Szolnok Megyei Néplap, 1978. március (29. évfolyam, 51-76. szám)

1978-03-29 / 74. szám

1978. március 29. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Mindent bele! em tavaszi gond, amiről szólok: ősszel szokták a szol­noki sportveze­tők emlegetni versenyző­ik távozását. Akkor, ami­kor a felsőfokú oktatási intézményékben kezdő­dik a tanév és egy-egy „nagymenő” egyetemre, főiskolára iratkozik. Ilyenkor árad a panasz: lám, ezt is felhoztam a semmiből, és amikor vinné valamire, egyNB I-es egyesület átigazolja — és halkabbra fogva a szót, hozzáteszik, hogy a klub segített átugrani a fiúnak a felvételi mér­céjét az egyetemen, fő­iskolán. Egyszóval hova­tovább „szolnoki átok­ként” tartják számon a 18 évesek távozását, ami pedig törvényszerű, mi­után a megye híján van felsőfokú oktatási intéz­ményeknek. Természetesen megért­jük, nehéz a válás egy- egy tehetséges sportoló­tól, még akkor is, ha tudják a mesterek, hogy a jó versenyzői adottság a továbbiakban az egész magyar sport hasznára kamatozik. „Szívják” te­hát sportolóinkat a fővá­rosi klubok. Nem vagyok biztos azonban benne, hogy tudja-e valameny- nyi szolnoki sportvezető: a megye községeiben, városaiban éppen olyan vonzó erőt jelent szolno­ki sportegyesületben ver­senyezni, mint amennyi­re kecsegtető a szolnoki­ak számára a főváros. A panasz tehát, hogy a bi­zonyítás küszöbén eltá­vozik a versenyző Szol­nokra, pedig a semmiből hoztam fel... — elhang­zik Abádszalókon, Kun­madarason, Törökszent- miklóson. Egyszóval a felfelé áramlás egészen lent kezdődik. A felszál­lásnak erről az ágáról azonban kevesebb szó esik. Pedig ezt is be kel­lene kalkulálni az elő­revivő tendenciák közé, miként az országos sportvezetés számol a vidéki sportolók törek­vésével a főváros vezető egyesületeibe. Mindez akkor jutott eszembe, amikor a tele­vízió képernyőjén hús­vét vasárnapján immár harmadszor — kamera­próbán, a felvételen és az adásban — néztem végig a három Szolnok megyei iskola fiataljai­nak vetélkedőjét. Alig­hanem sokan most döb­bentek rá, hogy a jász­berényi dr. Gyetvai Já­nos, a törökszentmikló­si Rózsa téri és a szolno­ki Ságvári körúti általá­nos iskolában mennyi, de mennyi tehetséges, jó adottságú gyerek és ügy­buzgó pedagógus van. Mindhárom városban sportiskola is létesült, így elvileg semmi aka­dálya annak, hogy a leg­jobbak már az általános iskola elvégzése után akár országoshírű spor­tolóként folytathassák tanulmányaikat — Szol­nokon. Ehhez azonban az kell, hogy a megye kiemelt egyesületei tart­sák számon a kiugró te­hetségeket, ' kövessék pá­lyafutásukat. Nem lennénk igazsá­gosak, ha nem szólnánk olyan kezdeményezések­ről, melyek már ezt a tehetségmentő munkát célozzák: a Szolnoki MTE kunhegy esi labda­rúgó kollégiuma, a Szol­noki MÁV együttműkö­dése atlétikában néhány vidéki iskolával, vagy az Olajbányász kézilab­da-szakosztályának Be- senyszöggel való jó kap­csolata ezt szolgálja. Né­hány évvel ezelőtt húsz kollégiumi helyet tartot­tak fel Szolnokon tehet­séges középiskolás spor­tolók számára. Akkor a felét sem vették igény­be — ma túljelentkezés van a húsz kollégiumi helyre. Mindez azonban csak a kezdet. Gyakran hangzik el országos sportvezetők szájából: „A vidék sportja nélkül — nincs magyar sport­élet”. Mi ezt a mondást éppen a televíziós felfe­dezés apropójából így módosíthatnánk: veze­tő klubjaink mindaddig csak áhítozhatnak az előrelépésről, amíg a megye egész területét nem fésülik át a tehetsé­gesekért. Természetesen mind­ezért nemcsak a minősé­gi sport gazdái, a ki­emelt egyesületek tehet­nek sokat. A megyei szakszövetségek bőke­zűbben támogassanak községekben, kis egyesü­leteknél olyan szakosztá­lyokat, amelyek olykor mostoha körülmények között is országra szóló eredményeket produkál­nák. Segítsék őket szak­mai tanácsokkal, és oly­kor anyagiakkal is. aló igaz, szá­V mos olyan sportoló hagyja itt Szolnokot, aki olykor a nemzetközi porondon -— már más egyesület szí­nében szerez magának és új klubjának babért. Am az is igaz, hogy Szol­nok megye községeiből, városaiból nem kevésbé ígéretes fiatalok érkez­nek helyükbe. Egyszóval megindult a tehetségek Szolnokra áramlása, s közülük nem egy váltja majd be a hozzáfűzött reményeket. Folytatni kell azonban a „kincs­keresést”, hiszen tálen- tumokban nincs hiány. Megéri a fáradozást — j ezt sugallta a televízió nagysikerű ,Mindent be­le!” húsvét vasárnapi műsora is! — Pb — Táblázatok NB B: 1. V. Izzó 2. S.-tarján 3. Eger 4. K.-barcika 5. DVSC 6. Vác 7. Budafok 8. SZMTE 9. Dorog 10. Volán 11. B. TASK 12. BVSC 13. KKFSE 15. Kanizsa 15. Komló 16. Fűzfő 17. BKV E. 18. MÁV D. 19. Szekszárd 20. Várpalota 26 15 6 5 42-18 36 26 14 7 5 46-23 35 26 14 7 5 44-27 35 26 13 7 6 45-28 33 26 14 4 8 31-29 32 26 11 7 8 31-28 29 26 11 6 9 41-29 20 26 10 8 8 35-24 28 26 11 6 9 27-25 28 26 8 11 7 35-33 27 26 9 9 8 27-28 27 26 7 10 9 32-34 24 26 5 14 7 36-43 24 26 8 7 11 33-32 23 26 8 7 11 28-32 23 26 9 5 12 38-51 23 26 6 8 12 25-36 20 26 6 4 16 29-51 16 26 5 6 15 25-51 16 26 4 5 17.28-56 13 Eredmények: Vác—BKV Előre 1:1, Kazincbarcika— Salgótarján 0:0, DVSC—Vo­lán 2:0, Kossuth KFSE— Komló 1:1. Fűzfő—Dorog 2:2, Szekszárd—Békéscsabai TASK 2:1, Eger—MÁV DAC 3:1, BVSC—Budafok 1:0, Vasas Izzó—Nagykani­zsa 2:1. NB m. KELETI CSOPORT: 1. Ózd 2. Szarvas 3. Sz. Dózsa 4. MVSC 5. Nyíregyh. 6. Papp SE 7. DMTE 8. HMSE 9. Leninv. 10. Gyula 11. Szabó SE 12. Lehel SC 13. Sz. MÁV 14. Bors. B. 15. Recsk 16. Kisvárda 17. H.-szob. 18. S.-újhely 19. Salg. Sík. 20. SZVSE 26 14 9 3 53-18 37 26 16 4 6 54-30 36 26 12 9 5 45-31 33 26 14 4 8 61-33 32 26 10 12 4 26-15 32 26 10 11 5 44-26 31 26 12 6 8 41-32 30 26 10 9 7 39-35 29 26 11 6 9 44-34 28 26 10 8 8 35-35 28 26 11 5 10 39-30 27 26 9 7 10 34-44 25 26 6 10 10 40-55 22 26 8 6 12 39-54 22 26 7 7 12 28-42 21 26 6 9 11 31-46 21 26 4 11 11 26-40 19 26 5 8 13 27-46 18 26 4 7 15 21-54 15 26 2 10 14 17-44 14 Hajdúszoboszló—DMTE 2:2, HÖDGÉP—SZVSE 2:1, Le- ninváros—Sátoraljaújhely 5:2, Gyula—Kisvárda 3:1, ózd—Szarvas 0:0, Miskolc— Borsodi Bányász 5:1, Salgó­tarjáni Síküveggyár—Szege­di Dózsa 0:0. A BAJNOKSÁG ALLASA: 1. Jb. Vasas 22 16 3 3 65-16 35 2. T.-tmikl6s 22 15 2 5 59-20 32 3. R.-falva 22 13 6 3 55-22 32 4. KuTE 22 11 7 4 43-24 29 5. Sz. C.-gyár 22 10 5 7 41-33 25 6. J.-ároksz. 22 10 4 8 36-29 24 7. Tisza C. SE 22 10 3 9 34-28 23 8. Sz. vegyim. 22 9 5 8 37-32 23 9. Túrkeve 22 9 5 8 29-34 23 10. Ojszász 22 9 4 9 36-33 22 1L T.-üoLdvar 22 9 3 10 33-36 21 12. H. Kilián 22 7 5 10 29-37 19 13. Karcag 22 7 4 11 27-31 18 14. Kunhegyes 22 6 4 12 28-48 16 15. Jászkisér 22 7 1 14 40-56 15 16. Tiszafüred 22 7 1 14 18-64 15 17. Jászapáti 22 3 7 12 21-38 13 18. Fegyvernek 22 4 3 15 23-63 11 Á totó 12. heti eredménye 1. Fűzfő—Dorog 2-2 x 2. BVSC—Budafok 1-0 1 3. Debrecen—Volán 2-0 1 í, Kossuth KFSE—Komló 1-S. x 5. Kazincb.