Szolnok Megyei Néplap, 1978. május (29. évfolyam, 102-126. szám)

1978-05-16 / 113. szám

1978. május 16. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 EDZŐVÁLSÁG ár öt forduló még hátra van a labdarúgó NB P II-ben, egy azonban már bizonyos: a Szolnoki 9 MTE-nek isméit vezető edző után kell nézni, mivel Flriedmanszky Zoltán a jövőben a Fe­rencváros szekerét próbálja kihúzni a kátyúból. Szol- lár Lajos, dr. Czibulka Mihály, Thoman Antal, Kiss János, Géléi József után ismét csak rövid vendégsze­replésre sikerült megnyerni egy szakembert a munka irányítására. Jöttek-mentek tehát az edzők és mara­dandót — éppen a szűkre szabott idejük miatt — alig-alig alkottak. Friedrrianszky Zoltán sem akart Szolnokon megöregedni, ez jellemezte az itt töltött idejét. Biztosra ment: elsősorban azokat a játékoso­kat vette számba, akikikel ma nem kockáztat túl so­kat, hiszen az edzői presztízsén nem eshet nagy csorba. Hétről-hétre hiába kereste tehát a közönség azokat a fiatalokat, akiknek jövőjük van a szakosz­tálynál: beállításuk rizikóját nem vállalta az edző. Pedig a szakosztály az elmúlt években tett egyet és mást az utánpótlás helyzetének megszilárdításáért. Kunhegyesen például létrehozták a labdarúgó kollé­giumot, melynek első évfolyama éppen most került Szolnokra. De a kispadon is ültek olyan játékosok,, akiknek a tudása talán nem érte el az NB II szint­jét, ám az előrelépésük csak a játéklehetőségen múlt. Az NB I-es reményeket — ez ma már a napnál is világosabb — csak ők válthatják valóra, természe­tesen azokkal a jó szellemű játékosokkal megerő­södve (a jó szellemet külön hangsúlyoznánk!), akik jelenleg a csapat gerincét képezik. Az első osztály szakmai és szervezeti követelményeinek megteremtése ' azonban nem fér bele egy kétéves szerződésbe — különösen nem az egy esztendős vendégszereplésbe. Nincs más hátra, mint abban bízni, hogy az egyesület körültekintő és alapos mérlegelés után választja ki az utódot, aki számára az intézőbizottság nem a helye­zések megszerzését tűzi ki célul, — és akinek nem is a pontszámok utáni prémium lebeg majd a szeme előtt — hanem egy hosszú távú program első lépése­ként felvállalja egy új szellemű, megfiatalított együt­tes kialakítását. Természetesen nem könnyű olyan edzőt találni, aki bizonyítani akar, — és éppen Szolnokon kíván ered­ményt produkálni. Ám jelenleg van idő a tájékozó­dásra, hiszen ezúttal nem az utolsó pillanatban ke­rült nyilvánosságra az edző távozása. incs tehát könnyű helyzetben az MTE, ami­kor szakvezetőt választ. Ha viszont Szolnok és a megye labdarúgása valóban olyan nagy értéke az ország futballéletének, mint ami­lyennek gyakran titulálják az MLSZ vezetői, úgy a klubot edzőválságában nem hagyhatják magára! — Pb — Táblázatok Labdarúgó NB II. 1. S.-tarj. 33 20 8 5 62-26 48 2. V. Izzó 33 18 9 6 52-23 45 Jí Debrecen 33 20 5 8 44-32 45 4. K. Vegy. 33 18 8 7 58-30 44 5. Eger 33 14 11 8 48-36 39 6. Budafok 33 14 8 11 54-36 36 7. Szolnok 33 13 9 11 42-32 35 8. Vác % 33 13 8 12 37-35 34 9. Volán 33 10 14 9 40-39 34 10. Dorog 33 13 8 12 31-30 34 11. B. TASK 33 11 10 12 32-35 32 12. Komló 33 12 7 14 34-38 31 13. Fűzfő 33 11 9 13 45-60 31 14. BVSC 33 9 12 12 42-47 30 15. Kanizsa 33 11 7 15 41-44 29 16. KKFSE 33 6 15 12 45-59 27 17. BKV E. 33 7 10 16 30-46 24 18. Szeksz. 