Le- ninváros 2:0, H. Papp J. SE— Hódmezővásárhely 2:2 A totó 32. heti eredménye 1. DMTE—DVSC 1-2 2 2. Szarvas—Ózd 0-0 X 3. K.-barcika—BTASK 5-0 1 4. SZMTE—Miskolc 1-0 1 5. Kisvárda—Eger 2-4 2 6. Bem SE—Vác 1-1 X 7. Bp. Spart.—BKV Előre 1-0 1 8. B.-gyarmat—Volán SC 1-2 2 9. 22. sz. Volán—ÉDÍtők SC 0-3 2 10. KKFSE—Budafok 2-2 X 11. KOMÉP—Oroszlány 0-1 2 12. Soproni SE—Komló 0-0 X 13. Dorog—Kaposvár 1-0 1 +1 14. PVSK—Bauxitbányász 3-0 1 1:57.14, 2. Hajdú (Magyaror­szág) 1:57.31, 3. Liminovics (Szovjetunió) 1:57.90, 4. L. Vorobiev (Románia) 1:58.22, 5. Blazek (Csehszlovákia) 1:59.87, 6. Vode (NDK) 1:59,99. C—II. 500 m. világ- . bajnok: Foltán László, Vas­kuti István (Magyarország) 1:46.50, 2. Petrenko, Grigonis (Szovjetunió) 1:46,96, 3. S. Si- mionov T. Simionov (Romá­nia) 1:48.10, 4. Wisla, Du- najski (Lengyelország) 1:49.72, 5. Ivkov, Lambov (Bulgária) 1:49.97, 6. Schuck, Bothe (NDK) 1:50.72. K—I 10 000 m. világbajnok: Milan Janies (Jugoszlávia) 44:34.'76, 2. Sztyepanenko (Szovjetunió) 44:37.03, 3. Joós István (Magyarország) 44:50.10, 4. Ferguson (Űj-Zé- land) 44:56.72, 5. Burny (Bel­gium) 45:08.53, 6. Greenhaw ((Nagy-iBritaniiia) 45:19.79. K—II 10 000 m. világbajnok: Szabó István Bakó Zoltán (Magyarország) 40:23.91, 2. Lebas, Hanquier (Franciaor­szág) 40:24.36, 3. Eseanu, Constantin (Románia) 40:32.70, 4. Rasmussen, Söy­land (Norvégia) 40:39.38, 5. Ramos, Menendez (Spanyol- orzág) 40:44.09, 6. Broeck, Stinckes (Belgium) 40:46.54. K—IV. 10 000 m. világbajnok: Szovjetunió (Alexandr Sapo- renko, Szergej Nikolszkij, Vlagyimir Morozov, Alek- szandr Avgyejev) 35:43.39, 2. Lengyelország (Klimasewsz- ki, Lepianka, Torzecki, Szubski) 35:59.55, 3. Románia (Macarencu, Marian, Ticu, Opoa) 36:32.21, 4. Magyaror­szág (Deme, Giczi, Benkó, Várhelyi) 36:37.07, 5. Auszt­ria 36:38.43, 6. Norvégia 36:47.83. C—1.10 000 m. világbajnok: Ivan Patzaichin (Románia) 47:03.33, 2. Wichmann Tamás (Magyarország) 47:15.40, 3. Ljubek (Jugosszlávia) 47:18.08, 4. Ilkov (Bulgária) 47:42.03, 5. Vrdolec (Cseh­szlovákia) 47:55.05, 6. Limi­novics (Szovjetunió) 49:26.29. C—II. 10 000 m. világbajnok: Buday Tamás, Vaskuti Ist­ván (Magyarország) 42:53,15, 2. S. Simionov, T. Simionov (Románia) 43:15.73, 3. Vorob- jev Belij (Szovjetunió) 43:21.99, 4. Genov, Ljubenov (Bulgária) 43:46.20, 5. Rada, Dvorak (Csehszlovákia) 44:17.05, 6. Acari, Cezard (Franciaország) 44:44.30. A hétvégén folytatták jó szereplésüket a Népstadion­ban a Szolnoki MÁV atlétái — a délelőtti selejtezőktől iz­galommentesen jutottak a délutáni döntőkbe. Szombaton nagy figyelem kísérte a súlylökők küzdel­mét, ahol a 17 évesek korcso­portjában Ladányi Zsigmond — edzője Jávor László — 15,45 méteres eredménnyel biztosan szerezte meg az aranyérmet, míg a 19 évesek versenyén a hatszoros ma­gyar bajnok Tarsoly Imré­nek 