—SBTC 0-0 x 6. Lehel SC—Papp J. SE 0-0 x 7. SZVSE—Hódmezőv. 1-2 2 8. Hajdúszob.—DMTE 2-2 x 9. Sátoraljaújhely—Leninv. 2-5 2 10. Roma—Lanerossi 1-1 x 11. Foggia—Lazio 3-1 1 12. Fiorent.—Bologna 0-0 x 13. Atalanta—Inter 0-1 2 +1 14. Rákóczi SE—Altunin. 3-1 1 Alacsony színvonalú játék Szolnoki MTE—Várpalotai Bányász 2:0 (10) Szolnok, 2700 n., v.: Mo­hácsi. Sz. MTE: Szendrei — Kántor, Sebőik, Simon, Ziel­bauer — Porhanda (Baran a 77. percben), Lódi, Kolláth — Szatmári, Dákay, Varga. Edző: Friedmanszky Zoltán. Várpalota: Palotai — Czom- pó, Csapó, Kisbej, Bor — Szuna, Ladányi, Kun (Albu a 61. percben) — Kratoch- vill, Horváth, Szöllősi (Do- roskóczi a 80. percben). Edző: Dósai István. Már a 3. percben vezetést szerzett az MTE: Dákay lőtte a kapu elé a labdát, amelyet az ötösön Palotai ügyetlenül kiejtett, Szatmári ott termett, és közelről a kapu közepébe lőtt, 1:0. Két perccel később szabadrúgás­hoz jutottak a vendégek, de Csapó 20 méteres bal felső sarokra tartó lövését Szend­rei védte. A 10. percben Ló­di jobb oldalról végzett el szögletrúgást, Szatmári csúsz­tatott fejesét kiütötte a ka­pus, majd Dákay közeli fe­jesét is védte. A 26. percben ismét Lódi adta be j óbbról a labdát, Porhanda a 16-oson lekezelte, de a jó helyzetből a kapu fölé lőtt. Két perc múlva Kisbej jó cselekkel tört előre a bal oldalon, a kifutó Szendrei előtt is el­vitte a labdát, pontosan ívelt középre, ám Ladányi üres kapura tartó fejesét a be­futó Simon a gólvonalról ve­tődve kifejelte. A 46. percben Szatmári a jobbösszekötő helyén nagy lendülettel tört kapura, már jóval a 16-oson belül járt, amikor elesett, s a játékve­zető 11-est ítélt. A büntető­ből Dákay élesen lőtt a jobb felső sarokba, 2:0. A 60. percben Porhanda előtt adó­dott lehetőség, de éles szög­ből leadott lövését a jól he­lyezkedő kapus hárítani tud­ta. öt perc múlva Ladányi vezette fel a labdát, mintegy 20 méterről a jobb alsó sar­kot célozta meg, Szendrei azonban szögletre ütötte a labdát, majd Szöllősi sza­badirúgását tette ártalmatlan­ná. A 72. percben Kolláth hosszú indításával Szatmári egyedül tört kapura, a ka­pust is ki akarta cselezni, de nem sikerült. A mérkőzés utolsó eseménye Bor hatal­mas távoli lövése volt, amely a felső kapufáról vágódott le. A tabella utolsó helyezett­je ellen a találkozó elején gyorsan belőtt vezető gól nagy arányú MTE-győzel- met sejtetett, A kezdeti len­dület azonban fokozatosan alábbhagyott, és a mezőny­ben egyenrangú bányászok is több támadást vezettek. — verbók — ORSZÁG-VILÁG Biztos továbbjutás san len­Kosárlabda dűlt játék­ba Tam­perében a női kosárlabda Európa-bajnoiki selejtező „A” csoportjában a magyar válo­gatott. Pénteken 20 ponttal verte a svédeket, szombaton pedig 24-gyeT a belgákat. Vasárnap Dániával került szembe, és 30 ponttal bizo­nyult jobbnak. Magyarország—Dánia 85:54 (40:28). A legtöbb kosarat Kiss (21), Szatócs, Lemer (16—16), illetve Nissen (18) és Hansen (10) dobta. A magyar válogatott a Finnország elleni mérkőzés eredményétől függetlenül már bejutott a lengyelországi Európa-bajnokság döntőjé­nek 13-as mezőnyébe. Wolfenbüttelben folytatták a „B” csoport mérkőzéseit. Eredmények: Anglia—Íror­szág 