33 8 8 17 35-61 24 19. MÁV DAC 33 7 7 19 38-66 21 20. Várpalota 33 5 7 21 33-68 17 Eredmények: BVSC—Kossuth KFSE 2:0, Békéscsabai TASK— Várpalota 0:0, Budafok—Vác 1:0. Komló—Dorog 1:0. Salgó­tarján—Nagykanizsa 3:1. Eger.— V. Izzó 2:2. DVSC—Szeikszá r d 1:0, Volán—BKV Előre 1:1, Fűz­fő—Kazincbarcika 2:1. NB III. Keleti csoport 1. Szarvas 33 20 6 7 75-36 46 2. Ózd 33 18 10 5 65-28 46 3. MVSC 33 20 5 8 74-35 45 4. Sz. Dózsa 33 16 16 7 58-38 42 5. Nyíregyh. 33 13 14 6 40-21 40 6. DMTE 33 16 7 10 56-37 39 7. HM.SE 33 13 12 8 52-43 38 8. Papp SE 33 12 13 8 55-36 37 9. Leninv. 33 15 7 11 59-43 37 10. Szabó SE 33 14 7 12 49-40 35 11. Gyula 33 12 9 12 43-52 33 12. Lehel SC 33 12 9 12 40-53 33 13. Bors. B. 33 13 6 14 53-66 32 14. Szó. MÁV 33 8 13 12 57-68 29 15. Recsk 33 9 8 16 39-58 26 16. Kisvárda 33 7 11 15 37-56 25 17. H.-szob. 33 5 12 16 33-56 22 18. S.-újhely 33 6 10 17 35-67 22 19. SZVSE 33 3 11 19 24-65 17 10. Salg. Sík. 33 4 8 21 28-74 16 Borsodi B.­—Kisvárda 2 :1, Hat­dúszoboszló—Salg. Síküveg. 3:1. Szarvas—H. Papp J. SE 1:0. DMTE—Recsk 2:0, Leninváros-^- Hódmezővásárhely 2:2, ó/zd— Sátoraljaújhely 1:1, Nyíregyháza —Gyula 5:0. UEFA-torna Vasárnap Krakkóban vé­get ért a XXXI. UEFA lab­darúgótorna. A döntőben a Szovjetunió szünet utáni jó játékával 3:0 arányban megnyerte a Jugoszlávia elleni találkozót, míg a har­madik helyért a házigazdák válogatottja ugyancsak biz­tosan, 3:1 arányban győzte le Skóciát. Á jobb hajrá döntött Labdarúgó NB II MÁV DAC- Szolnoki MTE 4:2 (2:2) Győr, 1500 n. V.: Hart­mann. MÁV DAC: Farkasdi — Kiss, Kalmár, Molnár, Ko­vács R. — Schillinger, Csiz­madia, Cs. Kovács — Csol- lány, Pálos (Csiszér a 75. percben), Varga. Edző: Bund- zsák Dezső. SZMTE: Szend- rei — Kántor, Sebők, Simon, Zielbauer (Kábák a szünet­ben) — Porhanda, Lódi, Ba- ran — Szatmári, Dákay, Za- kar. Edző: Friedmanszky Zoltán. Két gyors szolnoki táma­dással kezdődött a mérkő­zés: előbb Baran lövését, majd Dákay fejesét hárította a hazai kapus. Az 5. percben viszont a MÁV DAC szer­zett váratlanul gólt. Csollány elhúzott Zielbauer mellett, majd középre adott és a jó­kor érkező Varga élesen a bal sarokba lőtt, 1:0. Később Schillinger bombája kerülte el a kaput, aztán a lyukat rúgó Sebők mellett Csollány került biztos helyzetbe, de el­hamarkodottan mellé durran- tott. A 17. percben Molnár, Cs. Kovács, Varga volt a lab­da útja, a balszélső középre adott és a berobbanó Csol­lány 4 lépésről a léc alá lőtt, 2:0. Három perc múlva egy baloldali szolnoki szögletrú­gás szállt középre. A kapujá­ból kifutó Farkasdit Dákay ellökte és Baran fejese kapus kezét érintve a jobb sarokba pattant, 2:1. öngól! A 28. percben Pálos 18 méteres lö­vése suhant el a szolnoki ka­pu mellett, az ellentámadás során Szatmári lőtt a léc fölé. A 32. percben Sebők szabad­rúgása után Porhanda reme­kül fordult le őrzőjéről és há­rom lépés után a kapujából kimozduló Farkasdi mellett a •jobb felső sarokba bombá­zott, 2:2. A szolnoki csapat már a szépítő gól után átvet­te a játék irányítását, s a hazaiakat többször is csak a szerencse mentette meg az újabb góltól. Szünet után is a piros-fe­keték támadtak többet. A 49. percben Zakar ívelt a kapu elé, a felugró Molnár fejjel nem érte el a labdát, így kéz­zel ütötte szögletre. A játék­vezető — nagy meglepetésre — büntetőrúgás helyett szög­letet ítélt. Az 52. percben Zakar lesről fejelt a hálóba, 8 perccel később, Csollány— Cs. Kovács adogatás után, a győri