15,94 m-es eredménye a harmadik hely kivívásához volt elegendő. A női gerely­hajításban Török Judit 40,10 m-es teljesítménnyel a 18 évesek versenyében ötödik helyezést ért el. Vasárnap Szalai József — edzője Kocsis István — a 300 méteres gátfutásban győzött 37,71 mp-s új országos ifjú­sági csúccsal, húsz perccel Nők: K—IV. 500 m. világ­bajnok: NDK (Marian Bösin- ger, Martina Fischer, Carsta Genauss, Roswitha Eberl) 1:38.00, 2. Bulgária (Geseva, Mincseva, Janakleva, Niko- lova) 1:40.88, 3. Románia (Or­lov, Nichitov, Buriu, Mihala) 1:40.91, 4. Szovjetunió 1:42.02, 5. Magyarország (Sán­dor, Zakariás, Andrási, Ma- katura) 1:43.32, 6. Lengyel­ország 1:43.88. Éremtáblázat arany ezüst bronz NDK 7 — 1 Magyarország 4 3 2 Szovjetunió 2 5 5 Románia 2 4 6 Jugoszlávia 2 1 1 Bulgária 1 1 :— Spanyolo. — 1 2 Lengyelo. — 1 1 Norvégia — 1 — Franciaország — 1 ' — Varsóban be­fejeződött az úszó IBV, amely magyar szempontból igen örvendetes szereplést mutatott: Besze Gábor ötödik egyéni győzelmét aratta, s ez­zel a verseny egyik kimagas­ló úszója volt. Vasárnap a 200 m_es gyorsúszásban győ­zött 2:01.56 perces idővel, ugyanebben a számban Hor­váth Zsolt 2:06.83 perccel nyolcadik lett. Meglátszik, hogy a „küszöbön” van a prágai atlétikai Euró­pa bajnokság, mert amint közeledik a kontinens leg­jobbjainak nagy találkozója mind több nagy versenyre kerül sor. Az eredmények figyelemreméltók, vasárnap is született egy világcsúcs, igaz nem EB számban, de mégis „jegyzett”. Podolszkban a 4x800 m-es váltóban a szovjet Podolja- kov, Kirov, Malosemlin, Re- setnyak négyes 7:08.1 perc­re javította az eddigi világ­csúcsot. A régit nyugatnéme­tek tartották 7:08.6 perccel. Befejeződtek a balkán já­tékok atlétikai versenyei. A férfiaknál Görögország győ­zött 130 ponttal, Bulgária (118), és Románia (118) előtt'. A nőknél a románok bizo­nyultak a legjobbnak 149 ponttal, Bulgária (114), és Ju­goszlávia (62) qlőtt. később pedig a 200 m-es sík­futásban 22,21 mp-s megyei ifjúsági csúccsal nyert ezüst­érmet. Ecseki Tibor — ugyan­csak Kocsis István az edző­je — háromórás verseny után végzett a magasugrásban 202 cm_es eredménnyel az élen. A szolnoki atléták pontjait Szűk Beáta növelte tovább, aki a 200 m-es síkfutásban 25,56 mp-s eredménnyel ötö­dik, Juhász József 13,41 mp-s teljesítménnyel hármasugrás­ban a 7., valamint a női 4x 400 m-es váltó, amely 4:16,2 mp-s eredményével ugyan­csak a 7. helyen végzett. Az ifjúsági atlétikai baj­nokságon elért hét bajnoki cím, valamint az értékes he­lyezések 103 bajnoki pontot jelentenek a Szolnoki MÁV atlétái számára, s ezzel az összesített egyesületi pont­versenyben — több fővárosi „A” kategóriás klubot meg­előzve — az első tíz közé ke­rültek. ' Kajak­kenu lljabb három első helyezés az országos ifjúsági atlétikai bajnokságon Úszás Atlétika