50:49, Spanyolország— Skócia 110:59. Befejeződ­tek a jég­korong vi­lágbajnok­ság „B” csoportjának küz­delmei Belgrádban. A ma- gyan csapat az utolsó mér­kőzésen 5:2 arányban le­légkorong győzte Olaszországot, s ezzel jövőre is ugyanebben az osz­tályban játszhat. Az együt­tes ‘ váltakozó teljesítményt nyújtott, a jugoszlávok és a norvégok elleni győzelem után vereséget szenvedett a japánoktól, a románoktól és a svájciaktól — az utóbbi kettőtől kínos gólkülönbség­gel — és csak a hajrá sike­rült úgy, ahogy tervezték. A csoportban az elsőséget Len­gyelország válogatottja sze­rezte meg. A női ké­zilabda elő­döntőben a Vasas Bu­dapesten, a Fáy utcai csar­nokban 23:14 (10:9) arány­ban győzött a lengyel Ruch Chorzów csapata ellen. Az első félidőben a Vasas a vártnál jóval gyengébben játszott, a lengyelek viszont — edzőjük szerint is — tu­dásuk legjavát nyújtották. A csapat gyengén védekezett, de támadásban is elmaradta szokott teljesítményétől. Szü­net után megváltozott a já­ték képe. A magyarok nem ismertók elveszett labdát, rendre meg tudták szakítani az ellenfél játékának folyto­Kézilabda nosságát. Ezúttal már az ere­deti terében szerepelt lab­daszerzések is megvalósul­tak, sőt az indítások is sike­rültek. Ebben a játékrészben a lengyelek okoztak csaló­dást. Leningrád- ban folyta­tódott a Komszo- molszkaja Pravda nemzet­közi úszóverseny. Vasárnap két remek magyar győzelem született és ezzel — Verrasz- tó pénteki 200 háton aratott győzelmével és Sós Csaba szombati óriási bravúrjával együtt — négyre emelkedett aranyérmeink száma. A vi­adal harmadik napján Ver- rasztó megvédte tavalyi első helyét 100 háton és hozzá hasonlóan nyert a nők rö- videbbik hátúszó számában Fodor Ágnes. Ezzel első ki­magasló felnőtt sikerét köny­velheti el. Kovács O. meg­javította legjobbját 200 gyor­son, de így sem jutott dön­tőbe. Mészáros 2:09.55-öt úszott 200 pillangón, de ez is kevés volt a döntőbe jutás­hoz. Úszás Kudarcok a labdarúgó NB lll-ban Recski Ércbányász Mezőtúri Honvéd 1:0 (1:0) Mezőtúr, 900 n., v.: Nyá­ri. Recsk: Magyar—Maksó, Megyesi, Bódi I., Gáspár, Kiss, Bencsó, Tóth, Percze, Bódi II., Szabó. Edző: Pé- czely Szabolcs. M. Honvéd: Hegedűs—Molnár (Spacsek), Tihanyi, Dávid, Takács, Ba­tári, Kovács (Simái), Kúp­osok, László, Bánfi, Gulyás. Edző: Bencsik Gyula. Meglepetésre a vendég­csapat kezdeményezett töb­bet, és negyedórán keresztül jobban is játszott a mezőny- ben. A 18. percben ráadá­sul a vezetést is megszerez­ték: bal oldali támadás vé­gén hibáztak a hazai vé­dők, és Percze a kapuba lőtt, 1:0. Ezután a hazaiak támadtak, de sehogyan sem boldogultak a jól záró recs­ki védőkkel. Szünet uitán nagy iramban folytatódott a mérkőzés. A 47. percben László szalasztott el óriási lehetőséget a kapu torká­ban, az 55. percben viszont Tóth növelhette volna a ven­dégek előnyét, ám nagy hely­zetben ő is hibázott. A me­zőtúriak mintegy 20 percen át nagy fölénybe kerültek, egyenlíteni azonban nem si­került. Az igen lelkes és a mezőnyben jobban adogató vendégcsapat megérdemelten győzte le az enerváltan ját­szó haziai gárdát. Jó: Ma­gyar, Bódi II., Percze, Sza­bó, Bódi I., — a Honvéd­ből senkit sem lehet ki­emelni. — sindel — Nyíregyházi Vasutas Spartacus— Szolnoki MÁV 3:1 (0:1) Nyíregyháza, 4000 n., v.: Tóth B. Nyíregyháza: Kál- mánczhelyi—Neumann, Szek­rényes, Ambrusz, Juhász, Moldván, Szabó, Bor (Koz­ma), Cséke, Farkas, Bor­bély (Kiss). Edző: Gerlicz- ki János. Sz. MÁV: Don ka —Ábel, Juhász, Tóth Gy., Debreczeni, Varga, Háben- susz, Németh, Papp, Szilá­gyi (Sziabó I.), Nász. Edző: Sztancsek János. A második percben Papp szögletét Hábensusz csak centiméterekkel fejelte a ka­pu mellé. Egy perccel ké­sőbb Szilágyi csapott rá egy hosszú indításra, lefutotta őrzőjét, de a szélső kivárt, s így Szekrényes belevető­dött a labda útjába. A 7. percben Bor elől Donka ki­futva a kapujából csak me­rész belevetődés árán tud­ta felszedni a labdát. Ese­ménytelen félóra után meg­szerezték a vezetést a szol­nokiak. Papp labdájával Nász saját térfeléről indult, becsapta őrzőjét, s a kiimoz- dúló kapus fölött a hálóba fejelt, 0:1. Szünet után élénkült az iram, de a szolnoki gárda könnyedén verte vissza az elkeseredett, minden elkép­zelést nélkülöző hazai ro­hamokat. A szolnoki ellen- támadások annál több ve­szélyt jelentettek a Sparta­cus kapujára. Nászt több­ször is csak szabálytalanság árán tudták feltartóztatni a védők a 16-os előterében. A 75. percben Szabó a balszé­len felfutó Molnárhoz to­vábbított, aki a kifutó Don­ka mellett a bal sarokba gurított, 1:1. A gól után szinte megzavarodott és kap­kodni kezdett a vendégvé­delem. A 82. percben a cse­réként beállt Kiss kapott re­mek labdát, amelyet senki­től sem zavartatva a léc alá küldött, 2:1. öt perccel ké­sőbb az ugyancsak cserejá­tékos Kozma másolta le az előző gólt, és állította be a végeredményt. A vasutastalálkozón 75 percig érett a forduló meg­lepetése, végül a szolnoki védelem megingásait ügye­sen kihasználó nyíregyhá­ziak 10 perc ailaljt a maguk javára fordították az ered­ményt. Jó: Szekrényes, Amb­rusa, Szabó, Kozma, ill. Debreczeni, Varga, Németh. — tamási — Lehel SC—Honvéd Papp 3. SE 0:0 Jászberény, 1000 n., v.: Lázin. Lehel SC: Lásziló— Karkusz, Sárközi, Kátai, La­katos, Postás (Szívós), Haj­dú, Sántha (Vágó), Lukácsi, Orsós, Bacher. Edző:Bukhár László. Papp J. SE: Szöge- di—Szűcs II., Derzsényi, Szűcs I., Bakos, Móricz^ Li­geti, Szilágyi (Ozsváth), Szép, Stark, Pályák. Edző: Vágó György. Jó iramban kezdődött a mérkőzés, mind a két olda­lon adódott néhány komoly helyzet. A második perc­ben Sárközi hibájából Stark húzott kapura, a befutó vé­dők! szögletre szereltek, ez­után László egy hatalmas lövést hárított. Két perc múlva Karkusz beadását Postás fejelte kapura — Sze­gedi ujjheggyel mentett. Ez­után Orsós egyéni játék után nagy lövést küldött ka­pura, majd Lukácsi lőtt kö­zelről, de a kapus mind­kétszer hárított. Mintegy 20 perc elteltével csökkent a Lehel által diktált iram, a vendégcsapat vette át a já­ték irányítását, s néhány ha­zai kezdeményezésen kívül szinte végigtámadta a fél­idő hátralevő részét. A má­sodik félidő sem hozott vál­tozást: a Lehel hosszú elő­revágott labdákkal próbál­kozott, a vendégek pedig la­pos, lábról lábra guruló lab­dákkal közelítették meg a kaput, de egyik csapat sem tudott igazán kibontakozni. Nagy ambícióval küzdött a jászberényi csapat ezen a mérkőzésen, amelynek egyes szakaszaiban jói is játszott. Igazi gólhelyzetet azonban nem tudott kidolgozni, így elmaradt a nagyon várt győ­zelem, a jobb képességű Honvéd együttesével szem­ben. Jó: Hajdú, Lakatos, László, ill. Derzsényi, Stark, Szűcs I.j Móricz. T- erdős —