középpályás a kimoz­duló Szendreibe lőtte a lab­dát. Ezután a körülményes- kedő Pálos elől Simon sza­badított fel, majd a 70. perc­ben Lódi kétszer is átjátszot­ta Kalmárt, de jól időzített beadásáról lekéstek a társak. A hajrában ismét a hazaiak kezdeményeztek többet, elő­ször Cs. Kovács, majd Csol­lány elől mentett Szendrei, a 77. percben azonban már ő is tehetetlen volt. Ezúttal Cs. Kovács labdáját Varga a bal oldalról ívelte a kapu köze­pébe a kifutó Szendrei fö­lött, 3:2. Két perccel a befe­jezés előtt a csereként beállt Csiszár állította be a vég­eredményt: Csollány jobbról középre ívelt labdáját minta­szerűen fejelte a bal felső sa­rokba, 4:2. A gyorsan szerzett kétgólos hazai vezetés után sem adta fel a küzdelmet a szolnoki gárda és 12 perc alatt egyen­lített. Ekkor úgy látszott, hogy sikerül megszerezniük' a vezetést is, ám a győri véde­lem — ha szerencsével is — de útját állta a vendégroha­moknak, a hajrában pedig váratlanul visszaesett az MTE. Alábbhagyott a szolno­kiak lendülete, és felhagytak a fegyelmezetlen játékkal is. Mindezt jól használta ki a vendéglátó együttes, amely végül is huszáros hajrával megérdemelten nyerte a ta­lálkozót. Jó: Kiss, Kovács, Varga, ill. Sebők, Lódi, Por­handa. Pálfalvi Gábor A Szolnok megyei Vívó. Szak- szövetség vasárnap a MÁV- sportcsarnokban III. osztályú kardversenyt rendezett, ame­lyen nyolc egyesületből har­mincnégy vívó indult. A me­zőnyben tizennyolcán III. osztá­lyúak voltak, így az első hely II. osztályra, illetve arany.iel- vényre minősített. A sele.itező hat csoporti a után három cso­portban vívták a középdöntőt, ebben a szolnoki Banczik. Sza­bó és Feke veretlen volt. A döntőben először a klubtársak mérkőzésére került sor. Megle­petésre az addig magabiztosan és jól vívó Banczik vesztett Szabó ellen, de utána óvato­sabb volt és a további mérkő­zéseit megnyerte. Végeredmény: 1. Banczik SZM’AV) 7, 2. Kovács (Bp. Hon­véd) 6, 3. Szabó (SZMÁV) 6. 4. Feke (SZMÁV) 6. 5. Dósa (SZMÁV) 5, 6. Katona (Török- szentmiklós) 3 győzelem. Ké­pünk a versenyen készült. Elutazott a labdarúgó válogatott Labdarúgás Az április 24-től tartó kö­zös előkészület tegnap befe­jeződött. Az argentínai XI. világbajnokságra kijelölt 19 magyar játékos elutazott Fe­rihegyről. nyugat-európai vendégszereplésük első állo­máshelyére, Landesheimbe. Elutazás előtt Baróti Lajos szövetségi kapitány a követ­kezőket mondotta: — Ügy érzem, az itthoni felkészü­lésünk megfelelt céljaink­nak. A játékosok kihever­ték a bajnoki hajrá néha idegtépő, izgalmait, az uszo­da foglalkozás, a hegyekben előírt futás, majd a kétkapus mérkőzések azt mutatták, hogy az edzőtáborozás hasz­nára volt mindenkinek, en­nek jótékony hatása külföl­dön is meg kell hogy mutat­kozzék. elsőként Londonban, a május 24-i mérkőzésen. — Válogatottunk érzésem szerint sokat lépett előre, és úgy gondolom, ha a VB esé­lyeit taglalom, tudunk any- nyit, amennyit a franciák vagy az olaszok. Ebből egye­nesen következik az. hogy a mi csoportunkból Argentína mellett továbbjutásunkat vá­rom a nyolc közé. Ez tehát az újabb célkitűzés, és ezek­nek a gondolatoknak a je­gyében folytatjuk a • további munkát most már francia, majd nyugatnémet és végül argentin földön. A Ferihegyi repülőtérre igen sokan kikísérték az utazó küldöttséget. A leg­felsőbb sportvezetés részéről dr. Beckl Sándor államtit­kár, az OTSH elnöke vett búcsút a válogatott vezetői­től és tagjaitól, de szép szám­mal képviseltették magukat a válogatott játékosokat adó klubok vezetői is. A Landesheimbe utazott 26 fős magyar küldöttség tagjai: Kutas István, az MLSZ elnöke, Krizsán Jó­zsef, az MLSZ főtitkára, Ba­róti Lajos szövetségi kapi­tány, Kovács Ferenc és Lan­tos Mihály edzők, dr. Botár Zoltán orvos, Vinkovits La­jos gyúró és a 19 labdarúgó: Gujdár Sándor, Mészáros Ferenc, Török Péter, Martos Győző, Kocsis István, Bálint László, Kereki Zoltán. Rab Tibor, Tóth József, Nyilasi Tibor, Pintér Sándor, Zom- bori Sándor, Halász István, Csapó Károly, Fazekas Lász­ló, Pusztai László, Törőcsik András, Váradi Béla. Nagy László. Jégkorong Prágában a 44. jégkorong világbajnokságon remek küzdelemben dőlt el a vi­lágbajnoki cím sorsa. A szovjet csapat káprázatos játékkal, a harmadik har­madban már 2:0-ra, majd 3:l-re vezetett. Ezzel behoz­ta a csehszlovák együttes pontelőnyét, így Csehszlová­kiának nem sikerült sorrend­ben harmadszor is menyerni a VB-t. a Szovjetunió vi­szont két évi szünet után ismét aranyérmes lett, ezút­tal 15. alkalommal. A har­madik helyért Kanada és Svédország mérkőzött, telt ház, 14 ezer néző előtt. Ka­nada 57 másodperccel a be­fejezés előtt szerezte meg a bronzérmet, mivel 3:2-re nyert. A jégkorong világbaj­nokság végeredménye: 1. Szovjetunió, 2. Csehszlovákia egyaránt 18 ponttal, 3. Ka­nada 10, 4. Svédország 8, 5. NSZK 8, 6. Egyesült Álla­mok 6, 7. Finnország, 8. NDK 5 pont. Ökölvívás Belgrádban a II. ökölvívó világbajnokságon már csak egyetlen magyar, a csapat- kapitány Orbán Sándor ma­radt állva. Vasárnap lépett szorítóha Danyi Jenő, aki nagy előnyre tett szert a csehszlovák Pavlov ellen, azonban 22 másodperccel a második menet befejezése előtt egy véletlen fejelés után a magyar versenyző­nek megsérült a szemöldö­ke, s az orvos nem enged­te tovább küzdeni. Nem sok­kal később a középsúlyban Götz Károly 4:1 arányú pon­tozásos vereséget szenvedett a kenyai Roitól, s így ő is kiesett. Orbán Sándor ma lép szorítóba a tavalyi pa­pírsúlyú Európa-bajnok Henryk Sredniczki ellen. Amikor legutóbb találkoz­tak, a lengyel bajnok legyőz­te Orbánt. Ha ezúttal Or­bánnak sikerülne nyernie, az már VB érmet jelentene szá­mára. Háromféle eredmény az NB lll-ban Szolnoki MÁV— Szegedi VSE 4:1 (0:0) Szolnok, 800 n., v.: Deme­ter. Sz. MÁV: Donka — Ju­hász, Árvái, Tóth Gy., Nagy A. (Szántai), Takács, N. Sza­bó (Papp), Debreczeni, Sza­bó I., Németh, Nász. Mb. edző: Földesi János. Sz. VSE: Gilicze — Hajdú, Nagy (Sza­bó), Tóth, Tihanyi, Róth, Kovács M., Molnár, Czibere, Kovács S. (Pelsőczi), Gerecz. Edző: Farkas Imre. Az első félórában nem történt említésre méltó ese­mény: alacsony színvonalú mezőnyjáték folyt a két 16- os között, lövésekkel egyik oldalon sem próbálkoztak. A 32. percben Árvái nagy erejű lövése akadt el az egyik védőn, majd Szabó I. lövését hárította Gilicze nagy bravúrral. Két perccel később Molnár kapott re­mek keresztlabdát, s Donka csak merész kivetődéssel tu­dott tisztázni. A 43. percben N. Szabó belefejelt a gólba tartó labdába, s így az a léc fölé vágódott. Szünet után élénkült az iram, a szolnokiak erősen tá­madtak, ám fölényük csak a 66. percben érett góllá. Szabó I. kisodródva, éles szögből lőtt kapura, és a lab­da a kapufa éléről- vágódott a hálóba, 1:0. A 70. percben Németh szép cselsorozat vé­gén az alapvonalról gurított vissza a jó ütemben érkező Nagy Aladár elé, alq 8 mé­terről biztosan lőtt a jobb sarokba, 2:0. Két perccel ké­sőbb Nász játszotta át a sze­gedi védelmet, beemelt a 11- es pontra, s a védők gyű­rűjéből kiemelkedő Szabó I. látványos fejessel vette be a kaput, 3:0. A 82. perc­ben öngóllal szépítettek a vendégek: a szegedi Tóth élesen a kapu elé lőtt labdá­ját a -menteni akaró Tóth Gy. védhetetlenül fejelte sa­ját kapujába, 3:1. Hat perc múlva Szántai 17 méteres bombája kötött ki a vendé­gek kapujában, 4:1. A vasutas rangadón a Szolnoki MÁV a második félidőben nyújtott tervsze­rűbb és lelkesebb játékával ilyen arányban is megérde­melten nyert. Jó: Juhász, Németh, Szabó I., ill. Tóth, Molnár. Miskolci VSC— Mezőtúri Honvéd 3M (2:0) Miskolc, 1500 n., v.: Ko­roknál. MVSC: Kun — Sza­bó Z., Gyöngyösi (Kovács), Varga M., Leiszt, Lochner, Lipták, Egri, Czerva (Fodor), Kiss, Török. Edző: Krom- paszky Gyula. M. Honvéd: Hegedűs — Takács P.. Dá­vid, Sólyom, Kovács, Takács B.. Tihanyi, Batári, Kupcsok (Bánfi), Magyar, László. Ed­ző: Bencsik Gyula. Már az első percben még­szerezhette volna a vezetést a mezőtúri gárda, Kupcsok azonban az üres kapu mel­lé lőtt. Három perccel ké­sőbb villámgyors szabadrú­gás után Egri kiugrott a vé­dők közül és a bal sarokba gurított, 1:0. Heves mezőtú­ri rohamok következtek ki­hagyott helyzetekkel. A 26. percben Kiss lőtt kapura, Takács P. kivágta ugyan a labdát, de a játékvezető gólt ítélt. 2:0. Az 52. percben Ko­vács a jobb oldalon szép cselekkel játszotta magát tisztára, a szögletzászlótól beívelte a labdát, amelyet Dávid védhetetlenül. továb­bított a bal felső sarokba, 2:1. A levegőben lógott az egyenlítés, Magyar két eset­ben is gólt szerelhetett vol­na, azonban 100 százalékos helyzetben is mellé lőtt. A 86. percben Dávid szabályta­lanul szerelte Egrit, a játék­vezető 11-est ítélt. A bünte­tőt Egri lőtte a bal sarokba, 3:1. Jó: Egri, Lipták, Szabó Z„ Kun, ill. Hegedűs, Kovács, Takács P., Tihanyi. Szegedi Dózsa— Lehel SC 1:1 (1:0) Szeged, 800 n., v.: Simon J. Sz. Dózsa: Tóth — Ződi, Bíró, Magyar, Nagy, Pócsik, Kapuszi (Szamosszegi), Pi- picz, Csömör, Veres, Kanász. Edző: Reményik László dr. Lehel SC: László — Hajdú, Sárközi, Kirchner, Kátai, La­katos, Postás, Szívós, Orsós (Kozák), Kelemen, (Vágó), Szabó. Edző: Bukhár László. A csúszós, nedves talajhoz a technikailag képzettebb szegediek alkalmazkodtak jobban, s kezdés után egy­más után vezették támadá­saikét. Pócsik és Pipicz tá­voli lövéseit védte László, majd Szívós az utolsó pil­lanatban becsúszással tisztá­zott Veres elől. A 21. perc­ben Lakatos szabálytalanko­dott az alapvonalnál és Nagy beívelt szabadrúgását Ka­nász a hálóba fejelte, 1:0. Három perccel később Haj­dú szabadrúgása megcsúszott Bírón, de Kelemen 9 mé­terről rosszul találta el a labdát. Szünet után is a hazaiak játszottak fölényben, de ek­kor már a jászberényiek is több ellentámadásra vállal­koztak. A 60. percben Szabó játszott Vágó elé. aki a ki­futó Tóth mellett a kapuba lőtt, 1:1. Nyolc perc múlva Szabó szögletét Postás fejjel továbbította a kapura, s a labda a kapufát érintve hagyta el a játékteret. A 75. percben Kanász fejese csat­tant a felső lécen. A mér­kőzés hátralevő perceiben a kitűnően védő László és a jól záró jászberényi véde­lem mindent tisztázott. Jó: Magyar, Pócsik, Veres, ill. László, Sárközi, Kirchner, Postás.